„We wonen nog steeds in een paradijsje' ÉF Kees Zuidema, Durper vol herinneringen: „Met Kees de buurt op" gebundeld Cursus kalligrafie Noorlander kijkt terug op Ouwe Sunderklaas Aanrijding Openbare schoonmaakles: „Drukte op wisseldag een algemeen probleem" Doodsoorzaak bruinvis nog niet vastgesteld Ecologisch beheer brede berm Nesweg VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 9 IFoto Tessa de Graaft Kees Zuidema, durper in hart en nieren. Kees Zuidema is met zijn 76 jaar de oudste geboren en getogen Cocksdorper die nog in „zijn" dorp woont. Uitkijkend over de door hem zo geliefde omgeving vertelt hij over zijn woonplaats en het leven van vroeger. Hij zit vol herinneringen maar ook vol wee moed. „De welvaart is opgerukt ten koste van de natuur. We moeten het evenwicht tussen die twee in de gaten houdenan ders loopt het niet goed af." Afgezien van twee onwillige knieën, is Kees Zuidema bijzonder kwiek. „Er zijn natuurlijk meer oudere mannen op 't dorp. Maar da's allemaal import. Ik ben vijfentwintig meter van waar ik nou woon, geboren in het maga zijn." Kees weet nog precies hoe het er toe ging in zijn jeugd. „Je had hier veel vissers. Tegenwoordig staan ze bij zo'n stalletje haringen naar binnen te slikken van een rijksdaalder 't stuk. Toen ik op school zat, kwamen we 's ochtends op de dijk, waar Jaap Plaatsman zijn fuiken had staan. Daar zat zo verschrikkelijk veel haring in dat de keerwand er haast uitbarstte. Met twee boten werd het naar de sluis gebracht en dan stond half Cocksdorp klaar met emmers. Voor een stuiver had je een hele em mer vol, wel vijftig stuks!" Roggen De vader van Kees had een kruide nierszaak en voer met de postvlet naar Vlieland. Kleine Kees mocht wel eens mee. „Als we dan de sluis uit voeren zei mijn vader: goed opletten, dan zie je de roggen zwemmen. Er gingen er meestal wel vier of vijf gro te roggen over het slik. Dat is alle maal weg. Helaas." Het kleine strandje bij paal 33 werd vroeger „de horren" genoemd. „Als je daar stond zag je altijd wel een stuk op twintig bruinvissen vlak on der de kust. Nu staan ze met grote hengels van wel vierhonderd gulden te gooien. Als ze geluk hebben, van gen ze een vissie van net vijftien centimeter. Wij hadden een vlieger touwtje met vijf haken eraan. In een tijd van een half uur hadden we een- kist vol scharren. Zo ging dat." Welvaart Over de vraag of hij heimwee heeft naar die tijd van weleer moet Kees nadenken. „Ach, weet je wat het is? Al die toeristen van tegenwoordig hebben een hoop welvaart gebracht. Vroeger was het dorp arm. Mijn opa was visserman. In de winter was er niets te doen. Dan ging hij met een zak op zijn rug het land in om een paar koolrapen de stelen. Er waren elf kinderen thuis en ieder kind kreeg dan 's avonds een schijf koolraap. Ar- beidersspek noemden ze dat. De mensen hadden kleren aan met vijf entwintig verschillende lappen erop. Zo was dat toen." In die tijd had De Cocksdorp een flink winkeliersbestand. „We hadden wel vijf kruidenierswinkels, een kleer maker, twee aannemers, een schilder, twee bakkers, een wagenma ker—noem maar op. Dat leefde alle maal. De rest was visser. Achter diek lagen een stuk of vijf blazers, leder een had een bijnaam. Dat kwam om dat het durp bestond uit Bakkers, Buizen en Bonen, dus je moest wel, om ze uit elkaar te houden." De komst van de Afsluitdijk heeft vol gens Kees veel veranderd. „Er is wel eens gezegd dat er een ziekte in het zeewier zit. Da's helemaal niet waar. Het komt allemaal doordat ze de Zuiderzee hebben dichtgemaakt. De trek van de haring was ook in een keer weg." Kees denkt vaak met weemoed aan het dorp van vroeger. „Je mocht overal komen, de Schorren, de Sluf ter....we zwommen in de Roggesloot. Da's allemaal voorbij en het komt nooit meer terug." Baantjes Kees heeft vanaf zijn veertiende ge werkt. Hij had verschillende baantjes, onder andere stekels hakken bij Wil lem Reuvers, werken in de garage van Dros in Den Burg en als electri- cien bij De Wildt in de Weverstraat. Lange tijd heeft hij zijn vader bij gestaan, eerst in de kruidenierszaak, later in het transportbedrijf. Een sportliefhebber is Kees altijd ge weest. „Op mijn vijftiende speelde ik in Texel 1. Nee, toen had ik nog geen last van mijn knie. Ik werd door de durpers als een soort afvallige gezien, omdat ik aan de verkeerde kant van de Ruigendijk voetbalde. Als ik een avond naar Herberg de Hoop hier op het durp ging om te biljarten, gooi den zij de stokken neer. Er waren durpers die niets meer wilden kopen in vde zaak van mijn vader, omdat ik aan Den Burg voetbalde. Vijandig he? Maar we hebben er nooit voor geka- pituleerd." 0or,og Kees heeft vanaf 1943 ondergedoken gezeten in en om De Cocksdorp, om te voorkomen dat hij door de Duit sers zou worden weggevoerd. Voor die tijd hielp hij zijn vader, die goede ren transporteerde. „We mochten na achten 's avonds de straat niet meer op, dus dan konden we een late vracht niet lossen. Daarom werd de wagen in een ouwe garage gereden. Op een nacht riep mijn vader: Kees, kom eruit, want iemand probeert de wagen leeg te stelen. Ik kreeg een mes en hij greep een pook. Wij erop Bieuwkje Monen en Kees Zuidema bewaarden samen echte Cocksdorper verhalen voor het nageslacht. (Foto Frans Hopman) Eén van de populairste rubrieken in Achter de Rugediek", het blad voor bewoners van De Cocksdorp en Eierland, is Met Kees de buurt op". De nu 76-jarige Kees Zuidema, een van de oudste geboren Durpers die nog in het eigen dorp woont, haalt daarin herinneringen op van vroeger. Bieuwkje Monen-Waldus tekende de verhalen uit Zuidema's mond op en verwerkte ze tot prettig leesbare artikelen. Totaal verschenen zestien afle veringen. Deze zijn nu gebundeld tot een leuk boekwerkje van 64 bladzij den, verluchtigd met tekeningen van Gerhard Smeenk. Gerard Monen deed het stencilwerk. De bundel geeft geen compleet beeld (dat was ook niet de bedoeling), maar heeft zeer zeker historische waarde. Zuidema blijkt een levendig verteller, vol smeuïge details en smakelijke anekdotes. Tesamen schetsen zijn verhalen een vervlogen tijdsbeeld, waarvan velen van de tegenwoordige generaties geen weet hebben. Wie weet bijvoor beeld dat het vooroorlogse De Cocksdorp zes kruideniers telde en vier benzinepompen, hoewel er slechts vijf automobielen rondreden? De ver halen staan ook bol van de bijnamen. Zuidema: „Sommige lezers vinden dat dit kwetsend voor de familie is. Maar die bijnamen ontstonden juist om diverse Bonen, Buysen en Bakkers van elkaar te onderscheiden. Je had wel zeven Maarten Boons en vier Willem Boons, nou dan waren die bijnamen maar wat makkelijk." Onlangs werden de eerste honderd boekjes aan de man gebracht. De to tale oplage bedraagt tweehonderd stuks. Gezien de vele positieve reacties op de rubriek zal het boekje spoedig wel uitverkocht raken. af, ieder van een kant. We kwamen elkaar tegen bij een koe van Jaap Reuvers, die met zijn horens tegen de muur stond te schuren...." Onderduiken Vader Zuidema vervoerde met paard en wagen tarwe naar de molen in Oudeschild en hij nam rogge mee als veevoer voor de varkens en koolzaad dat in De Waal werd geperst. Kees zat met Bram Westdorp in een huisje van familie Reuvers, ,,'s Nachts hoorden we de Duitsers appels stelen boven ons. Het werd te gevaarlijk, dus ik moest daar weg. Vader zou me komen halen. Ik moest me ver stoppen in een wagen vol zakken hooi. Maar bij de sluis stond de com mandant van de Grenswacht. Mijn vader ging er vol gang langs. Een zak hooi bleef hangen aan de versperring en donderde van de wagen. Die com mandant riep vader na, maar die deed natuurlijk net of hij gek was. Hij kletterde in volle vaart het dorp in. Ik zat thuis nog niet achterin de kast of daar kwam die Duitser, om te zeggen dat er een zak hooi was gevallen." Kees heeft ook korte tijd bij een oom van hem ondergedoken gezeten. Maar na twee nachten gaf hij het op. „De vlooien versjouwden me een me ter in een nacht. Ze zaten niet twee op mekaar, maar wel twintig. Nee, daar was ik gauw weg." Na de oorlog bleef Kees werkzaam in het transportbedrijf van zijn vader. Toeristen Genietend van zijn pensioen houdt Kees zich tegenwoordig bezig met het wel en wee van zijn dorp. Met le de ogen ziet hij de hoeveelheid toe risten jaarlijks groeien. „Nog even en dan staan in De Cocksdorp 's zomers de terrasstoelen midden op de weg. Ik heb ooit eens met ouwe sunder- klaas gespeeld dat over tien jaar een vierbaansweg zou worden gelegd van 't Horntje naar De Cocksdorp. En heb je die Hoogerheide onlangs gehoord? Het is toch om te huilen?" Hoewel hij beseft dat de welvaart voor een groot deel is te danken aan de toeristen, heeft Kees toch zijn twijfels over deze economische sec tor. „Als Kees de Graaf waar het land van was op de uitkijkpost van Martin Warnaar zou klimmen en hij overzag De Krim, dan zou hij zingen: en in de mooie duintjes van mijn va der, zie ik de grote rotzooi staan, als kind kon ik niet weten, dat dat ooit voorbij zou gaan.... Kijk, terugdraaien kan niet meer. Maar er moet niet meer bijkomen. De maat is vol." Wijkagent Als hij de baas zou zijn, zou Kees on middellijk een wijkagent aanstellen voor De Cocksdorp. „Iemand die de situatie en de mensen hier kent, die op de fiets patrouilleert. Die toeristen parkeren 's zomers overal waar het niet mag. Geef ze maar een dikke bekeuring. En dan heb je nog van die akelige rotventjes die met hun auto met een noodgang door het dorp rij den, terwijl er allemaal kleine kinde ren op straat spelen. Aanpakken, die hap." Durp is Durp niet meer, vindt Kees. „Hoeveel echte durpers zijn er nog? Het is toch alles import? Maar ik heb aan niemand een hekel hoor. Als je dit hier nou vergelijkt met de situatie aan de overkant, dan kunnen we toch nog met elkaar zeggen dat we hier leven in een paradijsje. Maar als ik terugdenk aan vroeger, dan moet ik wel zeggen dat van dat paradijs al heel wat is afgegaan...." T.d.G. Na de jaarwisseling het vormings- en ontwikkelingswerk weer een cursus kalligrafie voor beginners. Kalligrafie is de kunst van het „scho ne schrijven". Wat heel vroeger dage lijks werk was voor de monniken, is nu een boeiende hobby: fraaie letters schrijven met een brede beitelpen. Er zijn enorm veel soorten en typen let- De vrees dat Ouwe Sunderklaas zal verdwijnen deed schilder Henk Noor lander uit Den Hoorn naar de penseel grijpen. De schilder, zelf fervent speuler, portretteerde de dorpstraditie geheel in eigen stijl. Gistermiddag opende hij in atelier de „De Verma ning" een overzichtstentoonstelling van zijn visie op Ouwe Sunderklaas. De expositie in de voormalige schuil kerk is geopende tot 6 januari. (Foto Ge- lard Timmerman) ters, waarvan de Gotische letters het meest aanspreken. Deze letter kent vele varianten, o.a. "de Textura (strak ke hoekige bijbelletter) en de Bastar- da (ronder en soepeler van vorm). In de cursus worden deze twee letterty pen behandeld en er wordt tevens aandacht geschonken aan regelverde ling, vlakverdeling, cijfers en leeste kens. Het aantal lessen is twaalf, te beginnen op donderdag 14 januari, van 19.00 - 20.30 uur in d' Ouwe Ulo in Den Burg. De kosten bedragen ƒ90,00. Hierbij komen nog de materi- aakosten. Telefonische inlichtingen en aanmeldingen: SOW, tel. 15582. Een 20-jarige bromfietser uit Den Burg die in de Hogerstraat reed, ver leende geen voorrang aan een 22-jarige automobilist op de Binnen- burg. Omdat beiden zachtjes reden viel de schade mee en raakte de bromfietser niet gewond. De voorzitter van het Texels Verbond van Ondernemers, Ko Vinke, grijpt het 30-jarig jubileum van zijn eigen schoonmaakbedrijf aan om een waarschuwend woord te laten ho ren. Via een „openbare les", donder dag om 14.00 uur in het Havenrestaurant ('t Horntje), zal hij aantonen welke problemen het geeft dat de meeste recreatiebedrijven op dezelfde dag hun gasten wisselen. Dit probleem is algemeen en geldt ook voor andere dienstverlenende bedrijven op Texel. Op het eiland werken circa 160 per sonen in de schoonmaak. Liefst 90 procent is afkomstig uit Den Helder. „Den Helder houdt Texel schoon", stelt Vinke dan ook. Met name de gestegen omvang van de bungalow parken en de toename van verkorte vakanties leiden tot meer wisselin gen. En dus moeten de schoon- ma(a)k(st)ers vaker in actie komen. Het schoonmaakwerk moet vaak ge lijktijdig worden verricht, omdat toe risten merendeels op dezelfde dagen Morgen laatste dag matrassen inleveren Paula Brouwer uit Den Burg zet haar inzamelingsactie van matrassen, ledi kanten, en beddegoed tijdelijk stop. Morgen kunnen voorlopig voor het laatst goederen worden ingeleverd bij het Kamphuis (Zuidhaffel). Desge wenst worden de spullen opgehaald na een telefoontje met de familie Brouwer, tel. 12836 of 13770. De Texelse matrassen e.d. gaan naar de christelijke hulpverleningsorganisatie Dorcas in Andijk, waarna ze worden verdeeld over 60 projecten in 24 lan den. komen en gaan. Ko Vinke zal dit pro bleem donderdagmiddag met harde cijfers analyseren. Eén van de conse quenties kan zijn, dat de kwaliteit van de schoonmaak alleen tegen steeds hogere kosten kan worden ge garandeerd. In een openbare les zal dit kwaliteit saspect worden toegelicht. In deze aanschouwelijke praktijkles laten de personeelsleden zien dat schoonma ken een écht vak is, waaraan moder ne eisen worden gesteld. Vinke verwacht dat deze eisen de toekom stige kwaliteit van het toerisme op Texel mede zullen bepalen. Voor de bijeenkomst zijn het personeel, be staande cliëntele en potentiële afne mers uitgenodigd, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. Sloten. Ongeveer honderd landei genaren hebben de sloten die gren zen aan hun percelen nog niet gemaaid en/of uitgebaggerd. Dit on danks tenminste twee waarschuwin gen van het waterschap. Mogelijk is de vertraging het gevolg van de hevi ge regenval van de afgelopen twee maanden, waardoor sommige lande rijen moeilijk begaanbaar zijn. Om de ze reden geeft het waterschap de betreffende personen tot 18 decem ber alsnog de kans om aan hun ver plichtingen te voldoen. Supermarkt. De gemeente zal spoedig aan Ton Gieles uit De Koog vergunning verlenen voor de bouw van een supermarkt in het Stappeland-gebied. De provincie zette deze week het licht op groen door het afgeven van een „verklaring van geen bezwaar". Bij de gemeente wordt momenteel gewerkt aan een voorstel voor de realisatie van dag winkels tegen een muur van de nieu we supermarkt. Het is nog niet duidelijk wat de doodsoorzaak is van een bruinvis die wandelaars zaterdag aantroffen op het Jan Ayeslag. Het dier is zondag overgebracht naar Leiden voor on derzoek. Het betreft een pas gestorven, vol groeid wijfje. Ze woog 49 kilogram en kan met haar 1,63 meter tot de zeer forse exemplaren worden gere kend. Omdat leeftijd en doodsoor zaak niet direct konden worden vastgesteld moet pathologisch- anatomisch onderzoek in het Natio naal Natuurhistorisch Museum in Lei den uitsluitsel geven. Er spoelen de laatste tijd steeds meer bruinvissen aan op de Nederlandse Stilte. De gemeenteraad nam dins dagavond een minuut stilte in acht ter nagedachtenis van het overleden oud-raadslid C.J. van der Kooi. Heemraad. Klaas Eelman (Schor- renweg) is opnieuw gekozen als heemraad in het dagelijks bestuur van het waterschap. Wel heeft zijn herverkiezing nog goedkeuring nodig van de Kroon, maar doorgaans is dat een formaliteit. Geert Timmer staat als tweede kandidaat op de voor dracht. Urbanus. De makers van de film „De zevende hemel" met in de hoofdrollen Urbanus en René Souten- dijk hebben het college van b en w per brief bedankt voor de prima me dewerking die zij op het eiland heb ben gekregen. Monument. Het monumentale pand Herenstraat 23, dat door de ge meente is aangekocht en met subsi die is gerestaureerd, zal omdat de bewoonster is overleden en de wo ning nu vrij is binnenkort openbaar worden verkocht. stranden. Onderzoekers vermoeden dat bruinvissen steeds vaker weg trekken uit de Oostzee, die in toene mende mate vervuilt. De meeste bruinvissen spoelen aan in de winter. Dicht onder de kust zwemmen rond deze tijd scholen haring, die het voor naamste voedsel vormen van de bruinvis. Het waterschap Texel is van plan een sloot langs de Nesweg nabij de afslag Lageveld een stukje te verbre den. Hiervoor wordt de plaatselijke brede berm, waar de meierblis van Oosterend was, gedeeltelijk opgeof ferd. Verwacht wordt dat een drassi ge, landschappelijk interessante berm ontstaat. Voor dit „ecologisch beheer" ont vangt het waterschap subsidie. Hoe wel het project voor de waterbeheersing van de omgeving van weinig belang is, neemt het wa terschap de uitvoering ter hand om dat dit inspeelt op de nieuwe zg. „brede kijk" op het functioneren van waterschappen. In de nabije toe komst zullen dergelijke werkzaamhe den tot de nieuwe taken behoren. Tijdens de dinsdag gehouden water schapsvergadering waarschuwde hoofdingeland Flip Breman ervoor dat op deze wijze een potentieel verzu- ringsgevoelig gebiedje wordt aange legd. Eerder tijdens de vergadering liet Arie Lap een soortgelijk geluid horen. Hij deed dit naar aanleiding van de vijveraanleg langs de Pontweg bij Bosch en Zee. Dijkgraaf Jac Dijt antwoordde dat in dat geval verbete ring van de waterbeheersing een be langrijk motief was, evenals de subsdie die het waterschap kreeg voor de creatieve aanleg. Hij advi seerde Lap contact op te nemen met de landbouworganisaties. i

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9