Beheerdersechtpaar stopt na 27 jaar Boek over techniek veerdienst Teso BEZORGER „We gaan met pijn in ons hart Politie in 1993 beetje samen met Den Helder Personele invulling nog niet rond ,,A short haul ferry to Texel Klaverjasdrive Spelletjesmiddag in Den Hoorn Jeugdige radiomakers opnieuw op VPRO-tv Eerste zege voor Texelse dammers Natuurexcursies in kerstvakantie Kerstzang De Koog DINSDAG 22 DECEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Piet en Martha: „Je weet alles wat er in het dorp omgaat. Maar we spraken er nooit over." Het vertrouwen tussen het echtpaar en enkele vaste klanten is groot. Zo speelt het tweetal tijdens de weke lijkse klaverjasavond zelf mee en wor den alle consumpties in een boek opgeschreven, „ledereen gaat z'n eigen gang en dat gaat prima. Zoiets is toch hartstikke leuk? We hebben ook nooit last met mensen die teveel gedronken hebben. Soms denk je wel eens: goh, die moet maar niet zoveel meer hebben. Dan slaan we dat ta feltje gewoon over." Dansen De familie kan zelf natuurlijk nooit echt meefeesten als iets in het Skiltje wordt gevierd. Toch glipt Martha te gen het einde van de avond altijd even achter de bar vandaan. „Dan maak ik een dansje, ledereen weet dat ik daar van hou, dus er is altijd wel iemand die me vraagt." Over de minder leuke kanten van het werk moet het tweetal lang naden ken. „Nee, niets eigenlijk", zegt Mar tha. „Ik vind het prettig als iemand van een groep tevoren even de moei te neemt om te inspecteren of alles naar wens is. Dat heb ik liever dan dat er achteraf gekat wordt dat iets niet schoon is of zo. Helaas nemen maar weinig mensen die moeite. Vroeger was men daar serieu zer in." Bomvol De animo voor evenementen in het dorpshuis is wisselend. Piet: „We hebben wel toneelavonden gehad dat we tegen elkaar zeiden: het lijkt wel minder te worden. Maar de keer daarop zat het weer bomvol. Dus daar is geen pijl op te trekken." Overlast Er zijn afgelopen jaar de nodige klachten geweest over geluidsoverlast door bruiloften in 't Skiltje. „Tja, die muziek hè", verzucht Piet. „Mensen zijn niet verdraagzaam meer. Vroeger hadden we beatavonden. Dan ston den de muren te trillen. En na afloop werden al die brommers gestart in de steeg....Niemand hoorde je daarover. Maar nu hangen ze gelijk aan de te lefoon. We houden daarom geen feesten meer in de grote zaal, of het moet op zondagmiddag wezen. Jam mer, want het waren schitterende feesten en er was veel vraag naar." IFoto Frans Hopman) Over de hinderwet is hij niet te spre ken. „Je staat met je rug tegen de muur. Een feest móet een klimax hebben. Je kan de hele avond de vo lumeknop in bedwang houden, maar dan wordt om half één een polonaise ingelast en dan gaat de zaak even open. Geen caféhouder kan aan de eisen voldoen, of hij moet onder gronds bouwen." Australië Hoewel de twee hun werk nog met plezier vervullen, hebben ze toch besloten ermee te stoppen. Piet: „We hebben uitgerekend dat Martha al ruim veertig jaar heeft gewerkt, dus besloten we voor onszelf de vut af te kondigen! Je moet een keer voor je zelf kiezen. We willen zo graag een reis naar Australië maken. Het is de bedoeling dat dat in mei gaat gebeu ren. Maar we blijven in Oudeschild komen hoor. Voor het klaverjassen en om te dansen." Zondag 27 december is tussen 15.00 en 18.00 uur een afscheidsre ceptie voor Piet en Martha Bekker. In 't Skiltje natuurlijk. T.d.G. Feestjes Ruim 27 jaar beheerden ze dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild: Piet en Martha Bekker. Met pijn in het hart hebben ze er een punt achter gezet. „We willen ook nog wat tijd over houden voor andere zaken", aldus het echtpaar, dat in per 1 januari ver huist naar Den Burg. „Maar we blijven Oudeschild trouw." „We zochten een huis, zo is het alle maal gekomen", vertelt Martha Bek ker (56). „Dat was toen echt niet eenvoudiger dan nu hoor." Piet (57) valt haar bij. „We mochten wonen in de oude toneelkamer toen we waren getrouwd. Die was erg klein: tweeën half bij drie meter.... Eten moesten we in het buffet, anders was er geen ruimte. Het beheren van 't Skiltje hoorde er uiteraard bij." Martha had twaalf jaar bij- Moerbeek in de kledingzaak gestaan en Piet werkte bij de aardappelbewaarplaats op de Meijertebosweg. Het beheren van 't Skiltje werd Martha's werk. En daarnaast was er natuurlijk het huis houden. Piet: „Ze was in het begin niet zo deftig met koken. Het gasfor nuis stond bij de gymzaal en als de kinderen eruit kwamen na de gymles zeiden ze al tegen me: nou Piet, je aardappels zijn weer verbrand...." Zijn vrouw kan er hartelijk om lachen. „Ach ja, zo ging dat toen. Improvise ren. Een douche was er niet, alleen bakken waar je je voeten in kon was sen." PIET EN MARTHA IN HET GOUD VOOR ZJ JAAR vermaak VOOR JONG EN OUD Het dorp greep Ouwe Sunderklaas aan om Piet en Martha Bekker in het zonnetje te zetten. IFoto Frans Hopman) Het werk is in de loop der jaren niet erg veranderd, vindt het tweetal. Martha: „Het buffet bijhouden, schoonmaken, klaarzetten voor wat er gaat gebeuren." Haar man vindt dat het rustiger is geworden. „Er zijn weliswaar iets meer feestjes, maar door de week is er minder te doen. Vroeger had je EHBO cursussen, de zusterkring, de jeugdclub.... daar is geen animo meer voor. En wij wor den er te oud voor om als motor achter zoiets als een jeugdclub te staan." De familie Bekker heeft veel ver bou wingen meegemaakt in de loop der jaren. „Het hele Skiltje is natuurlijk vernieuwd, maar tussendoor zijn er ook tal van veranderingen en aanpas singen geweest. We zaten eigenlijk altijd in de bouwrotzooi. Maar dat gaf niet hoor, want het waren iedere keer verbeteringen", vertelt Martha. Luisteren Het leukste van het dorpshuiswerk vindt het echtpaar de omgang met mensen. „Je weet alles wat er in het dorp omgaat. Daar spraken we nooit over. Je functie bestaat voor een groot deel uit luisteren", aldus Piet. De start van de nieuwe politie- basiseenheid Den Helder/Texel laat wellicht nog langer dan een jaar op zich wachten. Dat betekent dat de Texelse politie volgend jaar nog zelfstandig blijft. Onder het perso neel heerst onzekerheid, omdat nog niet duidelijk is wie waar komt te werken. Wel is bekend dat op Texel net als nu twintig politiemensen worden gestationeerd. Om alvast aan elkaar te wennen, ma ken de politiekorpsen van Den Helder en Texel per 1 januari a.s. een be scheiden begin met de samenwer king. „Operationeel proefdraaien" heet dat in het jargon van organisa tiedeskundigen. De twee fusiepart ners zullen in financiële zin gezamenlijk aan de slag gaan. Texel krijgt het geld niet meer van het lan delijke rijkspolitiekorps (waartoe de groep Texel behoort), omdat dit per 1 januari wordt opgeheven. De geldstromen zullen dan via de nieu we regio Noordholland-noord worden doorgesluisd naar de toekomstige ba siseenheid Den Helder/Texel. Daar naast zal komend jaar beperkt sprake zijn van uitwisseling van politiemen sen, bijvoorbeeld met drukke evene menten zoals de Vlootdagen. Zomerkrachten Beide korpsen behouden nog een tijdje hun zelfstandigheid. De oor spronkelijke streefdatum 6 april 1993 is al losgelaten en ook wordt betwij feld of de landelijke reorganisatie eind volgend jaar wel zal zijn afgerond. De vertraging wordt veroorzaakt op lan delijk niveau (moeizaam overleg met de vakbonden en de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie). Ge zien deze ontwikkeling is deze week besloten dat het zomer-detachement (seizoenversterking) komend jaar op de oude voet gebeurt. Concept-plan Deze week gaf kwartiermaker Willem j van Vemde van de toekomstige basi seenheid tekst en uitleg aan de leden van de raadscommissie algemeen en organisatorisch beleid. Hij presenteer de een concept-plan, waaruit blijkt dat de nieuwe basiseenheid een sterkte krijgt van 110 medewerkers. I Daarvan hebben er 21 (20 agenten en 1 administratieve kracht) de standplaats Texel. Momenteel hebben 22 personen (20 plus 2) een baan bij de Texelse politie. Op Texel verdwijnt dus één plaats op de administratie. Daarnaast vinden veranderingen plaats in de structuur van het korps. De eindverantwoor ding voor de nieuwe basiseenheid berust bij de leiding in Den Helder, maar de Texelse groep behoudt een zekere zelfstandigheid. Méér op straat Het politieteam op Texel komt onder leiding van een „unithoofd", met on der zich een beleidsmedewerker en twee chefs die ieder een groep van zeven wachtmeesters aanvoeren. To taal resteren er dus vier leidinggeven de functies. In de huidige situatie zijn dat er zes (twee adjudanten en vier opperwachtmeesters). Het is niet uit gesloten dat dezelfde stafleden in de nieuwe organisatie op Texel actief zullen blijven. Volgens het concept plan blijven er twee rechercheurs op het eiland actief. In elk geval komen op Texel minder medewerkers met een bureautaak en méér op straat. „Texel gaat er relatief op vooruit", concludeert kwartierma ker Van Vemde. Spanning Politiefunctionarissen in heel Neder land verkeren momenteel in spanning over hun toekomstige positie. De nieuwe organisatie ligt op papier vast, maar de poppetjes zijn nog niet ingevuld. Toch is het onwaarschijnlijk Voor een leek is het onderhouden van een veerdienst over een korte afstand zoals tussen Den Helder en Texel, een simpele zaak: gewoon heen en weer varen. Dat er in de praktijk meer voor komt kijken en dat met name op technisch gebied nogal wat wordt verlangd van de schepen en wat daarbij hoort is niet algemeen bekend, ook niet bij (over heidsinstanties, die voorwaarden scheppend of in financiële zin met de veerdienst te maken hebben. Daarnaast bestaat er in kringen van nautisch geïnteresseerde belangstel ling voor de technische problematiek die zich voordoet als schepen moe ten worden ontworpen die tot in lengte van jaren op betrouwbare wij ze een intensieve veerdienst over kor te afstand moeten onderhouden. Deze schepen (met name het voor tstuwingssysteem ervan) behoren tot een geavanceerd en gecompliceerd type. Nederland heeft naam gemaakt bij het ontwerpen en bouwen daar van en loopt daarmee om voor de hand liggende redenen graag te koop in kringen van internationale scheep sontwerpers en andere nautisch geïn teresseerden. Daarom hielden Teso-directeur Th. Hoogerheide en Ir W.A. Swaan van het Bureau voor Scheepsbouw Ir P.H. de Groot B.V. het afgelopen voorjaar in Londen een voordracht voor de in ternationale organisatie van scheep sontwerpers (Royal Institution of Naval Architecture). Het ging daarbij voornamelijk over de voortstu wingstechnieken die het meest geëi gend zijn op korte stand-veerdiensten. De informatie die in de voordrachten was verwerkt, is nu in druk uitgege ven, aangevuld met gegevens over andere technische aspecten. Voor een belangrijk deel bestaat het uit een overzicht van de vraagstukken die moesten worden opgelost om Teso's Schulpengat aan de eisen te laten voldoen. Mede met het oog op de promotionele doeleinden heeft Teso er een bijzonder fraai kleuren- drukwerk van laten maken, vervaar digd door drukkerij Langeveld de Rooy naar een ontwerp van studio Grabowski. Met het oog op de bui tenlandse geïnteresseerden is de tekst Engels. Het boek „A short haul ferry to Texel" is aan tal van (over heidsinstanties, opleidingsinstituten en relaties van Teso toegezonden, maar Teso heeft er extra laten druk ken om ook andere belangstellenden van dienst te kunnen zijn. Wie het boek wil ontvangen moet even bellen naar het kantoor. dat de Texelse Courant na de vor ming van de nieuwe Texelse eenheid allemaal nieuwe gezichten moet in troduceren. Uitgangspunten zijn dat politiemensen bij dezelfde basiseen heid kunnen blijven en dat er geen gedwongen ontslagen vallen. De gemeenteraad kan wensen toe voegen aan het basis-takenpakket. Voor Texel zijn als extra aan dachtspunten opgenomen: handha ving van de openbare orde, met name in het zomerseizoen, en ver keerstoezicht (terugdringen maximum snelheid en alcoholgebruik). Erna Eelman (VVD) zei te vrezen dat Donderdag 31 december houdt Sport-en evenementencentrum 't Stappeland een grote klaverjasdrive met prijzen. Gezelligheid is troef bij deze happening en daar dragen de deelnemers natuurlijk ook hun steent je aan bij. Er worden vier bomen gespeeld Tegenstanders worden via loting bekend. Deelnemers worden om 11.30 uur verwacht in 't Stappe land, waar een kopje koffie met een lekkere oliebol gratis zal klaarstaan. Meedoen kost ƒ15,00 per koppel. Dat kan tot en met woensdag 30 decem ber via tel. 27000. In dorpshuis De Waldhoorn te Den Hoorn wordt maandag 28 december om 14.00 uur een spelletjesmiddag voor de jeugd gehouden. De entree bedraagt ƒ1,50 per kind. De feest commissie verzorgt een traktatie. Be halve gezelschapsspellen als ganzenborden, mens erger je niet enz. zijn er diverse behendigheidsspe len, zoals sjoelen, tafeltennissen en taflebiljart. Fausto Albers en Merijn Heijnen, pre sentatoren van het programma Channel 35.000" op Radio Texel, zijn 3 januari opnieuw te zien in het VPRO-programma Villa Achterwerk dat op zondagmorgen wordt uitge zonden. Het tweetal, beide negen jaar, dankt zijn rentree aan de on gedwongen manier waarop ze de presentatoren Trud en P enig tijd ge leden voor de camera interviewden. De VPRO kiest nu voor een andere opzet van het jeugdprogramma, waarbij kinderen zelf de presentatie voor hun rekening nemen. In de drie uur durende uitzending, die om 8.00 uur begint, is dus een prominente rol weggelegd voor het Texelse radioduo. .een te bureaucratische organisatie ontstaat. Zij drong aan op een resultaat-gerichte aanpak. „Daar gaat een preventieve werking vanuit." Pe ter Bakker (Groen Links) vroeg zich af of Den Helder en Texel niet teveel van elkaar verschillen en dat taken van de een mogelijk ten koste gaan van de ander. Volgens groepscom mandant J. Moeskops hoeft hij zich echter geen zorgen te maken. „Voor de burgers zal er weinig van te mer ken zijn. We blijven ongeveer op de zelfde sterkte, met ongeveer dezelfde mensen. Weliswaar zullen we onder ling wel eens bijstand verlenen aan Den Helder, maar voor calamiteiten geldt dat omgekeerd ook." Via de burgemeester, die zitting heeft in het regionaal overleg, blijft het voor de Texelse gemeenteraad moge lijk invloed uit te oefenen op de plaatselijke politie. Na een rijtje gelijkspelen en een pak op de broek van Damlust 2 hebben de Texelse dammers eindelijk een dikke twee op het scorebord achter DC Oosterend mogen zetten. De vijfde wedstrijd van het seizoen, uit tegen SNA 2 te Heerhugowaard, eindigde in een 5-11 overwinning. Na enkele uren spelen begon op sommige borden het Texelse voordeel zichtbaar te worden. Bij Jaap van Heerwaarden was dit echter niet het geval. Hij stond wel twee schijven voor, maar zijn tegenstander had een sterke dubbeldekker op het bord. Nogal gelukkig wist Van Heerwaar den naar remise af te wikkelen. Met het betere hakwerk trakteerden Gerrit Vlaming en Frans Kuiper zich zelf op een overwinning. Cees Vinke stond op het punt zich bij het twee tal aan te sluiten, maar door onoplet tendheid ging hij toch nog ten onder. De vier topborden hadden wat langer werk. Adriaan Bruin haalde als eerste winst binnen. Positioneel overwicht lag aan de basis van een makkelijke, maar welhaast onafwendbare slagzet. Victor Voskuil kwam ook door zwaar positioneel voordeel gewonnen te staan, maar in plaats van het direct af te maken, martelde hij zijn tegen stander nog even door het op een overmachtspel te laten uitdraaien. In navolging van deze twee junioren had Bakelaar eigenlijk ook de punten in zijn zak moeten steken. Tijdnood deed hem stranden op remise, even als Rinus Vittali. Deze had er iets meer zweetdruppels voor nodig. In een totaal verloren positie had hij het voordeel dat zijn tegenstander zijn concentratie verloor en zodoende de winst liet liggen. Ook tijdens de kerstvakantie worden rondleidingen gegeven in Texelse na tuurgebieden. De dit jaar opgerichte stichting Natuurexcursies houdt op een aantal dagen tochten door De Geul en De Slufter. Deze excursies onder deskundige leiding beginnen telkens om 14.00 uur. Voor informa tie en reserveringen: EcoMare, tel. 17741. Op het dorpsplein bij de Nederlands Hervormde kerk in De Koog wordt donderdagavond een kerstzang ge houden met medewerking van het Koninklijk Texels Fanfarekorps. De kerstliederen worden ten gehore ge bracht door zangeres Dorie Verschoor-Kuip en Gijs Verschoor. Aanwezigen kunnen meezingen. De organisatie is in handen van de dorpscommissie van De Koog. Aan vang 19.00 uur. IM-ADVERTENTIE Wij zoeken een M/V Wij zoeken iemand die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de route: Kogerweg, Pontweg, Califor- niëweg, Ruyslaan, Randweg, Peli- kaanweg, Pijpersdijk, Oude dijkje, Maaikeduinweg, Ruigendijk. Hier wonen ongeveer 82 abonnees. LET OP: deze wijk kan eventueel in tweeën worden gesplitst. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten kunnen dinsdag en vrij dag even na 15.00 uur in onze druk kerij aan de Warmoesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor na dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat 10, Den Burg, Lyy/K telefoon 12741.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5