(jrom '2warLrJexelsin het harL, Reinigingsrechten inzet /an begrotingsdebatten Sluiting dreigt voor Talk of the Town 'ollege heeft groot overschot te verdelenmaar: Hoorzitting geen oplossing iksem richt schade aan meerdere plaatsen Open dag in EcoMare Groep-Pansier wint afmattende Wampex Oudeschilder haven kritisch bekeken Gebroken neus na handgemeen Commissie ook tegen huisjes bij Calluna Hin boos op VVD en Texels Belang „Geen subsidie voor ophalen metaalafval" Provincie akkoord met snackbar in de Binnenburg or advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. cactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. ischijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per half jaar; 71,30. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 06-52983748. Redactie buiten a!(tijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 220-14687. iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10727 DINSDAG 27 OKTOBER 1992 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per half jaar; Los 71,30 ie herinnert het zich nog? „Raad hiet gaten in begrotingskaas" kop- Texelse Courant na afloop van belangrijkste gemeerttevergade- g van het jaar. Ondanks waar- huwingen van het college om jnig aan te doen gezien de om- ngrijke „heroverwegingsoperatie" is de gemeenteraad in een vrijge- ;e bui. Nu, een jaar later, verkeert gemeente nog altijd in een finan- iel goede positie. B en w kunnen h in de handen wrijven met een >nmalig) overschot uit de algeme- reserve van ruim 1,1 miljoen gul- nen een structureel grotingsoverschot van f74.404,-. college wil dit geld investeren in /eiliging van het kruispunt ornderweg-Pontweg (f300.000,-), bouw van een dorpshuis in De og (f500.000,-) en het econo- sch structuuronderzoek 300.000,-). Voor de f74.404,- ge- b en w vooralsnog geen invul- iweer heeft zaterdag op verschil de plaatsen schade veroorzaakt, de familie Van der Wal aan de latrixlaan sloeg de bliksem in de ik van het dak. Zowel in het woon- is als in het naburige verzor- igstehuis St. Jan ontstond hade. Ook in Den Hoorn en nabij Koog was het raak. In Den Hei- raakte apparatuur in de ver erstoren van Teso in Den Helder fect door de bliksem. istreeks 12.15 uur werd de familie ■n der Wal opgeschrikt door in- iande bliksem. Het dak raakte be- hadigd, de zijgevel en een muur in slaapkamer werden ontwricht. Er itstond geen brand, wel viel de oom uit en raakte de cv-installatie •fect. De schade werd provisorisch ïrsteld. Door dezelfde inslag raakte het verderop gelegen verzor- igstehuis St. Jan de alarminstalla- onklaar. Technici waren gisteren in uw met het herstel van de verbin den van brandmelders en de iroepinstallatie voor het verplegend rsoneel. )nd 17.30 uur trof de bliksem het Jorndekerkje. Omdat de bliksema- ider goed werkte ontstond geen hade. Alleen de haan is zwart uit slagen en misschien is de bal eron- gespleten. In appartementenhotel iosch en Zee" bij De Koog sloeg de i een gat in het dak en ver- ilde een schotelantenne en enkele toestellen. het opstelterein van Teso in Den -der sloeg de bliksem in op het irektijdenbord en drong via het tctrische circuit in het bedie- 'gspaneel in de verkeerstoren. Het merasysteem werd daarbij gedeel- jk verwoest en de schakelaars or de slagbomen werden bescha af Het verkeer ondervond geen 'der, omdat Teso-beamten de toe- or regelden met pionnen. Het me- 'deel van de schade is inmiddels •or gerepareeerd. ling; het college wil dit bedrag reserveren voor „nieuw beleid". Uit ervaring blijkt dat zich in de loop van het jaar altijd wel zaken aandienen, waarvoor dit geld kan worden uitge trokken. Kostendekkend De forse kostenstijging van de afval verwerking (o.a. als gevolg van een dure rookgasreiniger in de overkantse verbrandingsinstallatie) willen b en w niet uit het overschot financieren. Dat is logisch, want dekking moet permanent zijn en niet afhangen van een toevallig begrotingsoverschot. Wie weet kampt de gemeente vol gend jaar wel met een tekort en dan moeten de reinigingskosten evengoed worden gedekt. Zoals bekend stelt het college zich op het standpunt dat de belastingtarieven kostendekkend moeten zijn. Met andere woorden: de gestegen kosten van afvalverwerking worden bij de vervuiler de Texe laars) in rekening gebracht. Aan de stemming onder de raadsleden is te proeven dat de hoogte van de reini gingsrechten een heet hangijzer zal zijn in de begrotingsdebatten. In de algemene beschouwingen, die in de krant van vrijdag worden gepubli ceerd, zullen de raadsfracties zeker de nodige schoten voor de boeg ge ven. Andere tarieven Dankzij deze sluitende begroting hoe ven b en w geen voorstellen te doen tot verhoging van de brandweerrech- EcoMare opent zaterdag 28 novem ber de deuren om alle Texelaars kosteloos kennis te laten maken met van de nieuwbouw die de afgelopen tijd is gerealiseerd. Er is een nieuw veldwerkcentrum, nieuwe werkruim ten, het restaurant is uitgebreid en binnenkort wordt de laatste hand ge legd aan het vogelhospitaal. Om aan de open dag een feestelijk tintje te geven en om de scholen meer bij EcoMare te betrekken heeft het edu catieve centrum voor Wadden- en Noordzee een posterwedstrijd uitge schreven voor de Texelse schooljeugd. Het affi che is bedoeld ter verfraaiing van het veldwerkcentrum. ten, hondenbelasting, woonforensen- belasting, onroerend-goedbelasting, marktgeld, alle leges behalve die voor de hinderwet en het rioolrecht. Zoals eerder gemeld willen b en w echter verhogingen van de toeristenbelasting (met vijf cent per overnachting), de begrafenisrechten (plus 20%), reini gingsrechten, hinderwetleges en pre cariorechten (100%). De verhogingen zijn het gevolg van bestaand college- beleid. De verdubbeling van de preca riorechten bijvoorbeeld werd vorig jaar ook al voorgesteld, maar toen nipt met 8-7 afgestemd (in twee beurten, want bij ontstentenis van Jan van Asselt staakten de stemmen in eerste instantie). Nut B en w vinden dat de precariotarie- ven in overeenstemming moeten wor den gebracht met het nut dat de gebruikers hebben. Voor de begrafe nisrechten en hinderwet wordt een kostendekking van 100 procent na gestreefd. De vijf cent extra toe ristenbelasting belandt in een aparte pot, waaruit speciale investeringen op toeristisch gebied kunnen worden bekostigd. Meer begrotingsnieuws op pagina 5 Met de tong op de schoenen arri veerden de meeste Wampex- deelnemers zaterdagmiddag bij eind punt De Bremakker. Ruim twintig uur hadden zij barre omstandigheden ge trotseerd om de „onmogelijke" op drachten van de organisatie tot een goed einde te brengen. Wampex nummer 12 was vooral zwaar door het weer, niet door de moeilijkheids graad die volgens gelouterde avontu riers best meeviel. Donder, bliksem, hagel en ijskoude regen noopten de organisatie bovendien tot het schrap pen van enkele hachelijke onderdelen, zoals de overnachting in tentjes op de Hors. Net als in de voorgaande twee jaar legde het team van Gert Pansier beslag op de wisselbeker. Ditmaal hadden Pansier en zijn kor nuiten Andrew Albers, Hans Koorn en Albert Hoven een taaie concurrent aan de groep van Dirk Eelman uit De Waal, die halverwege de natte expe ditie nog met één punt verschil aan de leiding stond. Zie voor een uitge breid verslag de reportage elders in deze krant. (Foto Frans Hopman) B en w zijn van plan om de (hore- ca)situatie op de haven van Oude- schild opnieuw te beoordelen. „Bepaalde ontwikkelingen zijn het gevolg van het feit dat ondernemers inspelen op veranderingen, terwijl het bestemmingsplan daar geen ruimte voor geeft", aldus wethouder Dirk Terpstra. Terpstra stelt voor om het bestem mingsplan opnieuw aan de orde te stellen in de raadscommissie ruimte lijke ordening. Dit gebeurde naar aan leiding van opmerkingen van Kees Hin (CDA) en Peter Bakker (Groen Links) in de donderdag gehouden ver gadering van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid. Hin vindt vervanging van het clubschip door een gebouw op de kade prima, maar meent dat er spra ke moet zijn van een samenhangend beleid inzake de horeca op de haven. Bakker vindt dat er op de haven ook vermaaksmogelijkheden moeten ko men om hiermee de baldadigheid van havengasten terug te dringen. Gerbrand Poster (Texels Belang) vond dit te ver gaan. „De haven is al ge zellig genoeg zo." De commissieleden toonden zich tevreden over de jaarcij fers die de Stichting Passantenjach thaven Oudeschild hen aanbood. Het aantal bootovernachtingen steeg dit jaar tot circa 14.000, waardoor de gemeente steeds minder hoeft bij te dragen. Omdat ze zich misdroegen, wilde een 21-jarige werknemer van een horeca bedrijf in Den Burg een groepje En gelsen buiten de deur zetten. Daarbij ontstond een handgemeen waardoor een 21-jarige vrouw uit Leapton een gebroken neus opliep. Zij deed bij de politie aangifte van mishandeling. „Ik snap niet dat je na al die waar schuwingen gewoon doorgaat." Dat zei één van de bezwaarmakenden gistermorgen tegen Gerard Schui ling, tijdens een hoorzitting over de geluidsoverlast-problemen rond diens etablissement „Talk of the Town" in De Koog. De bijeenkomst wierp ech ter geen nieuw licht op de zaak. Gerard Schuiling is niet in het bezit van een hinderwetvergunning voor zijn Talk of the Town. Wegens her haaldelijke overtreding van de toe gestane geluidsnorm startte de gemeente een sluitingsprocedure. Schuiling vroeg schorsing aan en kreeg die, waardoor de gemeente machteloos raakte en hij in ieder ge val het seizoen kon doordraaien. Ondertussen heeft Schuiling een aan vraag voor een hinderwetvergunning ingediend. Een akoestisch onderzoek heeft echter uitgewezen dat hij daar voor niet in aanmerking komt, omdat zijn bedrijf absoluut niet voldoende geluiddicht is. Onafwendbaar Tijdens een hoorzitting in het raad huis probeerden twee medewerkers van de afdeling milieu Schuiling ervan te overtuigen dat een sluiting onaf wendbaar lijkt. Koos van der Burgh: „Er is herhaaldelijk geconstateerd dat u in overtreding was. We hebben die gegevens ook doorgespeeld aan uw organisatie, Horeca Nederland." Schuiling was enigszins veróntwaar- digd dat hij niet van alle metingen op de hoogte was gesteld. Roel Struijck vertelde in duidelijke bewoordingen dat de maat voor de gemeente wel vol is. „We zijn het zat. We zitten he laas in een rechtsvacuüm door die schorsing, dus we konden u tussen tijds niet aanpakken. Maar we heb ben u steeds gewaarschuwd en gelegenheid gegeven de zaak te ver beteren. Alleen gebeurde dat nooit." Doodstil Van der Burgh verklaarde dat Schui ling momenteel geen kans maakt op een hinderwetvergunning. „Als het vanaf nu doodstil is rond uw tent, dan zit er misschien nog'iets anders in. Voorlopig stevent u echter onaf wendbaar op sluiting af." Slechts één van de vele bezwaarma kenden was naar het raadhuis geko men om zijn grieven toe te lichten. „Als iedereen zich aan de regels houdt, dan is er niets aan de hand. Maar als eentje steeds over de schreef gaat en er wordt niet tegen opgetreden, loopt de ergernis snel op. Elke keer dat ik er wat van zeg word ik beschouwd als een zei kerd...." Schuiling was verbaasd dat er afgelo pen tijd nog overtredingen van de ge- luidsnorm waren geconstateerd. „We hebben de nodige aanpassingen ver richt, de geluidsapparatuur afgesteld en besloten geen live muziek meer binnen te halen. Ik weet niet beter of we overtreden de regels niet meer. Okee, de deur zal nog wel eens te lang open hebben gestaan, maar dat zijn incidentele gevallen." En met een hartgrondig: „dit schiet niet op" ver woordde hij wat de overige toehoor ders dachten. Volgende stap in deze slepende zaak zal de procedure voor de Raad van State zijn. Nog niet be kend is wanneer deze zaak dient, maar volgens de medewerkers van de afdeling milieu kan het niet lang meer duren. Wampex-ontberingen in woord en beeld Benauwde ogenblikken voor Volendam tegen SV Texel w Begroting 1992: plannen van het college sw Rob Dapper houdt SVT op de rails w GVT houdt cursus grimeren Zodra er tussen beide geen verplich tingen meer zijn en er een financieel gezonde situatie is, zal de gemeente zich terugtrekken uit het bestuur van de RMT, de stichting die subtropisch zwemparadijs Calluna exploiteert. Dit werd donderdagavond in een com missievergadering medegedeeld. In 1991 wist Calluna het resultaat met ƒ44.000,- te verbeteren, maar bleef zitten met een exploitatietekort van ƒ124.000,-. Op een vraag van com missielid Gerbrand Poster antwoordde het gemeentelijke bestuurslid Henk Pennings dat Calluna op schema is wat betreft de rentebetalingen aan de gemeente. Ongunstig zijn volgens Pennings het overdekte zwembad van De Krim en de goede zomers sinds Calluna's eerste jaar 1988. De raadsleden uit de commissie toonden zich evenals b en w tegenstander van verblijfsrecreatie op het Calluna- terrein om de exploitatie te verbete ren. Tegen Calluna's voorstel om het restaurant te veranderen in een MacDonalds-achtige zaak had nie mand bezwaar. Vormt de gemeentelijke nota berm en slootbeheer een bedreiging voor agrarische belangen? Volgens Erna Eelman (VVD) en Gerbrand Poster (Texels Belang) wel. Maar CDA'er Kees Hin, tevens bestuurslid van de gezamenlijke Texelse landbouworga nisaties, ziet geen gevaar in dit be leid en trok in een commissievergadering ongewoon fel van leer tegen de twee anderen. Volgens Eelman en Poster verschijnt de nota op een verkeerd moment ge zien de onderhandelingen tussen ge meente en provincie inzake het relatienotabeleid. Erna Eelman: „Deze nota ondergraaft onze positie." Volgens wethouder Terpstra had zij het bij het verkeerde eind. „Dit staat volkomen los van het perceelsranden- beheer. Deze nota is niets anders dan het vastleggen van bestaand beleid, met hier en daar een kleine verbete ring. Een voorbeeld daarvan is het eerder maaien van wegbermen uit oogpunt van verkeersveiligheid en op verzoek van de landbouw." Terpstra zei dat de standsorganisaties geen problemen hebben met de nota. Kees Hin viel de wethouder bij en vond dat de twee anderen spoken zagen. Poster zei te vrezen dat Hin in „een zoetsappig milieuverhaaltje" tuint. Het verzoek van metalenhandel Witte-Spigt om het ophalen van oude metalen bij Texelse particulie ren te subsidiëren, stuit op verzet. Tenminste vier raadsfracties vinden dat de burgers best zelf hun oude koelkasten, blikjes, beddespiralen en ander metaalafval bij het bedrijfster rein aan de Ruigendijk kunnen bezor gen. B en w daarentegen zijn bereid om jaarlijks ƒ40.000,- bij te dragen. Het college ziet de metalenhandel als een verlengstuk van de gemeentereini ging. Alleen voor ingezamelde oude koelkasten ontvangt Witte-Spigt tot dusver een vergoeding; gezien de handelswaarde van oude metalen was die inzameling tot dusver gratis. Nu de prijzen laag zijn, wil Witte- Spigt een bijdrage in de ophaal- kosten. Gerbrand Poster (Texels Belang) vindt dat de gemeente dit niet kan maken ten opzichte van andere onderne mers. Hij was benaderd door meta- lenhandelaar Blokdijk, die hem had gevraagd „of Blokdijk ook kon van gen". Volgens Poster betaalt Blokdijk zelfs toe als hij bij bedrijven metalen ophaalt. Eventueel wil hij zich ook op de particuliere markt begeven. Ook Peter Bakker (Groen Links) noemde de naam van Blokdijk. „Die komt met een oplegger uit Hoorn naar Texel om in te zamelen. Dat is een vingerwij zing dat de handel nog interessant is." Erna Eelman (VVD) en Kees Hin (CDA) plaatsten eveneens vraagte kens. Allebei vonden ze het ophalen niet perse noodzakelijk. Hin waar schuwde dat deze subsidie bovendien de reinigingsrechten verder doet stij gen, en dat ligt politiek moeilijk. Wethouder Terpstra verdedigde het collegestandpunt. „Het gaat juist om de 'flutbeetjes' van de huishoudens. Niet iedereen is bereid om naar het overslagstation of Witte-Spigt te rij den, maar men wil wel van de rom mel af. Als we het niet doen zullen de metalen weer in de grijze contai ner belanden of ze worden ge dumpt." VVD en Texels Belang lieten zich niet overtuigen. Bakker en Hin zullen de kwestie nog in hun fractie bespreken. Bakker zinspeelde op een compromis-voorstel. De overige frac ties waren donderdagavond niet present. De provincie heeft geen bezwaar te gen een bestemmingswijziging, zo dat een bloemenwinkel aan de Binnenburg kan worden veranderd in een snackbar. Het bezwaar van een naastgelegen winkelier werd af gewezen. De winkelier, die zelf kleding ver koopt, is bang voor lawaai- en stan koverlast. Ook vreest hij dat restanten van vette etenswaren zijn waren zullen aantasten. De gemeente weerlegt dat dit zaken zijn die met openbare orde en het gedrag van mensen te maken hebben en dus niet via een bestemming van een pand kunnen worden geregeld. Wel is men bereid voorschriften op te ne men in de hinderwetvergunning die moet worden verleend. De provincie kan zich vinden in de argumenten van de gemeente.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1