Cjroen r/warL-Jexelsin het üpestuur Rond© om Texel jotst met commissie ff UAT5 m 11 Politie stuit bij inval op drugs en wapens Jmstreden besluit geeft veel commotie Indernemend De Koog wil nel herinrichting Dorpsstraat Blues en herfstvakantie geven Teso extra drukte Muskee geeft festival een feestelijk slot Provincie wil alsnog fusie waterschappen Brandje in rijwielstalling j BLOEMBOLLEN A. van Strien TEXELSE TELEFOONGIDS PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10725 DINSDAG 20 OKTOBER 1992 w advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. ichijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per halfjaar; .ƒ1,30. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel 'bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 06-52983748. Redactie buiten itijd Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 120-15472. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per half jaar; Los 71,30 onvrede met de bestuurlijke gang n zaken rond het vertrek van Fup jon als voorzitter van de commis- die de Ronde om Texel organi- art heeft commissielid Wies indriks gisteren bedankt voor de f, Tenminste drie andere commis- J jledem overwegen zich eveneens iug te trekken. Het bestuur van de jchting Ronde om Texel verwachtte afloop van een spoedvergadering iteravond echter dat niet méér aisen zullen opstappen. it stichtingsbestuur heeft een con- jlerende taak en draagt zorg voor continuïteit van het catama- ispektakel, de rondecommissie et de praktische uitvoering. Tussen ide organen waren al eerder span- ngen; een actie van het stichtings- stuur zorgde ditmaal voor een tbarsting bij een aantal commis- ileden. een persbericht deelde commis- voorzitter Boon zondagavond mee hij wegens drukke werkzaamhe- en een mogelijke verandering van an de voorzittershamer neerlegde, it het oog op de toekomstige slui- gvan de PEN-centrale is Boon op ik naar een andere functie Daar- jst is hij vorig jaar een maritiem pertisebureau begonnen dat steeds meer tijd in beslag neemt. Volgens Boon kon hij hierdoor niet meer op een verantwoorde manier functione ren als voorzitter. Hij had hierover al langere tijd twijfels, maar besloot af gelopen zomer toch om er nog een jaartje aan vast te knopen. Na het Rondje 1993 was Boon, die vorig jaar het vaandel overnam van Kees Graaf toen zich andere kandidaat aandien de, van plan de pijp aan Maarten te geven. Brief Hoewel hij twee weken geleden tij dens een gezamenlijke vergadering van commissie en bestuur opnieuw als voorzitter van de rondecommissie 1993 werd benoemd, bleef Boon twijfelen of hij wel moest doorgaan gezien zijn veranderde werksituatie. Vorige week ontving hij echter een brief waarin het stichtingsbestuur mededeelde dat men niet meer met hem als voorzitter wilde doorgaan. Het bestuur had signalen gekregen waaruit bleek dat Boon niet goed functioneerde. Zonder nog rug gespraak te houden met de commis sie hakte het bestuur de knoop door. Deze handelswijze zette kwaad bloed. Verscheidene commissieleden vonden dat het stichtingsbestuur te ver was gegaan, vooral ook door de onsympathieke manier waarop de dernemers uit De Koog dringen op een snelle herinrichting van Dorpsstraat. Met name ouderen gehandicapten ondervinden veel ider van de kuilen die in het verle- als verkeersremmers in de weg aangebracht. Wethouder Baren- igt (ruimtelijke ordening) liet ech- weten voorlopig geen middelen schikbaar te hebben. Toch komt er hot in de zaak, want de provincie eft onlangs positief gereageerd op in verzoek om een bijdrage. I mag nu nog ontbreken, de innen voor herinrichting van de «pstraat en de Badweg liggen al nuimde tijd klaar. Najaar 1991 pre steerde de gemeente in De Koog ambitieus voorstel. Volgens dit in komt in het midden van de upsstraat een brede voetgan- rsstrook. Zijpaden in dezelfde kleur de weg aan naar de winkel-en 'ecabedrijven in De Koog. De aard deze zaak wordt in het wegdek «gegeven met het huismerk. Bo men planten zouden het centrum 'der aankleden. Belanghebbende, 'enigd in werkgroepen konden zich "den in het ontwerp. De financie- 9 was in handen van gemeente, dernemers en het rijk. Bezuinigingen sgens bezuinigingen trok het rijk de loofde subsidie in. „Daardoor is het op een laag pitje komen te ian", aldus wethouder Barendregt, 5van mening is dat het met de on- 'igheid in de Dorpsstraat wel mee- Bestuurder Jan Hennink: „Toch son de diepe kuilen vooral voor msen met rolstoelen of bolderwa- os veel ongemak. De Koog is het de plannen toch te realiseren be dt Barendregt op korte termijn met ondernemers om de tafel te gaan. knt de kosten van opwaardering Tet cenrum moeten worden ge- !'d door De Koog en de gemeente, de ondernemers het zijaanzicht 'de Dorpsstraat opknappen is de fleente bereid de kosten voor aan ging van het plaveisel te betalen." :|de herinrichting zijn volgens de dhouder enige tonnen gemoeid. *nink becijfért echter dat de afge- fn tijd door ondernemers al voor Penen guldens aan de Dorpsstraat ^spijkerd. De Koger bestuurder Mf niet aan de bereidheid van de dernemers nog méér geld in ver van het straatbeeld te ste- Probleem waarmee de Kogers mo menteel Worstelen is de nieuwe be stemming van de bestaande Méérmarkt, die naar verwachting naar het tussengebied zal verhuizen. „In het complex zien we het liefst een winkel die een aanvulling bete kent op het huidige aanbod. Voor een rendabele exploitatie zal het een grootschalig bedrijf zijn, waarin wei nig mensen het werk kunnen doen." boodschap werd verkondigd. Honderd procent Het stichtingsbestuur heeft deze reacties onderschat, maar meent toch de juiste beslissing te hebben genomen. Volgens voorzitter Sidny van Zon Was de bewuste brief nodig om duidelijkheid te scheppen. „Het is nodig dat ieder voor zich weet of hij zich 100 procent voor de Ronde kan inzetten, leder commissielid heeft een zware taak. Het is niet zo dat je kunt stellen: we organiseren het even. Zeker nu de animo voor het ca tamaranzeilen terugloopt, mag je niet op automatismen vertrouwen. Ons sterke punt is de organisatie, dat blijkt uit een vorig jaar gehouden en- quete onder de deelnemers. We moe ten zorgen dat we dat zo houden." Volgens Van Zon is het besluit in het belang van de Ronde, en daarmee de Lees verder pagina 3 De herfstvakantie en het blueswee kend hebben Teso extra drukte be zorgd. Totaal vervoerde de veerdienst dit weekend 6008 personenwagens naar het eiland. Dit aantal is bijna ne gen procent hoger dan het weekend voor de herfstvakantie van vorig jaar (11 tot en met 13 oktober). Helemaal vergelijkbaar zijn de cijfers niet, want vorig jaar kreeg het hele land gelijktij dig vakantie, terwijl de herfstvakantie dit jaar gespreid valt. De zuidelijke provincies krijgen volgende week va kantie. Om de drukte vanaf het vasteland op te vangen heeft Teso vrijdag en za terdag nagenoeg de hele dag twee veerboten ingezet. Er deden zich die dag geen wachttijden voor in Den Helder. Zaterdag was dat wel het ge val. Vanaf 10.00 tot 15.00 uur moesten automobilisten korte tijd in de rij staan. Marc van Heerwaarden NH kampioen ploegen Marc van Heerwaarden uit Eierland is in de Haarlemmermeerpolder Noordhollands kampioen ploegen in de 2-schaarwentelklasse geworden. De 25-jarige akkerbouwer hield de kampioen van de afgelopen drie jaar, eilandgenoot Marcel Witte (De Nes), nipt achter zich. Texels kampioen André Witte legde in de 3-schaarwentelklasse beslag op de tweede plaats, waardoor volgend jaar drie Texelaars op het Nederlands kampioenschap mogen uitkomen. De omstandigheden waaronder de ploegers het zaterdag tegen elkaar opnamen, waren bijzonder zwaar. De toch al zware poldergrond was erg nat, waardoor de deelnemers veel moeite hadden de ploeg voort te trekken en de grond om te keren. Flink bijstellen van de ploegen was noodzakelijk voor een goede afwer king. Tussen de buien door weerden de Texelaars zich voortreffelijk. Mare van Heerwaarden ploegt dit jaar voor het eerst in wedstrijden met een 2-schaarwentelploeg. Met prima ploegwerk versloeg hij Marcel Witte met slechts 2/z punt verschil. De tweede plaats van André Witte was het hoogst haalbare achter de ge doodverfde winnaar, een voormalig Nederlands kampioen. Extra handicap was dat Witte meedeed met een 4-schaarwentelploeg, waarvan hij een schaar had verwijderd. Deze aanpas sing kan de balans van de ploeg ver storen, maar Witte sloeg zich vakkundig door de moeilijkheden heen. Debutant Arno Kuip eindigde in deze klasse heel verdienstelijk op de vierde plaats. jm Uitpuilende zalen op vijfde bluesfestival "r. Vechtersbaas toont totaal geen berouw De Koog bezint zich over informatie-brochure w Wampex-koorts breekt uit sm Voetballer Erwin Koning schiet Texel naar zege ïm Gemeente maakt kennis met nieuwe inwoners Harry Muskee in karakteristieke pose. Zondagavond leefde de blues-veteraan zich lekker uit tijdens een ontspannen optreden. /Foto Frans Hopman) Harry Muskee, de „godfather" van de Nederlandse bluesmuziek, zette zon dagavond hoogstpersoonlijk een punt achter het vijfde Texelse bluesfestival. Het zonder wanklanken verlopen lustrum kreeg een feestelijk slot. Met zijn goed ingespeelde band bracht Muskee, die een kwart eeuw geleden furore maakte met Cuby the Bliz zards, in de volle zaal van discotheek Jelleboog een reeks van blueskrakers ten gehore, die er in gingen als koek. Elders in deze krant in woord en beeld een uitgebreide reportage van het drukbezochte festival. De provincie wil dat de fusie van het Waterschap Texel met twee andere waterschappen in de kop van Noord holland toch doorgaat. Gedeputeerde Achterstraat zal dat vanmiddag laten blijken tijdens bestuurlijk overleg in Haarlem. Zoals bekend leek de fusie van de baan te zijn omdat het waterschap Aangedijkte Landen en Wieringen er niet aan wilde meewerken. Er was steeds gesteld dat een dergelijke sa menwerking alleen op basis van vrij willigheid tot stand zou komen. De provincie ziet echter grote (financiële) voordelen in samengaan en zal daar om druk uitoefenen. Er zou uiteinde lijk zelfs toch dwang aan te pas kunnen komen want de provincie heeft formeel de bevoegdheid om waterschappen samen te voegen. Vrijdagavond rond half twaalf werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje in de rijwielstalling van de CVO-school aan de Burdetstraat in Den Burg. Een hoop papier bleek te zijn aangestoken, waarschijnlijk door kinderen. De brandweer had de vlam men snel gedoofd. „Kans op akkoord met GS erg klein" „De kans op een akkoord met Gede puteerde Staten inzake de relatieno ta tweede fase op Texel is erg klein geworden nu GS het 'eindbod' van de gemeente niet hebben geaccep teerd." Aldus stelde voorzitter Rinus Kuiper van de gezamenlijke Texelse landbouworganisaties in de donder dag gehouden ledenvergadering in appartementenhotel Bosch en Zee. In zijn jaarrede liet Kuiper diverse ont wikkelingen van de roerige jaargang 1991-'92 de revue passeren. De standsorganisaties blikten terug op een jaar waarin ze liefst 34 vergade ringen belegden. De problematiek in zake o.a. de relatienota en verzuringsgevoelige gebieden was daar niet vreemd aan. Tal van ontwikkelingen bedreigen de agrarische sector, maar Kuiper wilde niet pessimistisch zijn en stak vooral de jonge agrariërs een hart onder de riem. Hij prees de jongeren voor hun moed en inzet. „Zïj beseffen dat we niet zonder landbouw kunnen." Algemeen secretaris A. Jaarsma van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité (KNLC) was uitgenodigd als spreker. Jaarsma hield een interes sant, doch weinig opwekkend betoog over actuele ontwikkelingen in de landbouw. „Maar", zo hield hij zijn gehoor voor, „er schuilt ook een ge weldige uitdaging in voor de land bouw." Jaarsma riep op tot intensieve sa menwerking, scholing en innovatie. Alleen dan 'kan de Nederlandse land bouw de concurrentie met het bui tenland aan. Het openstellen van de EG-grenzen, het GATT-overleg, stren gere milieuregels en verminderde be reidheid van de overheid om bij te springen zijn factoren die de agrari sche sector de komende jaren nog verder onder druk zullen zetten. „Het wordt een hardere wereld", waar schuwde Jaarsma. Volgens hem zul len de landbouworganisaties daarom steeds vaker voor een agressieve be nadering moeten kiezen: procederen in plaats van onderhandelen om hun recht te halen. De kersverse Noordhollands ploegkampioen Mare var standigheden in de Haarlemmermeerpolder de baas. Heerwaarden (inzet) bleef de zware om- IFoto's Marjan de Jong/Frans Hopman) De politie heeft bij een inval in een woning in Den Burg vrijdagmiddag een partij soft- en harddrugs in beslag genomen. Agenten stuitten in de woning tevens op verboden wa pentuig. Beide bewoners, een 23- en 25-jarige Texelaar, zijn aangehouden. Uit onderzoek door de politie bleek dat vanuit het pand handel in verdo vende middelen werd gedreven. In het huis vond de politie gedroogde hennep en een kleine hoeveelheid harddrugs. In de tuin kapten agenten een aantal hennepplanten. De totale straatwaarde van de drugs bedraagt vele duizenden guldens. De politie trof bij de huiszoeking verder zes ver boden schietwapens, een paar wurgstokjes en twee vlindermessen aan. De pistolen waren als speelgoed in gebruik, maar bleken niet op de juiste wijze onklaar gemaakt. De twee bewoners van het pand zijn na verhoor op het politiebureau de zelfde avond op vrije voeten gesteld. Tegen twee andere Texelaars (18 en 22 jaar) die op het moment van de inval op bezoek waren, heeft de poli tie proces verbaal opgemaakt. Het tweetal droeg wapens bij zich. Uit voorraad in vele soorten, waaronder de prachtige lila/roze lelie Stargazer en de witte lelie Snow Queen. Heemskerckstraat 23, Oudeschild. Tel. 13659 b.g.g. 12904. LAATSTE WEEK VOOR WIJZIGINGEN

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1