l BEZORGER Kempenaar maakt kunst met een Texels tintje Waterschap praat mee over opgelegde fusie Voor het weekend van 12 en 13 december Kerkdiensten zondag 13 december Koelkasten worden keurig verwerkt Roeper geaccepteerd als nieuw raadslid Identiteitskaart per 1 januari Dansen in kerstsfeer Adventszangdienst Speulen in De Waal Brochure De Koog Info krijgt toch vervolg Hoofdingelanden gaan akkoord: PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 VI Kunstenaar Arthur Kempenaar temidden van vier imposante vliegen op zijn expositie in de raadhuiskelder. <Fo'° Gerard T,m. ongenoegen dan zo groot? „Dat niet, maar ik verander de techniek steeds." Zuren op het bladzilver of koper in zijn afbeeldingen zorgen dat het me taal oxideert in verschillende kleuren. Metershoge afbeeldingen zijn in een oogopslag te bevatten voor de toe schouwer. De kleurennuances moe ten prikkelen tot aandachtige bestudering en tot nadenken. De na men van zijn kunstwerken (Ceres, Twie is Tessels) hebben vaak betrek king op het eiland. De tentoonstelling duurt tot 24 december. „Kleuren vind ik zo ingewikkeld, ik werk liever met zwart en wit. Goede kunst is toch duidelijk." Oud-Texelaar Arthör Kempenaar (41) probeert de aandacht te trekken door het ver werken van bladmetalen in zijn af beeldingen. De Amsterdammer exposeert momenteel in de kelder van het raadhuis. Aanleiding tot de tentoonstelling is een zeefdruk van zijn hand die is opgenomen in een boekje van de culturele raad Noord holland dat binnenkort verschijnt. Kempenaar verruilde het eiland op achttienjarige leeftijd voor een studie aan de Rietveld Academie in Amster dam. Hoewel hij in zijn werk vaak te ruggrijpt naar Texel is de hoofdstad nog steeds zijn favoriete woonplaats. „Op artistiek gebied heeft de stad veel te bieden. Ik schilder, doceer en werk aan opdrachten van anderen. De stad houdt mij scherp." Dat zijn artistieke vaardigheden in de smaak vallen in kringen in de hoofdstedelijke kunstwereld blijkt uit zijn koperspu- bliek. „Veel van mijn werk hangt bij collega's aan de muur. Maar anderen moeten er niets van hebben", zegt hij openhartig. Vliegen Hij heeft het over vier „vliegen" die door hun omvang een schokeffect te weeg brengen. „Een gevoel van on genoegen, bijvoorbeeld over de manier waarop het eiland de laatste jaren is veranderd." Totaal schilderde hij meer dan honderd vliegen. Is het HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. Dhr. J. Wieten Uitzending via Radio Texel. De Waal: 11.00 u. dienst in De Koog. De Koog: 11.00 u. dhr. A. Admiraal uit Schagen. Den Hoorn: 9.30 u. dhr. A. Admiraal uit Schagen; 19.00 u. zangdienst m.m.v. koor De Brulboei (van Noorderhaven). Orgel: N. Koorn-Kikkert; trompet: J. Lap. Oosterend: 10.00 u. ds. H. K. Fibbe. Waddencombinatie. Oudeschild: 10.00 u. dienst in Oosterend. De Cocksdorp: 10.00 u. dienst in Oosterend; 19.30 u. Kerstzangdienst m.m.v. Durperkoor o.l.v. Henk van Slage ren en kopergroep J. Wieten. Voorgan ger ds. H. K. Fibbe. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. en 19.00 u. ds. C. H. Koetsier uit Heemstede. Oosterend: 10.00 en 19.00 u. ds. J. J. N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. Wo. 16 dec. 19.00 u. ds. P. Mulder. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. L. Knipscheer; Derde Advent; kerkbusje Den Hoorn. Uitzen ding via De Lichtboei. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser. 19.00 u. Evangelisatiedienst o.l.v. ds. J. Visser. Uitzending via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.00 u. (i.p.v. 19.30 u.), dameskoor; uitzending via De Lichtboei. zo. 10.45 u. kindernevendienst, heren koor; crèche. St. Jan: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur, openbare lezing: „Bouw uw geloof op 's mensen schepper". 11.20 uur, Wachttorenstudie: „Onder wijs in Bijbelse tijden". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter R.A. van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, tele foon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreek uur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken bood schap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. *Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. *Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. *Kruisvereniging Texel: Voor dringende hulp belt u 02230-27166. Gezinsverzorging en bejaardenhulp: telefoon 14152. ^Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. *Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. *Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. *Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. *Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. De gemeenteraad heeft zich bijzonder gestoord aan uitlatingen van de Vere niging Milieudefensie Den Helder. De ze instantie beweert dat op Texel oude koelkasten niet zorgvuldig wor den verwerkt, waardoor gevaar voor het milieu dreigt. Een onjuiste aantij ging, aldus de raadsleden. Op Texel zorgt de firma Witte Spigt al enige jaren voor een verantwoorde verwer king van oude koelkasten. Burge meester Schipper beloofde te reageren op de beledigende woorden van Milieudefensie. De gemeenteraad bevond dins dagavond de geloofsbrieven van PvdA-er Hans Roeper in orde. Hij volgt in de eerstvolgende raads vergadering Gerard van der Kooi op. Wij zoeken een M/V Wij zoeken iemand die m.i.v. 1 ja nuari 1993 voor ons de Texelse Cou rant wil bezorgen op de route: Waalderweg, Ongeren, Meyerte- bos, Burgerdijk, Tienhoven, Ooster- enderweg, Bargen, Westerboers- weg, Eendekooiweg, Nieuweschild, Harkenbuurt, Koningsweg. Hier wonen ongeveer 55 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten moeten dinsdag en vrij dag even na 15.00 uur in onze druk kerij aan de Warmoesstraat worden Geïnteresseerden kunnen voor na dere inlichtingen terecht bij de receDtie van de drukkerij. Parkstraat 10, I D Den Burg, L^//ïv 19 telefoon 12741. Per 1 januari wordt op Texel de ge meentelijke identiteitskaart inge voerd. Deze is te verkrijgen voor ƒ30,50 en kan als legitimatiebewijs worden gebruikt door mensen die geen paspoort, rijbewijs of toeristen- kaart hebben. Op Gré Zegers van de PvdA na stem de alle raadsleden vóór invoering van de kaart. Aanvankelijk hadden enke len er niet zo'n haast mee, maar toen burgemeester Schipper uitlegde dat instanties als de PTT per 1 januari om de kaart gaan vragen en het dus een rare indruk maakt als die voor het publiek niet verkrijgbaar is, gin gen ook deze raadsleden overstag. Ate Rienstra (CDA) vindt het jammer dat de kaart door Teso niet wordt geaccepteerd als vervanging voor het uittreksel uit het bevolkingsregister. Schipper beloofde hierover met de bootdienst te overleggen. In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp is zaterdagavond 19 de cember weer een stijldansavond. In een gezellige kerstsfeer kunnen lief hebbers zich naar hartelust uitleven op de dansvloer met o.a. quickstep, tango en Engelse wals. De avond be gint om circa 20.30 uur. ledereen is welkom en de toegang is gratis. De volgende avond wordt gehouden op 23 januéri. In de Hervormde kerk van Den Hoorn is zondagavond een speciale zang- dienst. Medewerking verleent het koor „De Brulboei" van het christelijk centrum voor verstandelijk gehandi capten Noorderhaven uit Den Helder. Voor de dienst brengt het koor een bezoek, aan EcoMare. Organiste is mevrouw N. Koorn-Kikkert en trom pettist is de heer J. Lap. Iedere be langstellende is welkom bij deze dienst, die begint om 19.00 uur. In De Waal speulen zowel de kinde ren als de volwassenen van 18.00 tot 19.30 uur. De volwassenen gaan dus niet later apart langs de huizen zoals per abuis in de krant van dinsdag stond vermeld. Dit gezien het te ver wachten kleine aantal oudere speu- lers. De prijsuitreiking is aansluitend om circa half acht in De Wi.elewaal. 's Avonds is in het dorpshuis een groot Ouwe Sunderklaasfeest. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Ko mende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjak- kerstraat en Wilsterstraat. Vrijdag 11 december In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Universal soldier". In het Tros tv-programma „De leukste thuis" wordt een door Theo Witte gemaakt filmpje ver toond over het Oudeschilder vis serskoor. Nederland II, 19.45 uur. Zaterdag 12 december Van 10.00 tot 16.00 uur houdt vogelvereniging „Op eigen wie ken" vogelverkoop in d'Ouwe ULO. Texel viert Ouwe Sunderklaas. Voor het programma zie de vori ge krant. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" en om 19.00 en 21.15 uur „Universal Soldier". Zondag 13 december In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" en om 19.00 en 21.15 uur „Universal Soldier". In de Hervormde kerk van Den Hoorn begint om 19.00 uur een zangdienst met medewerking van het koor van „Noorderhaven". Maandag 14 december In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Universal Soldier". Dinsdag 15 december De Historische Vereniging houdt om 19.30 uur een bibliotheek avond in dorpshuis d'Ouwe ULO, alleen toegankelijk voor leden. In de voormalige LBO-kantine houden de Plattelandsvrouwen van de afdeling Den Burg een avond in kerstsfeer; 20.00 uur. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 20.30 uur. Onder andere wordt gesproken over eventuele verlenging van de kermis en het zwembad Molenkoog. De Stichting Lokale Omroep Texel heeft een openbare bestuursver gadering in de studio, Mo lenstraat 4, aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Universal Soldier" en om 20.30 uur „Les amants du pont Neuf". Hoogwater Oudeschild Vr. 11 09.05 en 21.45 u. Za. 12 09.45 en 22.04 u. Zo. 13 10.27 en 22.50 u. Ma. 14 11.00 en 23.36 u. Di. 15 11.30 u. Wo. 16 00.04 en 12.20 u. Do. 17 00.55 en 13.10 u. Vr. 18 01.55 en 14.20 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 13 de cember op om 8.39 uur en gaat onder om 16.26 uur. 16 december laatste kwartier; 11 december springtij, 18 de cember doodtij. De brochure De Koog Info, die vorig jaar voor het eerst verscheen, krijgt ondanks eerdere kritiek een vervolg. Tijdens een vergadering van de Stichting De Koog Badplaats (DKB) stemden ondernemers uit de bad plaats in met de tweede jaargang. Hoewel de ondernemers tijdens een vorige vergadering hun ongenoegen over de eerste uitgave lieten blijken, vonden de leden van DKB in meer derheid een eigen blad waardevol ge noeg om mee door te gaan. „We kunnen er inderdaad niet omheen in het eerste nummer foutjes zijn ge maakt. We hebben er echter van ge leerd en willen nu beter voor de da komen", aldus penningmeester Jan Hennink. Het is de bedoeling dat het formaat van De Koog Info groter zal zijn en dat het niet alleen betere, maar ook meer gedetailleerde infor matie zal bevatten. „Niet alleen over uitgaan in De Koog, maar ook over de „funshoppen", restaurants, en de directe omgeving, etc." Het is de be doeling dat de brochure met Pasen ir een oplage van 35.000 exemplaren zal verschijnen. Hennink verwacht niet dat het vernieuwde blad méér zal gaan kosten. „We streven naar een kostendekkende begroting." Voor adverteerders denkt DKP aan onder nemers uit De Koog, maar desnoods ook aan andere grote bedrijven op het eiland. Nu het samengaan van het water schap Texel met twee andere Noord hollandse waterschappen onvermijdelijk is door de bemoeienis van de provincie, zal het Texelse pol derbestuur meewerken aan het op stellen van de reglementen van de nieuwe organisatie. Het bestuur wil een aantal Texelse voorwaarden in de reglementen tot uitdrukking laten komen. Aldus werd besloten in een dinsdag gehouden waterschapsver gadering. Hoewel verscheidene hoofdingelan den kritische kanttekeningen plaatsten bij de gang van zaken, kwam het niet tot een stemming over wel of niet fuseren. Na de uitleg van het college van dijkgraaf en heemraden (het dagelijks bestuur van het waterschap) beseften de meeste aanwezigen dat aan fusie niet valt te ontkomen. Vandaar dat slechts werd gestemd over meepraten ja of nee. Van de 21 aanwezigen stemden 19 vóór; alleen de hoofdingelanden Kees Mantje en Teun Huisman stemden te gen. Voorwaarden Tijdens en na afloop van de vergade ring ging dijkgraaf Jac Dijt in op de „hardheid" van de Texelse voorwaar den. Het waterschap Texel ging aan vankelijk vrijwillig akkoord met fusie, mits aan enkele punten zou worden voldaan. De voorwaarden hebben on der meer betrekking op de bestuurs samenstelling en kostentoedeling. Vervolgens liet het waterschap De Aangedijkte Landen en Wieringen de fusie afketsen, waarna Gedeputeerde Staten ingrepen. Deze ingreep is ge motiveerd in een brief aan de drie fu siepartners. „De provincie is verantwoordelijk voor een goede or ganisatie van het waterschapsbestel. Wij achten ons daarom gehouden alle maatregelen te treffen die dit belang dienen", schrijven GS. Het provincie bestuur legt het samengaan van Texel, Wieringen en heemraadschap De Wieringermeer nu min of meer verplicht op. Dijt: „Toch gelden onze voorwaarden nog onverminderd. We zullen ze mee nemen in de besprekingen, het is geen vrijblijvende kwestie. Mochten de voorwaarden niet in de nieuwe reglementen worden overgenomen, dan hebben wij de mogelijkheid om in beroep te gaan." Knap opgesteld Van de hoofdingelanden plaatste Jan Duin de grootste vraagtekens. „We kunnen nog wat leren van de persbe richten en brieven van de provincie. Voor hun politiek en tactiek heb ik minder waardering", aldus Duin. „De brieven zijn knap opgesteld, maar het dwingende karakter van de fusie wordt mij er niet uit duidelijk. We hebben hier op Texel onze zaakjes toch goed voor elkaar?" Duin stelde voor om eerst af te wachten tot de provincie de cijfers heeft geactuali seerd en hoe de voorwaarden zullen uitpakken. In tweede instantie sloöt hij zich aan bij het voorstel om mee te praten. „Een constructieve opstel ling vind ik prima, als we tenminste onze voorwaarden niet zomaar laten vallen." Dijkgraaf Dijt veronderstelt dat GS niet aan de voorwaarden voorbij zal gaan. „De provincie zal zich geen slecht bestuur kunnen veroorloven." Duidelijkheid Hoofdingeland Arie Lap trok een ver gelijking met de tweede fase relatie nota. „Dat gebeurt ook zogenaamd op vrijwillige basis. Vorige keer heb i tegen fusie gestemd, omdat ik ver wacht dat een groter geheel minder democratisch werkt en kostenverho gingen makkelijker worden doorge voerd. Maar ik denk dat het nu beter is om duidelijkheid te scheppen in plaats van af te wachten." Dijt wees op de tijdsdruk. De fusie moet een feit zijn op 1 januari 1994. Hij verwacht dat het dan nog zeker een jaar duurt voordat de nieuwe or ganisatie vrij is van kinderziektes; het heeft volgens hem daarom geen zin om te wachten tot 1 januari 1995, als de nieuwe Waterschapswet van kracht wordt. „Afwachten leidt wel licht tot teveel vertraging. Als we nu niet meepraten, wordt er over ons beslist. Met ieders gemengde gevoe lens kan ik echter goed meevoelen." Wie niet bereid is zijn leven te verliezen, zal het niet winnen. Vanuit die gedachte is na een intens leven en een hoopvolle strijd overleden Pieter Simon Troost in de leeftijd van 47 jaar. Nico Bibo A. Troost-Lap Annie en Arie Biem en Welmoet Henk en Trijntje Grietje en Harry neven en nichten Amsterdam, 8 december 1992 Correspondentie-adres: S. F. van Oss-straat 92 1068 JL Amsterdam. De afscheidsdienst zal worden gehouden zaterdag 12 december om 11.15 uur in de Ned. Herv. kerk te Den Hoorn op Texel, waarna aan sluitend de begrafenis zal plaatsvinden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condo leren in Verenigingsgebouw „Ons Huis", Herenstraat 35.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2