(jtocn "Zwarts Jexels in het hartL, FITT en hartrevalidatie geven centrum méérwaarde Teso steekt f250.000,- in vervoersenquete Fysiotherapeuten slaan nieuwe weg in Twee weken kerstprogramma op Radio Texel TEXELSE COURANT TIJDENS DE FEESTDAGEN Meerder sponsors voor toets eilandeconomie Redoute alweer stuk? „Bill" Visser overleden Veel overtreders Texel ziet terug op best bietenjaar Hoek Loos gassen. Altijd een depot bij u in de buurt. Oh denneboom Ohdenneboom OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10742 VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele foon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buitenkantoo ruren bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 18986. Redaktie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Radio Texel grijpt de kerstvakantie aan om twee weken lang van 's morgens zes tot 's avonds twaalf uur in de ether te zijn. Vaste pro gramma's, muziek en speciale uit zendingen wisselen elkaar af, vervaardigd door tientallen mede werkers uit alle geledingen. Mid dels sponsoring van de programma's hoopt de lokale om roep 1992 zonder exploitatiever lies te kunnen afsluiten. Morgen is de eerste uitzenddag. Op Nieuwjaarsdag wordt de actie afgesloten met de traditionele re ceptie voor medewerkers en luiste raars in de studio, waarbij iedereen de beste wensen kan overbrengen. Dagelijks zijn acht muziekprogram ma's van elk twee uur te beluiste ren, verzorgd door de muziekredactie. Hoewel de gemid delde leeftijd van de discjockeys beneden de twintig ligt, zullen zij niet alleen eigentijdse popmuziek draaien maar het repertoire af stemmen op een breed publiek. Alleen oudejaarsdag is de muziek afgestemd op jonge ren; die dag wordt de „Dansbare Top. 100" van het jaar gedraaid. Texels nieuws Het Texelse luisterpubliek kan zelf een bijdrage leveren aan de mu ziekprogramma's. Tussen de plaat jes door kunnen zij de groeten doen, verzoekplaten aanvragen, kerstrecepten doorgeven en mee doen aan vraag en aanbod. In het vrijwel dagelijks uitgezonden pro gramma „Goedemiddag Texel" is telkens direct na het landelijk nieuwsbulletin om 13.00 uur het laatste nieuws van Texelse bodem te horen, verzorgd door de Texelse Courant. Dagelijks is op hetzelfde tijdstip hetzelfde programma te horen („horizontale programmering"). El ke doordeweekse dag om 06.00 uur bijt „Goedemorgen Texel" het spits af en met „Vroeg onder de wol" van 22.00 tot 24.00 uur wordt telkens een lange dag vol muziek besloten. De muziekpro gramma's worden van 18.00 tot 20.00 uur onderbroken door de re guliere uitzendingen van Radio Texel. Speciale programma's In het weekend blijven de gebrui kelijke Radio Texel-programma's gehandhaafd, aangevuld met een paar uur muziek. Speciale uitzen dingen zijn er o.a. op dinsdag 22 december (rechtstreekse uitzen ding Volkskerstzangdienst), don derdag 24 december (nachtmis RK kerk Den Burg), Eerste Kerstdag, dinsdag 29 december (Eiland Top 50) en nieuwjaarsdag (o.a. concert Rose Harmony Singers en nieuw jaarsgroeten). De exacte program mering zal telkens in de Texelse Courant worden aangekondigd. Volgens hoofdredactrice Roelie Bakker van Radio Texel zal er voor de medewerkers weinig vakantie te vieren zijn. „Het zijn lange da gen en per programma zijn mini maal drie mensen nodig, dus reken maar uit. Maar we hebben er zin in en gaan met zijn allen proberen er een goed produkt van te ma ken." Met financiële steun van het Texels bedrijfsleven hopen de radi omakers het jaar succesvol te beëindigen. Medewerkster Carla Schrama benadert de ondernemers voor sponsoring. Voor MOO,- ver binden de bedrijven hun naam aan één van de acht muziekprogram ma's. Per uitzending wordt drie maal de bedrijfsnaam genoemd en ook in de extra programma's krij gen de sponsors een vermelding. Onder de naam Fysiotherapeutisch Instituut voor Trainingsbegeleiding Texel (FITT) geven fysiotherapeuten Joop Steenvoort, Fred Krijnen en Freerk Broekstra een extra dimensie aan hun praktijk aan de Schoorwal. Het drietal gaat de ruimte die door het vertrek van twee collega's vrij komt verbouwen tot een „Fysio- Fitruimte" waarin onder hun leiding groepstrainingen worden gegeven. Het Centrum voor Fysiotherapie blijft onder de huidige naam bestaan. Voor de drie fysiotherapeuten blijft het behandelen van patiënten de voornaamste activiteit. Net als nu zal I.M. ADVERTENTIE In verband met le kerstdag zal de krant van vrijdag 25 december een dag eerder, dus op donderdag 24 december verschijnen. Gewone advertenties voor deze krant kun nen tot en met dinsdag 22 decem ber 17.00 uur worden ingeleverd. In de week van oud en nieuw ver vallen de dinsdag- en vrijdagkrant en verschijnt er een gezamenlijke krant op woensdag 30 december. Gewone advertenties voor deze krant kunnen tot en met maandag 28 december 17.00 uur worden in geleverd. De directie dat gebeuren door Broekstra en Krij nen in het centrum en blijft Steen voort de „buitendienst" verzorgen. Fysio-fit is voor Texel een nieuw be grip. Joop Steenvoort kwam begin dit jaar op het idee tijdens een inmiddels voltooide opleiding fysiotherapie in de sportgezondheidszorg. Op het vaste land bestaat deze vorm van preven tieve therapie al langer. In een 150 vierkante meter grote ruimte met kleed- en douchegelegenheid, die in de loop 1993 in gebruik wordt geno men, worden mensen begeleid bij een voor hen individueel samen gesteld oefen-fitheidsprogramma. Daarbij wordt gebruik gemaakt van speciale toestellen, maar ook de mat zal niet ontbreken. De oefeningen dienen ter voorkoming van klachten en blessures en zijn beslist niet prestatiegericht zoals bodybuilding. „We denken dat vooral mensen vanaf een jaar of 35 baat hebben bij dit ini tiatief." ARBO-wet Er wordt getraind in groepen van maximaal tien personen, waarbij ieder individueel wordt begeleid. Ze zoeken de deelnemers vooral onder werknemers van bedrijven. „Per 1 ja nuari treedt de nieuwe Arbeidsom standigheden (ARBO)-wet in werking. Deze zegt dat de werkgever moet zorgen voor gezondheidsbevorderen de maatregelen voor zijn personeel. FITT is de aangewezen instelling om deze taak van de werkgevers over te nemen." FITT begeleidt de deelnemers naar keuze één a twee uur per week. „We willen blessures voorkomen door vóór aanvang de fitheid van de deel nemer te testen. Desgewenst over leggen we met de huisarts. Deze test herhalen we elk kwartaal." De fitheidsoefeningen worden in te genstelling tot de fysiotherapie niet vergoed door de verzekeraars. „Maar het is best mogelijk dat deelname ir^ de toekomst een korting van de ver^ zekeringspremie kan opleveren", voor spelt Steenvoort. Hart-revalidatie Nieuw element in de fysiotherapie op Texel is binnenkort van hartrevalida tie". „Een unieke zaak, want Freerk Broekstra heeft als enige in de eerstelijns zorg toestemming gekre gen voor het volgen van een cursus fysieke reconditionering, zoals dit of ficieel heet. Eigenlijk zijn deze behan delingen alleen in een ziekenhuis toegestaan." Straks kunnen patiënten voor wie een bezoek aan het zieken huis in Den Helder in de herstelfase na een hartprobleem niet mogelijk is op het eiland worden geholpen. Voor de behandeling van de hartpatiënten hebben de verpleegkundigen van de Naast de bijdrage van Teso (750.000,-) aan het sociaal econo misch structuuronderzoek dat de ge meente zal laten uitvoeren, hebben ook andere instanties financiële toe zeggingen gedaan. Wethouder Terpstra (financiën) liet in de commis sie fet gisteravond weten dat bijdra gen zijn te verwachten van het PEN, de provincie, het ministerie van eco nomische zaken in de vorm van het distributie planologisch onderzoek (dpo) en het Texels Verbond van On dernemers. Over de hoogte van de toezeggingen wilde de wethouder niets kwijt. De kosten van het sociaal economisch structuuronderzoek zijn begroot op 7300.000,-. Texelse ambulancedienst inmiddels hun medewerking toegezegd. Medi sche kringen op het eiland hebben volgens het drietal verheugd op deze ontwikkeling gereageerd. Behalve de fitheidsoefeningen en de fysieke reconditionering staan vanaf volgend jaar ook reumagymnastiek, 55+-gymnastiek en gym voor huis vrouwen op het programma van Freerk Broekstra. Noodzaak De fysiotherapeuten winden er geen doekjes om dat het geruchtmakende vertrek van de twee collega's nood zaakt tot een andere exploitatie. „We kunnen nu een breed pakket activitei ten aanbieden, waarmee we willen inspelen op de maatschappelijke ont wikkelingen. Al moet je dat ook weer niet overschatten. Er wordt namelijk wel veel gepraat over de gezondheid, maar in de praktijk blijft het daar vaak bij." Om de Texelaars toch warm te krijgen voor de oefeningen gaan ze zelf bedrijven benaderen. Ook zoeken ze contact met hotels om het pakket in het arrangement op te nemen. Dankzij de centrale ligging, vlakbij verzorgingstehuizen, is de be reikbaarheid zeker voor ouderen goed. Steun De drie fysiotherapeuten weten zich in hun ambitieuze plannen gesteund door de hulp van echtgenotes Ineke Steenvoort en Leontine Broekstra die administratieve, representatieve en andere taken op zich nemen, waaron der het schenken van koffie, die van af 1 januari klaar staat in het centrum. „De Redoute is nauwelijks geopend voor verkeer of het betonnen wegdek bij Ceres vertoont alweer scheuren." PvdA-raadslid Gerard van der Kooi zag het schrikbeeld van de verzak king in de vernieuwde verbindings weg gisteravond in de Commissie Fet alweer voor zich opdoemen. Wethou der Terpstra verzekerde zijn partijge noot echter dat diens ongerustheid overbodig is. „Het betreft oude scheuren. Er is beslist geen sprake van een onveilige situatie of een nieuwe verzakking." Woensdagavond is in zijn wo ning in De Koog plotseling de heer W.A. Visser overleden. Hij werd 75 jaar. W.A. („Bill") Visser, geboren op 28 augustus 1917 in Den Helder, bracht een deel van zijn jeugd door in Engeland, omdat zijn va der, marineman, daarheen in 1925 voor vier jaar werd uitge zonden. Zijn banden met Texel ontstonden in zijn militaire diensttijd, toen hij op het eiland zijn vrouw ontmoette. Visser had geen enkele vakopleiding geno ten, maar voelde zich in zijn ele ment toen hij ging assisteren en waarnemen in hotel Het Witte Huis in de Dorpsstraat van De Koog, toen eigendom van de fa milie Hillenius. Hij nam de exploi tatie over, werd later eigenaar en runde het bedrijf totaal 29 jaar waarbij het aanzienlijk werd uit gebreid en verbeterd. Visser was vermaard om zijn kookkunst, die hij niet alleen in eigen bedrijf be oefende maar later ook bij ande ren. Daarnaast was hij actief in de gemeenschap en spande zich met name in voor de VVV. Hij was voorzitter van de toenmalige VVV-afdeling De Koog en van 1970 tot 1976 voorzitter van de VVV Texel. De crematie heeft maandag om 16.00 uur plaats in Schagen. Teso heeft een kwart miljoen gulden uitgetrokken voor een omvangrijk onderzoek naar reismotieven, beste dingen en opinie van de toeristen aan boord. Ingaand eind februari a.s. zullen gedurende een jaar niet min der dan 20.000 passagiers worden geïnterviewd door medewerkers van DTV-Consultants, een adviesbureau dat is verbonden aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Ver keer in Breda. Deze vervoersenquete moet Têso ge gevens verschaffen voor de be drijfsplanning op de lange termijn. De resultaten van het onderzoek staan ook ter beschikking van het gemeen tebestuur dat er gebruik van kan ma ken bij het sociaal-economisch onderzoek dat binnenkort van start moet gaan. Toereikend? Gegevens over de reismotieven van de passagiers zijn het belangrijkst omdat de groei van de vervoersbe- Theun de Winter kritisch terug naar zijn kust Radio Texel dringend op zoek naar inkomsten w Openbaar zwemmen in Molenkoog of Calluna? w Chinees restaurant wéér de klos met Sunderklaas sk Polderlasten omlaag »r TC3: kijkje achter schermen Texelse Reede Op de Boodtlaan in De Koog werd dinsdag een snelheidscontrole gehou den. Tien van 63 passerende auto mobilisten waren in overtreding. De hoogst gemeten snelheid was 79 km per uur, terwijl daar maar 50 km is toegestaan. Op het Westerslag en de Ruyslaan werden 128 automobilisten gecontro leerd, waarvan 16 te hard reden. Top- score was hier 85 km per uur. Dinsdag is een punt gezet achter de suikerbietencampagne. Toen vertrok de laatste scheepslading uit Oude- schild. Totaal is dit seizoen 40.200 ton van Texel afgevoerd. Dat is meer dan vorig jaar toen de oogst 37.600 ton beliep. Nog belangrijker is het gemiddelde suikergehalte van 16%, een volle pro cent hoger dan in het vorige seizoen. Het effect daarvan op de opbrengst is aanzienlijk: elke winbare suikerpro cent extra levert f9,- per ton op. Het was dus een goed bietenjaar. Dat is ongetwijfeld te danken aan het gunstige weer. Weliswaar werd het in de loop van de zomer veel te droog, maar de bieten waren toen al door hun belangrijkste groeiperiode heen. De opbrengst per hectare was gemiddeld 61 ton (vorig jaar 59). Water... De overdadige regenval in de afgelo pen twee maanden gaf problemen bij het rooien, maar met enig kunst- en vliegwerk is het toch gelukt bijna al les redelijk op tijd uit de grond te krij gen. Op enkele onbegaanbare plekken heeft men de bieten moeten laten zitten, maar dat was totaal niet meer dan twee hectare. De oogst .begon op 14 september. Totaal 39 scheepsladingen waren no dig om alles naar het vasteland te krijgen. I.M. ADVERTENTIE hoefte voor een groot deel daarvan afhankelijk is. Mede aan de hand daarvan kan worden bepaald hoe de mensen zullen reageren als de capa citeit van de boot ontoereikend zou worden. De enquete is primair op het bootbedrijf gericht en zal gegevens opleveren die in de eerste plaats voor het goed functioneren van Teso van belang zijn. Toch zullen ook vragen worden gesteld met een meer alge meen karakter, met name over de toeristische kwaliteit van Texel wat betreft accommodaties e.d. en de omvang en aard van de bestedingen op Texel. DTV-Consultants verwacht het resultaat van het onderzoek in ju ni 1994 te kunnen aanbieden. Teso houdt inzake de vervoersenque te contact met de gemeente, zodat bij het gemeentelijke sociaal- economisch onderzoek doublures worden voorkomen. Overigens draagt Teso bij in de kosten van dit gemeen telijke onderzoek. Een bedrag van f50.000,- is toegezegd. Hans Boom Scheepsreparatie, smederij en dokbedrijf Heemskerckstraat 40 - 1792 AC Oudeschild-Texel hoekloos Tei.02220-12661 /SS PARKSTRAAT-BOULEVARD Hofleverancier van de Kerstman. De fysiotherapeuten en hun meewerkende ega's. die met ingang van 1 januari een nieuw samenwerkingsverband aangaan, testen de toekomstige Fysio-Fitruimte. Vlnr. Freerk Broekstra, Fred Krijnen, Joop Steenvoort, Ineke Steenvoort, Hannie Krijnen en Leontine Broekstra.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1