Wordt de Razende Bol staatsnatuurmonument? Slachterij Is het saai op Texel De Koog verliest op eigen veld van AGSV NIEUW VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 TEXELSE CÜUHANl V. Is op Texel voor jongeren veel te belevenDie vraag is het thema van de eerstvolgende aflevering van het programma „TV- nomaden", waarvoor de VPRO- televisie de afgelopen drie dagen de opnamen heeft gemaakt. Vol gens eindredacteuren Rogier Dijk man en René van der Ploeg is alles vlot verlopen en ontbrak het niet aan medewerking. Zowel jongeren die zich op Texel verve len en vergeefs uitkijken naar voorzieningen als koffieshops en hard rock-café's, als jongens en meisjes die zich prima vermaken, kwamen voor de camera aan het woord. Zelfs kwam er een in beeld die zich door de eilandge meenschap uitgestoten voelt. In het programma zijn opnamen verwerkt van Ouwe Sunderklaas, gemaakt door Sandor Mantje die daartoe met een videocamera werd uitgerust. Ouderen die di rect ofin c^i reet met jeugd en je,ggdhjejeid hebben te, maken, komen ook aan het woord. Er is een praatje gemaakt met Teso- mensen en wethouder Tine Krij- nen. De opnameploeg reed over Texel rond met de TV-nomaden- bus. Woensdag stond die bij de openbare scholengemeenschap De Hogeberg, waar opnamen werden gemaakt tijdens een openluchtoptreden van de groep „Experience" (foto). Het geluids volume was zodanig dat in me nig lokaal de les moest worden gestaakt. De Texel-aflevering van TV-nomaden duurt een half uur en wordt maandagavond a.s. uit gezonden via Nederland III, aan vang 19.03 uur. (Foto Harry de Graaf) Tegen het laaggeplaatste AGSV heeft De Koog op eigen veld zondag de wedstrijd uit handen gegeven en met 0-1 verloren. AGSV had slechts een enkele kans nodig om te scoren. Na een half uur wist de spits met een fraai afstands schot zijn ploeg op voorsprong te zetten. De Koog had daar méér moei te mee. Driemaal alleen voor de kee per en diverse andere goede kansen wisten ze niet te verzilveren. In het begin van de tweede helft werd het bijna 2-0 voor de gasten. In eerste instantie belandde een schot op de paal en in de rebound wist Cees van Beek de bal nog net van de doellijn weg te koppen. De resterende speel tijd bleef De Koog massaal in de aan val, maar het verdiende doelpunt bleef uit. Hopelijk staan de spitsen zondag in de derby tegen Oosterend op scherp. Is de gemeente in staat de Razende Bol natuurvriendelijk te beheren of kan dat beter aan het Rijk worden overgelaten? Het gemeentebestuur voelt niets voor dat laatste en verzet zich tegen de plannen van de minis ter van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij om de bol aan te wijzen als staatsnatuurreservaat. B en W vin den dat namelijk een veel te „zwaar" middel en menen dat deze tot de gemeente Texel behorende zandplaat als fourageergebied en hoogwatervluchtplaats voor vogels nauwelijks betekenis heeft. Bovendien is met de rijksinstanties afgesproken dat de waddengemeen ten voor,dergelijke terreinen zelf ge bruiksregels toepassen, gericht op instandhouding als rustig recreatiege bied^waarbij ook aan de natuur wordt gedacht. Volgens de betreffende ver ordening mag je niet met voertuigen op de bol komen, er geen vuilnis achterlaten en geen werkzaamheden verrichten waarvan schadelijke stof fen achterblijven, zoals het afkrabben van schepen. Zelfs kunnen b en w delen van de zandplaat afsluiten, als dat in verband met broedende vogels of andere natuurbelangen wenselijk is. Het college wil de betreffende in stantie (het consulentschap voor na tuur, bos, landschap en fauna) dan ook laten weten op aanwijzing als staatsnatuurmonument geen prijs te stellen. Wèl natuurgebied De meerderheid van de raadscommis sie voor ruimtelijk en huisvestingsbe leid liet woensdagavond weten het daarmee eens te zijn. Aan de discus sie werd ook deelgenomen door Sytske Dijksen van de Werkgroep Landschapszorg die op de publieke tribune zat. Zij liet blijken weinig ver trouwen te hebben in de gemeente als natuurbeheerder. Ze zei dat het college het natuurbelang van de bol heeft gebagatelliseerd. Er zitten niet alleen grijze zeehonden die in de win ter jongen, maar ook gewone zee honden die hun jongen werpen en in juni en juli zodat de recreanten die in die tijd naar de bol komen, een be dreiging vormen. Als rust- en zelfs fourageergebied is de Razende Bol belangrijk voor vogels als drie- teenstrandloper, meeuwen en sterns. Ook moet rekening worden gehouden met het belang als potentiële broed plaats voor vogels die afhankelijk zijn van ongerepte strandvlakten, zoals dwergstern en strandplevier. Maar zelfs als de gemeente deze waarden zou erkennen en de bol zou willen beschermen, dan nog zag Dijksen daarvan weinig terecht komen. De gemeente beschikt immers niet over mensen en materieel dat toezicht houden en optreden mogelijk maakt? Vogelrijk Die opvatting kreeg in de vergadering alleen steun van Jaap Vlaming van Groen Links. Die wist te vertellen dat in juli soms wel 10.000 sterns op de Razende Bol zijn gesignaleerd, de helft van de totale Nederlandse popu latie. Hij wees er verder op dat aan wijzing tot staatsnatuurmonument niet betekent dat de hele plaat per manent verboden gebied wordt. In tegendeel, doel van de maatregel is verstoring te voorkomen maar het publiek toch zoveel mogelijk gelegen heid te geven met de natuur in con tact te komen. Vlaming betwijfelde of de gemeente de biologische ken nis in huis heeft om de belangen goed te kunnen afwegen. De overige commissieleden wilden het beheer van de bol echter zoveel mogelijk in eigen hand houden, zoals trouwens ook met het rijk is over eengekomen. Met stijgende verwondering, allengs overgaand in ergenis, las ik in de Texelse Courant van vrijdag 11 de cember het artikel: Voortbestaan slachterij De Boer te discissie. Zijn ze nou helemaal een haartje....! Ik woon al ruim 30 jaar midden in De Cocks- dorp en ik heb nog nooit één enkele klacht gehoord omtrent overlast door dit bedrijf. „Nieuwe hinderwetvergun ning twijfelachtig". Inderdaad, maar dan met de twijfel: „Is de hinderwet er eigenlijk om overlast te verhinde ren ötom te verhinderen dat iemand naar aller tevredenheid op passende wijze zijn beroep uitoefent?" Want de opmerking dat dit soort bedrijf niet in een dorpskern hoort, slaat werkelijk nergens op. Misschien dat ons ambtenarenkorps in Den Haag zo van het leven vervreemd is dat het maar het liefst suggereert dat het eten van vlees eigenlijk niets te ma ken heeft met die lieve beestjes in de wei en als dat verband wel bestaat, die gedaanteverwisseling zo ver mo gelijk van huis dient te geschieden. Maar wij in een dorp, heren, staan midden in het leven en niet in een droomwereld. Wij weten dat om vlees te kunnen eten er een dier ge dood moet worden en we zien liever dat zulks vakkundig en snel door een van onze eigen mensen wordt ge daan, dan dat het ergens ver weg in een „vleesfabriek" gebeurt. We we ten graag wat voor vlees we in de kuip hebben. Dat ik in mijn mening niet alleen sta, bleek tijdens het Ouwe Sunderklaas- feest. De eerste prijs bij de groepen ging naar een stel koeien, varkens en schapen die er een warm pleidooi voor hielden dat ze hun leven willen beëindigen bij Siep de Boer, als het dan toch moest. Een heftig applaus klonk op toen de juryuitslag werd bekend gemaakt en zeker niet alleen omdat deze groep zo perfect „speulde" maar ook om dat de voorstelling bij De Cocksdor- pers uit het hart gegrepen was. Het zou voor onze raad raadzaam zijn mijn raad in beraad te nemen: Hou er rekening mee wat de mensen in De Cocksdorp zelf willen. We vormen een rustig bevolkingsdeel op ons eiland maar er gist een onrust die ons haast verlokt tot moderne middelen als demonstraties vóór en in het gemeentehuis. Laat het zover niet komen, vroede lieden! Geef ge woon een nieuwe hinderwetvergun ning af- Ons hindert De Boer niet, Integendeel. Zelfs „overkanters" spra ken er destijds hun leedwezen over uit dat de slager van zijn winkel bij zijn slachterij verhuizen moest naar de supermarkt. Dat was noodge dwongen omdat er anders een con current in zou komen, wat De Boer de nekslag zou geven. Wilt u nu die nekslag toedienen door de man te dwingen een nieuwe slachterij in Ou- deschild te laten bouwen en hem te gelijk met een functionele maar praktisch onverkoopbare werkruimte in.De Cocksdorp te laten zitten? Dan zal hij zijn bedrijf dat hij met liefde uitoefent eraan moeten geven omdat dit financieel een onhaalbare kaart is. Het vlees zal van de overkant moe ten worden aangevoerd en onze boe ren zullen hun vee ook daar moeten slachten. Is dit gemeentebelang? Ik hield u wijzer, raadsleden! Gerard Smeenk De Cocksdorp Zijn leven was werken, zijn werken was leven. Geheel onverwacht is van ons heengegaan mijn man, onze broer, zwager en oom Willem Arie Visser (Bill) Echtgenoot van Johanna Maria van den Houdt op de leeftijd van 75 jaar. De Koog: J. M. Visser-v.d. Houdt Haarlem: W. A. Boon-Visser J. Boon R. Boon N. Boon-van Parera edwin, nicolette Den Helder: A. M. Drijver-Leydeckers J. S. Drijver Baarn: E. Vermeulen M. E. Vermeulen-v.d. Wal Yasmin en bert jacintha en percy Texel, 16 december 1992 Dorpsstraat 87, 1796 CA De Koog Gelegenheid tot condoleren aan huis en na de crematieplechtigheid in het crematorium. De crematieplechtigheid zal plaatsvinden op maandag 21 december om 16.00 uur in het crematorium te Schagen. Bedroefd zijn wij door het plotseling overlijden van onze oud-voorzitter en erelid, Dhr. W. A. Visser Wij wensen zijn vrouw en familie veel sterkte toe. Bestuur sv De Koog Nooit meer komt onze fijne buurman zelf om poem. Bill Visser Wij zullen u missen! lepe, Ineke, Ilonka, Magda, Katja. Het is onze droeve plicht u mede te delen dat geheel onverwacht is overleden Hilje van Dorp-Huizenga sinds 7 september 1992 weduwe van Jan van Dorp op de leeftijd van 73 jaar. Texel, 17 december 1992 Hoofdweg 39, De Cocksdorp De crematie zal plaatsvinden op woensdag 23 december om 14.00 uur in het crematori um te Schagen. Na een zorgzaam leven, waarvan de laatste jaren liefdevol verzorgd in St-Jan, is plotseling overleden onze goede vader en opa Jan Kuip sinds 23 mei 1983 weduwnaar van Maria Mathilda Graaf 1-4-1909 t 17-12-1992 Ria Witte-Kuip Kees Witte t Irma en Henk Margo en Cees Yvonne en Klaas Giel Kuip Tiny Kuip-de Jong Geert-Jan, Marleen, Bram Trees Beltman-Kuip Dick Beltman Bart, Jolien Niek Kuip Jos Kuip Himmy de Vries Bob. Wietske, Robin, Bart. Karei Graaf Texel, 17 december 1992 Verzorgingstehuis St-Jan Correspondentie-adres: R. Witte-Kuip Hemmerkooi 3, 1791 PL Den Burg De H. Eucharistieviering ten afscheid zal wor den gehouden op maandag 21 december om 10.30 uur in St-Jan, waarna de begrafenis op het r.k. kerkhof zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren zaterdag 19 de cember van 18.30 tot 19.30 uur in St-Jan en na de begrafenis in de Witte Burcht. Flimnetdecoders Service Center Texel, tel. 11777. Voor alle blijken van medeleven aan ons betoond bij het verlies van onze lieve zoon en broer DIRK VAN DEN BRINK willen wij u onze welgemeende dank over brengen. Uw persoonlijke aanwezigheid, brieven en troost woorden, de vele condoléancekaarten, een laatste bloemengroet, dit alles heeft in deze voor ons zo moeilijke tijd zo veel betekend. Fam. J. van den Brink Mulderstraat 11 Oosterend December 1992 Wij zijn getrouwd ELLIE VOLGER GEERT BENJAMINS Duinroosstraat 14, De Koog. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van Elisabeth Marianne Riemke Jacoba M. Waverijn-Mok A. Waverijn Pieter Gijs Jaap Texel, 17 december 1992 Kogerstraat 87, 1791 ER Den Burg. Heel hartelijk dank aan al mijn vrienden en kennissen die mij zo verwend hebbên met kaarten, bloemen en oezoeken tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. Heel veel dank. Paula Grfsnich Bernhardlaan 145, Den Burg Heel veel dank voor de belangstelling die ik op velerlei wijze mocht ontvangen bij mijn ver blijf in het ziekenhuis en thuiskomst. Het was hartverwarmend. Jan van Tunen Wij zijn verhuisd van „Burgerhout" naar „Zuiderkreek" Hoofdweg 13, 1795 JA De Cocksdorp. Tel. 11760 Fam. C. Vinke Pannekoeken? 30 soorten? De „Oranjerie". Kerstkado-idee grote Cordu- ra rugzak nu 59,95. Sport- shop Texel. Voor u een goeie tip, ga eens langs bij kapsalon Qnipp. Liefst op afspraak, tel. 12227. Broodje, eitje, koffie, Jus d' Orange en nog veel meer staat voor u klaar op 24 dec en 31 dec van 7.30-9.00 uur bij de Dagmarkt. De „Oranjerie"? In De Koog! Antennebouw Service Cen ter Texel, tel. 11777. 12 meter vol lekkernijen!! U kunt het met eigen ogen zien bij slager iepe de boer in De Koog. Wij adviseren u graag bij de bereiding van uw „kerstvlees". Tel. 17552. Koffie met gebak? De „Oranjerie' Kerstkado-idee Rombo vol leybal, voetbal, basketbal nu 25,00. Sportshop Texel. Grote kaarsen sortering: De Pepermolen, Oosterend. Levis indigo ƒ89,00. Blue Cadillac. Kerstliederen koren'instr. op CD en MC, muziekboeken, 't Olijfblad, Weverstraat 60. Dealer van Philips, Blau- punkt, Grundig, Sony, Akai, Pioneer, Hirschman, Erres, Amstrad, Technisat, Panaso nic. Service Center Texel, tel. 11777. uw advertentie tussen de TEXELAARTJES voor informatie kunt u terecht aan de balie van de Texelse Courant of bel: 12741. Zaterdagvoordeel in De Vita minebron: Gesneden stoof schotel, half kilo ƒ1,75. Het grote succes van slager iepe de boer in De Koog is het verzorgen van een fondue- of gourmetschaal kompleet met sauzen, sala des en stokbrood. Zo wordt uw Kerst oök een succes! Dierenartsen bedankt. In het bijzonder Loek van Vliet voor de bijstand in het afgelopen weekend. Helaas heeft het niet mogen baten, want we hebben afscheid moeten ne men van Lajos. Janny en Bart Bos. Multiontvangst satelliet installaties voor appartemen ten, bungalows en hotels. Service Center Texel, tel. 11777. Warsteiner van het vat? De „Oranjerie". De Rode Pimpernel tel. 12180 (antw. app) Guns 'n Roses T-shirt, ƒ10,00. Spreek naam telnr. maat in. Kerstkado-idee skipully, 5 kleuren, p.st. 19,95; 2 st. ƒ30,00. Sportshop Texel. Ik ben op zoek naar mensen die belangstelling hebben in sportklimmen. Voor inlich tingen of info: Ronald Kra mer, tel. 15354. Kerstkado-idee skisokken per paar 12,95; 2 paar 20,00 Sportshop Texel. 15 soorten „Oranjerie". Te huur: woning in Den Burg van 1-2 t/m 30/4. Huurprijs ƒ750,— per maand. Tel. 15087. Stoffenboet! Elke week iets nieuws. Prachtige taftzijde voor een feestelijke jurk of rok. Cocky's Kapsalon is maan dags gesloten. De enige kap salon zonder afspraak. Tel. 17575. Wij zijn maandag voor de Kerst en maandag voor oudjaar geopend. Maandag 8 uur Leerhuis dr. Piet van Boxel en de profeet Jeremia in het jeugdhonk bij de Doopsgezinde Kerk. Kalkoenfilet of baby kalkoen. Natuurlijk bij Slager iepe de boer in De Koog. Tel. 17552. De „Oranjerie" De Koog is vanaf 19 december geopend. Donovan indigo Blue Cadillac. ƒ89,00. Zaterdagvoordeel in De Vita minebron: stoofperen, 2 kilo 2,50, haal ze in huis. Strokrans v.a. f 2,00; groene kransjes v.a. f 7,50; kerstbo men v.a. ƒ10,00; kerststukjes v.a. 3,25. Hulst en Kerst- groen. Tuincentrum Fa. van der Werve, tel. 12925. Voor uw kerstdecoraties kunt u alles vinden in „De Pepermolen", Oosterend. De drukte ontlopen? Op 24 en 31 december openen wij om half acht. Uw gratis ont bijt staat klaar. Dagmarkt, natuurlijk. Glühwein, Irish coffee. De „Oranjerie". Te koop Volvo 440 DL '89, wit met spoiler, ƒ17.750,—. 3 maanden garantie. ASC Occasions, Maricoweg 3, tel. 15588. 'n Smaakvolle Kerst heeft u zeker met een rollade van zachte runderlende gevuld met varkenshaas, gemaakt door slager iepe de boer in De Koog. Tel. 17552. Te koop: bankstel (2 3-zits) zwarte met blauwe stof, 750,00 en eetkamer- tafel, zwart, ƒ350,00. Tel. 18520. Dinsdag 22 dec. 15.30-17.00 en 19.30-21.00 uur demo. kerstlampjes ma ken van Asian. Atelier De Witte Engel, Warmoesstraat 50. Toegang vrij. Erwtensoep met worst. Rog gebrood en spek?? De „Oranjerie".

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 3