(jroen c2wartrjexels in het harL, Inspraak of niet? Tien halen, vijf betalen Schouwburg Lindeboom is weer beschikbaar Bij de jaarwisseling Texelse Petra met Veronica-ster Bart Saucijzebroodje 1.50 HEMA Wij wensen u een jprettige jaarwisseling OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10745 WOENSDAG 30 DECEMBER 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan tooruren bel uw bezorger. Redaktie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. De Texelse toneelverenigingen en an dere gezelschappen kunnen binnen kort weer terecht in de schouwburgzaal van hotel De Linde boom. De exploitatie als snookerbil jartzaal in de afgelopen twee jaar is geen succes geweest, zodat beslo ten is de biljarts vóór 15 januari a.s. te verwijderen en de ruimte met in gang van dezelfde datum weer voor theater- en aanverwante doeleinden te verhuren. Aldus werd maandagmiddag bekend gemaakt door A.H. Notenbomer van de Texelse Hotelcombinatie, die de exploitatie behartigt namens eigena resse Springers Recreatie B.V. De her opening van De Lindeboom als schouwburgzaal staat los van het re cente besluit om de verschillende on derdelen van het Lindeboom-complex apart te gaan verpachten. Bij voor baat staat vast dat de eventuele pachter dit schouwburggebruik ook zal toelaten. De snookerbiljarts gaan naar ,/t Heem" in Hattem, een centrum waar A.H. Notenbomer zakelijk bij betrok ken is. De schouwburgzaal wordt in oude staat hersteld, wat geen ingrij pend karwei is omdat de complete toneelaccommodatie, meubilair e.d. nog aanwezig is. Geluid De zaal is niet geluiddicht, zodat in deze ruimte geen evenementen mo gelijk zijn waarbij (harde) muziek wordt gemaakt. Volgens Notenbomer zal dat in veel gevallen kunnen wor den opgelost door uit te wijken naar een van de andere zalen van De Lin deboom, die wel behoorlijk zijn geïso leerd. In elk geval komt er tussen de pachters van de verschillende onder delen van het complex nauwe sa menwerking, wat ook nodig is om de toneelbezoekers in de pauze en na afloop van consumpties te voorzien. Tarief Welke huur de verenigingen voor de zaal moeten betalen, staat nog niet vast. Notenbomer wil geen bedragen noemen, maar zegt de verenigingen niet het vel over de neus te willen halen. „Het kan niet voor niets, al leen al wegens de kosten van ver warming en licht. We proberen rekening te houden met de omstan digheden waarin de verenigingen ver keren. In veel gevallen zullen ze de kosten kunnen drukken door te hel pen bij het neerzetten en opbergen van de stoelen". Wethouder Tine Krijnen zegt ver heugd te zijn met de hernieuwde openstelling van de schouwburg. Het niet beschikbaar zijn van een echte toneelzaal in Den Burg is de afgelo pen twee jaar als een ernstig gebrek gevoeld. „Dit is een stap in de goede richting". Een dergelijk geluid is ook te vernémen van leden van de werk groep van de Stichting Ondersteu ning Welzijnswerk, die zich heeft ingespannen voor een permanent be schikbare „podiumvoorziening" voor een breed scala van culturele activi teiten. De werkgroep hield destijds onder een 60-tal verenigingen een enquete waarbij bleek dat de voor keur van de potentiële gebruikers na drukkelijk uitging naar een zaal in het centrum van Den Burg. Een andere conclusie was dat er vijftig tot hon derd keer per jaar in zo'n zaal „iets te doen" zou zijn. Niet alleen voor de uitvoeringen zou de zaal nodig zijn, ook repetities zouden er volop gehou den moeten kunnen worden. Spoedig zal blijken in hoever met de nu heropende schouwburgzaal aan deze wensen tegemoet kan worden gekomen Geding De heropening kan ook gevolgen hebben voor het lang slepende ge ding dat de Recreatiestichting (eige- nare sse van de ondergrond van De Lindeboom) heeft aangespannen te gen Springers Recreatie. De RST ving voor de ondergrond een symbolische pacht onder voorwaarde dat de schouwburgzaal tegen gunstige con dities beschikbaar zou zijn voor het verenigingsleven. Toen van de schouwburgzaal een biljartzaal werd gemaakt werd aan die voorwaarde niet langer voldaan, zodat men recht meende te hebben op een gewone zakelijke pacht. Nu het ernaar uitziet dat de zaai weer voor een betaalbaar bedrag beschikbaar is voor de Texel se cultuurbeoefenaars zou er hoog stens sprake van een tweejarige pe riode waarin de Lindeboom-eigenaar niet aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Bespreken Verenigingen die de schouwburgzaal willen gebruiken, moeten zich wen den tot Piet Keijser, bereikbaar via te lefoon 17946 als hij niet in het hotel zelf aanwezig is. Voor het pachten van de verschillen de onderdelen van het hotel zijn op dit moment nog geen geschikte kan didaten gevonden. Het ziet ernaar uit dat het nog even zal duren. Met uit zondering van de schouwburgzaal gaat de exploitatie van het complex intussen op de oude voet door. Zaterdagavond 9 januari heeft Petra frap-Lonis uit Oosterend een promi nent aandeel in het tv-programma „Veronica Award". In deze anderhalf uur durende show (aanvang 20.10 uur) krijgen Nederlandse muziekar- tiesten onderscheidingen uitgereikt. Elke artiest wordt middels een kort filmpje geïntroduceerd door een fami lielid. Petra is een zus van één van de negen genomineerden, de zange res Hanny, bekend van o.a. Van avond heb ik hoofdpijn". Gistermiddag maakte een filmploeg van Veronica opnamen van haar sa men met presentator Bart „BOOS" de Graaff. Aanvankelijk zou op voor stel van Petra een modelwoning in Beachpark 't Stappeland als lokatie dienen, maar toen de programmama kers arriveerden zagen ze daar vanaf. Mede wegens het schitterende win terweer kozen ze voor het strand bij paal 9. Gadegeslagen door toevallige wandelaars maakten Peter en Bart er een mooie scène van. De grappen- makende presentator kwam aangere den in een 'enorme limousine die dwars in de strandafrit werd gepar keerd. Vervolgens had hij een kort in terview met Petra over haar vier jaar oudere zuster. Desgevraagd zei de Texelse dat ze zelf geen zang ambities heeft. „Ik laat het bij de badkamer." IFoto Frans Hopman) s» Hartelijk afscheid van beheerdersechtpaar s» Gedurfd debuut van jonge kunstenaar Stichting wil meer Texelse producten jw Overzicht 1992: 't was me het jaartje wel w lete Rienks wint kerstbokaal TC3: Geen vaarwel, maar een tot ziens door burgemeester A. Schipper Eén van de actieve inwoonsters van onze gemeente zei mij on langs, dat ik dit keer niet zo'n somber verhaal bij de jaarwisseling mocht schrijven als vorig jaar. In het afgelopen jaar heb ik ge merkt, dat er velen zijn geweest, die in die bijdrage meer pessi misme hebben gelezen dan bedoeld. Mijn bedoeling was slechts te waarschuwen voor een overschrijding van grenzen, hetgeen aanleiding zou geven tot een wat minder rooskleurige situatie dan we nu gelukkig nog kennen. Of mijn bijdrage van invloed is ge weest valt niet te zeggen. Maar in elk geval zijn afgelopen jaar nogal wat discussies gevoerd over zaken die ons bezig houden. Een prima zaak. Het leeft op Texel en dat is wat waard. Tijdens de behandeling van de ge meentebegroting voor het komende jaar, mérkte de fractie van het CDA het volgende op: „Pijnlijk is het te constateren, dat de man of vrouw in de straat de laatste jaren tamelijk on verschillig staat tegenover de politiek en soms zelfs geen enkele binding of verantwoordelijkheid met welke over heid dan ook meer wil aangaan. Dat dit de opvolging en/of uitvoering van gemeenteraadsbesluiten bemoeilijkt zal ieder duidelijk zijn." Einde citaat. Medelijden lir mijn reactie op deze opmerking ben ik zo vrij geweest te bestrijden dat ook op Texel de belangstelling van de inwoners niet verder gaat dan de lantaarnpaal voor het eigen huis. In het afgelopen jaar loog de inbreng in de richting van het gemeente bestuur er bepaald niet om. En dat gebeurde op verschilléhde manieren. Zo ook tijdens Ouwe Sunderklaas. Wat een voorrecht om als vertegen woordiger van de mensen die iets uitbeelden of komen kijken, zoveel aandacht te krijgen. Stel je nu eens voor, dat het gemeentebestuur en zijn ambtenaren zich zo hadden ge dragen dat er niemand op een idee kon komen om er ook maar iets over te spelen.... Dan zou je met zo'n bestuur haast medelijden moeten hebben. Dat zou immers betekenen, dat er kennelijk sprake is van onvol doende openheid, een gebrek aan daadkracht of een chronisch tekort aan besluitvaardigheid. Betrokkenheid Op Texel kunnen we gelukkig consta teren dat de betrokkenheid vrij groot is. Het is dus mogelijk om als ge meentebestuur, als je je er werkelijk voor inzet, de mensen enthousiast te krijgen. Het mooiste voorbeeld vind ik nog steeds, dat het college van burge meester en wethouders bij hun jaar lijks bezoek aan de verschillende dorpscommissies zoveel respons krijgt. Het college vindt mensen te genover zich, die laten merken hun dorp een warm hart toe te dragen. Dat beeld wordt nog versterkt, nu deze bijeenkomsten ook voor het pu bliek toegankelijk zijn. De eerste erva ringen in De Cocksdorp, De Koog en Den Hoorn zijn alleen maar positief tenoemen. Gelijke kansen Als we zo met elkaar blijven omgaan is er alle aanleiding om optimistisch te zijn. Juist wat de mevrouw, die ik hier boven bedoelde, wenst. Er zit wel een andere kant aan dit vérhaal van veêl nieedenken en in spraak van de inwoners. We leven in een tijd -gelukkig- dat iedereen zoveel mogelijk gelijk moet worden behan deld en ook gelijke kansen moet krij gen. ledereen telt mee en vraagt om de nodige aandacht. Van de gemeente mag worden ver wacht dat zij de rechten, die mensen hebben, zal ontzien en verder met veel belangen rekening zal houden. Neem je in dat spel van krachten een beslissing dan blijkt vaak, dat bij het dienen van het belang van de één, de ander schade lijdt. Ook heeft in onze maatschappij de één meer aan dacht nodig dan de ander. Dit al naar gelang de omstandigheden van het moment. 12 december Het is echt niet eenvoudig om aan iedereen op een uitgebalanceerde manier recht te doen. Vooral bij een intensieve inspraak bestaat menselij kerwijs de neiging naar die inspraak te luisteren en er ook iets mee te doen. Je hebt om de inspraak ge vraagd en je wilt de insprekers niet teleurstellen. De vraag die ik mezelf stel is, of de inwoners van de gemeente echt altijd wel waardering hebben voor besluit vorming, die is ingegeven door alleen reacties van buitenaf en niet is geba seerd op een goed doordacht beleid. Beleid waarbij de inbreng van al die insprekers wel is gewogen, maar niet zonder meer overgenomen. Dit omdat er ook andere invalshoeken moeten worden meegenomen. Het zou er wel eens niet altijd duide lijker op kunnen wórden door al die openheid en inspraak. Je raakt als buitenstaander op den duur het zicht kwijt op de grote lijnen. De aandacht richt zich zo vaak op de uitingen van het moment. Ik leid dit ondermeer af uit hetgeen op 12 december werd uitgebeeld. Denkt u maar de vier kippen zonder kop en zonder stuurman en het ge bruik van het rad van avontuur bij het nemen van belangrijke beslissin gen. Knappe uitingen van creativiteit, maar ook duidelijke boodschappen. Samen aan het werk Is er nu aanleiding om als gemeente bestuur minder aan inspraak te gaan doen? Om weer terug te kruipen in het bastion, wat vroeger in zo vele gevallen het gemeentehuis was? Va nachter het bureau en de bestuursta fel de beslissingen nemen in afwach ting hoe de kiezers eens in de vier jaar zullen oordelen? Dat zou jammer zijn, of sterker uitge drukt: voor onze gemeenschap een heel slechte zaak betekenen. En dan stel ik nog niet eens de vraag of er wel een weg terug is. Ik beschouw het als een groot goed, dat we samen, de bevolking en het gemeentebestuur, met vallen en opstaan bepalen wat er in dit gebied moet gebeuren. Hierbij is het wel de verantwoordelijkheid van de gekoze nen uiteindelijk de beslissingen te ne men. Als een krachtig bestuur, dat de bevolking hoort en haar weet te IM-ADVERTENTIE JZ50 Aanbieding geldig t/m 2 januari 1993. Zo lang de voorraad strekt. Max. 20 per klant Vermelde prijs adviesverkoopprijs. Dit artikel is met verkrijgbaar in onze vestigingen in Best. Bladel, Dordrecht Sterrenburg. Driebergen. Gemert Horst. Kaatsheuvel. Klazienaveen. Tegelen. Utrecht Hoog Catharijne. Vriezenveen en Wassenaar. overtuigen, lijnen voor de toekomst durft uit te zetten en deze blijft volgen. Graag wens ik ons toe dat we vanuit deze intentie weer samen aan het werk kunnen gaan en in gesprek kunnen blijven. Texel is het immers meer dan waard. Mede namens mijn vrouw, een in alle opzichten gezegend 1993 toe gewenst. De burgemeester, A. Schipper. IM-ADVERTENTIE BEKENDMAKING Het dagelijks bestuur van het hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen in Kenne- merland en Westfriesland maakt bekend dat, ter uitvoering van artikel 16, tweede lid van de ver ordening waterkwaliteitsbeheer Noordholland, van 4 januari 1993 tot 4 maart 1993 de ontwerp-nota „Criteria voor emissies uit ri oolstelsels" ter inzage ligt. Deze nota maakt deel uit van het in september 1992 vastgestelde Waterbeheersplan 1992-1995 van het hoog heemraadschap. De nota geeft de eisen weer die worden gesteld aan emissies uit rioolstelsels op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren. Een ieder kan in de genoemde periode schrifte lijk bezwaar indienen tegen het ontwerp-plan bij het algemeen bestuur van het hoogheemraad schap, Postbus 15, 1135 ZH Edam. De nota is tijdens kantooruren in te zien bij: - het hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland, Schepenmakersdijk 16, Edam, - de waterschappen gelegen in het beheersge bied van het hoogheemraadschap; - de gemeenten gelegen in het beheersgebied van het hoogheemraadschap. Wanneer ons daartoe schriftelijke verzoeken be reiken zal een inspraakavond worden belegd. Het dagelijks bestuur. Edam, 10 december 1992. Z^N^ Z^^ PARKSTRAAT.BOULEVARD Jaar in jaar uit.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1