euzenpaarden uit York oor strandjutter Boon RONDE 01 TEXEL 'WANKELT Tevokoteams presteren goed in nieuwe shirts Eerste kampioenen indoor tennis Klif-dames op dreef Voetbaluitslagen Weinig animo voor wielerveldrit Boscrossen toch weer van start Luifel beschadigd Mareis op het laatst langs FAC 4 Kapster in de prijzen Rampspoed teistert ZDH in Vesdo Illegaal vuurwerk Geen inbraak Onderzoek bevestigt verstoring wadvogels door vliegverkeer MNSDAG 24 NOVEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 9 De ringsteekcommissie mag binnenkort wel uitschuifbare palen lanschaffen", lacht Maarten Boon uit De Cocksdorp. Hij heeft het Engelse York twee Shires van zes maanden oud meege- lomen. Shires zijn enorme paarden, die in Nederland vooral be- sndheid genieten door het^trekken van bierwagens. Maar Boon leeft andere plannen met hen: „Strandjutten natuurlijk!" Sir Donar en Sir Wodan heten de iwee hengstjes, die nu al van respek- label formaat zijn. „In Engeland krij- jen alle Shires het voorvoegsel Sir of Lady", legt Corry Boon uit. Zij en jaar man zijn al lange tijd wèg van Je majestueuze paardensoort, die >en stokmaat van wel 1.90 cm kan jereiken. In Nederland zijn maar zestien gere gistreerde Shires. Acht daarvan zijn ran de Heineken brouwerij, die ze ge bruikt voor shows. Via contacten met je Shire Horse Society kreeg Boon jen adres van een fokker in York. ,Die man had er wel 45. Ik wilde jerst eens weten hoe die beesten in je praktijk zijn, hoe hun karakter is. Yandaar dat ik in september naar die familie Morton ben gegaan voor een werkvakantie op hun farm." Primitief Waarten Boon, die nauwelijks Engels ipreekt, had het geweldig naar zijn an in York. „Met handen en voeten werk kom je een heel eind. Het zijn nensen van een jaar of zeventig, die net die paarden het land bewerken. Schitterend hoor, maar wel primitief. Je stapt vijftig jaar terug in de tijd." Hij werd bij de boot in Huil afgehaald door Morton. „Ik was niet met de auto gegaan, maar had een snorfiets meegenomen om toch een beetje mobiel te zijn. Die mocht gratis met boot mee. Ik was benauwd voor liet Engelse verkeer, want dat gaat natuurlijk net andersom dan hier. Dat dorst ik niet aan. Maar met die snor fiets ben ik nog wel wat in de om trek aan het rossen geweest." zag twee prachtige dieren. „Maar ik moest eerst kijken hoeveel bruin kon trekken. Gelukkig zakte de Britse pond in een razende vaart." Eenmaal thuis werd de koersval zorgvuldig ge volgd. De knoop werd doorgehakt. „Duur? Vergeleken met een gewoon Voor vertrek werden de dieren veteri nair gekeurd. Ondanks de harde wind verliep de overtocht vlekkeloos. Boon: „Ik heb enorm veel medewer king gehad van North Sea Ferries. Ze deden extra voorzichtig met het in- en uitladen. Ik ging om de twee uur kijken bij de paarden, die doodrustig bleven. Het personeel zorgde dat er water voor ze was en ik had zelf voer meegenomen." Krachtvoer Het uitklaren bij de douane verliep vlot en Nederland kent geen quarantaine-bepalingen voor dieren Ontbijt De Texelaar draaide mee in het gezin. Het riante Engelse ontbijt beviel hem prima. Hij hielp mee op het land en eerde ondertussen zijn geliefde paar densoort goed kennen. „De dieren (rijgen vrij armoedig te eten. Wij voe ren krachtvoer, maar zij geven geplet graan met kaf en stro, dat is daar niets waard. Ze staan 's nachts in het land. Nadat ze hun voer opheb ben 's ochtends, gingen we met ze aan het werk." Tussen de middag werd een lange pauze gehouden waarin de paarden opnieuw werden gevoerd, evenals 's avonds. Ook in de winter gaan ze 's nachts het land in. Het landbouwwerk betekent voor de begeleider van de paarden veel loop werk. Maarten Boon: „Ze zeiden te gen me: je zal wel stijf worden. Maar ik ben natuurlijk getraind door mijn strandjut-activiteiten.' Koersval De paarden worden veelal geleid door stemcommando's. „Ik haalde die van linksaf, rechtsaf en voorwaarts nog wel eens door elkaar, maar de dieren wisten kennelijk waar ze mee bezig waren, want ze gingen toch de goeie kant op...." Boon kwam op goede voet te staan met de familie. Hij was aanvankelijk van plan één veulen te kopen, maar tuigpaard in Nederland zijn ze goed koop. Je zit alleen met enige reis- en omzetbelastingkosten. Maar de Shi res die in Nederland zijn, zijn niet te betalen. Of er zitten geen papieren bij en zijn ze gekruist met de Clydes dale, die er wel wat op lijkt, maar lang zo groot niet wordt. We wilden beslist een raszuivere stamboek- Shire." Overtocht Boon besloot Wodan en Donar zelf op te halen. Hij leende een goede trailer en werd door buurman Verha gen naar de boot van North Sea Fer ries in Rotterdam gebracht. Alleen de trailer ging mee naar Engeland. Fami lie Morton had de twee veulens ge wend aan halsters en reizen in een trailer, dus dat gaf geen problemen. uit Engeland (omgekeerd is dat wel anders), zodat Boon vlot op weg kon naar huis. Wodan en Donar staan inmiddels al weer enige tijd in hun stal aan de Vuurtorenweg. Ze trekken veel be kijks. Hun voerschema is, met advie zen van de Texelse dierenartsen en de verzorgster van de Heinekenpaar- den, langzaam aangepast aan Neder landse begrippen. „Het kostte wel moeite hen aan krachtvoer te' laten wennen. Maar nu zijn ze er gék op." Iedere dag houdt Maarten Boon zich bezig met zijn paarden. „Eigenlijk ben ik ze nu al een beetje aan het bele ren. Deze dieren worden zo groot, dat je er wel vroeg mee moet begin nen." Hij wil in de toekomst tuigen uit Engeland laten komen. „Want in zo'n maat heb je ze hier niet." In nieuwe knalrode shirts speelden meeste Tevokoteams zaterdag hun wedstrijden in Sporthal Ons Ge noegen met goede resultaten. Heren 1 speelde uit en won van Juvoc. Dames twee van Tevoko heeft zater- weer drie punten aan het totaal toegevoegd. Zoals verwacht werd de wedstrijd tegen Wieringermeer, dat nog geen enkele punt heeft, een een zijdige partij. Carla de Wit mocht na een afwezigheid van vijf jaar haar oude plaats bij Tevoko weer innemen. De eerste set werd gemakkelijk ge wonnen met 15-1. In de tweede set veroorzaakten slordigheden door concen tratie-gebrek bijna setverlies. Tevoko herstelde echter op tijd en won nog met 15-12. De derde set werd daarna weer makkelijk gewonnen: 15-2. Al hoewel De Boemel 1 sterker is dan de dames van Tevoko 1 hebben de Texelse dames toch goed gespeeld. Dit jonge team begint steeds meer ingespeeld te raken en de eigen aan val begint beter te lopen. Het lastige serveren en vooral de aanval van de Boemel stelde Tevoko echter voor on overkomelijke problemen. Met de setstanden 4-15, 8-15 en 9-15 won de Boemel verdiend met 0-3 en blijft daarmee aan de leiding gaan met 1 punt voorsprong op Tevoko 2. Het eerste herenteam van Tevoko De eerste kampioenen indoortennis zijn bekend. De finale bij de dames üing tussen mevrouw Van Koppen en Yvonne Middel. De laatste won met 6-4 en 7-5. Bij de heren ging de eindstrijd tussen Hans Geus en Bob Blijerveld. Geus werd kampioen met de setstanden 6-2 en 7-5. Komend weekend zijn de mixkampi oenschappen. Deelnemers kunnen *ich hiervoor opgeven via telefoon 27000 of in de kantine van de Stap- Pelandhal. Meedoen kost 715,- p.p. iedereen wordt persoonlijk gebeld wanneer men moet spelen. De wedstrijden beginnen zaterdag om 12.00 uur en zondag om 10.00 uur. won ondanks het ontbreken van Mar co Tuntelder, Jeroen de Waal en coach André v.d. Vliet in 50 minuten afgetekend met 0-3 de uitwedstrijd tegen Juvoc 1 uit Julianadorp. Met Joost Albers als set-upper en Koos Doeven op hoofdblok startte Tevoko sterk en won de eerste set met 15-8. Robert Klein Breteler startte als hoofdaanvaller in de volgende set die ook eenvoudig met 15-6 werd ge wonnen. Met Koos Doeven aan de kant in de derde set leek Tevoko het even moeilijk te krijgen, maar een time-out bij 10-8 bracht het ge wenste resultaat, een 15-10 overwin ning voor Tevoko. Zij staan nu stevig op de eerste plaats met 24 punten uit 8 wedstrijden, terwijl naaste bela ger Juvoc 2 slechts één punt ver speelde en ook nog twee wedstrijden achterstand heeft. Na een „vrije" week is weer gezaal- voetbald door de dames van Klif. De vorige wedstrijd en zelfs de training verliepen moeizaam, maar daar was in de wedstrijd tegen 't Ankertje uit Den Helder niets meer van te merken. Natasja v/d Vis bracht de ploeg al snel op voorsprong door twee fraaie schoten vanaf de zijkant. Daarna was het Janien de Bruijn die een schot van Anita Witte met wat geluk het doel infrommelde. Even later leek het zelfde te gaan gebeuren, maar het voorzetje van Witte rolde, zonder aangeraakt te zijn, simpel het doel in. In de tweede helft blokkeerde Marie ke Kooiman een schot van de tegen stander. De bal veranderde van richting en belandde met een mooi boogje achter Marjo van Heerwaar den in het net: 4-1. Het volgende bal contact van Kooiman liep gelukkig beter af. Met een geweldige kopbal bracht zij de stand op 5-1. Bijna werd het nog 6-1 door een hard afstands schot van De Bruin maar hoewel de keepster even knock-out ging hield ze 'm toch. Het Klif-team bleef goed samenspe len e.n na een mooie combinatie was het wederom Van der Vis die scoor de. Carolien Reij bracht de eindstand tenslotte op 8-1 door twee fraai uit gespeelde kansen goed te benutten. Door deze overwinning en verlies van andere teams is het Klif-team nu twee punten „los" van de overige koplopers. Zaterdag 21 november: PSCK-De Koog(z) 0-2 Junioren: Texel B1-SRC B2 2-2 BKC C1-Tex.Boys C1 2-1 Schagen C1-Texel C1 5-1 WGW C2-Oosterend C1 0-5 SVAP C1-Tex.Boys C2 5-1 ZAP C2-De Koog C1 0-13 Texel C2-JVC C3 7-2 Texelse pupillencompetitie: De Koog F1-SVC F1 0-3 Tex.Boys F1-ZDH F1 1-5 Oosterend F1-Texel F2 9-1 SVC F2-Texel F1 0-20 De Koog E2-ZDH E1 0-7 Texel E1-De Koog E1 8-2 Texel E2-SVC E1 1-5 Tex.Boys E1-Oosterend E1 12-1 SVC E2-Tex.Boys E2 8-0 Oosterend D1-Tex.Boys D2 3-1 SVC D1-Texel D1 3-3 Zondag 22 november: Texel-Purmersteijn 5-0 Vesdo-ZDH 3-0 Twisk-Oosterend 1-0 Schellinkhout-De Koog afgelast ZAP 2-Texel 2 5-0 De Koog 2-Succes 3 4-2 ZAP 7-Oosterend 2 1-2 BKC 5-Texel 3 4-8 Bij de zaterdag verreden veldrit kwa men bij de jeugd slechts drie renners aan de start, die de gehele wedstrijd bij elkaar bleven. Erwin Goënga was de snelste vóór Robert Jan Appel en Hans Zijm. De senioren reden over een licht gewijzigd parcours. Jordi Vinke was door niemand bij te hou den en Jan Zijm werd gemakkelijk tweede. Uitslagen Jeugd: 1. Erwin Goënga; 2. Robert Jan Appel; 3. Hans Zijm. Senioren: 1. Jordi Vinke; 2. Jan Zijm; 3. Theo Boom; 4. Loek van Vliet; 5. Dirk Vinke; 6. Thijs de Boer; 7. Willem Keijzer; 8. Simon Appel; 9. Arno Smit; 10. Robert Huis man; 11. Joost Hoogebosch; 12. Wim Piet Eelman; 13. Pieter C. Duin. De volgende wedstrijd op 5 decem ber zal in een „run-bike-run" vorm worden gehouden, waarbij de deelne mers afwisselend moeten lopen en fietsen. Junioren: Texel A1-Spartanen A1 1-5 Kreileroord A1-Tex.Boys A1 1-4 Dames: Tex.Boys-Winkel 1-0 Recreatievoetbal: Texel-ZDH 7-1 Oosterend-SVC afgelast Tex.Boys-De Koog 8-1 Met enige vertraging in de organisa tie houdt de Atletiekvereniging Texel toch weer zes boscrossen in de Dennen. De eerste wordt gehouden op zondag 29 november nabij de Monnikenweg. Deze weg is een zij weg van de Randweg, 100 meter voordat het blindenpad begint. Wie de Monnikenweg een klein stukje in loopt ziet aan de rechterkant een aantal vakantiehuisjes en in een van de eersten kunnen deelnemers zich laten inschrijven vanaf 10.30 uur. De afstanden zijn: 1110 meter voor de jeugd t/m 12 jaar, 4320 meter voor de jeugd t/m 16 jaar, heren, da mes en dames veteranen en voor de gevorderde dames en heren is de af stand 8640 meter. De start van de jeugd t/m 12 jaar is om 11.00 uur en de rest start om ongeveer 11.15 uur. Tijdens iedere loop kunnen punten worden behaald. Alleen wie vier of meer keren meeloopt doet mee voor het eindklassement en krijgt een prijs. Het inschrijfgeld bedraagt voor leden t/m 18 jaar 71,50; voor leden 19 jaar en ouder 72,50; overige deelnemers t/m 18 jaar 72,50; 19 jaar en ouder 73,50. Ook kan men in een keer voor alle lopen betalen. Dan zijn de bedra gen resp. 76,00, 710,00 en 717,50. De data van de andere crossen zijn 20 december, 3, 17 en 31 januari en 14 februari. Voor verdere inlichtingen Jan Knippenberg: telefoon 16563. Aan een luifel van een winkel in de Parkstraat is, vermoedelijk door een vrachtwagen, schade ontstaan. De dader heeft zich niet gemeld. Zaterdagavond wisten de heren Ma reis net op tijd de overwinning veilig te stellen in de basketbalontmoeting tegen het Helders FAC 4. Op „vreemde" bodem hebben de Mareis altijd al moeite gehad om FAC 4 te verslaan en dat bleek ook in dit ge val weer op te gaan. In het begin van de wedstrijd speel den de Mareis man-to-man om te kij ken hoe de tegenstander hierop zou reageren. Maar binnen de kortste ke ren keken de Texelaars tegen een achterstand van 20-8 aan omdat dit speltype nog niet goed wordt be heerst. Snel werd omgesprongen naar de vertrouwde zoneverdediging en dat bleek zijn vruchten af te wer pen. FAC 4 kwam in het tweede ge deelte van de eerste helft amper meer door de Texelse verdediging heen en bij rust waren de Mareis dan ook to 23-21 ingelopen. In de twee de helft bleven de beide ploegen Leerling-kapster Paulina Reitsma, werkzaam in Salon Henri, heeft tij dens kapperswedstrijden in de Amsterdamse Jaap Edenhal een vijf de plaats behaald van de 47 deelne mers. Zij deed mee in de rubriek eerstejaars. Momenten van onoplettendheid kostten ZDH zondag de punten te gen Vesdo. De zwaluwen werden door de Noordhollanders met een 3-0 nederlaag naar huis gestuurd. De Hoornders zijn door het verlies opnieuw een plaatsje gezakt. De formatie van coach Henk de Ruij- ter is inmiddels zodanig uitgedund dat hij in de tweede helft zelf het blauw/wit weer moest aantrekken. Door het (tijdelijk) wegvallen van en kele spelers die zich met de opbouw bemoeien had ZDH circa een half uur nodig om het juiste spelritme te vin den. Tegen die tijd keek de ploeg al tegen een 3-0 achterstand aan. Na een boeiende openingfase kopte de thuisploeg de bal onbereikbaar achter doelman Huizinga in de tou wen. De tweede goal viel precies twintig minuten later toen Vesdo pro fiteerde van 'een scrimmage voor de goal, waarbij ZDH het spoor even bijster was. Bij de derde tegentreffer, die nog dezelfde minuut viel, ging de verdediging niet vrijuit. Maar voorin kon ZDH ook geen potten breken. Met tekort stootkracht wisten de voorwaartsen geen van de kansen te verzilveren. Zelfs Joop Rommets, die de doelman subtiel op het verkeerde been zette, schoof de bal op een tiental meters van de goal naast. Zijn actie en een blessure van Nanning Kikkert na een botsing met een me despeler waren typerend voor de rampspoed die het Hoornder kamp teistert. Veel klachten over het afsteken van vuurwerk hebben geleid tot het aan houden van een 57-jarige man uit Den Burg. Hij bleek vanuit zijn wo ning illegaal vuurwerk te verkopen. Een partij van 5,5 kilo met verboden strijkers en siervuurwerk werd in beslag genomen. steeds dicht bij elkaar. Tot aan de twintigste minuut bleef het spannend wie de wedstrijd zou winnen. Het was uiteindelijk Martin Koenen die met drie driepunters en één score binnen vier(l) minuten de nekslag toebracht aan FAC 4. Met 48-39 konden de Mareis opgelucht de kleedkamer opzoeken met in het ach terhoofd consolidatie van de tweede plaats op de ranglijst. Scores: Martin Koenen 17 pnt.; Carlo Kuip 11 pnt.; Perry Krijf 8 pnt.; Edo Kooiman 8 pnt.; Bert Bakker 2 pnt.; Jaap de Wijk 2 pnt. 'I ALARM ALS ELKE SECONDETELT Verdachte geluiden rond een jeugd herberg waren voor een buurtbewo ner aanleiding om de beheerder te alarmeren. Die belde de politie, maar nader onderzoek wees uit dat er niets aan de hand was. De kanoetstrandloper, getekend door Johan Reijdon. Onderzoekers van het Nederlands In stituut voor Onderzoek der Zee (Nl- OZ) hebben aangetoond dat kanoetstrandlopers, dit zijn trekvo gels die in het waddengebied neerstrijken, worden verstoord door overvliegende straaljagers en sport vliegtuigjes. EcoMare-directeur Jan Kuiper maakte dit zaterdag bekend tijdens de opening van het infocen trum door minister Maij-Weggen. Uit waarnemingen blijkt dat op de Hengst, een zandplaat ten zuiden van de Vliehors, vliegtuigen op een hoog te van tien tot vijftien meter vliegen. Hoewel het vermoeden al bestond is nu wetenschappelijk aangetoond dat de wadvogels worden verstoord door de straaljagers en in sterkere mate door sportvliegtuigjes. De waarne mers constateerden onder de ka noetstrandlopers op oefendagen van defensie een rusteloos gedrag. On rustig gemaakt door het vliegverkeer blijken de vogels eerder te schrikken van andere zaken. Ditondervonden een groep onderzoekers die de vogels naderden. De dieren stopten met eten en vlogen weg. Bij teveel versto ringen kan dit betekenen dat de vo gels te weinig voedsel binnen krijgen en zo met te weinig reserve de win ter ingaan en op hun trektocht naar West-Afrika ondervoed raken. De resultaten van het onderzoek kun nen van invloed zijn op het beheer van de Waddenzee rond de Hengst, dat is aangewezen als stiltegebied en zeehondenreservaat en dat valt onder de Natuurbeschermingswet. In een ingezonden stuk in het Noord hollands dagblad van 21 november j.l. springt Jaap Bakker uit Oudeschild in de bres voor de metalenhandel Witte-Spigt. ten i A-el niet iP^v>!mpel telefoontje naar de Texelse metaalhandel, die pe riodiek door deskundigen wordt gecontroleerd, had ge leerd dat de koelkasten sinds jaar en dag door een gespeciali seerd IJmuidens bedrijf wor den opgehaald. De gemeente zamelt de apparaten niet zeifin omdat ze niet over een opslag- terrein voor dit soort zaken be- schikt. Al eeuwenlang hebben we hier te maken met mensen die vanaf de vaste wal de 'domme Texel se boertjes' menen te moeten bijsturen; echter zonder succes. De heer Bontes overweegt zelfs een oversteek te maken naar Texel om zich te overtuigen van een en ander. Nou dat hoeft echt niet hoor, of het zou moe ten zijn om de familie Witte Spigt uw excuses aan te bieden. Want zo ga je toch niet met mensen om. JAAP BAKKER Oudeschild (Texel) Kend r J.J. Homan v.d. Heide Rijksuniversiteit Groningen Dc kortste afstand tussen de stiltell van de natuur en de drukte van 1 een winkelstraat vindt men bin-F i nen Nederland op Texel in de zo-j Amcr. tChris Kuip Universiteit Twente In de Vaarkrant van de Telegraaf van 21 november j.l. stond een uitgebreid stuk over de perikelen rond de Ronde om Texel. p laatste Jaren verant woon >r het transport van rans en heeft I niseren van het transport dl hebben gevonden, zond 1 ractoren en chauffeurs om dc rengen. begin je niets. Fup Boon: .Ook het N'IOZ, i iet Nederlands Instituut voor P Oceaanondcrroek. jaarlijks •t vijf kleine ei otzorgcndvoorr Ïi-illigers. laat nu laat aanzien, komend vijftig vrijwilligers uit Grordn- men volgend jaar niet." L - secretaris Mieke de ïgt namens het I optimistisch: .Ach, het is nog I I lang geen juni en voor die tijd II 1 komt het allemaal goed. De 1 I Ronde om Texel gaat op zater- I dag 12 juni van - IFoto Tessa de Graaft) Wodan en Donar met hun nieuwe trotse eigenaars.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9