Kritische dichter brengt college in defensief Radio Texel heeft f26000,- nodig M WASMACHINE! „Deze schetsen vormen een bron van inspiratie" Knusse tentoonstelling Welboren Kerst-uitzending tv van de baan Poster: woningen in Mars de dicht aaneen Nog geen uitspraak over bekabeling van het hele eiland Het Kompas VRIJDAG 18 DECEMBER iay-> TEXELSE COURANT PAGINA 5 „De boot stroomt leegkomt grommend klaar. Een vloed van zwaar metaal en olie, vlees en bloed baant zich een weg, zonder pardon, over het eiland van mijn jeugd". Wethouder Tine Krijnen ontvangt het boekje „Texel" uit handen van Kiki Kikkert. Op de voor bond dichter De Winter en schilder Kempenaar. (Foto Harry de Graaf) Aldus het eerste van het acht cou pletten tellende gedicht „Herschapen eiland" dat is opgenomen in het boekje „Texel" in de serie „Noord- Holland in Proza, Poëzie en Prenten". Het gedicht van de Amsterdamse Texelaar Theun de Winter is niet be paald een lofzang over de toeristi sche ontwikkeling die Texel de afgelopen jaren heeft doorgemaakt. Dat blijkt ook uit coupletten 2 en 3: „Het vaatstelsel van wat eens schel penpad was. Dorpsstraat, strandslag, kar- respoor slibt dicht, wordt omgeleid, verhard, verbreed tot het landschap in het asfalt stikt". ,Als een boze branding dreunt overal het snelverkeer. Geen duin, laat staan een tuunwal, zal 't rampzalig wassend water van de welvaart kunnen tegenhouden" en couplet 9: „De Krim, nieuwbouwwijk in de na tuur dankzij kortzichtige projectontwikkeling, ver duistert oogverblindend wit mijn blik. Ik slaak een zucht die uitmondt in De Slufter" Dramatisch Het boekje, waarin ook een zeefdruk is opgenomen van de thans in de raadhuiskelder exposerende oud- Texelaar Arthur Kempenaar, werd dinsdag officieel in het raadhuis ten overstaan van het voltallig college van b en w gepresenteerd door oud- Texelse Kiki Kikkert uit Amsterdam, die als stafmedewerkster aan de Cul turele Raad is verbonden. Als onder deel van de plechtigheid las De Winter zijn gedicht voor. Mede Omdat hij niet goed bij stem was („Ik.heb het verschijnen van deze uitgave gis teravond al in Den Grooten Slock ge vierd") kwam de nostalgische jammerklacht dramatisch over. Hij voegde eraan toe het gedicht uit oprechte bezorgdheid te hebben ge schreven. „De boodschap is dat we niet waakzaam genoeg kunnen zijn. Ik betwijfel of de ontwikkelingen hier in de hand zijn te houden". Makkelijk praten? Het college reageerde onmiddellijk. Burgemeester Schipper zei het ge dicht als een nogal persoonlijke uiting te zien van iemand die in een andere positie verkeert dan mensen die ver antwoordelijk zijn voor werkgelegen heid en leefbaarheid op Texel. Het college is zich echter terdege bewust van de waarden van Texel en heeft met name de laatste tijd laten blijken deze zeker te willen bewaren. „We zijn een gevecht aangegaan". De bur gervader liet blijken de somberheid overtrokken te vinden. Texel is nog altijd een paradijs van rust en ruimte. De Winter en Kempenaar zeiden ech ter een sluipende verloedering te heb ben geconstateerd. „Toen het eerste verkeerslicht op Texel werd geplaatst dacht ik: daar gaan we. Vooral de laatste jaren wordt het merkbaar. Op plaatsen waar je nog maar enkele ja ren geleden nooit een auto tegen kwam, zijn ze er nu wèl". Wat de Winter betreft mag de veerboot best een beetje te klein zijn zodat hij als buffer werkt en ook een maximums nelheid van 60 kilometer op heel Texel, zodat al die wegverbredingen en verkeersaanpassingen niet nodig zijn, leek hem een goed idee. Daar dachten de collegeleden anders over, maar ze probeerden aan te geven dat ze in hun beleid wel degelijk proberen om van Texel geen asfaltjungle te maken. Zo is bijvoorbeeld afgezien van het verkeerstechnisch op zichzelf wenselijke plan om de Postweg te verbreden. In plaats daarvan zijn snel- heidsbeperkende maatregelen geno men. Overigens werd toegegeven dat men een plan als De Krim in deze tijd niet meer op die plek zou ontwikke len. Concentratie Barendrecht wees op bewust na gestreefde concentratie van toeristi sche voorzieningen, waardoor een relatief groot deel van het eiland rustig blijft. De juistheid van dat be leid werd onderschreven door de di rectiesecretaresse van de Culturele Raad: „Ik ben geen Texelaar maar ik kom hier vaak. Er is nog veel rust. Alles is immers geconcentreerd in De Koog en omgeving. Daar blijf ik dan gewoon weg". De burgemeester leg de uit dat wel de werkgelegenheid van de inwoners in stand moet wor den gehouden en je kunt niet de schuld van alle ontwikkelingen af schuiven naar de gemeente. De toe nemende verkeersdruk is voor een groot deel het gevolg van groeiende mobiliteit; daar is weinig tegen te doen. Theun de Winter had graag ge zien dat op Texel in stand blijft wat door verstedelijking elders verdwijnt. Flatbewoners moeten op Texel niet weer met flats worden geconfron teerd. Wethouder Dirk Verscherpt Terpstra zei dat thans sprake is van „verscherpt beleid" om het eigen ge zicht van Texel in stand te houden. „Niet aan alles is wat te doen, maar we zijn alert. Ruimte en rust moeten de handelsmerken van Texel blijven". Wethouder Tine Krijnen is warm voorstander van kunst, kunstzinnige ontwikkeling en kunstvoorwerpen. Ook deze gelegenheid om daarvoor te pleiten liet ze niet voorbijgaan. Bij het in ontvangt nemen van het boek je „Texel" wees ze op het belang van de artistieke ontwikkeling van het kind, noemde met trots het kunst werk op de Groeneplaats waaruit blijkt dat de gemeente ook niet afke rig is van moderne kunst en verklaar de met nog meer trots dat Texel meer doet voor kunstzinnige ontwik keling dan de meeste andere ge meenten. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de middelen die beschikbaar zijn voor de eigen muziek- en dansschool. Uitverkocht Wie denkt het exclusief („bibliofiel") uitgevoerde boekje „Texel" met het gedicht en de zeefdruk te kunnen aanschaffen, moet worden teleur gesteld want het is al uitverkocht. Er zijn namelijk slechts 100 genummer de exemplaren voor verkoop geprodu ceerd. Daarvan gingen er al direct 70 naar de mensen die op de serie zijn geabonneerd. De vraag was groter dan het aanbod. De gemeente bestel de een flink aantal, maar kreeg er slechts zeven. Het wekte in het ge zelschap dat de presentatie bijwoon de verbazing dat zo'n kleine oplaag is gemaakt. Daarop werd uitgelegd dat het aantal toereikend was voor de boekjes die over dè andere Noordhol landse gemeenten zijn gemaakt. Wie tevreden is met alleen het ge dicht van Theun de Winter in een wat minder bibliofiele uitvoering kan het binnenkort in de boekhandel ko pen voor ongeveer f6,-. Vernieling. De politie is op zoek naar vandalen die in de nacht van vrijdag op zaterdag vier banden van een ge parkeerde auto in Den Hoorn hebben lekgestoken. De eigenaar, een 50-jarige Hoornder, had zijn voertuig op zijn inrit aan De Kuil achtergela ten. De schade bedraagt ƒ800,-. Ge tuigen kunnen zich melden bij de politie. Kabel Oudeschild. Sinds het door trekken van de kabeltelevisie naar Oudeschild ligt een stukje openbaar groen aan de Ruijterstraat er nog wat rommelig bij. Op een vraag van Ge rard van der Kooi (PvdA) antwoordde wethouder Terpstra (financiën) dat de kabellegger ter plaatse nog werk zaamheden moet uitvoeren. Als die zijn voltooid, zal het terrein op kosten van de kabelexploitant in de oude staat worden hersteld. Deuken. Een 40-jarige Hoornder ontdekte in zijn op de Burgwal gepar keerde lichtblauwe Nissan Sunny flin ke deuken aan de linkervoorzijde. Deze moeten er woensdag tussen 07.00 en 11.30 uur zijn ingereden. Eventuele getuigen worden verzocht de politie te bellen, telefoon 12222. Zeehondenkrant. De zeehon den krant van EcoMare, die net is uitge komen, is dubbeldik. Er is de laatste tijd veel gebeurd in het centrum, van daar dat het normale formaat van de krant niet toereikend was. De krant wordt toegestuurd aan Vrienden van de zeehondenopvang. Kerstversiering. In atelier De Witte Engel in Den Burg wordt dinsdag een demonstratie voor het maken van terstlampjes en kerststrikken voor boom en krans gegeven. Het zijn eenvoudige technieken die snel een Drachtig resultaat leveren en ook voor kinderen geschikt zijn. De de monstratie zijn van 15.30 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 20.00 uur. deelname is gratis. Speelotheek. De Speelotheek Texel in dorpshuis d'Ouwe Ulo is tijdens de kerstvakantie gesloten. Maandag 4 ;anuari gaan de kasten met speel goed weer open. De openingstijden djn: maandag van 9.00 tot 11.00 uur sn woensdag van 14.00 tot 16.00 uur. Mensen die willen assisteren zijn welkom. Voor inlichtingen: tel. 10338. De Stichting Lokale Omroep Texel heeft dringend meer inkomsten no dig. Blijkens de begroting voor 1993 zal f26.000,- aan sponsorgelden bij een gebracht moeten worden om te voorkomen dat men in de rode cij fers komt. Medewerkster Carla Schrama zal de komende maanden de bedrijven benaderen met het ver zoek om de radiouitzendingen te steunen, zoals dat tegenwoordig ook bij veel landelijke televisieprogram ma's gebeurt: als tegenprestatie voor een bijdrage wordt de naam van de sponsor vermeld. Aldus werd bekend gemaakt tijdens de dinsdag gehouden vergadering van het algemeen bestuur van Radio Texel. Het inzamelen van het spon sorgeld is geen vrijwilligerswerk, want Carla Schrama krijgt er een ver goeding van 25% van de opbrengst voor. Ze zal dus voor het komende jaar f32.500,- op tafel moeten krij gen. Dat is een niet geringe prestatie, maar Carla, die zich de afgelopen tijd heeft laten kennen als een goed or ganiserende motor voor de Texelse omroep, heeft goede hoop dat het zal lukken. De tarieven voor het „adopteren" van uitzendingen liggen rond f25,- voor een programma van een uur. Antenne De problemen met de ontvangst van radio Texel op noordelijk Texel zijn nog niet opgelost. Er moet een ande re antenne komen, maar daar zitten nogal wat financiële en technische haken en ogen aan. Het gemeente bestuur wil liever geen lange mast op de begane grond maar wil de anten ne op een bestaand gebouw ge plaatst zien. Naast de toren van de N.H. kerk denkt men nu ook aan an dere geschikte gebouwen in de buurt, zoals het raadhuis. Het plan van Radio Texel om op don derdag 24 december een lokale tv- uitzending te verzorgen gaat niet door. Exploitant Peter Dral van Ka belkrant Texel stak er een stokje voor. Hij zegt voor de kwaliteit van het programma te vrezen en dat zou hem slecht uitkomen nu hij zelf be zig is om Texelse abonnee-tv op te zetten. Dral heeft in zijn contract met kabe londerneming Kabeltex BV laten vast leggen dat hij het alleenrecht heeft voor Texelse tv-uitzendingen via het kabelnet. Van die clausule maakt hij nu gebruik door zijn veto uit te spre ken. De lokale omroep (de SLOT) daarentegen is volgens de Mediawet de enige die lokale televisie mag ver zorgen. Dit zou echter alleen een ether-vergunning betreffen, zodat de SLOT wel toestemming moet hebben om via de kabel uit te zenden. Toen Dral weigerde, was voor de radioma kers en het bestuur de lol eraf, zegt voorzitter Roelie Bakker van de radio redactie desgevraagd. „De tv- uitzending was leuk bedacht, maar er zaten nog teveel haken en ogen aan en de tijd begon te dringen. Organi satorisch en financieel was het nog niet rond en toen Dral niet wilde, besloten we om er maar vanaf te zien. Nu concentreren we ons op de radioprogramma's." Volgens Peter Dral heeft hij niet ge handeld uit rancune jegens zijn vroe gere compagnon John Smit van Videolux, die met zijn camera- apparatuur aan het tv-programma zou meewerken. Smit liet zich on langs in deze krant kritisch uit over Drals lokale tv-plannen. „Nee. Het gaat mij om de kwaliteit. Tegen de kerstuitzending van vorig jaar had ik geen bezwaar, maar zowel inhoudelijk als qua beeldkwaliteit vond ik het matig. Bepaald niet representatief voor mijn eigen toekomstplannen. Lo kale tv was vorig jaar nog niet aan de orde, maar op het moment lijkt realisatie een stuk dichterbij. Als er dan nu weer een zwakke uit zending komt, verbindt men onbe wust al gauw mijn naam eraan." John Smit en de andere tv-makers balen van Drals opstelling. Volgens Smit waren al veel voorbereidingen getroffen. Winkeliers uit de We verstraat, de lokatie vanwaar de uit zending zou plaatsvinden, waren bereid voor de nodige sponsoring te zorgen. Verscheidene Texelaars was al gevraagd om in het programma op te treden. Smit bestrijdt dan ook dat het programma niet goed genoeg zou worden. „De aanpak was professio neel. Voor toekomstige lokale tv zou het juist goede promotie zijn ge weest." In het blad „Rails" dat door de NS wordt verspreid in de treinen staat deze maand een interview.met oud- Koger Ronald Boon. Hij werkt bijna 12,5 jaar bij de NS. (Van een verslaggeefster) e AMSTERDAM - De stem van n Hans van der Togt dendert E door Paradiso: "Het is dèr-tig fï november 1992! Eén-en-twin- P Ftig jaar geleden brak hij doorHet succes was overwel- g digend...!" Op het balkon wappert een spandoek: 'Texel loves Jacques Herb.' De zanger van het Neder landse levenslied, van classics als 'Manuela' en 'Een man mag niet huilen' is weer he- le-maal terug. De vedette: "Fantastisch! Heerlijk! Ge weldig, geweldig! Ik ben nog nooit op Texel geweest. Maar ik kom gauw!" En de zaal brult uit volle borst: 'Ma- si: nueeelaa, Zij lag daar zwaar N; gewond, een glimlach om haar mond' en 'Nee, een man mag niet hui-uilen, ook al heeft hij gé| verdriet'. Het is een gemêleerd pu bliek. dat de smartlapvedette (Uit het verslag van een optreden van zanger Jacques Herb in Het Pa rool van dinsdag j.l.) Niek Welboren heeft, om de sfeer te verhogen, zijn schetsen opgehangen aan bamboestengels. (Foto Tessa de Craaffl De Scholerie in Eierland is omgeto verd tot een knusse, sfeervolle ruim te. Aan bamboestengels hangen schetsen met Paaseiland-impressies. Stenen, beeldjes en de stemmig ge tinte passepartouts om de tekeningen versterken de sfeer. De expositie loopt tot 9 januari en is iedere dag te bezoeken tussen 14.00 en 22.00 uur. Tijdens de kerstdagen en met oud en nieuw is de tentoonstelling geopend van 14.00 tot 18.00 uur. Een jaar geleden vertrok Niek Welbo ren als schilderend afgezant van Texel naar Paaseiland. Zijn schetsen vor men het verhaal van zijn verblijf. „Er zit een duidelijke lijn in deze ten toonstelling. Omdat ik niet aan ieder- Gerbrand Poster verwijt het college een slecht uitgiftebeleid van gemeen telijke grond. „In de Mars staan prachtige huizen, maar de kavels zijn slechts 150 vierkante meter groot. Dat is te klein." Gisteravond in de commissie fet bekritiseerde het Texels Belang-raadslid tevens de grondprijs (7160,- per vierkante me ter). „De kavels zijn veel te duur." Hij pleitte ervoor de grondprijs in de Mars te verlagen en de huizen waar het nog kan minder dicht op elkaar te bouwen. Wethouder Dirk Terpstra (financiën) kon hem echter niet ter- wille zijn. „Het vorige college heeft de tweede fase van de Mars al vast gesteld. Toen door de ruime bebou wing de exploitatie niet sluitend bleek, brak paniek uit en is voor een dichter bebouwing gekozen." Poster reageerde droogjes: „Dat is mij dan zeker ontgaan." een steeds het verhaal kan vertellen, zal ik er achtergrondinformatie bijhan gen", aldus de schilder. De eerste werken tonen de omge ving. „Een beetje zoals iemand gaat fotograferen als hij ergens net is. Maar ik had algauw het gevoel van: nee, deze kant wil ik niet op." Som mige tekeningen die Welboren heeft gemaakt van Paaseiland landschappen vertonen frappante ge lijkenissen met eerdere werken, ge maakt in Schotland. Onderwereld Naarmate hij langer op Paaseiland was, werd Welboren gegrepen door de sfeer van het eiland. „Er is veel strijd gevoerd. Dat voel je, dat zit er. En overal zie je verval, teloorgang." Uit de schetsen van de Texelaar spre ken de gevoelens duidelijk. Sommige tekeningen geven het leven onder de oppervlakte, de onderwereld weer, terwijl in andere de natuur, die zich niet laat verslaan, naar boven komt. De indrukwekkende schetsen zijn niet te koop. Welboren: „Ze blijven voor mij een constante bron van inspiratie. Wel is het mogelijk voor mensen om een uitgewerkte versie te bestellen. Maar deze tekeningen doe ik abso luut niet weg. Ze vertellen mijn ver haal, het is mijn Aku Aku." Afronding In plaats van een officiële opening houdt de schilder op 9 januari een feestelijke sluiting van de expositie. „Het wordt een avond voor alle inte kenaars op de prent. Die zal ik dan overhandigen. Tevens zal een toast worden uitgebracht op het trefpunt voor eilandkunst. Het moet een bij zondere afronding worden." De raadscommissie voor algemeen beleid heeft afwachtend gereageerd op het verzoek van Kabelkrant exploitant Peter Dral om haast te maken met de bekabeling van het hele eiland. De meeste commissiele den staan er in principe positief te genover, maar willen eerst méér informatie over de financiële ge volgen. Burgemeester Schipper, voorzitter van de commissie, wilde nog geen standpunt innemen. „Dit is een inge wikkelde zaak, die nog een diep gaand onderzoek vergt", verwees Schipper naar de rapporten van Mul- tikabel (Alkmaar) en Kabeltex (Den Burg) die momenteel door de ge meente worden bestudeerd. Schipper waarschuwde voor de mogelijke ne gatieve gevolgen voor andere Texelse media van algehele bekabeling. „We moeten voorzichtig zijn met onze af weging en ons realiseren of we door ons besluit geen andere media afbre ken." Dral haakte daarop in door te stellen dat op Texel maar één kabelkrant goed kan renderen. Verscheidene commissieleden plaatsten vraagte kens bij de vraag van Dral aan de raad om zich uit te spreken voor in principe één kabelkrant op Texel. Pe ter Bakker (Groen Links): „Hebben wij deze bevoegdheid wel? Per slot van rekening staan we ook niet slechts één krant toe." Erna Eelman (VVD) zei in dit verband dat de lokale radio nu reeds in geval van calamiteiten de functie heeft, die eventuele lokale televisie in de toe komst eveneens wil vervullen. Ook Bakker vroeg zich af wat dan de toe komstige rol van Radio Texel zal zijn. Bakker wilde, evenals de meeste an dere commissieleden, alleen steun verlenen aan het initiatief van lokale tv als zeker is dat heel het eiland kan worden bekabeld. Dral was het hier mee volledig eens. Financiën Bakker ziet een mogelijkheid in het leggen van de tv-kabel tegelijk met de aanleg van gasleidingen, omdat gegadigde Multikabel een dochteron derneming is van het Gasbedrijf Kop van Noordholland. Onzekerheid over de financiële onder bouwing en of inderdaad 80 procent van de Texelaars bereid zal zijn om op de kabel aan te sluiten, vormde een struikelblok voor de meeste raadsleden. CDA'er Ate Rienstra: „Nu is ongeveer tweederde van de 62 procent Texelaars die in Den Burg en Oudeschild wonen aangesloten. Daar naast hebben velen geïnvesteerd in een schotel-antenne. Dat stemt mij niet optimistisch." Dral probeerde dit te weerleggen. Volgens hem wijst de bekabeling van Oudeschild uit dat veel schotelbezitters op de kabel overschakelen wegens het interessan tere zenderaanbod (waaronder de Ka belkrant). Het percentage van 62 procent is volgens Dral nu al bereikt doordat veel Texelaars het Kabelkrant-nieuws volgen via de mo nitoren in o.a. supermarkten. Dral ondersteunde zijn voorstel in de raadscommissies A en O en welzijns beleid met videobeelden van lokale televisie, zoals die in Weert te ont vangen is. I.M. ADVERTENTIE Bij Het Kompas in Den Hoorn is de 227ste Scotch Single Malt Whisky binnen gekomen. De naam: Dailuaine 13 years old, 64,8%. Gedistilleerd: september 1978. Gebotteld in maart 1992. Restaurant - whisky)bar Het Kompas Herenstraat 7, 1797 A E Den Hoorn - Texel Tel. 02220 - 19360

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5