WEEKEND Hele middag genieten voor Texelse toneelliefhebbers ANDERE TEXELAARS RIMLACH Eénakter-festival in Klif 12: r~ WORST Het jaarlijkse liedje van verlangen Diabetes-collecte Volautomatische autowasstraat HORSZEL Klem KETTING VRIJDAG 30 OKTOBER 1992 PAGINA 9 Een hele middag toneel. Texelse liefhebbers kunnen zondag 8 no vember in Klif 12 hun hart opha len tijdens het derde éénakter- festival dat vanaf 12.00 uur wordt gehouden in Klif 12. De programma toont een zeer geva rieerd aanbod, met onder andere stukken van eigen bodem. De overkoepeling van het Texelse ama teurtoneel organiseert onder leiding van Ina Schrama het eenakterfestival. Voor heen deed UDI dit nog, eerst ter gele genheid van haar 75-jarig bestaan en daarna tijdens de 80ste verjaardag, maar men wilde dit niet voortzetten. De „overkoepeling" nam de organisatie om verschillende redenen over. Op de eerste plaats om het onderlinge contact tussen de Texelse tonelisten intact te houden, maar ook om de clubs in de gelegenheid te stellen eens iets heel an ders te spelen dan die stukken die het vaste publiek van ze verwacht. Boven dien is het een geschikt evenement voor gelegenheids-toneelclubjes om voor een ander dan hun gebruikelijke pu bliek te spelen, zoals bijvoorbeeld de .personeelsvereniging". Aan dit festival zal door 8 groepen deel genomen worden, die een bijzonder af- isselende toneeldag zullen verzorgen, wan't de uitgezochte eenakters zijn allen zeer verschillend. De korte toelichtingen hieronder zijn in de volgorde van het programma ge plaatst. KLIF 12 De medewerkers van Klif 12 zullen 's middags om 12.00 uur het spits afbijten met het kluchtig stuk ONMIN geschre ven door Pip Barnard. Het begint als ieder ander stuk, maar men gaat zich toch wel gauw afvragen waar het nou eigenlijk over gaat. De zoon des huizes neemt een meisje mee naar huis „om nog wat te drinken" want zijn ouders zijn het weekend weg... Ze zijn echter wat rumoerig, moeder blijkt toch thuis te zijn, de buurman komt klagen, vader is het er al helemaal niet mee eens en wie is toch die andere vrouw? Spelers: Janierv.de Bruin, Pip Barnard, Margriet de Graaff, Rob Jongejan, Carry en Daan Welboren, regie: Cor van Heerwaarden. OOSTEREND Toneelgroep Oosterend zal ongeveer een uur later - om 13.00 uur - aantreden met EEN LICHTE LUNCH van Peter van Straaten. Twee zussen zijn bij hun moe der op visite geweest en gaan daarna sa men ergens lunchen. Tijdens het eten worden herinneringen opgehaald, oud zeer maar ook leut. Zus Jenny: „Jij hebt altijd alles door, maar je begrijpt niets!" Zus Suzan: „Je was absoluut en totaal wereldvreemd, indertijd. Dat ben je nog, trouwens!" De ober: „Alles naar wens, dames?" Spelers: Karin Nauta, Ina Schrama en Je roen Nauta, regie: Els Whyte. SINT JAN Om ongeveer 14.00 uur zal Sintjan een eenakter van Harold Pinter spelen: EEN SOORT ALASKA. Pinter heeft zich voor dit stuk laten inspireren door het boek „Awakenings" van Oliver Sacks, waar vorig jaar een film van is gemaakt met Robert de Niro en Robin Willrams. In het boek gaat het om een ontwa- kingsproces van patiënten die aan een slaapziekte lijden. Een ziekte die na de eerste wereldoorlog in Europa epidemi sche vormen aannam. Eind zestiger ja ren werd eindelijk een medicijn hiertegen gevonden. Eén van de cluble den: „Een hele andere Pinter dan we tot nu toe kenden." Spelers: Aafke Geense, Paul van Hoof en Gea Doeven. Verder werken mee: Loes Smit, Janny de Haan, Wim Smit, Aad Zegers en Gerard Zijm. VERDRAAID Theatergroep Verdraaid zal rond 15.00 uur haar bijdrage leveren: DAG MONSTER van Pauline Mol. Het is een verrassend theatersprookje voor kinde ren en volwassenen naar La Belle et la Béte van Jean Cocteau. Verdraaid bestaat nu twee jaar en richt zich voor namelijk op kinderen. De eenakter die zij spelen is echter ook geschikt voor volwassenen. Het zijn drie actrices die alle drie de beste "rol" willen spelen en voortdurend van elkaar de vliegen af vangen, waardoor ze telkens van rol moeten verwisselen. Dag Monster is al een paar keer aan de vaste wal gespeeld en voor de bovenbouw op een aantal scholen. Spelers: Anneke Berghuis, Gerda Wolf en Jacolien Eelman. Souffleuse: Anne- mieke van de Vélde. TC* Na een ruime pauze zal om 16.30 uur de gelegenheids-formatie van Langeveld de Rooy, TC2 TC-kwadraat), HULP VERLENING voor het voetlicht bren gen, het tweede stuk van Pip Barnard dat deze middag zal worden gespeeld. Spelers: Gooitzen Kedde, Antoon Goes, Carina Bakker en Joan Meijer. Regie: Pip Barnard. Souffleuse: Janna Goes. DUINKANTERS Om ongeveer 17.15 uur spelen De Duin- kanters uit De Koog DE MAN MET DE WITTE JAS van W. Vermeer. Zou een leek in staat zijn om-psychische proble men op te lossen? Dat is de inzet van een weddenschap die Freud, stamvader van de moderne psychiatrie, heeft af gesloten. Maar u hoeft niet bang te zijn dat u meegenomen wordt in hogere (geestelijke) sferen, want de leek, in dit geval een schilder, weet het geheel op een aardsnuchtere manier te rela tiveren. Spelers: Nico Bonne, Marja de Ligt, Jan- ka Daalder, Tijmen Jilderda en Frans Schrama. LIA, ARIS EN COR Rond 18.15 uur VUILNIS van Rob Bog- nar. Speciaal voor deze gelegenheid hebben Aris van Zeijlen, Lia Coutinho en Cor van Heerwaarden deze eenakter ingestudeerd omdat ze al sinds jaren een keer met elkaar op de planken wil den staan. De eenakter is er één uit een serie van drie - „Vuilnis", „Schimmen" en „Visite" - dat gaat over mensen die op zoek zijn naar een eigen ruimte, een thuis. Hoeveel ruimte geven we elkaar in onze huidige samenlevingsvorm en kunnen we daar ook echt mee uit de voeten? De regie is in handen van Esther van Zeijlen, Toos Maas is souffleuse. EXTRA DEELNEMERS Ter gelegenheid van een jubileum van De Kring van de Texelse Hervormde vrouwen is een aantal dames voor de derde november, de dag van hun feest, de komische eenakter DE REMMEN LOS van Jim Keulemans aan het instude ren. Hoewel het programma van de ee nakterdag al min of meer vast stond, hebben de dames zich op het aller laatste nippertje nog aangemeld voor het festival. Drie „dames" komen om verschillende redenen bij elkaar op visite. Door het per ongeluk toevoegen van een soort waarheidsserum aan de thee, verloopt het gesprek heel anders dan normaal... Spelers: Corry Terpstra, Nannie de Haas, Alie Boon, Siska Bakker en Mar griet Meyer. Regie: Matti Saai, souffleu se Riet de Ridder. Zondag 8 november vanaf 12.00 uur, en tree f10,00, kinderen f5,00, Klif 12, Den Hoorn, telefoon 19633. Er bestaat een misverstand dat zowel door de eilanders als de buitenwacht in stand wordt gehouden, namelijk dat er op Texel geen buitenlanders zouden wo nen. „Wij hebben maar één Marokaan en die is heel erg geïntegreerd", heeft menig Texelaar tegen ongelovige overkanters uitgeroepen. Mis. Er wonen wel degelijk 'vreemden' op het eiland - natuurlijk overkanters maar ook mensen die uit een voor Ons vreemde cultuur komen. In en serie gesprekken worden deze mensen belicht. Wat voor soort leven hadden zij in hun vorige woonplaats en hoe hebben zij de overstap ervaren? Hebben ze het gevoel dat ze volledig door de Texelaars geaccepteerd worden? Op verzoek van de Werkgroep Anti Discri minatie publiceert TC3 een serie portretten met als motto: wat van ver komt hoeft niet altijd vreemd te zijn. De twaalfde spreker in deze serie is Shumin Chen (30) die van Chinese afkomst is en hier sinds vier en half jaar verblijft. Shumin groeide op in Shanghai. (De oppervlakte van de stad is iets kleiner dan Texel en heeft zeven miljoen inwo ners - hoezo leefbaarheid? MW) en werd op achtien-jarige leeftijd toegela ten tot de East China Normal University waar hij chemie studeerde. Vier jaar la ter haalde hij zijn doctoraal. Daarna werkte hij bij een aan de universiteit ge koppeld instituut. In 1988 werd hij ver kozen om in het kader van een samenwerkingsverband met het NOIZ naar Texel te komen. „Ik vónd het een geweldige kans om naar hef Westen te gaan. Wij horen er veel van maar er zijn maar weinig mensen die de mogelijk- G heid hebben om naar het buitenland te gaan. Ik heb er geen moment over ge twijfeld, het was een kans om mezelf te ontwikkelen, zowel persoonlijk als in mijn werk."" „Het was ontzettend spannend in het begin. Moeilijk ook vanwege de taal. Ik voelde me soms geïsoleerd - veel wer ken heeft me in die beginperiode gehol pen. Het wonen in de Potvis (logeergebouw van het Nioz, MW) is ook tot steun geweest. Er wonen hier mensen van allerlei nationaliteiten, vaak tijdelijk, maar ik heb er. goede vrienden aan over gehouden. Deze woonsituatie doet me denken aan die in Shanghai. Toen ik nog studeerde woon de ik in de dormetory van de universi teit, toen ik er later werkte ook. Dat is vergelijkbaar met de Potvis, iedereen had een eigen ruimte en vaak werden de maaltijden gezamenlijk gebruikt." „Ik ben altijd erg zelfstandig en onaf hankelijk geweest in mijn werk-woon si tuatie, wat voor Chinezen vrij A KpLRHTK'i'Jtfj&f RU* i_nv \<ooq RRRD5 ■J ?kM ongewoon is. Het is gebruikelijk dat er drie generaties in één huis of op één ka mer wonen. Chinezen hebben de eigenschap hun kinderen vrij lang klein en afhankelijk te houden, de meeste kinderen blijven ook lang in huis. En als de ouders oud zijn en niet meer voor zichzelf kunnen zorgen komen ze bij een van de kinderen in huis - toen wij klein waren zorgden zij voor onsnu zij het zelf niet meer kunnen zorgen wij voor hen. Een kwestie van mentaliteit. Overigens is China wel aan het verande ren. Er. komt voorzichtig een soort vrije markt systeem op gang, de mensen wor den wat vrijer, individualistischer. Jon geren trouwen tegenwoordig op latere leeftijd en de meeste mensen zijn er van overtuigd dat de one child policy nood zaak is. Behalve op het platteland, daar is ook 22% van de mensen ongeletterd. Dat is een andere mentaliteit, ze kun nen toch hun werk wel doen en zien niet veel in vernieuwingen." Shumin's verblijf heeft een tijdelijk ka rakter. Feitelijk zou hij in 1989 al terug keren naar Shanghai maar zijn voornaamste doel is om hier zijn onder zoek af te maken en te promoveren. Op Texel blijven is echter geen straf voor hem. „Shanghai is totaal crowded, iedereen leeft op, onder en boven el kaar. Je ziet wat je buren eten. Hier is het zo rustig en vreedzaatn, ik heb dat echt nodig. Het landschap is prachtig en iedereen heeft voldoende ruimte om te leven, ik denk dat het de mensen aar dig en open minded maakt. Het is een groot verschil of ik hier mijn fotorollet jes wegbreng of bijvoorbeeld in Amster dam. Daar ben ik gewoon een klant, just business, maar hier kennen ze me. Dat geeft een goed gevoel. Ik hou ook van het klimaat hier. In Shanghai kan het vreselijk heet zijn. Toen ik hier net kwam begreep ik ook helemaal niet waarom al die mensen in de zón za ten..." Mijn bewering dat hij hier alleen maar zou werken veegt hij van tafel. Hij heeft veel hobby's, waaronder fotografie. Stil le getuigen daarvan sieren de muur - verstilde zeemeeuwen en foto's van zijn laatste vakantie in China, maart dit jaar. Ik zie oude mannen op straat, ze dragen dikke mutsen en wanten en spelen een kaartspel. „Oude mannen zijn hier een zaam, geloof ik", zegt Shumin bedacht zaam. Ik knik: „Wij missen de straatcultuur". Shumin: „Ik geniet van het strand, ga soms naar een café of zo als laatst naar het bluesfestival. Het is al leen lastig dat ik de taal niet spreek." Hij heeft plannen genoeg. Zijn voor naamste doel is om hier te promoveren op grond van zijn onderzoek. Daarna zou hij of hier, of in een ander West- Europees land willen solliciteren naar een baan. Werk is belangrijk, maar niet ten koste van alles, vindt hij. Als er niets anders opzit zal hij naar China terugke ren. Van 8 tot en met 14 november wordt op Texel gecollecteerd voor de bestrijding van diabetes (suikerziekte), onder het motto „Geef 's voor diabetes". Diabetes is nog steeds ongeneeslijk en deskundigen verwachten dat het aantal lijders aan deze aandoening de komen de decennia sterk zal toenemen. Over diabetes bestaat nog steeds veel ondui delijkheid. Het is daarom belangrijk dat het onderzoek naar het ontstaan van de ze aandoening en het terugdringen van complicaties als oogziekten, met blind heid als mogelijk gevolg, nierziekten en hart- en vaatziekten wordt gecontinu eerd en uitgebreid. Mist u de collectant, maakt u dan uw bijdrage over op giro 5766 of banknum mer 70.70.70.805 ten name van het Dia betesfonds Nederland te Amersfoort. Binnenkort op Tèxel: door Marijke Mulder Garage Kaczor in Den Burg zal binnen enkele maanden zijn garagebedrijf aan de Keesomlaan uitbreiden met een voor Texel nieuw systeem op autowas- gebied. In deze zogenoemde „Roll over wasstraat", waarbij de machine tij dens het wassen over de auto heengaat kunnen de klanten hun auto's volauto matisch laten wassen. Naast het "gewoon" wassen heeft deze installatie een apart programma om de onderbodem automatisch te reinigen. Ook het in de was zetten en het apart schoonmaken van de wielen alsmede het drogen zal tot de mogelijkheden behoren. De sinds vijf jaar in gebruik zijnde "doe-het-zelf" wasserette van Garage Kaczor, waarin men met borstels in de hand zelf aan de gang kan gaan, blijft gewoon naast de nieuw te verwachten installatie in bedrijf. Ook Garage Den Burg aan de Spinbaan heeft vergevorderde plannen om binnen enkele maanden een autowascentrum bij het bedrijf te realiseren. Dit autowa scentrum zal bestaan uit in totaal drie naast elkaar geplaatste wasplaatsen met* een centrale betaalautomaat. De reeds bestaande wasplaats wordt gereno veerd, twee nieuwe komen er bij. Daar naast komt er een aparte stofzuigerplaats. Eén van deze drie "zelfservice" autowasmachines krijgt een onderbodemwasser om aan de on- Het begrotingsdebat, het jaarlijkse politieke hoogstandje is voor de ge meenteraad dè gelegenheid om eens flink tegen het college van B en W aan te schoppen, te slijmen bij de kiezers en ludieke plannen te lanceren. Men grijpt de kans om zich weer eens lekker te profileren, waarbij het eigentijdse taalgebruik inmiddels door iedereen wordt ge bezigd. Groen Links heeft zich de term „doelgroep" ook al helemaal eigen gemaakt. Zij verwijt het col lege - terecht - dat men rond de promotieplannen van het Texels produkt onduidelijk aan de gang is. Tot wie richten wij onsHoe kun je rust willen scheppen door automo bilisten op de fiets te zetten en te gelijkertijd vliegbewegingen te stimulerend Hèhè, de oplossing voor het auto- en vervoersprobleem is toch zo eenvoudig. Het CDA ziet als mogelijk alternatief voor hét Balgzand verplaatsing van de TESO-steigers in Den Helder naar nota bene de marinehaven. Leuk bedacht, daar niet van, maar daar doet Defensie natuurlijk nooit aan mee. Simpel, de pas geïntroduceer de wielklemmen voor foutparkeer- ders worden meteen in Den Helder vastgeklemd en dan met de fiets of wandelend naar Texel. Zo heerlijk rustig, ja ja! Horszei derkant van de auto bladeren, pekel en modder te verwijderen en deze onder kant van een extra conserveringslaag te voorzien. Het voordeel van drie wasplaatsen naast elkaar is volgens Willem Hogendijk van Garage Den Burg dat, meerdere men sen gelijktijdig hun auto kunnen wassen. MILIEU Beide garages zullen hun nieuwe auto wasserettes uitrusten met een water- recyclingsysteem. Tachtig procent van het gebruikte water gaat naar een spe ciaal puttenstelsel waarin het water ge zuiverd wordt. Daarna kan dit water weer als waswater gebruikt worden. De resterende twintig procent wordt afge voerd naar het riool. Op deze manier wordt water tot vier maal hergebruikt, wat een forse besparing oplevert. De eerste kettingbrief die tot me doprdrong was zeer lang geleden. Het ge win ervan bestond uit het krijgen van een grote hoeveelheid brieven waarop dan postzegels zouden zitten, „zelfs uit het buitenland". Nu verzamelde ik in het geheel geen postzegels, maar deed toch aan de aktie mee, voorname lijk uit angst. Een kettingbrief mag niet verbroken worden, dus elke aktie heeft iets in zich waardoor dat moet worden voorkomen. Bij die eerste was dat pure intimidatie. Bij verbreken zou er verschrikkelijk onheil afgeroepen worden, waarbij ik centraal zou staan en daar voelde ik niets voor. Later kwamen er brieven die uitzicht gaven op kilometers repen chocolade. Ook het financiële gewin was een belangrijk argument om door te gaan, niet in het minst omdat je je investering direkt kon terug verdienen door je brieven door te verkopen. Die aktie combineerde bovendien belofte (Meneer X in Michigan won 23000 dollar) met bedreiging (Mevrouw Y verbrak de keten en kwam onder een bus). Daar deden we dus meteen aan mee, want je weet maar nooit. Een paar dagen lang vielen er zowaar brieven met vijfen twintig gulden in de bus tot een totale waarde van FL. 275,-. Laat de FIOD maar komen. Waar we nu net aan meedoen heeft een nieuwe vorm van continuïteitswaarborg. Deze wordt gevoed door latent feminisme: de aktie is uitsluitend van vriendin naar vriendin. Bovendien moet je vermelden wat je met het beoogde geld gaat doen, wat de privé hebberigheid nog aanmerke lijk versterkt. Verre reizen hebben de voorkeur. Mijn doel is, gezien de vori ge resultaten, ook omschreven: Albert Heyn, here I come. D. WITTE ROEPER

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9