„Ik zou later ook wel in zo'n huis willen wonen IS LEVEN Virtke: „Komende jaren nog meer kwaliteit" Dertig jaar schone diensten College bezoekt bejaardenwoningen Oudeschild Voetbalprogramma Motorcrossactiviteit rond de feestdagen Dubbeltoernooi Basketballers tonen kunnen in Koninghal Klaverjastoppers dichter bij elkaar Baanrecord voor bowler Hans Lobato Basketbalprogramma Radio Texel heeft betere antenne nodig Verdeeldheid over uitbreiding Stark Gewest neemt Texelse kritiek ter harte 99i VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 15 In Oudeschild hebben drie panden aan de De Ruijterstraat (foto links) plaats gemaakt voor karaktervolle bejaardenwoningen van de Stichting Bejaardenzorg Texel (foto rechts). Ifoto Ir) Frans Hopman. II) Slichting Bejaardenzorg Texel) „Ik zou later zelf ook wel in zo'n huis willen wonen. Ze passen in de omgeving en het is een verfraaiing van de buurt." Aldus luidde de reac tie van wethouder Tine Krijnen (wel zijn) die samen met collega Klaas Barendregt vrijdag op visite was bij enkele bewoners van zes onlangs opgeleverde bejaardenwoningen in Oudeschild. De huizen, die in alle opzichten zijn afgestemd op oudere mensen, zijn gebouwd in opdracht van de Stichting Bejaardenzorg Texel en inmiddels allemaal bewoond. Bijzonder aan de bejaardenwoningen in Oudeschild is het aangezicht van de huizen, dat aansluit bij het straat beeld van de Ruijterstraat. De huizen zijn speciaal ontworpen voor senio ren. Ze hebben tenminste één slaap kamer op de begane grond, brede deuren die toegankelijk zijn voor rolstoelen, geen hinderlijke drempels, aangepast sanitair en verlaagde keu kenkastjes. Voor een aangename temperatuur in de woningen is de ca paciteit van de centrale verwarming twee graden hoger dan normaal. Dat het prettig toeven is in de woningen ondervond het college bij een bezoek aan de woning van de familie Boekei en mevrouw H.P. Keijser, die ook de band met de buurt als „prettig" om schreven. De bouw van de bejaardenwoningen sluit volgens Piet Bakelaar, admi nistrateur van de stichting, aan op de behoefte bij de Oudeschilders. „De animo is van begin af aan groot ge weest. Veel oudere mensen geven er de voorkeur aan in hun vertrouwde dorp te blijven. De stichting streeft dan ook naar spreiding van de wo ningbouw over het eiland, om de leefbaarheid in de buitendorpen op peil te houden." Totaal beheert de organisatie er net als in Oosterend en Den Hoorn nu twintig woningen. In De Koog en De Cocksdorp bezit ze er twaalf en in De Waal acht. De overige 209 wo ningen van de stichting bezit staan in Den Burg. Onlangs gaf de gemeente groen licht voor de bouw van vier bejaardenwoningen aan de Sluiscoog in Den Burg, waarvan de bouw begin maart volgend jaar start. De wonin gen komen tegenover de onlangs ge reedgekomen bejaardenwoningen. Ook de woningbouwvereniging bezit een aantal seniorenwoningen. De stichting koos met opzet de huidi ge lokatie in Oudeschild. „Ze liggen bijna in het hart van het dorp, dus zijn goed bereikbaar voor oudere mensen. Verder vinden debewoners het prettig dat ze dichtbij het be staande bejaardenhuis De Ree aan de Houtmanstraat (aan de achterzijde van de woningen) wonen." Bakelaar benadrukt dat Oudeschild steeds in de plannenmakerij is betrokken. Voor al stichtingbestuurder Jan van Leeu wen heeft zich sterk gemaakt voor de nieuwbouw in Oudeschild. Voor de benodigde bouwgrond voor de bejaardenwoningen kocht de ge meente drie aangrenzende panden die gezamenlijk over voldoende grond beschikten om zes tegenover elkaar liggende woningen te kunnen bou wen. Drie daarvan staan op de oude plek, de andere drie, die onder één kap zijn gebouwd, kijken uit op de Houtmanstraat. Bouwprocedures en het zoeken naar vervangende onder komens voor de bewoners vertraag den de bouw korte tijd. De toewijzing van de huizen is net als de bouw in overleg gegaan met de gemeente. Het ontwerp is gemaakt door Archi- tektenbureau Alkema en Honingh. Bouwbedrijf Duin, dat al eerder voor de stichting werkzaam was, heeft de huizen gebouwd. Huurberekening De kale huur van de woningen ligt afgezien van eventuele huursubsidie rond de zeshonderd gulden. Bij de huurberekening wordt uitgegaan van een sluitende exploitatie. De provin cie, die in 1988 toezegde f40.000,- bij te dragen per woning, halveerde hangende de planontwikkeling de subsidie. Mede doordat de overheid een jaarlijkse bijdrage aan de exploi tatie levert (wooncontingent) kunnen we een acceptabele huur berekenen. „Uit bezuinigingsoverwegingen schroeft het rijk de jaarlijkse bijdrage terug, zodat we ieder jaar een hogere huur moeten doorberekenen." Bakelaar verwacht dat mensen met de laagste inkomens in de toekomst moeite hebben de huur van dergelijke woningen op te brengen. „Omdat het rijk ook beknibbelt op subsidies voor sociale woningbouw is het onzeker of in de toekomst nog ieder jaar een project gereedkomt." Ander probleem is het vinden van geschikte lokaties voor seniorenbouw op loopafstand van dorpscentra. Royaal Deze ontwikkeling lijkt tegenstrijdig met de groeiende behoefte aan be jaardenwoningen, door de toenemen de vergrijzing. „Veel mensen op leeftijd willen graag kleiner wonen, zodat ze langer zelfstandig kunnen blijven en verruilen liever hun koop woning voor een huurwoning. Soms komt daardoor geld beschikbaar voor een wat royalere oude dag." Zaterdag 19 december: Kwadijk-De Koog (Z) 14.00 u. Junioren: Helder CTTex. Boys C1 14.30 u. Texel B1-Schagen B2 13.30 u. Oosterend C1-JVC C2 13.30 u. Succes C2-De Koog C1 13.30 u. JVC C4-Texel C2 13.00 u. Dames: Tex. Boys-Reigerboys 13.30 u. Texelse pupillencompetitie: Tex. Boys D1-Oosterend D1 12.00 u. Texel D1-Tex. Boys D2 12.00 u. Tex. Boys E1-De Koog E2 11.00 u. SVC E2-Oosterend E1 11.00 u. ZDH E1-SVC E1 11.00 u. De Koog E1-Tex. Boys E2 12.00 u. Texel E1-Texel E2 11.00 u. SVC F2-De Koog F1 10.00 u. ZDH F1-SVC F1 10.00 u. Tex. Boys F1-Oosterend F1 10.00 u. Texel F2-Texel F1 10.00 u. Zondag 20 december: Kreileroord-Tex. Boys 14.00 u. Oudesluis-ZDH 14.00 u. Oosterend-De Koog 14.00 u. Always Forward 3-Texel 2 11.00 u. De Koog 2-SRC 4 14.00 u. Wiron 4-Tex. Boys 2 14.00 u. Tex. Boys 3-Oudesluis 3 14.00 u. Oosterend 2-Texel 3 12.00 u. Junioren: Texel A1-WGW A1 11.30 u. Tex. Boys A1-Schagen A2 12.00 u. Recreatie: Texel-Tex. Boys 10.30 u. Oosterend-SVC 10.30 u. Motorcrossers kunnen moeilijk stil zitten. Hoewel hun seizoen 1992 er op zit en de kampioenen al zijn ge huldigd, worden rond de kersttijd toch nog enkele crossactiviteiten ge houden. Met de kerst is een cross in Den Hel der en de MAB-club zelf houdt een cross op 3 januari. Het is een „open" cross, dus ieder met een trainingspas kan meedoen. De inschrijving is om 13.00 uur en de start is reeds (in verband met het snel invallen van de duisternis) om 13.30 uur. Zaterdag 19 december houdt Sport en evenementenhal 't Stappeland een dubbeltoernooi. ledereen kan zich hiervoor inschrijven. Of het nu een dames-, heren- of mixed -dubbelpaar is, dat maakt niet uit. Er wordt een poulesysteem gespeeld, met wedstrij den van een half uur. De kosten be dragen f15,00 per persoon. Aanvang van het toernooi is om 18.30 's avonds. Inschrijven kan telefonisch via nummer 27000. In de Burgemeester De Koninghal worden vrijdagavond de traditionele dunk- en driepuntswedstrijden gehou den. Voor de junioren staan vrije- worpwedstrijden op het programma. Een deskundige jury, bestaande uit mensen uit de sport- en perswereld, zal de verrichtingen beoordelen. De presentatie van de avond is in han den van Gerrit Verhoeven. Prijzen zijn beschikbaar gesteld door Tiko uit De Koog. Programma: 20.30-20.45 uur warming up en inschrijving. 20.45-21.00 uur vrije worp. 21.00-21.40 uur driepunters 21.40-22.00 uur duncken. Op de elfde avond van klaverjasclub Den Burg is wederom hoog gespeeld. Er waren deze avond vijf koppels die meer dan 7000 punten behaalden. Hiervan hadden Martien en Marja Ba kelaar de hoogste score met 7299 punten en zijn daardoor vijf plaatsen gestegen. Frans en Truus Witte wa ren goede tweede met 7217 punten. Karei van Heerwaarden en Rob Caspers doen het de laatste weken ook goed en scoorden ook nu 7195 punten. Bertus en Gerda Ofrein had den 7179 punten en stegen een paar plaatsen. Marie Timmerman en Annie Vermuë scoorden 7167 punten en staan nu in de middenmoot. Doordat nummer één een minder goede avond had, zijn de verschillen aan de top wat kleiner geworden. Stand na 44 partijen: 1 Echtpaar F. Veeger 73305; 2. K. van Heerwaarden-R. Caspers 72398; 3. W. Derksen-P. van Heerwaarden 71995; 4. F. Halsema-E. Eelman 71621; 5. Echtpaar B. Of- rein 71392; 6. A. Dijker-N. Koomen 70867; 7. F. Hopman-R. de Ruwe 70776; 8. R. de Zwart-C. Bos 70548; 9. J. Witte-D. van der Slikke 70174; 10. J. Wiersma-J. Vinke 69718; 2e periode: 1. K. van Heerwaarden-R. Caspers 16347; 2. L. van Veen-F. van der Gracht 15662; 3. Echt paar B. Ofrein 15118; 4. J. Witte-D. van der Slikke 15069; 5. Echtpaar R_Witte 15002. Eilandcompetitie volleybal Programma dinsdag 22 december: Veld A: mannen: 18.30 u. Kobeko-ABN/AMRO Tevoko 19.12 u. P28/Krim-Tevoko '70 Kobeko 19.54 u. Maarcob.-RWS Paal 28 20.43 u. Gr. Slock 1-Tex. Autoc. Maarco 21.30 u. Gr. Slock 2-Paal 9 12 Balcken 22.18 u. 12 Balcken-Teso Paal 9 Veld B: vrouwen en gemengd: 18.30 u. Vlier-Mantje Klif 12 19.12 u. Klif 12-Durper Dr. Vlier 19.54 u. Westerl.-Sportshop 7 Prov. 20.43 u. 7 Prov.-Haarstudio Westerl. 21.30 u. EcoMare-De Boer (c) Super 22.18 u. Super-OH/Oranje De Boer (c) Veld C: vrouwen: 18.30 u. Rival-lepe de Boer Texèle 19.12 u. Texèle-Cohen lepe 19.54 u. Wiersma-Smash 2 Gr. Slock 20.43 u. Gr. Slock (v)-Visser B. Wiersma 21.30 u. Smash 3-Meermarkt Visser B. 22.18 u. Zeilmakerij-Timmers B. Smash 3 Wedstrijdleiding: Magda en Albert, tel. 12878. Bowler Marcel Bakker van Piama was goed op dreef. Met een hoge serie kon zijn team nog twee punten pak ken van de heren van LBL waarvan Hans Lobato een baanrecord gooide van 252. Ook Ton Witte wierp goed. Hij gooide een serie van 808 en kon zo de winst meer naar huis nemen. De dames van TZN moesten het on derspit delven tegen Bedrijven Servi ce Dekker waarvan vooral Gré Penha stond te knallen. De nummer één, Hotel Tatenhove, behaalde ook deze week de volle winst en stuurde de dames van het Stuntteam met nul punten naar huis. Bij de damesleague was Klavervier niet opgewassen te gen het fel stijdende team van de Pins waarvan Hanneke Veldman de hoofdrol speelde. Tabak Mets en de T-Fords waren aan elkaar gewaagd en deelden de punten. Bij de jeugd wa ren het Kees Mets en Kees Grootjen van Drogisterij Mets die goed gooi den. Ze konden echter niet op tegen het team van Pad Opduin. Ook de Mastino's waren goed op dreef en konden met de winst naar huis. Uitslagen: Tabakshop-Baanbrekers 3-2; Champion Sisters-Bar 't Galjoen 3-2; Last Minnet-Hotel Strandplevier 1-4; Hotel De Weal-Drog. Mets 4-1; All Stars-IBS-Oele-Schoo 4-1; Team Four- Verseput verzekeringen 1-4; Boys Girls- Sommeltjes 1-4; Stunt Team-Hotel Tatenhove 0-5; TZN-Bedrijven Service Dekker 1-4; Albert Heijn-Timmers Tearoom 0-5; Piama-LBL 2-3; Paal 12-Hocus Pocus 4-1; Tabakspeciaalzaak Mets-T-Fords 2-2; De Pins-Klavervier 3-1; De Deurdouwers-De Mastino's 0-4; La Casserole- Strandplevier 2-2; Kiosk Pad Opduin- Drogisterij Mets 3-1i. Tijdens een openbare les werd uitgelegd dat schoonmaken een vak apart is. iFoto Tessa de Graaf i Uitslagen Dinsdag 15 december: Meltec/Waayer-Texelse Autocentrale 0-3; Graaf Spuiterij-Tatenhove 1-2; RWS-Kogerend 1-2; Gr. Slock 1-De Pilaar 1-2; Stuc. v.d. Woude- Maarcobouw 3-0; Garantmarkt-Foto De Waal 0-3; PH/Oranjeboom-SI. de Boer Cocksdorp 3-0; Westerlaken-Haarstudio 1-2; Question- Durper Drup 1-2; Eierlandsche Huis-Vespertina 3-0; Leydekkers-Sportshop 0-3; Gr. Slock (v)- Smash 2 1-2; Wiersma Antiek-cöhen 3-0; Sla gerij lepe de Boer-Timmers Bakkerij 3-0; Zeilmakerij-Visser Bouwbedrijf 3-0; Smash 3-Ria's Winkeltje 2-1; Assurantiekantoor Bremer-Meermarkt 0-3. Bgm. De Koninghal: 17.30 u. Marels-Marmag 2 (D) 18.30 u. Marels-JBC 4 (H) Radio Texel wil zijn zendantenne op een hogere en betere plaats zetten in de hoop dat dan de ontvangst kwaliteit op noordelijk Texel zal ver beteren. In De Cocksdorp en omgeving komt de zender thans slecht door. De zendantenne zit thans bovenin de spits van de katholieke kerk in de Molenstraat op een hoogte van ruim 30 meter. De antenne staat dus niet in de open lucht maar wordt afge schermd door het materiaal waarvan de spits is vervaardigd. Hierin bevindt zich koper en ander metaal waardoor het zendsignaal niet op volle sterkte naar buiten komt. De omroep wilde daarom een echte zendmast van veertig meter, met de garantie dat de ontvangst in de noordpunt er sterk door zou verbete ren. Dat gaat niet door want b en w voelen niet voor zo'n grote mast in het dorp en hadden daarom het ad vies gegeven een kleinere mast op een bestaand gebouw te zetten. Bo vendien blijkt de mast minstens f10.000,- te kosten en dat geld heeft de omroep niet. Getracht zal worden de ontvangst kwaliteit op veel goedkopere wijze te verbeteren, waarbij gedacht wordt aan het monteren van de antenne aan de buitenkant van de spits of het overplaatsen van de antenne naar de toren van de N.H. kerk. Het plaatsen van een antenne op een ander ge bouw op Texel (bijv. de graansilo van DE Waal) stuit op bezwaren omdat het leggen van een kabel daarheen erg kostbaar is. De meest voor de hand liggende oplossing is natuurlijk het plaatsen van de antenne op de bestaande straalzendmast van de PTT aan de Waalderstraat. Vroeger was daar al sprake van, maar de PTT heeft daar voor onlangs de toestemming ge weigerd. - Ko Vinke streeft naar een variabele wisseldag in de toeristische sector. Tijdens een betoog ter gelegenheid van het dertigjarig jubileum van zijn bedrijf, legde hij gisteren in het Ha venrestaurant uit waarom aan mede werkers van zijn bedrijf, opdrachtgevers en andere relaties. Schoonmaakbedrijf Vinke werd dertig jaar geleden gestart door de ouders van Ko Vinke. Hun eerste officiële klus was het wassen van de ramen van Huize Irene. In dertig jaar tijd is het bedrijf gegroeid van twee tot ruim 100 medewerkers. Vinke streeft naar kwaliteit. „We heb ben een tijd als uitgangspunt geno men dat onze opdrachtgever tevreden moest zijn over onze diensten. Dat is echter niet genoeg. De eindgebruiker moet tevreden zijn. Als we een re creatiebungalow hebben schoonge maakt, moet de huisvrouw van het toeristengezin niet nog eens aan de slag hoeven aan het begin van haar vakantie." Knelpunten Vinke wil ook waken voor de conti nuïteit. „We moeten over vijfentwin tig jaar nog steeds schone diensten leveren." Hij stipte in dat verband en kele knelpunten aan. Het grootste probleem op Texel is de piekdrukte op wisseldagen. Omdat steeds meer bungalows op dezelfde dag moeten worden schoongemaakt, is voor slechts een klein aantal uren per week enorm veel medewerkers nodig. Vinke: „Er zijn op Texel 1350 eenheden die moeten worden schoongemaakt. De praktijk leert dat 60% daarvan tegelijk moet worden gedaan omdat er wisseling is. Dat vergt 162 schoonmaaksters...." Uit Den Helder Vinke moet 90 van zijn personeel Stark Texel B.V. in Harkebuurt heeft uitbreidingsplannen. In twee fasen zullen het kantoor en de drukkerij worden vergroot en zullen opslag-, productie-, verpakkings- en verzen- druimten worden uitgebreid. Uitein delijk zal het bedrijf een oppervlakte van 2700 m2 krijgen. Dat is zó groot, dat ook het nieuwe bestemmingsplan het niet toelaat. B en W willen er door toepassing van een artikel 19-procedure toch aan meewerken omdat het bedrijf er nu eenmaal zit, gebonden is aan het dorp en omdat verhuizen naar een echt bedrijventerrein zo kostbaar is, dat de firma dan misschien nog liever naar het vasteland emigreert. Dat zou zonde zijn van de (groeiende) werk gelegenheid die Stark biedt. Het feit dat het bedrijf „wezensvreemd" is in deze agrarische omgeving, wordt daarom maar voor lief genomen, te meer daar er meer handels- ambachtelijke bedrijven in het buiten gebied zitten die als een historisch gegeven worden geaccepteerd en in het nieuwe bestemmingsplan daarom ook (beperkte) uitbreidingsmogelijkhe den hebben. Tot hier... Niet alle leden van de raadscommis sie voor ruimtelijk en huisvestingsbe leid waren het daar mee eens. Gerard van der Kooi (PvdA) vond een bebou wing van een kwart hectare veel te ver gaan. Het bedrijf is al eens uitge breid. „Tot hier en niet verder". Jaap Vlaming van Groen Links dacht er ook zo over. De tegenstanders erken den de betekenis van het bedrijf maar vonden het onjuist om alles maar goed te vinden omdat Stark an ders misschien Texel verlaat. Als het onder normale condities niet mogelijk is Stark naar het bedrijventerrein te krijgen, zou dat financieel kunnen worden gestimuleerd, zoals dat ook bij de Texelse Wol Onderneming is gebeurd. van de overkant halen. „De arbeids markt op Texel kan niet aan de vraag voldoen. Maar al die mensen van de overkant moeten met de boot mee en met een busje naar de werkplek worden gebracht." Als in de toeristische sector ook op andere dagen zou worden gewisseld, zijn minder mensen mensen ineens nodig en kunnen de personeelsleden op meerdere dagen worden ingezet. Aanschouwelijk Om te tonen dat schoonmaken een vak apart is en wel degelijk een opleiding vergt, verzorgde mevrouw A. van der Pasch, docente bij de Stichting Vakopleiding Schoonmaak bedrijven een stukje aanschouwelijk onderwijs. In het kort ging zij in op het verkeerde imago dat nog steeds bestaat rond schoonmaaksters, de opleiding die ervoor nodig is en de middelen en machines die tegen woordig worden gebruikt om het werk te verlichten. Ter gelegenheid van het jubileum heeft Schoonmaakbedrijf Vinke een fraaie sticker uitgegeven met de tekst „een helder moment". Deze wordt achtergelaten in de objecten die door het bedrijf onder handen zijn geno men. Bij het 25-jarige jubileum werd een sticker uitgegeven met de inmid dels ingeburgerde kreet „houd Texel schoon". Het eerste exemplaar van de nieuwe sticker werd door Vinke overhandigd aan zijn vrouw Nelie. Namens het personeel kreeg de jubi lerende ondernemer een klein boomp je met een bon voor een grote, symbolisch voor het bedrijf dat in dertig jaar is uitgegroeid tot de groot ste schoonmaakfirma op het eiland. De begroting 1993 van het gewest Kop van Noordholland is woensdag geheel naar de zin van de Texelse gemeenteraad vastgesteld. Tevoren dreigde wethouder Dirk Terpstra op onderdelen van de begroting geen goedkeuring te verlenen. Ter verga dering werd echter aan de Texelse bezwaren tegemoet gekomen. Aanvankelijk vertoonden de financiën van de regionale brandweer en de bedrijfsgezondheidsdienst (BGZ) te veel haken en ogen. Bij de brandweer was een bedrag van f95.000,- niet gedekt. Volgens de Terpstra moest daarom een keuze worden gemaakt: dekking zoeken, of taken laten vallen De BGZ-begroting vond Terpstra in eerste instantie te ondoorzichtig: de stand van de reserves en de hoogte van de post salarissen viel er niet goed uit af te leiden. Bovendien leek het erop dat de BGZ te optimistisch had geraamd. Men rekende op een kwart miljoen aan extra inkomsten, maar had tevens een tekort van f30.000,- weg te werken. De Texelse bezwaren werden kenbaar gemaakt in een brief aan het gewestbestuur; de andere noordkop-gemeenten ont vingen een afschrift. In het verleden verraste Texel de anderen wel eens tijdens de vergadering met kritische noten, maar dat werkte averechts. De gewijzigde taktiek -schriftelijke benadering- werkte woensdag uitste kend. De BGZ bleek het tekort op de begroting inmiddels vrijwel te hebben weggewerkt en over de brandweer werd afgesproken dat geen nieuwe investeringen zullen worden gedaan, als daar geen financiële dekking te genover staat. EEN KWESTIE VAN OR GIRO 800800

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 15