Breed onderzoek niet op costen gemeente alleen Komend jaar onderzoek naar vervuilingsgraad stortplaats 't Horntje Raad en college in de slag om 1993 !ollege zet het mes n sportcomplexen Positie Kompasschool liet ter discussie Automobiliteit moet afnemen Raadsvergadering College trekt halve ton uit voor peuterzalen Zelfstandige toekomst sociale werkplaats Betere service INSDAG 27 OKTOBER 1992 TEXELSE COURANT e gemeente heeft drie ton op de begroting gezet voor een footscheeps onderzoek naar de sociaal-economische mogelijk- eden van Texel op de lange termijn. Dat is echter niet genoeg, loewel nog geen offertes zijn ingewonnen en ook de onderzoek- ipdracht nog niet is geformuleerd, wordt ervan uitgegaan dat et hele projekt omstreeks een half miljoen zal kosten. Ongeveer ree ton zal dus uit andere bronnen moeten komen, waarbij b w denken aan de provincie en rijk maar ook aan particuliere istanties zoals Teso, het PEN en het plaatselijk bedrijfsleven. ook dienen als „wapen" ter verdedi ging van eigen beleid. Wat de over heid met Texel wil is namelijk allerminst duidelijk. Soms verwijst men daar naar verdere toeristische ontwikkeling als compensatie voor het wegvallen van werkgelegenheid in andere sectoren, maar tegelijkertijd ziet de overheid groeiend toerisme als bedreiging van de natuur, zoals blijkt uit de visie die is ingenomen ten aanzien van het waddengebied. Andere onderwerpen die in de aan biedingsbrief over ruimtelijke ordening en volkshuisvesting aan de orde wor den gesteld: Waterland-bijdrage? Een tegenval ler voor de gemeente is dat er vrijwel geen subsidiemogelijkheden meer zijn voor toeristische infrastructuur. Een gevolg van rijksbezuinigingen. Er is nu alleen nog financiële steun moge lijk in het kader van de nota „kiezen voor recreatie" die met landelijke the ma's werkt, waaronder „Nederland Waterland". Mogelijk kan daardoor wat subsidie overschieten voor de passantenhaven. Weinig geld dus voor dit onderdeel van het recreatie basisplan, maar b en w willen het toch uitvoeren en willen mede daar om de toeristenbelasting verhogen tot een gulden per persoon per nacht. De stuiver die er nu bijkomt, wordt in een apart fonds gestort, zo luidt het voorstel. 47.000. Het college vraagt de raad nadrukkelijk zich uit te spreken over het maximum van 47000 slaapplaat sen of beter gezegd over de neer waartse bijstelling van dit aantal. Bij de jongste tellingen is gebleken dat men in elk geval aan 45000 slaap plaatsen vast zit. De rest zou in re serve gehouden moeten worden. Buitengebied. Het ontwerp voor het nieuwe bestemmingsplan Buiten gebied wordt momenteel aangepast, naar aanleiding van de bevindingen die bij de commissiebehandeling en inspraakrondes zijn opgedaan. „Wij hopen dat nog in het jaar 1993 de eerste tervisielegging zal kunnen plaatsvinden". Dorpsstraat/Badweg. Nu vast staat hoe het „tussengebied" aan de Nika- del in De Koog wordt ingevuld, is de herinrichting van Dorpsstraat en Bad- weg aan de orde. Dat zal gebeuren in overleg met bewoners en betrokken ondernemers. Decentralisatie. Het rijk schuift steeds meer taken naar lagere over heden af. Als gevolg daarvan krijgt de gemeente het drukker en kost baarder. Een recentelijk tot stand ge komen vorm van decentralisatie is het van kracht worden van het Besluit Beheer Sociale huurwoningen. Vorderen? Op Texel staan enkele tientallen woningen leeg. Momenteel wordt getracht zes eigenaars op min nelijke wijze ertoe te brengen de wo ningen te verhuren. Ook andere eigenaars zullen nog worden bena derd. Als de gesprekken geen resul taat opleveren, wordt vordering overwogen. Koopprijsgrens.B en W betreuren dat onlangs de koopprijsgrens voor woningen op f172.000,- werd ge bracht (was f250.000,-). Gepoogd wordt een regeling erdoor te krijgen waardoor Texel en eventuele andere gemeenten die dat willen, deze grens weer kunnen optrekken. Een huis dat boven de koopprijsgrens wordt ver kocht, mag worden bewoond zonder woonruimtevergunning. De bewoners hoeven geen economische gebonden heid met het eiland té hebben. In het licht van de grote woningnood op Texel, wordt dat een slechte zaak ge vonden. Er zijn honderden woning zoekenden op Texel, waaronder 60 zeer urgente gevallen. Landbouwschool. Op de plaats waar nu de landbouwschool staat, zullen bejaardenwoningen en aan leunwoningen (bij Sint Jan) verrijzen. B en W hebben de provincie om een saneringsbijdrage gevraagd krachtens de wet op de Stads- en Dorpsver nieuwing. Een bijdrage is ook ge vraagd voor de verplaatsing van disco Question. 'fitgemeester Ton Schipper: algemeen .■■stuur, openbare orde en veiligheid. et onderzoek is van groot belang oor Texel. Tot dusver was het beleid ebaseerd op het structuurplan dat 1979 werd vastgesteld. De tijd eeft sindsdien echter niet stil estaan, aldus b en w in hun aan- iedingsbrief bij de gemeentebegro- ng 1993. Er zijn allerlei ntwikkelingen geweest waardoor grenzen van de toekomstige mo- elijkheden heel anders zijn komen liggen. Bekend voorbeeld is de lerk toenemende mobiliteit, waar oor het zeer de vraag is of Teso iet de huidige dubbeldekkers het ervoersaanbod kan blijven verwer en. Andere ontwikkelingen die voor ixel gevolgen hebben betreffen de ndbouw, het overheidsbeleid op et gebied van natuur- en land- ihapsbehoud en de gevolgen daar- en voor de groeimogelijkheden van et toerisme. en plan voor de lange termijn kan De gemeentebegroting voor 1993 omvat verscheidene dikke boekwerken met schier oneindige rijen cijfertjes. Het is de weergave van het beleid dat het college van b en w volgend jaar wil voeren. In de „aanbiedings brief" licht het college dit beleid in mooie volzinnen toe. De afgelopen weken kwamen enkele voorstellen al via de krant naar buiten. In dit num mer geven we een compleet overzicht en zqtten we de belangrijkste pun ten op een rij. In de krant van vrijdag zijn de raadsfracties aan de beurt met hun tegenvoorstellen, de „algemene beschouwingen". Maandag 2 november volgt de eerste rechtstreekse confrontatie. In een vergadering in de raadszaal, aanvang 19.30 uur, geven b en w een mondelinge reactie op de algemene beschouwingen. Als de tijd het toelaat kan de raad daar op wijzigingsvoorstellen indienen. De discussie bereikt het hoogtepunt in de begrotingsvergadering, dit jaar op dinsdag 10 november (aanvang 14.00 uur). Tot slot wordt dan de ontwerp-begroting voor 1993 vast gesteld. Publiek is van harte welkom. ndanks de storm van kritiek na een itgelekt fusierapport over de sport- erenigingen SV Texel en Texelse Joys, handhaaft het college het plan m tenminste één sportveld buiten iebruik te stellen. en w willen het mes zetten in de «ploitatiekosten van de sportcom- lexen aan de Haffelderweg. Het col- rechtvaardigt het beleidsplan oor te wijzen op het dalende leden- estand van de clubs. De voorkeur iaat uit naar één sportcomplex, ''aarvan beide verenigingen gebruik naken. „Een gebruiksvorm die elders het land al veel voorkomt. Door de elden zo efficiënt mogelijk te benut- in kan één goed sportcomplex in iand worden gehouden", aldus het e. Tussen de gemeente en estuurders van Texelse Boys heeft middels informeel overleg plaatsge- onden over deze zaak. Wethouder 'ijnen, die te kennen geeft dat de ub positief heeft gereageerd op de vorstellen van het college, wil niet gaan op de inhoud van het overleg, 'at SV Texel zal het college binnen- ff contact opnemen. De provincie gaat er vanuit dat de stortplaats aan 't Horntje een ver vuilde lokatie is die moet worden ge saneerd. „Ik mag niet hopen dat dat ons boven het hoofd hangt", aldus wethouder Terpstra, die denkt dat het niet zo'n vaart zal lopen. „Als je ziet wat er elders in het land aan de hand is, daar zijn wij niets bij." De provinciale milieu-inspecteur, die de Texelse stortplaats indertijd betitel de als een „ecologische tijdbom", is een zelfde procedure gestart als mo menteel loopt voor de vervuiling van de grond rond Albert Heijn. Dit bete kent dat er een onderzoek zal wor den gedaan naar de vervuilingsgraad, waaraan de gemeente f50.000,- bij draagt. Omdat de verwachting bestaat dat komende jaren meer klei ne bodemverontreinigingen voor een onderzoek in aanmerking komen, wil het college een fonds vormen. Voor de landbouw zullen de milieu maatregelen steeds strenger worden. Ook worden de mogelijkheden tot bodemlozingen beperkt. Als de eisen steeds zwaarder worden en de bevol king er aan moet meebetalen (of als het de vrijheden beperkt die men ja- Wethouder Dirk Terpstra Ifinancieelecono misch en technisch beleid): ....reinigings rechten.... renlang heeft gehad) kan dit verzet opleveren. Toch zal de gemeente zich sterk maken voor het milieu en dus voor de noodzakelijke, niet altijd even leuke, maatregelen. Hinderwet. Het college wil de le ges voor een hinderwetvergunning met 20% verhogen. Dat stond vorig Indanks een afname van het aantal Krlingen dat speciaal basisonder wijs krijgt, vindt het college dat de ompasschool aan de Beatrixlaan ilfstandig moet blijven. De overheid "il het speciale onderwijs echter on- krbrengen in het basisonderwijs, 'srder heeft het rijk besloten dat ichoolbesturen meer zeggenschap tijgen. 'lomenteel volgen veertig leerlingen issen aan de Kompasschol. Aan de 'and van een zestal criteria beslist i8n centrale verwijzingscommissie, waarin besturen van alle basisscholen ;in vertegenwoordigd, welke kinde- ;n in aanmerking komen voor spe- :aal onderwijs. Het rijk streeft naar -n grotere bestuursvrijheid voor ba kscholen, zodat ze zelf kunnen •klissen over subsidiegelden. De i;hoolbesturen zien de Kompas- ïhool echter als een belangrijke on- :erwijsvoorziening die in stand moet worden gehouden. Andere onderwer- met betrekking tot onderwijs die aanbiedingsbrief van het colle- van b en w aan de orde komen ïn: Muziek- en dansschool. De Texelse Muziek- en Dansschool en de Stich ting Kindercentra Texel, die tot dus ver onderdeel zijn van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW), worden met ingang van volgend jaar zelfstandig. Eén en ander is het ge volg van een statutenwijziging binnen Wethouder Tine Krijnen (Welzijn): „Genoeg middelen om cultureel- en welzijnsbeleid te continueren." de SOW waarmee de stichting een lastenvermindering wil bereiken. Door de nieuwe constructie vervalt de BTW-plicht en komt de subsidie volle dig ten goede aan activiteiten waar voor de gelden zijn bedoeld. Schoolverlaters De gevolgen van de dalende conjunctuur worden merkbaar op Texel. Met name school verlaters vinden steeds moeilijker een baan op het eiland. Om hierin veran dering te brengen wil het college meer geld besteden voor verbetering van de werkgelegenheid. Vanaf vol gend komen alle werkloze jongeren van 16 tot 21 jaar en schoolverlaters van 21 jaar in aanmerking voor het Jeugdwerkgarantieplan (JWG). Onder bepaalde voorwaarden hebben deze jongeren recht op een baan. Ze krij gen hiervoor ruim tachtig procent van het minimumloon. Volwassenen-educatie. Het onder wijs aan volwassenen zal voortaan meer toegespitst zijn op beroepsop leidingen. Ook wordt voortaan meer gekeken naar de vraag naar arbeid. De gemeenten in de Noordkop zullen daarom intensiever gaan samenwer ken met elkaar en met arbeids bureaus. Verkeer en vervoer De toenemende automobiliteit zal voor Texel problemen geven, denkt het college. Door het stimuleren van het openbaar vervoer en de fiets wil len b en w het gebruik van de auto op het eiland terugdringen. Ook betaald parkeren wordt door het college aangegrepen als methode om autogebruikers af te schrikken. Dit door het parkeren in de dorpscentra fors duurder te maken en een regel ing in te voeren waardoor buitenlan ders niet meer onder een boete uit kunnen bij overtredingen. Het college wil in de dorpskernen dertig kilometer zones instellen en geregelde verkeerscontroles laten houden binnen en buiten de bebouw de kom. Wegbeheer. Omdat de Wet Uitke ring Wegen vervalt en het Water schap haar wegen op Texel aan de gemeente overdraagt, is jaarlijks een bedrag van ƒ750.000,- nodig. Hier is ruimte voor vrijgemaakt op de begro ting. Door een meerjarenplanning wil de gemeente tot een doelmatiger be heer van de wegen komen. Havenmond. Er zal een onderzoek worden gedaan naar de verbetering van de havenmond in Oudeschild. Dit wordt betaald door DETV, de provin cie, Koppen Bij Elkaar en de ge meente. Kustverdediging. Texel is betrokken bij de plannen voor een „harde" kustverdediging bij Eierland. Zolang dit echter nog niet is gerealiseerd zal er, als dat nodig is, zand worden op gespoten. jaar ook al op de verlanglijst, maar werd toen door de raad niet geac: cepteerd. Reinigingsrechten. In de afgelopen krant is een artikel verschenen over de hoogte van het reinigingsrecht voor komend jaar. Deze zijn in verge lijking met andere gemeenten fors. Het college is er echter van overtuigd dat Texel binnen één a twee jaar van deze twijfelachtige koploperspositie af is, gezien het feit dat de verwer kingskosten ook elders flink omhoog gaan. Het storten van afval is momenteel nog toegestaan, al wordt een ont moedigingsbeleid gevoerd. Binnenkort wordt het echter helemaal verboden, waardoor gemeenten alleen via dure verwerkingsmethoden van hun vuil afkunnen. De gescheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval is op Texel een groot succes. Hierdoor wordt de totale hoeveelheid afval die uiteindelijk moet worden verbrand verminderd, wat niet alleen goed is voor het milieu, maar uiteindelijk ook voor de portemonnee van de Texelaars. In het kader van de begrotingsbehan deling wordt op maandag 2 novem ber om 19.30 uur een openbare raadsvergadering gehouden in het raadhuis. De agenda is als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Mededelingen. 4. Reactie in 1e termijn van burge meester en wethouders op de door de diverse partijen ingediende algemene beschouwingen over de ontwerp-begroting 1992. 5. Sluiting. Gewest. Samenwerking tussen de gewesten Kop van Noordholland, Kennemerland en Westfriesland inza ke regionale brandweer, alarmering, ambulance en politie is volgens b en w gewenst. Leefbaarheid. Tevredenheid bij het college over het verloop van het toe ristenseizoen 1992. Over de uitvoe ring en resultaten van de dorpswacht in De Koog laten b en w zich positief uit. Evaluatie van het afgelopen sei zoen moet uitwijzen of voor 1993 extra maatregelen nodig zijn. Politie. Als gevolg van de landelijke reorganisatie bij de politie gaat in 1993 een basiseenheid Den Helder- Texel van start. Burgemeester Schip per wil zwart-op-wit vastgelegd zien dat het aantal gedetacheerde politie mensen op Texel in de zomermaan den tenminste op het huidige niveau wordt gehandhaafd. Brandweer. Voor de vervanging van portofoons, mobilofoons en unifor men willen b en w in 1993 totaal ƒ80.000,- uittrekken. Voor de verbouwing en aanpassing van de peuterspeelzalen in Oude schild en Oosterend wil het college volgend jaar ƒ50.000,- beschikbaar stellen. Eerder dit jaar deden begeleidsters van de peuters in Oosterend hun be klag over de speelzaal in de Bijenkorf. In de vochtige kelderruimte ontbreken voorzieningen die noodzakelijk zijn voor goede peuteropvang. Het zaaltje is moeilijk te betreden en men onder vindt geluidshinder van de bovenlig gende gymzaal. Op korte termijn zag het college echter geen mogelijkheid verbetering in de situatie te brengen. Aangezien de verbouwing uitbrei ding van het dorpshuis nog enkele ja ren op zich laat wachten, is toch tot de aanpassing van de peuterzaal besloten. Het staat nog niet vast of de opvang in Oudeschild blijft gehuisvest in de huidige Koterkeet, die in dat geval moet worden aangepast, of zal wor den ondergebracht in de nieuwe Bruinvisschool. Andere beleidsvoorne mens op het gebied van cultuur en recreatie uit de aanbiedingsbrief van het college van b en w zijn: De Koog. Voor de bouw van een dorpshuis in De Koog wil het college in 1994 maximaal ƒ500.000,- uittrek ken. Het investeringsplan voor 1993 biedt geen ruimte voor de verbou wing en uitbreiding van dorpshuis in Oosterend. Hiervoor willen b en w op z'n vroegst in 1994 geld beschikbaar stellen. Dorpshuizen. De gemeente pro beert in overleg met dorpscommis sies een oplossing te zoeken voor problemen in het Eierlandsche Huis en De Wielewaal in De Waal. De pro blemen houden verband met het mul- tifuncionele karakter van deze dorpshuizen. Verder is de gemeente De financiële vooruitzichten voor SW „De Bolder" voor 1993 zijn goed. Zo goed zelfs dat het aantal banen zal groeien van 67 naar 69. Het college is voorstander van verde re verzelfstandiging van de werk plaats, die voor exploitatie nog rechtstreeks afhankelijk is van rijks- gelden. De overheid stimuleert echter decentralisatie van sociale werkvoor zieningen. B en w verwachten dat dankzij verdere betrokkenheid van de gemeente bij De Bolder de mensen nog beter op de juiste plek kunnen worden geplaatst. Verdere aandachtspunten betreffende sociale voorzieningen en maatschap pelijk werk in de aanbiedingsbrief van het college van b en w zijn: Banenpool. De voor langdurig werklozen in het leven geroepen ba nenpoolregeling draait na een moei zame start tot tevredenheid van het college. De aanloopproblemen wer den deels veroorzaakt door de bu reaucratische financieringswijze. Ook blijkt de wijze van benadering van langdurig werklozen een moeilijke taak. Seizoensverbreding. Het werkver band van seizoenskrachten op het eiland duurt steeds langer dankzij de seizoensverbreding. Na afloop van het seizoenswerk komen de tijdelijke krachten daardoor steeds vaker in aanmerking voor een werkloosheids uitkering, waarop ze anders door een tekort aan gewerkte dagen geen recht zouden hebben. van plan de variabele exploitatiesub sidies voor alle dorpshuizen te veran deren in raamsubsidies, zodat de besturen jaarlijks een vast bedrag ter beschikking hebben. Molenkoog. Zwempark Molenkoog krijgt volgend jaar waarschijnlijk een ingrijpende onderhoudsbeurt. Het col lege heeft het zwembad onlangs geïnspecteerd en constateerde dat onder andere de zonnepanelen en het energiescherm van het gemeentelijk zwembad aan vervanging toe zijn. Aanscherping van de wet op de mi lieuhygiëne noodzaken bovendien tot extra maatregelen. Gedetailleerde plannen over over de verbouwing zijn echter nog niet beschikbaar. Dienstverlening aan burgers ver der verbeteren. Om dit te berei ken streven b en w naar bundeling van versnipperde werk zaamheden. Hierdoor probeert men te voorkomen dat de „klant" -de burger dus- meerdere afdelingen van het gemeentehuis moet bezoeken voor de beant woording van één vraag. Laatste voorbeeld van dit beleid was de „clustering" van culturele zaken en sociale zaken tot één sector „welzijn". Overwogen wordt om meer taken samen te voegen, zo dat de gemeentelijke organisatie uiteindelijk nog slechts drie of vier sectoren omvat. Werkgelegenheid Startende bedrijven in Pen-gebouwen? Op gebied van werkgelegenheid pak ken donkere wolken samen boven Texel. Terwijl de sluiting van de Pen- fabriek onafwendbaar is, staan zo wel de landbouw als de visserij on der steeds grotere druk. Hierdoor dreigt het eiland afhankelijker te worden van één economische sec tor: het toerisme. Hoewel de Pen-directie serieus mee praat over de gevolgen van de slui ting van de centrale op Texel, zijn er nog geen concrete oplossingen be dacht. Wel bestaat het idee de vrijko mende gebouwen te gebruiken voor startende bedrijven. „Die hoeven zich dan geen zorgen te maken over hoge vestigingskosten. Als ze eenmaal draaien kunnen ze iets voor zichzelf zoeken", vult wethouder Dirk Terpstra aan. Telematica is ook zo'n idee om de werkgelegenheid op Texel nieuwe im pulsen te geven. Terpstra: „Telematica betekent via telecommunicatie- apparatuur met je werk of studie be zig zijn. Daardoor worden werkzaam heden minder plaatsgebonden. Via telematica kan bijvoorbeeld de admi nistratie van een onderneming aan de overkant op Texel worden verricht. Of zou je op het eiland een universitaire studie kunnen volgen." Een werk groep onderzoekt momenteel de mo gelijkheden op dit gebied voor Texel. Texelse producten. Het college wil helpen de ontwikkeling, productie en promotie van Texelse producten te bevorderen. Dit met het oog op uit breiding van werkgelegenheid in de niet-toeristische sector. Na enige (fi nanciële) steun bij de organisatori sche opzet, wil de gemeente zich terugtrekken. Ook de provincie heeft belangstelling voor deelname. B en w denken dat de stichting VVV Texel promotie ook een rol kan spelen. Gasbedrijf. Texel is afgelopen jaar toegetreden tot het gasbedrijf Kop van Noordholland. Daardoor zijn de tarieven voor gas voor de Texelaars tegenwoordig gelijk aan die van men sen aan de overkant. Wethouder Klaas Barendregt (ruimtelijke orde ning): slaapplaatsen-beleid.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5