Héél fijngevoelig: priesterfeest op Hervormingsdag. Medische post De Koog liefst nabij RK-kerk R.K. Texel huldigde jubilerende herder LF TVO ledenvergadering Man bijt oor stuk na ruzie Rondje Texel Dag Rondje Texel 199|)INSDAG 3 NOVEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Pastor Piet Kolkman was zaterdag het middelpunt van een geslaagd jubileumfeest in de burgemeester De Koning-hal. „De Paus van Texel", zoals hij ter plekke door reformatorische code 's werd genoemd, vierde zijn 35-jarig priesterjubileum, zijn vierde lustrum als leider van de parochie en zijn zestigste ver jaardag. parochianen hadden deze drievou dige aanleiding aangegrepen om Kolkman uitgebreid in het zonnetje te zetten. Met veel roomse blijheid wer- len daarbij zijn deugden maar ook jjn ondeugden op cabareteske wijze onder de aandacht gebracht. Het or ganiserende comité had de viering gepland op 31 oktober. Niet bepaald een roomse datum want het is dan Hervormingsdag. Dat was het laatste waaraan het comité had gedacht, de predikanten van Texel waren daar niet zo zeker van en dachten dat het een demonstratie was, zo lie ten ze zaterdag blijken. „Héél fijnge- roelig..." zeiden ze spottend. Het mltallige zielzorgersteam, verenigd in net Texels Theologen Convent waar van Kolkman voorzitter is, zorgde overigens voor een der hoogtepunten van de avond. Ze zongen twee liederen die ze voor gelegenheid hadden gemaakt en waarin ook de nodige plaagstoten waren verwerkt. Hervormd collega Hans Fibbe sloot de oecumenische demonstratie af door het overhandi gen van een appelboom, bestemd voor de pastorietuin. Daarmee was angetoond dat ze bereid waren om net Kolkman nog eens een boom op zetten. AHeen Piet Kolkman, zoon van een smid, werd 22 februari 1933 geboren in iet Noordhollandse Zijdewind. Hij |ing naar school in 't Veld, bezocht Heemstede het gymnasium en stu- eerde filosofie en theologie in War mond. In 1957 werd hij tot priester gewijd; zijn eerste standplaats als ka- lelaan was Wognum. In 1959 werd lij benoemd in Wormerveer en in 1972 werd hij pastor op Texel. Zijn carrière viel samen met ingrijpende veranderingen wat betreft de plaats die de kerk in de samenleving in neemt. Het sterk slinkende aantal priesters is een van de aspecten van deze ontwikkeling. Toen Kolkman be gon waren er in Noordholland nog to'n 220 priesters; in het jaar 2000 tullen het er niet meer dan 60 zijn. Texel waren enkele decennia gele den drie parochies, ieder met hun eigen pastoor. De pastoor van Den Burg werd bovendien door twee of drie kapelaans ter zijde gestaan. Op Texel heeft Kolkman er vrijwel voort durend in zijn eentje voor gestaan, afgezien van het eerste jaar toen ook pastor Granneman nog meewerkte. zeild raakt. Als de ondergang dreigt maken ze hem wakker: Meester we vergaan. Waarna Jezus de golven vermanend toespreekt en tot bedaren brengt. Kolkman: „Allen zitten we in het schip van deze tijd. Er is er één die ons draagt en nooit laat vallen". Foto's Harry de Graaf) De collega's van de andere kerken waren broederlijk aanwezig om zingend hun gelukwen sen te uiten. Veel meer dan vroeger moet dan ook een beroep worden gedaan op vrij willigers onder het kerkvolk. Positief Pastor Kolkman beschouwt deze ont wikkeling niet als louter negatief. In menig opzicht staat de kerk er beter voor dan 35 jaar geleden, zo zei hij in zijn preek tijdens de Eucharistievie ring die aan de feestavond vooraf ging. De kerk wordt meer in stand gehouden door gewone betrokken mensen en niet meer alleen door de paus en de bisschoppen. De kerk is verhuisd van de top naar de basis en dat is de plaats waar zij thuishoort. Kolkman verbond daaraan een plei dooi voor gedeelde verantwoordelijk heid. Het ideaal moet zijn dat iedereen er bij hoort. „Juist in deze tijd van individualisering hebben we elkaar meer dan ooit nodig". Eén lichaam Niet toevallig was het thema van de dienst „Veel talenten, één geest". Daarbij werd verwezen naar 1 Kor. 12, 12-17, waarin de kerk wordt ver geleken met een lichaam waarvan al le delen nodig en van elkaar afhankelijk zijn, maar toch één li chaam vormen. Ook was er een le zing uit Lucas 8, 22-25. Het bekende verhaal over Jezus die met zijn leer lingen met een boot het meer wil oversteken maar in een storm ver- In dé Burgemeester De Koning-hal was het net zo druk als in de kerk. Ruud Boom van het gelijknamige jonge cateringbedrijf had van de sportzaal een sfeervolle ruimte gemaakt, onder andere door het aanbrengen van een „plafond" van draperieën. Zingende vissers De boerenkapel onder leiding van Jan Wieten zorgde voor feestmuziek. Veel succes had ook het stoere vissers koor van Oudeschild dat onder meer liederen van Jannie Craanen- Hemelrijk ten gehore bracht. Dirigent Alfons Boom legde uit dat het koor eigenlijk nooit buiten Oudeschild op treedt, maar er waren zodanige be dragen over de tafel gekomen dat ze toch maar gekomen waren. Boom zei dat het koor de jubilerende pastor van harte geluk wenste ook al zijn er veel leden bij die nog nooit een kerk van binnen hebben gezien. Zeer op dreef was ook Gelein Jansen met prachtige verhalen en gedichtjes in Texels dialect. Vooral de Texelse versie_van het scheppingsverhaal was een knaller. Wim en Marijke van Sambeek en ook het organiserende comité brachten liederen waarin de eigenschappen van de jubilaris breed werden uitge meten; de zaal zong van harte mee. Als herinnering aan het jubileum kreeg Kolkman een fraai getekende oorkonde in lijst. Najaarsvergadering Anbo Afdeling Den Burg van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen houdt vrijdag in De Buureton de na jaarsvergadering, aanvang 14.00 uur. Voor de pauze is het huishoudelijke gedeelte (agenda staat in „Samen op weg") en na de pauze kunnen de aanwezigen onder leiding van Dik Ha- ker deelnemen aan een bingo met leuke prijzen. Gemeente en artsen hebben voor de medische post in De Koog een terrein bij de RK-kerk op het oog. Pastor Kolkman (links) bewondert de herinneringsoorkonde die hij zaterdagavond kreeg. De kerkdienst, ook bijgewoond door de vijf broers en zuster van de pastor, werd muzikaal opgeluisterd door de verschillende r.k. kerkkoren van Texel. Die hadden elk voor zich en enkele keren gazamenlijk de ge zangen ingestudeerd. De vertolking daarvan, onder leiding van dirigent Johan Ran, was zaterdagavond van hoog niveau. TVO houdt op donderdag 19 novem ber om 20.00 uur een algemene le denvergadering in het Eierlandse Huis te De Cocksdorp. Na het huishoude lijke gedeelte houden A. Schipper en G. Sutmuller een voordracht over on dernemen in de kop van Noord holland. De Stichting Medische Post De Koog en de gemeente willen de artsenpra- kijk voor toeristen bij voorkeur vesti gen in de nabijheid van de RK-kerk. Omdat dit deels op terrein van de kerk zal zijn, hebben de Texelse art sen het kerkbestuur om medewer king verzocht. De artsenpost zal in eerste instantie worden gehuisvest in containers. De artsenpost is een initiatief van de Texelse huisartsen, die hiervoor een maand geleden de Stichting Medi sche Post De Koog hebben opgericht. Vorig jaar benaderden de artsen de gemeente voor steun. „Het is een service aan de gasten en een ont lasting van het spreekuur." De plan nen werden definitief nadat de gemeenteraad zich aan het begin van dit jaar tot een bedrag van 770.000,- garant stelde voor een eventueel ex ploitatietekort. Voor de werkzaam he den zullen artsen van de overkant worden ingehuurd. Als alles volgens plan verloopt is de post geopend van 28 juni tot 28 augustus, zo'n twaalf weken. Op werkdagen is de praktijk geopend van 10.00 tot 20.00 uur 's avonds en in het weekend een beperkt aan tal uren. „We verwachten dat we quitte zullen draaien en hopen dat er winst uit komt." Het geld zal in dat geval ech ter niet in de zakken van de artsen vloeien. Met de winst hopen we dat de praktijk meer uren open kan. We streven naar 24 uur per dag." Lokatie De stichting wil de medische post in tegreren in het toekomstige dorps huis. Tot die tijd wordt de praktijk ondergebracht in containers die als spreek/behandelkamer zijn ingericht. Omdat volgend jaar druk wordt ge werkt aan de invulling van het gebied aan de Nikadel adviseert de gemeen te de artsen de containers aan de rand van het terrein aan de Nikadel op te stellen. Ze hoeven dan niet te worden verplaatst, zitten het bouw- verkeer niet in de weg en liggen dicht bij het toekomstige dorpscen trum. Op de genoemde lokatie is de bereikbaarheid optimaal en is par keerterrein ruim voorradig. In een eer ste commentaar zei pastor P. Kolkman dat binnen het kerbestuur nog overleg over de betreffende loka tie moet plaatsvinden. Alternatief Tweede mogelijkheid is vestiging op het parkeerterrein achter garage Kik kert, maar de artsen vrezen c$at deze plek tijdens de kermis slecht bereik baar zal zijn.. Als mogelijk alternatief ziet de gemeente het voormalige VVV-gebouw. Hiervoor hebben zich echter diverse andere gegadigden gemeld. Een 21-jarige Texelaar heeft tijdens een ruzie in de Dorpsstraat voor de deur van een cafébedrijf zijn tanden in het oor van een 30-jarige eilandge- noot gezet. Hij beet zo hard door, dat het slachtoffer zich onder doktersbe handeling moest stellen, nadat het tweetal door omstanders uit elkaar was gehaald. Het oor werd op ver schillende plaatsen gehecht. VERVOLG VAN PAGINA 1 fe vijf de vergadering. „Het wachten op de witte rook", aldus de eer ier genoemde drie „Texelse" com missieleden. Tot hun verbijstering liep iet geheel anders af. Zaterdag kre sen ze ieder een brief van het iestuur, waarin hun ontslag wordt sanvaard omdat er volgens het iestuur geen goede vertrouwensba sis meer was. „Het is alleen mogelijk om dit grootse evenement te kunnen organiseren wanneer de samenwer- fog (tussen bestuur en commissie, *d.) is gebaseerd op onderling ver trouwen en solidariteit. Wanneer deze dementen wankelen of helemaal ont breken is er geen sprake meer van ten goed functionerend team, on danks het feit dat iedereen van goe ie wil en op zijn taak berekend is", het bestuur in een communiqué. Buitenspel éigens stichtingvoorzitter Sidny van Ton was het tegenvoorstel van de djf niet haalbaar. „Onze beslissing "iet betrekking tot het stoppen van fup Boon was weloverwogen. Het bad misschien anders gebracht moe ten worden, maar het bestuur staat nog steeds achter dat besluit. We tonden dus niet tegemoet komen aan de eisen van de commissieleden. Als we dat wel zouden doen, kan het stichtingsbestuur niet meer functio neren, dan zetten we onszelf bui tenspel." de vraag of het bestuur heeft overwogen zichzelf terug te trekken, Van Zon dat dit slechts heel oven is genoemd tijdens het opperen van allerlei mogelijke oplossingen. "Dat idee is meteen verworpen, om dat dat volgens ons niet in het be- tong van de Ronde was." De uiteindelijke keuze was het gevolg van een belangenafweging door het bestuur. „We moesten datgene doen dat het meest in het belang van het Rondje was. Of, anders gezegd: dat gene doen dat het Rondje het minst schaadt." Sleutelposities Doorslaggevend was volgens Van Zon dat commissieleden op sleutel posities hun vertrouwen in het bestuur behielden. Met name noemt hij de functies wedstrijdleider (Edwin Lodder) en veiligheid (Jan van der Meer). Gekozen werd daarom voor vervanging van de „dissidenten". Of moet dit worden uitgelegd als een keuze vóór de wedstrijdleider? Im mers, Lodder wordt samen met diens vriendin Liesbeth Oosterhagen, die het wedstrijdsecretariaat voor reke ning neemt, door de vijf commissiele den beschouwd als degene die de knuppel in het hoenderhok gooide. Van Zon: „Ook dat was onderdeel van de totale belangenafweging. Ed win had wel al laten blijken dat hij eventueel terugtrekken van het stich tingsbestuur niet zag zitten. Hij had er een hard hoofd in of hij in zo'n si tuatie nog wel kon functioneren." Luxe Het bestuur stelt intussen „deskundi ge vervangers te hebben gevonden, waardoor de continuïteit van de Ron de om Texel is gewaarborgd". In een toelichting zegt Van Zon dat voor de post financiën al iemand is aange trokken. Voor de andere posities zou den diverse kandidaten zijn. „Eigenlijk verkeren we in een luxe positie. De nieuwe commissie is rond, daar kun je echt vanuit gaan." Namen wil de stichtingsvoorzitter niet noemen, om dat de kandidaten nog moeten wor den voorgesteld aan de resterende commissieleden. Pas dan wordt een definitieve keus gemaakt. Het bestuur tracht de personele pro blemen tevens op te lossen door een herschikking van commissietaken. Net als vroeger wordt de post EHBO bij de post veiligheid gevoegd. Daarnaast speelt het bestuur met de gedachte de feesttent te verpachten aan een sponsor, die zelf voor de in richting en dergelijke zorgdraagt. Bin nenkort zal hierover een gesprek met een kandidaat-sponsor volgen. Onderschatting De vijf verdwenen commissieleden zetten vraagtekens bij deze ontwikke lingen, die zij „link" noemen. „Het bestuur onderschat wat er allemaal bij de organisatie van het Rondje komt kijken. Telkens weer lijkt het er sterk op dat zij weinig benul hebben van wat er op 'de werkvloer' ge beurt. Met het verpachten aan spon sors haal je de problemen in huis, omdat je een stuk zeggenschap weg geeft. En de EHBO weer bij veiligheid stoppen is vragen om moeilijkheden. Het afgelopen Rondje met zovele ge vallen van averij en blessures heeft aangetoond dat je deze twee zaken gescheiden moet coördineren. Zo wordt de klok weer enkele jaren te ruggedraaid." „Bestuur Ronde om Texel botst met commissie" luidde twee weken gele den de kop van de Texelse Courant. Naar nu blijkt was het een botsing met blijvende gevolgen. Een week geleden nog leek alles weer op zijn pootjes terecht te komen, maar het bestuur vond de schade te groot en wilde de brokstukken niet meer lij men. Op deze plaats willen wij, de vijf personen die uit het organisatie comité zijn verdwenen, graag onze visie op de gang van zaken geven. Daarbij is het absoluut niet onze be doeling om het Rondje een trap na te geven. Zo rancuneus zijn wij niet. In tegendeel, want de Ronde om Texel moet in 1993 gewoon doorgaan. Evenmin willen we vrijwilligers en an deren beïnvloeden om het Rondje de rug toe te keren. Wat we echter wél willen is dat zij het juiste verhaal te horen krijgen. Om te beginnen willen we iedereen bedanken met wie we altijd prettig hebben samengewerkt. Vrijwilligers, bedrijven die vaak belangeloos men sen en materialen afstonden, instan ties zoals Staatsbosbeheer, Rijkswaterstaat en de gemeente (B en W) op wie we altijd konden reke nen bij het afgeven van vergunnin gen: allemaal ontzettend bedankt! Het moge duidelijk zijn dat we met pijn in het hart opstappen. Stuk voor stuk hadden we ontzettend veel zin in het zestiende Rondje. In de voor bereiding waren we zelfs nog nooit zo ver als ditmaal. Tijdens de eerste bijeenkomst van de rondecommissie 1993, een maand geleden, werden direct al spijkers met koppen gesla gen. Feesttent en catering waren rond, de agenda met alle vergaderin gen was vastgesteld, er lag een voor stel voor de benoeming van een secretaresse -een functie die al twee jaar niet was ingevuld- en er waren al sponsorafspraken gemaakt. Ook zag het ernaar uit dat de poster op tijd klaar zou zijn voor de presentatie op diverse internationale beurzen. Po sitieve berichten dus. Extra bitter is het dan ook dat het stichtingsbestuur -te weten Sidny van Zon, Mieke de Boer, Herman Boks en Edwin Lodder- juist deze ver gadering heeft aangegrepen om voor zitter Fup Boon te wippen. De manier waarop dat is gegaan is prima weer gegeven in de Texelse Courant van dinsdag 20 oktober jongstleden. De handelswijze van het bestuur was voor vier van ons aanleiding om op te stappen, de vijfde volgde in een later stadium. Het bestuur was te ver gegaan. Zó behoor je niet met vrijwil ligers, die altijd voor de Ronde klaarstaan, om te gaan. Bovendien had het stichtingsbestuur de beslis sing genomen op basis van tweede hands informatie, toegespeeld door wedstrijdleider Edwin Lodder (lid van de commissie èn het stichtings bestuur), die nota bene zelf niet bij de vergadering aanwezig was! Hij schetste een onjuist beeld van het verloop van de vergadering en een bepaalde opmerking ten aanzien van een bestuurslid werd uit zijn verband gerukt. Behalve het vertrouwen" in het bestuur was hierdoor ook het vertrouwen binnen de commissie ge schaad. Op deze manier zou je als commissielid tijdens vergaderingen geen opmerkingen meer kunnen per mitteren, omdat je er anders door het bestuur kon worden uitgeknikkerd De vijf ondergetekende commissiele den trokken ieder voor zichzelf hun conclusies, wat neer kwam op vijf ontslagbrieven die óf werden op gestuurd óf tijdens een gecombineer de vergadering van bestuur en commissie werden voorgelezen. In clusief de voorzitter waren dus zes van de elf leden uit de commissie. In tussen gingen wij gewoon door met onze voorbereidende werkzaamhe den, want we wilden het Rondje niet in gevaar brengen en stilletjes had den we toch goede hoop dat alles nog op zijn pootjes terecht zou ko men. Vorige week zondag leek dat er ook op. In een heftige vergadering, waarin de dingen bij hun naam werden ge noemd, gaf het bestuur toe dat hun handelswijze onzorgvuldig was ge weest. Reden voor ons om van het bestuur te verlangen hun besluit te terug te draaien en in het openbaar hun excuus te maken. In dat geval wilden wij met zijn vijven weer terug keren en vervolgens binnen de com missie schoon schip maken. Wij zijn mans genoeg om zonder tussen komst van het bestuur of „een com missie van wijze mannen" onze boontjes te doppen. De deur stond dus weer op een kier, maar tot onze verrassing heeft het bestuur de toegestoken hand niet vastgegrepen. Naar onze mening speelt het bestuur met vuur door zul ke machtsspelletjes te spelen. Men beseft te weinig hoeveel werk er ver zet moet worden om de Ronde om Texel te organiseren. Onderschat wordt hoeveel contacten nu verloren gaan en hoeveel tijd het kost om al les weer op de rails te krijgen. Het bestuur is in de fout gegaan en heeft vervolgens de situatie laten escaleren omdat men zichzelf kennelijk belang rijker vindt dan degenen die het werk uitvoeren. Alsof er zonder stichtings bestuur geen Rondje Texel kan wor den georganiseerd.... Het valt niet te hopen dat vrijwilli gers die met liefde hun vrije tijd opofferden, de vele (Texelse) bedrij ven die zonder tegenprestatie spullen beschikbaar stelden en sponsors nu afhaken. Maar het bestuur moet be seffen dat je niet klakkeloos koel en zakelijk trouwe medewerkers aan de kant kunt schuiven, want vrijwillig heid en hart voor de zaak is de kurk waar het Rondje op drijft. De opgestapte commissieleden van de Ronde om Texel, Kees Dros, Klaas van der Duim, Wies Hendriks, Aldert Houwing en Rick Ni chols.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5