Gemeente steekt f40.000,- in ophalen oude metalen Voortbestaan slachterij De Boer ter discussie Overeenkomst regelt vliegbewegingen Mok I,- Raad verdeeld over financiële bijdrage Statuten Kantoorpand BV overleven kritiek raad Nieuwe hinderwetvergunning twijfelachtig Nieuwbouw Texelse Rede start in 1993 Kleding, schoeisel en geld nodig voor Joegoslavië Wethouder: Karlas handelt ontaktisch slagwij Hoogste punt VVV-gebouw bereikt Hinderwetkwestie Teso aanleiding vragen Kansspelen Lezing schapenhouderij Enquête welzijnswerk over podiumvoorziening Zoon in de bijrol Sinterklaas en regen domper voor ecokar Het Kompas 32 VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het is onzeker of slager Siep de Boer uit De Cocksdorp zijn slachterij aan de Kikkertstraat op de huidige lokatie kan handhaven. Ambtenaren van de afdeling milieu betwijfelen of het bedrijf voldoet aan de eisen voor een hinderwetvergunning die op nieuw moet worden verleend. De ondernemer, die de slachteij maar enkele uren per week gebruikt, heeft inmiddels toegezegd akoestisch on derzoek te laten uitvoeren om na te n of zijn bedrijf aan de normen voldoet. De slachterij van De Boer bestaat al zo'n zestig jaar. Het bedrijf slacht te vens voor slager Aad van Heerwaar den, die vorig jaar de voormalige noodslachting moest verlaten en Sla gerij Schiphorst uit Den Burg. Omdat de bestaande hinderwetvergunning van De Boer nog uit de dertiger jaren dateert, bezochten ambtenaren van de afdeling milieu het bedrijf om dit Het ziet er naar uit dat de bewoners van gezinsvervangend tehuis De Texelse Rede in de zomer van 1994 naar een geheel nieuw gebouw ver huizen. Het nieuwe onderkomen komt, zoals vorige maand al in deze krant werd aangekondigd, op de plaats van de voormalige huishoud school aan de Haffelderweg. Het schoolgebouw gaat voor dit doel te- de vlakte; de gemeente ver wacht hiervoor een saneringsbijdrage van de provincie te ontvangen. Plan ning is komende zomer met de bouw beginnen. Het is de bedoeling bij het nieuwe gezinsvervangend tehuis acht woningen te bouwen in op dracht van de woningbouwvereni ging. Bij voorkeur komen deze beschikbaar voor mensen die moeilijk zelfstandig kunnen wonen. De levensmiddelen die door de Doopsgezinde vrouwen op Texel zijn ingezameld voor Joegoslavië, heb ben hun doel inmiddels bereikt. De Joegoslavische vredesgroep Mizamir heeft de spullen met een camperbus van Texel gehaald en naar Aalsmeer gebracht. Daar werden ze met le vensmiddelen uit andere plaatsen in een vrachtauto geladen die met to taal 22 ton naar Joegoslavië reed. De zending ging naar Darwar, een plaats 50 km ten oosten van Zagreb. Vandaar wordt het voedsel met auto's naar de vluchtelingenkampen gebracht Donderdag 3 december is de rest van de levensmiddelen en de ingeza melde kleding, schoeisel, dekens etc. opgehaald voor de eerstvolgende vrachtauto. Er blijft echter groot gebrek aan warme kleding, vooral kindersokken en kinderondergoed, schoeisel voor kinderen en volwassenen en geld voor de aankoop van melkpoeder in grootverpakking. Wie helpen wil kan zich wenden tot de familie de Vries, Kogerstraat 66, telefoon 12834. Daar kan ook kleding en schoeisel worden bezorgd. Geld kan worden overgemaakt via postbanknummer 180545 of Rabobanknummer 3625.05.81 van de Doopsgezinde gemeente Texel, met vermelding „Joegoslavië". Mevrouw J. de Waal heeft bezwaar gemaakt tegen het verlenen van een bouwvergunning aan haar buurman M. Karlas, omdat hij op zijn huis een dak wilde zetten met enkele ramen vlak bij de erfscheiding. Er werd een compromis gesloten, waar Karlas zich echter niet aan heeft gehouden. „Ontaktisch", aldus wethouder Ba- rendregt. De schikking bestond eruit dat Karlas slechts een liggend dakraam met matglas zou plaatsen. Hij bouwde echter een dakkapel en twee ramen. Dat valt onder de meldingsplicht, maar Karlas verzuimde deze bouwac tiviteiten aan te melden. Alle raadsleden keurden dinsdag avond de handelswijze van Karlas af. Wethouder Barendregt vertelde dat de ramen en de dakkapel alsnog zijn aangemeld, dus dat de zaak juridisch is rechtgetrokken. „Eigenlijk zijn wij dus geen partij meer. Maar we moe ten wel de vinger aan de pols hou den." Karlas heeft inmiddels toegezegd de ramen te zullen blinderen. te toetsen aan de hinderweteisen. Omdat de slachterij op dat moment niet in bedrijf was, leverde dit onder zoek niet veel op. Omdat de zaak op slechts vijf meter afstand van het dichtstbijzijnde woonhuis is ge vestigd, sluit de gemeente toekomsti ge problemen echter niet uit. „Slachterijen als deze passen eigen lijk niet meer in dorpskernen. Er kan zich geluids- en stankoverlast voor doen. Het bedrijf kan vliegen aantrek ken en bovendien kan de rookkast overlast veroorzaken." De buurt heeft tot dusver echter nog niet geklaagd en is dit volgens een onlangs gehou den enquête blijkbaar ook niet van plan. De milieu-ambtenaren wezen De Boer niettemin op de mogelijkheid van ver plaatsing naar het industrieterrein in Oudeschild. Daar heeft de slachter, die liever in De Cocksdorp wil blijven, echter weinig oren naar. De hinder wetprocedure voor het bedrijf is in afwachting van het geluidonderzoek inmiddels gestart. Stuipen „Uw ambtenaren hebben de man de stuipen op het lijf gejaagd. Was dat nu nodig?", vroeg Erna Eelman-van der Kooi (VVD) dinsdagavond tijdens de raadsvergadering. „Deze slacht plaats is daar al sinds mensenheuge nis gevestigd. Moet die nu dicht?" Wethouder Terpstra (milieu) kon zich voorstellen dat de mededeling voor De Boer door de ambtenaren niet leuk is overgekomen, maar hij twijfel de niet aan een „fatsoenlijke benade ring" door zijn mensen. Volgens Jan Koolhof moet de ge meente ten aanzien van De Boer eni ge soepelheid betrachten. „Er moet toch een praktische oplossing moge lijk zijn, zodat een florerend bedrijf niet hoeft te sluiten." Desgevraagd verteld de afdeling mi lieu niet klant onvriendelijk te werk te gaan, maar zelfs onderzoek te heb ben gedaan naar een regeling als De Boer zijn bedrijf wil verplaatsten, om dat dit hoge kosten met zich mee brengt. Een dergelijke regeling bestaat wel, maar omdat het budget- beperkt is het onzeker of De Boer ook daadwerkelijk iets zal ontvangen van de provincie. In afwachting van verdere ontwikke lingen rond zijn bedrijf onthoudt De Boer zich liever van commentaar. Met minimiem verschil is de ge meenteraad dinsdagavond akkoord gegaan met een jaarlijkse bijdrage van ƒ40.000,- aan metalenhandel Cobus Spigt voor het ophalen van schroot. Een voorstel om in plaats daarvan metaalcontainers te plaat sen bij garages en smederijen haalde het niet. De metalenhandel aan de Ruigendijk bij De Koog haalt sinds de invoering van de minicontainers schroot op bij huishoudens en bedrijven, die Henk Witte en Coby Spigt hiervoor rechtstreeks kunnen benaderen. De schroothandelaar ontvangt van de gemeente voor de aangeleverde koel kasten een vaste vergoeding per exemplaar, maar de inzameling van oude metalen kostte de gemeente tot dusver niets, omdat het ijzer altijd een redelijke prijs opbracht. Nu dat niet meer zo is en het bedrijf geen kans ziet de kosten van het inzame len nog verder omlaag te brengen, klopte de fa. Witte/Spigt aan bij de gemeente voor subsidie. Organisatie „Hoewel deze methode van inzame ling uitstekend voldoet, kan de orga nisatie beter", vond CDA'er Kees Hin, die van mening is dat door het opha len van kleine zaken onnodig veel tijd en geld verloren gaat. Zijn voorstel om op diverse plaatsen bakken neer te zetten waarin de mensen zelf hun De vlag in top voor het WV-kantoor aan de Emmalaan waarvan de bouw gistermiddag het hoogste punt (acht meter) bereikte. IFoto Gerard Timmerman) Goedkeuring van de nieuwe statuten voor Kantoorpand Emmalaan BV, eigenaar van het nieuwe WV- kantoor waaraan de gemeente ƒ200.000,- heeft bijgedragen, ging in de gemeenteraad dinsdagavond niet zonder slag of stoot. Door de nieuwe statuten is niet lan ger één persoon (VVV-voorzitter Jo Engelvaart) aansprakelijk voor de nieuwbouw, die inmiddels het hoog ste punt heeft bereikt. Uit exploitatie overwegingen besloten de participanten het kantoorpand on der te brengen in een „grote" BV met een raad van commissarissen. Hoewel de gemeente de enige parti cipant was die de nieuwe (model)sta- tuten nog niet had goedgekeurd, kon met name Gerbrand Poster (Texels Belang) zich niet verenigen met de inhoud. „Ik teken geen blanco che que. Dit is flut." Ook de CDA-fractie vond de statuten onvolledig. Wethou der Terpstra, die namens de gemeen te in de raad van commissarissen van de bv zetelt, drong aan op een snelle goedkeuring van de statuten. „Het is onverantwoord de beslissing uit te stellen tot de eerstvolgende raadsvergadering in februari zodat één persoon verantwoordelijk is voor het kantoorpand." De raad ging met acht tegen zeven stemmen akkoord met de statuten. Bouw De bouw van het WV-kantoor aan de Emmalaan, die omstreeks half maart 1993 moet zijn voltooid, be reikte na een kleine stagnatie gister middag het hoogste punt. „Door het slechte weer van de afgelopen tijd kon nauwelijks worden gemetseld en liggen we ruim twee weken achter op schema", aldus Bert de Boer van Drijver Bouw BV. De uitvoerder, die met een kleine vijftien man aan het karwei werkt, verwacht de achter stand tijdig te kunnen inlopen. Het gebouw zal worden opgetrokken uit witte stenen, krijgt een blauw dak en getint glas. Architect R. Honingh van Architectenbureau Alkema en Honing toonde zich tevreden over het voorlo pige resultaat. „Bij het zien van het schaalmodel van het kantoor twijfel de men of het wel in de omgeving zou passen. Maar nu het vorm krijgt valt het toch best mee." Henk Groe nen van de stichting VW-Texel Pro motie, die samen met 22 collega's komend voorjaar zijn intrek zal ne men in het 2,7 miljoen gulden kostende kantoor, reageerde instem mend. Het voortbestaan van de slachterij van Siep de Boer uit De Cocksdorp. die al meer dan zestig jaar in Kikkerstraat is gevestigd, lijkt in het gedrang. IFoto Gerard Timmerman) Is het amfibisch oefenkamp De Mok hinderwet-plichtig? Die vraag stelde Groen Links-raadslid Jaap Vlaming dinsdagavond naar aanleiding van de hinderwetkwestie rond de Teso- haven. Vlaming doelde op helikopte roefeningen boven de Mokbaai, die volgens hem overlast veroorzaken. Niet de hinderwetvergunning, die wel degelijk voor het oefenkamp geldt, regelt de vliegbewegingen maar deze moeten voldoen aan de richtlijnen van de Luchtvaartwetgeving. Het oe- fengebied strekt zich uit van De Mokbaai (defensiebezit), tot aan de Hors, waarvan gebieden deels in han den zijn van Domeinen of Staatsbos beheer (SBB). Bij de voorbereiding van de hinder wetvergunning voor De Mok in 1985 stelde de gemeente zönes in, maar het ministerie van Defensie heeft de ze bepalingen in 1988 met succes aangevochten bij de Raad van State. De doelstellingen die de gemeente destijds voor ogen had, zijn dankzij een milieu-convenant echter toch voor een groot deel bereikt. Afspraken Deze overeenkomst wordt jaarlijks bij gesteld tijdens overleg tussen de commandant van de Joost Dourlein- kazerne, de gemeente. Rijkswa terstaat, SBB en het waterschap oud ijzer kunnen deponeren kreeg steun van Gerbrand Poster (Texels Belang), die erop vertrouwde dat de burgers hun verantwoordelijkheid kennen. Erna Eelman-van der Kooi (VVD), die pleitte voor een extra in- zamelingspunt bij gemeentewerken, bekritiseerde de berekening waarop de gemeentelijke bijdrage tot stand is gekomen (uurvergoeding). Ze voorzag een verhoging, van de reinigingstarie ven. „Het college loopt veel te hard van stapel. Zorg voor een financieel draagvlak en maak de zaken niet no deloos ingewikkeld door wéér een extra telefoonnummer erbij." Gehoorproblemen „De argumenten die jullie nu aandra gen heeft Henk Witte al weerlegd bij een eerdere behandeling van deze zaak in commissieverband", aldus Pe ter Bakker (Groen Links), die bij de tegenstanders gehoorproblemen ver moedde. „Witte rijdt echt niet voor elk fietswiel naar de andere kant van het eiland." Bakker vond het plaatsen van de schrootbakken in de dorpen geen geloofwaardig alternatief. „Wie houdt er toezicht zodat er geen ver keerde spullen in worden gestort? Alsof de garagehouders voor niks de rommel op hun erf laten neergooien." Gerard van der Kooi (PvdA) vermoed de zelfs dat de kosten van de door Hin en Eelman voorgestelde schroo- tinzameling hoger zouden oplopen dan de ƒ40.000,- die nu nodig is. „En dan is het maar de vraag of er nog wat van terecht komt" Hin: „Ach, met een beetje sociale contro le..." Effectief Wethouder Terpstra (financiën) vond de kritiek op de hoogte van de ver goeding aan Witte/Spigt onterecht. „Bij de berekening zijn we zorgvuldig te werk gegaan, het is een goed compromis geworden. En als het schroot tussen het huisvuil belandt krijgen we een hogere rekening ge presenteerd." Hij toonde zich tevre den over de effectieve manier van inzameling. „Witte treedt opvoedend op, zodat de mensen het ijzer opspa ren totdat het de moeite is om het op te halen." Over de plaatsing van containers toonde Terpstra zich niet enthousiast. „Laten we niet vooruitlopen op soort gelijke proeven die elders in het land lopen. Als blijkt dat deze methode ef fect sorteert, kunnen we hier alsnog toe overgaan." Hoewel de fracties van CDA, VVD en Texels Belang zich niet lieten overtui gen door het pleidooi van de wethou der, werd zijn voorstel met acht tegen zeven stemmen aangenomen. Over actualiteiten in de schapenhou derij houdt bedrijfsdeskundige mevr. Bernadette Bijman-Koorn maandag avond in hotel Bosch en Zee een in leiding. Hierbij komen de gevolgen van de MacSharryplannen aan de or de. De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting organiseert de bijeenkomst die om 20.00 uur begint. Dit is een open brief aan de raads commissie voor algemeen en organi satorisch beleid van de gemeente. Met grote verbazing las ik in de Texelse Courant het voorstel van on ze burgemeester inzake het kansspel- beleid van de gemeente. Met het voorstel dat hier op tafel ligt wordt binnen de horecabranche een grove vorm van rechtsongelijkheid ge creëerd. Cafébedrijven binnen de ho reca zouden wel twee kansspel-vergunningen kunnen krij gen, terwijl branchegenoten snackbar en cafetaria hiervan volgens de nieu we spelregels worden uitgesloten. Als doekje voor het bloeden zouden laatstgenoemde bedrijven dan wel de zg. behendigheidsspelletjes mogen exploiteren. Dat deze vorm van ex ploitatie nauwelijks commercieel inte ressant is, daar heeft de gemeente duidelijk geen boodschap aan. Als ar gument om deze regeling er nog snel even vóór 1 januari door te drukken, verwijst met naar het feit dat een aantal vergunningen per 1 januari zijn verlopen. Aanvragen voor nieuwe ver gunningen worden op het gemeente huis dan ook terzijde gelegd en niet behandeld in afwachting van komen de gebeurtenissen. Zou de werkelijke reden niet liggen in het feit dat de staatssecretaris per 1 januari op ver zoek van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) een landelijke regeling wil invoeren m.b.t. de zg. piekkasten, waarbij dan wel als voorwaarde wordt gesteld dat de gemeenten in Nederland verder van deze exploitatievorm afblijven. Gemeente, probeer niet roomser te zijn dan de paus. U kunt beter voor eigen parochie gaan prediken d.m.v. het stellen van voorwaarden in huur- en pachtcontracten van gemeentelijke eigendommen zoals sportkantines en dorpshuizen. Maar laat de reguliere handel nou eens eindelijk met rust. R.J. van der Veen, Den Hoorn. De behoefte aan een podiumvoorzie ning op het eiland is groot. Dat is gebleken uit een enquête die de Stichting Ondersteuning Welzijns- werk (SOW) onder zestig verenigin gen en clubs heeft gehouden. In oktober heeft de SOW over deze zaak een rapport aan het college aangeboden. De gemeente zet zich nog steeds in voor het opnieuw be schikbaar krijgen van de Lindeboom accommodatie voor culturele activi teiten. Wethouder Krijnen (welzijn) benadrukte dat dinsdagavond nog eens tijdens de raadsvergadering. Een en ander staat te lezen in de nieuwsbrief die de SOW vanaf de cember iedere twee maanden toe zendt aan de aangesloten clubs en verenigingen. Het nieuwsbulletin is bedoeld om de leden op de hoogte te houden van de diverse activiteiten. De SOW wil verder twee keer per jaar een culturele informatiekrant la ten verschijnen met daarin een uitge breide agenda van optredens en uitvoeringen van verenigingen. Texel. In dit convenant staat onder andere dat grootschalige militaire oe feningen aan de gemeente, of in sommige gevallen bij het waterschap en de houder van de eendenkooi Westergeest moeten worden gemeld. Helikopterlandingen en lage vluchten mogen, voorzover niet geregeld in de luchtvaartwetgeving, verder niet zon der toestemming van de burge meester plaatsvinden. Oefeningen in defensiegebieden die worden beheerd door SBB vinden alleen na wederzijds overleg plaats. Volgens deze afspraak vinden bij de Horsmeertjes gedurende de broedtijd géén landingen plaats. In de broedtijd vliegen de helicopters slechts aan vanuit zuidoostelijke rich ting. Verstoringen zoals enkele jaren geleden, toen een Britse helikopter te dicht bij een kolonie lepelaars vloog, hebben zich de laatste tijd, mede dankzij het convenant, niet meer voorgedaan volgens milieu-ambtenaar Koos van der Burgh, die dit voorval als incident afdoet. Op 25 maart van het komend jaar vergaderen de betrokken instanties opnieuw over het convenant. Hinderwet De bestaande hinderwetvergunning, die los staat van voornoemde over eenkomst, zal binnen afzienbare tijd worden gewijzigd. „Een gevolg van nieuwe wetgeving en de voltooiing van de nieuwbouw in het oefen kamp." In de hinderwetvergunning zullen tal van veiligheids- en milieu- eisen zijn opgenomen. Het staat ech ter nog niet vast of de gemeente be voegd is de vergunning te verlenen. Volgens de nieuwe Wet Milieubeheer, die op z'n vroegst in 1993 van kracht wordt, wordt dit een waar schijnlijk een rijkstaak. Het Texelse statenlid Piet Zoon vervulde zondagavond een bijrol in het tv-programma „In de hoofdrol" van Mies Bouwman. In het provinciehuis in Haarlem ver zeilde Zoon tijdens een bijeen komst met enkele partijgenoten in enkele komische scènes en verscheen hij kort prominent in beeld. Zoon zat namelijk naast VVD-kamerlid Erika Terpstra, die op dat moment nog niet wist dat zij door Mies te gast zou worden gevraagd in haar tv-show. Zoon: „De camera's waren geweldig goed verborgen en de microfoons onder de bloemstukken op tafel kon je evenmin ontdekken. Het begon met een dame die tot ie ders verbazing zomaar binnen kwam om het meubilair af te stoffen. Heel ongebruikelijk tij dens vergaderingen, 't Werd een steeds dollere boel en het slot van het liedje was dat een werkster al boenend door de zaal ging en bij Erika eindigde. Hoewel ik er wel van wist, had ik pas op het allerlaatste moment in de ga ten dat zij Mies Bouwman was!" Hoewel Zoon maar heel even op tv te zien was, kreeg hij de afge lopen dagen veel reacties. Sinterklaas heeft een slechte invloed op het milieubewustzijn van de Texe laars. Dat bleek gisteren toen de op brengst van de ecokar ver onder de maat bleef. Niet alleen de goedhei ligman treft echter blaam. Inzame laars van het chemisch afval wijten het povere resultaat ook aan het slechte weer. 160 Texelaars leverden totaal 842 ki logram chemisch afval af bij de eco kar. „Dat is bijna eenderde minder dan gebruikelijk", aldus Hans Witte van gemeentewerken. Witte verwacht echter niet dat de tegenvaller van blijvende aard zal zijn. Bovendien brengen steeds méér mensen ver- fresten, kwasten, spuitbussen, batte rijen en oude medicijnen bij de gemeentelijke werkplaats aan het Wezenland. I.M. ADVERTENTIE Bij Het Kompas in Den Hoorn is de 226ste Scotch Single Malt Whisky binnen gekomen. De naam: Glenugie 16 years old, 40%. Gedistilleerd in 1966. Gebotteld in 1982. Glenugie werd gesloten en ontmanteld in 1985. Restaurant - (whiskyjbar Het Kompas Herenstraat 7, 1797 AE Den Hoorn - Texel Tel. 02220 - 19360

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5