Whisky-verzameling Ham bijna Europa's grootste Geograaf roept hulp in van Texelse bevolking Commissie steunt verzet tegen NBW-bescherming Jan Koolhof Kust-VVV's gaan samen werken Kinderdansgroep oefent op dinsdag KTF dingt mee naar hoofdprijs festival Nog raadsel rond „augustus-schok" Vivid in Question Bestrijding iepziekte weHicht rijkstaak Hervormde vrouwen naar Westfriesland VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 VERVOLG VAN PAGINA 1 schrijding van het maximum aantal slaapplaatsen er groter door wordt. Verder dan vijf kampeerplaatsen per erf wilde hij niet gaan. Erna Eelman (VVD) gaf nog geen oordeel en wilde ook rekening houden met de mening van de Texelse logiesverstrekkers. Na afloop van de vergadering werd die mening gegeven door Gerard Zoe telief van de kleine logiesverstrekkers-vereniging. „Geen appartementen op boerderijen. Als ze daar vaste accommodatie willen toe laten moet dat een vrijstaande re creatiewoning zijn. Dat levert het meeste op, want naar niets is meer vraag dan naar kleinschalige, luxueu ze recreatiewoningen met privacy en veel ruimte erom heen". Maximum Meerdere leden van de raadscommis sie konden zich vinden in het maxi mum van 1000 slaapplaatsen dat b en w hebben uitgetrokken voor kam peren bij de boer. Jan Koolhof wilde dat getal niet keihard vastleggen maar de vrijheid houden om naar 1100 of 1200 te gaan als dat in de praktijk wenselijk is. Conform de motie van zijn partijge noot Poster sprak Cor Kuip zich uit voor 1500 plaatsen bij tien tenten per erf. In zijn visie is dat mogelijk omdat hij voorstander is van groei van het totale aantal slaapplaatsen naar 47000, terwijl het college daar van voorlopig 2000 in reserve wil houden. Jaap Vlaming van Groen links vond 750 slaapplaatsen (bij vijf tenten per erf) genoeg. Erna Eelman (VVD) vond een maximum van 1000 (ook bij vijf tenten) aanvaardbaar en bovendien eerlijk, omdat dan alle agrariërs die kampeerders willen, de kans zullen krijgen. Geen redding Gerard van der Kooi (PvdA) wilde ook niet verder gaan dan 1000 slaap plaatsen bij maximaal 5 tenten per erf. Hij ging ervan uit dat boeren die in zodanige problemen verkeren dat ze deze bijverdienste niet kunnen missen, met vijf tenten extra ook niet gered zullen zijn. Dat b en w 2000 slaapplaatsen voor de totale Texelse recreatie in reserve willen houden, vond hij prima. Zo blijft er speling en kan worden meegewerkt aan plannen die daar op grond van redelijkheid en billijkheid voor in aanmerking zouden moeten komen. De 26 Nederlandse kust-VVV's gaan samenwerken. Ze hebben een Stich ting Samenwerkende Kust-VVV's op gericht met een coördinerend bureau, dat 1 januari van start gaat. Belangrijkste doel van de samenwer king is verbetering van het toe ristisch kustproduct. Financiering geschiedt door de VVV's zelf, het Ministerie van Economische Zaken en het Nederlands Bureau voor Toe risme. Het bureau heeft onderdak gevonden bij het NBT-bureau in Leid- schendam. De steun van EZ en NBT heeft te maken met het feit dat deze instan ties de kust tot speerpunt hebben verklaard van het toeristisch beleid en de promotie. Het kustgebied ver werkt 25% van het totale aantal toe ristische overnachtingen in Nederland. Het bureau zal zich onder meer bezig houden met de milieuvraagstukken het kusttoerisme met zich mee brengt en met toeristische produkten zoals fietsroutes en evenementen. Verder zal het bureau aan overheden advies geven inzake bereikbaarheid, parkeerproblematiek, toeristenbe lasting, etc. In de organisatie is de Nederlandse kust in negen deelgebieden onder scheiden. Namens het deelgebied De Wadden heeft directeur J.W. Dekker van de Stichting VVV Texelpromotie zitting in het bestuur. wekelijkse oefenmiddag van de kinderdansgroep is niet meer op donderdag maar op dinsdag, telkens van 16.00 tot 17.30 uur in het gym lokaal van de Sint Jozefschool in Den Burg. Nieuwe leden (van 8 tot ca 14 jaar) zijn nog steeds welkom; vooral aan longens is gebrek. Wie zich aansluit, kan 's zomers meedoen aan de woensdagse folkloreactiviteiten, maar dat is niet verplicht. Meer informatie is te verkrijgen via telefoon 16686. Andere dief In de vorige krant stond een berichtje °ver een 29-jarige Cocksdorper die een greep had gedaan in een vereni gingskas. Het blijkt echter te gaan een 39-jarige man en het betreft ook geen clubhuis maar een ander gebouw. Kijken, ruiken, proeven en noteren, dat is het den de stemming erin bij deze tafel, waaraan Gina Langeveld hebben plaatsgenomen. Van alle whisky's is de Schotse single malt de zuiverste en meest oorspronkelijke. Van deze oerdrank, voor fijnproevers dé whiskysoort, be vindt zich bij Willem Ham en Els Veeger in het Hoornder restaurant Het Kompas vermoedelijk de op een na grootste collectie van Europa. Slechts in Schotland zelf schijnt nog een verzamelaar te zijn met meer flessen op de plank. De proeverij, die Ham woensdagavond hield, ver dient dan ook het predikaat exclu sief Tot het selecte gezelschap genodig den behoorden wederom redacteuren van magazine Playboy. Hun aanwe zigheid bij dé eerste proeverij twee jaar geleden was geruchtmakend. Een smeuïge reportage in de Texelse Courant van 4 december 1990 over hun bèzoek was koren op de molen van Ouwe Sunderklaas-speulers in Den Hoorn. Ook ditmaal zal het bekende bloot blad een stukje over Hams whisky's opnemen. Volgens redacteur Guus Luijters toont marktonderzoek aan dat in Nederland een breed publiek (vanaf 25-30 jaar) Schotlands natio nale drank heeft ontdekt en bij hun levensstijl vindt passen. Het gaat niet alleen om het drinken, maar ook om de romantische geschiedenis, het bij zondere produktieproces en de sfeer van westerstorm en knapperend Het Koninklijk Texels Fanfarecorps neemt zaterdag 28 november deel aan het Niedorp Festival. „Hiervoor worden verenigingen uitgenodigd die muzikaal wat hebben te bieden", zo als de organisatie in haar toelichting op de uitnodiging stelt. KTF is uitgenodigd op grond van de concoursprestaties van de afgelopen jaren, waardoor de vereniging promo veerde naar de ere-afdeling. Van de deelnemende verenigingen, vijf in to taal, wordt verwacht dat zij vier wer ken uitvoeren, die samen ca. een half uur in beslag nemen. Twee van de uit te voeren werken worden beoordeeld door een deskundige jury, die dit jaar wordt gevormd door de heren Vlak en Steijn, die beide hun sporen in de wereld van de fanfare- en harmonie- muziek hebben verdiend. Aan de hand van hun beoordeling wordt de winnaar van het festival aangewezen. Als te beoordelen werken heeft KTF onder leiding van Hendrik-Jan Trooster gekozen voor de „Vaudeville Suite" van Pi Scheffer, en „Rossini's Birthday party" van Henk van Lijn schoten. Het eerste werk bestaat uit vijf delen, waarin op zeer geslaagde en humoristische wijze de sfeer wordt geschetst, zoals die bestaan moet hebben in de vaudeville theaters in het vooroorlogse Frankrijk. Het tweede is een hommage aan de componist Rossini, samengesteld ter gelegenheid van de herdenking van zijn geboortedag. Het is een vernufti ge compilatie van verschillende melo dieën van zowel Rossini als diverse andere componisten. KTF is gevraagd als laatste van de vijf deelnemers op te treden. Dit heeft tot gevolg dat de terugreis niet kan plaatsvinden via de normale veerverbinding. De muzikan ten moeten dan ook diep in de buidel tasten om door middel van een ge charterde boot 's nacht nog voet aan wal in Oudeschild te kunnen zetten. vaste ritueel van een whisky proeverij. Organisatoren Willem Ham en Els Veeger Ibeide staand) hou- v.l.n.r. De Telegraaf-journaliste Innet Ehrnrooth en de Texelaars Arie Langeveld, Hans de Leeuw en haardvuur die de drank weet op te roepen. Aangespoeld Telegraaf-journaliste Innet Ehrnrooth, werkzaam voor de rubriek Stan Huy- gens Journaal, onderstreept de huidi ge belangstelling voor whisky. „Nederlanders volgen graag de Engel se stijl. En op Texel zit je al bijna in Engeland....", verklaart zij haar komst. Dat is natuurlijk maar de halve waar heid: „Een whiskyproeverij is uniek in Nederland. Bier- en wijnavonden zijn. meer ingeburgerd. Daarnaast is de verzameling van Willem Ham werke lijk verbazingwekkend. Het mankeert er nog maar aan dat de flessen zou den zijn aangespoeld; dan was de sensatie compleet." Haar Texelse gastheer reageert on middellijk: hij bezit wel degelijk whis ky uit zee. Triomfantelijk toont Ham een stenen kruik met Amerikaanse whisky uit een op Ameland aan gespoeld vat. 225 verschillende De verzameling in Het Kompas omvat momenteel 225 verschillende Schot se single malt whisky's. Twee jaar geleden, bij de eerste proeverij, bezat hij er nog „slechts" 150. Ham: „Je begint met een aantal soorten en op een gegeven moment valt dat op. Bij handelaren raakt dan bekend'dat er De oorzaak van de schokgolf die 19 augustus omstreeks 22.30 uur over Texel ging, laat de gemoederen niet met rust. Dr. Meent van der Sluis uit Assen legt zich niet neer bij de KNMI-veronderstelling dat de myste rieuze trillingen zijn veroorzaakt door een supersnel vliegtuig. Bij zijn on derzoek vraagt hij de Texelaars om hulp. In kringen van geleerden wordt geop perd dat het vliegtuig op vijftig kilo meter ten westen van het eiland door de geluidsbarrière is gegaan. Het mi nisterie van defensie ontkent echter het bestaan van dit toestel, dat een topsnelheid heeft van zesduizend ki lometer per uur. Zelf verklaart de ge ograaf de drukgolf door de omzetting van kalk in gips in diepere lagen van de aarde onder invloed van zuren. Om achter de precieze oorzaak te ko men roept hij de hulp in van de Texelse bevolking. „Wat was het De uit Texelse studenten bestaande rockband Vivid treedt morgenavond op in discotheek Question in Den Burg. De toegang is gratis en het op treden begint omstreeks 21.30 uur. Aanvankelijk zou Vivid (Marieke Eel man, Pinie Marinus, Wilco Witte, Oscar Bremer en Jacob Jan Zegel) het concert vorige week geven, maar dat werd uitgesteld omdat ze aanbie ding kregen om in het voorprogram ma van de Nederlandse topformatie Lois Lane te spelen. Afgelopen zater dag stonden de Texelaars voor een man of duizend in de Oosterpoorthal in Groningen. Volgens gitarist Pinie reageerde het publiek waarderend. „Ze gingen er wel voor." Ook de or ganisatie toonde zich tevreden. „Het was heel spannend, maar we kunnen een zaal nu beter bespelen dan een jaar geleden. Het laatste half jaar spelen we wekelijks door het hele land. Hierdoor zijn de bandleden mu zikaal naar elkaar toe gegroeid en ook onze podiumpresentatie is be ter." Vivid is verder nog in de race voor de talentenjacht Grote Prijs van Ne derland. Na winst in een voorronde komt de band zaterdag 28 november uit in de halve finale, die in zaal Tivoli in Utrecht plaatsvindt. een vent op Texel woont die alle malts in bezit wil krijgen. De groei zit nu vooral in bijzonderheden, zoals aparte bottelingen uit slechts enkele vaten. Kleine, gespecialiseerde be drijfjes brengen zo een beperkt aantal flessen op de markt en weten hier door een opwaardering van hun pro- dukt te bereiken. Als verzamelaar is het de kunst die dingen te pakken te krijgen, de afwijkingen, de rariteiten. Vergelijk het maar met een filatelist die zijn complete postzegelverzame ling slechts nog kan uitbreiden door misdrukken te sparen." De faam van de Hoornder verzame ling is tot in de verste uithoeken van de Schotse Hooglanden doorgedron gen. Willem Ham moet echter beken nen dat hij en partner Els voor deze uitbreiding zelf nog nooit naar Schot land zijn afgereisd. „Al jaren krijgen we uitnodigingen, maar helaas, de hond wil niet zo lang van huis...." Ingreep Zo'n tien jaar geleden begonnen Ham en Veeger uit hobby whisky's te ver zamelen om de gasten in hun intieme eetgelegenheid iets speciaals te kun nen schenken. Toen het aantal mer ken de 200 bereikte, was ingrijpen noodzakelijk. Rye, Bourbon en Schot se blended whisky's verdwenen van het toneel, zodat het horecapaar zich kon toeleggen op de echte Schotse malt whisky, het destillaat van ge moute gerst en de zuiverste in zijn soort. De smaak verschilt per regio, destilleerderij en aantal rijpingsjaren. Belegging Inmiddels is de whiskycollectie behal ve een hobby ook een wezenlijk be drijfsonderdeel en een vorm van belegging. Over de waarde van zijn collectie laat Ham zich wijselijk niet uit. Zeker is in elk geval dat hij enke le juweeltjes in huis heeft, bijvoor beeld afkomstig van destilleerderijen die „op de fles" zijn gegaan, tijdelijk dicht zijn of van een bepaald vat slechts een beperkt aantal flessen hebben gebotteld. Van zulke verza melaarsobjecten probeert Ham meer dere exemplaren te pakken te krijgen. Zeldzaam is de Linkwood, een Spey- side whisky van voor de oorlog (1939), waarvan de exemplaren zelfs in Schotland op de vingers van één hand te tellen zijn. Liefhebbers die nen voor een glas ƒ150,- neer te tel len. Whiskykenners loopt het water ook door de mond bij de Lowland- soort Little Mill uit 1950, waarvan destijds niet meer dan 216 flessen werden gebotteld. De deelnemers aan de proeverij woensdag maakten kennis met de excentrieke Glencoyne, die met Kerstmis 1967 werd gedestil leerd. Reguliere Schotse single malts, zoals de bekende Glenlivet en Glenfiddich, kan Ham gewoon bij de slijter aan schaffen. Whiskykenner Frank de Grave van Slijterij De Wit vertelt desgevraagd dat het assortiment whisky's in zijn - winkel aan de Weverstraat de afgelo pen jaren flink is uitgebreid. „Acht jaar geleden hadden we vijf verschil lende merken, tegenwoordig kunnen de klanten kiezen uit 35 tot 40 verschillende soorten." Test De Grave kwam vorige keer bij de proeverij als winnaar uit de bus. Dit maal deed hij buiten mededinging mee en begeleidde andere genodig den. Vooraf "bracht amateurcineast Jaap Eelman de aanwezigen met de Texelse film „Schip gestrand" in de juiste stemming en tijdens de proeve rij deed Nioz-band Manannan er nog een schepje bovenop. De organisato ren verbaasden zich over het fana tisme waarmee de meeste gasten zich woensdagavond op de proeverij stortten. Hotelier Arie Langeveld, intallatie-ondernemer Piet Schuyl, VVV-directeur Jaap Dekker, media deskundige Ruud Kalusche en andere prominente Texelaars -onder wie slechts twee dames- testten met se rieus gezicht de 26 geselecteerde whisky's. Kleur, geur, volheid, smaak en afdronk moesten daarbij volgens een vast ritueel worden onderschei den. Winnaar van de avond werd Marius Kikkert van boekhoudcentrale NBC, na een spannende tweestrijd met Pieter van der Bijl, mede-directeur van bouwconcern Ooms (o.a. Daalder Alkmaar). Favoriete whisky was de 18 jaar oude The Macallan, gevolgd door de 25-jarige kerst-Glengoyne en nummer 1 van twee jaar gèleden, Glenmorangie uit 1973. Arrangementen Willem Ham toonde zich na afloop tevreden. Vorige keer leverde de proeverij hem publiciteit op in o.a. Playboy, Eten Drinken en de Texel se Courant. Naar aanleiding hiervan wist menig fijnproever de weg naar de Herenstraat te vinden. „Het sterkste voorbeeld hiervan beleefden we vorig jaar. Een gezin met twee kinderen kwam met de Playboy in de hand de zaak binnen. Die mensen waren echt hiervoor naar het eiland gekomen en kwamen dagelijks van onze whisky's proeven." Hierdoor aangespoord gebruikte Ham de proeverij ditmaal om reclame te maken voor proeverijen in Het Kom pas voor belangstellenden uit heel het land. Daartoe zijn elf arrange menten samengesteld, naar regio en smaakvoorkeur. De prijs hangt af van het aantal whisky's dat men wil proeven. Het effect van de publiciteit moet uiteraard nog worden afge wacht. Of het daarnaast tot een blootrepor tage van Texelse schonen in Playboy zal komen, is eveneens de vraag. Vo rige keer speculeerden de makers nog over een fotoserie met de titel „Meisjes van de Wadden". Zover is het echter nooit gekomen. „Maar het plan is nog niet van de baan." exacte tijdstip van de knal?" Om streeks 22.30 uur is voor Van der Sluis' onderzoek niet nauwkeurig ge noeg. Hij realiseert zich dat velen niet naar de klok hebben gekeken, maar misschien heeft men een scène uit een tv-programma onthouden. „Op die avond zaten veel mensen naar „Father Dowling" te kijken." Er zijn ook Texelaars die enkele minuten la ter een tweede trilling hebben ge voeld en weer anderen hebben rond het middaguur eerder die dag een schok waargenomen. Ook vraagt hij zich af of mensen de ramen hebben zien trillen, hetgeen wellicht te zien was aan de weerspiegeling van het licht. Daaruit kan men volgens de ge leerde de richting afleiden waaruit de trillingen afkomstig zijn. Verder vraagt hij zich af of zich die dag nog andere vreemde verschijnselen hebben voor gedaan. Scheidingslijn Uit telefonisch contact dat hij eerder had met Texelaars bleek dat In één geval een stilstaande klok spontaan weer ging lopen. Bij zijn onderzoek verdeelt hij het eiland in tweeën. De scheidingslijn ligt tussen De Koog en Oudeschild. „Ten noordoosten hiervan hoorde men de knal uit noordoostelij ke richting, ten zuiden van de lijn kwam de knal uit het westen." Hij roept Texelaars die menen waar devolle informatie te hebben, te schrijven. Het adres is: Vaart, Noord zij 146, 9406 CR, Assen of te bellen met 05920-54294. Het college stelt alles in het werk om de kosten voor de bestrijding van iep ziekte alsnog op het rijk te verhalen. De Planteziektekundige Dienst was aanvankelijk met de controles gestopt, maar heeft in een Zeeuwse gemeente deze taak weer opgepakt. Om iepziekte in toom te houden vindt de gemeente het nodig dat de bomen tweemaal per jaar worden na gelopen. Dit komt neer op 250 ma nuren per jaar. Ook buiten de controleperiode vergt bestrijding van iepziekte de nodige tijd. De gemeente raamt de totale kosten op 714.500,- per jaar. Met de feestdagen in aantocht be zoekt de Hervormde Vrouwengroep van de ring Texel dinsdag 8 decem ber het tuincentrum van Kees en Marja Braas en de kerstshow in Scharwoude, waar een uitgebreide collectie kerstvers ie ring is te zien. 's Middags staat een bezoek aan het Westfries museum op het program ma. Momenteel is daar een Wedgewood-tentoonstelling met een verzameling Engels porselein en ser viesgoed. Het gezelschap vertrekt per bus met de boot van 8.00 uur en keert om 18.00 uur weer terug. De kosten per persoon zijn 760,-. Organi sator Riet de Ridder meldt dat er nog plaatsen vrij zijn. Als er echt iets is dat beschermd moet worden, dan moet dat gebeu ren. Maar als aanwijzing van gebie den krachtens de natuurbeschermingswet (NBW) leidt tot onnodige beperking van vrijheid van de mensen, moet daar bezwaar tegen worden gemaakt. Dat was de strekking van het com mentaar dat de meeste leden van de raadscommissie voor ruimtelijke orde ning woensdag gaven op de voorge nomen aanwijzing van een deel van de Hors en stukken wad en wadden zee bij de oostkust van Texel, als ge bied dat krachtens de natuurbeschermingswet beschermd moet worden. B en w vinden dat de in het geding zijnde natuurwaarden een zo „zware" bescherming niet rechtvaardigen. De menselijke vrijheid zou er onnodig door worden beperkt. Vogels CDA-raadslid Jan Koolhof (sprekend over de Hors): „Gebiedjes waar vo gels broeden moeten beschermd worden. De rest moet toegankelijk blijven voor Texelaar en toerist". Ge rard van der Kooi (PvdA) vond ook dat bescherming gefundeerd moet zijn op „feiten en gegevens". Hij voelde wel voor een beschermende status van de Razende Bol, in zoverre dat voorkomen moet worden dat dit gebied wordt gebruikt voor motor crossen e.d. Maar je moet er wel met een bootje heen kunnen. Deskundig? RO-chef Jim Ie Roux legde uit dat gebieden als de Hors en de Razende Bol worden genoemd als fourageer- plaatsen voor vogels, terwijl ieder die daar wel eens komt, weet dat dit niet zo is. Het gaat hier niet om wad, maar om zandplaten waar niets te halen is. Er kunnen evengoed wel be paalde natuurwaarden zijn (vogels gebruiken de zandplaten als rust plaats en op de Razende Bol zitten zeehonden) maar dat rechtvaardigt niet zo'n zwaar beschermingsmiddel. Le Roux zei dat te weten uit eigen waarneming maar ook wel eens te praten met mensen van Staatsbosbe heer en andere kenners. De meerder heid van de commissie nam het graag van hem aan, maar Jaap Vla ming en Gerard van der Kooi wilden eerst navraag doen. Vanaf de publieke tribune liet Martin van der Wal van de Werkgroep Land- schapszorg weten dat de nu aan de orde zijnde beschermende maatrege len zijn gebaseerd op rapporten van deskundigen. Hij vond dat er geen re den is voor paniek want voor de te beschermen gebieden zullen be heersplannen worden gemaakt die zijn afgestemd op de specifieke situa tie. Wat de Hors betreft geldt de aan wijzing overigens voor de oostelijke helft van deze uitgestrekte zandplaat; de grens valt samen met de grens van de Planologische Kernbeslissing Waddenzee. Le Roux bleef van me ning dat toepassing van de Natuurbe schermingswet hier niet nodig is. Bescherming kan evengoed worden geboden krachtens de eigen Recrea tieverordening.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5