Wethouder voelt voor wegen minicontainers Afvalstroom en hoge kosten omlaag Project voor dienstwoningen? Sparen nodig voor vervangen computers Open brief aan Gerbrand Poster Rapporten „Snelheidsmetingen Zaak van de politie" Symposium over toerisme? Texels Belang wil dat de Herenstraat in 1993 Frans Hopr, Niet alleen het Nioz en bedrijven in de horeca- en bollensector hebben behoefte aan dienstwo ningen, ook de gemeente zoekt tijdelijke huisvesting voor aanko mend personeel. Wethouder Ba- rendregt stelde voor een gezamenlijk dienstwoningen project te beginnen met als par tijen de gemeente, het Nioz en TVO. „We moeten een idee uit werken om zo goedkoop mogelijk te kunnen bouwen in de vrije sector", aldus Barendregt. In 1994 zal de gemeente het huidige computersysteem vervangen. Het huidige systeem voldoet volgens het college aan de verwachtingen, maar onderhoud van zowel hard- als soft ware is slechts tot eind '94 gegaran deerd. De software-pakketten, waaronder een financieel en be lastingpakket, zullen daarom gelijktij dig worden vernieuwd. Hoewel de huidige beeldschermapparatuur ook voor de nieuwe computer geschikt is, Zoals u weet, mijnheer Poster, neemt het museumbezoek op Texel toe. Jaarlijks passeren meer mensen de kassa's. Steeds minder financiële steun is noodzakelijk. Er zijn banken die dit museumbezoek stimuleren door het aan hun cliëntèle geven van de Museumjaarkaart. U werkt bij een andere bank, maar dat verklaart nog niet uw uitspraak in de algemene be schouwingen van dit jaar. In de algemene beschouwingen zegt u het niet eens te zijn met het star ten van een f300.000, kostend so ciaal economisch onderzoek en u geeft de gemeente gratis advies. Uw eerste advies luidt als volgt: „De melkveehouderij, zowel als de akker bouw, gaan zeer moeilijke tijden te gemoet en zullen waarschijnlijk op termijn van Texel verdwijnen, tenzij wij deze bedrijfstakken in een biologisch-dynamisch museum onder brengen." Wij, als directeuren van dit kersverse museum begrijpen een dergelijke uit spraak niet. Aan de ene kant ziet u de biologisch-dynamische landbouw als enige redding voor de landbouw op Texel, getuige het gebruik van het woord tenzij, maar dat ontkracht u weer door aan deze vorm van land bouw het woord „museum" toe te voegen. Graag willen wij van u een verklaring. Deze verklaring willen wij ook graag voor alle mensen die op Texels Belang hebben gestemd. In uw verkiezingsprogramma heeft u zich immers vóór de biologisch- dynamische landbouw uitgesproken!! Dat de gangbare landbouw het moei lijk heeft, mag duidelijk zijn. De zor gen die u zich maakt zijn dan ook terecht. Wat de oplossingen betreft, is er veel gratis advies te verkrijgen. Het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij heeft o.a. de volgende nota's uitgebracht: xie Landbouwstructuur-nota, het meerja renplan gewasbescherming en, tege lijk met de rijksbegroting, de nota Biologische Landbouw. In al deze no ta's wordt het belang van de biologi sche landbouw voor de landbouw in Nederland onderstreept en sterker nog, zelfs vanuit de EG wordt deze vorm van landbouw gestimuleerd. Wij hopen dat steeds meer boeren op Texel hun eigen museum voor de bio logische landbouw zullen openen. De aantallen bezoekers nemen inderdaad geweldig toe en het past ook goed in het streven van de gemeente minder afhankelijk te worden van de toeristi sche monocultuur en de verbetering van de kwaliteit in plaats van de kwantiteit. Geachte heer Poster, wij willen u tot slot van deze brief een Donatus- museumjaarkaart aanbieden en u en uw fractie uitnodigen voor een gratis bezoek aan ons museum. Wij zien u gaarne tegemoet. De medewerkers van het Biologisch-Dynamisch landbouwbedrijf Sint Donatus, Den Hoorn. PAGINA 7 willen b en w die binnen drie jaar vervangen door werkstations met de zelfde mogelijkheden als personal computers. Voorts wil het college in vesteren in een „Vast Goed Informa tiesysteem". Dat is een samenwerkingsverband met nutsbe drijven, waterschappen en het ka daster, waarbij elke gebruiker een deel van de kosten voor rekening neemt. Inclusief dit systeem heeft de gemeente voor 1994 een bedrag van ƒ1,8 miljoen nodig. De jaarlijkse auto- matiseringslasten zullen hierdoor met f172.000,- stijgen. Terpstra: ....de afvalstroom nog meer ver minderen... Het rapport van de logiesverstrekkers is nog maar het begin. Binnenkort verschijnt er een rapport, gemaakt in opdracht van de horeca-bazen en daaruit blijkt dat we op Texel nog geen 25.000 slaapplaatsen hebben. Ook onderweg is een studie van de projectontwikkelaars en zij komen niet verder dan 15.000 bedden. De gezamenlijke weilandexploitanten be raden zich nog op een rapportage, omdat zij vermoeden dat er zelfs geen 5000 bedden zijn. Nog bijna leeg dus, ons eiland. Ook Sinterklaas en de Kerstman overwegen een onderzoek. Daarin zullen zij aantonen dat er helemaal geen toeristen op Texel zijn. En wij maar denken dat Texel mudvol zit. Er is soms geen doorkomen aan, lijkt het. Wat een dom idee dus. Er kan nog meer bij. Veel, veel meer. PS: O ja, er ligt ook nog een rapport van Theo. Vergeten maar, want dat getuigt van visie. Lastig dus. Velen denken liever: na ons de zondvloed. Ab Peetoom Den Burg De fracties van Texels Belang en VVD vinden dat niet de gemeente, maar de politie de aanschaf van ap paratuur voor snelheidsmetingen moet bekostigen. „Niet andermans gereedschap kopen", oordeelde TB- woordvoerder Gerbrand Poster in de vergadering van de raadscommissie voor financieel beleid. PvdA en Groen Links daarentegen zitten op een lijn met b en w. Kees Hin (CDA) sloot zich bij hen aan, maar zal het voor stel nog in zijn fractie bespreken. Wethouder Terpstra verdedigde het f25.000,- kostende collegevoorstel. „Nu zijn we op Texel voor de hand having van ons beleid teveel afhanke lijk van de verkeerspolitie uit Alkmaar. Via de aanschaf van de ap paratuur kunnen we met relatief wei nig kosten een effectief resultaat berei ken". De gemeenteraad beslist deze maand. DINSDAG 3 NOVEMBER 1992 TEXELSE COURANT "w college van b en w reageert op de beschouwingen to, gemeentesecretaris Zoon en wethouder Krijnen. de partijen. V.l.n.r. wethouder Terpstra, wethouder Barendregt. burgemeester Schip- IFoto Gerard Timmerman) overige partijen zijn het eens met het college. In commissieverband zullen criteria worden opgesteld voor de verdeling van de overgebleven slaap plaatsen. Precario. Wethouder Terpstra vindt verhoging van de precariorechten za kelijk zeer verantwoord. „Onderne mers zijn niet verplicht hiervan gebruik te maken, ze kunnen ook besluiten hun borden en luifels boven gemeentegrond te verwijderen..." Doelgroepen. Volgens Groen Links weet de gemeente niet op welke doelgroep Texel mikt qua toerisme en afzet van Texelse producten. Wethou der Terpstra verwees naar een enque- te die is gedaan in samenwerking met het ministerie van Economische zaken. „Texel moet zich niet aanpas sen bij een doelgroep, maar er één zoeken die bij het eiland past. En we zijn op de goede weg. We moeten het eigene van het eiland benadruk ken." Hondentoilet. Er zal overleg vyor- den gevoerd over een terrein dat als hondentoilet kan worden gebruikt. Sproei-installatie. Een enquete heeft uitgewezen dat weinig belang stelling is voor het laten schoonma ken van de gft-container. Daarom wil het college geen dure investering doen voor een sproei-installatie op een nieuwe vuilnisauto. Informatie. Hoewel de verschillende media op het eiland veel aandacht besteden aan de gemeentepolitiek, wil de burgemeester afwegen of er een eigen nieuwsvoorziening moet worden opgezet. Balie. In navolging van het voorstel van Texels Belang zullen de dames die de receptie in de hal van het raadhuis bemannen een naambordje krijgen. Kamperen. In overleg met justitie en politie wordt bekeken of het ille gaal kamperen kan worden aange pakt middels het lik op stuk-beleid. Sluitingsuren. Het college houdt vast aan de 1-2-3 sluitingsregeling. In overleg met de horeca en de politie zullen overtreders strenger worden aangepakt. Strandreiniging. Voor strandreini- ging zal weer jaarlijks een post op de begroting worden opgenomen. De bezuiniging van vorig jaar, die in de loop van het jaar werd teruggedraaid, moet als een „misser" worden be schouwd. Werklozen. Sociale werkplaats De Bolder plaatst geen langdurig werklo zen. Deze kunnen terecht bij de in stantie „Weerwerk". Sportvelden. Het college is tegen het privatiseren van onderhoud aan sportvelden omdat verenigingen niet de benodigde kennis en materieel hiervoor hebben. In de reinigingsrechten zitten ook de kosten verwerkt die worden gemaakt /oor het ophalen van glas, oud pa- oier, ijzer en klein chemisch afval. Het gerucht dat de lagere kosten /oor bedrijfsafval worden betaald door de huishoudens werd door wet houder Terpstra krachtig van de hand gewezen. „Dit is pertinent niet waar. Bedrijfsafval mag worden gestort, ter wijl huishoudelijk afval moet worden /erbrand. Maar storten wordt de ko mende tijd steeds duurder en over liet al te lange tijd verboden, dus dan komen bedrijven ook voor hoge kosten te staan." Hij is het niet eens met de mening van de VVD dat de nvoering van de milieubelasting nog lang op zich zal laten wachten en dus niet alvast moet worden opgeno men in de tarieven. „Als het^wel ge beurt, zitten we halverwege het jaar met een tegenvaller. Als we het me- Het college wil deze winter een brede discussie voeren op het eiland over het beleid voor de toekomst ten aanzien van kwali teit en kwantiteit in de toeristi sche sector. „Bijvoorbeeld een symposium. We moeten proberen overeenstemming met elkaar te bereiken op dit gebied", aldus wethouder Barendregt." 'een meerekenen lijden de burgers ;een pijn." nde vergadering van de raadscom missie voor financieel, economisch en technisch beleid wordt in decem- :er of januari de vuilverwerking esproken. Dan zullen ook voorstellen <t)or uitbreiding van het oud papier- Groen Links wil het Agrarisch museum in De t lijkse agrarische praktijk wordt getoond. Het c daardig over mensen van de afdeling die zich op geen enkele manier kun nen verdedigen. Zo'n taxatie kost nou eenmaal veel tijd, maar dat is er niet. Er is zo efficiënt mogelijk gewerkt en bijna alle bezwaren zijn inmiddels af gehandeld", aldus Terpstra. Relatienota Het relatienotabeleid dreigt slecht uit te pakken voor Texel. De gemeente heeft in nauw overleg met de agrari sche organisaties, een eigen plan ge maakt, waardoor Texel het minste pijn zal lijden. De provincie vindt dit echter niet genoeg en eist dat er meer reservaten worden aangewezen en ruimte voor natuurontwikkeling aan het plan wordt toegevoegd. Het college houdt zich echter vast aan haar oorspronkelijke plan, waarin de gemeente serieus is ingegaan op de ideeën van de andere overheden. De partijen steunen b en w hierin. Dat er problemen zijn op de afdeling welzijn wordt door burgemeester uitbreiden met een boerderij waarin de dage- ige vond het een leuk idee. ren het dat hét zo lang duurt, maar tot die tijd kan de Koninghal als plaatsvervanger fungeren", aldus wethouder Tine Krijnen. Aan deze zaal wil het colleg alleen normaal on derhoud plegen en geen extra in vesteringen. „Drie miljoen uittrekken voor nieuwbouw wijzen wij af." Slaapplaatsen Het college wil 2000 slaapplaatsen in reserve nemen. Er worden daarbui ten 450 plaatsen uitgegeven, waar van 250 aan kamperen bij de boer en 200 aan bedrijven in het buitenge bied. „Omdat we het volume stabili seren, moeten we ons nog meer richten op kwaliteitsverbetering. En niet alleen van de slaapplaatsen, maar ook van de voorzieningen en de infrastructuur. Alleen dan kunnen we de economische groei in deze sector blijven bevorderen", aldus wethouder Barendregt. Texels Belang en de VVD zijn voor doorgroeien naar een maxi mum van 47.000 slaapplaatsen, de „Het idee om minicontainers te wegen of te laten betalen naar het aantal keer dat deze worden geleegd is interessant", aldus wethouder Dirk Terpstra gisteravond tijdens de eerste begro tingsbijeenkomst. „Er lopen diverse proeven in het land, die door de gemeente nauwlettend in de gaten worden gehouden. Het is een goede manier om scheiding bij de bron nog meer te bevor deren en de afvalstroom te verminderen." Schipper niet ontkend. Hij legde de raad uit dat dit komt doordat welzijn tegenwoordig is verdeeld in verschil lende sectoren. Dit geeft aanlooppro blemen die door het hoofd van de afdeling worden besproken met het college. „Wij hebben alle vertrouwen in het management van deze afde ling", aldus Schipper. Verkeer De problemen rond het verkeer gaven aanleiding tot menig punt in de alge mene beschouwingen. Wethouder Barendregt maakt onderscheid tussen verkeer op het eiland en verkeer naar het eiland toe. Het college voelt er niks voor om de veerdienst te ver plaatsen. Barendregt: „We mogen de capaciteit van de verblijfsaccommo- datie en die van de veerdienst niet uit elkaar laten lopen. Naast stabilisa tie van de slaapplaatsen moet de ver keersgroei worden afgeremd." De gemeente wil met Den Helder om de tafel over een betaald parkeerterrein bij de boot. Parkeren in de dorpskernen zal op al le mogelijke manieren minder aan trekkelijk worden gemaakt. Lindeboom bedrijfje van familie Amsing aan de orde komen. Onderzoek Op Texels Belang na zijn alle partijen overtuigd van het belang van een so ciaal economisch structuuronderzoek voor Texel. De wethouders Baren dregt en Terpstra vinden dat deze partij dit onderwerp te simpel heeft afgedaan. „Het is belangrijk dat we weten waar we in de toekomst sti mulerend moeten optreden. Daar naast geeft het ons onderbouwde argumenten om ons teweer te stellen tegen regels die door hogere overhe den worden opgelegd." Terpstra vindt het geen goed idee om een hoorzit ting te houden naar aanleiding van het onderzoek, omdat hij bang is dat dat ontaardt in een chaotisch, on overzichtelijk geheel. OG belasting De manier waarop Jan van Asselt (onafhankelijk) zich heeft uitgelaten over de trage afhandeling van de OGB-hertaxatie, heeft bij het college kwaad bloed gezet. „U spreekt kwaa- De stichting ondersteuning wel zijns- werk heeft een vertrouwelijke notitie gemaakt over een podiumvoorziening in Den Burg. Eind december volgt eindelijk de langverwachte uitspraak in de zaak Springer-RST. „Wij betreu- itrendregt: ....stabilistatie van de slaapplaat- IFoto Geratd Timmerman) De sterk gestegen reinigingsrechten brachten de politieke gemoederen leer in beweging. Voorstellen van Texels Belang en de PvdA om de toeristenbelasting te verhogen en met de extra opbrengsten het reini gingstarief te verlagen, werden door de wethouder van de hand gewezen. Het college heeft in het collegepro gramma opgenomen dat wordt gestreefd naar kostendekkende tarie- En dat laten we niet los."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7