Commissieleden voor behoud van zwembad Molenkoog BEZORGER Vraagtekens bij moderniseringsplan Landbouwschool wijkt voor bejaarden woningen Slechts vijf huizen voor vluchtelingen Voor het weekend van 19 en 20 december Kerkdiensten zondag 20 december Van der Kooi en Hin: maak van Calluna een openbaar zwempark Bromfietser gewond na voorrangsfout ■Ill Provincie betaalt mee Waterschap vergadert Gokkasten in snackbars Scouting maakt kerststukjes Handwerkcursus voor ouderen PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 „Het is helemaal niet waar dat de fundering van het zwembad slecht is. Het verhaal van Praamstra klopt niet." Met deze uitspraak zette Dik Haker dinsdagavond vergadering van de raadscommissie voor welzijnsbe leid op zijn kop. Daarin werd het plan voor modernisering van zwem- park Molenkoog bekeken. De com missieleden zijn voor behoud van het bad, maar hadden hun bedenkingen tegen de voorgelegde plannen. Het plan van de gemeente gaat uit van een nieuw, compact hoofdge bouw, waarbij de ingang van het zwembad wordt verplaatst naar de Haffelderweg. Renovatie van het huidige gebouw wordt afgeraden, omdat veel aanpassingen nodig zijn om te voldoen aan de wettelijke eisen en dat zou bouwtechnische problemen opleveren. Bodycultuur? Ger Praamstra, hoofd van de afdeling Welzijn, werd door de commissiele den flink onder vuur genomen over het moderniseringsplan. Gerbrand De gemeente heeft indertijd met het ministerie van WVC afgesproken in 1990 negen woningen beschikbaar te hebben voor opvang van asielzoekers. Tot nu toe kan Vluchtelingenwerk Texel echter beschikken over slechts vijf woningen. Per brief vraagt deze instantie de gemeente zich te houden aan de afspraak. De leden van de raadscommissie voor welzijnsbeleid vinden ook dat de gemeente zich moet houden aan wat is toegezegd, maar beseffen dat dat moeilijk is, want er is een enorm ge brek aan woningen. Wethouder Tine Krijnen: „We zullen het ministerie nogmaals verzoeken ons meer con tingenten te geven, zodat we meer huizen kunnen bouwen." Poster (Texels Belang): „U schetst een rooskleurig toekomstperspectief voor openluchtzwembaden. Het ver haal staat bol van termen als knuffel muren en bodycultuur. Allemaal gezwam, ik geloof er geen fluit van." Een geïrriteerde Praamstra repliceerde dat de prognoses zijn gehaald uit va kliteratuur. Gré Zegers van de PvdA is groot voorstander van het zwembad. Maar zij vond dat het gemeentelijke plan teveel is toegeschreven naar de nieuwbouw. „Er staat nergens uitge werkt wat de consequenties van re novatie precies zijn." Verplaatsing van de ingang naar de Haffelderweg leek haar helemaal geen goed idee. „Dan zijn nog meer voorzieningen als fiets en voetpaden nodig. En bovendien is het daar qua verkeerssituatie gevaar lijker." Te optimistisch In het plan is een bedrag van /"30.000,- opgenomen voor sloop van het hoofdgebouw. „Dat bestaat niet", aldus Gelein Jansen van het CDA. „Voor de huishoudschool was al F50.000,- geraamd. Hier gaat het om een groot gebouw. Wat denkt u dat het afvoer van het puin alleen al kost? We willen het allemaal graag optimistisch zien, maar er zijn enkele zaken die ik niet geloof. We willen de fouten eruit halen." Praamstra ant woordde dat alle cijfers zijn uitge werkt in samenwerking met deskundigen. „Wij hebben met het plan alleen een richting aan willen geven. U vroeg zelf om een rapporta ge over de toekomst van het zwem bad." De in het nauw gedreven ambtenaar kreeg steun van Jaap Vla ming van Groen Links. „De opzet is moedig. Als we het bad nu niet mo derniseren, gebeurt het nooit meer. Ook als we renoveren zal het hoofd gebouw niet voldoen aan de eisen van deze tijd. Nee, dit is een goed idee, het moet alleen nog verder wor den uitgewerkt." Vlaming maakte HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. dhr. M. Kuiper. Uit zending via De Lichtboei. De Waal: 11.00 u. mevr. C. Vlaming uit Diemen. De Koog: 9.30 u. mevr. C. Vlaming uit Diemen m.m.v. Advendo. Den Hoorn: 19.30 u. Oecumenische dienst o.l.v. pastor P. Kolkman m.m.v. Texels Chr. Mannenkoor. Oosterend: 9.30 u. ds. A. W. F. Waar denburg uit Diepenheim. Oudeschild: 11.00 u. dhr. M. Kuiper. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. A. W. F. Waardenburg uit Diepenheim. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. kandidaat T. Schoenmaker uit Arnhem; 19.00 u. kandidaat T. Schoenmaker m.m.v. Soli Deo Gloria. Uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 drs. J. J. N. Wilmink; 19.00 u. drs. J. J. N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. L. Knipscheer; Vierde Advent. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser. 19.00 u. Liefdemaal o.l.v. ds. J. Visser. (19.00 u. deur open, 19.30 u. pro gramma.) ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. The Gospel- train; uitzending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. herenkoor; crèche; uitzen ding via Radio Texel. De Koog: zo. 9.45 uur. De Cocksdorp: zo. 10.45 u. Woord communieviering. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur, openbare lezing: „Wat schuilt er achter de geest van opstand?" 11.20 uur, Wachttorenstudie: „Onder wijs met een doel". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken bood schap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Voor dringende hulp belt u 02230-27166. Gezinsverzorging en bejaardenhulp: telefoon 14152. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. zich meer zorgen over de voorgestel de tariefstijging. Het idee van speciale tarieven voor mensen met een laag inkomen riep een storm van protest op. Zowel Poster, Erna Eelman (VVD) als Gelein Jansen spraken er hun afkeuring over uit. „Het is vernederend. Moet iemand dan soms met zijn belasting formulier naar de kassa?" Deskundige De publieke tribune van de commis siekamer was bomvol, ledereen die het zwembad een warm hart toe draagt, leek wel naar het gemeente huis te zijn gekomen. Nadat de commissieleden hun argumenten hadden geuit, vroeg wethouder Krij nen of iemand van de aanwezigen nog een duit in het zakje wilde doen. Dat deed Dik Haker en baarde veel opzien. De zwembad-enthousiast is deskundig op gebied van bouwzaken. Zijn mededeling dat de fundering best een gerenoveerd gebouw kan dragen sloeg in als een bom en deed Praamstra van kleur verschieten. De commissieleden nodigden Haker met klem uit zijn verhaal te doen tijdens de vergadering van de raadscommis sie voor financieel, economisch en technisch beleid. „Vernieuwing van het hoofdge bouw van zwempark Molenkoog houdt niet automatisch een kwa liteitsverbetering in." Hoewel de kwestie over de toekomst van het gemeentelijk zwembad gis teravond van de agenda van de commissie financieel, econo misch en technisch beleid was geschrapt kon Peter Bakker (Groen Links) het niet nalaten het college nog enige suggesties aan te reiken. „Verkoop een groot stuk van de zonneweide als be drijven terrein. Met de opbrengst komt geld beschikbaar voor on derhoud van het zwembad." Wethouder Terpstra, die de dis cussie hierover liever wilde op schuiven naar de commissie welzijn, onthield zich van com mentaar. Hij reageerde dito op de suggestie van Kees Hin (CDA) en Gerard van der Kooi (PvdA), die in subtropisch zwemparadijs Cal luna in De Koog een goede open bare zwemgelegenheid zagen. „Laat ze ernaast een buitenbad aanleggen, dan is de gemeente van het verlies van Molenkoog af." Van der Kooi stelde het col lege tevens voor met de exploi tant van Calluna een contract voor het schoolzwemmen af te sluiten. Deze suggestie ging Peter Bak ker, die meer waarde hechtte aan een centraal gelegen zwembad, te ver. „Als de gemeente er nog wat geld insteekt kan een deel van het bad in Den Burg worden overkapt." Terpstra beloofde de suggesties binnen het college te bespreken. Een 57-jarige bromfietser uit Den Burg is maandagavond vrij ernstig gewond geraakt toen hij in de War moesstraat frontaal op een auto botste. Komende vanaf de Weverstraat ver leende de bromfietser op de kruising Warmoesstraat/Elemert geen voor rang aan een 37-jarige automobiliste uit De Koog die hem van links nader de. Hij botste frontaal op de rechter flank van de auto. De man werd met een gebroken heup en twee gebroken ribben per ambulance naar het Gemi ni ziekenhuis overgebracht. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan en Noordwester. Vrijdag 18 december Om 17.00 en 19.30 wordt in de Doopsgezinde kerk in Den Burg een middeleeuws kerstspel opge voerd, geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar. In Cinema Texel draait om 15.45 en 19.00 uur „A league of their own" en om 21.15 uur „Universal Soldier". Om 19.30 uur begint in het Eier- landsche Huis een volleyba- linstuif voor jeugd en volwassenen. Zaterdag 19 december In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", om 15.45 en 19.00 uur „A league of their own" en om 21.15 uur „Universal Soldier". In de voormalige LBO-kantine houdt de ANBO een kerstmid dag, aanvang 16.30 uur. In sporthal Ons Genoegen wordt het jaarlijkse lelietoernooi (zaal voetbal) gehouden. In het restaurant van Calluna in De Koog houdt dierenarts Jaap Klinkers afscheidsreceptie van 15.00 tot 17.00 uur. Het Texels Christelijk Mannen koor geeft om 20.00 uur een kerstconcert in de Hervormde kerk van Den Burg. Met mede werking van Dory Verschoor-Kuip (zang), Coja van Arkel (dwars fluit) en Piet Krayma (orgel). Zondag 20 december In De Scholerie in Zuid-Eierland begint een tentoonstelling van Niek Welboren: getekende reisin drukken van Paaseiland. In manege Akenburg wordt een menwedstrijd gehouden in de se rie om de Jaap de Graaf-bokaal, aanvang 10.30 uur. Vrij entree voor toeschouwers. De Atletiekvereniging Texel houdt een boscross bij de Monniken- weg. Inschrijven 10.30 uur; start 11.00 uur. In 't Cafeetje te Oosterend be gint om 14.00 uur een darts- toernooi. Vanaf 20.30 uur is er stijldansen in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", om 15.45 en 19.00 uur „A league of their own" en om 21.15 uur „Universal Soldier". De Baptistengemeente houdt in Eben Haezer de kerstmaaltijd; 19.00 uur. Maandag 21 december In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", om 15.45 en 19.00 uur „A legue of their own" en om 21.15 uur „Universal Soldier". De VPRO zendt via Nederland III een op Texel opgenomen afleve ring uit van het jongerenprogram ma „TV-nomaden"; 19.03 uur. De Doopsgezinde zusterkring houdt een adventsavond. Met medewerking van de mandoline club van Musica Texla, aanvang 19.30 uur. leder is welkom. De Plattelandsvrouwen en de dorpscommissie Eierland hebben een bijeenkomst in het Eierland sche Huis, verzorgd door me vrouw Eeken-Bienhuis. Zij vertelt over kerstviering en kerstgebrui ken in andere landen. In het jeugdhonk bij de Doopsge zinde kerk in Den Burg wordt een Leerhuis-bijeenkomst gehou den; 20.00 uur. Dr Piet van Boxel, docent Judaica aan de rijksuniversiteit Utrecht, geeft een lezing over „Jeremia in OT, NT en rabbijnse literatuur"; 20.00 uur. Elke belangstellende is welkom. In sporthal Ons Genoegen houdt Badmintonclub Texel het kerstbal- len/mixtoernooi; 19.30 uur. Sportvereniging Oosterend houdt in de kantine een kerstdrive kla verjassen; 20.00 uur. Dinsdag 22 december De hoofdingelanden van het Wa terschap Texel hebben in het raadhuis een openbare vergade ring, waarbij de begroting wordt behandeld. Aanvang 10.00 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", om 15.45 en 19.00 uur „A league of their own" en om 21.15 uur „Universal Soldier". In de R.K. kerk in Den Burg wordt de Volkskerstzang gehou den met medewerking van The Singers of the Lord en The Mes sengers. Solist: Rob Manse. Or gel: Jan Kruithof en Wim Luiken. Toegang gratis. Hoogwater Oudeschild Vr. 18 Za. 19 Zo. 20 Ma. 21 Di. 22 Wo. 23 Do. 24 Vr. 25 01.55 en 14.30 u. 03.05 en 1 5.37 u. 04.30 en 17.00 u. 05.34 en 18.17 u. 06.50 en 19.25 u. 07.44 en 20.15 u. 08.35 en 20.55 u. 09.17 en 21.15 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 20 de cember op om 8.44 uur en gaat onder om 16.28 uur. 24 december nieuwe maan; 18 december doodtij, 25 decem ber springtij. De provincie heeft ƒ2801000,- toe gezegd voor de sanering van de voormalige landbouwschool aan de Beatrixlaan. Op die plek worden elf bejaardenwoningen gebouwd. Het geld is afkomstig uit het fonds stads- en dorpsvernieuwing in Noordholland. De Stichting Bejaar denzorg Texel (SBT), die het project waarschijnlijk gaat uitvoeren, zal vol gend jaar starten met de bouw. Het college reageerde verheugd op de toezegging van de provincie om dat het rijk de komende jaren minder geld beschikbaar stelt voor stads- en Hefwatirichap Texel houdt dinsdag een openbare vergadering in de Raadszaal van het gemeentehuis. Agenda: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Ingekomen stukken en mede delingen. 4. Vaststelling van de begroting van inkomsten en uitgaven. 5. Besluit tot wijziging verordening waterschapomslag. 6. Besluit tot vaststelling omslag regeling 1993. 7. Besluit tot vaststelling jaarwedde dijkgraaf, waarnemend dijkgraaf en heemraden, presentiegelden, hoofdingelanden, schouwvergoe- ding schouwers en vergoeding gebruik privé-voertuigen per 1 januari 1993. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. 'OntwoordeIi|khcMl va De burgemeester denkt dus alles te zien! Maar wij, het personeel van de patatzaak dat zich volgens hem niet interesseert voor de gokkers, weten het gelukkig wel beter. De jongeren (de gokverslaafden) worden wel de gelijk weggestuurd door het „ongeïn teresseerde personeel"! We belden zelfs de ouders op, die ons daarvoor héél hartelijk bedanken. Mogen de jongeren dan ook niet alleen toekij ken als een ander staat te gokken?? Want wij denken dat de burge meester juist dat ziet en dus meteen denkt: de jongeren in de patatzaak gokken. Fout! Monique Rijk, Marjo Huisman en Ed Rijk. negiun - dorpsvernieuwing in Noordholland. In 2005 is subsidie in deze vorm waar schijnlijk tot nul gereduceerd. Het toegezegde bedrag is tachtig procent van het bedrag dat nodig is voor de verwervingskosten van de school, sloopkosten en hetbouwrijp maken van het terrein. Betrokkenen zien de plek, in de nabij heid van verzorgingstehuis St. Jan, als een goede lokatie voor bejaarden woningen, zodat gebruik kan worden gemaakt van bestaande voorzienin gen. Extra toeslag Naast voornoemde bijdrage en een exploitatiesubsidie van het rijk (11 wooncontingenten) komt een extra stadsvernieuwingstoeslag beschik baar, waardoor de toekomstige huur kan worden verlaagd. „Als de raad in februari akkoord gaat met de plannen moet de bouw in juni volgend jaar van start kunnen gaan", verwacht Jan Commijs, van de afdeling bouw en woningtoezicht van de gemeente. Of deze termijn haalbaar is durft Piet Bakelaar, adminstrateur van de SBT, niet te garanderen. „Het hangt af van zoveel zaken. We moeten de zaak binnen het bestuur nog bespreken." Volgens Bakelaar is er nog geen ont werp voor het project gemaakt. „We moeten er nog mee op pad." Over de lokatie is Bakelaar enthousiast. „Met De verkenners, gidsen, rowans en sherpa's van Scouting Texel hebben vrijdag honderd kerststukjes gemaakt voor bewoners van de Gollards. leder jaar maken de Scouts kerstversierin gen voor tehuizen. Dit jaar werden ze door de bewoners van Sint Jan ont haald met limonade en sinaa sappelen. De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) geeft een cursus handwer ken. Jeanet van Abs leert de deelne mers op vier maandagmiddagen hoe een ouderwetse teddybeer wordt ge maakt. De kosten per les (twee uur) zijn tien gulden en die voor het mate riaal 25,-. In atelier De Witte Engel in de Warmoesstraat worden tevens cursussen gegeven voor het maken van knuffels en kleine popjes. Be langstellenden kunnen contact opne men met SWOT-projectleider Henk Snijders, tel. 12696. centrale voorzieningen op loopafstand is de plek uitstekend afgestemd op onze doelgroep." Huishoudschool Het college wil voor de sanering van de voormalige huishoudschool aan de Haffelderweg vóór 1 september 1993 een aanvraag voor een bijdrage uit het fonds voor stads- en dorpsver nieuwing aanvragen. Als in de zomer van 1994 het schoolgebouw niet meer nodig is als dependence van OSG De Hogeberg, ligt het in de be doeling dat het gezinsvervangende tehuis „De Texelse Rede" naar deze plek zal verhuizen. Het tehuis wordt aangevuld met acht woningen voor de doelgroep van de Stichting Bege leid Wonen, waarvoor de provinciebij- drage is bestemd. I.M. ADVERTENTIE Bij Het Kompas in Den Hoorn is de 226ste Scotch Single Malt Whisky binnen gekomen. De naam: Glenugie 16 years old, 40%. Gedistilleerd in 1966. Gebotteld in 1982. Glenugie werd gesloten en ontmanteld in 1985. Het Kompas Restaurant - (whisky)bar Het Kompas Herenstraat 7, 1797 AE Den Hoorn - Texel Tel. 02220 - 19360 Wij zoeken een M/V Wij zoeken iemand die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de route: Kogerweg, Pontweg, Califor- niëweg, Ruyslaan, Randweg, Peli- kaanweg, Pijpersdijk, Oude dijkje, Maaikeduinweg, Ruigendijk. Hier wonen ongeveer 82 abonnees. LET OP: deze wijk kan eventueel in tweeën worden gesplitst. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten kunnen dinsdag en vrij dag even na 15.00 uur in onze druk kerij aan de Warmoesstraat worden Geïnteresseerden kunnen voor na dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. - Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2