Texeise patiënten niet dupe landelijke actie Balanstotaal Rabobank passeert 200 miljoen Nog geen idee voor Ouwe Sunderklaas? Twee fysiotherapeuten weg uit centrum Springwedstrijd Bouwvakkers in kaart gebracht door arbeidsburo Loonwerker introduceert nieuw type bietenrooier Veenstra vertrekt met „absoluut topjaar" Olietank van 10.000 liter uitgegraven VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 CÉBECO (Archieffo chure De Koog Info omstreden, hotel toren Stappeland leidt tot felle reacties, duizend gulden-plan moet sporthal Erwich redden, Flamingobar gesloten, Muy-route korter in verband met agressieve stier, conflict Walra- vens contra Krim-baas Warnaar, Cocksdorp klaagt over nachtelijk ru moer, handgranaat voor ex-geliefde, rolstoelincident Toekomst, Emmahoe- ve in brand, Zoeteliefs Vliehorsbezet- ting maakt weinig indruk, computervirussen teisteren Texel, ge meente jaagt op consorten, Kroaten oefenen op vliegveld, Hoogerheide tolereert geen nieuwbouw Zouteland, Voskuil daagt TVL-bestuur voor ge recht, ondernemers kopen aandelen voor VVV-nieuwbouw, restauratie Schans, oefenbom treft betonnings- vaartuig, gemeente in geweer tegen gokautomaten, minirotonde geopend, fotoboek Piet Daalder en Jos Bakker, Ronde om Texel in opspraak, nieuwe sanitaire huisjes op de Krim, herstra- ting leidt tot klachten, Australische politie vindt drugs in Hoornder hart, brand in stroomcentrale, Nauta fu seert en trekt zich terug uit audio- zaak, Menno Stam voert actie tegen toeristische groei, Texelse vrouwen smullen van Vikings, Beursplein 5 ge doopt, parkeermeters, Hanna Knip penberg wint kort geding van de Stichting Kampeerschuur, sportclubs razend na fusierapport gemeente, kangoeroe dood aangetroffen, Schil ling terug in de politiek, Texelse on dernemers dwingen gemeente tot verlaging reinigingstarief, perceelsran- denbeheer in plaats van relatienota- gebied, gemeente schippert inzake windmolen EcoMare, Cor Ellen naar Suriname, Frans Pieterse mag open baar toilet niet meer schoonmaken, Nioz zoekt woningen voor personeèl, Sluftervallei verkoopt serviesgoed, VVV-directeur Jaap Dekker beticht van steekpenningen, zak compost als beloning voor afvalscheiding, burge meester begint aan tweede amtster- mijn. Jan Koolhof in de politiek. Brinkman houdt Texelse rede, echte bommen veroorzaken opschudding op Texel, Kees de Jager vindt vriend via de televisie, fresiateler zet land vol met bomen, eventuele verplaatsing discotheek Question, zomers stappu- bliek trekt massaal naar De Koog, VTB heeft geen recht op Texels boot tarief, Herman Boks krijgt geen bouwvergunning, Texelaar vast in En gelse gevangenis, kabeltelevisie rukt op, Willem Ham verzamelt whisky, geen animo voor fietsbus, rotonde Ei- erland, veerboten verkocht, Nico Roe per overleeft nekbreuk, Texel proeftuin groene bloembollen, instal latiebedrijven en loodgieters gaan sa menwerken, topjaar voor musea, huizen woningbouw krijgen opknap beurt, Poster op de bres voor kam- peerboeren, onweer teistert Den Hoorn. Klaverjassen SVO. In de SVO- kantine in Oosterend wordt maandag avond 14 december om 20.00 uur een klaverjasdrive gehouden. Op 21 december is iedereen welkom op de kerstdrive. In manege Akenburg wordt zondag een springwedstrijd gehouden. Vanaf 12.00 uur komen achttien wedstrij- druiters aan de start. De prijsuitrei king is rond 15.00 uur. Daarna kunnen de ruiters een oefenparcours springen. Parcoursbouwer is J. Slotjes, juryle den zijn G.A. van der Peet en RW. van Kesteren. Toeschouwers zijn wel kom, de toegang is gratis. Komende weken verricht het ar beidsburo samen met het NVOB af deling Texel een onderzoek bij aannemers op het eiland in de bouw- en uitvoeringssector. Doel is de vakatures die er zijn en de werk zame personen in kaart te brengen. Met het onderzoek wil het arbeidsbu ro bepalen hoe de uitstroom van per soneel in de komende vijf jaar zal verlopen. Ook worden mogelijkheden voor herplaatsing van gehandicapte werknemers in de bedrijfstak beke ken. Bedrijven kunnen namelijk wet telijk worden verplicht 3 tot 7 procent van hun personeelsbestand te laten bestaan uit mensen met een handicap. Ook wil men uitzoeken hoe afhanke lijk de bedrijfstak is van opdrachten uit bepaalde sectoren, bijvoorbeeld het toerisme. Het arbeidsburo wil met scholing en andere maatregelen tijdig inspelen op de te verwachten ontwikkelingen in de bouwwereld. Om de laatste dertig hectare suikerbieten te rooien introdu ceerde loonwerker Jan Grisnigt uit Den Burg gistermiddag een nieuw type rooimachine. Hij ging hiertoe over nadat de bestaande oogstmachines door de extreme nattigheid steeds dieper in de modder wegzakten. „Omdat we zelf niet meer verder konden, heb ik een collega te hulp geroe pen." De omvangrijke machine, eigen dom van een mechanisatiebedrijf uit Termunterzeil (Groningen), oogstte op het land van Joop Ran aan de Veenselangweg goedkeurende blikken van toe gestroomde landbouwers. Met een capaciteit van één hectare per uur rooit de machine zes re gels in één werkgang. Ondanks een machinegewicht van zestien ton en een bunkerinhoud van maximaal twaalf ton bieten bleef de combinatie dankzij omvangrij ke moerasbanden (druk 1 tot 1,2 bar) en een motorvermogen van 350 pk niet steken in de blubber. „Door het éénfase systeem worden de bieten in één werk gang gerooid en verzameld", ver klaarde A. Ketelaar, projectmanager van machinefa brikant Cebeco. „De rooier is door dit systeem niet alleen in zetbaar bij slecht weer maar geeft een schoner produkt door dat de bieten vóór de wielen uit worden gerooid. En grond tussen het produkt (tarra) vormt een steeds grotere onkostenpost." Volgens Ketelaar is ook de effi- ciëncy ten opzichte van het be staande systeem (dat meerdere werkgangen kent) belangrijk toe genomen. „Dat scheelt in de ar beidskosten." Hij voegt er direct aan toe dat met de machine, waarvan er in Nederland zo'n 25 draaien, een investering van een half miljoen gulden is gemoeid. Voor loonwerker Jan Grisnigt is dit voorlopig nog iets teveel van het goede. „Alleen doorde extre me weersomstandigheden kun nen we het met eigen materiaal nu niet klaren. Gelukkig is het niet elk jaar zo slecht." (Foto Gerard Timmerman) Onzekerheid Joop Steenvoort, Fred Krijnen en Freerk Broekstra gaan met z'n drieën verder in het centrum aan de Schoor- wal. In hoeverre de verminderde be zetting van het gebouw gevolgen zal hebben voor de exploitatie van het centrum staat nog niet vast, de in vulling van de vrijgekomen behandel ruimte evenmin. „Maar de wijze van benadering van de patiënten zal vanaf volgend jaar anders zijn", voorspelt Steenvoort. Volgens directeur R. Veenstra van Rabobank Texel gaat 1992 de boe ken in als een „absoluut topjaar". Dankzij een aantal economische ont wikkelingen zal het aantal leningen en kredieten dit jaar een toename te zien geven van circa 730 miljoen netto, een stijging van 20 procent. Dat is tweemaal zo hoog als het lan delijk gemiddelde. Veenstra zei dit tijdens de verleden week gehouden algemene ledenver gadering van de Coöperatieve Raiffeisen-Boerenleenbank Texel, zo als 's eilands grootste bank officieel heet. Oorzaken zijn onder meer het grote aantal nieuw gebouwde visse rijschepen, overnames c.q. uitbreidin gen van boerenbedrijven, aanschaf van tweede woningen en investerin gen door het midden- en kleinbedrijf. Verder is het aantal toevertrouwde middelen in de „dure sector" flink gestegen, zodat Rabo Texel hogere rente-inkomsten heeft. „Dit jaar is waarschijnlijk het meest spectaculaire jaar in de historie van deze bank. Voor het voorspelde sombere 1993 is dat in elk geval een goede basis", al dus Veenstra. Landbouw Vorige week liet de komend voorjaar afscheid nemende directeur in deze krant al zijn licht schijnen over de toeristische sector, waarin de gren zen van de groei in zicht lijken te zijn. Veenstra voorziet dat de Texelse landbouw ondanks diverse beperken de maatregelen zal overleven. „We hebben hier bekwame ondernemers met gemiddeld een gezonde vermo gensverhouding. Er zullen moeilijke tijden aanbreken, maar we moeten niet doemdenken. De boeren zullen overleven, al zal de werkgelegenheid in deze sector drastisch teruglopen." De in de zaal aanwezige landbouw- voorlichter J. Koolhof bevestigde deze zienswijze. Wat de visserij betreft is Veenstra optimistischer. „De Texelaars hebben op tijd geïnvesteerd en de grootste saneringsslag lijkt nu achter de rug. De vissers zullen een goede boter ham kunnen blijven verdienen, maar ook hier moet rekening worden ge houden met een teruggang in de werkgelegenheid." Grens Rabo Texel sloot het boekjaar 1991 af met een balanstotaal van 7209 miljoen. Daarmee is de bank voor het eerst in de geschiedenis de grens van 200 miljoen gulden gepasseerd. In 1990 finishte de Rabo nog op 7193 miljoen.'Deze stijging is een procent hoger dan de andere Rabo- banken in den lande wisten te beha len. Het aantal toevertrouwde middelen (spaargelden, deposito's en crediteuren) laat een toename zien van 7,9 procent, en ook dat is een procent meer dan landelijk. De hoek Schilderend/Keesomlaan was woensdagmiddag tijdelijk afgezet voor de verwijdering van een oude opslagtank. De kolos met een inhoud van tienduizend liter bevond zich in de grond voor de Koninkrijkszaal van de Jehovah's Getuigen. Vroeger had de firma Rab uit Oudeschild daar een kolenopslag. Voor de eigen vrachtwa gens was er een pomp waar ze ga- solie of diesel konden tanken. De pomp was in gebruik totdat het pand in 1970 werd omgebouwd tot café De Koffiebar. De huidige gebruikers en eigenaars van het pand, de Texel se groep Jehovah's Getuigen, stuit ten op de tank toen zij de leidingen Het moment waarop de kraan de loodzware olietank uit het gat tilt. IFoto Frans Hopman) 'N^KSZAAr 'AMS GEïuiGEtj De bank behaalde in 1991 een netto winst van 7599.255,- (1990: 7420.513). Statutair wordt dit bedrag toegevoegd aan de algemene reserve. Het bruto resultaat was 72.655.111,-, ruim drie ton minder dan in 1990. Veenstra schreef dit verschil toe aan het iets gestegen kostenniveau bij de bank, veroorzaakt door stijging van de salarissen en kosten als gevolg van de groei. De bank moet een gro ter aantal mutaties verwerken en de kosten daarvan worden doorberekend door Rabobank Nederland. Van in vloed op de post salarissen was de toename van het aantal volledige ar beidsplaatsen (van 43 naar 46). Lagere rente Een belangrijke andere oorzaak van het lagere bruto resultaat over 1991 was dat de bank haar klanten minder rente in rekening bracht dan eigenlijk hoefde. Trots meldde Veenstra dat Rabo Texel bij alle variabele leningen (totaal 7120 miljoen) een half procent onder de adviesrente van Rabo Ne derland was gebleven. Bij de rekening-courantkredieten bleef Texel 0,35 procent onder de marktrente. Tesamen werd in 1991 7690.000,- minder rente van de leden gevraagd. „Omdat onze bank rendabel draait, mochten we dat doen." Op een vraag uit de vergadering ant woordde Veenstra dat hij persoonlijk geen voorstander is van het doorbe rekenen van kosten van geld opne men. „We kunnen niet achterblijven, maar hebben een Tesselse oplossing bedacht. De klanten kunnen bij alle kantoren op het eiland 52 keer per jaar gratis geld ophalen. Dagafschrif ten zullen voortaan twee-wekelijks in plaats van elke week worden ver stuurd. Wie ze vaker toegestuurd wil krijgen, moet twee kwartjes extra be talen. Uit onderzoek blijkt dat 80 pro cent van de klanten het niets uitmaakt. En wie tussentijds wil we ten of hij of zij rood staat, kan altijd nog de Rabofoon bellen." Wat houdt de Texelaars bezig? Dat wordt duidelijk op Ouwe Sunder klaas dat volgende week zaterdag wordt gevierd. Degenen die recente lijk het nieuws haalden kunnen er tij dens de jaarlijkse verkleedpartij op rekenen te kijk te worden gezet. Nog geen idee voor Ouwe Sunder klaas? Hieronder een greep uit het nieuws van het afgelopen jaar waar mee het geheugen kan worden op gefrist. Dorpshuis van De Waal over in ge meentehanden, De Koog opent nieuw trainingsveld, kleindierensportvereni- ging Kotex moet gebouw verplaat sen, reinigingrechten omlaag dankzij omstredèn verhoging toeristenbe lasting, dominee houdt wijnproeverij, Willem Kikkert publiceert Texelse ver halen, verstandhouding jutters en Texels Museum in opspraak, onderne mende vrouwen hanteren ballotage, geen hond meer op de Hors, radiopi raten weer in de lucht na zendver- bod, spreekuur voor ondernemers, TVL en Teso publiceren rapporten, belastingdienst heeft het gemunt op Frits Langeveld. en stichting Tropical Sea Festival, hondenveld in opspraak, café Talk of the Town verzegeld, ver zakking Redoute, Pontweg vier baans?, rancune tussen waterschap en gemeente tegengesproken, Klaas Barendregt tien jaar wethouder, bier brouwer Witte niet in Den Burg, Aldi mag niet naar industrieterrein, bro- Texelse fysiotherapeuten doen niet mee aan een landelijke actie om de behandeling van ziekenfondspatiën ten voor de rest van dit jaar stop te zetten. De actie wordt gevoerd om dat het aantal behandelingen het maximum overschrijdt. Twee van de van electra, gas en water wilden om leggen in verband met een inpandige wijziging. Hoewel het zeven meter lange gevaarte precies onder de stoep en dus op gemeentegrond lag, moet de geloofsgemeenschap de kosten van verwijdering zelf betalen, 's Ochtends om half acht begon een ploeg je vrijwilligers met uitspitten, waarna 's middags een kraan van aannemer Willem Bakker uit Den Hoorn het zwaarste gedeelte voor re kening nam. Na een klein uur sjorren en trekken lukte het de tank uit het gat te tillen. Een milieu-ambtenaar van de gemeente inspecteerde de grond, maar kon geen bodemvervui ling constateren. De tank werd afge voerd naar oude-metalenhandel Witte-Spigt. /Foto Frans Hopman) vijf partners van het fysiotherapie centrum in Den Burg, Ed van Bom mel en Henk de Steur, hebben na een onderling conflict besloten zich terug te trekken uit het maatschap en openen met ingang van volgend jaar zelf een praktijk. Van Bommel gaat zich in de Kik- kertstraat in De Cocksdorp vestigen. Collega De Steur wil zijn praktijk van af juni volgend jaar aan huis in de Wilhelminalaan in Den Burg onder brengen. Omdat de ruimte nog niet tijdig klaar zal zijn, behandelt hij zijn patiënten tot die tijd in het Rode Kruisgebouw aan de Jonkerstraat en in de praktijk van collega Henriëtte Timmermans in Oudeschild. Hoewel De Steur en Van Bommel op een aantal punten met elkaar willen samenwerken, verwacht De Steur zelfstandig tot een goede exploitatie te komen. Eerder dit jaar liet verzekeraar Univé weten dat nieuwe fysiotherapeuten zich nog uitsluitend in de buitendor pen mochten vestigen. Univé ziet dit als service aan de patiënten waar door tevens op vervoerskosten kan worden bespaard. „Ik ben al elf jaar op Texel gevestigd. Daardoor kunnen ze me niet als nieu we fysiotherapeut aanmerken. Dat kan alleen als ze me een nieuw con tract moeten geven." Univé laat weten niet zomaar ak koord te gaan met de plannen van De Steur, met wie de verzekeraar momenteel in onderhandeling is. „We willen nog steeds geen nieuwe vesti gingen in Den Burg toestaan. Een fy siotherapeut moet met hele goede argumenten komen om ons van dat voornemen af te brengen." Behandelstop Om de stijgende kosten te beteuge len besloten ziekenfondsen en fysio therapeuten eerder dit jaar tot een „volumebeheersing". De zeven fysio therapeuten op het eiland mogen dit jaar maximaal 20.000 ziekenfondsbe handelingen uitvoeren. „Mijn volume zal wel iets eerder op zijn dan 31 de cember, maar dat moet niet ten koste gaan van de patiënten", zegt De Steur, die aangeeft wel naar een oplossing te zoeken om de behande lingen toch vergoed te krijgen. „We steunen de uitgangspunten van de landelijke actie, maar vinden dat de patiënt daarvan niet de dupe mag worden", vindt ook Joop Steenvoort, die spreekt namens de drie overge bleven fysiotherapeuten in het maat- schapsverband. „We stellen ons hooguit iets terughoudender op bij het aannemen van nieuwe patiën ten." Doordat de fysiotherapeuten tij dig hebben ingespeeld op de volumestop, komen ze nu niet voor grote problemen te staan. De Texe laars merken dus nauwelijks iets van de actie. Gezien de behoefte aan fy siotherapie, zien de medici het aantal behandelingen graag verder groeien.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5