Groen 'kwartsJ~exels in het hart Motel Texel wil 200 asielzoekers continu huisvesten Landschap Texel niet langer „waardevol"! Kans op deal met Th. Hoogerheide Robbepad in actie onder kerstboom Partner in transport Jan en Paula in actie voor wezen in Letland TV-uitzending uitgesteld Alcoholcontrole Bestemmingsplan Zouteland Volkskerstzangavond vandaag in Den Burg Toch weer oliebollen voor gymvereniging Hoek Loos gassen. Altijd een depot bij u in de buurt. Prettige Kerstdagen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10743 DINSDAG 22 DECEMBER 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v„ Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buitenkantoo ruren bel uw bezorgerzorger. Als die niet bereikbaar is tel. 18986. Redaktie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60-398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per half jaar; Los 71,30 De gemeente heeft weinig enthousiast gereageerd op het plan om Motel Texel in De Koog het hele jaar te gebruiken ais opvang voor ongeveer 200 asielzoekers. De burgemeester heeft het Mi nisterie van WVC laten weten tegen die uitbreiding bezwaar te hebben. „Niet meer dan honderd personen, alleen in de periode buiten de zomer, is acceptabel voor deze kleine dorpsgemeen schap. Ik denk niet dat wij verder moeten gaan". De heer H. J. den Uyl uit Amster dam, die per 1 januari enig eigenaar wordt van het 24 appartementen tellende motel, betreurt dat zeer. „De ervaringen die tot dusver zijn opgedaan met buitenlanders die kor te tijd in Motel Texel zaten, zijn posi tief. Niemand had er problemen mee. Waarom zou dat anders wor den als er meer komen gedurende het hele jaar?" Op dit moment bevinden zich onge veer 50 asielzoekers in Motel Texel. Conform de afspraken vertrekken ze een dezer dagen om plaats te maken voor „gewone" toeristen die de kerst vakantie komen doorbrengen. Begeleiding Den Uyl was tot dusver eigenaar van één van de appartementen. Hij heeft nu alles overgenomen („Nee Jarino of Notenbomer heeft er niets meer mee te maken") en hij zou niets lie ver willen dan het gebouw perma nent beschikbaar stellen voor asielzoekers. Hij wil er tweehonderd, omdat het ministerie bij dat aantal zorgt voor een vaste ploeg professionele bege leiders die permanent in het gebouw In deze tijd van oorlog en groeiende onverdraagzaamheid willen veel ge wone mensen graag „iets" doen om een steentje bij te dragen aan de ver zachting van het menselijk leed. Kerstmis is een moment om daar ex tra bij stil te staan. Een eenvoudig gebaar wordt dezer dagen gemaakt op het Robbepad in Oosterend. Buurtbewoners hebben bij de grote kerstboom, waarmee zij jaarlijks de straat in kerstsfeer brengen, een col lectebus opgehangen voor de medi sche hulporganisatie Artsen zonder Grenzen. Gehoopt wordt dat voorbij gangers met gulle hand voor het goe de doel zullen geven. De buurmeisjes Estelle en Miriam Legierse geven op de foto samen met hun moeder al vast het goede voorbeeld. IFoto Frans Hopman) aanwezig is om de buitenlanders op allerlei manieren van dienst te zijn. Bovendien kunnen onderwijs en me dische voorzieningen voor zo'n blij vend groot aantal beter worden geregeld. Er zou bijvoorbeeld een speciale onderwijzer voor kunnen worden ingehuurd. Den Uyl ontkent niet dat het zakelijk voor hem inte ressant is. WVC betaalt zeer behoor lijk. Plaats voor 200 mensen is er in het motel niet. Daarom had Den Uyl al met een andere logiesverstrekker in De Koog afspraken gemaakt voor het inrichten van een dependence. Voorzichtig Zoals het er nu naar uitziet gaat dat niet door omdat WVC rekening houdt met de opinie van het gemeente bestuur. Vrijdag had een WVC- vertegenwoordiger in het raadhuis een onderhoud met de burgemeester en ambtenaar Wout Stam, waarbij duidelijk werd dat Texel best een re delijk aandeel wil leveren in de op vang van de wassende stroom asielzoekers, maar dat het ongewenst is om veel meer dan de aantallen van de laatste tijd toe te laten, zeker niet gedurende het hele jaar. Volgens de burgemeester had de WVC-man daarvoor alle begrip. Daarmee is de deur niet definitief dicht. Schipper: „De omstandigheden kunnen zo drin gend worden dat wij ons opnieuw moeten afvragen wat we moeten doen. Maar dan ga ik natuurlijk wel eerst praten met de andere college leden en de gemeenteraad". Schipper vindt het wel belangrijk dat ook bij tijdelijke opvang van kleinere groepen professionele begeleiding aanwezig is. Op dat punt heeft WVC het de laatste keer laten afweten, waardoor wel een heel grote verant woordelijkheid kwam te liggen bij vrijwilligers van Texel. De nieuwe eigenaar van Motel Texel heeft banden met het eiland omdat hij getrouwd is met oud-Texelse Christien Eelman („Haar grootvader was Piet van Jan van Noorder- buurt"). Hij was aanvankelijk perso- neelchef, was nadien leidinggevend betrokken bij vakbondswerk en han delt tegenwoordig in onroerend goed. Jan Brouwer (rechts), bijgestaan door buurman Sieme Hoogenbosch, in actie tijdens het laden van een vrachtwagen spullen bestemd voor een weeshuis in Letland. (Foto Gerard Timmerman) Een inzamelingactie door het evange- listenpaar Jan en Paula Brouwer is niet zonder resultaat gebleven. „We hebben niet te klagen", vertelde Pau la zaterdagmorgen bij het afsluiten van de actie. De spullen zijn bestemd voor de inrichting van enkele wees huizen in Letland, een van de Balti- sche staten die zich als eerste losmaakte van de Russische over heersing. Door gebrek aan geld en spullen werd het enige weeshuis in de hoofdstad Riga onlangs gesloten, zodat honderden kinderen nu op straat zwerven. Om de zwervertjes de komende winter toch onderdak te verschaffen is besloten tot een inter kerkelijke actie. Jan en Paula bestem den de opbrengst van de Texelse inzameling voor dit doel. Het resul taat van de actie was een bonte col lectie die bestond uit bedden,, matrassen, dekens, lakens, banken, kleding, potten en pannen, eetgerei, etc. Allemaal zaken waarom ze zit ten te springen", aldus Paula, die te vreden was over de kwaliteit van het materiaal dat zorgvuldig werd gerei nigd. Toch kostte het verzendklaar maken van de vracht, die tijdelijk werden opgeslagen op hoeve „Elba" in Zuidhaffel veel tijd omdat sommige spullen eigenlijk thuishoorden in vui- loverslag „De Hamster". Dankzij de assistentie van enkele kra nige jongedames en hulpvaardige bu ren kon het sorteren en laden toch nog tijdig worden afgerond. Het la den van de VTB-vrachtwagen ge beurde zaterdagmorgen met uiterste precisie omdat de opbrengst anders niet in de aanhanger pastte. Uiteinde lijk konden ook spullen die op de val reep werden afgeleverd allemaal mee. VTB-Chauffeur Michael van den Berg vertrok gistermorgen met een over volle truck vanaf Texel naar een ver zamelpunt in Werkendam van waaruit de spullen nog deze week per schip naar Letland worden verzonden. Het rijk beschouwt Texel niet langer als een waardevol cultuurlandschap. Het eiland is althans niet als zodanig vermeld in het nieuwe structuur schema voor de Groene Ruimte dat momenteel in procedure is en waar op tot 15 januari a.s. kan worden gereageerd. Het predicaat „waardevol cultuurland schap" is gekomen inplaats van de tot dusver gehanteerde en door het gemeentebestuur fel bestreden waar- deaanduidingen „nationaal land schap" en „grote landschappelijke eenheid". College en raad zouden dus blij moeten zijn, dat blijkbaar ein delijk gehoor is gegeven aan de grie ven en dat aan Texel nu geen hogere waarde is toegekend dan aan een willekeurig ander landbouwgebied in Nederland, hoewel het Texelse land schap ruimschoots voldoet aan de voorwaarden om als waardevol cul tuurlandschap te worden aan gemerkt. Waardevolle cultuurlandschappen kenmerken zich namelijk door bijzon dere natuur-, landschaps- en recrea tiewaarden, die nauw met elkaar samenhangen. Nadrukkelijk geldt daarbij dat land- en bosbouw daarin goed moeten kunnen functioneren omdat dit „economische dragers" zijn, tevens van belang voor het beheer. Kritisch Verwijzend naar de erkenning van de noodzaak van economie in het ge bied, hebben der Texelse ambtenaren het college al geadviseerd om toch maar eens goed na te denken over In verband met het ongeluk met het Martin Air-toestel in Portugal, zijn de televisieprogramma's aangepast. De op Texel gemaakte aflevering van het jongerenmagazine „TV-nomaden" die gisteravond zou worden uitgezonden, blijft liggen tot een nader te bepalen datum in januari. de tot dusver ingenomen standpunt. Als Texel alsnog zou worden aange wezen als „waardevol cultuurland schap" zou dat problemen kunnen voorkomen bij hef verkrijgen van sub sidies voor tuunwallen, schapenboe ten, fietspaden e.d. Wethouder Barendregt liet blijken de hele proble matiek nog eens kritisch te willen be kijken. s Buffers weg Over de aanwijzing van de Texelse duinen tot „Nationaal Park" is het laatste woord ook nog niet gezegd. Een van de belangrijkste struikelblok ken blijkt niet meer te bestaan. Er worden op Texel geen bufferzones (die beperkingen kunnen inhouden voor het agrarisch gebied dat aan de duinen grenst) meer'noodzakelijk geacht. Heel Texel is verder aangewezen als „landinrichtingsgebied". Dat betekent dat hier door middel van landinrich ting landschapsbeleid in de praktijk kan worden gebracht. B en W vinden dat alleen acceptabel als natuurbe- lang en agrarisch belang samen wor den gediend, dus zonder dat het agrarisch belang in de verdrukking komt. In de nacht van zaterdag op zondag is op Texel een grote alcoholcontrole gehouden op verschillende plaatsen. Er werden 55 automobilisten aange houden. Slechts één daarvan had ge dronken, maar een test met de ademanalyse-apparatuur wees uit dat hij niet boven de toegestane 220 ug./l. uitkwam. Hoewel de meerderheid van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid zich vorige week daarover niet positief uitsprak, lijkt er een kans te zijn dat de gemeente tot een vergelijk komt met de bewo ners van de Naalrand die hebben ge protesteerd tegen het bestemmingsplan Zouteland. Zoals bekend betreuren enkele bewo ners van de zuidkant van de Naalrand (aangevoerd door Th. Hoogerheide) het verlies aan privacy, dat ontstaat als het woonwijkje vlak achter hun krap bemeten tuinen wordt gereali seerd. Zij stellen dan ook voor een afwateringsloot plaatselijk om te lei den, waardoor een stuk grond ont staat dat aan hun tuinen kan worden toegevoegd. Jan Koolhof liet namens de CDA- fractie weten hier wel voor te voelen. sm Alle genres aan bod bij Rose Harmony Singers Nieuwe kampioenen voor MAB-club sm Soliste Verschoor schittert tussen mannen sm Eilanders in voetbalveld en -zaal aan elkaar gewaagd sm Alweer kampioenschap voor Mark Jan Mulder Vanavond wordt in de RK kerk van Den Burg de jaarlijkse volkskerstzan gavond gehouden, aanvang 20.00 uur. Deelnemende koren zijn The Messengers en The Singers of the Lord. Als solist treedt Rob Manse op. Blazersgroep Excelsior en de orga nisten Jan Kruithof en Wim Luiken begeleiden de zang. Iedereen is wel kom om mee te zingen. De toegang is gratis, maar na afloop is er een collecte voor Artsen zonder Grenzen. Hoewel ze niet meer terecht kunnen in het Waaggebouwtje, zullen de da mes van de gymvereniging GVT toch dit jaar oliebollen bakken. Dit ge beurt in een speciale overdekte kraam die vlakbij Café de Zwaan wordt geplaatst. De oliebollen van GVT zijn beroemd op heel Texel. Sinds 1976 heeft een vaste groep dames al heel wat bak sels bereid, die altijd gretig aftrek vonden. Dat gebeurde niet alleen tij dens oudjaar, maar ook op-feest- markten. Het bakken op fokveedagen werd wegens overlast van wespen al snel afgeschaft. Omdat het Waaggebouwtje wordt verbouwd tot openbaar toilet zijn de dames hun onderkomen kwijt. Omdat GVT de inkomsten uit de oliebollen verkoop toch niet wil missen, is een noodoplossing verzonnen in de vorm van een kraam. Wie oliebollen wil hebben kan ze bestellen via 13920, 12336 of 17232. Tien bollen kosten f6,- en ze worden gratis over het hele eiland bezorgd. Tevens zijn er op oudjaars dag vier verkooppunten: bij de kraam zelf, op de stoep voor Albert Heijn, in het Koffiecentrum in de Weverstraat en bij de gymzaal aan de Beatrixlaan. IM-ADVERTENTIE De andere commissieieaen waren af wijzend, al voelden sommigen wel voor een andere aanpassing waar door de privacy voor de betreffende huizen enigszins kan worden gewaar borgd. Dorpscommissie Belangrijk was dat de Hoornder dorpscommissie bij monde van voor zitter Hans Zijm zich uitsprak yóór het plan Hoogerheide. Dat had te maken met een stok achter de deur. Als de buurtbewoners niet tevreden worden gesteld, zullen zij hun strijd zonodig tot de Kroon voortzetten. Dat kan jaren duren en al die tijd wordt er niet gebouwd, terwijl de dorpscommissie zo gauw mogelijk nieuwe woningen wil. Barendregt sloot de discussie af met de medede ling dat het college in elk geval met de protesterende Hoornders in ge sprek zal blijven. Hans Boom Scheepsreparatie, smederij en dokbedrijf Heemskerckstraat 40 1792 AC Oudeschild-Texel hoek loos tei 02220 -126 61 PARKSTRA Af.BOULEVARD Hofleverancier van de Kerstman.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1