WEEKEND Normaal waar het kan speciaal waar nodig RIMLACH Gezinsvervangend tehuis De Texelse Reede: HORSZEL Weer prijs voor Texelse slager Uitzondering KWALITEIT Onderscheid nee!!! Gezelligna-klazen '92 VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 ii PAGINA 11 len. In ieder vertrek staat een gedekte ta fel. Na het bidden komen de verhalen los. Wat er allemaal is gebeurd die dag. En wat er morgen op het programma staat. Niet niks, want er komt iemand van de televisie. De Texelse Rede heeft gehoord dat er drie bewoners mee mo gen doen in de quizz van het program ma „Knoop in je zakdoek", een t.v.-programma vóór en dóór verstande lijk gehandicapten. „En ook die me vrouw blijft eten", roept iemand. „Het is wel raak deze week." SOEZEN In de „ouderen" huiskamer is de maal tijd wat sneller achter de rug. Terwijl de afwasgeluiden van de jongere groep vaag doorklinken, zitten vier mannelij ke bewoners al rustig in de luie stoelen. De televisie gaat straks pas aan. Twee katten liggen lui op de bank te soezen. Anton vertelt anderhalf jaar op De Texelse Reede te wonen. „Ik woonde voordat ik hier kwam al in Den Burg, maar moest toch enorm wennen. In het begin heb ik het moeilijk gehad, maar nu bevalt het me prima." Thea loopt door de gang. Ze is geheel verkleed en opgeknapt. Als ik vraag of ze uit gaat, antwoordt ze verbaasd. „Nee, dat heb ik voor jou gedaan. Je zou toch m'n kamer komen bekijken?" Haar domein ademt de sfeer van BZN uit. Foto's, uitgaves van de fanclub en natuurlijk de muziek. Trots vist ze uit haar trui een kettinkje op, waar de let ters BZN in zijn verwerkt. „We gaan re gelmatig naar concerten toe. Eigenlijk houdt iedereen hier wel van hun mu ziek." Ze verzamelt allerlei materiaal over haar lievelingsgroep. Thea is niet de enige verzamelaarster in de Texelse Reede. Jur Noordijk (69 jaar) kan er ook wat van. Hij heeft ordners vol sigare- bandjes en postzegels. DOBBELEN De kamer van André is wel heel bijzon der. Er staat een grote bar in, waar iede re week vrienden bijeen komen om te dobbelen. Aan de muur hangt een oor konde, waarop te lezen is dat André 100.245.132 dobbelstenen heeft gewor pen. Een aantal dat nu wel weer dik zal zijn overschreden. De kamers hebben een redelijk for maat, maar zijn niet echt ruim. Vier ka mertjes zijn zonder meer te klein. Appie Pinkse uit Den Burg heeft de Westfriese ereprijs voor zijn prestaties op school en zijn werk gekregen. Een „zware" commissie, met afgevaardig den van o.a. werkgevers, vakbonden en het onderwijs, beoordeelden de 30-jarige slagersleerling niet alleen op zijn studieresultaten aan de streek school in Heerhugowaard, maar ook op zaken als werkprestaties en collegiali teit. PinkSjé nam de prijs zaterdag in ont vangst tijdens een feestelijke bijeenkomst waarbij alle leerlingen aan wezig waren. Eerder dit jaar sleepte Pinkse, die werkzaam is bij slager Aad van Heerwaarden, al een prijs voor bes te leerling van het vierde jaar in de wacht. Het gezinsvervangend tehuis De Texelse Reede biedt onderdak aan 16 bewoners. Zuster Haasnoot, in middels overleden, nam met enke le ouders 19 jaar geleden het initiatief tot oprichting van het te huis. Hoewel het aantal bewoners (14 mannen) destijds niet' hoog ge noeg was, werd voor Texel in ver band met de eilandpositie een uitzondering gemaakt. De Texelse Reede is dus het kleinste gezinsver vangende tehuis van de 44 instel lingen die de Algemene Stichting Verpleging en Verzorging Zwakzin nigen (ASVZ) in Nederland heeft opgericht. Het gezinsvervangend tehuis wordt gefinancierd door de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ). De bewoners beta len een inkomensafhankelijke eigen bijdrage, die maandelijks door Univé op het salaris wordt in gehouden. Het tehuis heeft - op parttime basis - tien pedagogische en drie huis houdelijke personeelsleden in dienst. in de Lieuwstraat in Den Burg heeft de Texelse Reede een dependance, waar nog twee bewoners zijn ge huisvest. Ruimte om naast het bed nog een tafelt je en een stoel neer te zetten, is er am per. Jan vertelt dat de bewoners 's avonds na de koffie vaak naar hun eigen kamer vertrekken om daar muziek te draaien of televisie te kijken. „Zelf schrijf ik bijvoorbeeld veel. Ik heb een dagboek, waar ik al twaalf jaar lang alle dingen in schrijf die gebeuren. Het weer schrijf ik ook op. Ik kan zo nakij ken wat voor weer het vijf jaar geleden was." In de huiskamer is het acht uur journaal begonnen. Joop van Zijl heeft weinig goeds te melden. Het nieuws uit Joe goslavië, India en Somalië wordt door de bewoners in absolute stilte be luisterd. „En straks gaan we weer ge woon kerstfeest vieren", merkt Marian bitter op. „Vrede op aarde." PUZZEL Jacquelien heeft tijdens het journaal geen moment opgekeken. Ze zit aan de huiskamertafel een puzzle van 1000 stukjes te maken. Met haar 27 jaren is ze de jongste bewoner. Af en toe gaat leidster Gezina Smit even naast haar zit ten. Er is 's avonds meer personeel dan overdag, omdat de bewoners - op vier man na - allemaal naar hun werk zijn. Gezina is die middag om 4 uur begon nen en werkt door tot 9 uur de volgende morgen. „Dat lijkt lang, maar 's nachts slapen we gewoon. Dat gebeurt tame lijk ongestoord, je hoeft er bijna nooit uit. Alleen moetje 's morgens wel vroeg opstaan. Om half zeven begin je met het klaarmaken van de medicijnen, want tegen zeven uur komt iedereen naar beneden gestommeld voor het ont bijt. De Bolder begint vrij vroeg." Bert Kooijman is het hoofd van de Texel se Reede. Bijna 20 jaar geleden kwam hij naar Texel met het idee hier een jaar of drie te blijven. „Nu ben ik er nog en ik ga nog steeds iedere dag met plezier Tekst: Margrëet Berndsen Foto: March Heijnen Er werd uitstekend gespeuld. De kwaliteit was van een hoog gehalte en - toegegeven- er zat minder poep en pies in, dan ik van te voren had aangekon digd. Door het vlijmscherpe satirische karakter, hier en daar zelfs het genade loos neersabelen van groepen en personen, ontstaat een aardige ontwikkeling. Ten koste van alles dient voorkomen te worden dat men op 12 december onder werp van de publieksopinie wordt. Eén manier daarvoor is om het komende jaar foutloos in te vullen; een poging die bij voorbaat als onhaalbaar verworpen moet worden. De andere methode is om te zorgen dat eventuele onderwerpen pas plaats vinden vlak na Ouwe Sunderklaas. Dan is het tijdsbestek tussen ge beurtenis en volgende feest allang gevuld met andere onderwerpen, want we zijn allemaal kort van memorie. De eerste die met deze slimme strategie begon was de Texelse Courant zelf. Een paar jaar geleden was dé machtsstrijd om de weekend-adverteerders tussen TC 3 en Texels Zondagsblad het onderwerp van menige speuler. Nu prijkte tussen de nog natte foto's van Ouwe Sunderklaas het bericht dat de TC 3 helemaal opgaat in de Texelse Courant. Het stukje verdedig de de stelling: door fors te bezuinigen kunnen we de kwaliteit verbeteren. Zo bruin hebben de landelijke politici het nog nooit gebakken. Toch maar even onthouden speuiers! D. WITTE ROEPER J naar m'n werk. Wat het werken hier pre cies inhoudt? We streven er naar een zo normaal mogelijke afspiegeling van de maatschappij te zijn. We doen normaal waar dat kan en speciaal waar dat nodig is." Samen met waarnemend hoofd Bas Huisman heeft Kooijman de leiding van het tehuis. Omdat het sterk is verouderd en niet meer voldoet aan de brandvei ligheidseisen, heeft de leiding het afge lopen jaar erg veel tijd in de nieuwbouwplannen aan de Emmalaan gestoken. Op de plaats waar nu de huis houdschool staat, komt halverwege 1994 het nieuwe gebouw gereed. LOGEERKAMERS Het aantal kamers wordt niet uitge breid, omdat er maar een kleine wacht lijst is. Wel worden enkele logeerkamers bijgebouwd, zodat het geen problemen meer oplevert als er eens iemand wil blijven slapen. Kooijman wil graag méér bieden dan het wonen op zich. „We willen de sa menwerking met de stichting Begeleid Zelfstandig Wonen in de toekomst uit breiden. Er zijn activiteiten die we goed samen zouden kunnen ondernemen." GEZIN Terwijl ik m'n jas aan sta te trekken, komt Jacquelien nog even haar konijn laten zien. Noppes, die uit z'n buiten- hok is gehaald, zit knipperend met z'n ogen op haar arm. Op weg naar huis dringt zich de ge dachte op dat De Texelse Reede op één punt volledig is geslaagd. Bewoners en leiding vormen samen een gezin. Naar de normen van deze tijd weliswaar een groot gezin, maar dankzij de indeling heb je geen moment het idee met zo veel mensen in huis te zijn. Hopelijk blijft die kleinschalige opzet in de nieuwbouw bewaard. In geen jaren hebben we zo goed Ouwe Sunderklaas gevierd. Dan blijft er voor een horszelig steekje maar bitter weinig over. Zit het ve nijn dit jaar soms in de staart? De winkelsluiting moet naar maandag- ochend, net als in de grote stad. Willen we ons niet meer onder scheiden? De markt verschuiven we of verlengen we naar de maan dagmiddag. Met waarschijnlijk als gevolg dat er 's winters helemaal geen kramen meer op de Groene- plaats staan. Het zwembad „Mo lenkoog" moet worden gemoderniseerd. Mensen, steek je licht eens op bij het zwemparadijs (Hé oen, hoe kun je dan nou zeg gen!) De Texeltoerist wordt wel véél dikker, maar verschijnt nog slechts één keer per jaar: All seasons spe cial". En dan snik, snik -gaat de TC3- definitief helemaal op in de Texelse Courant, twee jaar geleden ging één van eerste „Horzeltjes" over al die krantjes, periodieken, blaadjes, brochures, foldertjes enzn. die Texel overspoelen. Waar heen en waarx'oor? Blijf uw stokou de, maar springlevende „Tesselaartje" trouw: Uw wekelijk se Ouwe sund laat u niet in de steek Horszei ■TESSELAHK .Coed, hè? Deze videoband heb ik ge maakt op 5 december. We hebben geen sinterklaas gevierd, maar gewoon een gezellige avond gehouden. Met bingo. In plaats van pakjesavond hebben we dit jaar afgesproken met kerst uit eten te gaan. Met alle bewoners. We hebben er over gestemd." Trots staart Romke, bewoner van gezinsvervangend tehuis De Texelse Reede, naar de televisie in zijn kamer aan de Zes in Den Burg. Het tehuis herbergt zestien van die kamers, bewoond door Texelaars in leeftijd va riërend van 27 tot 75 jaar. Natuurlijk willen de meeste bewoners graag even hun kamer laten zien. Behal ve Aris. Hij kijkt eens argwanend in het rond en deelt vastbesloten mee dat hij niet van plan is ook maar fets los te la ten. „Zeker weer zo'n maatschappelijk werkster, nou mooi niet." Mopperend maakt hij zich uit de voeten. G „Je komt na het eten toch wel even bij mij op de kamer, hè. Ik heb wel twintig pluche knuffelbeesten op mijn bed", vraagt Thea. Natuurlijk, maar eerst moet er nog koffie worden gedronken en gegeten, want de regelmaat lijkt door het bezoek al genoeg verstoord. Thea zit naast Marian op de bank in één van de twee huiskamers die De Texelse Reede rijk is. Het verschil tussen de twee ruimten is aanzienlijk. Waar in het ene vertrek vredige rust hangt, klinkt uit de andere kamer druk gepraat en gelach op. Thea (33 jaar) en Marian (45 jaar) zeggen wel van een beetje reuring te houden. „We zitten altijd bij de jongste groep." Het gesprek wordt snel op de eerstvolgende vakantie gebracht. Eén van de bewoners heeft voorgesteld een bezoek aan Disney World bij Parijs te brengen, waar bijna iedereen wel oren naar heeft. „En dan liefst met het vlieg tuig. Dat is een droomwens van me", meldt Marian. Alleen Inge kijkt wat moeilijk. Zij is aan het sparen voor een Spartamet en vakanties moeten uit eigen zak worden bekostigd. PREISOEP Het eten- wordt binnengebracht. Prei soep met bonenschotel, precies zoals het menu in de hal al vermeldde. De jongerenhuiskamer bestaat uit twee de- Lekker aan de preisoep lOVERKflNTER??)

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 11