Mti BEGROTING 1993 Texelse dealers showen nieuwste op autogebied GEMEENTE 't Stappeiand houdt eerste evenement ma 'eer gelijkspel ixelse dammers angers-bijeenkomst Jffie-inloop over nd en verkeer Volleybalprogramma Ontwikkelingen landbouw onderwerp van gesprek Geen gymuurtje CDA wil betere controle op leeftijd in horeca De Bolder krijgt pluim van Poster Witte voelt zich unfair behandeld Eilandcompetitie volleybal Basketbalprogramma Pastor Kolkman viert driedubbel feest BIJDAG 30 OKTOBER 1992 i8$H#»:#3ssf TEXELSE COURANT PAGINA 13 t prachtige oude graf naast het NH kerkje van Den Hoorn is aan de slopershamer ontkomen i wordt speciaal bewaard. Aandacht voor oude grafzerken is een stokpaardje van PvdA- orman Gerard van der Kooi. IFoto Frans Hopman) verige punten uit de algemene be- jhouwing van de PvdA: |Het deugt volgens de PvdA niet t briefschrijvers aan de gemeente vele maanden moeten wachten op leen antwoord. jeugdbrandweer is een goed initiatief, dat kosteloos moet zijn voor de deelnemers. Er moet een telefooncel komen bij net politiebureau, want buiten kan- looruren is de Texelse Hermandad alleen telefonisch te bereiken. Door ingekomen stukken te behan delen in de raadscommissies kun nen de raadsvergaderingen sneller worden afgehandeld. Zeker als ook de rondvraag wordt veranderd in een beantwoording van tevoren schriftelijk ingediende vragen. Oude grafstenen van voor 1945 moeten worden geïnventariseerd en gefotografeerd. PvdA is tegen bezuiniging op het Keesom studiefonds en wil de jaarlijkse voeding op ƒ19.000/- hóuden. parkeerzones met heffingen worden ingevoerd, moet de eigen levolking een jaarparkeerkaart kun nen krijgen. °arkeren op de Groeneplaats alleen /oor invaliden. )e partij is tegen uitbreiding van iet aantal vliegbewegingen in ver- met de geluidsoverlast. Illegale activiteiten moeten strenger worden aangepakt. Tot nu toe gaan bijna alle onterechte activiteiten, ondanks toezeggingen, regelingen en afspraken, gewoon verder. De kaasfabriek moet worden gesloopt. Geen museum bij de vuurtoren, want er zijn al genoeg succesvolle musea op Texel. Het oud-papier bedrijfje van familie Amsing kampt met gebrek aan op slagruimte. Verplaatsing naar De Hamster is een oplossing. Daar naast ƒ15.000,- gebruiken voor het verbeteren van de papierinzameling. De PvdA is tegen het TVO-voorstel voor andere vuilafvoer, waardoor de rekening via de onroerend goed belasting niet alleen meer bij de bedrijven komt. OGB-taxatie spreiden over vijf jaar om piekdrukte op de afdeling te voorkomen. Er moeten drie vijf zelfreinigende toiletten in het centrum van Den Burg komen. Eenmalig ƒ1000,- uitkeren aan KTF voor deelname aan het Wadden- toernooi. f De Koninghal aanpassen tot een acceptabele podiumvoorziening. Invoering van een inleververgoeding op autowrakken. L Stijging hinderwetleges en precario rechten is akkoord. gebeurt zelden dat bij wedstrij- in de bondscompetitie een gelij- eindstand uit de bus rolt. Dit 'zoen vallen ze echter bij bosjes. g speelde Texel de tweede ide. Het tweede team van SNA Heerhugowaard vond ondanks slechte weer de weg naar de isterender Bijenkorf. navolging van de weergoden lieten Texelaars het op de borden ook k spoken. Al vrij snel dwongen ns Bos en Wim Timmer voordeel maar raakten dit ook weer kwijt, imer werd zelfs helemaal onderuit tokken. Gerrit Vlaming zag zijn te- istander aan een grote slagzet be nen, liet hem rustig uitrazen en 'e Texel fluitend twee punten, was gestoeld op ptfre fanta- Texelse rangers-afdeling van het •reld Natuur Fonds houdt zaterdag ssen 13.00 en 16.00 uur een bij- nkomst in de schuur van Staats- ibeheer aan de Ploegelanderweg De Dennen. den (veiligheid in) het verkeer is onderwerp van de koffie- >opochtend, die woensdag 4 no- nber vanaf 9.30 uur in het Kruis- iouw te Den Burg wordt houden. Entree f2,-, opvang voor deren is aanwezig. 'ene kind is bang of voorzichtig in verkeer, het andere wild en onop- ïnd. Tijdens de bijeenkomst wordt ielegd hoe dit kan worden bij- "uurd. Jan van der Meer van «politie Texel is aanwezig om te 'ellen over veiligheid in het ver- Ook praat hij over het gebruik autozitjes en goldels voor kinde verkeerssituaties die extra aan- flt van de ouders vragen en de '"jd waarop kinderen veilig deel oen uitmaken van het verkeer. Hij informatiemateriaal meebrengen. sie. Rinus Vittali won een wat voor deliger eindspel wegens een chronisch gebrek aan zetten voor de tegenstander. Victor Voskuil miste het fortuin uit de interne competitie en kwam niet verder dan remise. Jaap van Heerwaarden, Frans Kuiper en Frans Bos haalden alle drie nog een knappe, „krappe" remise binnen. Remise van Piet Bakelaar was ge noeg voor Texel. Co Filmer van SNA wenste alleen niet mee te werken. In vliegende wederzijdse tijdnood wist Filmer naar winst toe te spelen. Wel iswaar ging hij door zijn vlag, maar dit was het resultaat van een slag- fout van Bakelaar in een nogal chao tisch eindspel. Achteraf werd besloten de partij alsnog aan Filmer toe te kennen: de eindstand werd daarmee bepaald op 8-8. Zaterdag 31 oktober; Sporthal Ons Genoegen: 13.30 u. Tevoko 2-HCSC 4 (H2) 15.00 u. Tevoko 1-Harpoen 1 (H1) 13.30 u. Tevoko 1-Tevoko 2 (D1) 15.00 u. Tevoko 3-WSOV 3 (D2) 13.30 u. Smash '68 1-WSOV 4 (D2) Maandag 2 november; Sporthal Sportlaan: 18.45 u. Quelderd. 3-Smash'68 1 (D2) Het Consulentschap voor de Lanbouw in Haarlem heeft onderzoek gedaan naar de ontwikkelingen in de landbouw tot het jaar 2000 in Noordholland en op Texel. Over alle sectoren (akker bouw, bloembollenteelt, vollegronds groenteteelt, veeteelt en schapenhou derij) geeft J. Koning van het consu lentschap maandagavond zijn visie tijdens de bijeenkomst van de verenig ing van bedrijfsvoorlichting, die in Bosch en Zee wordt gehouden. Aan vang 20.00 uur. Na afloop is tegen be taling de Provinciale Landbouwontwik kelingsnota verkrijgbaar. Het gymuurtje voor huisvrouwen op de woensdagochtend in De Ferrever stopt wegens gebrek aan leiding. Da mes die toch wat aan hun conditie willen werken kunnen op maandag en donderdagavond terecht. Voor in formatie kan worden gebeld naar Ni co Stoter, telefoon 15228. „Verslaving aan alcohol, drugs of gokken vormt een steeds grotere be dreiging. Zowel van betrokkenen als hun omgeving", vindt het CDA, dat in haar algemene beschouwingen aandringt op betere leeftijdscontrole in de horecabedrijven. Volgens het CDA hangt verslaving op jeugdige leeftijd nauw samen met de' drempel die wordt opgeworpen. „Ver wijder waar mogelijk gokautomaten uit horecazaken." Ook ziet het CDA in deze kwestie een taak weggelegd voor de jeugdwerkleider. „Het jonge renwerk moet aansluiting vinden bij de doorsnee jeugdigen, met de na druk op de leeftijd van 13 tot 16 jaar. Politie. Het CDA vindt dat de rijkspolitie over onvoldoende middelen en manschappen beschikt afdoende te controleren op alcoholgebruik in het verkeer, vandalisme en wild kam peren. Deze opvatting lijkt tegenstrij dig met de uitlatingen die groepscommandant Moeskops on langs in deze krant deed. De politie- baas omschreef het seizoen als „beheersbaar". Het CDA wil van het college duidelijkheid over de reorgani satie binnen het politiekorps, dat bin- nenkoriNopgaat in de regiopolitie. Leefbaarheid. Het CDA kijkt met tevredenheid terug op het verloop van het seizoen. „De noodcamping functioneerde ondanks het grote aan tal overnachtingen goed. Dankzij het één-nacht-systeem is er nauwelijks overlast veroorzaakt. Toch vindt notj teveel wild kamperen plaats." Het CDA pleit voor een douche op de noodcamping en een openbaar toilet in De Koog. 1-2-3 regeling. De sluitingsregeling van de café's werkt goed volgens het CDA, „maar moet niet verwate ren." De fraktie vraagt zich af of er voldoende controle is op de naleving. „Hoeveel horeca-ondernemers heb ben dit jaar het convenant gete kend?" Dorpshuizen: De verstandhouding tussen de dorpscommissies en de gemeente laat volgens het CDA te- Directie en medewerkers van so ciale werkplaats De Bolder krij gen van fractievoorzitter Gerbrand Poster van de „groen zwarte Texels Belang-pluim". De Bolder krijgt deze symbolische prijs omdat men het daar afgelo pen jaar op sociaal en zakelijk terrein weer prima voor elkaar had. Poster neemt zijn petje diep af voor de wijze waarop direc teur Leen Noordzij deze gemeen telijke dienst leidt. „In het directieverslag voel je de betrok kenheid bij de medewerkers. We hopen met de directeur dat hij erin zal slagen om extra ar beidsplaatsen zal weten te krij gen." wensen over. „Van het voornemen om de dorpsbesturen een grotere verantwoording te geven, is in de praktijk nog weinig terecht gekomen. De problemen over het samenvoegen van school en dorpshuis in De Cocksdorp en De Waal zijn niet op gelost." Het CDA dringt in deze kwestie aan op een slagvaardiger be leid van de gemeente. Molenkoog. Het CDA stelt voor zwempark Molenkoog te privatiseren. „De bezoekerscijfers tonen aan dat het zwembad in een behoefte van de Texelaars voorziet, maar de lasten blijven hoog." Om de onderhouds kosten terug te dringen wil het CDA een gedeelte van de zonneweide een andere bestemming geven. Het CDA steunt het college in haar voornemen het zwembad een opknapbeurt te geven. Reinigingsrechten. De kosten van de afvalverwerking groeien de burger boven het hoofd, is het CDA van me ning. Om tot kostprijsbeheersing te komen stelt de fractie voor recycling te bevorderen, afval per gewicht in rekening te brengen, groenafval te verhakselen en te verspreiden over de landerijen. Verder wil het CDA Texe laars in de gelegenheid stellen één maal. per maand één kuub grof vuil bij De Hamster aan te leveren. Automatisering. „Big brother" door de achterdeur naar binnen? Dat vraagt Gerbrand Poster (Texels Be lang) zich af als hij de ontwikkelingen van het computergebruik bij de ge meente in ogenschouw neemt. „Het lijkt zo langzamerhand meer doel dan middel. Beter lijkt het om de bestaan de apparatuur enkele jaren volledig te benutten. Nieuwe spullen worden in de toekomst alleen maar gebruiks vriendelijker en goedkoper." Podium. De betrokken culturele verenigingen kunnen driekwart van de herstelkosten voor de De Lindeboom-zaal voor hun rekening nemen, veronderstélt Texels Belang. De fractie heeft dezelfde constructie als met het nieuwe KTF- fanfaregebouw voor ogen. De ge meente hoefde daarbij alleen aanvul lende subsidie te verlenen. Voor een compleet nieuw theater ziet Texels Belang geen mogelijkheden („een mil joeneninvestering"). Molenkoog. „Is er nog toekomst voor zwembad Molenkoog?", zo vraagt Texels Belang zich af. TB is bezorgd over het jaarlijkse grote ex ploitatietekort en wijst erop dat Texel met Calluna een aantrekkelijk alterna tief heeft. „College, gaarne uw vi sie!" Onroerend goed. Texels Belang windt zich op over de trage afwikke ling van bezwaarschriften tegen de hoogte van de onroerend- goedbelasting (ogb). Fractievoorzitter Poster wil van b en w weten hoeveel bezwaren de gemeente nog moet verwerken. „Gruisijzer is niets waard" Henk Witte van de metalenhandel „Kobus Spigt" voelt zich onheus be jegend door de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid. Meerdere leden van die com missie lieten donderdag blijken te genstander te zijn van een bijdrage voor het ophalen van oude metalen bij particulieren. Vooral de opmer king dat Witte's concurrent Blokdijk uit Hoorn het metaal voor niets zou willen ophalen, heeft bij hem kwaad bloed gezet. „Dat is niet waar en het is onmoge lijk", aldus Henk Witte, die al enkele jaren metaalafval ophaalt bij particu lieren, maar dat zonder een bijdrage Het allernieuwste op autogebied staat vrijdag 6 en zaterdag 7 novem ber te pronken in Sport- en evene mentenhal 't Stappeiand in De Koog. Acht Texelse merkdealers presente ren op een 2.500 vierkante meter grote show zestig nieuwe automo dellen. Sporthal-exploitant Nico Er- wich ziet de show met buitengewone belangstelling tege moet. De show is het eerste grote Programma dinsdag 3 november: Veld A: mannen: 18.30 u. St.v.d.Woude-Graaf Sp. Kogerend 19.12 u. Paal 9-Kogerend Stucxv.d.Woude 19.54 u. DGM-Teso Slock 1 20.43 u. Slock 1-MaarcoBouw DGM 21.30 u. Slock 2-Tex.Autoc. MaarcoB. 22.18 u. Bremakker-Paal 28 Tex.Autoc. Veld B: mannen en vrouwen: 18.30 u. Question-Vespertina Mantje 19.12 u. Mantje-Sportshop Question 19.54 u. De Vlier-7 Prov. Sportshop 20.43 u. Durper Drup-Leydekkers 7 Prov. 21.30 u. Super-SI. De Boer DC D.Drup 22.18 u. PH/Oranjeb.-Foto De Waal Super Veld C: vrouwen: 18.30 u. Slock/V-Ria's Winkeltje W.Antiek 19.12 u. Wiersma Antiek-Rival Ria's W. 19.54 u. Nioz-Ass. Bremer Smash 2 20.43 u. Smash 2-Cohen Nioz 21.30 u. Visser Bouw-Meerm. lepe de B. 22.18 u. Texèle-lepe de Boer Visser Bouw Wedstrijdleiding: Magda en Annemiek, tel. 15795. Uitslagen Dinsdag 27 oktober: Mannen: De Pilaar-Teso 3-0; Meltec/Waaijer- RWS 0-3; DGM-MaarcoBouw 2-1; ABN/Amro- Tevoko '70 3-0; Tatenhove-Cocky's Kapsalon 3-0; Slock 1-12 Balcken 1-2. Vrouwen en ge mengd: Ecomare-Garantmarkt 3-0; NBC- RaboIJzer 3-0; Mantje-Haarstudio 0-3; Klif 12-Leydekkers 2-1; Vespertina-Sportshop 1-2; Eierlandse Huis-Westerlaken 2-1. Vrouwen: Beatique Texèle-Ass. Bremer 3-0; Slagerij lepe de Boer-Cohen 2-1; Smash 2-Meermarkt 3-0; Wiersma Antiek-Smash 3 1-2; SlockAARival 1-2; Zeilmakerij-Ria's Winkeltje 3-0. Eilandcompetitie, vrijdag 30 oktober: 20.30 u. juniorencompetitie 21.00 u. Kooiman Foto-Hema Veenbaas 21.30 u. 12 Balcken-Veenbaas Hema De Mareis, zaterdag 31 oktober: Sportlaan, Den Helder: 18.00 u. Break Out 3-Marels (D) 19.00 u. Zodiac-Marels (H) evenement in de hal, die tien maan den geleden werd geopend. Erwich nam zelf het initiatief tot de autoshow. „De auto leent zich bij uit stek voor een evenement als dit. Bij na iedereen is er in geïnteresseerd, een voorwaarde voor een succesvolle show op een kleine bevolking." Om zijn plan te verwezenlijken benaderde de ondernemer Texelse autodealers. „Een aantal was in het begin wat te rughoudend. Maar toen het plan wat meer vorm kreeg, werden ze steeds enthousiaster." Dankzij de inbreng van de merkdealers is het financiële risico niet groot. Nadat de gemeente het bezwaar schrift van ondernemer Frits Lange- veld, die de commerciële activiteit niet vindt passen bij de bestemming van de hal (sporthal), ongegrond had verklaard, stond niets de organisatie meer in de weg. „Voor Texelaars is de 'Alle Merken Show' een buitenkansje", meent Er wich. „Ze kunnen op hun gemak de auto's, waaronder enkele sensatione le modellen, met elkaar vergelijken en een praatje maken met de dealer. Al les geheel vrijblijvend natuurlijk." Kennismaking Voor talloze bezoekers zal het de eer ste keer zijn dat ze een bezoek bren gen aan de sport- en evenementenhal, waarin naast vier tennisvelden twee squashbanen zijn ondergebracht. „Ze mogen alles be kijken." In het sportcafé kunnen de autoliefhebbers bijpraten. Dealer Jan Grisnigt uit Den Burg ziet in de show een goede manier de auto's onder de aandacht te brengen. „Zelf is onze showruimte beperkt. Dit is een goede manier om de nieuwste modellen te presenteren aan het pu bliek. En de mensen lopen makkelijk binnen bij deze show, ik verwacht geen drempelvrees." De garagehouder denkt niet dat door de tentoonstelling de verkoop van nieuwe auto's een hoge vlucht zal nemen. „Beslist niet. Maar de men sen krijgen wel een beter beeld van wat we te bieden hebben. Misschien dat ze daarna nog eens om een praatje komen." Overigens valt de autoverkoop op het eiland hem niet tegen. Wel denkt hij dat de Texelaars wegens de korte af standen niet zo snel een nieuwe auto aanschaffen. Het is niet uitgesloten dat mensen die van plan zijn een auto te kopen deze nog vóór nieuw jaar aanschaffen, omdat er in Den Haag een voorstel ligt om extra be lasting te heffen op nieuwe auto's. Veiligheid Aan de veiligheid van de chauffeurs wordt op de show niet voorbijge gaan. Tussen de gestroomlijnde mo dellen prijkt een auto met een verkreukelde voorzijde. De auto is als proef met hoge snelheid tegen een blok beton gereden. Het ging om een test van een stootkussen dat de chauffeur moet beschermen. De wer king van deze „airbag" wordt gede monstreerd met videobeelden. Initiatiefnemer Nico Erwich verwacht dat het evenement veel Texelaars zal trekken. „De toegang is gratis. Om het extra aantrekkelijk te maken is een loterij aan de entree verbonden. Elke bezoeker vanaf 18 jaar ontvangt een gratis lot. De winnaar mag met twee personen naar Euro-Disney." Try out Erwich ziet de show als een try out. „Als dit aanslaat wil ik meer evene menten houden." Hij denkt daarbij aan een Texelse produktenmarkt, een pasar malam en een snuffelmarkt. Bij de bouw van de hal is rekening ge houden met dergelijke activiteiten. „De auto's kunnen via grote zijdeuren naar binnen. De kunststof vloer kan er goed tegen." De autoshow duurt vrijdagmiddag van 14.00 tot 21.30 uur. Zaterdag is de show geopend van 10.00 tot 17.00 uur. van ƒ40.000,- per jaar niet kan voor tzetten omdat dit soort schroot vrij wel niets meer waard is. Nu is door de commissie de indruk gewekt dat dit best meevalt en dat Witte dus ten onrechte veertig mille wil opstrijken. Gruis Waarschijnlijk speelt ook een mis verstand een rol. In de schroothandel worden met „metalen" non-ferro me talen bedoeld zoals koper en lood. Deze hebben nog waarde en voor het ophalen daarvan heeft Witte geen vergoeding nodig. Oud ijzer is echter vrijwel niets meer waard en dat geldt in het bijzonder voor zogenaamd „gruis". Onder dat begrip vallen afge dankte fietsen, pannen, blikjes, ijzer- draad, terrasstoelen, wasmachines en ander „volumineus" staal. Het is juist dit „gruis" dat door particulieren in doorgaans kleine hoeveelheden wordt aangeboden. Witte heeft dat (op af roep) tot dusver gratis met de auto opgehaald maar nu dit spul niets meer opbrengt, kan hij daarmee al leen doorgaan als de gemeente bij draagt. Het college vindt dat ook, maar enkele commissieleden dus niet. Witte heeft hen inmiddels benaderd om uit te leggen dat hij het geld echt nodig heeft en dat ook een concur rent niet in staat is gruisijzer bij parti culieren op te halen. Hij verwijst naar publicaties in de vakpers, zoals het blad „Vraag en aanbod" waarin let terlijk staat: gruisijzer is geen cent meer waard. Handelaren nemen het nog wel in, maar geven er niets meer voor. Witte denkt dat het niet nodig is om voor te rekenen dat het met de auto ophalen van partijtjes van dergelijk schroot bij particulieren hem een hoop geld kost. Niet reëel Ook de opvatting dat particulieren dit soort afval best zelf op het terrein van Witte kunnen bezorgen, bestem pelt hij als niet reëel. „In de praktijk komt daar niets van terecht. De men sen gaan geen kilometers rijden om een zak blikjes of een paar ter rasstoelen bij ons te brengen. Grote dingen zetten ze dan bij het grofvuil en de rest gaat gewoon in de grijze vuilcontainer. In beide gevallen komt het terecht bij De Hamster en zit de gemeente er dus mee. Het kon dan wel eens veel meer kosten dan die ƒ40.000,- die ik jaarlijks nodig heb". De Texelse schroothandelaar („ons bedrijf bestaat binnenkort 50 jaar") voegt er nog aan toe, dat de nu om streden regeling natuurlijk wordt her zien als de ijzerprijzen weer aantrekken. „Het contract met de ge meente dat we in de maak hebben, voorziet daarin". Snelheidscontrole. Bij een snel heidsmeting op de Bernhardlaan be trapte de politie dinsdagochtend drie van de 205 passerende weggebrui kers op te hard rijden. De hoogst ge meten snelheid was 64 km/u. Katholiek Texel besteedt morgen feestelijke aandacht aan het feit dat pastor P. M. Kolkman 20 jaar aan de parochie is verbonden en recentelijk ook zijn 35-jarig priesterjubileum en zijn zestigste verjaardag vierde. Het feest begint met een Eucharistie viering om 19.30 uur in de kerk van Den Burg, waaraan wordt meege werkt door alle r.k. kerkkoren van Texel. De collecte die daarbij wordt gehouden is ten bate van het missie werk en de verzending van kleding voor zuster Marita in Tanzania. De gemeente Texel zal worden verzocht de opbrengst aan te vullen met een premie van 35% uit de gemeentelijke pot voor ontwikkelingshulp. Een uur later wordt het festijn voortgezet in de burgemeester de Koning-hal, waar koffie, thee en gebak klaar staan en waar de Boerenkapel voor muzikale opluistering zorgt. Voor de viering hebben alle parochianen een uitnodi ging ontvangen. Die uitnodigingen zijn genummerd en fungeren als lot, waarmee men kans maakt op de deurprijs die bij de opening om 21.15 uur wordt getrokken. Gedurende de avond wordt verder meerdere keren opgetreden door het Oudeschilder visserskoor onder leiding van Alfons Boom en ook treedt Gelein Jansen enkele keren voor het voetlicht met een Texelse voordracht. Het organise rende comité met leden uit alle dor pen brengt een rijmlied, waarvan het refrein door alle aanwezigen kan wor den meegezongen en er is ook een verloting. De viering, die tot 2.00 uur duurt, wordt afgesloten met bal.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 13