IXÏ7 Enthousiaste fans halen McCalmans naar Texel FILM HONGERT IN AFRIKA' Simon Bremer (11) zou chef systeembeheer kunnen worden PROGRAMMA RADIO TEXEL 106.1 FM KERKEN HELPEN NI/ Afspraakje WEEKEND WARMLOPEN VOOR DE DUINEN LANGS DE WEG Hemelrijk VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 92 PAGINA 9 „Eigenlijk is het een uit de hand gelo pen grap", vertelt Dirk Kuiper. „Maar toen ik hoorde dat The McCalmans tij dens hun Nederlandse tour drie vrije dagen hadden, en graag een optreden op Texel wilden geven, had ik geen rust meer. Bleef weifelen tussen 'Het zou echt te gek zijn' en 'Maar hoe krijg ik het voor elkaar.' Zonder de hulp van Duwie den Brok was het echter hele maal niks geworden." Zij was het die Cor van Heerwaarden tenslotte en thousiast kreeg. Dat was afgelopen dinsdagavond om half twaalf. Eind woensdagmiddag zette de Klif exploitant definitief het licht op groen. Het gevolg is een optreden van The McCalmans op woensdag 16 december in Klif 12. De Schotse Mc Caimans vormen sinds 1964 een Folkgroep. En met succes. Want het drietal, lan McCalman, Nick Keir en Derek Moffat, trad onder andere op in Nieuw Zeeland, Australië, Ameri ka en Hong Kong. Ook staan er regel matig Europese toernees op het programma. Daarbij waren in het verle den twee Texelse concerten. Het eerste, drie jaar teru,g was nog voor een half le ge zaal. Verleden jaar mei zat Klif 12 echter vol. Met tussen het publiek uiter aard Duwie den Brok en het echtpaar Kuiper. Fervente aanhangers van de Folkmuziek, en ondertussen behoorlijk 'fan' van de Mc Caimans. Aan het eind van dit concert beloofden de drie Schot se heren over twee jaar terug te komen naar Texel. Dat duurde Kuiper echter te lang. Te meer daar er binnenkort een nieuwe Nederlandse toernee begint. Jammer was dat voor een concert in Zaandijk geen kaarten meer waren. Kuiper: „Du wie zei toen nog tegen mij 'Als jij niet naar Zaandijk kunt, dan halen wij ze toch gewoon hierheen'. Geintje natuur lijk. Dacht ik. Want toen ik voor infor matie over de andere optredens hun Nederlandse contact persoon belde, vroeg die tot mijn verrassing of ik op Texel geen zaaltje wist. Zij hadden drie dagen over, te kort dus om naar huis te gaan, maar Texel zagen ze wel zitten. Wilden er desnoods een radio optreden voor laten lopen. Nou, ik schrok mij rot, maar vroeg toch enkele dagen bedenk tijd. Want het idee liet mij niet los. Maar hoe regel je zo iets?" „En eigenlijk had ik alles tegen. Het was, om maar iets te noemen, wel erg kort dag. En hoe moet het met de finan- cieën? Daarbij kwam dat iedereen met zijn hoofd al bij Ouwe Sunderklaas zit. Ook de caféhouders bijvoorbeeld. De eerste op het lijstje, Cor van Heerwaar den, zag het niet zitten. Kort dag, mid den in de week, te kort op Ouwe Sunderklaas, enz. enz. Last but not least gaat het Klifpersoneel rond die tijd ook nog naar Parijs. Dus dat kon ik wel schudden. Ook de Twaalf Balcken durf de het niet aan. Onderweg naar De Lin deboom fietste ik echter nog even langs Duwie. Voor een oppepper. Want ik zag het toen eigenlijk niet meer zitten. Maar Duwie had een verrassing voor mij...." „Nou, verrassing? Stress dus. Want het telefonische aanbod wat zij vijf minuten daarvoor van The McCalmans had gehad, kon den wij niet meer laten lopen. Het be drag zelf doet niet terzake maar het is beduidend minder dan hun 'normale' gage. Door Duwie onder andere afge dwongen met „Ja, maar wijzijn maar gewone mensen hoor!" Van Heerwaarden ging, na enige be denktijd overstag. „Dus het concert komt er. Alleen de zaal moet nog even vol. Dat zal echter wel lukken. Want Texel kent veel folkfans. En als wij, deze boerenpummels dus, zoiets voor elkaar krijgen, mag Texel ons niet in de steek laten." Het optreden van The McCalmans is op 16 December. Het concert begint om 20.30 uur. Kaarten kosten f 15,- en zijn vanaf nu verkrijgbaar in Klif 12. Tel. 19633. Zaterdag 8.00 u. 10.00 u. 12.00 u. 14.00 u. 16.00 u. 17.00 u. 19.00 u. Typisch .Texel, met de .TexeLagenda Bedrijven voor bedrijven, muziek met de vakaturebank. Goedemiddag Texel, lunchprogramma met het Weetje van de Week. C&N Presents, met een kritsische noot op Texelse en landelijke activiteiten en het Texels filmnieuws. WAT, Wild, Aantrekkelijk en Trendy. The Music Cube, muziekprogramma. De dansbare 21, met de meest ge draaide platen in de Texelse disco theken. 1001 Vragenspel. familiequiz over Texelse, Hollandse en andere onder werpen, zoals sport, kunst en met puz zels en raadsels. Radio 10 Gold. 18.00 u. 19.00 u. 19.30 u. 23.00 u. 18.00 U. 19.00 u. 20.00 u. 18.00 u. 19.00 u. Dinsdag Bonte dinsdagavond, verzoekplaten. Raad en daad. discussieprogramma over de Texelse gemeente politiek. Raadsvergadering, rechtstreekse uit zending vanuit het gemeentehuis. Radio 10 Gold. Woensdag Eigenwijs, geestelijk kinderpro gramma. Onder de toren, geestelijk pro gramma. Radio 10 Gold. Donderdag Country time. Texel totaal, Texels nieuws- en actuali teitenprogramma. Rubrieken, discus sies en muziek. Radio 10 Gold. Vrijdag Zondag 9.00 u. 10.00 u. 11.00 u. 12.00 u. 15.00 u. 16.00 u. 18.00 u. 19.00 u. 20.00 u. 22.00 u. 19.00 u. 20.00 u. Klassiek op zondag, klassieke muziek. Kerkdienst uit de Gereformeerde kerk te Den Burg. Vlaswiek, muziek en poëzie. Natuurwijzer, informatief natuurpro gramma met informatie van EcoMare. Spectal over schimmels en gisten. Ballroom en Latin. Terug uit de zo merstop. Een plaatje en een praatje, Willem van Leersum ontvangt een gast en diens platenkeüze. Non-stop Nederlandstalig, muziek. Sportlokaal, sportverslagen en in terviews. Time travelling, muziek door de tijd. Lokaal kabaal, jeugdprogramma met muziek. Z.A.P.P. door Marco Veenendaal en Frank Smit. Radio 10 Gold. Maandag Symphonica, klassieke muziek. Netty Jongejan verlaat symphonica. Ter ver sterking van het team gezocht een nieuwe medewerkster: tel. 14558. Rondom de boerderij. Radio 10 Gold. 19.00 u. 20.00 u. 24.00 u. Elck wat wils, verzoekplatenpro- gramma. Paradijsvogels, koopavond-muziek. C&N presents, nieuwe formule. Radio 10 Gold. i. Januari 1993 5 januari: Doopsgezinde Zusterkring Den Burg 14.30 uur - Jaarvergadering - Bestuursverkiezing. 9 januari: Puzzelrit MAB-club (Nieuwjaarsrit). 10 januari: Winterserie '92-'93 Wandelsportver eniging Het Gouden Boltje, kiosk Turfveld. 20 januari Ned. Bond van Plattelandsvr. afd. De Cocksdorp Eierland, Eierlandse Huis 19.45 uur, Jaarvergadering en een dia-quiz over Texel o.l.v. dhr. J. Koolhof. Kath. Vr. gilde, Witte Burcht 19.30 uur, Jaarvergadering en quiz over Texel o.l.v. Wil Kikkert-Duinker. Door Marija Westerlaken Hij ziet eruit als een heel gewoon jon gentje dat gewone dingen doet. Over het algemeen is dat ook zo maar soms presteert hij iets bijzonders. Zaterdag haalde hij zijn Praktijk Diploma Infor matica (PDI-1) op MBO-niveau. Geen geringe prestatie voor een elfjarige. Si mon Bremer uit Oosterend is er, on danks alle aandacht die hij van de pers krijgt, vrij laconiek onder. Voor het in Utrecht afgenomen examen waren onder de bijna 3000 aanwezige kandidaten 15 kinderen. Wat doen die kinderen hierwerd nog gevraagd. Die kinderen deden ook examen. Dr. Hans van Oordt heeft als experiment voor hoogbegaafde kinderen zoals Simon een lespakket ontwikkeld waarbij de cursusstof is verkort tot drie overzichte lijke boeken die in drie keer drie maan den worden behandeld. Aan bod komen de technische middelen, de computer in het bedrijf-automatisering en de praktijk, het leren omgaan met programma's. Ongeveer 12 kinderen tussen de 8 en 15 jaar uit heel Neder land deden deze verkorte cursus PDI. Simon vond het moeilijk, in het begin vooral omdat hij moest leren leren, maar de stof zelf bleek ook een hele klus. Er zijn meer hoogbegaafde kinderen dan wordt aangenomen, 2% van alle kinderen blinkt op school uit. Deze be gaafde kinderen kunnen tot grote prestaties komen maar moeten wel ge prikkeld worden. Met minder makkelijk lerende kinderen wordt veel rekening gehouden. Er is een groot aanbod van speciale lespakketen, terwijl deze aan dacht er niet is voor zeer makkelijk le rende kinderen. Ze leren toch goed? Gevolg is dat ze in de klas minder vaak een beurt krijgen, de prestatiedrang wegvalt en er geen uitdaging meer is. Simon zit vooralsnog op de school met de Bijbel en hoopt straks VWO te gaan doen. Rekenen is zijn sterkste kant. Toen hij op school kwam heeft hij direct het eerste jaar rekenen overgeslagen en is daarna doorgegaan in zijn eigen tem po en met aangepaste lespakketten. Wanneer werd het duidelijk dat Simon erg goed was in bepaalde dingen? „Toen hij drie jaar was telde hij van 1 naar 100 en terug", zegt zijn vader. „En als kleu ter beheerste hij het digitale klokkijken al." Simon voelt zich niet zo speciaal. Hij leert wel heel makkelijk en is behoorlijk goed in bepaalde dingen. „Maar ieder een is wel ergens goed in", voegt hij er aan toe. Thuis wordt het belangrijk .gevonden dat hij geen uitzonderingspo sitie krijgt, maar daar krijgt hij weinig kans voor, met één zuster en twee zus jes. En voorlopig heeft hij het druk met hobby's en voetbal. We zwaaien altijd even naar elkaar op straat. Alleen halverwege no vember begint hij me veelbeteke nend aan te kijken. Bijna is het dan begin decemberde tijd van ons jaarlijke afspraakje. Op die bepaalde datum, klokslag halfzeven komt hij haastig over de Keesomiaan aangefietst. We gaan naar binnen op het geheime adres en hij begint zich langzaam uit te kleden. „Zullen we de mantel nog maar even over de stoel hangen?" Hij is een beetje zenuwachtig. Ik st rijk pensee/zacht over z'n gezicht, maar zie hem desondanks ziende rogen ouder worden. „Ik heb nieu we handschoenen gekocht" en „waar is mijn zegelring?" Het afge lopen jaar kampte hij met persone le problemen. Maar nu wordt hij omringd door enthousiaste mede werkers. De nieuwe baardlijm vol doet hopelijk en wanneer ik de mijter op z'n pruik druk, is hij aan koffie -met een rietje- toe. En ik ook. De medewerkers worden gekleed en van een donkere kleur voorzien. Klokslag half negen zijn we klaar. Prime-time. Klassen vol verwach tingsvolle kindertjes wachten met kloppend hart op de eerbiedwaar dige en zijn gevolg. Tot volgend jaar, Harry! DE LEUKSTE THUIS Vind je de breedzwaaiende en aan de lopende band melige moppen tappende STEVE MARTIN leuk? Denk je ook nog dat GOLDIE HAWN met haar eeuwige school- meisje's uitstraling en haar speelse bijdehande fantasie humor heeft? Dan mag je HOUSESITTER niet missen. Ik word op staande voet een beetje nerveus als iemand mij vraagt naar een film met één van die twee in de hoofdrol te gaan, laat staan allebei. Ik kende film dus absoluut niet. In de voorbeschou wing staat dat het een „Fatal Attrac tion" op de komische toer is. De dame heeft geen thuis en bedenkt dat een huwelijk met de heer een aardige oplossing is. Hij speelt het spel wel mee, maar het blijft maar spel, want echt vrijwillig gaat het allemaal niet. Ze installeert zich in zijn riante woning en is met geen stok meer weg te krijgen. Ze ver troetelt op alle mogelijke manieren haar 'echtgenoot'. En schoonpaps en mams zijn helemaal verrukt over hun onechte schoondochter... GILLENDE NACHTMERRIES In de reeks van de filmclub kunt u nog één keer genieten van die ma gistrale thriller op het grote witte doek: THE SILENCE OF THE LAMBS. Een film die waarschijnlijk ook al op Texel op video te huur is, maar die je eigenlijk alleen maar in de beslotenheid van de bioscoop moet gaan zien. De film, die met diverse oscars bekroond werd, is niet zo maar een spannende film met uitsluitende suggestieve span ning. We krijgen „the real thing" te zien: lillend vlees en veel opspat tend bloed. In niets verhullende close-ups maken we kennis met de geesteszieke moordenaar (Antho- nie Hopkins), de vreselijk vermink te slachtoffers van serie-moorde naar Buffalo Bill, maar ook met het verbijsterde gezicht van de kersver se FBI-agente Oodie Foster). Zij opent de jacht op 'Buffalo Bill', de man die mollige meisjes meelokt en vilt, ze vervolgens een cocon van een exotische vlinder in hun keel duwt en tenslotte in een rivier dumpt. Dat doet ze met de hulp van „Hannibal the Cannibal", een ander weerzinwekkende serie moordenaar, die echter al lang ach ter slot en grendel zit, maar ge heimzinnige contacten onderhield met Bill. Een onthutsende film met veel horror en spanning. HOUSESITTER, do t/m ma om 19.00 en 21.15 uur, za/zo om 15.45 uur SILENCE OF THE LAMBS, di en wo om 20.30 uur DE REDDERTJES, De eerste uit de reeks voor de jeugd, za/zo om 14.00 uur, wo om 15.00 uur.(CvH) Het gaat hard bergafwaarts met de dui nen. Zure regen, waterwinning en massa-recreatie tasten de duinen in toenemende mate aan. Samen met Stichting Duinbehoud kunt u deze ontwikkeling een halt toeroepen! Steun daarom de Stichting Duinbehoud. Bel vandaag nog voor meer informatie. Telefoon 071-131800/140548. Toen ik vrijdag bij Albert Heijn binnen liep om boodschappen te doen, werd ik aangeklampt door Jannie Craanen- Hemelrijk. Ze droeg een grote gele ro zet op haar jas waarop in prachtig gete kende letters iets stond, dat ik zo gauw niet kon lezen. Dat hoefde ook niet, want Jannie gaf uitleg met haar nog al tijd welluidende stem. „Wij zijn van de doopsgezinde vrouwep", zei ze. „En we willen graag dat je wat doet voor arme zwerfkinderen in Joegoslavië". Ze hoef de al niet verder te praten want ik had mijn eigen krant goed gelezen. Het was de bedoeling dat ik bij het volladen van de boodschappenkar ook iets zou ko pen voor die hongerende Joegoslaafjes. Een blik bruine bonen, een pak spag hetti, babyvoeding, het hinderde niet wat. Na afloop van het winkelen moest ik die artikelen dan afgeven aan de da mes, die voor verder transport zouden zorgen. Ik informeerde wat die stum- perds in Joegoslavië het hardst nodig hadden, waarop Jannie een lijstje liet zien waaruit ik een keus kon maken. Ik werk aan zoiets graag mee, want het wordt tijd dat die slachtoffers merken dat er aan hen wordt gedacht. Het kwam trouwens goed uit, want bij het naderen van de feestdagen zit ik al tijd met een schuldcomplex. Vreten en zuipen doe ik dan net zo hard als ieder een, maar telkens bekruipt me het ge voel dat het niet eerlijk is omdat op hetzelfde moment overal op de wereld mensen creperen van ellende. Door het afstaan van twee pakjes bruine bonen van fl,69 was ik van dat akelige gevoel af en bovendien deed ik er Jannie en haar doopsgezinde medezusters een zichtbaar plezier mee. Ik was met mijn boodschappenwagen net het draaihek door, toen ze alweer een volgende klant besprong en hetzelfde verhaal begon. Die klant had de krant nog niet gelezen en liet het zich daarom allemaal uitleg gen. Tijdens het afwegen van sperziebo nen hoorde ik Jannie tot mijn ontzetting letterlijk zeggen dat die spullen be stemd waren voor doopsgezinde kinde ren in Joegoslavië. Dat kon toch niet waar zijn? Ik dacht dat ze in dat land al leen moslims en moorddadige christe nen hadden. Zouden daar werkelijk ook doopsgezinden zijn, compleet met Ver maning, zusterkringen en alles waterbij hoort? Het leek onwaarschijnlijk maar bij nader inzien niet onmogelijk. Nog geen week tevoren had ik een tv- reportage gezien over Nederlandse mennonieten die al 300 jaar in het grensgebied tussen Kirgizië en China zitten, zodat het veel naburiger Joe goslavië voor deze strijdbare doorzet ters geen probleem kon zijn. Doops gezinden zijn immers altijd vervolgd en daarbij zowat de hele wereld overge- jaagd. Wat me niet aanstond was dat die le vensmiddelen alleen naar doopsgezin den gingen. Niet eerlijk. Afgezien daarvan heb ik het niet begrepen op doopsgezinde kinderen. Als rooms jon getje heb ik hen in de vroege vijftiger ja ren te vuur en zwaard bestreden, zoals de trouwe lezers van deze rubriek we ten. Het heeft destijds geen barst gehol pen en daarom loop ik nog steeds met het gevoel dat ik het karwei alsnog moet afmaken. Ik wilde terugrennen naar Jan nie om opheldering te vragen, maar dat lukte niet want je kunt maar in één rich ting door dat hek. Gelukkig had de vrouw die ik ooit beschouwde als de Texelse nachtegaal, me in de gaten en corrigeerde haar uitlating: de actie was natuurlijk ten bate van kinderen van alle gezindten. In het vuur van haar enthou siasme had Jannie de vrouwen met de Joegoslaafjes verward. Ik wist trouwens helemaal niet dat Jan nie doopsgezind was. Ondanks haar meisjesnaam die verwijst naar een nog beter Leven na dit leven, had ik haar tot dusver uitsluitend gezien in het gezel schap van NVV-vrouwen en andere linkse en zelfs feministische elementen, die zich van God noch gebod wat aan trekken. Jannie ging weliswaar altijd ge tuigend door het leven, maar uitsluitend met een strikt profane politieke bood schap die soms was verwerkt in voor dracht, lied of sketch. Mensen van een andere kleur die haar en haar revue- groep uitnodigden, waren daar zo be ducht voor dat ze haar soms tevoren waarschuwden: „Maak je het niet te rood, Jannie?". Dan ging ze wat meer op de liberale toer, echter zonder haar roe ping te verloochenen. Voor zover ik weet heeft zij echter de here God altijd zorgvuldig buiten beeld gehouden en ook nooit op andere wijze blijk gegeven van spirituele bevlogenheid. Ik had jan nie daarom altijd tot de heidenen gere kend. Dat was dus fout, weet ik sinds vrijdag. Jannie is christen, zij het van het vrijzinnige slag waar ik mijn beden- kingen tegen heb. Aan mijn sympathie voor haar en haar even enthousiaste me dezusters deed het niets af. Mijn pakjes bruine bonen waren hen, nou ja die kinderen dan, van harte gegund. Eigen lijk was het een schaamteloos klein of fer, maar ik dacht: als heel Texel het doet, tikt het toch lekker aan. En het was toch ook belangrijk dat ik met Sinter klaas, Ouwe Sunderklaas, kerstmis en jaarwisseling zonder gewetensnood zwelgen kon. Andere mensen worden dan nog geplaagd door het besef dat ze er dik van worden, maar ik hoef me ner gens wat van aan te trekken. Ik kan alles onbeperkt eten, vind bijna alles lekker en word er geen gram zwaarder van. Nee, er stonden mij onbezorgde weken te wachten en ik was van plan daar in het komende weekend een voorschot op te nemen met een liter port, diverse soorten kaas en zakken chips. Die voorgenomen onmatigheid werd nog geen minuut later afgestraft toen ik deze artikelen èn de bruine bonen wil de afrekenen bij de kassa. Wat een pech: het bedragje dat ik aan de bonen had uitgegeven, kwam ik precies tekort. Niet te geloven, daarom ben ik blij dat er een getuige was: mijn oud klasgenote Annelies Joosten-van Heer- waarden, oftewel „Peer-van-Heer". Ze zag met leedvermaak hoe ik mijn hele portemonnee omkeerde, maar toch te weinig had voor alle lekkernijen die de juffrouw al over dat piep-ding had ge schoven. Op de pof kopen mag niet in zo'n supermarkt. De bruine bonen te rugzetten durfde ik niet. En denk maar niet dat Peer me hielp door even een paar gulden voor te schieten. Dus heb ik toen de fles port van ruim tien gulden maar weer in het schap gezet. Zo leed ik in het weekend toch nog gebrek. Het moet een terechtwijzing vanuit het He melrijk zijn geweest. Harry.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9