Gezondheidscentrum is financieel niet haalbaar Hulpverleners: meer samenwerken Waterschap stelt plannen uit tot na de fusie Kerstvakantiemarkt trekpleister De Koog Volgend jaar maar 'n portier voor de deur" 1 Brandje in chalet-caravan Omslagheffing in 1993 omlaag Jeugd knapt heide op tijdens natuurkamp Texel neemt deel aan herdenking februariramp Texelaars zetten restaurant op stelten Letsel valt mee na zware aanrijding Inbreker herkend Baptisten houden kerstmaaltijd Vliegen als 'n vogel 'J- /-v VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Nagenoeg alle hulpverleners op Texel zijn vóór een gezondheids centrum, maar een speciaal pand daarvoor bouwen is financieel niet haalbaar, zo is uit een onderzoek gebleken. Toch is het plan niet helemaal voor niets geweest. Duidelijk is geworden dat alle hulpverleners meer willen samenwerken dan nu al wordt gedaan. Het onderzoek is ingesteld in op dracht van de Stichting Gezondheids centrum Texel. Het bestuur daarvan bestaat uit Texelaars die sinds begin 1991 proberen de vestiging van een centrum tot stand te brengen. De onderzoekers E. Kors en P.E.M. Laeven van Facilitair Bureau EVA en de Landelijke Vereniging Gezondheid scentra hebben contact gezocht met alle huisartsen, de apotheek, de fysi otherapeuten, de logopedistes, het kruiswerk, het Riagg, een psycho loog, de stichting voor maatschappe lijk werk en de stichting voor gezinsverzorging en bejaardenhulp. Het Geminiziekenhuis, ziektekosten verzekeraar Univé en het Gewest Kop van Noordholland werden ook be naderd. Niet voldoende Toen de meeste hulpverleners aanga ven wel wat te zien in een centrum werd de financiële kant van het ver haal nader bekeken. E. Kors: „Feit is dat iedere deelnemer een bepaald be drag moet investeren. Wij hebben ge vraagd hoeveel men bereid was erin te steken. Dat bleek lang niet vol doende." Hij legt uit dat deelname van tenminste twee huisartspraktijken aan het centrum noodzakelijk is. „De patiëntenpopulatie van een gezond heidscentrum moet minstens 5000 a 6000 personen bedragen, ingeschre ven bij huisartsen die zijn verbonden aan dat centrum. Anders is het niet exploitabel. Aangezien alleen dokter Vos bereid is zijn totale praktijk te verhuizen, is de kous af." De meeste andere artsen willen wel deelnemen aan het centrum, maar daarnaast hun praktijk aan huis aanhouden. Daardoor komt de investering voor het pand als extra huisvestingskosten op hun praktijk. Dinsdagavond rond acht was er brand in een sta-caravan van het chalet-type op recreatieterrein De Koorn-aar aan de Grensweg. Het vuur ontstond door nog niet geheel duidelijke oorzaak bij de lampen van een spiegelkast in de douchecel. De caravan, eigendom van Rob en Il se Stapersma, wordt tijdelijk be woond door Marco Koorn en een vriend. Toen zij met een derde per soon die op visite was, in het kamer gedeelte naar de televisie zaten te kijken, hoorden ze een explosie. Di rect daarop viel in de hele caravan het licht uit. Toen de douchecel werd geopend bleek deze vol rook te staan; brandende voorwerpen lagen op de vloer. De jongens haalden uit de kantine van het recreatieterrein een poederblusser waarmee ze het vuur snel wisten te doven. De brand weer stelde vast dat het plafond van de doucheruimte al was gebarsten, maar dat de vlammen nog niet tot het dak waren doorgedrongen. De doucheruimte bleek voor een belang rijk deel te zijn uitgebrand. De meest waarschijnlijke oorzaak is dat een handdoek of ander brandbaar mate riaal over de brandende lampen van het spiegelkastje heeft gehangen en is gaan smeulen. De jongens verhuis den naar een caravan van Koorn. Herstel van de schade zal enkele dui zenden guldens vergen. Op de foto de plek waar de spiegelkast zat: ver brande en gesmolten leidingen. (Foto Harry de Graaf) Een tweede probleem dat de meeste hulpverleners ruimte in het'1 gezond heidscentrum willen huren, maar met een korte opzegtermijn, zodat ze eraf kunnen als het niet loopt. Ziekenhuis Burgemeester Schipper vond dat het onderzoek zich erg richtte op de zo genaamde eerstelijns-zorg. „Mis schien moeten we ons meer verdiepen in een samenwerking met een ziekenhuisvoorziening. In sommi ge Scandinavische landen heb je in geïsoleerde gebieden een voorziening met enkele ziekenhuisbedden. Texel ligt ook geïsoleerd. Waarom wordt niet bekeken of hier zo'n experiment kan worden gestart? Ik weet dat het ministerie niet afwijzend tegenover dit idee staat, maar dan moeten wij Texelaars aangeven wat we willen." Onderzoeker Laeven gaf aan dat een ziekenhuis sneller bereid is over zulk soort zaken te praten als er een ge zondheidscentrum is. „Dan staat iedereen hier al op één lijn." Specialisten Volgens een andere medewerker van facilitair bedrijf EVA staat het Gemini ziekenhuis positief tegenover een ge zondheidscentrum op Texel. „De directie heeft gezegd wel te voelen voor een personele en financiële bij drage. Men denkt dan vooral aan een EHBO- en ambulancevoorziening. In hun stafbesprekingen zullen ze het hebben over consulten op Texel door specialisten." Ook de verzekeraar Univé en het Gewest zagen wel wat in het plan en gaven aan financieel steun te willen verlenen. „En daarom moet u het idee ook niet helemaal la ten varen. Natuurlijk zijn dit maar kleine randvoorwaarden, die niet het hele project kunnen dragen. Het gaat ook niet om structurele bijdragen." Verpleeghuis Burgemeester Schipper vroeg zich af of de huisartsen wel behoefte heb ben aan het versterken van de eerstelijns-zorg op Texel. „U moet dan tenslotte een stukje werk van het ziekenhuis overnemen." De huis artsen Waverijn en Eissen gaven aan dat ze die verschuiving niet zo zagen. Eissen: „We doen hier al veel meer dan elders. EHBO-zaken als hechten en het gipsen van polsfracturen ge beurt hier al jaren." De arts wees er op dat de situatie op Texel al veel idealer is dan op vele andere plaat sen. „We zouden graag een paar bedden in het Verpleeghuis snel be schikbaar hebben, maar dat kan al niet. Dit plan voor een gezondheids centrum vergt een te grote investe ring." Voor het eerst in jaren tijd ziet het waterschap Texel kans de omslag heffing te verlagen en wel met ze ven gulden per hectare. De financiële meevaller is het gevolg van de overdracht van de wegentaak per 1 januari aan de gemeente, waardoor tevens tijd vrij komt voor achterstallige zaken, zowel op admi nistratief gebied als in de buiten dienst. Het waterschap Texel heeft de plannen voor een nieuw magazijn en andere aanpassingen vooruitlo pend op een eventuele fusie voorlo pig in de ijskast gezet. Een en ander staat te lezen in de begroting voor 1993 die dinsdag wordt behandeld. In de begroting wordt een beknopt overzicht gegeven van de nieuwe Waterschapswet die formeel gezien 1 januari 1992 in werking trad. Kort gezegd komt het erop neer dat ieder een die belang heeft bij het water schap eraan moet meebetalen, maar ook zeggenschap krijgt. Verdere de mocratisering dus, waardoor nieuwe categoriën ingelanden zoals inwoners en pachters stemrecht krijgen. Voor zover het voorgeschreven taken be treft dient het waterschap in principe kostendekkend te zijn. Momenteel is sprake van een over gangssituatie, die tot eind 1994 mag duren. Door de fusieproblematiek en de huidige onderbezetting in het pol derhuis wordt in de begroting afge zien van een meerjarenplanning. Wel wordt het komend jaar bekeken of veranderingen nodig zijn. Uitgangs punt is echter dat - fusie of niet - de waterschapswerkzaamheden op Texel gewoon door moeten gaan. Met het wegenbeheer vervalt even eens het berm- en snoeibeheer. Dit levert een kostenbesparing op van ƒ450.000,-. Door deze beperkte taak wijzigt het gebruik van de machines en voertuigen, waarop het aankoop beleid wordt afgestemd. Daarbij wordt rekening gehouden met de ver minderde personeelsbezetting (twee man stappen over naar de gemeen te), eenzijdig machinegebruik (water beheersing), inzet gedurende het gehele jaar en de fusie. Om de continuïteit van het werk en de menskracht op peil te houden voert het waterschap namelijk gedu rende het heiejaar vergravingswerk- zaamheden en andersoortig werk uit. Voor deze „nieuwe" taakinvulling worden twee of drie medewerkers opgeleid. Eventuele overdracht van het dijkbeheer aan het heemraad schap Noordhollands Noorderkwartier per 1 januari 1994 is momenteel in studie. Gemalen Belangrijke kapitaalinvesteringen in 1993 zijn automatisering van de ge malen De Krassekeet en die van Eier- land. Hiervoor is een bedrag van ca. ƒ350.000,- in de begroting opgeno men. Als aanzet tot een waterbe- heersingsplan is het waterschap voornemens het afwateringsgebied Eierland te onderzoeken. De kosten hiervan worden geraamd op ƒ100.000,-. Daarnaast zijn enkele on derhoudswerken aan dijken in de be groting opgenomen. Kosten: ƒ250.000,-. Fysiotherapeut J. Steenvoort vond dat het rijk maar financieel moet bij dragen aan een gezondheidscentrum. „Wij staan voor een gigantische kapi taalsvernietiging als we onze praktij ken opdoeken voor deelname in een gezamenlijk project." Onderzoeker Kops moest toegeven dat de ge- zondsheidscentra elders in het land (zo'n 150 in heel Neder land) over het algemeen worden bevolkt door startende hulpverleners die nog geen eigen praktijk hebben. „Die-centra zijn vaak tot stand gekomen met hulp van de overheid, maar de laatste jaren valt daar steeds minder te ha len en moet iedereen kostendekkend kunnen draaien." Onaangenaam De bestuursleden van de Texelse stichting gezondheidscentrum waren onaangenaam getroffen door de con clusie van het rapport, die zich pas in een laat stadium aftekende. A. Maas dam: „Het leek allemaal zo positief, we waren er vast van overtuigd dat het centrum er zou komen. Enkele van onze bestuursleden zijn afwezig. Volgende week is iedereen er weer en zullen we ons beraden over verde re stappen." Jongeren die tussen Kerst en oud en nieuw actief willen zijn kunnen hun hart ophalen. Van zondag 27 tot en met woensdag 30 december houdt het IVN (Vereniging voor Natuuredu- catie) voor jongeren tussen vijftien en dertig jaar een vierdaags natuur kamp in de duinen. Onder begeleiding van een beheerder van Staatsbosbeheer (SBB) voert de jeugd werkzaamheden uit vor de in standhouding van de heidevegetatie. Ze verwijderen kleine bomen en strui ken en ook wordt heide geplagd. Er zijn pauzes ingelast voor koffie en thee. De deelnemers overnachten in het Scoutinggebouw in Den Burg dat is uitgerust met douches en verwar ming. Het kamp biedt plaats aan der tig jongeren. 's Avonds wordt op speelse manier in de directe omgeving van het kamp aandacht besteed aan natuurbescher ming en actuele zaken op milieuge bied. Het thema is „wonen en milieu". Naast genoemde activiteiten is er voldoende tijd voor ontspanning en genieten van de omgeving. De kosten van het kamp bedragen f 25,- (inclusief overnachting, maaltijden en boottocht). Opgeven bij Marc van Schie, tel. 023-262283. Een delegatie van drie personen van Texel zal op maandag 1 februari a.s. deelnemen aan de nationale herden king van de februariramp van 1953. De gemeente geeft daarmee gevolg aan een verzoek van het nationale herdenkingscomité, dat ernaar streeft om de herdenking te laten bijwonen door vertegenwoordigers van alle ge meenten waar tijdens de watersnood ramp slachtoffers zijn gevallen. Uit welke personen de Texelse afvaardi ging zal bestaan, is nog niet bepaald. De herdenking zal worden gehouden in de Hervormde kerk van Nieuwer- kerk op Schouwen-Duiveland om 13.45 uur in het bijzijn van onder meer koningin Beatrix. Om 15.00 uur is een kranslegging bij Ouwerkerk, op de plaats waar destijds met caissons het laatste dijkgat werd gedicht. De feestmarkt die ondernemersvere niging De Koog Promotion houdt in de kerstvakantie belooft een echte trekpleister te worden. Vele vereni gingen en organisaties uit de bad plaats en omgeving zullen op 28, 29 en 30 december acte de presence geven. De markt is dagelijks van 14.00 tot 18.00 uur. De volgende Koger organisaties zijn benaderd: de dorpscommissie, dorps- kelder De Koog, IJsclub De Koog, Gyvo, toneelvereniging De Duinkan- ters, KNRM-wipperploeg, sportvereni ging De Koog, ouderensoos, ANBO, SOS drumband, De Schuilhut, bridge club woensdagmiddag, bridgeclub donderdagavond, maandagavond bil jartclub, dinsdagavond biljartclub, bowlingbond, zangvereniging Adven- do, De Koog Promotion, peuterspeel zaal Olleke Bolleke, Lubertischool, Doopsgezinde zusterkring en het Tes- selhuus. Vele van deze verenigingen hebben hun enthousiaste medewerking al toegezegd. Er wordt een tent opgezet in de Dorpsstraat en daarin zullen de deelnemers hun activiteiten houden. Dagelijks staan één of meer hoogte- Het Chinees-Indisch restaurant van Chang Kor Choo uit Den Burg was ook deze Ouwe Sunder klaas het mikpunt van baldadige Texelaars. iFoto Gerard Timmerman! punten op het programma, zoals bij voorbeeld een zanguitvoering door het koor Advendo, of een demonstra tie van Gyvo. Ook worden films en dia's vertoond. Koger hobbyisten die hun werk willen tentoonstellen krij gen daarvoor de gelegenheid. Voor meer informatie: Harry Wuis, tel. 17445, of Joke de Boer, tel. 18449. Een inzittende van een auto, bestuurd door een 24-jarige inwoner van Hip- polytushoef, moest zich zaterdag- avond even door een Texelse huisarts laten behandelen voor maag- en nek- klachten als gevolg van een zware aanrijding. De botsing vond plaats omstreeks tien voor zeven op de hoek Gasthuisstraat-Vogelenzang. De auto van de Wieringer, die verzuimde voorrang te verlenen aan een 28-jarige automobilist uit Oosterend, werd daarbij totaal vernield. Het voer tuig van de Oosterender werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Beide wrakken moesten worden weggeta- keld. „Het is toch te gek dat zo'n groep jongelui hier elk jaar met Ouwe Sun- derklaas binnenvalt en de boel op stelten zet." Chang Kor Choo van Chinees restaurant Azië aan de Groeneplaats heeft geen goed woord over voor de Texelaars die zich zaterdag- en zondagavond misdroe gen in zijn eetzaak. „Ik denk dat ik volgend jaar maar een stevige por tier voor de deur zet." De overlast begon zaterdagavond om streeks 19.30 uur toen een groep van zo'n 25 baldadige Texelaars in de achterzaal van het restaurant neerstreek. „Ze maakten een hoop herrie en gooiden eten over de vloer." Het gedrag van deze groep was voor andere gasten aanleiding terstond af te rekenen en te vertrek ken. Andere jongeren maakten het zon dagavond tijdens het naklazen nog bonter. „Ze waren met z'n twaalven, sprongen op de tafel, vernielden pot jes met sambal en ketjap en smeten de babi pangang door de zaak. De vloer werd een puinhoop." Het gezel schap wist zelfs drie poten van een tafel te schroeven, waardoor het blad ondersteboven kwam te liggen. Dit maal ontkwamen ook andere mensen in het restaurant niet aan hun peste rijen. „Ze liepen bij de gasten langs de en namen het eten van tafel." Pogingen van het personeel het ge zelschap buiten de deur te zetten hadden geen resultaat. „Ze kwamen door de andere ingang weer net zo Een 23-jarige Texelaar heeft tegen over de politie bekend dat hij afgelo pen zomer twee inbraken heeft gepleegd in een Oudeschilder wo ning. De jongeman verraadde zichzelf tijdens Ouwe Sunderklaas in een ca fé in Oudeschild. Hij droeg daar een broek, die als één van de gestolen spullen werd herkend. De politie werd ingelicht en hield de verdachte direct aan. Tijdens het verhoor op het politiebureau gaf hij toe de broek in derdaad te hebben gestolen. Zijn buit bestond verder uit andere kle dingstukken, sieraden en benzinebon nen. De politie houdt de Texelaar nog even vast. snel naar binnen." Hun gedrag was voor Choo aanleiding de politie erbij te halen die optrad tegen twee amokmakers (leeftijd 22 en 23 jaar) en bemiddelde bij de vergoeding van de schade. „Ach, die honderd gulden die ik van ze kreeg vind ik niet het belangrijkste. Maar ze bezorgen mijn klanten overlast en mijn zaak een slechte naam." Choo betreurt het dat de bewuste Texelaars zo'n minachtende houding hebben tegenover hem en zijn mede werkers aannemen. „Dat zou anders moeten." Volgens Choo, die nu bijna vijftien jaar het restaurant exploiteert, bezoeken de betrokken mensen al leen met Ouwe Sunderklaas zijn zaak en loopt het ieder jaar weer uit de hand. Volgens de horecaman waren de betrokkenen niet dronken, alleen uitgelaten. De Baptistengemeente Texel houdt zondag 20 december de traditionele kerstmaaltijd in Eben Haëzer in de Julianastraat in Den Burg. Thema van de bijeenkomst, waarbij iedereen wel kom is, is de komst van Jezus en de bedoeling daarvan. Naast de maaltijd is er een samenzang en een overden king. Om 19.00 uur is de deur open en staat de koffie klaar. Een half uur later begint het avondvullende pro gramma. Toegang is gratis. Voor meer inlichtingen en eventueelver- voer: tel. 12598. Ter illustratie van de discussie over van het vliegverkeer boven en rond Texel konden we dankzij Gerard Zoetelief beslag leggen op deze afbeelding. De foto toont een verkeersvliegtuig dat afgelo pen voorjaar boven Texels grond gebied is gefotografeerd door Adolf Wanitschka uit Keulen. De precieze hoogte waarop het toestel vliegt staat niet vast, maar uit het feit dat de foto ge maakt is met een 50 mm objec tief moet worden afgeleid dat het slechts enkele honderden meters betreft. t. A J

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7