'A „Welboren werkt mee aan behoud eilandcultuur" Turnsters GVT geven visitekaartje af Unesco-man bij presentatie prent: Vijf rayonkampioenen Laatste kans Agenda TEXELSE J? COURANT Gemeente stopt met culturele agenda r\ Drummer Kingma 40 jaar in z'n ritme Film over Ouwe Sunderklaas DINSDAG 12 JANUARI 1993 Bedrijven en andere organisaties uit de recreatiesector hebben nog maar kort de kans om wijzi gingen of nieuwe vermeldingen voor de rubriek „Tips" in Texel- toerist Magazine aan te melden. De betreffende gegevens moeten uiterlijk woensdag 13 januari bij ons bekend zijn. U wordt ver zocht uw informatie door te ge ven aan eindredacteur Margreet Berndsen, telefoon 14896, of fax 14111. Met uw medewerking ho pen wij de vakantiegangers weer een zo compleet mogelijk, ac tueel bijgewerkt informatiepakket te kunnen aanbieden. De nieuwe Texeltoerist Magazine zal in de laatste week van maart ver schijnen. De afdeling culturele zaken van de gemeente fungeert niet langer als centraal meldpunt voor culturele eve nementen. B en w hebben dit besluit genomen om de afdeling minder zwaar te belasten. Wethouder Tine Krijnen: „Culturele zaken had te wei nig uren tot zijn beschikking, waar door er werk bleef liggen Er moest daarom een keuze worden gemaakt." De lijst met evenementen, die nu en dan onder de titel „Lange-termijn agenda" in de Texelse Courant werd gepubliceerd, voorzag wèl in een be hoefte. Een groeiend aantal verenigin gen en organisaties maakte gebruik van de lijst alvorens een datum te prikken voor hun evenement. Niette min kwam het nog voor dat meerde re gelijksoortige evenementen samenvielen. Soms was dat een be wuste keuze, terwijl het samenvallen voorheen berustte op onwetendheid. Het is nog niet bekend waar de orga nisaties voortaan hun informatie kwijt kunnen. De wethouder zal het bestuur van de Stichting Ondersteu ning Welzijnswerk (SOW) voorstellen de taak over te nemen. Dinsdag 12 januari De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging heeft om 20.00 uur een bijeen komst in d'Ouwe ULO, ook toe gankelijk voor niet-leden. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Conquest of paradise". Voor de Vrouwenbond FNV spreekt M. v.d. Spek over „Na tuurlijk genezen". In „De Buure- ton", aanvang 20.00 uur. Woensdag 13 januari In manege Akenburg wordt een veekeuring gehouden. Om 13.30 uur keuring en om 15.45 uur veiling. In Cinema Texel draait om 15.00 uur „Peter Pan" en om 20.30 uur „Conquest of Paradise". Vrijdag 15 januari Van 19.00 tot 22.00 uur houdt de Modelspoorclub ruilbeurs in het clubgebouw Schilderweg 214 a. In de Doopsgezinde kerk van Den Burg wordt een midde leeuws driekoningenspel opge voerd voor kinderen vanaf 10 jaar; 20.00 uur. In kantine De Spil begint om 20.00 uur een buitengewone le denvergadering van ZDH in ver band met het vertrek van voorzitter Joop Groeskamp; 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Di. 12 11.20 en 23.30 u. Wo. 13 11.26 u. Do 14 00.04 en 11.48 u. Vr 15 00.45 en 12.20 u. Za. 16 01.40 en 12.48 u. Zo. 17 02.27 en 14.30 u. Ma. 18 03.40 en 15.40 u. Di. 19 05.00 en 17.27 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 17 ja nuari op om 8.38 uur en gaat onder om 16 59 uur. 15 januari laatste kwartier; 16 januari doodtij. Voor Piet Kingma, drummer van het muziekduo Humpy Dumpy, betekende de bruiloft van doch ter Tineke met Eddie Konia dub bel feest. Halverwege het festijn in Theodorahoeve in Den Burg legde de bruid de muzikanten het zwijgen op en vertelde de brui- loftsgangers dat haar vader pre cies veertig jaar achter het drumstel zat. Kingma 158) begon zijn muzikale loopbaan bij het Koninklijk Texels Fanfarekorps als slagwerker In 1952 maakte hij de overstap naar de Rhytmische Eilanders waarin toen Janny Beumkes Ivio listBen Beumkes Iaccordeon en Kees Witte ItrompetI speel den. In de loop der jaren wijzigde de samenstelling van deze groep Nadien speelde de drummer met Ed Drijver en Jaap van de Kerk hof in de Shello's. De laatste twintig jaar luistert hij bruiloften en partijen op in vast gezelschap van accordeonist Frans Pieterse met Humpy Dumpy. Kingma beschouwt zichzelf als een semi-professionele muzikant. ,,lk heb de muziek altijd naast mijn werk in de bouw gedaan." Ondanks de feesten, die soms tot diep in de nacht duurden was hij altijd weer 's morgens vroeg op de steiger te vinden. ,,ln onze wilde jaren speelden we soms vier keer per week. Op een keer was het zo gezellig dat we Piet Becker van 't Skiltje tot zes uur uit z'n bed hielden", grijnst de drummer, die aan het artiesten- bestaan geen nadelige gevolgen heeft over gehouden. „Ik ben een matige drinker." Repeteren doet het duo nooit. „We zijn blindelings op elkaar in gespeeld", zegt accordeonist Frans Pieterse, die geen flauw benul had van het jubileum van zijn muzikale wederhelft. Een en kel keertje gaat het tweetal op tournee. „Zo speelden we tijdens de waddenuitwisseling op Vlie land en Terschelling en een keer op een studentenfeest in Utrecht." Echtgenote Hennie heeft het nooit een bezwaar gevonden dat haar man zo vaak van huis was. „De muziek is Piet zijn hobby, dat hoort bij hem." iFoto Gerard Timmerman „Door het eigene van jezelf te onderzoeken, leer je het eigene van anderen kennen". Behartenswaardige woorden, die zater dagavond werden gesproken in de „Scholerie" van Niek Welbo ren in Zuid-Eierland. Daar presenteerde de „schilderende afgezant" die maandenlang op Paaseiland bivakkeerde, aan een grote schare genodigden de prent, die hij vorig jaar bij voorin schrijving te koop aanbood om zijn reis en verblijf op het Zuidzee-eiland te financieren. Bij die genodigden was de heer Lau rens van der Zee uit Amsterdam, vertegenwoordiger van Unesco, de VN-organisatie die zich beijvert voor cultuur en onderwijs in de wereld. Hij bracht naar voren dat de kunst zinnige. op uitwisseling gerichte con tacten die Welboren met Paaseiland heeft, prachtig passen in het streven van Unesco om de typische culturen van de eilanden in de wereld te be schermen tegen de Coca Cola en Mc Donalds-cultuur van „grote we reld". Unesco heeft een tienjarenplan ont wikkeld met als hoofddoel het ver sterken van culturele identiteiten. Dat past ook in de „Wereld Erfgoed- Conventie" van Unesco die beoogt bijzondere monumenten, maar ook natuurgebieden in de wereld te be schermen. daarbij wordt uitgegaan van de visie dat dit niet alleen een verantwoordelijkheid is van het be trokken land, maar van de hele we reld. „Niek brengt deze conventie al in de praktijk", aldus Van der Zee, die dan ook de plannen om van de Scholerie een Island Art Centre te maken toejuichte. Het is de bedoeling dat omstreeks Pasen de van Paaseiland afkomsti ge beeldhouwer Bene Aukara Tuki voor een paar maanden naar Texel komt om bij de Scholerie een drie meter hoog beeld te maken. Hij is geïnspireerd door de bekende „Mo- hai" Paaseilandbeelden. Het Texelse beeld wordt door de kunstenaar be schouwd als een teken van vriend schap tussen beide eilanden. Het is de bedoeling dat de beeldhouwer de reis maakt op kosten van de Chileen se regering. De overige kosten wor den betaald uit particuliere bijdragen en er is ook een beroep ge daan op de gemeente. De advie scommissie van kunst- en cultuurbeleid brengt binnenkort ad vies uit aan het college, aan de hand van foto's van werkstukken die Bene Aukara Tuki eerder heeft gemaakt. De presentatiebijeenkomst werd za terdag muzikaal omlijst door de groep „Folkcorn" uit Wageningen, gespecia liseerd in oud-Hollandse muziek. Een der muzikanten, Herbert von Saher uit Bloemendaal is ook nauw betrok ken bij de Paaseiland-cultuur, als cor respondent van het Amerikaanse blad Rapa Nui Journal dat bestemd is voor mensen die bijzondere interesse koesteren voor Paaseiland. In een praatje gaf hij blijk van zijn enthou siasme voor de „zusterhand" tussen Texel en Paaseiland. Hij meldde zich als contribuant van de inmiddels in het leven geroepen stichting die ver der gestalte aan deze band wil geven. Prenten Voor de bijeenkomst waren de 135 mensen uitgenodigd die vorig jaar in tekenden voor de prent die Welboren na afloop van zijn Paaseiland-reis zou maken. Niek Welboren overhandigde zaterdag de eerste prenten aan Ab de Wijn en Toon Schoenmaker, die hem bij zijn plannen op bijzondere wijze van dienst zijn geweest. Voor het zover was had iedereen een uit stekende indruk van Paaseiland ge kregen dank zij een serie perfecte dia's die Welboren tijdens zijn verblijf met een eenvoudig cameraatje had gemaakt. De expositie van Paaseiland tekeningen in de Scholerie is ver lengd. De hele maand januari kunnen bezoekers er op zaterdag en zondag van 14.00-17.00 uur terecht of - op afspraak - op andere tijden. Zondag 17 februari toont de feest commissie van Den Hoorn de video film „Ouwe Sunderklaas '92", in dorpshuis De Waldhoorn. Tevens wordt iedereen die foto's van het speulen heeft gemaakt opgeroepen om tijdens diezelfde middag anderen de gelegenheid te geven foto's na te bestellen. De zaal gaat om 14.45 uur open en om ongeveer 15.00 uur be gint de videofilm die door Gerrie Ver- seput is opgenomen. Welboren overhandigt de eerste prenten. (Foto Harry de Graal) GVT leden keerden zondag feestvie rend terug uit sporthal „Het Tref punt" in Julianadorp. In alle leeftijdscategorieën in de D-lijn ein digde een G.V.T. turnsters als eerste. In de jongste categorie meisjes tot en met 10 jaar (6D) bleef Karin Zwa- neveld met 32,85 punten Josiene Boerdijk van S.V. Tuitjenhorn met 0,3 punten voor. Vooral de prestatie op de brug ongelijk (9,10) bracht haar de overwinning. De overige Texelse deel neemsters in deze categorie (Cisca Hoogenbosch, Marit Hoogenbosch, Jolanda Breman en Sandra Koop- mans) eindigden allen bij de beste 10 turnsters en stelden daarmee plaat sing voor de regiofinale veilig. Brugoefening In nivo 5D (meisjes t/m 12 jaar) ont spon zich een spannende strijd tus sen twee turnsters van Middenmeer en Sanne Schoo van G.V.T. Na drie toestellen stond Sanne op de vijfde plaats. Door een perfect uitgevoerde brugoefening (9,2) wist zij uiteindelijk toch nog als eerste te eindigen met slechts 0,15 punten voorsprong. Esperanza Smidt viel met een vierde plaats ook in de medailles. Cyntha van Heerwaarden en Bettine Schraag eindigden bij de beste acht turnsters. Minder succesvol turnden Maroes Al- bers (10e), Arianne van de Wal (12e) en Judith van Vliet (13e). In nivo 3D was het wederom Turnlust uit Middenmeer dat het de Texelse turnsters moeilijk wist te maken. Ari anne van Noort behaalde 32,20 pun ten door een zeer constante wedstrijd te turnen. Annemieke Moor turnde Marit Klok van Middenmeer voorbij en gaf het ereschavot met een derde plaats nog meer Texels aanzien. Wendy Hoogenbosch, Sanne Vlaming en Jitske Tesselaar werden resp. 5e tot en met 7e en wisten zich allen voor de regiofinale te plaat sen. Marlon Witte en Laura Witte luk te dat niet. In nivo 2D maakten de Texelaars het helemqpl bont. Onder aanvoering van Sanne Brügemann (1e met 31,6 pun ten) werden alle plaatsen op het ere podium door G.V.T.ers in beslag genomen: Wendy Moor tweede, Yal- tah Pansier en Petra Dankers wegens gelijk aantal punten op de derde plaats. De laatste kampioen werd Nienke Postma in nivo ID. Met 31,95 punten bleef zij Helga Brugman van C.T.Z. Oudesluis met gemak voor. Boot ging niet In de C-lijn heeft G.V.T. slechts enkele turnsters. Liesbeth Brouwer en Sigrid In droefheid moeten wij u mededelen, dat op de gezegende leeftijd van 93 jaar, toch nog onverwacht is overleden Johanna Maria Elisabeth Bouten weduwe van Adrianus Brouwer neven en nichten Texel, 10 januari 1993 verzorgingshuis De Gollards Correspondentie-adres: P. Boordewijk, Moorweg 19, 2531 TA Den Haag. Een korte overdenking zal worden gehouden op vrijdag 15 januari om 14.00 uur in „De Gollards", waarna de crematie om 16.00 uur in het crematorium te Schagen zal plaats vinden. Na de crematie is er gelegenheid tot condole ren in het crematorium. van Heerwaarden probeerden zich moedig staande te houden tegen de Turncombinatie W.A.D. (Wieringen, Anna Paulowna en Den Helder) maar wisten geen echt spraakmakende prestatie's neer te zetten. Liesbeth (7e) plaatste zich nog wel voor de re giokampioenschappen. In nivo 3C had Efaliena Drijver nog een eenzame strijd te gaan. On dersteund door Sanne Brügemann als coach leverde zij een keurige presta tie door als 9e te eindigen en met dat resultaat mag zij op 6 of 7 fe bruari in Edam op de regiokampioen schappen uitkomen. Na snel inpakken (boot half 7 halen) bleek de haast niet nodig te zijn ge weest. De boot was uit de vaart zo dat een flinke groep in opperbeste stemming verkerende trainers, turnsters, juryleden en ouders nog geruime tijd in Lands End konden feestvieren en nagenieten van het G.V.T. overwicht in de D lijn. Geheel onverwacht is van ons heengegaan onze lieve zorgzame moeder en oma Jannetje de Jong-Bakker weduwe van Hendricus Johannes de Jong op de leeftijd van 81 jaar. Den Burg: Hennie Ellen-de Jong Arie Ellen Robin, Martijn Blokker: Frits de Jong Suze de Jong-van Noord Inez, Tessa, Jocelyn Texel, 10 januari 1993 verzorgingshuis De Gollards Correspondentie-adres: Bernhardlaan 97, 1791 XC Den Burg Gelegenheid tot condoleren woensdag 13 ja nuari in „De Gollards" van 19.00 tot 20.00 uur en na de crematie in het crematorium. Een rouwdienst zal worden gehouden op don derdag 14 januari om 11.00 uur in „De Gol lards" waarna de crematie om 13.00 uur in het crematorium, te Schagen, Haringhuizer- weg 3, zal plaatsvinden. In memoriam Geschokt heb ik vernomen dat geheel onverwacht is overleden mijn tante Mw. J. de Jong-Bakker Tante Jannie ik zal u missen. Wim Bulder „Uw hart worde niet ontroerd, gij gelooft in God, gelooft ook in mij" Joh. 14:1 In volle vrede en in vertrouwen op haar Heer is van ons heengegaan onze lieve moeder en oma Catharina Beijert-Bremer in de leeftijd van 79 jaar. Fred en Nanny Martha en Frans Jan en Hetty en kleinkinderen Den Burg, 10 januari 1993 W. v. Beijerenstraat 18 Een afscheidsdienst wordt gehouden op don derdag 14 januari 1993 om 13.30 uur in het Kerkelijk Centrum, Peperstraat 9 te Oosterend, waarna de begrafenis plaatsvindt op de alge mene begraafplaats aan de Achtertune. Gelegenheid tot condoleren is er een half uur voor de overdenking en na de begrafenis ook in het Kerkelijk Centrum. Correspondentie-adres: Fam. J. Beijert, Beatrixlaan 149, 1791 GB Den Burg - Texel. Hartelijk dank voor de vele blijken van medeleven, betoond na het overlijden van mijn lieve man, onze vader en grootvader KLAAS BURGER Fam. Burger Oosterend 12 januari 1993

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2