BEGROTING 1993 Nieuwe „spaardozen" voor Groen Links uit den boze Reinigingstarief voor gezinnen f95,- omlaag GEMEENTE rg College moet meer knopen doorhakken Alternatief voorstel Texels Belang: factievoorzitter 'vdA stopt ermee PvdA: 50% stijging toeristenbelasting Algemene beschouwing PvdA: 19! VRIJDAG 30 OKTOBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 II Terwijl ben w voorzichtig voorstel len om de toeristenbelasting met vijf cent te verhogen, doet Texels Belang er nog een schepje bovenop. Evenals de PvdA vindt Texels Belang dat de almaar stijgende kosten van de af valverwerking best voor een deel uit toeristenbelasting kunnen worden gefinancierd. De fractie stelt voor om het tarief met vijftien cent extra verhogen tot 1,15 per persoon r overnachting. Voor meerper- soonshuishoudens zullen de reini gingsrechten hierdoor f95,- lager uitvallen. Volgens het Texels Belang-voorstel betalen gezinnen in 1993 f301,- in plaats van de door b en w geplande ">,- De tarieven van eenpersoons huishoudens zakken van ƒ246,- naar 091,- en voor recreatiewoningen noet eveneens f55,- minder worden betaald (f240,20 om f295,20). Deze verlagingen kunnen niet alleen uit erhoging van de toeristenbelasting /orden gedekt. Texels Belang wil ook de tweede-woningbezitters extra aan slaan door de woonforensenbelasting met 15 procent te verhogen. Met het structurele begrotingsoverschot van /74.707,-, dat b en w in een fonds nieuw beleid" achter de hand willen louden, wil Texels Belang de finan- liering van haar voorstel complete- en. fractievoorzitter Gerbrand Poster stelt zijn algemene beschouwing dat iet niet meer verantwoord is om alle rosten van de afvalverwerking bij de sevolking in rekening te brengen. Zijn ractie laat daarom het kostendek- lende beleid nu los. Op de langere srmijn streeft de fractie naar privati sering van de vuilophaaldienst. Texels Jelang verwacht dat dit tot kosten- ■erlaging voor de Texelse burgers zal eiden. Geen onderzoek fexels Belang is het eens met het iollege om een half miljoen te reser- p" eren voor de realisatie van een orpshuis in De Koog. Ook de re- onstructie van de kruising loornderweg-Pontweg voor drie ton indt genade bij Poster. Hij heeft een oorkeur voor een mini-rotonde, maar al ook meewerken aan een andere plossing (stoplichten) om vooral de versteek voor fietsers veiliger te ma- 'et structuuronderzoek naar de ociaal-economische toekomst van axel (kosten f300.000,-) voert het weetal echter zonder pardon af. „Wij jn het volledig eens met b en w dat steeds afhankelijker wordt van Wievoorzitter Gerard ward van der Kooi (59), fractie- norzitter van de PvdA, stopt in ja- uari met de gemeentepolitiek. Hij ordt opgevolgd door Hans Roeper. e bij een scholengemeenschap in tfiagen werkzame Texelaar maakt *bruik van een zg. Dop-regeling (vut tor onderwijzend personeel). Tegelij- toijd wil hij zijn politieke werkzaam- eden neerleggen. „Je zou denken Jt ik door de vervroegde uittreding jist meer tijd krijg voor de politiek. is wel zo, maar er zijn zoveel an- zaken die ik nog wil doen", legt 3n der Kooi uit. Hij wil zich storten "•een proefschrift om zijn doctorsti- 'in de theologie te behalen. „Maar nieer. Ik heb namelijk de neiging wlei nieuwe dingen aan te pakken lrr,e daar dan helemaal in te stor- Maar ik maak ze niet af. En dat 'fik nou eens gaan doen." to der Kooi, die 7 jaar in de ge- senteraad zit, zal tot in april de en commissievergaderingen Iconen om zijn opvolger bij te &an en 2jjn partjj te laten profiteren to zijn ervaring. het toerisme. Maar dit onderzoek is geen oplossing om de plaatselijke landbouw en visserij structureel te helpen. Dit is pure geldsmijterij", schrijft fractievoorzitter Poster. Harde lijn „Het is duidelijk dat Texel als kleine gemeente nauwelijks invloed heeft op akkerbouw- en melkprijzen. Wèl kun nen wij wat doen aan het behoud van ons agrarisch areaal door de har de lijn ten opzichte van rijk' en provin cie te continueren. In wethouder Barendregt hebben wij wat dat be treft een uitstekend pleitbezorger." Poster berijdt zijn stokpaardje door in dit verband terug te komen op zijn voorstel het kamperen bij de boer uit te breiden tot tTen eenheden per erf. Hij stelt het college voor dit in de vergadering van de commissie ruim telijke ordening van 18 november op nieuw te overwegen. Gerbrand Poster: ....geldsmijterij... Herenstraat Het geld dat het college voor het structuuronderzoek had uitgetrokken, wil Texels Belang deels besteden aan het opknappen van de Herenstraat in Den Hoorn (kosten twee ton). Daar naast reserveert de fractie f189.000,- voor de aanleg van fietspaden. De voorkeur gaat uit naar paden langs de weg naar Paal 9 en de Westerweg (mede ter ontsluiting van de strandslagen Westerslag en Paal 12). Texels Belang pleit in navolging van de dorpscommissie en ondernemers van De Koog voor het vervroegen van de herinrichting van de Dorpsstraat. Poster ergert zich aan het starre planningssysteem van ge meentewerken: „Dat het 'Rationeel Wegbeheer' ook irrationeel kan zijn bewijst de 'onmogelijkheid' om de Dorpsstraat eerder aan te pakken, waarbij de Ruyslaan dan op een later tijdstip aan de beurt komt." Mede-financiering van rijksweg N9 tussen Alkmaar en Den Helder ziet Texels Belang niet zitten. „Dat is meer een taak voor het gewest." 47.000 „Voorbarig en onnodig veron trustend" noemt Texels Belang het ter discussie stellen van de 47.000-grens. „Juist nu overkantse bedrijven en projectontwikkelaars de buit binnen hebben en de koek op is. Wij vinden dit slecht beleid, ook ten aanzien van bedrijven die indirect van deze slaapplaatsen afhankelijk zijn. Wij blijven van mening dat op een beheerste manier kan worden door gegroeid naar maximaal 47.000 over nachtingsplaatsen. Mogelijke problemen zoals de toenemende mo biliteit kunnen in'samenwerking met de betreffende sectoren worden op gelost. Wij zijn ervan overtuigd dat de toeristen niet naar Texel komen om hier auto te rijden." Andere wensen Sportvelden. De ingrijpende op knapbeurt van de voetbalvelden van Texelse Boys (kosten f150.000,-) heeft de instemming van Texels Be lang. De fractie vindt echter dat in navolging van andere gemeenten alle sportvelden op Texel geprivatiseerd moeten worden. De verenigingen krij gen de velden dan kosteloos van de De PvdA is niet tegen een stijging van de toeristenbelasting, sterker nog: de partij wil deze nog veel meer verhogen. „U praat over een psycho logische grens van een gulden, terwijl de huurprijs van een bungalow al gauw ligt tussen de f800,- en de f1500,-. En dat vormt geen belemme ring.... Doe de toeristenbelasting met 50 omhoog, en gebruik de op brengst om de stijging van het reini gingsrecht te voorkomen. Daarmee wordt wel het kostendekkingsprincipe verlaten, maar een deel van de reke ning wordt dan tenminste gepresen teerd waar die thuis hoort", aldus de fractievoorzitter. Betere beveiliging van het kruispunt Hoornderweg-Pontweg is één van de voornaamste begro ting s voors tellen gemeente in ruil voor het zelf onder houden van de accommodatie. Het is Texels Belang opgevallen dat de afgelopen tijd een aantal uitspra ken van de Raad van State op het gebied van ruimtelijke ordening in het nadeel van de gemeente uitvielen. De fractie overweegt nu de vervaardiging van bestemmingsplannen uit te besteden. „Door privatisering kan wellicht betere juridische en planolo gische deskundigheid worden inge huurd. Omdat deze specifieke deskundigheid op afroep beschikbaar is, kan dit ook tot een kostenbespa ring leiden." Texels Belang wenst in 1993 ver sterking van de duinkust ten zuiden van de vorige suppleties. „Dat is hard nodig, willen wij onze bestaan de kustlijn handhaven." Jaarlijks moet f15.000,- worden opgenomen voor de reiniging van het strand vóór het seizoen begint. Tot ergernis van Texels Belang is deze post door het college wederom niet op de begroting gezet. Het benodig de geld moet bij de strandbewaking vandaan worden gehaald. „De strandbewaking begint nu met Pinksteren, maar dan gaat bijna nog niemand in zee. Door pas te begin nen vanaf de Ronde om Texel wordt twee tot drie weken uitgespaard." De bouw van het nieuwe VVV- kantoor moet door de gemeente scherp in de gaten worden gehou- IFoto Frans Hopman) den, vindt Texels Belang. „De door het college terecht afgewezen aan bestedingsprocedure geeft ons wei nig vertrouwen in de meerderheid van het stichtingsbestuur." Aansluiting op aardgas en de riole ring van „onrendabele gebieden" vindt Texels Belang belangrijk. De ge meente moet in aandeelhoudersver gaderingen van de Gaskop hierop blijven aandringen. Texels Belang is niet gerust op het uitblijven van nieuws over de haven van Oudeschild inzake de overname van het rijk. Gevraagd wordt of het college geen doorbraak kan forceren. Inzake de economische toekomst is Texels Belang blij met de samenwer king met de havens van Den Helder en Wieringen en de promotie van Texelse produkten. De fractie wil graag van b en w weten hoe het staat met pogingen om nieuwe be drijven naar Texel te halen. „Andere gemeenten in Nederland voeren een zeer actief acquisitie-beleid en wij verwachten dat ook van dit college." Zeker nu uit een onderzoek is ge bleken dat de gebitten van de Texelse jeugd landelijk gunstig afsteken, vindt Texels Belang dat het niveau van de jeugdtandverzorging moet worden ge handhaafd. De fractie is voorstander van een nieuwe „dental car" (tan dartswagen die de scholen langsgaat). Naar mening van de PvdA blijven te veel zaken onafgerond liggen bij de gemeente. De partij somt in haar al gemene beschouwing een hele waslijst op. „Gezien alles dat nog in de molen zit, moet het derde jaar wel een oogstjaar worden. Het colle ge moet geen nieuwe toezeggingen doen, voordat is afgewerkt wat nog open staat", aldus fractievoorzitter Gerard van der Kooi. „De raad moet niet achter allerlei deelbelangen aanhollen", aldus Van der Kooi, „We moeten denken aan de gemeente als geheel. Het is dus on juist om alleen maar voor de vissers, de boeren of het milieu op te komen en zodra een doelgroep van mening verandert als een windvaan mee te draaien." De PvdA streeft naar even wichtige besluitvorming in het belang van Texel en beseft dat daarvoor indi viduele of groepsbelangen wel eens moeten wijken. De partij vindt dat het wel meevalt met de kommer en kwel in de visserij- en landbouwsector. „Alles wat de boeren of de standsorganisa ties willen, wordt meteen zalig ver klaard. Maar door creativiteit met andere teeltmethoden en gewassen en door enorme subsidies gaat het nog niet zo slecht", zegt Van der Kooi, die toegeeft dat de sector, evenals de visserij, wel te maken heeft met beperkingen. „Maar dat heeft voor de inkomens weinig bete kenis. Alleen de werkgelegenheid neemt niet of nauwelijks toe." Groen Links ziet niets in de vorming van aparte fondsen voor toeristisch beleid en nieuw beleid. „We zijn heus niet tegen nieuw beleid, maar er zijn al voldoende mogelijkheden om dat te financieren", aldus fractievoorzitter Peter Bakker, die in zijn alge mene beschouw een vergelijking trekt met de vroeger populaire „spaardozen". Groen Links is voorstander van „clustering" van gemeentelijke afde lingen. Bakker: „Het moet niet nodig zijn dat iemand die een huis wil bou wen eerst naar de ene afdeling moet voor inzage in het bestemmingsplan en dan nog naar twee andere voor informatie over de grondprijs en een bouwvergunning." Spanning Om de leefbaarheid in de gaten te houden, stelt Groen Links voor jaar lijks met de bevolking, ondernemers, natuurbeschermers en andere groepe ringen om de tafel te gaan zitten. „Natuurlijk blijft altijd een spannings veld bestaan tussen inkomsten en werkgelegenheid uit het toerisme en de ervaren overlast. Iemand die zijn geld verdient in deze sector is minder snel geneigd tot klagen." Wat betreft verkeersaanpassingen wil Groen Links nog geen voorzet geven. Bakker: „Wij wachten op de toege zegde nota over verkeersveiligheid. We moeten eerst beleid maken en volgorden vaststellen, voordat we tot uitvoering overgaan. Natuurlijk zijn we voor voorzieningen bij het kruispunt Hoornderweg/Pontweg, maar we moeten toch eerst de nota afwachten." Ook op gebied van fietspaden wil de partij eerst het be leid in grote lijnen op een rij hebben. „Dat is beter dan dat elke fractie probeert zijn eigen fietspaadje gerea liseerd te krijgen." Hoorzitting De partij is voorstander van het so ciaal economisch onderzoek. Bakker: „Daardoor wordt duidelijk waar we het lokale beleid in de komende jaren op moeten richten. Hij lijkt ons zinvol om een hoorzitting te houden waarin de Texelse samenleving haar wensen kenbaar kan maken, zodat hiermee rekening kan worden gehouden." Groen Links denkt dat de naam Texel ook voor Texelse landbouwproducten een meerwaarde kan betekenen. „We moeten kijken naar manieren waarop de Texelse landbouw kan overleven. Bijvoorbeeld door het produceren van halffabrikaten of eindproducten, even tueel or natuurvriendelijke, ecologi- sche basis. Ook zijn er mogelijkheden voor ecologische bloembollenteelt", aldus Bakker. De fractievoorzitter waarschuwde er voor dat, ook op ge bied van werkgelegenheid, niet alleen onderzoeken moeten worden gedaan, maar ook beleid moet worden uit gevoerd. Lindeboom Een podiumvoorziening in het cen trum van Den Burg staat hoog op het verlanglijstje van Groen Links. „Als het dan De Lindeboom niet wordt, benut dan het terrein naast dit pand", zei Peter Bakker. Hij merk te, evenals zijn VVD-collega Eelman op, dat nogal wat zaken op afronding wachten, zoals inkrimping van het aantal sportvelden en verzelfstandi ging van de Sportraad. Het baart de partij zorgen dat lang durig werklozen van regeringswege worden toegewezen aan sociale werkplaatsen. „De Bolder heeft al een wachtlijst en een totaal andere doelgroep. Langdurig werklozen heb ben een startprobleem, maar moeten daarna doorstromen naar het be drijfsleven." Stickers Het principe „de vervuiler betaalt" gaat volgens Groen Links voor Texel niet helemaal op. Mensen die minder afval produceren en hun container niet iedere week laten legen, krijgen een even zware heffing als mensen die dat wèl doen. De partij pleit voor differentiatie door een stickersysteem in te voeren. Hierbij is wel een goede controle noodzakelijk om te voorko men dat mensen tot vuilverbranding (in allesbranders) of illegale dumping overgaan. Groen Links verwijt het college geen flauw idee te hebben op welke doel groep men mikt bij promotie van het eiland of haar producten. Bakker: „De rust op het eiland wordt aangepre zen, maar aan de andere kant is het college voorstander van uitbreiding van het aantal vliegbewegingen.... Als we zien hoe moeizaam het zwempa radijs Calluna en tennishal 't Stappe- land draaien, dan geeft dat al aan dat toeristen niet naar Texel komen voor vermaak dat men elders ook ruimschoots voor handen heeft." De Peter Bakker: stickers musea op het eiland worden door de partij als voorbeeld voorgedragen van een Texels product waar wèl vraag naar is. Voorgesteld wordt het agra risch museum uit te breiden met een boerderij waarin de praktijk aan de orde komt. Het huidige museum in De Waal zou dan de ambachtelijke kant kunnen tonen. Kamperen Groen Links is blij met de reacties van de bevolking op het slaapplaat- senbeleid. De partij wil de huidige hoeveelheid stabiliseren en vindt ver der omzetten van tentplaatsen in bungalows te ver gaan. Ook acht met 750 plaatsen voor kamperen bij de boer voldoende. Bakker: „Het col lege lijkt er meer belang bij te heb ben de boeren terwille te zijn, dan bijvoorbeeld leden van Groepsaccom- modaties Texel (GroeT), terwijl de boeren zich buiten hun branche be geven. Maar misschien is dat wel met het oog op het winnen van stemmen", opperde Bakker. De wachtlijst van woningzoekenden is volgens de partij imposant. „We moeten de krachten bundelen om tot een zo eerlijk mogelijke verdeling van de beschikbare huizen te komen. Daarnaast moet leegstand met kracht worden bestreden." De PvdA draagt veel punten aan waar nog steeds geen oplossing voor is gevonden, zoals gokverslaving, de geluidsoverlast door oefenende straal jagers op de Vliehors, bewaakte fiet senstalling, het rampenplan, een golfbaan enz. Ook zijn de nodige no ta's toegezegd die nog niet zijn ver schenen. De PvdA vermoedt problemen op de afdeling welzijn. Van der Kooi: „Wij horen steeds van impasses, conflic ten, patstellingen en wat dies meer zij. De afdeling komt om in de vele taken en ziet daardoor het doel niet meer. Het college moet sterker stu ren om deze managementskwestie op te lossen." Hoewel andere partijen zich aarzelend hebben uitgelaten over het gewest en samenwerking tussen andere ge meenten, is de PvdA daar een voor stander van. Van der Kooi: „Er komen verschillende overheidstaken op ons af. Die moeten niet meteen klakke loos worden opgenomen. Misschien biedt een intergemeentelijke aanpak een betere oplossing." Meer logopedie Het aantal uren logopedie voor Texel is absoluut onvoldoende, vindt de PvdA. De gemeente vergoedt alleen preventieve logopedie, maar dat blijkt in de praktijk te weinig. De partij maakt een vergelijk met de situatie in andere gemeenten en stelt voor de uren te verdubbelen. De partij heeft grote vraagtekens bij de gang van zaken rond de scholen molen voor EcoMare op 't Horntje, ook wat betreft de dubbelfuncie van wethouder/Teso-commissaris Baren dregt. „We lopen een subsidie van ƒ350.000,- mis", aldus Van der Kooi. Een notitie over bedrijventerreinen is in de ogen van de PvdA dringend no dig. Van der Kooi: „De bestaande lo- katies raken vol. Wat ons betreft mag detailhandel op bedrijventerreinen, want het is er toch al. Praat liever met de betrokkenen over een toeslag op de grondprijs." Woningnood Om de nijpende woningnood op te lossen wil de PvdA meerdere gezin nen woningen op A-blokken laten be wonen, de leegstandswet optimaal toepassen en zomerwoningen voor permanent gebruik toelaten. „Het is toch té krankzinnig om los te lopen dat Texel vol staat met duizenden bouwsels en er 50 jaar na de oorlog nog steeds woningnood is?" Overige standpunten uit de algeme ne beschouwingen van Groen Links: De ƒ300.000,- die door het college is bestemd voor aanpassing van de kruising Hoornderweg/Pontweg gebruiken voor de uitvoering van de nota verkeersveiligheid, die nog moet verschijnen. De verkeersadviescommissie moet zich buigen over een gedoog- regeling voor auto's in dorpskernen, waar fietsers en voetgangers priori teit moeten krijgen. Tijdens de maandagse markt ontstaat in de Binnenburg een cha otische trechter, waar wat aan moet worden gedaan. Verenigingen moeten zoveel moge lijk zelfstandig werken. Voor ouderen móet één zorgloket komen, waar men met vragen van allerlei aard terecht kan. Verhoging van de toeristenbelasting naar ƒ1,- is goed, maar de op brengst moet worden toegevoegd aan het investeringsplan en dus niet in een speciaal fonds worden gestort. De gemeente moet enkele veldjes aanwijzen als hondentoilet. Bakker wees op de noodzaak van een flexibele opstelling van de ge meente, nu de overheid steeds meer taken afschuift zonder daar geld bij te geven. Door aansluiting bij de regionale volwasseneneducatie zijn veel meer opleidingen mogelijk. Groen Links pleit ervoor bij voldoende deelname bepaalde cursussen op het eiland te houden.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7