„Ik wist helemaal niks van paarden" r~ Diverse: kerstbomen en kerstgroen FILM □lSnDB Eierlandsche ^lL HUIS tandartsassistent(e) Tel. 02518-56647 TE KOOP WEEKEND Actie, Frans en mooie tekeningen Manegehoudster Jenny van Asselt-Glas: Ouwe Sunderklaas Los Onderdikos Dansen in Kerstsfeer Pima kadty idee NaütA Tuincentrum Fa. Van der Werve HIEMSTRA OUDE HAARLEMMERW^G 77a VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 PAGINA 11 Gasthuisstraat 4( Hoek Vogolc-niong I 1. ABBA - ABBA Gold 2. Various - Beste uit de Top 40 1992 3. Vaya con dios - Time flies 4. Various - Greatest hits of the 80's 5. Various - Greatest hits 4 6. Eric Clapton - Unplugged 7. Withney Houston - Bodyguard 8. Cher - Greatest hits 9. Kinderen v. kinderen - Vol. 13 10. Joe Cocker - Best of die periode alles draaiende kunnen houden. Zonder die twee zou het erg moeilijk zijn geweest." Ondertussen was Nieuw-Vredestein - de recreatieboerderij - gaan draaien. „Dat was eigenlijk triest. Alles was klaar. We werkten er zeven jaar aan. Het was be doeld als achterdeurtje, voor als er nota- bene iets met mij zou gebeuren. Elk jaar investeerden we erin. Uiteindelijk liep alles anders. De steun en medeleven van alle mensen op Texel is voor mij on vergetelijk." „Toen ik in maart '87 weer begon was iedereen er weer. Evelien Tielemans heb ik in vaste dienst genomen. Ze heeft nu ook de commandantencursus gedaan en ze gaat perfect om met de kinderen. Evelien is in de manege mijn steun en toeverlaat. Het is een zwaar beroep, van 's ochtends half zeven tot 's avonds half zeven ben je in touw. Lange dagen, maar Evelien staat altijd paraat". Inmid dels is Jenny alweer een aantal jaren ge huwd met Jan van Asselt en woont op „Bij en Blom" aan de Pontweg. „Vroe ger was ik bang voor paarden" lacht ze." „Maar nu hou ik van ze." Meisjes in het nieuw Het meisjesteam van Texelse Boys werd zaterdag onder valse voor wendselen naar de kantine op hun Tèrrein gelokt. In plaats van een te genstander troffen ze Sinterklaas aan, die hen samen met Joost Cou- tinho van Texel Vastgoed van een nieuw tenue voorzag. lfoio Tessa de cra^n Liefhebbers van actie kunnen de komende week hun hart ophalen. In Cinema Texel draait dan Univer sal Soldier, een film met een mis schien wat zwak verhaal, maar met heel veel geweld en explosies. Na dat ze beiden het slagveld in Viet nam horizontaal hebben verlaten, worden sergeant Dolph Lundgren en Jean-Claude van Damme in Amerikaanse laboratoria weer tot leven gewekt, om te worden inge zet bij de anti-terreurorganisatie „Universal Soldiers". Door de ope ratie zijn ze veranderd in willoze zombies, onkwetsbaar voor vijan delijke wapens. Alleen het geheu gen is niet helemaal uitgeschakeld en al spoedig herinneren de twee strijders zich weer waarom ze eigenlijk zo'n hekel aan elkaar heb ben. Dat had iets te maken met de morbide hobby van sergeant Lundgren, die er een gewoonte van maakte niet alleen de vijand, maar ook zijn eigen mensen uit te roei en, om vervolgens een halsketting te maken van afgesneden oren. Re den genoeg voor actie. „Universal soldier", donderdag tot en met maandag om 19.00 en 21.15 uur. FILMCLUB Voor de filmclub Texel draait dins dag en woensdag „Les Amants du Pont Neuf" van de Franse regisseur Leos Carax, een film die met veel moeilijkheden en problemen tot stand kwam, maar waarvan in het eindresultaat weinig is te merken. De film vertelt het verhaal van een beginnende tekenares, aan één oog blind, die de zich na iets onduide lijks met een minnaar van de we reld afkeert en kiest voor een leven als clochard onder de Pont Neuf. Daar ontmoet ze een simpele, jon ge drop-out die in zijn dronken schap eens een auto heeft aangereden. Hij wordt verliefd op het meisje en probeert haar terug keer naar de wereld tegen te gaan. Ook als hij aanplakbiljetten ziet waarop haar vader haar oproept zich te melden, omdat er een medi cijn tegen haar oogziekte is ge vonden. „Les amants du Pont Neuf", dins dag en woensdag om 20.30 uur. SNEEUWWITJE Voor de kinderen, maar ook voor volwassenen die van kwalitatief hoogstaande tekenfilms houden, draait zaterdag, zondag en woens dag de klassieker „Sneeuwwitje" van de Disney Studio's. Deze film, oorspronkelijk uit 1937, heeft niets aan actualiteit en waarde ingeboet, al is het hier en daar goed te zien dat het de eerste avondvullende te kenfilm is die ooit werd gemaakt. Het verhaal behoeft nauwelijks uit leg en de begeleidende muziek (met bekende liedjes als „Heigh Ho" en „Whistle while you work") heeft heel wat evergreens opgele verd. Deze mooi nagescynchroni- seerde Nederlandse versie is eigenlijk bedoeld als troost voor het nog niet in Nederland verschij nen van Disney's nieuwste produkt: de Oscar-winnende „The beauty and the beast". „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen", zaterdag en zondag om 14.00 uur, woensdag om 15.00 u. paarden er prima bij stonden en de zaak was beklonken. ZELF LESGEVEN Het was de eigenlijke start van Elzenhof. Heetveld gaf les en het draaide meteen. Jenny was één van de leerlingen. Er werd een goede rijbaan gemaakt en Rien Mast werd benaderd als tweede in structeur. Het jaar daarna presten deze heren Jenny zélf lessen te geven aan be ginners. Onzeker begon ze, nog niet overtuigd van haar eigen kwaliteiten. Ze las zoveel mogelijk vakliteratuur en ont dekte tijdens het lesgeven dat haar on zekerheid smolt als sneeuw voor de zon. Het liep als een trein en ze kreeg het razend druk. Tussen de bedrijven door werden twee zonen geboren: Nan- ning en Jan. In '73 waren er 45 ruiters en 40 kinderen bij haar op les. De stal telde twaalf paarden en tien pony's. Wanneer de financiën het toelieten werd er een nieuw dier bijgekocht. In '75 werden de eerste ruiterbewijzen uit gereikt. De medewerking van de gemeente is haar in de loop der jaren niet meegeval len. „De al jarenlang bestaande mane ges krijgen voordurend het gevoel dat de paarden alleen maar overlast bezor gen. En ik vind toch", zegt ze fél en een tikkeltje geëmotioneerd, „dat wij voor zowel de Texelaars als de toeristen be langrijk zijn. Wij "brengen kinderen die renliefde bij en er zijn veel toeristen die elk jaar terug komen omdat hun kinde ren persé bij ons willen rijden." Het is schrijnend voor haar dat er in het nieuwe bestemmingsplan een manege bestemming ligt voor de Turkse Tent, terwijl Elzenhof alleen het land kan hu ren op de wankele basis van een halfjaar-contract. Jenny: „We hebben een vergunning aangevraagd voor een andere plek. Tegenover ons huis „Bij en Blom" aan de Pontweg. Dat is wegens de veiligheid afgewezen. Maar manege Bornrif ligt wél aan de oostelijke kant van de Pontweg. De Bosrandweg is uiteraard de veiligste lokatie, maar voor ons erg onzeker, omdat je elk jaar weer min of meer op de wip zit!" Problemen die recentelijk met de gemeente wer den besproken zijn stallingsruimte voor het toenemende aantal machines en de mogelijkheid om paardestallen te bouwen. AKENBUURT In '78 raakte Jenny overwerkt en samen met haar man besloot ze de paarden te verkopen en alleen met pony's verder te gaan. „De mensen waren stomver baasd, het draaide toch goed. Maar ik was óp, het ging ten koste van het gezin. Gelukkig verkochten we bijna alle paar den aan onze vaste ruiters en dat maak te dat ik er niet al te treurig om was". Zolang ze weet dat haar dieren elders een éven goede verzorging krijgen is ze gerust. Atscheid nemen van de oudere pony's bouwt ze zorgvuldig af. Hun werktijden worden ingekort van 6 uur tot 4 uur en tot slot hoeven de bejaarde dieren nog maar twee uurtjes hun rond jes te lopen. Volgens kenners verkeren haar dieren tot op hoge leeftijd in bla kende' welstand. Zakelijke overwegin gen laat ze hier niet prevaleren. Bij veel andere manege's gaan dieren op een gegeven moment naar de slager. „Dat kan ik niet! Kinderen kunnen soms nog jarenlang plezier beleven aan zo'n oud paardje." Er viel een gat voor de vaste ruiters. „Toen hebben wij gezegd: jullie moeten om de tafel en de handen ineen slaan." Dat was de voorzet voor manege Aken- burg. Eindeloze vergaderingen volgden en het eindresultaat is algemeen bekend. Jenny ging verder met de pony's, kwam tot rust en merkte bij zichzelf dat ze méér wilde. In het blad „De Hoefslag", las ze over een commandantencursus. Daarvoor moest ze mét paard een dag en een nacht naar de overkant. Ze kreeg les van Herman Rozingen de Koninklij ke Nederlandse Federatie van Landelij ke Rijverenigingen verzorgde de intensieve commandantencursus. „Ik liep op m'n tenen, het was heel zwaar. Mijn voorkennis was ondanks m'n erva ring nihil." Het eerste jaar zakte ze, maar werd wel even apart genomen door Lammert Haanstra - een belangrijk iemand in de paardewereld - hij wees haar op haar aanleg en overtuigde haar door te zetten. Een jaar later slaagde ze. Veel indruk maakte daarna een speciaal trainingskamp voor gediplomeerde commandanten. „We kregen les van Ruiterkamp, Haanstra en Hamminga; voor ingewijden belangrijke namen. Daar heb ik enorm veel van op gestoken". MOEILIJKE TIJD Door omstandigheden beschikte de ma nege niet steeds over dezelfde stek. Op diverse locaties om en nabij De Koog werden de pony's gestald. Jarenlang gaf ze les met Haflingers op Nieuw Vre- destein aan het Oude Dijkje. Haflingers zijn grote pony's waar zowel kinderen als - lichtgewicht - moeders op kunnen rijden. „Een heerlijke en gezellige tijd." Later stormden de problemen op haar af. Er waren moeilijkheden met het stuk land bij de Turkse Tent en het ergste was dat Jan-Paulus ernstig ziek werd. Met nadruk zegt ze: „De jongens, Nanning en Jan hebben me, hoe jong ze ook wa ren altijd enorm gesteund." NIEUW VREDESTEIN De werkzaamheden op de manege wer den door trouwe vrienden zoals Jacob en Ria Bakker gedaan, gedurende hét ziekbed van haar man. In '87 overleed Jan-Paulus. „Met hulp van Tessa de Graaff en Evelien Tielemans heb ik in Talloze Texelaars en toeristen leerden paard- of pony rijden bij Manege Elzenhof nabij De Koog. Jenny van Asselt-Glas is een ervaren instruc- trice. Ze is gediplomeerd commandante en elke dag druk bezig met haar bedrijf. De goedige Daisy, het duo Jut en Juul; een paar namen van de ruim dertig pony's van Elzenhof. Er zijn Haflingers - zelf gefokt - maar ook Connemaras, New Forest pony's en Shetlanders. Veel kin deren kennen ze allemaal bij naam. Het is tekenend voor Jenny dat de dieren na jarenlange trouwe dienst niet zomaar worden afgedankt. Zorgvuldig zoekt ze een adres waar de dieren van hun oude dag kun nen genieten. Ze praat met het onmiskenbare zangeri ge accent van iemand die in de omge ving van Schagen is geboren en getogen. Toch woont ze aJ vanaf 1963 op Texel. „De mensen noemen me nog vaak Jenny Kikkert. Heel begrijpelijk." In '65 trouwde ze met Jan-Paulus Kik kert en in '70 begonnen ze samen met drie paarden in de verhuur. „We hadden weinig geid en de paarden knabbelden in het begin het grootste gedeelte van m'n huishoudpotje op. Mijn man werk te bij van Gend&Loos. ik moest ze de dieren in de winter verzorgen. Ik had wel 's wat gereden, maar van paarden wist ik eigenlijk helemaal niks!" „Ze liepen op het land en als ik met het voer arriveerde, kwamen ze enthousiast op me af. Ik was als de dood voor ze en wist niet hoe gauw ik op de tuunwal moest komen." Gedurende die eerste winter raakte ze haar angst kwijt en werd stapel op haar paarden. Al snel werden stal en land bij Elzenhof aan de Pijpersdijk in gebruik genomen en werd Jenny lid van de rijvereniging om beter te leren rijden. Weliswaar een late leer linge, maar ze bleek over een natuurlij ke aanleg te beschikken. Ze maakte kennis met andere Texelse paardefana- ten zoals Anjo Kikkert en Henk Heet veld. Ze kreeg les van Jaap Schoorl. „In die tijd kon je nog nergens lessen en bij de rijvereniging moest je al een ervaren ruiter zijn voordat je er bij kon." Een vreemde situatie. Derhalve ontspon aan het brein van Heetveld het idee om bij Elzen hof les te gaan geven aan begin ners. Hij nam er een kijkje, vond dat de m.m.v. Zaterdag 19 december Aanvang 20.30 uur. Toegang gratis. Klimpstraat 33, De Cocksdorp, tel. 16507. De mooiste videofilms gijn nu ook te koop. Keus uit honderden van de beste speelfilms, sport, natuur, instructie. Talloze kinder en jeugd films. Vanaf 9.95 ®c§© 'Nu ook groots in koapoideo's' él ALARM 12*^ ALS ELKRSECO/VDE TELT Voor zo spoedig mogelijk zoeken wij een Voor inlichtingen en sollicitaties kunt u bellen naar tel: 17399 (alleen 's avonds) Verschillende prijzen Bernhardlaan 180, tel. 12925 GROTE PERMANENTE SHOWtUIN VOOR TUINHUISJES, GARAGES SCHUREN, PAARDEBOXEN PRIEËLEN enz SCHUUR HGG10 afm. 5x7 mtr. Verkrijgbaar in BOUWPAKKETTEN van COMPLETE ELEMENTEN of door ons GEPLAATST Bij aankoop van een Bouwpakket de Standaard Fundering door ons geplaatst BEL VOOR INLICHTINGEN EN DOKUMENTATIE CASTRICUM, TEL. 02518-56647

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 11