Sieb Zijlstra, veertig jaar Ouwe Sunderklaas RIMLACH WEEKEND n'iN vrouw De speuler werd „gespeuld" Toekomst beeld? BEDRIJVIGHEID Smederij Boom start met verkoop gassen Texelse Trekpleister vierde van het land Sinterklaas eist rectificatie.... Kapsters in de prijzen Voorspeelavond HORSZEL Kerstgroen afhalen PROGRAMMA RADIO TEXEL 106.1 FM lezer MODAAL VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 Vanzelfsprekend is hij weer van de par tij. Hoewel hij vaak door twijfels wordt overvallen. „Ouwe gèk", wat moet je met die rommel, ik ga niet meer", roept hij dan tegen zichzelf en de leden van zijn gezin. En die meesmuilen maar wat. Elk jaar, als de creatieve uitspatting voltooid is, heeft hij de neiging het hele zaakje in elkaar te stampen, omdat het van geen kanten deugt. Kortom, de twij fels van een vervlogen artiest die in no vember al enigszins onder druk komt te staan. „Als ik in de supermarkt een kar tonnetje meeneem roepen ze al: „Nou ben je al weer begonnen? Wat wordt het dit jaar?" PLAKBOEK Het plakboek komt tevoorschijn. Er zijn foto's vanaf 1960 maar daarvóór speelde hij al in de buitendorpen. „In Den Burg kwam het pas later goed op gang" ver telt Sieb, die tientallen prijzen won, ze recentelijk verzamelde en metjes uit stalde in een kastje. Vroeger hechtte hij niet aan de prijzen. Zo raakte er nog wel eens een bekertje tussen de rommel en verdween met de vuilniswagen. Prijzen in natura werden door zijn gezinsleden in dank ontvangen en meteen na het feest opgegeten. De waardevolste onderscheiding bete kende voor hem het optreden van de Texelse Wol Onderneming. Twee jaar geleden speelde deze groep de be kendste voorstellingen van Zijlstra. De speuler werd „gespeuld". Ze maakten er veel werk van en het lijdend voorwerp was diep geroerd. Al bladerend door het plakboek komt er bij elke foto een verhaal. In 1973 reed hij met fiets en al de Oranjeboom in. Behulpzame handen haakten razends nel een achteraan de fiets bungelende losse fietsband aan de deurkruk. De nietsvermoedende fietser werd daar door als een projectiel de zaal inge schoten. De foto's uit de jaren zeventig tonen ondermeer een wandelende boi ler, een struisvogel-Teso-politiek, een reusachtige hond en stoplichten; op het Schilderend overbodig, op de Pontweg nodig! „Ze kwamen er dan ook", grijnst Zijlstra. In 1974 verscheen er een heerschap op straat met superlange armen. De han den reikten tot aan z'n voeten en door middel van een ingenieuze constructie konden de handen zelfs knijpen. Dat deden ze dan ook uitgebreid en de speuler kneep vrijmoedige dames in hun benen. Toen had nog niemand ge hoord van ongewenste intimiteiten. BOKMA Een reusachtige hond deed in 1977 z'n behoefte op straat door middel van een kunstmatige blaas en darmen. Er sloop echter een foutje in de constructie, waardoor de hond zichzelf bevuilde in plaats van de omstanders. „De plastic darm was gebarsten en alles liep in m'n sokken." De jaren tachtig weden ingeluid met een flesje Bokma met de vermanende opschrift: „Wat men dronken doet, moet men nuchter boeten". In het flesje huisde dan ook de politierechter, die de Texelse nathalzen bestraffend toesprak. Hij pleegde een telefoontje naar de dis tilleerderij en meldde de gratis reclame. Een halfjaar daarna ontving hij plotse ling een attentie van Bokma. „Toch leuk, ik had ook een ander merk kunnen In 1983 laveerde een enorme kassa door Den Burg en daarbovenuit torende Sin terklaas himself. Zijlstra is van zichzelf PETER WAT DOEN W'J NOU IN ON9 EIGEN TEXEL T.V. JOURNAAL URN WOUD kUSTIGZEG. Dtc krrnt I5NE1 Binnen tcB«weo(J> Gemeentewerken zijn ze wel bij de wekker zijn ze wel bij de tijd computers aanschaffen en voor een ton in het krijt het is nu 5 voor 12 dus nog niet te laat denk er om anders staan er weer mensen op de straat Een opmerkelijk lange tekst voor iemand die zojuist vertelde dat de teksten kort en bondig moeten zijn. We bladeren verder en de teksten worden inderdaad minimaal. 1989, menigeen zal zich de grandioze vogel nog herin neren. Met bungelende benen zit piloot Theo H. op de rug van de hoogpotige vogel, voorzien van de tekst: TEVO Theo's Eigen Vlieg Onderneming. Vers in het geheugen ligt de indrukwekken de sterrekijker, waarmee het publiek dé Texelse „sterren" kon waarnemen. Durftde iemand het aan, om in „het zwarte gat" te kijken, dan was een zwartgeblakerd gezicht het resultaat. STOFHOEK De voorbereidende werkzaamheden èn het speulen vindt hij het leukste. „Voor dat we Den Burg intrekken, drinken we altijd met de jongens -zonen Peter en Ruud- een borreltje; Dat hebben we echt nodig, anders durven we niet. Tot grote blijdschap van vader Sieb zijn z'n zonen fervente speulers. En z'n vrouw Thea geniet ook mee van de voorpret. Doorzakken doet hij niet. „Daar geef ik niks om. Vroeger zaten we altijd uren lang met een stel in de stofhoek in de Lindeboom. Je kon in die heerlijke stoe len lekker wegzakken, maar die tijd is gewoon voorbij." Hij hoopt van harte dat het unieke karakter van het Sunder- klazen behouden blijft. Het hossen en Scheepsreparatie-, smederij- en dokbe- drijf Hans Boom is de nieuwe Texelse depothouder voor Hoek Loos, produ cent en distributeur van gassen te Schiedam. Vanuit de werkplaats aan de Heemskerckstraat verkoopt Boom nu technische gassen voor las- en snïj- werkzaamheden, zoals zuurstof, acety leen en argon. „leder die met C02-lassen of koeling te maken heeft, is voor ons een potentiële klant", vertelt Joop Schouwstra van het Oudeschilder bedrijf. Gezien het grote aantal toepassingsmogelijkheden is de afname van de gassen echter ook inte ressant voor anderen. Schouwstra: „Op Texel kun je bijvoorbeeld denken aan de horeca voor het koelen van bier, aan agrariërs voor het ontsmetten van zaden en aan het medisch gebruik van zuurstof en lachgas." Als enige op het eiland is smederij Boom, die zich al 27 jaar bezighoudt met metaalbewerking en scheepsrepa- raties, gespecialiseerd in het verwerken van afuminium en roestvrij staal. Men kan er ook terecht voor (onderdelen van) lasapparatuur. Het nieuwe gassen- depot is een activiteit die hierop aan sluit. Boom verwacht zo zijn klantenkring te kunnen vergroten en de bestaande afnemers nog beter van dienst te zijn. Alle benodigdheden en/of adviezen op las- en snijgebied zijn thans op één adres verkrijgbaar. Desge wenst worden de gascilinders aan huis bezorgd. Boom nam het depot over van de Oude schilder visserijcoöperatie CIV, die met een andere leverancier in zee is gegaan. De huidige situatie dateert al vanaf 1 april j.L, maar werd pas onlangs offi cieel toen de gemeente de benodigde hinderwetvergunning afgaf. Bij het be drijf aan de Heemskerckstraat is een handvoorraad aanwezig. Hoek Loos heeft bij het gemeentelijk gasdepot aan de Veenselangweg (op het terrein Van de voormalige vuilstortplaats De Rode Zee) een stuk grond aangekocht waar de hoofdvoorraad wordt opgeslagen. De Texelse vestiging van Trekpleister is op de ranglijst van de beste filialen als vierde geëindigd. Het concern heeft 145 filialen door het helé land. Reuzetrost zijn de drie personeelsleden op het behaalde resultaat. De ranglijst komt tot stand door controle van het management aan de hand van de boek houding en door onaangekondigde be zoeken, waarbij de controleurs, die zich niet bekend maken, onder andere kij ken hoe het met de netheid van de win kel is gesteld en hoe de klanten worden geholpen. In Slagharen namen de personeelsleden een beker in ontvangst. Tevens krijgen ze een geheel verzorgd dagje uit naar een plaats van eigen keuze. Op het Heerlijk Avondje keek hij mij streng aan: Met jou heb ik nog een ap peltje te schillen. Oh jee, een fout in het Sinterklaas interview. Dat van die vissen klopte niet helemaal en het moest na tuurlijk Real Madrid zijn, in plaats van vice-versa. Dómme verslaggeefster, dómme eindredactie. De puntjes op de i, zei hij. Natuurlijk. Excuses. Twee Texelse leerlingkapsters zijn in de prijzen gevallen tijdens een kersttoe- nooi. Dit ging uit van hun school, het Noorderhooftcollege. Anita Kalf, werkzaam bij Cocky's kapsa lon, haalde een derde prijs in de catego rie eerstejaars. Esther Klippel, in dienst bij de Haarstudio, werd ook derde, maar dan in de rubriek tweedejaars. De dames kregen de opdracht kerstgala- kapsels te maken. hijsen hoort er ook bij, maar juist het op de korrel nemen van Texelse situaties moet blijven. Hij is het met me eens dat juist daarom de publieke belangstelling voor jeugdige spelertjes wel wat groter zou kunnen zijn. „Je moet er al jong lol in krijgen". Na afloop kan hij thuis in tens nagenieten van de reacties van het publiek. „Inwendig lach ik me soms rot!" „De mensen denken vaak dat ik weken lang bezig ben om iets te maken, maar de mooiste dingen heb ik wel een bin nen een dag gemaakt." Ter elfder ure onstaat dan de tekst. Voor zaterdag heeft hij praktisch alles al klaar. Daarover hult hij zich in raadse len. „Je krijgt „iets" te zien wat je op drie manieren kunt spelen. Het gaat voor de verandering maar weer eens niet over de politiek." Méér laat hij er niet over los en zo hoort het ook. Zowel woensdag als donderdag houdt de Texelse muziek- en dansschool een voorspeelavond in de „concertzaal" van dorpshuis d'Ouwe Ulo. Diverse leerlin gen zullen hun muzikale verhaal in kerstsfeer ten gehore brengen. De orga nisatie hoopt dat veel belangstellenden de (lage) drempel van de muziekschool weten te overwinnen. Woensdagavond, aanvang 19.15 uur, treden de leerlingen piano, gitaar, koper, dwarsfluit en klari net voor het voetlicht. Een avond later op dezelfde tijd zijn de instrumenten blokfluit, keyboard, trompet, harp en dwarsfluit te beluisteren. De toegang is gratis. Net als in voorgaande jaren stelt Staatsbosbeheer weer dennetakken beschikbaar voor het maken van kerstversieringen. Belangstellenden kunnen dit „kerstgroen" gratis af halen aan de Roggeslootweg (de toegangsweg naar Vakantiecentrum De Krim, ingang Postweg). De tak ken resteren na het dunnen van dennebomen aldaar. De hoeveel heid is beperkt. 8.00 u. 10.00 u. 12.00 u 14.00 u 16.00 u. 17.00 u. 19.00 u. 9.00 u. 10.00 u. 11.00 u. 12.00 u. 13.00 u. 14.00 u. 15.00 u. 16.00 u. 18.00 u. 19.00 u. 20.00 u. 22.00 u. Zaterdag Typisch Texel, met de Texel-agenda Bedrijven voor bedrijven, muziek met de vakaturebank. Goedemiddag Texel, lunchprogramma met het Weetje van de Week. C&N Presents, met een kritische noot op Texelse en landelijke activiteiten en het Texels filmnieuws. WAT, Wild, Aantrekkelijk en Trendy. The Music Cube, muziekprogramma. De dansbare 21, met de meest ge draaide platen in de Texelse disco theken. Vroeg naar de kroeg, vooruitblik op het Texelse uitgaansleven met lekkere muziek. Radio 10 Gpld. Zondag Klassiek op zondag, klassieke muziek. Kerkdienst uit de Hervormde kerk te Den Burg. Vlaswiek, muziek en poëzie. Natuurwijzer, informatief natuurpro-* gramma met informatie van EcoMare. Special over boomkorvisserij en bo demflora. Ballroom en Latin. Terug uit de zo merstop. Een plaatje en een praatje, Willem van Leersum ontvangt een gast en diens platenkeuze. Non-stop Nederlandstalig, muziek. Sportlokaal, sportverslagen en in terviews. Time travelling, muziek door de tijd. Lokaal kabaal, jeugdprogramma met muziek. Z.A.P.P. door Marco Veenendaal en Fcank Smit. Radio 10 Gold. Maandag Symphonica, klassieke muziek. Netty Jongejan verlaat Symphonica. Ter ver- Of we al geen bakken genoeg heb ben! Zoals daar zijn: de glasbak, de chemobak, de groene- en grijze- bak, de puin bak, de kattebak en de schuine bak. We scheiden gehoor zaam ons afval en de fanatieksten hebben speciale privébakjes voor haren, nagels en ander menselijk vuil. Hergebruik van velerlei mate riaal staat hoog in ieders vaandel. Wat zijn we toch milieubewust. Het scheelde maar weinig of we hadden er nog een bak bij gekre gen voor oud iezer, maar dat gaat niet door! De gemeente vergoed de ,,metaalboer" voor het ophalen van schroot; De bel van de schil lenboer luidt al jaren niet meer, groenteboer en melkboer heten tegenwoordig groenteadviseur en zuivelspecialist en aan de deur zie je ze bijna niet meer. Die iezerman moet u overigens zélf bellen, wat een bak Horszei 18.00 u. 19.00 u. 20.00 u. 21.00 u. 18.00 u. 19.00 u. 20.00 u. 18.00 u. 19.00 u. sterking van het team wordt een r we medewerkster gezocht: tel. 14558. Rondom de boerderij. Informatief agrarisch programma. Deze week ge presenteerd door Margo Bik. Radio 10 Gold. Dinsdag Bonte dinsdagavond, verzoekplaten. Channel 35000, kinderprogramma met verzoekjes. Speciaal te gekke gast deze week is Lesley Krop. En verder nog een interview met de beroemde nederlandstalige band Bus, bus en de Strippenkaarten! Duister, programma met alternatieve muziek. Radio 10 Gold. Woensdag Eigenwijs, geestelijk kinderpro gramma. Ónder de toren, geestelijk pro gramma. Radio 10 Gold. Donderdag Country time. Texel totaal, Texels nieuws- en actuali teitenprogramma. Rubrieken, discus sies en muziek. Radio 10 Gold. Vrijdag 19.00 u. 20.00 u. 24.00 u. Elck wat wils, verzoekplatenpro- gramma. Paradijsvogels, koopavond-muziek. C&N presents, nieuwe formule. Radio 10 Gold. Ouwe Sunderklaas is de laatste jaren geheel in overeenstemming met het ge middelde humorniveau van de modale Nederlander. Van welk materiaal kan je het beste een piemel maken, hoe krijg je zeven schijthuizen op een boeren kar. Vorig jaar was 12 december een kadootje: het openbare toilet in Den Burg moest worden geplaatst en een belendende Bakker vond dat plassen net zo goed thuis kon. Dat resulteerde in vijftig meter boerekar met waterende grim- dragers. De keuze is dit jaar voorspelbaar. Ervan uitgaande dat de voorstelling moet plassen, poepen of ejaculeren, dan blijven, van de lijst in de Texelse Courant, er maar een klein aantal over die voldoen aan het niveau van ouwe Sunderklaas. Daar gaan we dan en morgenavond eens kijken of het klopt. „Nieuwe sanitaire huisjes op de Krim", goed voor twintig meter. „Texelse vrouwen smullen van Vikingswie mag de Viking spelen„Ondernemende vrouwen hanteren ballotage", op grond waarvanZullen we de „verzakking van de Redoute" ook maar een prolaps noemen„Muy-route korter in ver band met agressieve stier". Die beschermt zijn kudde koeien en de reden is sexueel. Welk materiaal zullen we kiezen„Frans Pieterse mag openbaar toi let niet meer schoonmaken". Zonder al te diep na te denken zijn daar toch een aantal alternatieve redenen voor te bedenken. Waar blijft de tijd dat ik door bijtijds de grim af te zetten kon voorkomen dat mijn eigen partner ver liefd op mij werd D. WITTE ROEPER Alle voorstellingen van Zijlstra werden ten tonele gevoerd in een originele uitbeelding. Door Wil de Leeuw Ouwe Sunderklaas zou naar zijn mening altijd op een gewone doordeweekse dag moeten vallen. Al die overkanters in het weekend vindt hij maar niks. Ruim veertig jaar speult Sieb Zijlstra uit Den Burg vol over gave de mooiste voorstellingen. Een „einzelganger" die een reputatie opbouwde met zijn originele en fraai afgewerkte creatie's. Nooit platvloers of onder de gordel. „Na de demasqué moet je iedereen frank en vrij in de ogen kunnen kijken", zegt Zijlstra die raadselachtige uitspraken doet over zijn uitmonsteringen voor morgen. De échte Sieb, zonder masker..... IFolo Harry de Graaf) al een lange rijzige gestalte en dat heeft zo z'n voordelen als je altijd in je eentje speelt. In de jaren tachtig een gigantische, knalrode wekker die dreigend op 5 voor 12 was gezet. I

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 10