(yroen T^rnrtrjexeh in het hartL, Hoogte struikelblok voor Stappeland-hotel m Fusie waterschappen biijkt onvermijdelijk Discussie over drie meter Vliegveld draait topwinst dankzij olie-helikopters B.P. Rab nieuwe directeur RMT Texelse jongeren voor VPRO-televisie Kabelexploitanten rapporteren b en w Waterschapen werden getraind Kunst van eigen bodem in Gallery Het Posthuys Vo TARIEFWIJZIGING abonnementen Texelse Courant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10738 VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan tooruren bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 18986. Redaktie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. Het vliegveld Texel boekt dit jaar voor het eerst in zijn bestaan exploi tatiewinst van betekenis. Dat is te danken aan twee helikopters van Schreiner die Texel het afgelopen jaar als basis hebben gebruikt bij het onderhouden van verbinding met boorplatforms. Schreiner koos voor Texel omdat de vliegafstand dan korter is. Bovendien bestond daar de mogelijk tot stallen in de hangar. Een jaar geleden arri veerde de éerste Dauphin helikopter, een half jaar later de tweede. De da- gelijk komende en gaande toestellen brachten veel landingsgeld in het laatje: rond f100,- per landing. Daar naast had het vliegveld profijt van de verkoop van de benodigde brandstof. Helikopters zijn wat dat betreft groot verbruikers. Het vliegveld verkocht het afgelopen jaar drie keer zoveel kerosine dan daarvoor. De exploitatievreugde is echter van korte duur. Per 1 januari verhuizen de helikopters naar de helihaven van De Kooij. Dat wordt verlangd door de oliemaatschappijen, de officiële sta tus van De Kooij als helihaven en de technische faciliteiten aldaar, zoals ILS (Instrumental Landing System). Bovendien is daar inmiddels voldoen de overdekte stallingsruimte gereed gekomen, aldus wordt uitgelegd door J. Meijerink, hoofd vliegdienst heli kopters van Schreiner. „Maar we vin den het wel jammer om Texel te verlaten. Onze mensen hadden het daar leuk en de service was prima". Directeur Ed de Bruijn zegt dat die gevoelens wederzijds zijn. „Schreiner is een prima onderneming waarmee we goede afspraken konden maken om hinder en overlast voor de omge ving beperkt te houden. In het begin is er wat misgegaan. Toen kwam een vlieger die hier nog niet bekend was bij slecht zicht in de buurt van een eendenkooi en kregen we klachten. Daarna is er nooit weer iets voorge vallen". 3en P. Rab uit Den Burg wordt per 1 januari a.s. directeur van de Recrea tie Maatschappij Texel, de naamloze vennootschap die het zwemparadijs Calluna in eigendom en exploitatie heeft. Hij is opvolger van Joop Jelle- ma uit Den Burg, die destijds het ini tiatief nam tot oprichting van het zwemparadijs, maar het nu voor ge zien houdt. Hij blijft wel lid van het bestuur. Ook 3e nieuwe directeur is alleen bestuur lijk actief. De dagelijkse leiding van Calluna blijft berusten bij bedrijfslei der Bert Bergsma. Te mooi Het zwemparadijs heeft de afgelopen vier jaar bewezen in een behoefte te voorzien, maar de exploitatie is nog steeds niet sluitend. Het jaarlijkse be zoekersaantal schommelt rond de 135.000. Het staat wel vast dat dit aanmerkelijk hoger zou zijn geweest hij normale Hollandse zomers, maar RMT had de pech dat de afgelo pen vier zomers bijzonder zonnig en warm waren. Hoe sterk het'bezoeker saantal daarvan afhankelijk is bleek in augustus toen het weer enige tijd verslechterde: er was prompt sprake van topdrukte die aanhield zolang de zon zich niet liet zien. Door het nega tieve exploitatiesaldo wordt het voortbestaan van het bad nog niet bedreigd, maar het bestuur is wel ge dwongen terughoudend te zijn met nieuwe investeringen. Fastfood Om de cijfers gunstiger te krijgen zal het horecagedeelte van het bedrijf nieuw leven worden ingeblazen. Het bestuur heeft gistermiddag besloten zen interne verbouwing uit te voeren, waardoor een royaal fastfood restau rant kan worden ingericht. Aan een counter zullen de bezoekers terecht bunnen voor allerlei kleine etenswa- ran. Verder zal Calluna zich nadrukke- 'ijker gaan presenteren als ideale gelegenheid voor vergaderingen, brui- 'often en andere bijeenkomsten. Ingaand maandag is Calluna enkele dagen gesloten in verband met een grote schoonmaak- en onderhouds beurt, waarbij het bad helemaal wordt leeggepompt. MHHk (Foto Tessa de Graaff) De maquette van het bouwplan is gebaseerd op een hoogte van achttien meter. Het nieuwste ontwerp dat architect Jan Visser heeft gemaakt voor het hotel/receptiegebouw in het Stappeland in De Koog, kon op zich de goedkeuring van de commissieleden voor ruimte lijke ordening wegdragen. Alleen de hoogte was een struikelblok: het gebouw mag volgens het bestemmingsplan maar 15 meter worden, terwijl het ontwerp achttien meter is. De maquette toont een wit ontwerp in de vorm van een kruis met koper kleurige schuine dakvlakken. Het to taal wordt zo'n 24 bij 24 meter. Hoewel er 75 slaapplaatsen voor zijn gereserveerd, worden die niet alle maal gebruikt. De bedoeling is dat het een luxe voorziening wordt met ruime kamers. In de toekomst moet aan da andere kant van de weg een nog groter, maar lager complex in dezelfde stijl komen voor 150 slaapplaatsen. Ook deze waren al sinds het begin van de ontwikkelingen in het gebied gereser veerd voor dit doel. Toren Nadat de storm rond de eerste plan nen voor een „toren" was bedaard, waarschuwden de raadsleden dat een nieuw ontwerp de vijftien meter beslist niet mocht overschrijden. Dat doet het echter wel, tot ongenoegen van menig commissielid. Omdat de architect wil weten of hij met dit ontwerp verder kan en de op drachtgevers in februari met de bouw willen beginnen, werd woensdag een extra vergadering belegd voor de raadscommissie. Wethouder Baren- dregt legde uit dat het gebouw een accent moet worden in het gebied. „Als de architect maar tot vijftien meter mag gaan, betekent dat dat er een bouwlaag tussenuit moet of dat er een plat dak op moet." Geen van beide opties is wenselijk, volgens het college van b en w. „In het eerste geval ontstaat een raar plat, breed gebouw en in het tweede moet voor de liftschacht een ontsierend hokje De VPRO-televisie komt 15, 16 en 17 december naar Texel om opna men te maken voor het programma „TV-nomaden" dat op maandag 21 december om 19.00 uur wordt uit gezonden via Nederland III. In het programma wordt een indruk gegeven van wat jongeren op Texel bezig houdt in beroep en hobby en wordt ingegaan op de vraag in hoe verre de eilandsituatie en het toe risme daarop invloed hebben. Overigens staat over de inhoud nog niets vast, omdat nog maar net be gonnen is met het leggen van con tacten en het bekijken van mogelijkheden. op dat platte dak worden gebouwd. Wij vinden het huidige ontwerp zo leuk dat we een' artikel 19 procedure willen voeren om toch tot achttien meter te mogen gaan", aldus de wet houder. Glazen lift Gerard van der Kooi van de PvdA vond het ontwerp ook wel leuk, maar viel over de achttien meter. „Waarom houdt de architect zich niet aan de hoogte? Hij weet toch wat we heb ben besloten?" Hij opperde het idee om een lift van glas aan de buiten kant van het gebouw te maken. „Je ziet het aan de overkant ook wel. Dan hoef je ook geen rare liftschach ten bovenop te zetten en is een plat dak dus mogelijk." Barendregt en de andere commissieleden zagen dit niet zo zitten. Twisten Jan van Asselt (onafhankelijk raadslid) vond het verhaal van die liftkoker maar vreemd. „Die van Op- duin steekt toch ook niet uit? Vol gens mij worden wij voor één of ander karretje gespannen." De wet houder verzekerde hem dat dat niet zo was. „Niet alleen de lift wordt weggewerkt onder het puntdak, maar ook andere ontsierende zaken." Omdat over smaak te twisten valt, Kabelexploitanten Multikabel en Ka- beltex bv hebben beiden bij de ge meente een rapport uitgebracht om grote delen van het eiland te beka- belen. De rapportage is gebeurd op verzoek van Kabeltex bv, dat door het aanbod van Multikabel om op Texel een uit gebreid kabelnet aan te leggen ex ploitatieproblemen voorziet. Beide bedrijven gaan in hun offerte uit van dezelfde voorwaarden. Kabeltex toon de zich bereid de kosten van de cal culatie op zich te nemen. Hoofdlijn in de rapportage is dat in de buitendor pen wél kabel wordt aangelegd, maar in het buitengebied niet. Hoewel het college zich al eerder voorstander toonde van bekabeling van héél Texel, wilde een raadsmeerderheid hiervoor geen middelen uittrekken. B en w hebben de rapporten momen teel in studie. stelde Gerard van der Kooi voor om de maquette eerst in fractieverband te bespreken. Cor Kuip (Texels Be lang) vindt dat niet nodig. „Van ons hoeft het hele gebouw niet, maar als het dan tóch moet, dan niet hoger dan vijftien meter." Jaap Vlaming had geen problemen met de achttien meter, mits het geen precedenten schept voor andere bouwwerken. De fusie tussen de waterschappen Texel, Aangedijkte Landen en Wierin- gen en het heemraadschap De Wie- ringermeer is onvermijdelijk. Gedeputeerde Staten hebben laten weten dat het naar hun inzicht de beste en enig aanvaardbare weg is en wijst „lichtere" vormen van sa menwerking van de hand. De zaak moet per 1 januari 1994 zijn beklon ken. De besturen van de betrokken water schappen kwamen gisteren bijeen om het provinciale standpunt te bespre ken. Daarbij werden geen initiatieven genomen om zich tegen het samen gaan op zichzelf te verzetten. Wel le ven er nog tal van vragen en wensen inzake de personele en andere conse quenties. De brief waarin Gedepu teerde Staten te kennen geven de fusie te willen doorzetten, komt dins dagochtend a.s. in het raadhuis aan de orde in de openbare vergadering van hoofdingelanden van het Water schap Texel. Het provinciebestuur baseert zijn beslissing op de uitslag van een on derzoek dat op verzoek van de drie waterschappen is ingesteld door het Bureau Zuidema B.V. Ook uit gesprek ken die de provincie heeft gevoerd met besturen en ambtenaren van de drie waterschappen werd de conclu sie getrokken dat zelfstandig voortbe staan of een toekomstig samenwerkingsverband niet is aan te bevelen. Alleen door fusie ontstaat een organisatie die financieel en bestuurlijk in staat is de nieuwe ta ken op het gebied van water, milieu, natuur en landschap uit te voeren. Impasse Zoals bekend konden de drie partijen zich aanvankelijk wel vinden in de aanbevelingen van Zuidema. Het al gemeen bestuur van Aangedijkte Lan den en Wieringen nam echter geen beslissing omdat men bezwaar had tegen de financiële onderbouwing De Rabo-bank maakt gebruik van hoogwaardige Texelse scha pen bij het promoten van zijn pensioenplan. Een pagina grote advertentie in diverse dagbladen toont schapen die tot aan hun knieën in het water staan met de kreet „Met een Rabo Pen sioen Plan heeft u ze zo op het droge". Dezelfde „waterschapen" zijn te zien in een tv-spotje met gelij kluidende boodschap. Opvallend is dat de schapen rustig herkau wend pootje baden zonder een spoor van paniek of dwang. En dat terwijl Texelse schapen aller minst op water zijn gesteld en ei- zeker niet vrijwillig zullen instap pen. Hoe kan dat? Trucage? Opleiding Van een truc is geen sprake, laat reclameproducent W. van den Dungen van Rabobank Nederland weten. De schapen zijn speciaal voor deze campagne gekocht en vervolgens getraind, zodat ze zonder dwang deden wat de ca meraman wilde. Dierentrainer Goof Brandwijk uit Overveen werd belast met die opleiding. Hij lokte de dieren het water van een kunstmatige vijver in door voedsel biksop een eilandje te leggen. Uit de vijftien schapen die voor dit doel waren aange kocht maakte hij aldus een selec tie van dieren met de minste watervrees, die een vervolgoplei ding kregen. Met dit koppel wer den de foto's en het ster-spotje gemaakt. De opnamen hadden plaats in het Gooimeer in de buurt van Muiden omdat hier een grote watervlakte beschikbaar was, zonder ongewenste objec ten op de achtergrond. Toen het zover was, bleken die onge wenste objecten er toch te zijn. Bij de opnamen moest rekening worden gehouden met schepen die in hetzelfde Gooimeer op zoek waren naar een motor van de Boeing, die enkele dagen te- Met een IUx> Pensioen Plan heeft ze op het ilroge De advertentie in de dagbladen. voren op de Bijlmer was gestort. Typisch De kudde schapen is na afloop van de opnamen doorverkocht naar een biologisch dynamische kaasboerderij in Broek in Water land. Bewust werden voor dit project schapen van zeer goed type gebruikt omdat de agrarisch georienteefde Rabo-bank zich niet kan veroorloven om in haar reclame met iets anders aan te komen. Er werd rekening mee gehouden dat kijkers of lezers zouden klagen omdat ze meen den dat de schapen onder dwang in het water waren gezet. Bij het ministerie van landbouw deponeerde trainer Goof Brand wijk daarom een verklaring waar in de gang van zaken tijdens de training werd beschreven. Texel De Rabo-reclamemakers waren in eerste instantie op zoek gegaan naar wolvee dat al aan (zeelwa ter gewend zou kunnen zijn. Daarbij werd onder andere ge dacht aan schapen die in de Slufter op Texel grazen. Die zou den dan in een der geulen wor den gezet. Daarvan werd echter afgezien, onder andere omdat de achtergrond zou afleiden. van de fusie. De aldus ontstane im passe trachtte de provincie te door breken door met de betrokkenen om de tafel te gaan zitten. Daarbij werd het tegengestelde van het doel be reikt, want de twee andere water schappen die zich aanvankelijk positief hadden opgesteld, wilden nu ook niet meer van fusie weten. Knoop doorgehakt Gedeputeerde Staten hebben zich daarbij niet neergelegd. Wijzende op de verantwoordelijkheid die zij dragen voor een goed waterschapsbestel zeggen zij met zoveel woorden dat de fusie moet doorgaan en dat zij re kenen op medewerking. Getracht zal worden aan de wensen en kritiek van de partners tegemoet te komen. Voorgesteld wordt een ambtelijke werkgroep en een stuurgroep in te schakelen, waarin de drie water schappen zijn vertegenwoordigd. In verband met de op handen zijnde veranderingen heeft het bestuur van het waterschap Texel besloten de thans bestaande personeelsvacatures niet in te vullen. Al een idee voor Ouwe Sunderklaas? 9) Opvolgster Barnard kent de Texelaars al w Fysiotherapeuten uit elkaar w Geen goed woord voor Zouteland-protesten sm TC3: Sint is ook maar 'n mens Harry en het Hemelrijk Simon (11): bolleboos Art Gallery Het Posthuys in De Koog exposeert van 6 december tot 10 ja nuari werken van diverse Texelse kunstenaars. Te zien zijn etsen van Jan Bruin, smeedwerk van Marijke van de Meent, Raku keramiek van Nesrin Düring. Stefan Düring toont zijn meubelontwerpen, Corrie Gott- schal olieverf op linnen en Leny van 't Noordende geeft acte de precense met gemengde technieken en aqua rel. De openingstijden zijn dinsdag, donderdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. I.M. ADVERTENTIE Hofleverancier van Sint Nicolaas Evenals andere bladen zal ook de abonnementsprijs van de Texelse Courant per 1 januari 1993 worden verhoogd. De prijs wordt ƒ48,50 per half jaar. Abonnees die automatisch over schrijven delen wij mee, dat de be dragen door de banken zullen worden aangepast. Directie Langeveld en de Rooy b.v.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1