CD FILM Hanneke - Heidehof - Smit opent expositieruimte Midwinterkeuring voor Texelaar-rammen LANGS DE WEG Max Genoeg te zien in Cinema Texel PROGRAMMA RADIO TEXEL 106.1 FM Feestelijk eten bij Jan en Paula Kerstbokaaldata HORECA OP TEXlJ STAPSEIZ0EN TE V] WEEKEND Muziekcafé Vondsten van Daalder in Schansexpositie Oud-Texelse kapt goed Kerstviering in Den Hoorn JÉ VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 13 Zojuist heeft de StichtingGeef Max de zak" de opbrengst uitbetaald van de kleding- en schoeneninzameling. Voor mij reden voor een zucht van verlich ting, want dit jaar hadden ze mij belast met het regelen van deze eilandomvat- tende operatie. Ik ben niet zo'n beste or ganisator, maar het liep goed af omdat ik kon werken aan de hand van een draaiboek van mijn voorgangers waarin veel ervaring van de vorige inzamelin gen was verwerkt. Evengoed moest alles nog worden gecontroleerd en aange past. Zijn er straten bijgekomen? Welke Tijdens de donkere dagen voor Kerstmis, de eerste week van de kerstvakantie, valt er weer genoeg te zien in Cinema Texel. Van zater dag 19 tot en met woensdag 23 de cember, wordt de Disney-classic „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen" herhaalt. Voor oud en jong een uitgelezen kans om deze prachtige tekenfilm, de eerste die door de Disney-studio's werd ge maakt, nogmaals te zien. Het ver haal mag genoegzaam bekend worden verondersteld, de liedjes die de Disney-studio's erbij hebben gemaakt zijn „evergreens" gewor den en de tekeningen zij prachtig, hoewel af en toe goed te zien is dat de Disney-tekenaars het vak nog moesten leren. „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen", zaterdag tot en met woens dag om 14.00 uur. UNIVERSAL SOLDIER Van donderdag 18 tot en met woensdag 23 december krijgt het publiek nogmaals de kans om „Unive'rsJ'.Soldier" te zien. Deze actiefilm handelt over twee solda ten uit Vietnam, die in Amerikaan se laboratoria opnieuw tot leven worden gewekt. Er ontstaan alleen problemen als blijkt dat hun geheu gen niet helemaal uitgewist kon worden. De „Universal Soldiers" herinneren zich ineens weer waar om ze zo'n hekel aan elkaar hadden. „Universal soldier", donderdag tot en met woensdag om 21.15 uur. MADONNA Als hoofdfilm deze week „A Lea gue of their own", waarin Madonna schittert als speelster in een mei denteam. Een film die zekere de moeite waard is en niet alleen voor de fans van dit popidool. „A League of their own", donder dag tot en met woensdag om 19.00 uur en zaterdag tot en met woens dag om 21.15 uur. transporteurs willen de opgehaalde kle ren voor niks of een beetje naar het vasteland vervoeren? Hebben we ge noeg vrijwilligers om alle ophaalauto's te bemannen? Zijn de bedrijven die vo rig jaar meehielpen met mensen en ma terieel, opnieuw zo gek te krijgen? Is de gemeentelijke vergunning geregeld? Wil Jan Stolk weer voor snert zorgen na afloop? Zijn de advertenties en berich ten voor de krant al opgegeven? Kunnen we de boel weer overladen op het ter rein van Rab? Dan blijkt er nog heel wat scheef te zitten. Dat betekent dus uren telefoneren, brieven schrijven en men sen bezoeken. Dan ben je er nog niet van af want naderhand en op het laatste moment gebeuren er altijd onverwachte dingen. Bepaalde auto's zijn niet be schikbaar. Of er is wel een auto maar de chauffeur is ziek. Dit jaar waren nogal wat leden van de organiserende Rotary- club wegens ziekte of door andere over macht niet in staat mee te helpen, zodat we meer dan anders mensen van buiten die kring nodig hadden. Vrijwilligers dus. Ik kwam er al gauw achter dat die niet in rijen staan te wachten. Een bedenke lijk teken des tijds, waar ook andere or ganisaties op Texel steeds vaker tegenaan lopen. Een advertentie in de krant leverde welgeteld drie reacties op: van Betty Witte, Johan Bakker van „Scholleboe" en Roelie Bakker, de vro lijke echtgenote van opticien Gerard. Gelukkig hadden we een paar mensen extra van sociale werkplaats De Bolder, waar men ieder jaar bereid is de handen uit de mouwen te steken. Maar ik moest toch nog op pad om door aandrang bij vrienden en kennissen voldoende per soneel los te weken. Zo ontstond een uiterst bonte ploeg die zich op 26 okto ber enthousiast uit de naad heeft ge werkt. Als organisator mocht ik zelf eigenlijk niet meedoen, maar ik ging in Oude- schild toch helpen bij het overladen, want dat is leuk. Je voelt je dan een groot werkgever die toch eenvoudig is gebleven. Bovendien zie je het resultaat van je inspanning door je handen gaan en dat geeft mateloze voldoening. Het is toch fantastisch dat al die Texelaars heb ben gereageerd op de advertenties in hun aller Texelse Courant en zich min of meer hebben uitgekleed om onze actie laten slagen? Je moet ieder jaar maar weer afwachten of het lukt. Maar ook nu stonden de zakken bij duizenden langs de weg. Vroeg in de middag was ik wat gaan rondrijden om dat te bekijken. Een heerlijke sensatie. Duizend maal dank lieve Texelaars, jullie zijn inderdaad zo aardig als jullie zelf altijd zeggen. Dat velen van jullie ondanks alle verzoeken, toch nog kleding en schoenen bij elkaar in één zak hebben gestopt, neem ik jul lie niet kwalijk want er moet ook voor ons wat te wensen blijven. Er is echter een probleem waarover ik bijna niet durf te praten: ik ben zo ver schrikkelijk benieuwd wat er in die zak ken zit. Want niet alleen de hoeveelheid maar ook de kwaliteit van de spullen bepaalt de prijs. Om daarvan een in druk te krijgen werk ik ook mee aan dat overladen. Met de anderen vorm ik dan een ketting en gooien we de zakken vanuit de af- en aan rijdende auto's in de gigantische opleggers van Ar ie Koop man en Henri van Maldegem. Bij dat gooien barst wel eens een zak open, zo dat de hemden, broekjes, bh's, rokken, topjes, kousen en wat dies meer zij in het rond vliegen. Dat is de schuld van de overigens gewaardeerde afzenders want dan hebben ze te veel in één zak geperst, zodat hij onder spanning staat en niet behoorlijk kan worden dichtge bonden. Dat geeft vertraging want we moeten die spullen dan bij elkaar graai en en in nieuwe zakken stoppen. Maar Zaterdag 6.00 u. Goedemorgen Texel 8.00 u. Typisch Texel, met de Texel-agenda 10.00 u. Bedrijven voor bedrijven, muziek met de vakaturebank. 12.00 u. Goedemiddag Texel, lunchprogramma met het Weetje van de Week. 14.00 u. C&N Presents, met een kritische noot op Texelse en landelijke activiteiten en het Texels filmnieuws. 16.00 u. WAT, Wild, Aantrekkelijk en Trendy. 17.00 u. The Music Cube, muziekprogramma. 19.00 u. De dansbare 21, met de meest ge draaide platen in de Texelse disco theken. 21.00 u Vroeg naar de kroeg, vooruitblik op het Texelse uitgaansleven met lekkere muziek. 23.00 u. Radio 10 Gold. Zondag 6.00 u. Goedemorgen Texel 9.00 u. Klassiek op zondag, klassieke muziek. 10.00 u. Kerkdienst uit de Hervormde kerk te Den Burg. 11.00 u. Vlaswiek, muziek en poëzie. 12.00 u. Natuurwijzer, informatief natuurpro gramma met informatie van EcoMare. Special over boomkorvisserij en bo demflora. 13.00 u. Ballroom en Latin. Terug uit de zo merstop. 14.00 u. Een plaatje en een praatje, Willem van Leersum ontvangt een gast en diens platenkeuze. 15.00 u. Non-stop Nederlandstalig, muziek. 16.00 u. Sportlokaal, sportverslagen en in terviews. 18.00 u. Time travelling, muziek door de tijd. 19.00 u. Lokaal kabaal, jeugdprogramma met muziek. 20.00 u. Z.A.P.P. door Marco Veenendaal en Frank Smit. 22.00 u. Vroeg onder de wol Maandag 6.00 u. Goedemorgen Texel 8.00 u. Wake up and enjoy the music 10.00 u. Music of the past 12.00 u. Goedemiddag Texel 14.00 u. Laat de koffie maar pruttelen 16.00 u. Om en nabij het diner 18.00 u. Symphonica, klassieke muziek. Netty Jongejan verlaat Symphonica. 19.00 u. C&N Presents 20.00 u. Van acht tot tien 22.00 u. Vroeg onder de wol Dinsdag 6,00 u. Goedemorgen Texel 8.00 u. Wake up and enjoy the music 10.00 u. Music of the past 12.00 u. Goedemiddag Texel 14.00 u. Laat de koffie maar pruttelen 16.00 u. Om en nabij het diner 18.00 u. Bonte Dinsdagavond 19.30 u. Volkskerstzandienst RK Kerk 21.30 u. Vroeg onder de wol persoonlijk vind ik het dus niet erg, want dan kan ik die inhoud op mijn ge mak bekijken. Ook deze keer was de kwaliteit fantastisch. Ik zag bijvoorbeeld prachtige spijkerbroeken en een flitsend tenniscostuum. Heel modieus en pre cies mijn maat. Het is dan heel verleide lijk om je broek uit te trekken en te gaan passen. Als er niemand bij was zou ik dat ook zeker doen, maar je kunt dat na tuurlijk niet maken als Rotary-lid. Als gewoon mens trouwens ook niet. Stru- nen hoort niet. Maar het bijt je even goed wel de strot af. Daarin sta ik niet alleen. Eerder genoemde Roelie Bakker betrapte ik toen ze op het punt stond een paar schoenen te gaan passen. Er waren meer inzamelaars die zich daar aan te buiten probeerden te gaan. Dat krijg je als je bij gebrek aan personeel iedereen maar binnen haalt. Ik moest dan ook telkens ingrijpen om deze ont sporingen in de kiem te smoren. Een ef fectieve manier was het verspreiden van het gerucht dat ze bij het aanraken van die kleren ziek zouden worden. Ik ver telde dat veel kleding dit jaar besmet was met het klerevirus. Wie dat aan zijn handen kreeg, werd binnen een paar dagen getroffen door een vervelende huidziekte: posoria vertengi. Daar is weinig tegen te doen. Kort na de besmetting ontstaan op de huid groene plekken, die hevig jeuken. Binnen een week laat dat groene vel los, met hele plakken tegelijk. In een gespecialiseer de kliniek kan dat worden behandeld door huid van donors aan te brengen. Het moet wel huid van echte Texelaars zijn, anders pakt het niet. En aangezien die suunige Texelaars niet staan te drin gen om een lapje huid af te staan, kon het wel eens lang duren voordat je weer een beetje toonbaar bent. Je kunt dus maar beter niet strunen. Wie dat niet geloofde moest bedenken dat het rondlopen in deze spullen ook andere schaduwkanten heeft. Vooral op Texel is de kans levensgroot dat je de oorspronkelijke eigenaar tegenkomt. Stel je voor: je loopt in zo'n geroofd ten nispak over de markt. Je komt daar Ger- brand Poster tegen en die zegt: verdraaid, MIJN pak! Dan heb je heel wat uit te leggen. En je loopt grote kans dat hij er over begint in de rondvraag van de eerstvolgende raadsvergadering. We hebben de centen dus binnen. Een deel gaat naar het Tesselhuus, een ander deel wordt gebruikt voor het bekostigen van kuurreizen die Texelse reumapa tiënten maken om een tijdje van hun pijn af te zijn. De rest is bestemd voor een dringend noodzakelijk revalidatie- oord voor kinderen in Roemenië. De actie heeft dit jaar een record bedrag opgeleverd. Maar ik ben van nature nogal inhalig en nooit helemaal tevre den. Zou er nog meer uit te halen zijn? Ik denk het wel. Veel mensen hebben kleding en schoenen aan de weg gezet, maar velen ook niet. Het verschilt sterk per buurt, zoals ik vorig jaar zag toen ik meereed met een ophaalauto. In som mige straten staan huis aan huis minstens drie zakken, maar soms pas seer je vijf of tien huizen waar helemaal niets staat. Eerlijk gezegd verbaast me dat niet als ik zie wie daar wonen. Wij moeten het hebben van straten met mensen die het gezellig hebben met el kaar en die elkaar een beetje in de gaten houden. Als daar iemand een zak kle ren buiten zet, ziet de buurvrouw dat direct en denkt: ik mag wel opschieten. En even later komt ze met minstens twéé zakken naar buiten, want in zulke buurten vinden ze het leuk om elkaar in goedheid te overtreffen. De derde buur vrouw probeert er nog een schepje bo venop te doen, zodat een soort kettingreactie ontstaat die bedenkelijke Wie tweede kerstdag gezellig gezamen lijk de warme maaltijd wil gebruiken, is rond 12.00 uur welkom op Elba, Zuid Haffel 29. Jan en Paula Brouwer willen er een feestelijke bijeenkomst van ma ken. Wie mee wil eten wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven via telefoon 12836 of 13770. Vervoer kan worden geregeld. De dressuur- en springwedstrijden om de kerstbokaal zijn dit jaar op 26 en 27 december. In de sponsorbriefjes die de deelnemers in manege Akenburg kon den afhalen staan verkeerde data. Zondag opende Hanneke Smit-Peetom haar atelier 'De Zandkuul'. De ruimte is gerealiseerd in de speciaal voor dit doel verbouwde schuur achter het woonhuis. Zelf is ze al jaren enhousi- sast bezig met aquarelleren. Aange moedigd door de vele positieve reacties op haar werk besloot ze een plek te creeren om het werk op te han gen. In de kleine ruimte hangen momenteel 31 schilderijen. Hanneke Smit hangt een realistische stijl aan en is met name geinspireerd door de landschappen om haar heen. Te zien zijn vooral land schappen om en nabij Den Hoorn en strand- en slufter gezichten. Kenmer kend voor haar stijl zijn de enorme, paarsblauwe wolkenmassa's. BLOEMEN Andere geliefde objecten zijn bloemen, zeer toegankelijk werk, ook weer uitge- ■m Na drie maanden in het hoofdseizoen ebt de belangstelling voor het Texelse uitgaansleven weg. De verzamelde horeca in De Koog wil daarin veran dering brengen. Een en ander staat te lezen in een artikel in Het Bierblad, dat in opdracht van Heineken Neder land BV wordt gemaakt. Tali of Ibe Town, één can de nieuwe horeca bedrijven in Rust en natuur dan" Buiten die dne maanden komen echter de, zall ook ontzettend veel vastelanders naar uitstral Texel. Dat is hel publiek dat primair voor Ook dl hel eiland komt, voor de rust en de na- jaren il tuur. Door het organiseren van allerlei ten me l activiteiten, proberen wc ook een deel tol cci J van die mensen naar de horcca-gclegcn- Daar heden te krijgen. op" Na hrl Begrijp me goed; we gaan niet proberen het c| het hele jaar door een hoogseizoen or stapgebicd te creëren, maar het met een paar weken te vormen kan aannemen. Dan gaan ze dingen weggeven die ze eigenlijk niet kunnen missen zodat zij en hun kinde ren met veel te weinig kleding te strenge winter ingaan. Dat wordt ook in de hand gewerkt omdat het wel sjiek staat om zo'n berg zakken voor de deur te hebben. Je kunt immers op geen duide lijker manier laten blijken dat je gefortu neerd, snel en modebewust bent, anders zou je nooit zoveel weggeven. In verband daarmee organiseren we de ac tie volgend jaar iets anders: de zakken mogen 's morgens al aan de weg wor den gezet zodat ze uren te pronk staan voordat wij ze in de loop van de middag weghalen. Verder denken we aan een andere naam voor de actie en we willen ook andere slagzinnen. ,,De zak van Max" klinkt zo dubbelzinnig, al zijn er maar weinig Texelaars die denken dat wij het scrotum van de inmiddels over leden nationale moppentapper bedoe len. Ook geven we via de krant een korte schriftelijke cursus „Weggeven moet je leren", bedoeld voor mensen die^ondanks^aUe^andran^^an^onz^^ kant niet in staat zijn kleding en schoe nen weg te doen, omdat ze bang zijn dat ze die spullen ooit nog nodig zullen hebben. Die mensen hebben het bij iedere actie erg moeilijk. Ze willen wel maar ze kunnen niet en verdienen daar om begrip en medeleven. Er zijn ook mensen die wel kunnen maar niet wil len en allerlei rare verhalen rondvertel len om de actie verdacht te maken. Dat moeten ze zelf weten, maar ze verdie nen geen begrip en zeker geen medele ven, want het zijn zelf zakken. Harry. Op zaterdag 13 februari 1993 wordt een midwintershow voor rammen ge houden. Dit evenement vindt plaats in een manege te Middenbeemster. Het doel van deze dag is te komen tot een goede presentatie van de Texelaar- rammen in Nederland in een periode, die voor velen als stil wordt ervaren. De rammen worden in rubrieken inge deeld en zullen worden gekeurd door Nederlandse juryleden. Leden van het Nederlands Texels Scha penstamboek (NTS) èn leden van het Texels Schapenstamboek in Noord- Holland (TSNH), die een zwoegerziek- tevrije bedrijfsstatus hebben, kunnen aan het evenement meedoen. Rammen, ongeschoren en geboren in 1992 of eer der komen in aanmerking. Rammen moeten zijn gekeurd en minimaal met 85 of ab 85 voor algemeen voorkomen zijn beoordeeld. Rammen geboren in 1991 of eerder dienen definitief of her haald gekeurd te zijn. Aanmelden kan alleen schriftelijk. De brief moet worden gericht aan Het Texels- Schapen Stamboek in Noord- Holland, Postbus 43, 1633 ZG Aven- horn. NTS-leden wordt verzocht een fo tokopie van het afstammingsbewijs van de ram in te zenden, waaruit blijkt dat men de eigenaar van de ram is en waar op de laatste keuring is vermeld. Staat de keuringsbalk niet op het afstam mingsbewijs, dan moet men een fotoko pie van het laatste keuringsrapport meenzenden. Leden van het TSNH kun nen volstaan met het opgeven van het nummer en leeftijd van de ram. Deelnemen kost 17,50 per ram. Een pro grammaboekje kost f5,00; losse pro gramma's f7,50. Betalen kan met een girobetaalkaart, bankoverschrijving, cheque of ander betaalmiddel mee gestuurd met de aanmelding. Opgeven kan tot 20 januari 1993. Onvoldoende en/of niet gefrankeerde brieven gaan re tour afzender, evenals wanneer niet alle gevraagde gegevens in uw brief worden aangetroffen. Voor meer inlichtingen kan worden ge beld naar D. Reyne, tel. 02243-1264 of W. Kistemaker, tel. 02299-1535 en vanaf 4 januari op het kantoor van het stam boek, tel. 02294-3544. Rond 5 februari 1993 wordt het gewenste aantal catalogi alsmede de van belang zijnde wetens waardigheden voor een goed verloop van deze eerste midwinterkeuring ver zonden. voerd in aquarel. Er is al veel belangstel ling voor het werk, in het afgelopen jaar heeft zij al 43 aquarellen verkocht. Aan de expositie is een kleine hoeveel heid keramiek toegevoegd, schalen en potten van Ali van Brakel. De galerie bij de boerderij Heidehof is altijd geopend. De witte boerderij staat aan de rand van het bos, nabij Den Hoorn. In Time Out is op zondag het tweede muziekcafé voor iedereen die belang stelling heeft voor muziek. Om 14.00 uur begint een zeskamp waarvoor zich 22 deelnemers hebben ingeschreven. Er worden videofragmenten vertoond van Texel pop door de jaren heen en er lig gen foto's van dit evenement ter inzage. Er wordt een film vertoond van Frist Bonne uit de jaren zestig. Tussendoor zijn optredens van de Klapband. De toegang is gratis. In het entreegebouw van het Maritiem- en Juttersmuseum is gisteren een expo sitie over de Schans en de historische spullen die daar zijn gevonden ge opend. De vondsten zijn gedaan door Sieme Daalder uit Oudeschild. De tentoonstelling, die de hele winter periode blijft staan, is in het entreege bouw gezet, zodat ook mensen die niet het museum willen bezoeken er een (gratis) kijkje kunnen nemen. Naast de bekende foto's met verhaal over de Schans van Pieter de Vries en Pip Barnard staan er vitrinekasten met een overzicht van de renovatiewerk zaamheden die aan het monument heb ben plaatsgevonden. Foto's hiervan zijn gemaakt door Bert Koning. De expositie is verdeeld in drie tijdsde len: de oprichting van de Schans tot de Franse tijd, de Franse tijd (1794-1814) en nadien. Museummedewerker Gelein Jansen: „Over de Franse tijd is veel be kend, vandaar dat we daar een apart deel aan hebben gewijd." Sieme Daalder die als enige toestem ming had om met zijn metaaldetector te zoeken op de Schans, heeft veel histo risch materiaal gevonden. Er zijn veel verschillende munten, een loden pas ser, kogels en andere belangwekkende zaken. 1. Various - Beste uit de Top 40 1992 2. Various - Now this is Christmas 3. Abba - Abba Gold 4. Whitney Houston - The Bodyguard 5. Various - Greatest hits of the 80's 6. Metalica - Metalica 7. Various - Greatest hits 1992 vol 4 8. Lionel Richie - Back to front 9. Eric Clapton - Unplugged 10. Joe Cocker - Best of Voormalig eilandgenote Miranda Keyser is in de prijzen gevallen bij enkele kap perswedstrijden waaraan zij deelnam. De tegenwoordig in Beverwijk wonende en werkzame kapster eindigde als eer ste in de categorie herenvak bij een wedstrijd van de technische cldub IJ- mond in Haarlem. Daarnaast drong ze via een vierde plaats in de provinciale voorronde door tot het Nederlands Kampioenschap heren kappen, dat ko mend voorjaar plaatsvindt. Op 23 december wordt in „De Wald hoorn" Den Hoorn een kerstmiddag ge houden, georganiseerd door de Ouderen Soos, de Hervormde zuster- kringen en de Algeme Nederlandse Bond van Ouderen A.N.B.O. Er is tij dens de viering een broodmaaltijd, kin deren van de zondagschool doen een stukje en er wordt kwartet en andere spelletjes gespeeld. De middag begint om 16.00 uur. Inwoners van Den Hoorn en omgeving zijn welkom. Vervoer kan worden gere geld. Voor meer informatie kan worden gebeld naar Janij Boon, tel. 19259. Gelein Jansen legt de laatste hand aan de Schans-expositie. IFoto Tessa de Gcaafl)

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 13