Texel leverde 23 ton kleding en schoenen Daalder verbouwt waag tot openbaar toilet Milieuchef Wilkens gaat Texel verlaten van 31 oktober en 1 november Kerkdiensten zondag 1 november WÊÊ Prioriteit fietspaden Woedend Hondenveld Ringavond Bromfietster licht gewond L±H::CtH h PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 OKTOBER 199J VRI De dinsdag op Texel gehouden actie „Geef Max de zak" is een groot succes geworden. De burgerij zette maar liefst 23.200 kilo schoenen en kleding aan de weg, een record. De verwachting is dat deze partij minstens 85 cent per kilo zal op brengen, waardoor de bruto op brengst van de actie tegen de f20.000,- zal belopen. De prijs is onder andere afhankelijk van de kwaliteit van de spullen. Deze zal worden bepaald aan de hand van steekproeven. Om de kans op gunsti ge steekproeven zo hoog mogelijk op te voeren had de organiserende Rota- ryclub in adverten ties gevraagd om bruikbare kleding, geen vodden. Ver der was het van belang dat schoe nen en kleding in aparte zakken werd aangeboden en dat deze zakken goed werden dichtgebonden om te voorko men dat schoenen en kleding achter af door elkaar raken. Speelgoed Aan dat verzoek is over het alge meen behoorlijk gevolg gegeven, maar toch kwamen bij het overladen van de spullen toch nog tientallen „gemengde" zakken aan het licht. Ook werd duidelijk dat nog niet iedereen weet dat het alleen om kle ding en schoeisel ging. Er werden en kele zakken aangetroffen met speelgoedbeesten, brillen en kleer hangers. Als zakken overvol zijn, kun nen ze niet goed worden dichtgebonden en staan ze onder zo danige spanning dat ze openbarsten als er bij het inladen en overladen mee wordt gegooid. Dat gebeurde nogal eens, zodat de reservezakken die de inzamelaars bij zich hadden goede diensten bewezen al werkte het wel vertragend. Het was boven dien niet goed voor de kwaliteit dat de kleding in de modder viel. Het eni ge voordeel van dit soort ongelukjes was dat men een aardige indruk kreeg van de aard van de aangebo den spullen, wat van pas komt bij de onderhandelingen over de opbrengst. Vrijwilligers Het yyas de .dertiende keer dat de Rotaryclub Texel de Max-actie organi seerde. Omdat nogal wat clubleden wegens ziekte of andere dringende omstandigheden niet konden mee werken, moest deze keer een groter aantal andere vrijwilligers worden in geschakeld, waaronder mensen van de sociale werkplaats De Bolder, die zich enorm hebben uitgesloofd. Met vijftien bestel- en vrachtauto's (onder andere van de bakkers Timmer en Dros, Verenigde Schilders, Spanjer, NIOZ en Cor Dros) gingen om half drie 45 personen de weg op. De voorspelde overvloedige regen bleef gelukkig uit, zodat het doenlijk was. In het draaiboek dat bij de actie wordt gehanteerd, met name wat be treft de route en de omvang van de bemanning van de auto's, werden nog enkele verbeteringen aange bracht met de bedoeling geen huis op Texel over te slaan. Dit lukte uiter aard niet voor 100%. Toen de inza melaars na afloop aan de snert zaten in De Raadskelder, kwamen enkele telefoontjes binnen van mensen waar de zakken waren blijven staan. Ze werden zoveel mogelijk dezelfde avond of de volgende dag alsnog op gehaald en in het draaiboek kwam een aantekening om herhaling vol gend jaar te voorkomen. Vriendenprijs Met vrachtwagencombinaties van A.P.C. Koopman uit Oosterend en de VTB uit Den Burg (die het transport voor een vriendenprijs verzorgden) zijn de opgehaalde zakken inmiddels afgevoerd naar België. Als gevolg van de extra grote aan voer, was voor het overladen op het terrein van Rab in Oudeschild meer tijd nodig dan vorig jaar waardoor het al lang donker was toen het karwei werd afgerond. Volgend jaar wordt de actie gehouden op de dinsdag voorafgaand aan de herfstvakantie en wordt om 14.00 uur met het ophalen begonnen. Anton Wilkens, chef van de afdeling milieubeheer van de gemeente, treedt per 1 februari in dienst bij de gemeente Harderwijk. Daar zal hij een zelfde functie vervullen, maar omdat zijn nieuwe standplaats twee- a driemaal zoveel inwoners telt als Texel betekent de nieuwe baan voor Wilkens een belangrijke positieverbe tering. Wilkens was sinds april 1988 werkzaam bij de gemeente Texel. Als hoofd van de afdeling milieu trad Wilkens regelmatig in de openbaar heid. Zo haalde hij samen met brand weercommandant Groote de krant voor een toelichting op de aanpak in zake brandpreventie en hinderwet bij bedrijven. Menigmaal trad Wilkens op als woordvoerder van de gemeente in zaken die aanhangig waren gemaakt voor de Raad van State. De kwestie van Yvonne Spreekmeester contra supermarkt Super beschouwt Wil kens als het dieptepunt. „Sindsdien hebben we voor de Raad van State geen zaak meer verloren." Geluidmetingen bij horecabedrijven, verzuringsproblematiek en andere mi lieumaatregelen voorzag hij eveneens van commentaar. „Het was een ener- HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar. De Waal: 14.30 u. afscheid ds. J. Kok. De Koog: 14.30 u. naar De Waal; af scheid ds. J. Kok. Den Hoorn: 14.30 u. naar De Waal; af scheid ds. J. Kok. Oosterend: 9.30 u. ds. H. K. Fibbe; SOW-dienst; uitzending via Radio Texel. Oudeschild: 11.00 u. ds. J. ter Haar. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. drs. J. J. N. Wilmink; 19.00 u. dhr. B. Guiljam; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 9.30 u.'gezamenlijke dienst in NH-kerk olv. ds. H. K. Fibbe; uitzen ding via Radio Texel; 19.00 u. drs. J. J. N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. L. Knipscheer; kerkbusje Den Hoorn; uitzending via De Lichtboei. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. parochiefeest met viering jubilea pastor P. Kolkman; mmv. gezamenlijke koren; uitzending via De Lichtboei. zo. 10.45 u. herenkoor; crèche. Sint Jan: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur, openbare lezing: „Bent u tevreden met Jehovah's voorzienin gen?" 11.20 uur, Wachttorenstudie: „Jehovah's geest leidt Zijn volk." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter R.A. van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek ge opend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken bood schap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. *Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen te lefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Voor dringende hulp belt u 02230-27166. Gezinsverzorging en bejaardenhulp: telefoon 14152. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijcf alleen voor spoedeisende gevallen. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 4. Molenstraat, Weststraat, Holle- wal, Lijnbaan, Gasthuisstraat en De Zes. Vrijdag 30 oktober Tot 17.00 uur wordt in de Her vormde kerk van Oudeschild ver koping van handwerken gehouden. Tevens gelegenheid om de toren te beklimmen. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Lethal Weapon III" en om 21.50 uur „The hand that rocks the craddle". In het Eierlandsche Huis houdt Sportvereniging De Cocksdorp le denvergadering met vertoning van de videofilm die is gemaakt ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan; 19.30 uur. De Texelse Modelbouwclub houdt ledenvergadering in het clubge bouw Schilderweg 214 a. Aan vang 20.00 uur. Zaterdag 31 oktober Van 10.30 tot 17.00 uur wordt in het jeugdgebouw aan de Oran jestraat in Oosterend bazaar ge houden ten bate van de World Servants-reis naar Kenia. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Frank en Frey, om 15.45 en 19.00 uur „Lethal weapon III" en om 21.15 uur „The hand that rocks the craddle". Toneelgroep Toermalijn brengt in de Burgemeester De Koning-hal de voorstelling „Het dappere snij- deftje". Entree f6,-; toegang van af 6 jaar. Van 13.00 tot 16.00 uur komen de Rangers van het Wereld Na tuur Fonds Texel bijeen in de. schuur van Staatsbosbeheer aan de Ploegelanderweg. In de kantine van SV Oosterend wordt vanaf 19.00 uur receptie gehouden in verband met het vijftigjarig bestuursjubileum van „ome" Sieme Keijzer, tevens her opening van de verbouwde kantine. Om 19.30 uur begint in de R.K. kerk in Den Burg een bijzondere Eucharistieviering ter gelegenheid van het jubileum van pastor Kolk man. Om 20.30 uur volgt in de Burgemeester De Koning-hal een feestavond voor parochianen en andere belangstellenden. Zondag 1 november Van 8.00 tot 10.30 uur houdt de sportvissersclub Texel een wed strijd bij paal 33, meetellend voor het kampioenschap. De MAB-club Texel houdt op de crossbaan in Eierland de laatste wedstrijd yan dit seizoen; 14.00 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Frank en Frey", om 15.45 en 19.00 uur „Lethal Weapon III" en om 21.15 uur „The hand that rocks the craddle". In de Hervormde kerk van De Waal begint om 14.30 uur de af- scheidsdienst van ds Johan Kok. Na afloop gelegenheid om per soonlijk afscheid te nemen. Maandag 2 november In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Lethal Weapon" en om 21.15 uur „The hand that rocks the craddle". Om 19.30 uur begint in het ge meentehuis een raadsvergadering in het kader van de begrotings behandeling: eerste reactie van b en w op de algemene beschou wingen. In Bosch en Zee houdt J. Koning van het Consulentschap voor de Landbouw te Haarlem een inlei ding over de „ontwikkelingen in de landbouw tot jaar 2000"; 20.00 uur. Dinsdag 3 november Om 14.30 uur heeft de Doops gezinde zusterkring een bijeen komst in het zaaltje bij de kerk. Spreekster is Nel Harting over „Bodo de landbouwer". In Cinema Texel draait op de filmclubavond „The hand that rocks the craddle"; 20.30 uur. Hoogwater Oudeschild Vr. 30 Za. 31 Zo. Ma. Di. Wo. Do. Vr. 10.57 en 23.10 u. 11.20 en 23.35 u. 11-10 u. 00.25 en 1.1.50 u. 01.15 en 12.50 u. 01.55 en 14.07 u. 03.25 en 15.40u. 04.25 en 17.10 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 1 no vember op om 7.34 uur en gaat onder om 17.09 uur. 2 november eerste kwar tier; 3 november doodtij. Anton Wilkens: ....enerverend.... verende periode", blikt Wilkens (38) terug. „Ik realiseer me dat ons beleid beste wel eens bedreigend was voor bedrijven, maar we hebben altijd ge probeerd de zaak in overleg op te lossen. De afdeling houdt zoveel mo gelijk rekening met de belangen van de betreffende bedrijven, al zal niet iedereen het daarmee eens zijn. Het is mijn stijl om te kijken naar wat het meest haalbaar is en wat het groot ste milieu-rendement heeft. Zelfs al is dat niet volgens de wettelijke regels. Bepaalde gedoog-situaties zijn daar van een voorbeeld. In de gevallen waarin toch met dwang een einde aan een situatie werd gemaakt zijn altijd gesprekken vooraf gegaan." Succesvol noemt Wilkens de samen werking met politie en justitie. „Zij ondersteunen onze acties uitstekend. Wat betreft deze coördinatie is Texel het voorbeeld voor de andere ge meenten in de kop van Noordhol land." Hij neemt met pijn in het hart afscheid van zijn collega's en het eiland. „Met mijn gezin heb ik het hier enorm naar de zin en ook de sfeer op het werk is prima. Maar ik ben nog niet klaar met mijn carrière. Hoe langer ik wacht, hoe moeilijker het vvordt." De naam van Wilkens opvolger is nog niet bekend. Rekening houdend met de opmerkin gen die zijn gemaakt door de raads commissie voor ruimtelijke ordening, hebben b en w bepaald in welke volgorde op Texel nieuwe fietspaden zullen worden aangelegd. De hoogste prioriteit is toegekend aan het fietspad naar het strand paal 9, hoewel Staatsbosbeheer nog niet bereid is de daarvoor benodigde strook duingrond af te staan. Het college heeft daarover op 3 novem ber een gesprek met SBB-man De Vries. Als tweede staat het pad langs Vuur- torenweg en de verbinding tussen Krimweg en de noordkant van de Stengweg op het programma. Nummer 3 is de Limietweg, inclusief de bocht van de Zaandammerdijk tot Bargen. Als vierde, vijfde en zesde (waarover de meningen verdeeld wa ren) zullen worden uitgevoerd: Ruys- laan tussen Epelaan en „Petronella", Langeveldstraat tot aan de Stengweg en voortzetten van het buitendijks fietspad tot aan de Vlieland boulevard. Tenslotte een pad langs de Laagwaalderweg als fietsverbinding tussen Oudeschild en De Waal. BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Naar aanleiding van de kritiek van Landschapszorg tegen het gebruik van het hondentrainingsveld wil ik gaarne reageren. De hondenclub Texel is niet de enige gebruiker van het Priesveld aan de rand van de Dennen. De KNJV jachthondentrai ning maakt ook gebruik van het Priesveld daar het een ideale lokatie is om de eerste opvoeding van de hond te verrichten. Daar heeft men hulpmiddelen bij nodig. Om van deze hulpmiddelen de noodzaak in te zien, zou ik tegen de werkgroep Land schapszorg willen zeggen: kom eens kijken hoe zo'n training in zijn werk gaat. Landschapszorg zal toch ook niet voor ogen hebben dat we last krijgen van onopgevoede honden. Door toenemend hondenbezit is er steeds meer vraag naar hondentrai ning. Daar heeft men nu eenmaal een lokatie voor nodig. Het Priesveld ligt zodanig in de recreatieroute dat diverse mensen met de hondentrai ning in aanraking komen. Hierdoor gaan mensen de noodzaak inzien van een goed opgevoede hond. Dan nog even over de plaatsing van voorzieningen op dit veld. Hoe denkt Landschapszorg dan over de andere recreatieterreinen in de Dennen? Op sommige terreinen staan treintjes en klimrekken opgesteld. Horen deze dan wel in ons natuurgebied thuis? Om over de barbecueplaats nog maar te zwijgen. Deze vormt een nog gro ter gevaar voor ons natuurgebied. Door onverstandig gebruik kan hier immers brand ontstaan. Dan prefere ren we toch onschuldige schotten? Die dan ook nog een nuttig effect hebben, namelijk een goed opgevoe de hond. Afdeling KNJV Texel H. Seepma Teso heeft weer eens een onderzoek laten doen, want Teso verwacht al maar meer auto's vol toeristen, en Teso is bevreesd „dat de plaatselijke overheid niet bereid of in staat zal zijn de groei van het toeristisch auto |j( verkeer tot staan te brengen". Die Teso toch. Dan heb ik een verblijden de mededeling voor de dames en he ren van Teso en voor de dames en heren van de gemeenteraad, die er blijkbaar ook geen raad mee weten: Ik weet het namelijk wèl! Fijn hè? Gewoon geen grotere boten, geen bredere wegen, niet nog meer appar tementen en supermarkten, gewoon alles laten zoals het is, het is al erg genoeg! En als dat alles betekent dat de men sen in Den Helder moeten wachten, dan wachten ze toch! Want, dames en heren van de Teso, dames en he ren van de gemeenteraad, dames en heren wie dan ook, deze dame is het zat, spuugzat!! En met mij vele andere mensen van Texel, Texelaars dus! (Wel eens van gehoord?) Want er wonen ook nog andere mensen dan middenstanders, aandeelhouders enz. op Texel, n.l. Texelaars en deze Texelaars willen een leefbaar Texel. In de eerste pli voor zichzelf! Snappen jullie het nou!? Susan Boom Oudeschild Bouwbedrijf H. Daalder Zn B.V. uit De Cocksdorp begint binnenkort met de verbouwing van het waaggebouw op de Vismarkt tot openbaar toilet. Het bedrijf schreef in voor ƒ157.960,- exclusief btw en „won" daarmee van Vissers Bouw- en Tim merbedrijf dat voor ƒ167.500,- of freerde. Het betreft hier de zuivere bouw kosten. De totale kosten, dus inclu sief inrichting, zijn veel hoger: ƒ240.000,-. De gemeente financiert het projekt onder andere met subsidie van Mo numentenzorg, aangezien de waag als monument te boek staat. Om die reden zal het uitwendige van het ge bouw practisch volledig in oude luister worden teruggebracht. Een groot deel van het gebouw moet worden vernieuwd, waaronder de ge hele kapconstructie en een groot deel van het overige houtwerk en de tra lies in de ramen. De huidige toiletvoorziening in een deel van de waag verdwijnt. De nieu we toiletvoorziening zal de gehele be schikbare vloeroppervlakte beslaan. De entree komt aan de kant van de Groeneplaats en komt uit op een por taal. Van hieruit zijn de afdelingen voor heren (met een toilet, twee uri noirs en twee wasbakken), een invali dentoilet en een afdeling voor dames (met drie toiletten en twee wasbak ken) bereikbaar. De deuren kunnen via een muntautomaat worden ge opend. Vandaalbestendig De hele inrichting is zoveel mogelijk vandaalbestendig met toepassing van roestvast staal. Er is een niet voor passanten toegankelijke technische ruimte, waar schoonmaakmid delen e.d. staan. Het hele gebouw wordt voortdurend mechanisch ontlucht. De Hervormde Vrouwengroepen hou den dinsdag 10 november om 20,00 uur ringavond in Bethel te Zuid Eier land. De eigen leden zullen to neelstukjes opvoeren. De avond was eerst gepland'voor a.s. dinsdag, maar is wegens overlijden van één van de leden uitgesteld. Een 17-jarige bromfietster raakte licht gewond door een aanrijding op de kruising Emmalaan/Haffelderweg. Zij reed op het fietspad en kreeg geen voorrang van een 45-jarige automobi list uit Den'Burg, die afsloeg. De Ou- deschildse had kneuzingen en spierpijn. De brommer was aan de voorzijde zwaar beschadigd. l-HLtj_hLb- Plattegrond van het openbaar toilet in de waag op de Vismarkt. Het exterieur van het in 1833 als overdekte visbank" gebouwde pand, zal ach- :|f)( ter geheel in oude luister worden teruggebracht.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2