CD TCP Sportdag op de 13e.... November: feestmaand voor Koger Horeca m sr Keurmerk voor zee- en bergschool Seamounttracks FILM BEDRIJVIGHEID Luie trap lokt aanstaande ouder Strends End steekt SVO in het nieuw PROGRAMMA RADIO TEXEL Koninginnemarkt WEEKEND Anboreis LANGS DE WEG Applaus! (II) VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 k 8 PAGINA 9 Café de Kuip in De Koog heeft novem ber uitgeroepen tot feestmaand. Er worden verschillende activiteiten geor ganiseerd, zoals een sportdag, een op treden en het tienjarig jubileum feest. Zaterdag a.s. treedt het bekende Hol- landstalige fenomeen „Zuring" uit Hoorn op. Deze groep speelt stevige rock 'n roll en heeft vorig jaar een goe de reputatie opgebouwd. Ze beginnen rond 21.30 uur. Stappeland Op vrijdag de dertiende is er een sporttoernooi voor horecapersoneel van de Texelse cafés de Beerekuil, de Kuip, Le Berry en Talk of de Town. Zij treden in de Stappelandhal in het strijdperk te gen teams van café Odeklonje uit Den Helder en La Bastille uit Amsterdam. Rein Stam is één van de organisatoren: „Het is begonnen met een maf idee van Cees Schoenmaker uit Den Helder. Hij stelde voor om iedere keer als het vrij dag de dertiende is, en dat gebeurt min der vaak dan je denkt, iets op touw te zetten. Het is het tweede jaar dat dit evenement plaatsvindt en het is voor het eerst dat het op Texel gebeurt. Een sport dag op deze datum is natuurlijk de go den verzoeken." sterrenteam in een nieuw jasje. Horeca- exploitant Willem van Diesen, op het idee gebracht door schoonzoon en SVO-bestuurslid Richard Daalder, ziet in de bijdrage een goede manier om uiting te geven aan zijn betrokkenheid bij de Strender club. Zeskamp De horeca-sporters krijgen een zes kamp voorgeschoteld door het recrea tieteam onder leiding van Klaas Blaak. Nico Erwich en zijn medewerkers van het Stappeland hebben ook enige leuke plannen uitgewerkt om het de horeca- mensen zwaar te maken. Stam: „De spellen vergen niet alleen kracht en be- hen digheid, er komt ook intelligentie aan te pas en natuurlijk veel humor." De teams bestaan uit maximaal acht personen, een coach en een joker (al of niet in levende lijve). Van 11.00 tot 16.00 uur wordt gestreden in en om de Stap pelandhal, daarna begeeft het gezel schap zich naar de deelnemende horecagelegenheden voor enige behen digheidswedstrijden. In Talk of the Town wordt gegeten en vindt het afsluitende feest met prijsuitreiking plaats. Voor de overkantse deelnemers is onderdak ge regeld. De wisselprijs voor dit bijzondere toer nooi, bestaat uit de originele aankondi gingsaffiche, gemaakt door schilder Harry Tielemans. Publiek is bij alle onderdelen van de strijd zeer welkom. Jubileum Op vrijdag 20 november wordt in De Kuip een reünie-gala avond gehouden ter gelegenheid van het tienjarig be staan. ledereen die ooit iets met het café te maken heeft gehad of er een genoeg lijke avond heeft beleefd, wordt door de bedrijfsleiding uitgenodigd het feest mee te vieren. Ter opluistering is er live muziek. De avond begint om 21.00 uur. Bij alle evenementen is de toegang gratis. 1. Various- Greatest Hits 4 2. Abba - Abba Gold 3. Lionel Richie - Back tot front 4. Eric Clapton -Unplugged 5. Sade - Love de luze 6. Vaya con dios - Time Flies 7. Various - Reggae classics 9. Various - nr. 1 hits 9. Various - Knuffelrock 10. Vaya can dios - Vaya can dios Door Marija Westerlaken Sinds er aan gezinsuitbreiding wordt gedaan heeft Charles Bosma (25) zijn zakelijk blikveld verbreed. Hij zegt het „te gek te vinden dat de mensen voor een babybox naar Den Helder moe ten." Zaterdag wordt de nieuwe bove- netage van firma Bosma geopend, waar de baby artikelen een plek hebben ge kregen. Feitelijk waren Charles en Karin Bosma al vanaf het voorjaar bezig met de in koop van allerlei baby-artikelen. Het in- tiatief van de twee jonge ondernemers slaat aan - behalve een sporadische kin derstoel bleek er op Texel weinig te koop in deze branche. Op het moment dat de etalage van de tapijtzaak begon uit te puilen werd het tijd om er een nieuwe ruimte bij te betrekken. De zolder bood perspectief - de voor malige tapijtopslag werd opgeknapt en in rozige tinten geschilderd en vloerbe- dekt. In de 75 vierkante meter is ruimte voor kinderstoelen, ledikanten, baby boxen, autostoeltjes, kinderwagens en buggy's. Vader Bosma juicht het initiatief toe. „Het is echt iets voor de jongelui, zelf was ik er niet op gekomen. Maar het voorziet in een behoefte, zowel bij de bevolking als bij toeristen. De afgelopen zomer hebben we meerder malen bad gasten in de winkel gehad met een ka potte buggy, die mensen kunnen geen uur zonder. Bovendien sluit het goed aan bij onze eigen handel." De hoofdmoot van de woninginrichters blijft echter de tapijt en gordijnstoffen verkoop. Het was niet eenvoudig om de klanten spontaan naar boven te laten lo pen. Daarvoor is nu een zogenaamde luie trap gebouwd, of eigenlijk een laag drempelige trap. De* zee- en bergschool Seamounttracks van Ingrid van Delft en Roel Zuidema uit De Cocksdorp heeft gisteren van dé Stichting Recreatie het keurmerk Bui tensport ontvangen. Het bedrijf, dat voorheen bekend was onder de naam Seatrack, werd speciaal in het zonnetje gezet omdat er het minst op viel aan te merken. Twintig andere buitensportbe- drijven in Nederland kregen het keurmerk. Het keurmerk is een initiatief van de Stichting Recreatie. Naar aanleiding van alarmerende berichten over onveilige si tuaties, natuuraantasting en ondeskun dige leiding bij buitensportcentra, werd besloten een keurmerk in te stellen, waarmee bedrijven die hun zaakjes wél goed voor elkaar hebben zich kunnen onderscheidden. Lenie van 't Noordende exposeert in Schermer Tot en met 8 januari is in de expositie ruimte „Wittenburg" in het gemeente huis van Stom petoren (gemeente Schermer) een tentoonstelling te zien van de Texelse kunstschilderes Lenie van 't Noordende. Zij exposeert alle maal nieuwe werkstukken die nog niet op Texel te bezichtigen waren. Volgens de kunstenares ademt de expositie een „polderachtige" sfeer uit. De aquarel len en olieverfschilderijen tonen voor namelijk (Texelse) landschappen. De houtskooltekeningen hebben koeien als onderwerp. De expositie is geopend op werkdagen (ook tussen kerst en nieuw jaarsdag) van 8.30 tot 12.00 uur en maandags ook van 19.30 tot 20.30 uur. Wie 's middags langs wil komen moet even met de gemeente bellen. CONTROLE In Nederland zijn 120 centra's die zich op het buitensport-terrein begeven. Vijf tig ervan meldden zich bij de stichting om vooreen keurmerk in aanmerking te komen. Uiteindelijk werd dit aan 21 be drijven verleend. Roel Zuidema is trots op het goede re sultaat van Seamounttracks. „Wij zagen het nut van zo'n keurmerk meteen in en waren er niet bang voor ons aan een controle te onderwerpen." De contro leur, die onaangekondigd een zeekano- opleiding op het eiland volgde, wees de leiding van Seamounttracks op zaken die nog voor verbetering vatbaar waren. Veel was dat niet. „Er wordt niet alleen gelet op veiligheid en deskundigheid van de begeleiding, maar ook werd be keken of we milieubewust bezig waren en niet bijvoorbeeld met 25 man een duinpan omwoelden tijdens een rust pauze." GOEDKOOP De Stichting Recreatie blijft de bedrij ven met een keurmerk in de gaten hou den. Wie er een potje van maakt, raakt het keurmerk weer kwijt. „Een goede zaak", vindt Zuidema. „Het geeft een meerwaarde aan het bedrijf. Kijk, kwali teit kost geld. Als je de goedkoopste bent, kun je daarmee adverteren en dat trekt mensen. Maar wie kiest voor vei ligheid komt via het keurmerk bij ons terecht." De naam Seatrack is onlangs uitgebreid, omdat het centrum zich ook steeds meer op het pad van de bergsport be geeft. Zuidema: „We hebben klimtoch- ten in de Benelux en dat wordt 12.00 u. 14.00 u. 16.00 u. 17.00 u. 19.00 u. De selectiespelers van SV Oosterend presenteren hun nieuwe outfits. Staand vlnr: Piet Koning, sponsor Willem van Diesen, Pascal Riemens, Jan Bloem, Jasper Boks, Kees Daalder, Marco Drijver, trainer Bep Vonk, Jeroen Schroeder, Martin Huizinga en Richard Daalder. Zittend: SU van Dijk, Marco van der Knaap, Robin Speets, Aart van der Brink, Vincent Kaspers en Dennis Vonk. (Foto Dirk Kuiteri Het eerste elftal van SV Oosterend kan de winter met een gerust hart tegemoet zien. Café Strends End, dat sinds kort als sponsor van de club optreedt, stak het Zaterdag 8.00 u. Typisch Texel, met de Texel-agenda 10.00 u. Bedrijven voor bedrijven, muziek met de vakaturebank. Goedemiddag Texel, lunchprogramma met het Weetje van de Week. C&N Presents, met een kritsische noot op Teelse en landelijke activiteiten- en het Texels filmnieuws. WAT, Wild, Aantrekkelijk en Trendy. The Music Cube, muziekprogramma. De dansbare 21, met de meest ge draaide platen in de Texelse dico- theken. 1001 vragen spel. Familiequiz elke eerste zaterag van de maand, met vra gen over Texel, nationaal en internatio nale aktualiteiten, sport en puzzels Radio 10 Gold. Zondag Klassiek op zondag, klassieke muziek. Kerkdienst uit de Rooms Katholieke kerk te Den Burg. Vlaswiek, muziek en poëzie. Natuurwijzer, informatief natuurpro gramma met informatie uit EcoMare. Special over spreeuwen. Populaire muziek. Een plaatje en een praatje, Willem van Leersum ontvangt een gast en diens platenkeuze. 9.00 u 10.00 l 11.00 u. 12.00 u. 13.00 u 14.00 u Woensdag 18.00 u. 19.00 u. 19.30 u. 20.00 u. Eigenwijs, geestelijk kinderpro gramma. Onder de toren, geestelijk pro gramma. Raadsvergadering. Rechtstreeks vanuit het gemeentehuis. Radio 10 Gold. Donderdag 18.00 u. Country time. 19.00 u. Texel totaal, Texels nieuws- en actuali teitenprogramma. Rubrieken, discus sies en muziek. 20.00 u. Radio 10 Gold. Vrijdag 18.00 u. Elck wat wils, verzoekplatenpro- gramma. Paradijsvogels, koopavond-muziek. C&N presents, nieuwe formule. Radio 10 Gold. Non-stop Nederlandstalig, muziek Sportlokaal, sportverslagen en in terviews. Time travelling, muziek door de tijd. Lokaal kabaal, jeugdprogramma met muziek. Z.A.P.P. door Marco Veenendaal en Frank Smit. Nieuw wazig programma. Radio 10 Gold. Maandag Symphonica, klassieke muziek. Rondom de boerderij is terug! De eer ste uitzending gepresenteerd door Jan Grisnigt. Raadsvergadering Gemeente Texel, Begroting 1993. Rechtstreeks verslag vanuit het gemeentehuis. Dinsdag Raadsvergadering, Begroting 1993, rechtstreeks vanuit het gemeentehuis. Bonte dinsdagavond, verzoekplaten. Vervolg raadsvergadering, Begroting 1993. Radio 10 Gold. 19.00 u. 20.00 u. 24.00 u. 15.00 u. 16.00 u. 18.00 u. 19.00 u. 20.00 u. 22.00 u. 18.00 u. 19.00 u. 18.00 u. 19.00 u. binnenkort uitgebreid tot heel Europa. Eén van de leiders heeft z'n alpine tour- leiderexamen gehaald, dus we gaan ook ijs- en gletcherklimtochten in het pakket opnemen. Vandaar dat de naam moest worden aangepast." I ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Het is bijna al weer zover, dat de com missie Koninginnemarkt bijeen komt om de bekende markt op 30 april voor te bereiden. Er komt heel wat kijken om zo'n markt goed en gezellig te laten ver lopen. Om dit ook in de toekomst zo te houden zoekt de commissie enkele me dewerkers voor de organisatie. Dit orga nisatiewede houdt o.a. in het indelen van de kramen, onderhouden van kon takten met gemeente en De Bolder, het verzorgen van de opening van de markt en nog vele kleine zaken. Voor dit leuke werk zoeken we enkele enthousiaste mensen. Wie wil meedoen, kan bellen naar Fenny Spanhaak, tel. 13498. HARRISON FORD ALS NIEUWE SERIEHELD Deze week draait bij Cinema Texel Patriot Games met Harrison Ford als de nieuwe serieheid Jack Ryan, de CIA-agent die het opneemt tegen spionnen en hun diensten en terro risten. In afwachting van een nieuwe James Bond wordt gesuggereerd dat Jack Ryan onverbiddelijk diens plaats gaat innemen op het witte doek. Harrison Ford kent u allemaal waar schijnlijk wel van de Indiana Jones- films. De maker van de film is Philip Noyce, de man die hiervoor Dead Calm afleverde, een politieke thriller met een geweldig plot midden op de oceaan. Kent u misschien ook nog wel. Patriot Games is van dezelfde schrijver als The Hunt for Red Octo ber, waarvan in 1990 een film ge maakt werd met Sean Connery als hoofdpersoon. Welnu, Sean Conne ry, ooit begonnen als James Bond.... DE IRA Ryan is met zijn gezin op vakantie in Londen en komt terecht in een IRA- aanslag. Uit woede maakt hij één van de bendeleden koud, maar de broer van het slachtoffer, ook bende lid, zweert wraak, samen met zijn nietsontziende trawanten. En niet al leen op Ryan, maar ook op zijn vrouw en dochterje. Overdonderen de muziek en veel high tech on dersteunen het supergeweld en de beklemmende spanning. Niet alleen in Amerika liep het storm voor deze bijna twee uur durende film, ook in Europa is het inmiddels een hit. Hier zal Texel naar ik aanneem niet bij achter blijven. THE HAND THAT ROCKS THE CRADLE De hand die de wieg schommelt is van de echte moeder. Het thema in deze treiterige thriller wordt niet ge vormd door heftige aktie-scenes, maar door een geslepen karakter van één van de hoofdpersonen. Zij weet door wraakgevoelens gedre ven, via kleine, subtiele speldeprik- ken de sfeer in een modelgezin langzaam maar -zeer- zeker te ver pesten. FRANK EN FREY Een animatiefilm uit de Walt Disney- studio's. Een vrolijk en voor de jeugd ook spannend verhaal, waar u met de kinderen met een gerust hart heen kunt gaan. Tenslotte een prima gelegenheid voor bijvoorbeeld een kinderverjaardag. FRANK FREY, za. en zo. 14.00 uur, wo. 15.00 uur. THE HAND..., do. t/m ma. 19.00 uur, za. en zo. ook om 1545 uur PATRIOT GAMES, do. t/m ma. 21.15 uur; di. en wo. 20.30 uur in de film club. Volgende week verwacht in de film clubserie: THE LOVER. (CvH) De reiscommissie van de Anbo heeft voor 1993 een reis uitgezocht. Dit keer gaat men naar Twente, van 12 tot 19 ju ni. Kosten f698,- alles inbegrepen. Op geven kan bij Annie Huizinga, De Zes 13, Den Burg, of via telefoonnummer 13533. Opgave op 10 november a.s. van af 14.00 uur. Ms je verslag van een toneel- of ander heaterstuk meerdere aanmerkingen be- H wordt dat meestal niet in dank afge nomen. Dan heb je het stuk afge kraakt„de grond in geschreven" of neergesabeld" en op alle slakken zout 'elegd. Er worden wel eens zeer per soonlijke motieven vermoed. Mensen 'vaar ik een hekel aan heb, zou ik „in de frond" schrijven dan wel afmakenof zelfs „kapot schrijven" terwijl mijn ver meende (politieke dan wel kerkelijke) Eendjes en vriendinnetjes op het to neel geen kwaad zouden kunnen doen. Ook dat horen we altijd uit de derde of vierde hand. Slechts één keer klaagde nen speler bij mij rechtstreeks. Dat was nen ster van 't Amateurtje die ik al eens V eerder heb geciteerd. Hij vroeg: „Wat hebben jullie eigenlijk tegen mijTwee keer achter elkaar een slechte recensie en nu staat er ook nog een verkeerde datum in mijn ondertrouwadvertentie. Dat kan niet toevallig zijn". De ene club is veel bozer over eens!éch te recensie dan de andere. Hoe meer verbeelding de spelers hebben, hoe ar roganter en vinniger ze reageren als in de krant staat dat ze het er matig tot slecht hebben afgebracht. Ik durf met de hand op mijn hart te ver klaren dat de Texelse Courant niet bij zonder kritisch is bij het beschrijven van amateurprestaties. Er wordt veel, waar schijnlijk zelfs tè veel, met de mantel der liefde bedekt, maar je kunt niet alles goedpraten. Ik geef toe dat de ene TC- journalist meer bedreven is in het in vriendelijke woorden verpakken van de kritiek dan de andere, zodat het lijkt als of de een „strenger" is dan de ander. „Wie komt er van jullie?", vraagt de se cretaris van de vereniging soms onge rust als hij de uitnodiging („voor u en uw partnerkomt overhandigen. Over service hebben we nooit te kla gen. We mogen altijd gratis naar binnen en de „partner" meestal ook. Soms zijn zelfs stoelen op een goede plek gereser veerd zodat we op het allerlaatste mo ment kunnen binnenkomen en zelfs komt het voor dat we van koffie en bier worden voorzien op kosten van de vere- niging. Strelend is ook dat de voorzitter ons in zijn openingstoespraak speciaal verwelkomt. Wé worden dan in een adem genoemd met de burgemeester, de subsidieambtenaar van culturele za ken en vertegenwoordigers van de zusterverenigingenwaarmee de an dere toneelverenigingen van Texel wor den bedoeld. Sommige besturen denken dat die hoffelijkheid een gunsti ge invloed heeft op de recensie en zijn daar duidelijk over. „We rekenen weer op een positief verslagkrijg je dan te horen. Ik heb wel eens teruggeroepen: dat hangt van jullie af. Bij die besturen is de teleurstelling dan ook groot als het toch verkeerd uitpakt. „Nou hebbe we 'm d'r voor niks inlate en nou skrieft-ie toch nag zo lillik De welwillende, als stimulans bedoelde toon van de gemiddelde tc-recensie heeft ons zelfs menigmaal in moeilijk heden gebracht. Door eenredelijke, maar niet bijzondere goede prestatie briljant„perfect" of „uitmuntend" te noemen, weet je niet meer wat je moet schrijven als het écht eens buitenge woon goed is. Een niet opgelost probleem is of je bij je kritiek het gehalte en de ambities van de betreffende vereniging in aanmerking moet nemen. Moet je tegenover de to neelgroep van de oud-leerlingen vereniging van de landbouwschool, die niets anders beoogt dan het brengen van gezellig vermaak, dezelfde toon aanslaan als bij de Toneelgroep Ooster end of Commedia de la NIOZ? Wat dat betreft zijn de verhoudingen op Texel de laatste jaren ingrijpend ver schoven. Dertig jaar geleden had je in Den Burg de toneelverenigingen Sint Jan en UDI, die geacht werden er wat van terecht te brengen. In de buitendor pen deden ze ook hun best, maar wat ze daar presteerden was alleen bij uit zondering goed. Dat was eigenlijk al leen het geval als de spelers zichzelf konden zijn. De voorkeur ging dan ook uit naar zogenaamde plattelandsstuk ken met een herkenbare cultuur. Een agrariër speelde in zo'n drama als boer, een kottervisser als zeeman en een re centelijk in het dorp in functie getreden kleuterjuf als het meisje uit de stad dat verliefd wordt op de zoon van de boer. Succes verzekerd, maar echt spel is het natuurlijk niet. Toch is jezelf zijn moei lijker dan het lijkt, zodat ik zonder ge wetensnood juichende recensies schreef en niet aarzelde de term „pro fessioneel" te hanteren. Die verenigin gen gaan natuurlijk wel de mist in als zij bij gebrek aan iets echts, een loonwer ker of veehouder laten optreden als no taris, dominee of andere dorpsnotabele. Hebt u Kees Zoetelief, alias de goudple vier, wel eens zien spelen als pastoor Dan weet u wat ik bedoel. De zaal ligt dan al in een stuip van het lachen voor dat er een woord is gezegd, zelfs als het een „levensstuk" is met veel kommer en kwel. Dat laatste hangt natuurlijk ook af van het publiek en dat verschilt per dorp.ln Zuid Eierland laten de toe schouwers zich sneller meeslepen en schamen zich niet voor hun tranen als er op het podium ellende is. Bij UDI heb ik dat nooit meegemaakt. Daar ble ven die sigaren rokende ouwe liberalen (de harde kern van het trouwe publiek) stroef en onbewogen kijken, hoogstens kwam het bal na afloop wat minder vlot op gang. In Oudeschild werd zelfs har der gelachen naarmate de tragedie ern stiger was. Als alle personages op het toneel waren weggelopen, gescheiden, verdronken of aan de tering bezweken, dan nog sloegen de Skilders zich'op de knieën van de lol. Want ze waren geko men voor een plezierige avond en die lieten ze zich niet afnemen. Meer dan eens heb ik - zelden rechtstreeks - het verwijt gehoord dat ik zelf helemaal niet kan acteren en daar om mijn mond moet houden over ande ren. Een opvatting met verstrekkende consequenties, want het zou betekenen dat je op iets of iemand alleen kritiek mag hebben als je het zelf beter kan. Wat zal het stil worden op Texel als deze regel algemeen zou worden nageleefd. Inderdaad, ik zou er op het toneel wei nig van terecht brengen. Niet omdat ik niet kan acteren (ik doe het tenslotte de hele dag) maar omdat ik mijn rol niet zou kunnen onthouden en daarom aan het fantaseren zou slaan, waardoor het stuk een totaal andere wending zou krij gen. Ik zal mij dan ook niet aansluiten bij een toneelvereniging en dat vind ik heel verstandig van mezelf. Harry. j

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9