(jroen '^wartsjexeh in het harL, Gemeentelijke geluidseis is niet in te willigen College vindt bezwaren plan-Zouteland ongegrond ^7/ HINDERWETVERGUNNING VEERHAVEN De Koog Badplaats vindt informatiecentrum gewenst Verkoop VVV-gebouw zo goed als rond Pieten proheren nieuw speeltuig Afstand tussen wonen en werk moet omlaag TEXELSE COURANT TIJDENS DE FEESTDAGEN Paard schrikt: ruiter gewond Geen speelautomaten meer in kantines? Opnieuw jonge zeehond op strand aangetroffen TEXELSE^COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10739 DINSDAG 8 DECEMBER 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. Verschijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los ƒ1,30. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 18986. Redactie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los ƒ1,30 Het ziet ernaar uit dat de Raad van State zal uitspreken dat de geluidseisen die de gemeente als voorwaarde heeft verbonden aan de hinderwetvergunning voor de veerhaven, te hoog zijn. Het is althans onmogelijk dat Teso aan die eis kan voldoen, zo dat het stellen van deze voorwaarde eigenlijk neerkomt op wei geren van de hinderwetvergunning. Het zou daarom beter zijn met een wat hoger geluidsniveau genoegen te nemen, zodat de veerhaven zonder onevenredig kostbare voorzieningen met ver gunning kan functioneren. Het bovenstaande is nog niet de uit spraak van de Raad van State, maar is de essentie van het advies dat is uitgebracht door de Adviseur Beroe pen Milieubeheer. Dergelijke advie zen worden doorgaans door de Raad van State overgenomen. Teso-directeur Theo Hoogerheide voelt zich door het advies gesterkt in zijn zijn opvatting dat het gemeente bestuur deze hinderwetkwestie ver keerd heeft aangepakt. „Als ze begonnen waren met behoorlijke ge luidsmetingen, zouden ze andere voorwaarden hebben gesteld en was hele kostbare rompslomp niet no dig geweest". Geschiedenis Korte inhoud van het voorafgaande. veerhaven met geldt krachtens wettelijke normen als een „inrich ting" waarvoor een hinderwetvergun ning nodig is. De haven met de boten en het verkeer dat eraf komt, kan namelijk lawaai- en andere hinder veroorzaken voor de bewoners van huizen in de buurt. Door een hinder wetvergunning, met name door de daarin opgenomen voorschriften en voorwaarden, kan die hinder worden beperkt dan wel op het bestaande ni veau worden gehouden. Dat er in het geval van 't Horntje maar een paar huizen zijn waar het lawaai wordt ge hoord en dat de bewoners daar blijk baar geen problemen mee hebben, maakt niet uit. Net als alle andere hinderwetplichtige bedrijven moest ook Teso hinderwetvergunning aan vragen. Na veel touwtrekken gebeur de dat en het gemeentebestuur stelde een ontwerpvergunning op, die volgens de gebruikelijke procedure ter inzage werd gelegd zodat het publiek bezwaar kon maken. Bezwaren Teso diende een reeks van bezwaren in. Onder andere werd ertegen gepro testeerd dat de gemeente ook de Het ziet ernaar uit dat het VVV- gebouw in De Koog de informatie functie zal behouden. De stichting Koog Badplaats (DKB) onderhan delt momenteel met de stichting VVV Texelpromotie over de verkoop van het informatiekantoor aan de Dorpsstraat. De Koger ondernemers zien graag dat ook de artsenpost op het terrein wordt gehuisvest, alsme de openbare toiletten en misschipn een taxistandplaats. De onderhandelingen tussen DKB [voorheen De Koog Promotie) gaan niet alleen over de prijs van het ge bouw, maar ook over de beperkingen die de VVV De Koog oplegt om on derlinge concurrentie uit te sluiten. Aanvankelijke waren er meer gega digden, maar de DKB bleek de meest serieuze kandidaat. De behoefte aan een informatiecentrum in de bad plaats brachten de Koger onderne mers tijdens een donderdagavond gehouden vergadering nog eens dui delijk naar voren. Volgens penningmeester Jan Hennink biedt het 3000 vierkante meter grote terrein naast een informatiecentrum voldoende ruimte voor een openbaar toilet en containers voor de medische post. Hoewel het aanvankelijk de be doeling was dat de containers op het terrein bij de RK-kerk zouden worden geplaatst, lijkt het erop dat de artsen het een goede plek vinder. „Ze staan er niet negatief tegenover", aldus Hennink. De penningmeester ver wacht dat de exploitatie geen al te groot probleem zal zijn. „Net als ruim veertig jaar geleden, toen het VVV- gebouw met obligaties werd gefinan cierd, denken we nu aan een soort gelijke opzet. Toen was het een echt Koger initiatief, dat zal nu weer zo zijn." twee veerboten bij de haven had ge rekend (Hoogerheide vreest dat de lokale overheid zich daardoor met het bedrijfsbeleid van Teso zal bemoeien) terwijl er ook geen genoegen mee werd genomen dat bepaalde voor schriften op de schepen betrekking hadden, dat Teso zelf niet de gele genheid had gehad een eigen geluid- sonderzoek af te ronden, dat bepaalde voorschriften niet duidelijk genoeg waren, dat de stookruimte in het Teso-gebouw bij de inrichting werd gerekend en dat geluiden van auto's en passagiers werden be schouwd als geluiden van de inrich ting en dat de gemeente de geluidssituatie ter plaatse niet heeft onderzocht. Om deze redenen verzocht Teso de Raad van State om de hinderwétver- gunning te schorsen (voorlopig ongel dig te verklaren). Dat leidde tot een openbare zitting in Den Haag waar Teso (vertegenwoordigd door advo caat M. Laro) en de gemeente (verte genwoordigd door milieuambtenaar Koos vd Burgh) de degens kruisten. De voorzitter van de Raad van State besloot zijn Adviseur Beroepen en Milieubeheer in te schakelen om een uitspraak te kunnen doen. Reactie? Die heeft nu dus rapport uitgebracht. Teso en gemeente zullen daarop nog kunnen reageren. De kans is groot dat de gemeente dat in instemmende zin zal doen. B en W hebben de vrij heid om te bepalen dat een geluidsni veau van 50 dba bij de woningen op de haven acceptabel is door belangen tegen elkaar af te wegen. In de nu bestreden vergunning wordt een maximum van 45 dba genoemd. De gemeente deed dat conform een voor dergelijke situaties geldende richtlijn, maar had wellicht anders gehandeld als bij behoorlijke metingen was ge bleken dat Teso hieraan nooit kon voldoen, omdat met name het lawaai van het verkeer dat de boot op- en afrijdt nauwelijks is te beïnvloeden. De adviseur vindt in elk geval dat de gemeente de hinderwetvergunning niet met de vereiste zorgvuldigheid tot stand heeft gebracht. Boot hoort erbij Overigens stelt de adviseur Teso op andere punten in het ongelijk. Hij vindt bijvoorbeeld dat de boten wel degelijk bij de inrichting horen en dus Lees verder pagina 2 Klauteren kan Piet als de beste. Sinterklaas en twee zwarte Pieten wijdden vrijdagochtend de geheel vernieuwde speelplaats van de Jozef school in. Toegezongen door alle schoolkinderen verwijderden de Pie ten de cadeauverpakking van de speeltoestellen, die de afgelopen we ken door enkele ouders waren ver vaardigd. Sints knechten gleden tot grote hilariteit van de leerlingen van de glijbaan en klommen in het klim- rek. Ook verrasten zij de jeugd met een gloednieuwe zandbak. Na deze „officiële opening" begaf de goedhei ligman zich naar binnen om het ver bouwde schoolgebouw voor het eerst te bezichtigen. Centraal stond echter het gerenoveerde plein. Totaal zijn 1400 vierkante meter tegels eruit gehaald. Ouders kregen daarbij as sistentie van leerkrachten en leerlin gen van de groepen 6, 7 en 8. Ook enkele bedrijven en gemeentewerken droegen een steentje bij. Sommige In verband met le kerstdag zal de krant van vrijdag 25 december een dag eerder, dus op donderdag 24 december verschijnen. Gewone advertenties voor deze krant kun nen tot en met dinsdag 22 decem ber 17.00 uur worden ingeleverd. In de week van oud en nieuw ver vallen de dinsdag- en vrijdagkrant en verschijnt er een gezamenlijke krant op woensdag 30 december. Gewone advertenties voor deze krant kunnen tot en met maandag 28 december 17.00 uur worden in geleverd. De directie B en w adviseren de gemeenteraad alle bezwaarschriften tegen bestem mingsplan „Den Hoorn 't Zouteland" ongegrond te verklaren. Ze vinden dat de achttien nieuwe woningen in het plan de komende tien jaar voor zien in de woningbehoefte die ont staat door de toenemende werkgelegenheid in en rond Den Hoorn. Behalve de toegenomen werkgele genheid, met name bij het NIOZ waar veel niet-Texelaars een baan vin den, speelt eennieuw aspect een rol. Het college streeft ernaar de afstand tussen werk en woonplaats zo klein mogelijk te houden, zodat het aantal verkeersbewegingen wordt beperkt. Den Hoorn geniet tevens de voorkeur omdat de ruimte om in Den Burg te bouwen beperkt is. Opzien Van de vijf bezwaarschriften tegen de voorgenomen nieuwbouw baarde het boekwerk van buurtbewoner Theo Hoogerheide het meeste op zien. Gedetailleerd ging hij in op de historische ontwikkeling van het bestemmingsplan 't Zouteland en droeg hij alternatieven aan voor de woningbehoeftigen. Indien het plan toch zou doorgaan stelde hij wijzigin gen voor om de privacy van zijn wo ning aan de Naalrand zoveel mogelijk te waarborgen. Satellietbuurt De alternatieve bouwlokaties die met name Hoogerheide op het oog heeft zijn volgens het college echter niet mogelijk. „De praktijk is dat vanuit fi nancieel oogpunt in de sociale sector bouwen alleen complexgewijs moge lijk is. De nieuwbouw moet stede bouwkundig inpasbaar zijn en niet ten koste gaan van de bestaande structuur en openheid van het dorp." Het college deelt verder niet de op vatting van Hoogerheide, dat het plan geen aansluiting heeft bij het be staande dorp, waardoor een „satel lietbuurt" onstaat. Volgens de gemeente is het de enig geschikte bouwlokatie en doen de huizen geen afbreuk aan het dorp. De afstand tus sen de nieuwbouw en de bestaande huizen aan de Naalrand (minimaal dertig meter) vindt het college verge leken met andere woonwijken „ruim bemeten". Ook de alternatieve schets doorstaat de toets der gemeentelijke kritiek niet. Door het verleggen van een sloot komt grond beschikbaar voor de bestaande buurt, waarmee de pri vacy van de omwonenden in stand wordt gehouden. Desgevraagd liet Hoogerheide weten onder deze voor waarden van verdere bezwaren tegen het plan bij de provincie of de Kroon af te zien, zodat de woningbouw niet nog meer wordt vertraagd. Het voor stel gaat echter ten koste van terrein dat b en w liever zien ingericht als speelplaats voor kinderen in de nieu we woonwijk. Wethouder Barendregt voelt er dan ook niets voor te zwich ten voor de verlangens van Hooger heide, maar hoopt wel dat beide partijen toch tot een voor ieder aan vaardbare oplossingen komen. Buurtbewoner J.B.M. Moeskops ba seert zijn bezwaar tegen de huidige bouwplannen op een uitspraak van de gemeenteraad in 1971, waarin'zou zijn gesteld dat de uitbreiding het huidige dorpssilhouet niet mag aan tasten. „Mede op deze gronden heb ik mijn huis gekocht. Het huidige ontwerp-plan voldoet echter op geen enkele wijze aan het toenmalige standpunt", aldus Moeskops, die zich in 1987 in Den Hoorn vestigde. Het college beroept zich echter op het structuurplan Texel, dat in 1979 is vastgesteld en dat als leidraad geldt voor het huidige ontwerp. Bezwaarmaker D.RJ. van der Wel, die adviseert tweede huizen aan de wo ningvoorraad toe te voegen, krijgt alsantwoord dat het college na een eerdere hoorzitting over het plan heeft besloten het recht van tweede woningen niet uit te kopen. Het college vindt het nog te vroeg in te gaan op een eventuele schade claim van buurtbewoners, omdat Ge deputeerde Staten nog geen goedkeuring aan het plan hebben ge geven. De bezwaarmakers kunnen hun pro testen donderdagavond 16 december mondeling toelichten ten overstaan van de commissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid, die dan advies uitbrengt over het plan Zouteland. Een inwoner van Den Burg is zater dagmorgen op de Emmalaan van zijn paard gevallen. De man reed over het fietspad toen een auto met een aan hangwagen naderde. De bestuurder, een 22-jarige man uit De Koog, rem de af om het paard niet te laten schrikken. Maar door het remmen schoot de aanhanger van de trek haak en kwam met veel lawaai op de grond terecht, waardoor het dier toch schrok. De ruiter viel op zijn rug in de berm. Hij werd per ambulance naar het Geminiziekenhuis gebracht. w Teso verkeerstoren van alle gemakken voorzien Ouwe Sunderklaas in de Texelse dorpen Dral wil Texels TV-journaal op de kabel s» Razende Bol geen natuurmonument Texels kunst in Het Posthuys (Foto Frans Hopman) kinderen waren zó fanatiek, dat hun vader of moeder ze om zeven uur 's avonds moest komen halen. Ook woensdagmiddags en zaterdags hiel pen ze druk met sjouwen en spit ten", vertellen coördinatoren Sjef Buijsman en Niek de Graaf. De speel tuigen zijn gekocht uit de opbrengst van de bazaar die de Jozefschool af gelopen voorjaar hield. Naast de minispeeltuin -met zelfge maakte toestellen van bouwpakketten- zijn op het school plein diverse spelobjecten verrezen, alsmede hoekjes en verhogingen waar de kinderen zich tijdens het speelkwartier kunnen uitleven. Doel van deze nieuwe opzet is zo veel mo gelijk spelplezier creëren op een vrij kleine ruimte. Ten opzichte van het oude plein is de oppervlakte nog iets verkleind, maar dat heeft een bijzon dere reden: de veiligheid van de moe ders. Tot voor kort was de Lijnbaan vaak verstopt met ouders die hun kroost kwamen brengen en halen. In de nieuwe situatie kunnen de ouders op het trottoir wachten, zodat de rij baan vrij blijft. Alleen nog maar twee behendig heidsspelen in „laagdrempelige" ho recagelegenheden waar veel jeugdigen komen en sportkantines. Dat is het voorstel van de burge meester voor aanpassing van het speelautomatenbeleid. De raad dringt al enige tijd aan op verscherping van het automatenbe- leid om de gokverslaving terug te dringen. In speelhallen zijn alleen be hendigheidsspelen toegestaan. In ho recagelegenheden mogen maximaal twee gelduitkerende kansspelautoma ten staan, die als veel „gevaarlijker" gelden. Dat blijft al. Nieuw is dat de gemeente een convenant wil afslui ten met de exploitanten van horeca bedrijven. Jongeren beneden achttien jaar mogen dan niet meer op deze automaten spelen en de exploitant moet daar toezicht op houden. Bij overtreding wordt de vergunning in getrokken. Het college zou eventueel nog verder willen gaan door in laagdrempelige horecainstellingen maar één auto maat toe te staan en in kantines géén. De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid buigt zich er nog deze maand over. Enige haast is geboden omdat op 31 december de contracten tussen ondernemers en de speelautomaten-eigenaren aflopen. Opnieuw is een jonge grijze zeehond aangespoeld op het Texelse strand. Medewerkers van de fa. Daalder, die de kegelrob hadden gevonden bij paal 17 brachten het dier in de bak van een shovel naar EcoMare. Het betreft een jong van ongeveer vier weken oud dat 17 kilogram woog. Dieren arts Loek van Vliet constateerde be halve een lichte vermagering geen verdere gezondheidsproblemen. Het dier is evenals het exemplaar van vo rige week waarschijnlijk van Engelse of Schotse herkomst. REKLAME DIE OMZET MAAKT pagina 6 IM-ADVERTENTIE Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van PRESENT. Fax 02220 - 14111 I DROGISTERIJ Dan Burg ir 15375 Drogisterij 11 Jim Dorpss,raat De Koog Willi I I IgAS Parkstraat 20. Den Burg drogisterijparfumerie_fotohondel

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1