„Als Texelaars komen hebben ze ook echt wat" ■Bil BEZORGER mv Hetty van Dijk (40), opvolgster van Barnard: Texelse coast watch: Computerfout vertraagt kinderpostzegels CVO Waterschap vergadert College: geen clementie in consortenzaak Stimuleringspremie voor afbraak van peuterspeelzaal Texelse vissers in de prijzen Pech voor 250 postabonnee's minder afval van 5 en 6 december Kerkdiensten zondag 6 december PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 Voorlopig nog even samen op weg: doktor Barnard en dokter Van Dijk. IFoto Tessa de Graaft) Per 7 januari doet dokter Leo Barnard uit Oosterend zijn praktijk over aan Hetty van Dijk. Barnard stopt niet helemaal met zijn werk als huisarts maar doet duidelijk een stapje terug. Van Dijk is geen onbekende op Texel. Zij heeft verschillende malen waarge nomen voor dokter A. Waverijn in Den Burg. Een gesprek met twee artsen. Vrijdag 4 december In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Housesitter". Zaterdag 5 december In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De reddertjes" en om 15.45, 19.00 en 21.15 uur „Hou sesitter". Zondag 6 december In manege Akenburg wordt van 12.00 tot 15.00 uur een spring- wedstrijd gehouden. Daarna tot 17.00 uur oefenspringparcours. Wandelsportvereniging 't Gouden Boltje houdt een winterwandel- tocht. Start bij de kiosk op het Turfveld in de dennen tussen 13.00 en 14.00 uur. Afstanden 5 of 10 km. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De reddertjes" en om 15.45, 19.00 en 21.15 uur „Housesitter" Maandag 7 december In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Housesitter". In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk in Den Burg wordt een Leerhuis-bijeenkomst gehouden, aanvang 20.00 uur. Mevrouw drs Machteld den Goederen uit Texelaars die kinderpostzegels hebben besteld via leerlingen van de CVO school in Den Burg zul len wat langer op hun pakketjes moeten wachten. „Daar kunnen de kinderen echter niets aan doen", verzekert schooldirecteur Jan Bot. Een computersysteem dat dit jaar door de Stichting Kinderpostzegels in Nederland in gebruik is genomen, heeft jam merlijk gefaald. De bedoeling was dat dankzij de automatise ring de kinderen niet langer met geld over straat hoefden. Leerlin gen van de CVO school konden als enige op Texel de bestellingen via de computer invoeren. De programmatuur bleek echter niet geschikt om de stroom bestellin gen te verwerken. De distributie van.de zegels is nu ernstig ver traagd, dit uiteraard tot ongenoe gen van de CVO-leerlingen. Volgens Bot hoeven kopers van de zegels echter niet te wanho pen. „De pakketten worden nu thuisgestuurd." Bestellingen via leerlingen van andere Texelse basisscholen heb ben lichte vertraging opgelopen, maar de problemen zijn daar minder ernstig. Dinsdag 8 december om 10.00 uur hebben de hoofdingelanden van het waterschap Texel een openbare ver gadering in de raadzaal van het ge meentehuis. De agenda: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde van stemming. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken en mededelingen. a. informatiebulletin 3e kwartaal 1992; b. schrijven college van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland m.b.t. drie Noordkopwaterschappen d.d. 17 november 1992 nr. 92-514889. 5. Gemeenschappelijke regeling D.C.O. 6. Salarismaatregelen per 01-04-1992. 7. Opmaken voordracht voor twee personen voor benoeming van een heemraad; 8. Rondvraag. 9. Sluiting. Hoewel b en w het erg spijtig vinden voor H. Zuidema uit De Cocksdorp, willen zij toch geen lager tarief reke nen voor het consort rond diens wo ning aan de Kikkertstraat. De precedentwerking is de reden waar om het college vasthoudt aan het be staande beleid. Zuidema legt zich nog niet neer bij deze beslissing en hoopt op steun van de gemeenteraadsleden. Evenals vorig jaar krijgt de gemeente van het rijk een zogenaamde incenti ve beloning omdat het aantal bijstandstrekkers is gedaald. Het gaat om een bedrag van 766.500,-. De gemeente wil dit geld te zijner tijd gebruiken voor afbraak van de oude Kooterkeet in Oudeschild. Wanneer dit gebeurt is nog niet bekend. Mis schien moet het gebouwtje nog dienst doen als tijdelijke lesruimte tij dens de nieuwbouw rond de Bruin- visschool. Voor een nieuwe peuterruimte is 750.000,- be schikbaar. I.M. ADVERTENTIE Wij zoeken een Wij zoeken iemand die m.i.v. 1 ja nuari 1993 voor ons de Texelse Cou rant wil bezorgen op de route: Waalderweg, Ongeren, Meyerte- bos, Burgerdijk, Tienhoven, Ooster- enderweg, Baigen, Westerboers- weg, Eendekooiweg, Nieuweschild, Harkenbuurt, Koningsweg. Hier wonen ongeveer 55 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten moeten dinsdag en vrij dag even na 15.00 uur in onze druk kerij aan de Warmoesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor na dere inlichtingen terecht bij de receotie van de drukkerij. J^Hp Parkstraat 10, ^HUR Den Burg, W //IX telefoon 12741. „Ik heb de leeftijd om ermee te stop pen", zegt de 66-jarige Barnard. „De gelegenheid deed zich voor, dus die heb ik aangegrepen. Maar ik bouw langzaam af en zal zeker nog twee dagen in de week het spreekuur doen. En ik krijg wat meer tijd voor gesprekken." Barnard is sinds 1964 huisarts in Oosterend. Indertijd nam hij de prak tijk over van dokter W. Renout. Bar- nards opvolgster komt uit Bussum. „Geboren en getogen. Tijdens mijn huisartsenopleiding kwam ik voor het eerst op Texel terecht. Dat was in 1982. Er waren elf stageplaatsen en één daarvan was bij dokter Siebenga op het eiland. Niemand wilde, maar het leek mij een enorm avontuur." Hetty van Dijk raakte verknocht aan Texel. Verloskunde Na afronding van haar studie werd ze huisarts in Bussum. „Dat ben ik zes jaar geweest. Toen vond ik dat het huisartsenvak en ik niet genoeg over eenkomsten meer hadden. Ik wilde iets anders doen." Hetty verhuisde naar Texel en ging haar brood verdie nen in de medische journalistiek. Ze hield haar vakliteratuur bij, dus toen dokter Waverijn haar vroeg hem in de zomer in zijn praktijk bij te staan, kon ze er zó instappen. „Het ging goed en het beviel me. Ik had ook niet het gevoel dat ik er echt helemaal uit was geweest. Het enige dat ik moest bijspijkeren was de verloskunde, want dat had ik tien jaar niet gedaan. Dat is iets dat op Texel absoluut tot het werk van een huisarts behoort. Van daar dat ik me in het Geminizieken- huis in Den Helder heb gemeld, waar ik een tijdje heb meegedraaid om er varing op te doen." Eerste vrouw Afgelopen voorjaar liep Hetty twee De Texelse deelnemers aan de sport viswedstrijd op de Afsluitdijk hebben het goed gedaan. Maar liefst zes van hen wisten bij de eerste veertig te eindigen. Aan de jaarlijkse wedstrijd deden 180 sportvissers mee. Er waren drie vak ken gemaakt met elk zestig deelne mers. Daardoor kwam het voor dat iemand die in vak A zat en veel vis ving niet in de prijzen viel, terwijl iemand uit vak B met minder vangst wél in het klassement een hoge plaats innam. Dat overkwam onder andere Cor Huisman. Hij ving in vak A 142 cm, maar viel daarmee niet in de prijzen. Roel de Zwart (3e), Jan Kingma (6e), Albert de Zwart (21e), Piet Kingma (29e), Johan Hopman (33e) en Nico Tesselaar (39e) behoorden wel tot de gelukkigen. De volgende Texelse viswedstrijd is op zondag 13 december om 8.30 uur bij de Teermolen. maanden mee in de praktijk van Bar nard om te kijken of het beviel. Dat deed het en de 'zaak werd beklonken. Daarmee wordt zij de eerste vrouwe lijke huisarts van het eiland. „Ik heb niet gemerkt dat daar anders tegen aan wordt gekeken. Maar misschien moet je dat aan anderen vragen." Barnard, die al menige vrouwelijke assistent heeft gehad, heeft ook niet de indruk dat anders wordt gedacht over een vrouwelijke arts. „Er wordt meer gekeken naar de méns die je bent." Volgens Barnard zit er wel verschil tussen een praktijk op Texel of aan de overkant. „Er zit zowiezo verschil tussen de stadspraktijken en die van het platteland. Verloskunde is al ge noemd, dat doet een huisarts in de stad bijna niet. Kleine chirugie, zoals het dichtnaaien van wonden is ook zoiets. Polsfracturen deed ik ook al tijd zelf. Dat komt niet veel voor." Hetty valt hem bij: „In de zes jaar in Bussum heb ik twee keer gehecht. En in de hoogtijdagen bij Waverijn deed ik dat drie keer per dag! Het is aan de ene kant zwaarder, want je moet meer vaardigheden hebben dan de gemiddelde huisarts. Maar het maakt het werk wél afwisselend." Dronken toeristen In de zomermaanden gebeurt het re gelmatig dat er 's nachts dronken mensen met glasverwondingen of an der letsel moeten worden geholpen. Hetty: „Dat is meestal een vrolijke boel. Vooral als ze met een hele groep komen. Ik ben wel eens bang geweest dat er agressieve types zou den komen. En dan sta je als vrouw in je eentje tegenover een boze dron ken vent. Maar dat is nog nooit ge beurd." Beiden noemen het contact met mensen de aantrekkelijkste kant van het huisartsenvak. „Texelaars zijn an ders", beweert Hetty stellig. „Het zijn eerlijke, directe mensen die zeggen wat ze ergens van vinden. Ik vind dat plezierig." Ongeveer 250 postabonnee's hebben vorige week tevergeefs gewacht op hun Texelse Courant. Bij de drukkerij in Hoorn, waar de vrijdagkrant tot voor kort werd gedrukt, zijn de adresstickers per ongeluk terecht gekomen op de bandjes van het Nieuw Israëlisch Dagblad. Toen de drukkerijmedewerkers hun fout bemerkten, besloten ze de zending tegen te houden. Ze verzuimden echter onmiddellijk uitgeverij Langeveld en de Rooij in te lichten, zodat het tot begin deze week duurde voordat de misser werd opgelost. Alle 250 abonnee's hebben inmiddels hun vrijdagkrant gehad. Barnard beaamt dit. „Hier zeggen ze gewoon: ik mot je niet. Da's fijn, want dan weet je waar je aan toe bent." Hetty voegt eraan toe dat Texelaars goed met ziekte en gezond heid omgaan. „Beter dan wat ik aan de overkant heb ervaren. De meesten weten goed wanneer ze een dokter moeten raadplegen en wanneer het niet nodig is. Als ze komen, hebben ze ook echt wat." Emotioneel Volgens Barnard betekent het vak huisarts veel lachen en veel huilen. „Een emotioneel vak eigenlijk. Het vertrouwen tussen de mensen en hun dokter is belangrijk." Ongelukken en sterfgevallen grijpen Hetty aan, hoewel ze toch al jaren ervaring heeft. „Dat went nooit. Zul ke zaken verwerken moet je leren, maar het gaat niet altijd even goed." Hobby's Barnard gaat de vrije tijd die hij krijgt onder andere besteden aan zijn hob by's. „Ik heb nog stapels negatieven die ik wil afdrukken." Hetty heeft zich veel ingezet voor het Texel-Georgië Kontakt. „De ont wikkelingen in Georgië zijn momen teel echter van dien aard dat alle initiatieven worden afgekapt. Het is dus terug naar af. Ik heb nooit idee gehad om daar als arts te gaan hel pen. Het lijkt me wel intrigerend om te werken in gebieden waar echt veel nood is, zoals in Afrika. Maar Texel is ook al een behoorlijk avontuur...." Kerstmiddag A.N.BO. De afdeling Den Burg van de Alge mene Nederlandse Bond voor Oude ren (A.N.B.O.) heeft zaterdag 19 december een kerstmiddag met broodmaaltijd in de LBO-kantine aan de Emmalaan, aanvang 16.30 uur. Toegangskaarten a 76,00 zijn ver krijgbaar op donderdag 10 december van 14.30 tot 16.00 uur in De Buure- ton. Voor inlichtingen: A. Huizinga- Kalis, tel. 13533. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 9. Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Juli- anastraat, Zwaanstraat, War moesstraat en De Mars. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk om 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags van 13.00 tot 15.00 uur wordt in de rest van de Eierlandse polder door de Strijbosschool oud papier opgehaald. Klas 2 H a van scholengemeenschap de Hoge Berg heeft dinsdag het strand tussen de palen 15 en 19 ge controleerd. Hoewel de hoeveelheid aangespoeld hout en plastic nog steeds aanzienlijk was, was het min der dan vorig jaar om dezelfde tijd. Nog niet zo lang geleden deden leer lingen van de OSG mee aan een in ternationaal Coastwatch-project. Toen werden de verzamelde gegevens doorgestuurd en was er geen tijd om die zelf te bestuderen. Vandaar dat werd besloten een Texels project te HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar. Uit zending via De Lichtboei. De Waal: 11.00 u. ds. J. ter Haar. De Koog: 9.30 u. ds. J. Bruin, Heiloo. Den Hoorn: 11.00 u. ds. J. Bruin, Heiloo. Oosterend: 9.30 u. ds. H. K. Fibbe. Hei lig Avondmaal. Oudeschild: 9.30 u. dienst in Oosterend. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe. Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. R. H. Boiten uit Andijk. Uitzending via Radio Texel; 19.00 u. ds. R. H. Boiten. Uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 en 19.00 u. ds. P. L. Smilde uit Zaandam. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw, Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. Wo. 9 dec. 19.00 u. ds. J. Baaijens. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken bood schap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. *Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. *Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. Amersfoort houdt een lezing over „Dertig jaar dialoog in Israël". De spreekster was in 1962 betrok ken bij de oprichting van de Christelijke nederzetting Nes- Ammim in Noord-lsraël. Elke be langstellende is welkom. Dinsdag 8 december De hoofdingelanden van het Wa terschap Texel hebben in de raadzaal van het gemeentehuis een openbare vergadering, aan vang 10.00 uur. De gemeenteraad komt in open bare vergadering bijeen in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. De agenda staat elders in deze krant. De afdeling stamboomonderzoek van de Historische Vereniging heeft om 20.00 uur een bijeen komst in d'Ouwe ULO. Ook niet- leden zijn welkom. In Cinema Texel draait in de Filmclub-voorstelling „Silence of the Lambs"; 20.30 uur. Hoogwater Oudeschild Vr. 4 02.25 en 14.08 u. Za. 5 03.35 en 15.57 u. Zo. 6 04.34 en 17.14 u. Ma. 7 05.45 en 18.15 u. Di. 8 06.40 en 19.14 u. Wo. 9 07.35 en 20.16 u. Do. 10 08.25 en 20.45 u. Vr. 11 09.05 en 21.45 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 6 de cember op om 8.32 uur en gaat onder om 16.28 uur. 10 december volle maan; 11 december springtij. houden met de tweede klassen. Na deze eerste groep volgt een twee de in januari, een derde in april en een vierde in juni. De verzamelde ge gevens worden vergeleken. Na een inleiding in EcoMare gingen de leerlingen het strand op. Behalve op afval werd ook gelet op de aan wezige levende en dode dieren en planten. De leerlingen ontdekten dat de hoe veelheid helmgras is afgenomen ver geleken bij vorig jaar. Het blaasjeswier scoorde hoog, maar dat kwam ook doordat de harige vliescel- poliep bij deze soort werd meegere kend. Dat klopt eigenlijk niet, want dat is een mosdiertje dat in kolon iën leeft. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. L. Knipscheer; tweede Advent; Verkiezing kerkeraadsleden. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. Woord gebedsviering, herenkoor; uitzending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. dameskoor; crèche. Oosterend: za. 19.30 u. Oudeschild: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur, openbare lezing: „Leef niet voor uzelf maar voor het doen van Gods wil". 11.20 uur, Wachttorenstudie: „Zorg er voor dat uw gezin Gods nieuwe we reld binnen gaat". *Kruisvereniging Texel: Voor dringende hulp belt u 02230-27166. Gezinsverzorging en bejaardenhulp: telefoon 14152. *Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. *Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. *Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. *Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. *Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2