(jroen T^wurtrJ^xeh in het hart^ Texelaars blijven morren over afvoer van huisvuil Rioolbelasting met één procent omhoog Pieter Anthonie brengt super maanvis aan wal Graan Scheurrak-wrak komt uit Oostzeegebied Afvalscheiding na jaar op de rails, maar: Waterschapsman Stark hield bestuur scherp Geld gestolen bij inbraak Voor onrendabele aansluitingen Kerstbomen niet langer verbrand Kruiken Texelse drank kater glasverwerkers Duikers WVC verhuizen naar Nioz Werkgroep tegen automobiliteit Waterschap ziet af van aanleg poelen Nesweg OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10744 DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buitenkantooru ren: bel uw bezorgerzorger. Als die niet bereikbaar is: tel. 15472. Redaktie buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tele^on 02220-15472. Over het huisvuil en de reinigings rechten is dit jaar heel wat afge praat. Afvalscheiding, waartoe Texel ruim een jaar geleden uit financiële en ideële overwegingen overging, is niet door iedereen even goed ont vangen. ,,Maar afval is niet alleen een zaak van de gemeente, het pro bleem begint bij de burgers zelf", zegt chef gemeentewerken Piet Bo- lier, die het resultaat van de afval scheiding omschrijft als „vrij goed". Te goed zelfs, want het composte- ringsbedrijf CAW in Medemblik moet noodgedwongen het omzettingspro ces van het organisch afval versnel len om de toevoer van GFT te kunnen verwerken. „De capaciteit is nu al te klein", zegt Bolier. Van de 4600 ton huisvuil die jaarlijks bij zo'n §000 huishoudens en recreatiewonin gen wordt opgehaald, verdwijnt zo'n 1850 ton (veertig procent) in de groene containers. „En dat is hele maal niet slecht vergeleken met an dere gemeenten. Zeker omdat veel Texelaars, vooral in het buitengebied, zelf composteren." In een dorp als Oudeschild blijkt de hoeveelheid GFT 45 procent van het totale huisvuil. Bolier denkt dat de af valscheiding op Texel niet veel beter kan. „Misschien nog een procent of vijf, maar dan houdt het op. De moti vatie voor afvalscheiding is van begin Wegens het behalen van de leef tijdsgrens nam hoofdingeland Henk Stark (70) uit De Cocks- dorp dinsdagmorgen afscheid als waterschapsbestuurder. Stark, die in mei 1963 als bestuurder aantrad van het voormalige wa terschap Eierland, stond bij zijn collega's bekend als een spraak zame bestuurder, die met zijh ge kleurde uitspraken vaak een originele invalshoek wist te vin den in de waterschapsproblema- tiek. „Doordat u de zaken bekeek vanuit een ander gezichtspunt, hield u het dagelijks bestuur scherp", aldus dijkgraaf J.S. Dijt, die zijn waardering voor de inzet van het vertrekkende bestuurslid niet onder stoelen of banken stak. In zijn afscheidswoord consta teerde Stark bezorgd dat de ont wikkelingen in de waterschapswereld snel zijn ge gaan. „De overheid schrijft aller lei zaken voor die de agrariërs moeten betalen. Aan de andere kant draaien ze de subsidiekraan dicht. Dat is toch niet rechtvaar dig." In het dagelijks leven runde Henk Stark in de Witte Hoek jarenlang een agrarisch bedrijf dat hij in 1946 aankocht en dat is uitge groeid tot een akkerbouwbe drijf/veehouderij van zo'n vijftig hectare. Hoewel hij nog dagelijks meehelpt heeft zijn zoon de boerderij inmiddels overgenomen. Zijn bestuurspost draagt hij met een gerust hart over aan Ard Saai, die eveneens afkomstig is uit Eierland. (Foto Gerard Tin- af aan goed geweest. Oorzaak hier van is het groeiende milieubewust zijn, maar men ziet ook in dat afvalscheiding financieel voordeliger is." Hij becijfert dat het verbranden of storten van restafval (plastic, etc) gemiddeld f200,- per ton kost („en dat bedrag zal nog stijgen"), terwijl verwerking van GFT f120,- kost. Bezuiniging Kostenbesparing dus, met name voor de gemeente. Een aantal Texelaars vindt de afvalscheiding een verkapte bezuinigingsmaatregel. De inhoud van de containers voor restafval vinden ze te klein omdat ze binnen twee weken overvol zitten. Het probleem doet zich vooral voor in de zomer, als horeca en logiesverstrekkers „vol" zitten. Zelf proberen de ondernemers het afval wel gescheiden te houden, maar gasten willen zich nog wel eens aan de regels onttrekken. Om het afval toch kwijt te raken brengen sommige recreatie ondernemers de containers naar een plek waar de grijze bakken eerder worden geleegd. Een handelswijze die niet wordt getolereerd door de gemeente, maar waarvan de controle tot dusver moeizaam verloopt. Door stickers op de bedrijfscontainers te plakken wil de gemeente het fraude ren met afval volgend jaar aan ban den leggen. Om financiële redenen („we betalen wel genoeg aan reinigingsrechten") is menig Texelaar niet ingegaan op het aanbod van gemeentewerken om de containers éénmaal of meerdere ma len per week op te halen. „Dat kost inderdaadd wat meer, maar toch zijn er veel horecabedrijven waar we, vooral in de zomer, wekelijks het GFT ophalen", aldus Bolier. Omdat veel van deze bedrijven in de rustige win termaanden de vuilnis om de twee weken laten ophalen, verdwijnt om nog wel eens GFT in de grijze bak ken. Gemeentwerken zoekt naar een oplossing voor dit probleem. Stank Hoewel bij gemeentewerken nauwe lijks klachten van particulieren zijn binnengekomen, veroorzaakt rottend vuil in afvalbakken hier en daar nogal wat stankoverlast. Bolier onderkent het probleem. „Voor vlees- en visaf val is twee weken inderdaad aan de lange kant." Hij adviseert deze of soortgelijk bederfelijk afval te verpak ken in een krant en in de container te stoppen die het snelst wordt afge voerd. „Probeer keukenafval te ver mengen met tuinafval, dat geeft ook minder stank." Volgens Bolier komt het ook nog wel eens voor dat men sen vergeten hun container te laten legen. „Dan blijven ze vier weken staan, dat is te lang." Verder advi seert hij de afvalbakken op een scha duwrijke, goed geventileerde plaats te bewaren en na het legen snel weg te Lees verder pagina 3 Bij een inbraak in een bedrijf in het centrum van Den Burg is uit een kas sa een bedrag van ruim honderd gul den gestolen. De dader(s) verschaften zich toegang via een klein raampje. Als de rioolbelasting met één pro cent stijgt en de tarieven die men sen in onrendabel gebied voor aansluiting betalen worden aange past, kan de gemeente kostendek kend de huisaansluitingen op het riool in het buitengebied verzorgen. De gemeente hanteert een vast tarief voor rioolaansluiting. Na twee jaar is gebleken dat daar flink geld op moet worden toegelegd. Vandaar dat is besloten het tarief aan te passen. Een aansluiting over 0-5 meter kost f1500,-, van 5-10 meter is f2000,- en van 10-40 meter f2500,-. Deze bedragen zullen met vijf procent wor- Verbrandingen van kerstbomen beho ren tot het verleden. De grote vuren na nieuwjaar veroorzaken teveel rook- en stankoverlast voor omwonenden, vindt de gemeente. „Bovendien be schikken we door verschillende oor zaken niet meer over geschikte brandplaatsen", aldus een woordvoer der. Voor zover bekend kan de meier- blis nog gewoon doorgang vinden. De kerstbomen worden nu echter versnipperd en tot compost verwerkt bij vuiloverslag „De Hamster". Wel kunnen de kerstbomen op woensdag 6 januari tussen 13.30 en 15.30 uur worden ingeleverd op centrale punten in de dorpen. Om de mensen aan te moedigen worden onder de aanbie ders van de bomen loten uitgedeeld waarmee een prijs kan worden ge wonnen. In Den Burg kunnen de kerstbomen worden gebracht naar gemeentewer ken aan de Reijer Keijserstraat, in Den Hoorn staat een container aan de Naalrand, in De Koog aan de Ni- kadel, in De Cocksdorp bij het Eier- landsche Huis, in Oosterend aan de Botterstraat, De Waal aan het Verma ningspad en Oudeschild aan de Trompstraat. Stenen kruiken van bekende Texelse drankjes bemoeilijken in toenemende mate de verwerking van glaswerk. „De kruiken vallen in scherven uiteen die verspreid in de container de indruk wekken dat het glas totaal vervuild is", aldus chef-gemeentewerken Piet Bolier. Door de steenscherven heeft de afnemer van het glas al drie keer gedreigd een lading te rug te sturen naar Texel. Ge meentewerken doet een dringend beroep op de liefhebbers van de ze Texelseprodukten de stenen kruiken in de grijze container in plaats van de glasbak te stop pen. den verhoogd. Nieuw is het tarief voor afstanden voor meer dan 40 meter. Daarvoor is een bedrag van f3500,- vastgesteld. De gemeente behoudt zich het recht voor om bij zeer grote afstanden een hoger tarief te hanteren. Pompputjes Vooral afgelegen gebieden waar extra minigemalen moeten worden aange legd vergen een kostbare aansluiting. De kosten voor extra pompputten va riëren van f12.000,- tot f15.000,-. De afdeling civiele techniek had voor gesteld om in zulke gevallen bij aan sluitingen tot 40 meter een tarief van f3000,- te vragen. Dat is echter niet overgenomen door het college. Aansluiten op het riool kan worden verplicht als het om een huisaanslui ting van maximaal 40 meter gaat. „Maar dat gaat eigenlijk altijd in over leg", aldus Jan Frederici. „Meeste mensen willen hun huis graag op het riool laten aansluiten." Schipper Bertus Bos met de zeldzaam grote maanvis aan boord van de TX 37 in de Oudeschil der haven. De bijzondere vangst was gisteren goed voor een vermelding in het ANP-nieuws. IFoto Bert Koning) De bemanning van de TX 37 „Pieter Anthonie" bracht gistermorgen een uitzonderlijke vangst aan wal. In het Diepe Gat, zo'n twintig mijl ten wes ten van Texel, kreeg de kotter maan dag een maanvis van ongekende afmetingen in de netten. Johan Rey- don, die als conservator verbonden is aan EcoMare, maakte gisteren een afgietsel van gips van het 250 kilo gram wegende dier. Maanvissen leven, verspreid in alle wereldzeeën, met uitzondering van koudere, ondiepe wateren, zoals de Noordzee. Nergens komen de rechtop zwemmende dieren voor in grote aantallen. Aangenomen wordt dat de maanvis op weg was naar warmere gebieden, uit de koers is geraakt en in de trechtervormige Noordzee is te recht gekomen. Ongehavend Hoewel het dier er nog tamelijk onge havend uitzag, vermoedt Bertus Bos, schipper van de TX 37, dat de maanvis al een tijdje niet meer in le ven was. „Het dier was al stijf toen we hem aan boord hesen." De vis moet volgens de schipper op de bo dem hebben gedreven en is zodoen de in het sleepnet van de Pieter Anthonie terecht gekomen. In het verleden zijn zes maanvissen bij EcoMare binnengebracht, maar die waren veel kleiner. Dit dier heeft een hoogte van liefst twee meter en meet van kop tot staart 1.60 meter. Alleen het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden beschikt over een groter exemplaar. Reden voor Reydon van de maanvis een gipsen afgietsel te maken. Het model daarvan zal als decoratie in het museum worden ge plaatst. Kwallen Hoewel sommigen maanvis als een delicatesse beschouwen, wordt er niet gericht op gevist omdat de door snee consument er niets van moet hebben. Het betreft geen bescherm de diersoort. Over de biologie van de maanvis, die opvalt door zijn afwij kende vorm, is weinig méér bekend dan dat het dier leeft van jonge vis en plankton en een voorkeur heeft voor kwallen. Volgroeide maanvissen kunnen een hoogte van vier meter bereiken. Voor onderzoek zal de maanvis binnenkort worden overgebracht naar Leiden. De graanresten die zijn gevonden in het Scheurrak-wrak blijken afkomstig uit het Oostzeegebied. Komende zo mer zullen medewerkers van de af deling onderwaterarcheologie van WVC zich weer met dit wrak bezig houden. Zij verhuizen van de zuivel fabriek naar een keet op het Nioz- terrein. „We zijn de melkfabriek echt niet uit gegooid", verklaart Thijs Maarleveld, die de leiding van het onder zoeksteam van WVC heeft. „We heb ben zeer goed kunnen overleggen met meneer Diks die er een vlee- sconservenfabriek begint. Maar hij heeft veel ruimte nodig voor zijn plannen en dat was niet verenigbaar met wat wij wilden." Om deze reden en omdat lange tijd niet zeker was wat precies ging gebeuren met de zuivelfabriek, zochten de WVC- onderzoekers naar alternatieven. Een keet bij het Nioz bleek een goede oplossing. „We mogen tevens gebruik maken van de faciliteiten van het Ni oz. Dit brengt voor ons grote voorde len met zich mee. Onze werkterreinen hebben tenslotte over eenkomsten," vertelt Maarleveld. Hij benadrukt dat de nieuwe loods die bij het Nioz wordt gebouwd niet door zijn mensen zal worden gebruikt. „Die is voor andere doeleinden.". Op 1 juni gaat WVC weer van start op en rond Texel. Daar gaat een kor- w Polderlasten omlaag B en w houden vast aan modernisering Molenkoog sm „Ecologische" modelwoning nieuw park gereed »t> Duitse vertaling vogelgids sm Cowboyshow in manege V) Waterschap al 325 jaar onderwerp van fusie TC3: - special over muziek- en dansschool - Uitslag prijsvraag te periode van kwartiermaken aan vooraf. De onderzoekers komen drie periodes van vier weken. Maarleveld: „We hebben ons afgelopen jaar niet bezig gehouden met het Scheurrak- wrak. Het was mooi weer, dus we konden goed terecht op de Noordzee. En daar is ook veel te onderzoeken." Achterschip Komend seizoen is het Scheurrak- wrak weer volop in de aandacht. Plet is de bedoeling het achterschip aan een nadere inspectie te onderwerpen en misschien zullen nog enkele delen van de constructie boven water wor den gehaald. „Het schip ligt als het ware opengeklapt. We zijn indertijd bij de bodem gestart, die vrij leeg bleek, op die graanresten na. Op de dekken vonden we proviand en scheepsuitrustingstukken, zoals zeil en tuigage. Nu hopen we gereed schappen en persoonlijke bezittingen te vinden. We hebben al een paar voorproefjes gehad, bijvoorbeeld een kistje met naaigerei. Dat wordt mo menteel in Roermond geconser veerd." Dynamisch Maarleveld hoopt dat de stroming het schip ongemoeid heeft gelaten. „Na tuurlijk zijn we altijd bang dat er schade ontstaat door de natuurkrach ten. Het is een dynamische plaats De gemeente gaat een werkgroep vormen die maatregelen moet beden ken om de automobiliteit terug te dringen. Behalve wethouder Baren- dregt namens de gemeente zullen af gevaardigden worden gevraagd aan de NZH, Rijkswaterstaat, Teso, ge meente Den Helder, de provincie of de vervoersregio. De Texelse Vereni ging van Logiesverstrekkers wordt misschien ook nog gevraagd om mee te praten. Het is de bedoeling dat de werkgroep eerst de te volgen metho de bepaald. Pas dan zal, als dat no dig is, de raad worden gevraagd om een bijdrage voor een onderzoek. De resultaten daarvan moeten kunnen worden gebruikt voor het groot scheepse sociaal economische struc tuuronderzoek dat komend jaar wordt gehouden. Het waterschap ziet voorlopig af van de aanleg van enkele poelen aan de Nesweg, omdat twee nabijgelegen landbouwbedrijven er bezwaar tegen hebben gemaakt. Het project zou plaatsvinden in het kader van het ecologisch beheer door het water schap. De agrariërs vrezen dat de gebiedjes kunnen worden aange merkt als verzuringsgevoelig gebied. Lange tijd heeft het er naar uitgezien dat de poelen er zouden komen. Toen de kwestie gistermiddag in de begro tingsvergadering van het waterschap aan de orde kwam, was dijkgraaf Jac Dijt er nog tamelijk zeker van dat ze niet als verzuringsgevoelig gebied zouden worden aangemerkt. „Ach, honderd procent zekerheid heb je nooit, maar wij denken dat het zo'n vaart niet zal lopen. Andere overhe den moeten echter geen claims leg gen op gebieden die door historische ontwikkelingen aan de natuur zijn ontrokken." De bezwaarschriften van de agrariërs waren diezelfde avond echter aanlei ding voor het dagelijks bestuur op zijn standpunt terug te komen. Op dat moment was de toezegging van de provincie, die de helft van de kosten (f3.500,-), zou bijdragen, al binnen. De kwestie kwam onlangs ook in de gemeenteraad aan de orde, omdat Gerbrand Poster (Texels Belang) toen vreesde dat de deze natuurgebiedjes toekomstige uitbreidingsplannen van de omliggende bedrijven kunnen dwarsbomen. De poelen zouden het tweede ecolo gische project van het waterschap worden. Eerder werd een tuinwal langs de Pontweg omgelegd, waar door de oorspronkelijke vegetatie te rugkeerde. waar altijd van alles gebeurt. Maar het leek afgelopen seizoen verant woord om over te slaan." De duikers van WVC hebben de kwetsbare delen van het schip afgedekt met gaas en zakken zand. Een inspectie die afge lopen zomer werd gehouden wees erop dat het wrak nog intact is. „Bo vendien moet je bij zo'n belangrijke vondst zeer systematisch te werk gaan. Als je gewoon als een gek gaat graven, mis je allerlei belangrijke details. En daar gaat het nou juist

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1