Cjroen cZwarts Jexeh in het hartL, Burgemeester Schipper stapt 16 september op i Huis brandt volledig uit door lichtkogel ^iUlüülüi Twee lichtgewonden na mislukte noodlanding Vandaag beslist WVC over Texelse asielzoekers Vliegtuigje kreeg motorstoring: Yjprszel j^ ZEEMAN VERDER us dit INummer w Texel schaatst op perfect ijs a Nieuwe rubriek: Mensen s+ Texelse mestzondaars in het gelijk gesteld Vi Aangename concerten Rose Harmony Singers en Excelsior 5+ Flamingo in de Mokbaai On Een ander gezicht \U ZOU WEL GEK ZUNl AIS U MEER BETAALDE Ziepog: Een gelukkig 1993 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10746 DINSDAG 5 JANUARI 1993 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan tooruren bel uw bezorger. Redaktie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f48,50 per half jaar; Los /1.35 Op het ministerie van WVC in Rijs wijk vindt vandaag een bespreking plaats waarin waarschijnlijk een beslissing wordt genomen over de tijdelijke opvang van een nieuwe groep asielzoekers in Motel Texel. Momenteel circuleren diverse be richten over het aantal asielzoe kers, maar geen der betrokken partijen op Texel weet óf. en zo ja, hoeveel er komen. De nieuwe eigenaar van Motel Texel, H.J. den Uyl uit Amsterdam, hoopt nog steeds dat hij permanent 200 asielzoekers mag onderbren gen. Hij heeft daarover contact met het ministerie van WVC en wil ook praten met het gemeentebestuur. Zoals bekend wil burgemeester Schipper echter niet verder gaan dan 100 asielzoekers en dan uitslui tend in de periode buiten het toe ristenseizoen. Volgens Den Uyl gaat ook WVC nu van dit aantal uit. Vakantie Voorlichtingsmensen van het mini sterie gingen er tot voor kort van uit dat begin januari weer een groep van ongeveer vijftig asielzoekers in De Koog zal arriveren, wat dus voortzetting van de huidige regeling betekent. De onduidelijkheid werd in de hand gewerkt door vakantie van betrokken ambtenaren. Volgens Den Uyl zullen straks minstens 100 asielzoekers komen want over dat getal bestaat met al le betrokkenen overeenstemming. Om uitsluitend zakelijke redenen wil Den Uyl er 200 gedurende het hele jaar omdat dit voor de financiering zeer wenselijk is. Ook organisato risch en qua begeleiding kunnen de zaken dan veel beter worden gere geld. „Het is nu een. hap snap toestand". Liever niet De eerste reacties op De Uyls stre ven om permanent een groot aantal asielzoekers te huisvesten, zijn in middels in De Koog losgekomen. Tot dusver zijn ze overwegend nega tief, al liet de tegenover het motel wonende ondernemer Jan Hennink onlangs via een ingezonden stuk in de Texelse Courant een ander geluid horen. Frits Agter zegt namens de dorps commissie van De Koog de mening van de burgemeester te delen: niet meer dan 100 en dan alleen in de winter. „Tweehonderd is teveel in een dorp van 600 inwoners. Wij denken bovendien dat de voortdu rende aanwezigheid van die mensen een negatief effekt heeft op het toerisme. Tegen een kleiner aantal in de stille tijd hebben we geen be zwaar, ook omdat de ervaringen daarmee de afgelopen tijd gunstig zijn geweest. Veel Kogers hebben zich graag ingespannen om die mensen een beetje op te vangen. Maar we hebben nu het gevoel dat meneer Den Uyl door niets anders wordt gedreven dan commercie en daarbij de Koger dorpsgemeenschap gebruikt. Als hij het voor niks deed, zou je mij niet horen". Burgemeester Ton Schipper legt met ingang van 16 september a.s. zijn functie neer. Hij maakt gebruik van de mogelijkheid om na 40 dienstjaren bij de overheid in de VUT te gaan. Schipper, die 4 april 58 jaar wordt, blijft niet op Texel wonen. Hij zegt „met een schone lei" andere bezig heden te willen uitoefenen en denkt dat het feit dat hij meer dan zeven jaar burgermeeste van Texel is ge weest voor zichzelf en anderen te 1 belastend zal zijn als hij hier zou blij- ven. „Ze zullen me altijd als de oud burgemeester blijven zien." Hij en zijn één jaar oudere echtgeno te Lutske Schipper -Koopstra gaan op zoek naar een huis in het oosten yan het land. Met klem verklaart Scnippér de meest poaj'ieve gevoelens te heb ben over zijn Texelse periode, hoewel voor de functie heel wat meer kwam kijken dan hij dacht toen hij destijds solliciteerde. De problematiek van Texel is veel gecompliceerder en „zwaarder" dan van een gemiddelde gemeente van 13.000 inwoners, een gevolg van de eilandsituatie en het toerisme. Texel is dan ook „opge waardeerd" alsof het een gemeente van 20.000 inwoners is en de salaris sen van b en w en gemeentesecreta ris zijn daarop afgestemd. Schipper: „Ik had geen idee wat hier omging. Dat geldt trouwens niet al leen voor mij. Ook bij de overheid in Den Haag kunnen ze zich niet voor- stellen wat er op zo'n eiland allemaal gebeurt. Ik heb dat heel wat keren moeten uitleggen. Toen ik hier werd benoemd sprak ik van een lot uit de loterij en ik heb er nadien nooit spijt van gehad. Ik doe het werk graag. Texel is een complete en interessante gemeente. Toch is het goed om er nu mee op te houden en niet bijvoor beeld over één of twee jaar. Ik ben kerngezond en kan het werk nog vol ledig aan. Maar je wordt ouder en de taak zal er niet lichter op worden. Ik wil stoppen voordat ikzelf of anderen vinden dat ik er niet meer tegen op gewassen ben. Bovendien vind ik ze ven jaar wel een mooie periode. In mijn vorige standplaats Oosterhesse- len zat ik er ook zeven jaar, een bij belse periode". Voorzichtig Voordat hij met succes solliciteerde naar het burgemeesterschap van de Drentse gemeente, was de in Kam pen geboren onderwijzerszoon Anto- nie Schipper als ambtenaar werkzaam bij verschillende gemeen ten: Zoutelande, Aalsmeer, Harden en tenslotte Dronten. In Oosterhesselen volgde CDA-man Schipper een VVD- er op. Op Texel was hij de eerste CDA-er na drie PvdA-burgemeesters. Die politieke achtergrond heeft voor zover bekend nooit problemen opge leverd. Schipper liet zich kennen als een uiterst voorzichtige bestuurder, die niet gauw een oordeel gaf, altijd de andere kant van de medaille wilde zien en - zoals hij zelf zegt - steeds probeerde tegenstellingen te over bruggen. Eenheid en harmonie heeft hij hoog in het vaandel staan. Leefbaarheid Op Texel is hij nog meer bekend om zijn zorg voor leefbaarheid en open bare orde. Hij constateert dat op dat Lees verder pagina 3 ■f T- .- - - - - Op de voorgrond ligt een brokstuk van de linkervleugel op de slootkant, terwijl zich tientallen Op het besneeuwde weiland is goed te zien hoever het toestel is doorgegleden. Slechts twee letters (ON) ontbra ken in de laatste „Horszei" van 1992 en daardoor leek het stukje verwarrend en de strekking ONdui- delijk. Als werd bedoeld „opko mende ONverdraagzaamheid" en er staat slechts „verdraagzaam heid", dan heeft het zetduiveltje weer eens genadeloos toegesla gen. De start van 1993 geeft ONmiddelijk aanleiding tot ONge- looflijk grote verontwaardiging. Bo- venbaas N. heeft namelijk in zijn ONmetelijke goedheid en lONIwijs- heid besloten, dat de schouwburg zaal van De Lindeboom weer beschikbaar komt voor het Texelse culturele leven, want het snooke ren leverden toch niks op! O, heb dank, heb dank! Ruim twee jaar lang verenigingen en hun leden frusteren, processen voeren en maar doen of je gek bent. De Lin deboom is inmiddels vergroeid tot Ellendeboom. O, heb dank, heb dank' ONderdanig prijzen wij met de pet in de hand de grote wel doener N. en kijken met gespann- nen verwachtingen uit naar zijn volgende grote daden. De burge meester wikt, maar N. beschikt. Ach, dONder toch op... Horszei Een lichtkogel heeft op nieuwjaars nacht een woning aan de Loodssin- gel in Oudeschild in de as gelegd. Bewoner Marius Eelman en zijn ze venjarige dochter bleven ongedeerd. Niets van de inboedel kon worden gered. Het bluswerk duurde zo'n vier De lichtkogel werd afgeschoten door een 32-jarige Texelaar. Hij hield het alarmsignaal horizontaal, waardoor de zeer hete vuurbal tegen een auto schoot en dwars door het raam van het huis aan de Loodssingel ging. Eelman stond op dat moment buiten met zijn dochter een sterretje aan te steken. Met een buurman probeerde hij het vuur met een poederblusser te lijf te gaan, maar de vlammen ver spreidden zich in een razend tempo. Wegens de verstikkende rook, moest het tweetal de pogingen staken. De brandweer was, ondanks de ver wachte gladheid onderweg, zeer snel ter plaatse. Omdat het huis toch niet meer te redden viel, concentreerde de brandweer zich op de belendende percelen. Eén van de bewoonsters daarvan, de moeder van Eelman, raakte zo overstuur van de brand dat ze zich onder doktersbehandeling moest stellen. Ontploffingsgevaar Het toegestroomde publiek leefde in tens mee met de slachtoffers van de brand. Aanwijzingen van de brand weer om uit de weg te gaan wegens ontploffingsgevaar, werden redelijk opgevolgd. Toch werd wel commen taar geleverd op het werk van de brandweer. Bevelvoerder Marius Ban- da: „Dat zijn we gewend. Het is voor omstanders niet altijd te begrijpen waarom we naast de vlammen spui ten in plaats van erin. Maar vooral Lees verder pagina 3 Hotelhouder Arie Langeveld uit Eier- land en zijn 16-jarige dochter Neeltje zijn zondagmiddag lichtgewond ge raakt bij een noodlanding met een sportvliegtuig op een weiland aan de Nieuwlanderweg. Het toestel, dat met een motorstoring kampte, werd zwaar beschadigd. Gisteren heeft een team van de Rijks Luchtvaart Dienst het wrak aan een technisch onderzoek onderworpen, maar over de precieze oorzaak zijn nog geen mededelingen gedaan. Het 5-persoons vliegtuig (type Navi- on), waarvan Langeveld mede eigenaar is, was kort tevoren van vTc-..-"' Vliegveld Texel vertrokken voor een rondvlucht boven het eiland. Piloot Langeveld en zijn dochter waren de enige inzittenden. Toen het toestel boven Den Burg vloog meldde Lange veld aan luchthavenmeester Ed de Bruijn dat hij een motorstoring had. Dat was omstreeks 15.30 uur. Hierna trachtte hij terug te keren, maar bo ven polder Waalenburg viel de motor uit waardoor Langeveld zich genood zaakt zag het toestel meteen aan de grond te zetten. De noodlanding lukte slechts gedeel telijk. Bij de manoeuvre raakte het vliegtuigje de walkant van een sloot, vermoedelijk met de linkervleugel. Brokstukken van deze vleugel bevon den zich in de nabijheid van de sloot. Het toestel schoof enkele tientallen Omdat het huis niet meer viel te redden, concentreerde de brandweer zich op percelen. de belendende iFoto Tessa de Graaltl Bij het doorlezen van deze eerste Texelse Courant van 1993 zult u verschillende vèranderingen aan treffen. Het vervallen van TC 3 als weekendbijlage is de directe aanleiding, maar de wens om de krant te vernieuwen bestond al langer. Op de voorpagina blijkt de samenvoeging met TC 3 uit de „Horszei", die voor de gele genheid in een nieuw jasje is gestoken. Elders komt u de eer ste aflevering van de rubriek „Mensen" tegen, met aandacht voor nieuws dat sterk persoons gebonden is, maar tot dusver de krant niet of nauwelijks de krant haalde. In het oog springend zijn de vernieuwde rubriekskopjes en paginacijfers, ontworpen door Pip Barnard. De komende tijd zullen nog meer nieuwe ideeën gestalte krijgen. Hopelijk zult u de veran deringen als verbeteringen erva ren. Voor op- en aanmerkingen houden we ons van harte aanbe volen. Veel leesplezier in dit nieu we jaar. De redactie meters verderop het vliegtuig bevindt. (Foto Gerard Timmerman) meters door en kwam zwaar bescha digd tot stilstand. Naast schade aan de linkervleugel was de neus ver wrongen en het landingsgestel gebro ken. Snel eruit Vader en dochter Langeveld wisten het wrak snel te verlaten. Nog vóór politie, brandweer en ambulance arri veerden, waren ze in de auto van een toevallig passerende Texelse on dernemer op weg naar een huisarts in Den Burg. Na behandeling aan o.a. hoofd en rug konden ze weer huis waarts keren. Gisteren liet Arie Lan geveld in het Gemini-ziekenhuis foto's maken van zijn gekwetste rug. Toen de hulpverleners aankwamen, cirkelde een vliegtuig van Tessel Air boven de plaats van het ongeval. Pi loot Bob Rienks, die ook voor een rondvlucht was opgestegen, was door de luchthavenmeester opgeroe pen na Langevelds laatste radiocon tact. Die melding was vaag overgekomen in het havenkantoor, zodat niet duidelijk was waar de noodlanding had plaatsgevonden. De Bruijn besloot met de auto op zoek te gaan, terwijl hobbyvlieger Jan Fre- Lees verder pagina 3 IM-ADVERTENTIE Z-1 Ruim 430 texbetSupera rt 4 landen. PARKSTRAAT.BOULEVARD Jaar in jaar uit.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1