Sieme Keyzer vijftig jaar „motor" van SVO Sportpark vernoemd naar jubilaris Hoogwater Oudeschild Eerste prijs voor „zonnebaadsters" Redoute Bewonersbijeenkomst Collecte Jantje Beton Erwich presenteert actie voor TVL Warnaar opnieuw in TVL-bestuur gekozen Inloopavond scouting Hogere opbrengst dankzij kwaliteit Even een pak snert in de Paifaticuit halen. Interkerkelijke koffie-ochtend Godsdienstig Amsterdam reisdoel gelovigen Oud-zeevarenden zoeken collega's voor reünie PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 NOVEMBER 19$ m Dinsdag 3 november In het filmclubprogramma van Ci nema Texel draait om 20.30 uur „The hand that rocks the craddle". Woensdag 4 november Op de koffie-inloopochtend in het kruisgebouw aan de Wittekruis- laan spreekt Jan van der Meer van de Rijkspolitie Texel over „Kind en verkeer": van 9.30 tot 11.15 uur. Entree f2,-. In Cinema Texel draait om 15.00 uur „Frank en Frey" en om 20.30 uur „The hand that rocks the craddle" (filmclub). Donderdag 5 november In Cinema Texel draait om 19.00 uur „The hand that rocks the craddle" en om 21.15 uur „Patri ot Games". Om 21.15 uur begint in dorpshuis De Wielewaal de oprichtingsver gadering van de afdeling Texel van de Westelijke Land- en Tuin bouw Organisatie. Vrijdag 6 november In De Buureton in de Molenstraat wordt de najaarsvergadering van de ANBO gehouden. Na de pau ze bingo. Aanvang 14.00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „The hand that rocks the craddle" en om 21.15 uur„Patriot Games" Di. 3 01.15 en 12.50 u. Wo. 4 01.55 en 14.07 u. Do. 5 03.25 en 15.40u, Vr. 6 04.25 en 17.10 u. Za. 7 05.40 en 18.20 u. Zo. 8 06.25 en 19.10 u, Ma. 9 07.20 en 19.44 u. Di. 10 08.05 en 20.46 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 8 no vember op om 7.47 uur en gaat onder om 16.56 uur. 10 november volle maan; 3 november doodtij. De heer S. Sietsma, Bernhardlaan 74, won met dit plaatje de foto wedstrijd die was uitgeschreven door de Texelse reumavereniging. De jury (Pieter de Vries en Harry de Graaf) vond dat de twee zon nebadende meisjes met de op zijn rug liggende hond een leuk, spontaan tafereeltje vormden met een goede compositie. Dat de benen van de meisjes wat lang lijken (gevolg van de korte brandpuntafstand van het objek- 33: tief) werd niet als onvolkomen heid aangemerkt, maar juist als (oe pluspunt. Blijkens het juryrapport had de foto er een „erotische la ding" door gekregen, al is het de vraag of de maker zich dat heeft gerealiseerd. De tweede prijs ging naar de heer I.A. Roos, Naalrand 22 in Den Hoorn voor een foto die ook door zijn humor de aandacht van de jury trok: een kind voor spie gels ziet zichzelf stomverbaasd in drievoud. De derde prijs was voor B. Dros, Bernhardlaan 112 in Den Burg, voor een leuk kinderportret. VERVOLG VAN PAGINA 1 over aanleggen." Volgens de agrariër zou veel ellende zijn voorkomen als het rijdek een aantal meters in ooste lijke richting was verschoven. „Dan hadden er ook minder bochten inge zeten." Wijzend op een bocht verde rop: „Straks raken ze daar van de weg." Waterschap Achterberg wuift alle kritiek van zich af. „Het is makkelijk om achteraf met aanmerkingen te komen. Hadden ze zich maar eerder gemeld. Bij het ont werp van de reconstructie zijn we uitgegaan van het oorspronkelijke plan dat door een adviesbureau in opdracht van het waterschap is ont wikkeld. Alleen verkeerstechnisch zijn enkel kleine wijzigingen aange bracht." Aanvankelijk zou het water schap, dat het beheer heeft over de meeste wegen, de reconstructie uit voeren. Omdat het wegenbeheer met ingang van 1993 overgaat in handen van de gemeente is besloten uitslui tend financieel aan de reconstructie bij te dragen. Dijkgraaf J.S. Dijt zegt desgevraagd dat het waterschap de weg iets ver der oostwaarts zou hebben gelegd. „Maar dat sluit niet uit dat in dat ge val geen problemen zouden zijn op getreden." Oplossing De dijkgraaf distantieert zich van de geluiden dat er sprake zou zijn van rancune tussen het waterschap en de gemeente, nu die het beheer over de wegen en de bijbehorende rijks vergoeding (1,1 miljoen gulden) krijgt. Om de schade aan het wegdek zo veel mogelijk te beperken zijn in de naastgelegen sloot inmiddels vracht- wagenladingen zand gestort om te genwicht te geven aan de verzakking, zodat het niet verder gaat. Volgens Achterberg zijn er ver schillende methodes om de proble men te lijf te gaan. „Dat kan een damwand zijn, een lichtere fundering met gebruik van een kunststof onder grond of een combinatie daarvan. Deze week zullen we een keus ma ken." Achter berg verwacht dat het zeker nog enige weken kan duren voor de problemen zijn opgelost. Over de omvang van de schade kan hij zich nog niet uitspreken. De imposante berg modder die in de aangrenzende sloot aan de opper vlakte komt, zal de gemeente te zij ner tijd afvoeren. „Maar we weten nog niet precies waar we het heen zullen brengen", besluit Achterberg, die met ingang van januari Texel ver ruilt voor Heiloo. Zijn vertrek houdt geen verband met deze geruchtma kende zaak. „Ik word daar plaatsver vangend hoofd van een afdeling. Die betrekking betekent voor mij een be langrijke positieverbetering." Er bestaat verwarring over de datum van de bijeenkomst voor nieuwe in woners op het raadhuis. Dit is op maandag 30 november, ledereen die hiervoor in aanmerking komt, krijgt een uitnodiging in de bus. In Nederland wordt het steeds druk ker en gevaarlijker op straat. Daarom zijn kinderen voor hun spel meer en meer aangewezen op allerlei veilige speelvoorzieningen. Het Nationaal Jeugdfonds, het fonds van Jantje Be ton, streeft naar uitbreiding van de speelruimte voor de jeugd in ons land. Daarom gaan collectanten van Jantje Beton deze week op pad on der het motto „Nu geen speelplek, straks geen toekomst." Komt u geen collectant tegen, maakt u dan uw bij drage over op giro 1247 ten name van het Nationaal Jeugdfonds in Utrecht. Exploitant Nico Erwich van sport- en evenementencentrum 't Stappeland gaf vorige week voor de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekkers een toelichting op zijn veelbesproken „duizend-guldenplan". Door eenmalig duizend gulden te betalen kan een ieder voortaan jaarlijks voor half geld terecht in de tennishal. De actie richt zich op de Texelse particuliere ten- nisliefhebbers, het bedrijfsleven en verenigingen van eigenaren. Erwich trachtte bij TVL de verzamelde hote liers, huisjesverhuurders en campin gexploitanten te interesseren. Hij presenteerde zijn centrum nadrukke lijk als een elk-weer-voorziening dat een belangrijke toevoeging is aan het toeristisch produkt Texel. Op een vraag uit de zaal antwoordde Erwich dat hij kleine bedrijven tegemoet wil komen. Deze kunnen bijvoorbeeld een eenmalige betaling van ƒ500,- doen, waarvoor ze 25 bónnen per jaar kunnen afnemen (in plaats van 50 voor ƒ1.000,-). Een nieuwtje is dat het centrum een vermelding krijgt in de VVV-gids. Het gereorganiseerde horeca-gedeelte gaat voortaan door het leven als sportcafé De Optimist. Met een overtuigende meerderheid van stemmen is Martin Warnaar her kozen in het bestuur van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers. Tijdens de vorige week in apparte mentenhotel „Bosch en Zee" gehou den ledenvergadering kreeg Warnaar 291 van de 349 stemmen. Eerder dit jaar was zijn positie wankel, toen een groep leden onder aanvoering van Frans Voskuil pogingen deed om hem via een bestuursverkiezing te wippen. Die verkiezing ging toen tot twee maal toe niet door en werd verplaatst naar vorige week. Er werd met de „gevreesde" volmachten gestemd, maar van oppositie tegen Warnaar was geen sprake. Kennelijk is de ver eniging na de vergadering van 15 juli daadwerkelijk in rustiger vaarwater terecht gekomen. Nieuw in het bestuur is de heer N. Baars van hotel De Kievit, die de belangenvereniging van groepsaccommodaties GroeT zal vertegenwoordigen. Hij versloeg zijn medekandidaat A. van der Sar (Prin- cenhage) met 221 tegen 128 stem men. Baars volgt Kees Commandeur op, die sedert februari 1987 bestuurslid was. TVL-voorzitter Harry Wuis kenschetste hem als „iemand op de achtergrond, met een heldere mening en 'Tesselse' invalshoek". In zijn bestuursperiode heeft GroeT zich volgens Wuis tot een professionele organisatie ontwikkeld. Jo-an van Vijfeijken (De Ark) werd herkozen als vertegenwoordiger van de Kleine Logiesverstrekkers en voor zitter Wuis kan eveneens aan een nieuwe termijn beginnen. Contributie Naast de positie van Warnaar was ook de contributie het doelwit van de „groep-Voskuil". In de vergadering van juli beloofde het bestuur te gaan werken aan een evenwichtige contri butieverdeling. Nu moest Wuis de aanwezige leden teleurstellen: intern was het bestuur niet tot een akkoord gekomen. „De discussie zat vol hob bels. Het bleek moeilijk om in te bre ken in het huidige systeem, omdat de consequenties niet goed te over zien zijn. Bovendien ligt de zaak heel gevoelig." Besloten is daarom een a tem bureau in te schakelen dat neutraal inzicht dient te verschaffea Volgens de TVL-voorzitter moet bin nen een jaar een rapport op tafel lig gen. Dit werd door de aanwezigen geaccepteerd. Het bestuursvoorstel tot handhaving van de contributie op het niveau van 1992 en een verla ging voor de niet-BTW-plichtige be drijven werd aangenomen. Wie is geïnteresseerd in de activitei ten van Scouting Texel kan om dins dag 10 november tussen 19.00 en 20.30 uur terecht in het gebouw ai de Bernhardlaan voor een inloopa vond. Ouders van leden, maar ook van niet-leden zijn welkom, evenals anderen die willen weten hoe veelzi dig Scouting Texel is. De kleding en schoenen die vori ge week op Texel werden ingeza meld voor de actie „Geef Max de zak" zijn van goede kwaliteit, zo is bij aflevering gebleken. De op brengst per kilo is daarom vijf cent meer dan waarop was gere kend. De bruto opbrengst van de totale partij van meer dan 23 ton overschrijdt daardoor ruim schoots de f20.000,-. Dank zij de inzet van tientallen vrijwilligers, dank zij de vrienden prijs die Koopman en VTB bere kenden voor het transport en dank zij de prima medewerking van de Texelse bevolking is dit mooie resultaat bereikt. Hartelijk dank! Rotaryclub Texel. IM-ADVERTENTIE SVO-voorzitter Albert Hoven feliciteert Sieme Keyzer tijdens de onthulling van zijn naam boven de ingang van het sportpark. (Foto's Gerard Timmerrr „Al die aandacht, ik krijg het er gewoon koud van." „Ome" Sie me Keyzer uit Oosterend kon het zaterdagavond nauwelijks bevat ten. Ter ere van zijn vijftigjarig jubileum als bestuurder van SVO doopte de vereniging het sportcomplex om tot Sportpark Sieme Keyzer. Als klap op de vuurpijl ontving de „motor" van de club de gouden bondspeld. Het was dubbel feest in Oosterend. Gelijktijdig met het jubileum van Keyzer werd de geheel verbouwde kantine heropend. Dankzij de inspan ningen van nijvere clubleden was het gebouw geheel gerenoveerd. De houten muren werden vervangen door steen, het dak geïsoleerd en de verwarming vernieuwd. Om de ver bouwing te financieren werden on der meer de stenen per stuk verkocht. „Het liep zo goed, dat we er een extra muur moesten bijbeden- ken", schertste de jubilaris. Als dank aan ruim veertig sponsors van de verbouwing viel Keyzer de eer te beurt een kunstwerk van oud- Texelaar Gert Jan Roos te onthullen, waarin de namen van de bedrijven waren verwerkt. Ereronde Hoogtepunt voor de jubilaris was een rit in de zijspan van een Harley Da vidson motor, een symbolische gang vanaf zijn rijwielhandel naar het sportveld. Begeleid door drumband Excelsior trok de stoet door het dorp veel bekijks. De tweede verrassing wachtte hem bij de poort van het sportterrein, waar hij onder grote be langstelling de nieuwe naam van het sportpark mocht onthullen. In de kan tine, die al eerder zijn naam kreeg, schoof de jubilerende' verenigingsman alle eer naar zijn mede-bestuurders. „Het zijn een stel jonge mensen met goede ideeën. Er wordt hard gewerkt door iedereen. Als ik op zaterdag kom, loopt er al iemand op het veld. Ik ben blij dat de vereniging leeft en dat ik daar zelf mijn steentje aan heb mogen bijdragen. Want we doen het allemaal voor die kleine jongens en omdat we zoveel plezier hebben in de sport." Voor KNVB-afgevaardigde N. Visser voldoende reden hem met goud te belonen. „Vijftig jaar besturen is een zeldzaamheid, dat kom je alleen te gen bij een kleine club als deze", al dus de „bobo", terwijl hij Keyzer de bijbehorende oorkonde in handen drukte. Loopbaan Keyzer begon in de oorlogsjaren als secretaris bij Oosterend. „Ik heb in de loop der jaren héél wat bestuur ders zien komen en gaan. Hoogte punt was voor mij het kampioenschap in 1950. Dieptepunt een ernstige bestuurscrisis. Nu ben ik soms zo enthousiast dat ik me weer 35 jaar voel. Maar dat duurt meestal maar kort...." Als voetballer stond hij tot z'n 47ste onder de lat bij Oosterend. Elftalge- noot en mede-bestuurslid Klaas Bur ger over die tijd: „Als een tegenspeler schoot, deed ik eenstap opzij. Sieme pakte toch alle ballen." Over zijn bestuursperiode: „Hij heeft van begin af aan de kantine gerund en was altijd betrokken bij de club. Voordat hij op z'n DKW'tje naar z'n werk ging, keek hij of alles bij SVO nog in orde was. En als ie terug kwam keek hij voor de zekerheid nogmaals. Altijd met de club bezig, typisch Sieme." Duizendpoot Voorzitter Albert Hoven deed uit de doeken waarom Keyzer zolang als bestuurder kon aanblijven. „Hij ziet kans het verleden van de club te combineren met de toekomst." On danks zijn respectabele leeftijd (71) heeft hij een bijzondere band met de jeugd. Hoven: „De eerste die de spe lertjes bij SVO kennen is Ome Sieme. Achter de schermen verzet hij bergen werk. Hij is een duizendpoot." De voorzitter verraste de jubilaris op een boekwerk met daarin een bloemle zing uit een halve eeuw bestuurs- werk. Keyzer staat bekend om zijn nuchtere kijk op de zaken. Ere voorzitter Joop Koning: „In tijden van bloei, als iedereen grote plannen had, zette hij de rem erop. Maar er waren ook moeilijke periodes. Hij was dan degene die zei: dóórknokken jon gens." Ook wethouder Tine Krijnen (sportza ken) deed een duit in het zakje. Naast de vele loftuitingen aan het adres van Keyzer, stelde ze de exploi tatie van de sportvelden, die nu in handen is van de gemeente, kritisch aan de orde. „Privatisering, zo is in het verleden gebleken, gaat een aan tal jaren goed. Maar dan kloppen de clubs toch weer aan bij de gemeente wegens achterstallig onderhoud." Over het afstoten van sportvelden: „In Den Burg wel ja, maar elk buiten dorp heeft recht op een sportterrein. Géén zorgen dus Oosterend." Als vervolg op het succes van de vo rige keer wordt op dinsdag 10 no vember weer een interkerkelijke koffie-ochtend gehouden. Dit gebeurt om 9.15 uur in Eben Haëzer in de Ju- lianastraat. Spreekster is Jasperina Dijkstra. Zij praat over „leven uit ge borgenheid". De bijeenkomst duurt tot ongeveer 11.30 uur. Voor meer inlichtingen: Nelie Pranger, telefoon 14200. Ds. Hans Fibbe van de Hervormde gemeenschap Oosterend nodigt lief hebbers uit voor een reis naar Am sterdam op 26 november. Fibbe is zich ervan bewust dat de hoofdstad nu niet direct het Jeruzalem van Ne derland is „Maar op godsdienstig ge bied is er toch veel te zien", meent de predikant. „De stad heeft een rijk godsdienstig verleden. Velen denken dat daarvan geen spoor meer over is, maar niets is minder waar." Fibbe voert zijn reisgenoten de meest uit eenlopende plaatsen in Amsterdam. De kosten van de reis (inclusief mu- seabezoek) bedragen ca. ƒ50,-. Het gezelschap vertrekt met de boot van 8.05 uur en is om 18.00 uur weer terug. Opgeven bij ds. Hans Fibbe, tel 18266. N. Visser prikt Keyzer de gouden bondsspeld, de hoogste onderscheiding van de KIMVB, op de De commissie oud-varensgezellen van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij (KNSM) en de Nieuwe Kustvaart Maatschappij (NKM) is op zoek naar oud- collega'sen kantoormedewerkers voor een reünie die wordt gehouden op zaterdag 15 mei. De KNSM was tot twintig jaar gele den de grootste Nederlandse rederij. Met zo'n honderd koopvaardijschepen en zestig kustvaartuigen voer de KNSM op Noord- en Zuid-Amerika en het Caraïbisch gebied. Kustvaartuigen van dochtermaatschappij NKM gin gen voor anker in de Middelandse Zee en het Caraïbisch gebied. In 1982 gingen beide rederijen op in Nedloyd. Het is de organisatie van de reünie bekend dat zich op Texel veel oud-collega's moeten bevinden. De hereniging vindt plaats in de Prins Willem Alexanderhal in Zoetermeer. De kosten van de reünie bedragen 25,- per persoon. Voor meer infor matie bellen naar Aad Schol, tel 02277-390. Men kan zich ook rechtstreeks wenden tot de commis sie oud-varensgezellen, postbus 138, 2000 GH Haarlem, tel. 020-6382910.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2