WEEKEND RIMLACH FILM ANDERE TEXELAARS 06-11 Texelse schakers volgen cursus spelverdieping HORSZEL Jeugdschaken MEL DANNY GIBSON GLOVER In kop NHN over een 2-baans weg maar (binnenkort) op Texel de vrijheid. SPORT Teugel 1jj fRIJDAG 23 OKTOBER 1992 PAGINA 7 X>E Koo<\ 8 Er bestaat een misverstand dat zowel door de eilanders als de buitenwacht in stand wordt gehouden, namelijk dat er op Texel geen buitenlanders zouden wo nen. „Wij hebben maar één Marokaan en die is heel erg geïntegreerd", heeft menig Texelaar tegen ongelovige overkanters uitgeroepen. Mis. Er wonen wel degelijk 'vreemden' op het eiland - natuurlijk overkanters maar ook mensen die uit een voor ons vreemde cultuur komen. In en serie gesprekken worden deze mensen belicht. Wat voor soort leven hadden zij in hun vorige woonplaats en hoe hebben zij de overstap ervaren? Hebben ze het gevoel dat ze volledig door de Texelaars geaccepteerd worden? Op verzoek van de Werkgroep Anti Discri minatie publiceert TC3 een serie portretten met als motto: wat van ver komt hoeft niet altijd vreemd te zijn. Fatuma Wendels-Mahamed (38) is opgegroeid in Kenia. Zij woont al ruim tien jaar op Texel. In de Witte Burcht wordt iedere maandag van 19.00 tot 20.00 uur een jeugdschaakbijeenkomst ge houden. Kinderen vanaf 8 jaar zijn welkom. Onder leiding van leden van schaakclub En Passant kunnen zij kennis maken met de schaaksport. Het is de bedoeling dat een schaakcompetitie wordt opgezet. Zowel beginners als erva ren jeugdschakers zijn welkom. Waarschijnlijk ligt daar de oorzaak voor het feit dat ze anders\s, zoals ze zelf zegt en zich nergens thuis voelt. Anders omdat ze tegen de gewoonte in de hon den vroeger voerde en aanhaalde, een handeling waarna moslims minimaal zeven keer hun handen moeten wassen, anders omdat ze een zeer zelfstandige en geëmanicipeerde vrouw is en tegen de heersende gewoonte in niet haar da gen thuis slijt. Als veertienjarig meisje leerde ze haar huidige echtgenoot kennen - de Hol landse zeeman was een vriend van haar oom. Ruim tien jaar later trouwden ze. Daarna stond ze voor de keus - in haar land en bij haar familie blijven of haar man achterna reizen. „Ik ben getrouwd uit liefde, niet om mijn land te ontvluch ten. Ik vond het heel moeilijk om Kenia te verlaten. Uiteindelijk kwamen we in Hengelo terecht, daar kwam hij van daan. Zijn ouders hebben een hechte band met Texel, via hen zijn we op het eiland gekomen. In de eerste instantie ben ik bij mijn man gebleven, ik heb zes jaar met hem meegevaren." Fatuma kende Texel niet en haar man was maanden weg zodat zij haar sociale leven hier zelf heeft moeten opbouwen. Kinderen spelen een grote rol in haar le ven. Voor een zuster uit Hoofddorp heeft zij tijdelijk de moederrol waarge nomen. Haar zus is het enige familielid dat in de buurt woont, de overigen uit het grote gezin wonen allemaal in So malië. Fatuma maakt zich zorgen om haar familie. Ze is emotioneel: „Er is daar oorlog, ik kan niets doen, het geld dat ik stuur komt misschien niet eens aan. Mijn broer, mijn tweelingbroer is doodgeschoten en ik kan niets doen voor zijn vrouw of kinderen..." De eerste jaren onstonden er veel mis verstanden door de taal. Een ogenblikje, zei een winkeljuffrouw tegen haar en liep naar achteren. Fatuma begreep er niets van, dacht dat ze niet werd gehol pen en liep weg. „In het begin dachten de mensen dat ik kapsones had, dat ik trots en brutaal was maar dat was niet zo, ik sprak gewoon geen Nederlands. Maar ik was strijdvaardig, ik kreeg toch wel wat ik wilde, het koste alleen meer moeite. In de winter van '85 was het vreselijk koud. Er lag een enorm pak sneeuw en de deur was stuk. Ik moest iemand bellen die het kon repareren maar ik kon het niet uitleggen. Ik ging naar de buurman en vroeg of hij wilde bellen voor mij. Ja, straks, zei hij. Nee, noe! zei ik. Inmiddels gaat het veel be ter, Texel is een klein en vriendelijk eiland, je kent de meeste mensen vrij snel. Ik heb nu ook wel het gevoel dat ik word begrepen." Inmiddels worstelt ook zij met de pro blemen van een werkende moeder, ver deelt haar aandacht zo goed mogelijk tussen haar werk, kinderen en sociale leven. Daarnaast probeert ze haar ge loof vast te houden. „Ik mis hier een plek waar ik mijn geloof kan belijden. Misschien komt er ooit nog eens een moskee, ik hoop het." „Wat ik niet snap is dat er mensen zijn die alleen moeten wonen. Mensen zijn er toch voor mensen, om te helpen? Ik bood een oudere man aan om hem te lethal WEAPON 3 Het is een bekend verschijnsel in middels dat diverse topfilms tegen woordig een vervolg krijgen, waarbij het meestal lijkt op een afbouwen van het allereerste kassucces. Het vervolg op Batman overtrof echter de eerste film en zo lijkt het ook met het duo Denny Glover en Mel Gib son in de serie Lethal Weapon te gaan. Was de eerste spannend en zat die vol aktie, was de tweede nog spectaculairder, de derde is nog sen sationeler. Desondanks blijven de beide politie-buddies zeer menselijk en geloofwaardig, waarbij ze op een geheel eigen wijze de wet in Los An geles handhaven. De film was in de grote steden een dusdanig groot succes, dat Frits Nieuwenhuizen van Cinema Texel er pas nu over kon be schikken. THE COMMITMENTS In de filmclub-serie op dinsdag- en woensdagavond om half negen draait de swingende muziekfilm "The Commitments". In een grauwe arbeidersbuurt van Dublin met kale tuintjes, wapperend wasgoed en lan ge rijen werkelozen aan de loketten van de sociale dienst, is volgens de jonge Jimmy Rabbitte muziek een manier om te laten horen dat je meer bent dan iemand uit de massa. Hij zet een advertentie om een pop groep samen te stellen, waarop een bonte stoet van adspirant-musici zich meldt. Uit een stelletje ongere- groeit een hechte muzikale eenheid, die al gauw alle zalen plat speelt. Maker Alan Parker laat op een geestige manier nuchtere, groffe Ier se jongeren zien, die we al repete rend beter zien worden. Dit in tegenstelling met de gladde semi- artiesten in zijn vorige succesvolle muziekfilm Fame. "The Commit ments" bruist van leven en je wordt meegesleept door levensechte kib belende muziekmakers in een aan eenschakeling van humoristische momenten, die met een scherp oog \oor detail prachtig in beeld ge bracht zijn. LETHAL WEAPON 3, do. t/m ma. 19.00 uur en 21.15 uur, do. t/m zo. wo. ook om 15.45 uur THE COMMITMENTS, di./wo. om 20.30 uur ASSEPOESTER, dagelijks om 14.00 Aanvankelijk wilde ze niet - ik woon hier al tien jaar zei ze en ik voel me geen buitenlander. Uiteindelijk stemde ze toe. „Mijn familie komt uit Somalië. Zelf heb ik er nooit gewoond, ik kwam er al leen op vakantie en om mijn familie te bezoeken. Ik ben opgegroeid in Kenia, Africa's most beautiful place. Mijn vader was moslim-dominee en werkte in Ke nia. Hij had daar een contract voor vier jaar. In de tussentijd werd ik geboren, als helft van een tweeling. Toen het con tract van mijn vader afliep ging de hele familie terug naar Somalië. Ik niet, ik was zo'n schattig babytje en bleef bij mijn kinderloze tante." Simon Carmiggelt beschreef ooit op aardige wijze hoe proper iemand was. Hij zei: haar schoonheidscultus grenst aan watersport". Zo erg zal het met mij nooit worden, maar door hardgrondig boenen van de badkamerinventaris, die door achterstallig onderhoud een extra beurt nodig had, kreeg ik last van de rechterelleboog. Het aardige daarvan is, dat zo'n kwaal in onze luxe maatschap pij nooit gerelateerd wordt aan hard werken, maar aan vrijtijdsbesteding. Mijn kennissen hadden dan ook al gauw door dat het hier een tennisarm betrof. Stop pen met tennis was in mijn geval weinig zinvol omdat ik nooit getennist heb en het ook niet van plan ben. Stoppen met boenen leverde nogal wat praktische bezwaren op. De kwaal duurde dus voort en de huisarts moest raad verschaffen. „Een tennisarm zeker", informeerde ik trefzeker op zijn spreekuur, maar dat was te gemakkelijk. „Een gölfarm", corrigeerde hij sportief. Begrijpend aanvaardde ik zijn advies het voorlopig kalm aan te doen en ging met een verwijsbriefje voor de fysiotherapeut de deur uit. Een ongeluk komt zelden alleen. Cisteren beknelde ik een vinger bij het sluiten van de schuifpui. Voorlopig maar even rust houden denk ik. Daarvoor hoef ik geen dokter op te zoeken. Het zal wel een damvinger zijn. D. WITTE ROEPER J Voor „Kees de jongen" was zijn postzegelcollectie pas compleet als hij ook de uiterst zeldzame, paarse Zuid-Afrikaanse driehoekzegel in zijn bezit zou hebben. Hoe zeldza mer, hoe mooier. Daar hebben fa natieke verzamelaars heel veel voor over. Welke bijzondere transactie vond er woensdagochtend plaats in het Rabobankje in Den Hoorn? Wat voor schatten lagen er in de kluis? Misschien wel postzegels, unieke munten of Hoornder ringen. En waarom stonden daar die sombere, zwijgende Groene Mannen gewa pend met verrekijkers en van die geheimzinnige lange toeters? Was het overval of was men daar nu juist bang voor? Wel nee!! In de omge ving van het bankgebouwtje huisde een zeer bijzonder vogeltje. Van heinde en ver waren zij gekomen om het bladkoninkje te zien, want dan weet je pas zeker dat hij bestaat en kun je hem afstrepen in je vogelgids: zo, die hebben we ge had! Betreft het hier ook nog een bijzondere ondersoort, Siberisch of Zuid-Aziatisch en let vooral op het geluid, een scherp, slepend, oplo pend tje-jiet. Jaja, het is wat, heb ben die lui niks beters te doen?! Ach, en voor een toevallig passe rende Hoornse is het niks om je over op te winden: „Dót feugeltje? O, die sit déér, gewóón in de struu- ke..." Horszei helpen met zijn verzorging, hij vroeg hoeveel geld ik daarvoor wilde hebben. Geld? Ik wil helemaal geen geld!. Als je hier oud bent en in een rusthuis zit zie je misschien twee keer per jaar je kinde ren! Wij wonen allemaal bij elkaar, wij zorgen voor elkaar. „Misschien gaan mijn man ik en ooit nog terug naar Kenia, als de kinderen zelfstandig zijn en wij oud. Voorlopig blijven we hier, Texel is mijn huis." Marija Westerlaken 1. Vaya con dios - Time flies 2. Abba - Abba Gold 3. Various - Knuffelrock 4. Lionel Richie - Back to front 5. Eric Clapton - Unplugged 6. Prince - Love Symbol 7. Ome Henk - De nieuwe avonturen van 8. BZN - Rhythm of my heart 9. Various - Nr. 1 hits 10. Rob de Nijs - 30 jaar Rob de Nijs ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Door Jaap Dros Het Max Euwe Centrum in Amsterdam is een instituut dat zich ten doel stelt het niveau van de Nederlandse scha kers op een hoger peil te brengen. Het Max Euwe Centrum, genoemd naar de enige wereldkampioen schaken die Ne derland ooit heeft voortgebracht, be schikt daartoe over een bibliotheek die bestaat uit zo'n 6000 schaakboeken, een permanente tentoonstelling over de carrière van Euwe, een ruimte waar schakers elkaar kunnen ontmoeten èn een deskundig team van schaakinstruc teurs dat door het hele land cursussen verzorgt. Toen de Texelse schaker Martin Birken- hager deze zomer een bezoek aan het Max Euwe Centrum bracht, raakte hij in gesprek met cursus-coördinator Ignaas Hendriks die te kennen gaf bereid te zijn de cursus spelverdieping voor clubspelers op Texel te willen geven. Birkenhager polste zijn medeschakers van schaakclub En Passant en al gauw bleek de animo voor de cursus boven verwachting: vrijwel alle leden gaven zich op. Besloten werd een tweetal cur sussen te houden met als docent Ignaas Hendriks, die wel eens kennis wilde maken met het Texelse schaakwereldje. En zo kent het schaakseizoen 1992-'93 voor En Passant een bijzondere start: zo'n dertig schakers volgen op maan dagavond in het gebouw van de voor malige Landbouwschool aan de Gast huisstraat de door het Max Euwe Centrum ontwikkelde cursus, die mo menteel op negen plaatsen door heel Nederland wordt gegeven. De groep cursisten is in tweeën gedeeld: elke maandagavond volgt een groep van 15 spelers de cursus, de week daarop ge volgd door de andere vijftien spelers. De cursus behelst zes avonden, zodat pas na twaalf weken de interne competi tie van En Passant weer voluit zal draai en. Het is uiteraard de bedoeling dat de partijen die de schakers dan op het bord zullen brengen van een duidelijk beter niveau zijn. „Ik heb nu al het idee dat ik sterker ben gaan spelen, en dat ter wijl ik nog maar twee lessen heb ge had," zegt Stijn Reijnders, één van de jonge schakers die hoopt met het vol gen van de curs.us de stellingproblemen wat gestructureerder te lijf te kunnen gaan. Dirk Leegwater, die al vele jaren bij En Passant speelt, is eveneens posi tief: „Er zitten natuurlijk wel opdrach ten tussen die niet moeilijk zijn op te lossen, maar met name de geordende manier waarop het wordt gepresen teerd, verruimt toch wel je inzicht. Vele schakers zijn steeds van plan er eens „wat meer" aan te doen, maar in de praktijk komt daar doorgaans niet veel van. Nu zitten we zes avonden zeer ge richt op bepaalde stellingen te turen on der begeleiding van een deskundige, dus ik geloof zeker dat we enig rende ment mogen verwachten." Eén van de stellingen waarover de Texel se schakers zich in aanwezigheid van de TC3-medewerker buigen is de volgende: Zwart aan zet. De opdracht luidt: geef een duidelijke winstweg voor wit. Men hoeft geen sterk schaker te zijn om te zien dat zwart er in de diagramstelling beroerd aan toe is: zijn ontwikkeling is nog niet voltooid, de koning staat vast in het door zware witte Stukken belaagde centrum en bovendien heeft de aange vallen dame nauwelijks velden om uit te wijken. Allen blijft de vraag: hoe verzil vert wit al deze voordelen? In kleine groepjes wordt naarstig naar een slui tende winst gezocht. Met vereende krachten vindt men tenslotte de sluiten de winstvariant: 1. ...Df4 2. g3! (de moeilijkste zet; veel spelers gingen ver der met onmiddellijk: 2. Dd5: omdat wit na 2. ...ed5: 3. Lb6+! ab6: (of Dc7) 4. Te8 mat, de partij direct uitmaakt. Echter, na 2. Dd5: Pd6! is de winst plots allerminst duidelijk. De wending in de ze variant is pas winnend na het kleine zetje 2. g3!) 2. ...Dg5 3. Dd5:! (pas nu is deze zet echt dodelijk) 3. ...ed5: 4. Lb6! ab6: 5. Te8 mat! De clubtop van En Pas sant, die niet aan de cursus meedoet, kan na afronding van de training een fel lere tegenstand verwachten dan ooit tevoren.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7