Sinterklaas is ook maar een mens.... RIMLACH WEEKEND Beschonken Pieten zijn uit den boze Noorlander schilderde Ouwe Sunderklazen ¥0 Expositie in Den Hoorn rr TEXELAARS IN DEN VREEMDE Makkers, staakt uw wild geraas de volgende ronde is met (ouwe) Klaas RUILEN BEDRIJVIGHEID Kleuren-kopieerapparaat voor foto's en drukwerk wt HORSZEL Klaas Expositie in galerie Langewaal PAGINA 8 VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 VF Door Marija Westerlaken We treffen elkaar in een koffielokaaltje. Hij is niet helemaal in vol or naat maar straalt niettemin gezag uit. En vriendelijkheid, oude wijze ogen die vaak lachen. Welke verjaardag hij op 4 december zal vieren? Precies weet hij het niet meer, hij werd geboren in het jaar 270, dus wat vergeetachtigheid moet ik hem op zijn leeftijd maar niet kwalijk ne men. Desalniettemin blijkt hij tijdens het gesprek over een fantastisch geheugen te beschikken. Hij lacht: „Mensen staan vaak versteld van mijn 'alwetendheid', maar ik heb gewoon een heel goed geheugen. En de Pieten hè, die horen ook veel." Sint Nicolaas over normbesef -ik ben ouderwets- de Kerstman en het voetbal. De tijden veranderen. Sinterklaas gaat mee in de moderne tijd waarin degelij ke huizen zijn vervangen door flats, ka chels door centrale verwarming en kinderen spelcomputers vragen. Hij ziet het wat zorgelijk aan want hij is een ouderwets typ, met een groot normbe sef (zijn katholieke achtergrond verloo chent zich niet). „Ik heb er een hekel aan als mensen hun rommel niet oprui men", zegt hij vermanend. Het gebruik van alcohol is helemaal uit den boze, Wl*1 Sint tolereert geen beschonken Pieten. Wat betreft die flats is hij niet rouwig, dat gewiebel op die daken werd de laat ste jaren toch puur minder en het ge mak van een loper heeft wel wat. Bovendien houdt het hem flexibel. Over het steeds groter worden van ka- do's is hij niet zo te spreken maar de kinderen vragen erom. En kinderen gaan voor alles. Ze zijn zijn grote passie en inspiratie bron. Woorden schieten vaak tekort om zijn ontroering te be schrijven. TONGVAL De oude man heeft veel affiniteit met Texel. Ik ontwaar zelfs een licht Texelse tongval. „Ik kom hier al zó lang. Inmid dels ken ik hele families hier. Het voor deel van de kleine gemeenschap is dat ik er zó weer in zit en dus heel actueel kan zijn." Lachend dist hij een verhaal op over een meisje, dochter van een vis sersman, dat haar schoen had gezet maar er niets in kreeg omdat ze 'stout' was geweest. Ze had zich voorgenomen om de Sint wat poon te geven maar kwaad riep ze dan krijgt die ouwe ook niks! Natuurlijk was het hem ter ore ge komen. Het jaar erop zag hij haar op school en zei volgens mij hebben wij nog een appeltje te schillen. De volgen de dag bracht haar vader een grote zak poon.... De goedheiligman komt speciaal naar Nederland om zijn verjaardag te vieren. Zijn seizoen is kort en heftig. Deze we ken bezoekt hij alle scholen en legt honderden huisvisites af. Tijdens de huisbezoeken weigert hij de door de ouders toegefluisterde vermanende woorden uit te spreken. Wel mag hij graag in plaats van de kinderen, de ouders op het matje roepen. Het blijft tenslotte een kinderfeest. Lijkt het erop dat ons culturele erfgoed, Eén van de oudste volksgebruiken in ons land is het feest van oude Sinter klaas: een oeroud folkoristisch ritueel dat alleen nog op de Waddeneilanden wordt gevierd. Elk eiland kent z'n eigen traditie en heeft een eigen naam voor het feest. De manier waarop het wordt gevierd en zelfs de datum verschilt per eiland. Op Texel valt Ouwe Sunder- klaas op 12 december. Het Oude Sunderklaasfeest heeft niks te maken met de bekende bisschop uit Myra die jaarlijks op 5 december ons land bezoekt en menig kinderhart snel ler doet kloppen. Oude Sunderklaas stamt af van een voor-christelijk zonne- wendefeest, een eredienst aan de voor ouders en de heidense god Wodan. De oude Germanen en Noormannen geloofden dat hun god Wodan of Odin, zoals hij ook wel werd genoemd, leefde in de dodenrijk. Jaarlijks zocht hij in midwintertijd, twaalf dagen rond de zonnewende, contact met de levenden. In deze jogenaamde „jul"tijd trok hij met zijn dodenleger rond. De mensen probeerden de dodenstoet te misleiden met verkleedpartijen, maskerades en veel wild geraas. Door de eeuwen heen is het zonnewen- defeest verwaterd en zijn de scherpe heidense kantjes er behoorlijk afgesle ten. Nu gaan de eilandbewoners een maal per jaar gemaskerd en verkleed „speulend" de straat op en vestigen op carnavaleske wijze de aandacht op ge beurtenissen en personen die in het af gelopen jaar in het nieuws kwamen, of op andere wijze de aandacht op zich wisten te vestigen. De traditionele „speulers" spreken niet, maar dragen hun tekst mee op een bord om de hals. Na het speulen -vroeger na twaalven- gaan de maskers af en wordt er tot in de kleine uurtjes feest gevierd. Ouwe Sunderklaas is een sterk tot de verbeelding sprekend volksgebruik. Geen wonder dat kunstschilder Henk Noorlander (geboren in Amsterdam) er door is gefascineerd. Sinds hij in 1973 op Texel kwam wonen, heeft hij het feest in het dorpje Den Hoorn jaarlijks van harte meegevierd. Tot zijn spijt ziet De Texelse Gerda Zijm is land bouwkundig ingenieur. Samen met haar vriend doet zij een ont wikkelingsproject onder boeren in Nicaragua. Het heeft de laatste tijd geregend dus bij het laatste huis voor de rivier houden we even stil om te vragen of de rivier vandaag doorrijdbaar is. We hoeven ons geen zorgen te maken zeggen ze, maar ik ben het allemaal nog niet zo gewend en geef onnodig veel gas als we het wa ter inrijden. Alles gaat natuurlijk goed en langzaam slingeren we het rivierdal letje weer uit. Het heeft wel wat, dat werken in vreemde landen, bedenk ik me. De Hoge Berg is mooi, maar dit is toch net een slagje echter. Het gebied waar we doorheen trekken is bergachtig en groen, de weg stenig en slecht, onze jeep is oud maar sterk. Op het hoogste punt aangekomen, staat een heel groepje mensen druk te geba ren. We stappen maar eens uit om te kij ken wat er aan de hand is. Het blijkt dat de auto van twee nonnen, waar wij nota bene net naartoe op weg waten, de hel ling is afgereden. Regelrecht een huis in. Gelukkig was er niemand binnen, want het betreffende huis was duidelijk minder stevig dan de auto. De houten voorgevel ligt in puin en de auto staat in de kamer. Met een span ossen wordt de Toyota van de nonnen omhoog getrok ken. De wagen heeft geen schrammetje. En de nonnen? Een schrikje. Ze zaten er niet in. Ze hadden de auto even gepar keerd, maar waarschijnlijk de handrem niet zo goed aangetrokken. Maar goed, tien minuten later rijden we achter hen aan naar hun huis in Los Jirones. Los Jirones geniet twijfelachtige natio nale bekendheid wegens de „cholera" die er een maand geleden zijn eerste slachtoffer maakte. In heel Centraal- Amerika is deze ziekte sterk aan het groeien, nadat men hem eigenlijk al uit geroeid had gedacht. Het is een echte armoede-ziekte, veroorzaakt door het drinken van besmet water en slechte hy giënische omstandigheden. Nadat in Los Jirones de eerste dode was begra ven, kwamen er in heel nicaragua hulp programma's op gang om drinkwater putten te graven en latrines te bouwen. In Los Jirones is nu gelukkig alles weer onder controle. De nonnen, die allebei ook nog eens Maria blijken te heten, zijn leuk en doen goed werk. Het belangrijkste is wel dat ze de dorpsraden in het gebied nieuw leven hebben ingeblazen. Op die manier kunnen de dorpelingen zelf bepalen welke kant het op moet met hun eigen ontwikkeling en als groep wordt hun stem eerder gehoord. Want vaak is veel afhankelijk van onzichtbare en onberekenbare regeringsinstanties. Meêstal leidt dat er toe dat er niets gebeurt. Voor ons is dat een belangrijk punt van ontwikkelingswerk: niet alleen allerlei dingen geven, zodat mensen eigenlijk alleen maar afhankelijk worden van ge vers in verre, rijke landen, maar probe ren om mensen zelf juist sterker te maken door hun organisatie te verster ken, zodat ze gezamenlijk hun eigen plannen kunnen gaan uitvoeren en acti viteiten uit gaan voeren die binnen hun eigen mogelijkheden liggen. Ik ben nu drie maanden in Nicaragua en ben al opgeslokt door de problemen en nieuwtjes van hier. Het is leuk om hier weer terug te zijn. Er is de afgelo- Je koopt maar voor je Sinterklaas-kont weg, maar omdat iedereen alles al heeft, weet je nauwelijks wat je moet aanschaffen. Dat is gelukkig een trend en daarom mag tegenwoordig bijna alles geruild. Het wordt dan wel in onver nietigbaar plastic geseald of van moeilijk scheurbare sluitzegels voorzien. Al tijd de originele verpakking bewaren, nooit van te voren garantiebewijzen laten invullen en goed alle kassabonnen bewaren. Je hebt bijna de neiging om de aankoopbonnen bij de surprises te doen, zodat de begunstigde onmid dellijk, zonder administratieve rompslomp, het onuitgepakte kleinood kan ruilepDe keus was vroeger trouwens ook niet gemakkelijk. Om te kijken of je cadeautje wel goed paste bij het zondagse pak, haalde je in Den Burg een „zichtzending" stropdassen. Om de joligheid van pakjesavond te vergroten gooiden we altijd al het pakpapier in een hoek van de kamer. Zo raakte de zichtzending op de Rooie Zee. Dat probleem was niet al te groot, want in die tijd was de vuilnisbelt op zaterdagmorgen meer een ruilbeurs. Als je een aan- hangertje puin wegbracht, nam een ander het meteen als wegverharding mee en zelf kwam je met drie redelijke fietsframes terug, die je de week daarop weer omruilde voor wat anders. Omdat we nogal herkenbare surprises had den,. vonden we de zichtzending nog vrij gemakkelijk terug. De volgende dag lagen ze weer feestelijk in de etalage van Moerbeek. D. WITTE ROEPER Met een computergestuurde kleuren kopieermachine is kantoorboekhandel LenR deze week een nieuwe activiteit gestart. Het apparaat kan niet alleen kleurenfoto's kopiëren op elke ge wenste grootte, ook kan naar smaak kleur worden toegevoegd aan zwart witte teksten. Winkelchef Ben Zegeren verwacht hier mee een gat in de markt te vullen, zo- wel voor particulieren als voor bedrijven. „Momenteel maken velen bijvoorbeeld menukaartjes voor de feestdagen in eigen beheer. De oplage is te klein om apart te laten drukken, dus kopieert men meestal een tekst op gekleurd papier. Onze kopieermachine biedt echter ongekende mogelijkheden om er een veel fraaier en kleurrijker re sultaat van te maken." Afgelopen jaar stond in de winkel al een kleurenkopieerder, maar die had teveel beperkingen..Met het nieuwe apparaat, de Canon laser copier 300, kunnen kleurenfoto's tot A3-formaat worden „opgeblazen". Ook kan een grote foto in onderdelen worden uitvergroot; de delen samen vormen een poster van 115 bij 165 cm. De kleurkwaliteit is niet zo perfect als die van drukwerk, maar toch verbluffend goed. Andere mogelijkhe den zijn o.a. vermenigvuldiging van (pas-)foto's, afdrukken op transparant vel en het uitsparen van ruimte waarin een (bedrijfs-)naam of logo kan worden ge plaatst. Kopieën op A4-formaat gaan en kele guldens per stuk kosten. De magische kreet uit de zestiger jaren „Klaas komt" heeft op Texel altijd een speciale betekenis gehad. Eerst vieren we het feest van Klaas de gulle kindervriend naar wiens komst met angstige spanning wordt uitgekeken. Op 12 december komt die ouwe Klaas die nog veel meer emoties losmaakt. Onlangs hadden we de onverwachte komst van een nieuwe Klaas. Welke eisen mogen we aan hem stellen? Hij is geen dakruiter, maar manoeuvreert wat langs de kustlijn, moeizaam zijn ronde volbrengend. Zijn drie zwar te pieten heeft hij het zwijgen op gelegd, want hun zakken bevatten vermoedelijk duistere surprises. Maar wat een verwennerij voor Texel, drie „Klaassen"! Eén ding is zeker: die Ouwe Sunderklaas zal op zijn feest de ronde op veel ma nieren afleggen. Ook op een sche ve schaats komt menig Klaas vaak klaar..... Horszei Van eind november tot half januari is in Galerie Langewaal te De Waal een se rie houtsneden gebaseerd op bijbel teksten te zien. Deze 107 houtsneden zijn in 1965 gemaakt door Flip van der Burgt en bekend geworden onder de ti tel „Bijbel Zwart/Wit". De Brabander Flip van der Burgt leefde van 1927 tot 1977. Hij woonde en werk te, na een verblijf van enige jaren in het Verre Oosten, in Amsterdam, waar hij een grote bekendheid genoot als grafi cus. Door de jarenlange vriendschap met de Amsterdamse gereformeerde predikant W. van Boei jen kwam deze vrijdenker ertoe om de bijbel eens te gaan lezen. Hij werd getroffen door de eenvoud en de geweldige menselijk heid die uit de bijbelverhalen sprak. Dit is heel goed te merken aan de manier waarop hij aan de bijbelverhalen gestal te heeft weten te geven. Zijn houtsne den zijn sterk expressief en bijzonder indringend. Deze houtsneden zijn eer der geëxposeerd in o.a. het Anne Frank huis te Amsterdam, het Bisschoppelijk Museum te Haarlem en het Chagall House te Haïfa. Galerie Langewaal is van november tot maart geopend op woensdag tot en met zaterdag van half twee tot half zes. het vieren van Sinterklaas, verdrongen zal worden door de Kerstman? Ziet de Sint hem als een concurrent of als colle ga? „De Kerstman is een goede vriend van mij. Maar kerst? Ik denk dat het er nooit inkomt, daar zijn jullie te nuchter voor. Natuurlijk kan ik er zelf ook veel aan doen, er goed verzorgd uitzien bijvoor beeld. Ik hamer er ook altijd op dat de Pieten hun kleding in orde houden. In deze drukke tijden heb ik soms wat bijstand nodig, maar niets ergert mij meer dan zes Sinterklazen die op een rijtje staan." Helaas is mijn tijd op. Er is voetbal op TV en de wedstrijd Madrid Real - Vites se wil hij beslist niet missen. Sinterklaas is ook maar een mens. hij dat de belangstelling voor het tradi tionele speulen langzaam maar zeker afneemt. Zijn vrees dat Ouwe Sunder klaas, zoals zovele volksgebruiken, bin nen afzienbare tijd geheel verdwijnt, deed hem naar z'n penselen grijpen. En hij schilderde met hulp van de foto's van de laaste jaren een serie fraaie Ouwe Sunderklaastaferelen, die door z'n dorpsgenoten zeker zullen worden herkend. De schilderijen worden geëxposeerd in open atelier/expositieruimte 't Schilder- tje, „De Vermaning", Diek 11a, Den Hoorn, Texel. Telefoon 02220 - 19721/19688. Het atelier is dagelijks ge opend, „tenzij ik dicht ben". De specia le Ouwe Sunderklaas-expositie duurt van 12 december tot 6 januari. pen anderhalf jaar veel veranderd, dat wel. Na de verkiezingen in 1990 zijn veel Nicaraguanen teruggekomen die naar Miami waren gegaan. Ze hebben veel Amerikaanse gewoontes meegeno men en zijn, alleen al qua kleding op vallend in het straatbeeld aanwezig. Tijdens de revolutie was de rijkom, of de armoede, verdeeld over de mensen. Nu zit de rijkdom bij een kleine groep en de rest van de mensen mag proberen de eindjes aan elkaar te knopen. Maar toch is met de verkiezingen niet zomaar alles van het sandinistische decennium verloren gegaan. Veel mensen geloven nog in de mogelijkheid om je lot in eigen hand te nemen en zitten niet al leen maar af te wachten. Veel mensen zijn georganiseerd om daarin sterker te staan. Daarom vind ik Nicaragua nog steeds een interessant land. 1. Golden Earring - The naked Truth 2. ABBA - ABBA Gold 3. Kinderen voor kinderen - Vol 13 4. Various - Greatest hits of the 80's 5. Gloria Estefan - Greatest hits 6. Herman van Veen - You take my breath away 7. Various - Greatest hits vol. 4 8. Ome Henk - De nieuwe avonturen van 9. Freddie Mercury - The Freddie Mercury album 10. Paul de Leeuw - Voor U, majesteit

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 8