Cjrocn Twartsjlxeh in het Weer vijftig asielzoekers ondergebracht op Texel De nood bij WVC is zeer hoog VVD wil duidelijkheid b en w over ommezwaai Verzet tegen verhoging woonforensenbelasting Dorpshuis en schoolgebouw over in handen gemeente Postkantoor in met 25 pk... Tweede woningbezitters boos op gemeente Omstreden kwartje De Waal akkoord met verkoop, mits... OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10733 DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele foon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buitenkantoo ruren bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 18986. Redaktie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 46,20 per half jaar; Los /1,30 Vermoedelijk worden vandaag in Motel Texel in De Koog weder om vluchtelingen opgevangen. Het gaat om vijftig personen van verschillende nationaliteiten, waaronder zeker een aantal ex- Joegoslaven, zo heeft het ministerie van WVC vrijdag laten we ten aan de betrokkenen. Het motel is in allerijl in gereedheid ge bracht. Vluchtelingenwerk Texel liet zich na de vorige opvangperiode kritisch uit over de begeleiding door WVC van de asielzoekers en de Texelse vrijwilli ge hulpverleners. Tevens werd aange kaart dat Texel geografisch en psychologisch niet zo geschikt is, daar in de thuislanden van de vluch telingen eilanden vaak verbanning soorden met gevangenissen zijn. De gemeente steunde deze reactie. Wel hulp Volgens let Ezerman van Vluchtelin genwerk Texel is het niet zo dat zij liever geen asielzoekers meer willen op het eiland. „Dat is absoluut niet het geval. We zijn bereid hulp te ver lenen. Maar dan moet WVC wel de begeleiding bieden die ze steeds be loven. Het ministerie moet afspraken nakomen." Vluchtelingenwerk Texel werd vrijdag op de hoogte gesteld van de komst van de asielzoekers. ,Maar we weten niet wanneer ze ko men en uit welke landen." Kazernes Riet Roelofs, die afgelopen jaar in ken op Texel blijven, omdat de ac commodatie dan weer beschikbaar moet zijn voor toeristen. „Maar mo gelijk dat na 4 januari opnieuw een groep komt", aldus mevrouw Roe lofs, die hoopt dat ze op dezelfde steun kan rekenen onder de Texelse bevolking als tijdens de vorige op vangperiode. „De artsen hebben al hulp toegezegd." Omdat de eerste groep slechts tot 23 december kan blijven, is het niet nodig schoolfaciliteiten voor eventue le kinderen te regelen. weer bij ons aankloppen. Maar we zijn er klaar voor. Toen ik werd ge vraagd of ik weer wilde helpen heb ik gretig ja gezegd. Ik zal de mensen proberen te helpen met alle warmte en liefde die ik heb." De asielzoekers kunnen maar vijf we- Peter Bakker (Groen Linkswil het invalidenplatform vragen wel ke openbare gebouwen qua toe gankelijkheid moeten worden verbeterd. „Het postkantoor bij voorbeeld. Als een invalide daar naar binnen wil, heeft hij een rolstoel met een 25 Pk motor no dig...." Het invalidenplatform wordt door de gemeente gevraagd om ad vies bij verkeerssituaties. Maar burgemeester Schipper vond de suggestie van Bakker inspirerend en wil de instantie erover be naderen. Motel Texel de opvang coördineerde, weet niet veel méér. „We zijn als een razende in de weer gegaan om alles in gereedheid te brengen. We dach ten dat opvang op Texel niet nodig zou zijn nu overal in het land kazer nes en andere grote gebouwen be schikbaar worden gesteld voor de grote aantallen Joegoslaven die bin nenstromen. Ze moeten wel erg om hoog zitten bij WVC dat ze toch Aanrijding Drankrijders Een 30-jarige automobiliste uit Oosterend verleende vrijdag op de kruising Middellandse weg/Laagwaal- derweg geen voorrang aan een 23-jarige Duitser. Door de aanrijding raakten beide wagens flink be schadigd. zitters van tweede huizen en cara- ns op het eiland hebben de verho ging van de woonforensenbelasting, die is gekoppeld aan de toeristenbe lasting, scherp veroordeeld. Texel kent ruim twaalfhonderd onderko mens waarvoor woonforensenbe lasting moeten worden afgedragen. De gemeenteraad besloot vorige week de heffing met twintig procent te laten stijgen. Dit jaar brengt deze belasting f815.000,- bij de gemeen te in het laatje. Tot de woonforensen worden huizen- of stacaravanbezitters gerekend die niet op Texel staan ingeschreven, Tkssen dijk en duinenrij door Klaas Bonne ie gooiden in de raad de knuppel Weer eens in het hoenderhok in winterslaap gesuste kippen Vlogen krijsend van hun stok En de kakelende meute dreigt nu zelfs met het gerecht Als de kip weer kaal geplukt wordt Die ons gouden eieren legt Want wat zal Heinz er wel van iïggen het iedere nacht twee kwartjes scheelt fowijl hij met zijn Rosalinde Hier bij ons de bedstee deelt r ze krijgen volgens Terpstra Een fietspad en een nieuw toilet Maar is dat wel doorslaggevend Voor Jantje met de Hemapet? Ach, wat is nou die 1,20 Verkondigt Poster zijn gehoor Je koopt er 's zomers bij de ijskar Nauwelijks een lollie voor En al rijzen dan de kosten Hier en daar wat uit de pan Wij brengen ons gezegend eiland Even goed wel aan de man Maar al met al, er is weer voedsel Voor de Tesselse Courant En wie weet, kruipt straks de op positie Weer gehoorzaam in de mand. maar die een onderkomen bezitten waarin ze tenminste negentig dagen per jaar kunnen verblijven. Huiseige naren die hun bezit hoofdzakelijk ver huren, vallen buiten de woonforensenbelasting, maar komen wél voor toeristenbelasting in aan merking. De hoogte van de forensen belasting is afhankelijk van de vrije verkoopwaarde van de woning. Bij een waarde van f40.000,- moet jaar lijks f473,60 worden betaald. Over- kanters waarvan het huisje is getaxeerd op f160.000,- of meer worden door de gemeente voor f947,20 aangeslagen. Bezitters van stacaravan betalen tussen de f322,30 en de f421,40, afhankelijk van de grootte van hun verblijf. Weg? De forse verhoging komt hard aan bij de tweede woning- bezitters, zeker omdat de forensenbelasting in tegen stelling tot de toeristenbelasting vorig jaar wél met vijf procent is verhoogd. „Wil de gemeenteraad ons wegheb- ben?", is het commentaar van H.J. Enuma uit Groningen, secretaris van de Vereniging van tweede huizen- en caravanbezitters, die een tweede huisje bezit bij Oosterend. Enuma be taalt tot dusver f852,50 per jaar. „Dat vind ik al behoorlijk. Een verho ging van twintig procent is veel te ri- goreus. Daarbij komen nog de extra kosten van de boottocht, de reini gingsrechten en de onroerend goed- belasting." De belastingverhoging is voor Enuma echter geen reden zijn tweede woning van de hand te doen. „Ik kan het nog wel betalen, maar voor minder draagkrachtigen wordt het moeilijk." Caravans Stacaravanbezitter Jan Bonne uit Hoorn windt zich hevig op over de belastingverhoging. „De gemeente brengt mij tot razernij, leder jaar gaan de tarieven verder omhoog." Bonne betaalde tot dusver f322,- aan woonforensenbelasting. „Tel daarbij op de jaarlijkse standplaatskosten (f2.300,-). Dit wordt te gek, zeker omdat we voor dat geld slechts van af april tot november op de camping mogen. Voor elke dag na 1 november brengt de campingbeheerder een ex tra bedrag in rekening." Toch koestert Bonne geen protestplannen.„We zijn maar al te blij dat we een plaatsje hebben. Uit angst dit kwijt te raken houden we ons koest. We staan machteloos." De verhoging 'van de woonforensen- belasting levert de gemeente ruwweg f170.000,- per jaar extra op. Dit be- drag zal nog verder groeien omdat het aantal tweede woningen op Texel nog steeds toeneemt. Bij de afdeling financiën van de gemeente waren gisteren nog geen bezwaren binnen gekomen. Wél kreeg VVD-raadslid Er na Eelman, wier partij tegen de verhoging stemde, diverse telefoont jes van verontwaardigde belastingbe talers. De politie heeft in het weekend weer enkele automobilisten aangehouden die met drank op achter het stuur zaten. Op het opstelterrein van Teso werd, na een tip, een 50-jarige man uit Zoeterwoude getest. Hij bleek te hebben gedronken, maar omdat hij niet rijdend werd aangetroffen kon hij niet worden veroordeeld. Wel kreeg hij een rijverbod van twaalf uur. Een 50-jarige Texelaar werd in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Georgiëweg aangehouden. Hij blies 415 ug/l (220 is maximaal toe gestaan). In dezelfde nacht werd een 74-jarige Duitser ontdekt die met zijn Merce des stapvoets over het Schilderend reed. Om medische redenen kon de man niet blazen. Hij weigerde mee te werken aan een bloedproef en kreeg daarvoor een proces verbaal, evenals een rijverbod van twaalf uur. Een 41-jarige Texelaar werd een nacht later op de Boodtlaan in De Koog aangehouden. Ook hij blies 415 ug/l. en kreeg dus een proces verbaal. De fractie van de VVD eist dat b en w aangeven hoe „heilig" het colle geprogramma is, nu twee wethou ders tijdens de begrotingsvergadering op hoofdpun ten het eigen beleid loslieten. „Ons vertrouwen in samenwerking met de collegepartijen is door de handelswij ze van PvdA en Texels Belang zwaar op de proef gesteld", schrijft fractie voorzitter Erna Eelman-van der Kooi in een brief aan het college. Voort zetting van de huidige coalitie staat volgens haar vooralsnog niet op het spel. „Wij wachten eerst het antwoord van b en w af", aldus Erna Eelman des gevraagd. Zij hoopt middels overleg nader tot elkaar te komen en wil de standpunten in dit stadium niet ver harden. Het VVD-raadslid wijst erop dat het college (lees: de wethouders Terpstra en Krijnen-Bays, red.) niet in over eenstemming heeft gehandeld met het hoofdstuk „financiën" van het collegeprogramma. Daarin staat dat een terughoudend belastingbeleid zal worden gevoerd en dat kostendek kende tarieven worden nagestreefd. „Daarnaast is er geen enkel verband tussen het verhogen van de water-, cq. toeristenbelasting en woonforen senbelasting en het doel dat u ermee nastreeft, namelijk het verlagen van de reinigingstarieven." Erna Eelman concludeert dat het col- Lid doet greep in verenigingskas Een 29-jarig lid van een vereniging in De Cocksdorp werd ervan verdacht f245,- te hebben gestolen uit de kas van de club. De man beschikt over een sleutel en was gesignaleerd in de omgeving van het clubgebouw. Te genover de politie bekende hij zijn daad. Proces verbaal werd opge maakt en het geld werd terug gegeven. Joyriding blijkt grap Een inwoner van Den Burg ontdekte dat zijn in de Dorpsstraat geparkeer de Suzuki was verdwenen. Hij meld de dit bij de politie. Een dag later bleek echter dat vrienden van hem een grapje hadden uitgehaald door de auto te verplaatsen. lege eerst duidelijkheid moet ver schaffen. „Om de komende tijd als collegepartijen met elkaar verder te kunnen", wil zij antwoord op een aantal vragen. Deze vragen zijn: a. Wat is het collegeprogramma nog waard als er op hoofdpunten, zonder overleg met één collegepartij, door beide andere partijen zo sterk wordt afgeweken?; b. Kan het college nog wel op basis van geloofwaardigheid en vertrouwen opereren in het gehele maatschappelijke krachtenveld nu er een willekeurige doelgroep (de toe rist) onevenredig zwaar en zonder motivering wordt belast?; c. Welke redenen hadden twee wethouders, zonder dat er een duidelijke meerder heid was in de raad die dat voor stond, om hun eigen voorstel los te laten?; d. Kan wethouder Terpstra als portefeuillehouder economische za ken zowel in bestuurlijke als in over legsituaties nog geloofwaardig optreden, nu hij de belangen van een belangrijke groep ondernemers one venredig heeft benadeeld? Denk bij voorbeeld aan afvaardiging in de Stichting VVV Texel Promotie; e. Hoe ziet wethouder Terpstra als portefeuil lehouder financiën het probleem van de inning van toeristenbelasting op gelost, als men de redelijkheid van deze verhoging niet kan inzien?; f. Hoe groot schat u de kans in, dat het bedrijfsleven nu nog bereid zal zijn te participeren in een sociaal- economisch onderzoek?; g.Hoe denkt u richting burger kostendekkende ta rieven te verdedigen als u zelf, als het u past, uw koers geheel wijzigt? w Meest luxueuze trainings veld van Texel geopend sw Jeugdbrandweer in januari al van start? s» TVO en TVL niet milder gestemd na gesprek met b en w s» Bezwaar buurman: Kotex- gebouw negen meter verzet Jan Driehuis, directeur van de Red- mer IJskaschool waarvan het leerlin genaantal is gegroeid naar zeventig, liet staande de vergadering weten graag nog enkel veranderingen in de inrichting van het gebouw te zien, omdat er ondanks de uitbreiding in 1990, toch nog ruimteproblemen zijn. Arensman beloofde deze verlangens Het gebouw waarin dorpshuis De Wielewaal en de Redmer IJskaschool (beiden nu nog eigendom van de dorpsgemeenschap De Waal) zijn ge vestigd met ingang van volgend jaar overdragen aan de gemeente. Dat is de wens die de dorpsbewoners gis teravond unaniem uitspraken tijdens een bijeenkomst in De Waal. Aan de verkoop van het multifunctionele ge bouw verbonden ze echter wel een aantal voorwaarden, waarover de raadscommissies welzijnsbeleid (van avond) en FET (donderdagavond) zich mogen buigen. Het dorpshuis en openbare basis school Redmer IJska zijn beiden on dergebracht in één gebouw, nu nog in eigendom en beheer van de dorps commissie De Waal. Dorpsbestuur en gemeente menen echter dat het be ter is als de basisschool in gemeen tehanden overgaat, omdat het raadhuis meer kennis in huis heeft over onderwijszaken. Vanuit het dorp leeft echter sterk de wens dat de dorpscommissie verantwoordelijk blijft voor het dorpshuis. Verenigin gen, met name toneel, volksdansen, badminton, maken namelijk druk ge bruik van het dorpshuis. Dit deel, de dorpskamer, gymzaal en berging wil de gemeente dan ook verhuren aan de dorpcommissie. Knelpunten De multifunctionele functie van het gebouw brengt echter een aantal knelpunten met zich mee. Zo is er één ingang van het gebouw. De ge- Dorpshuis De Wielewaal en openbare basisschool Redmer IJska. nu nog eigendom van de dorpsgemeenschap De Waal, gaan met ingang van 1993 waarschijnlijk over in eigendom van de IArchieffotoI gemeente. wenste aparte ingang voor het dorps huis stuitte in het verleden op bezwaren van buurtbewoners. Zoals het er nu uitziet krijgt de nieuwe eigenaar (gemeente) het beheer over de ingang en de hal en kan hiervoor ook de regels bepalen, bijvoorbeeld een rookverbod, zoals dat algemeen in rijksgebouwen van kracht is. Dat kan tijdens de toneeluitvoeringen moeilijkheden geven. Piet Arensman, voorzitter van de dorpscommissie, verziet echter weinig problemen. „Als duidelijke afspraken met de gemeente worden gemaakt, kunnen we toch goede buren zijn." in het overleg met de gemeente aan de orde te stellen. Onderhandelingen Eerdere onderhandelingen van de dorpscommissie op het raadhuis heb ben geleid tot een voorstel voor de verkoop van het gebouw aan de ge meente. De verkoopwaarde was daar bij volgens de huidige boekwaarde vastgesteld op f213.859,70. Omdat de marktwaarde van het gebouw wel eens meer dan een half miljoen gul den kan zijn, keken de aanwezigen vreemd aan tegen dit bedrag. Arens man verzekerde echter dat een hoge re verkoopprijs zou leiden tot een hoger huurprijs voor het dorpshuis. „En daarmee zijn we niet gebaat." Omdat op de overdrachtsprijs zaken zoals een exploitatievergoeding, voor schotten, leningen van de gemeente aan de dorpscommissie en een verre kening voor achterstallig onderhoud in mindering worden gebracht resteert nog f30.0952,76 voor de dorpsgemeenschap. „Dat is toch véél te weinig gezien alle energie die we er in al die 35 jaar hebben ingesto ken", aldus een spreekster, die bena drukte dat door vrijwilligers veel werk aan het gebouw is uitgevoerd." Arensman stelde dan ook niet ak koord te gaan met de verrekening voor achterstallig onderhoud van het gebouw (f55.500,-) en ook het voor genomen huurbedrag voor het dorps huis (f5000,- per jaar) te hoog te vinden. „Een aantal mankementen is inmiddels verholpen. Zo er nog spra ke is van achterstallig onderhoud is dit te wijten aan korting van subsidie voor de school. Dat is niet onze schuld. De gemeente moet het ge bouw nemen zoals het is." Voorwaarde voor de overdracht is verder dat de huur voor het dorps huis niet vooraf wordt vastgesteld. „Het is beter eerst een jaar te draai en, zodat we een goed inzicht heb ben in de exploitatiekosten." Hoewel emotioneel op de overdracht werd gereageerd, gingen de inwoners van De Waal onder deze voorwaarden ak koord met het voorstel. Dorpsoudste Sijp van Egmond liet echter weten weinig vertrouwen in de gemeente te hebben. „Ik geef je de verzekering dat het binnen vijf jaar nog niet rond is." Raadslid Kees Hin (CDA), die de discussie als be langstellende volgde, had meer fidu cie in de zaak, al vond hij dat de hoogte van de huur en het achter stallig onderhoud aanpassing ver dient. „Waarschijnlijk zit er wel een compromis in."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1