Klif 12 in het nieuwe jaar: Meer muziektheater, iets minder cabaret Zonder bagage thuis na middeleeuwse fietstocht Mensen Z In den vreemde Z Wat ik zeggen wou. CURSUS CAFÉBEDRIJF 295,- Stichting Horeca Onderwijs Texelse goederen voor Joegoslavië zijn op weg Bedankt! TEXELSE^" couRANT Gamma neemt leiding in hoofdklasse over College wil geen driedubbeldekker Dik Haker maakte enerverende trip: Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in Utrecht, Zeist, Amersfoort, Hilversum, Almere, Amsterdam, Purmerend, Zaandam, Alkmaar, Hoorn, Den Helder, Texel, Haarlem, Hoofddorp Deze cursus bestaal uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295.-. Men kan zich nog aanmelden Lagere school als vooropleiding is voldoende Het examen is op 2 juni De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd Sommige hebben in hun achter hoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) Ie beginnen Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel De lessen worden levendig gebracht met dia's vrijblijvend wijnproeven etc Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij Met het Diploma kan men zelfstandig een Café. Petit-Restaurant Disco, Kantine, etc beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Postbus 1161, Breda Tel. 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF ERKEND Het jaarprogramma van Klif 12 (onder voorbehoud): 22, 23 en 24 Amsterdams kleinkunst januari festival 31 januari Temur Maturelli 7 februari Gerda Havertong 19 februari The Sileas. 28 februari Bart Chabot en Maarten Spanjer 14 maart No place for Jennifer. 21 maart Roemeens strijkkwartet. 12 april Trio de Janeiro. 25 april lustrumfeest Klif 12 19 mei André Manuel 18 juni Niet uit het raam 2 juli Theo Maassen. 16 juli Kommil Foo 30 juli Marcel Boon 13 augustus Lebbis en Jansen. 27 augustus Jan Rot. 14/15 sept. Bert Visscher 26/27 sept Purper of Zindroom 7 oktober Erik van Muiswinkel 31 oktober Diederik van Vleuten 14 november Han Romer en Titus Tiel Groenesteege. 17 november Helmert Woudenberg Het jaarprogramma van Klif 12 staat in het teken van muziektheater. Van Heerwaarden: „We hebben bewust een beetje de rem op cabaret gezet. Ons publiek raakt overvoerd, men heeft het wel gezien. Natuurlijk blij ven we op zoek naar vernieuwende cabaretacts, maar we richten ons eerst even op muziek, literatuur en toneel." Klif begint het jaar met drie bijzonde- I re internationale muziekavonden. De rGeorgische pianist Temur Maturelli is Jal geen onbekende meer op het eiland. Hij stond al twee keer eerder op het podium van Klif. Sinds zijn landsgrenzen zijn geopend kan hij makkelijker naar Europa afreizen voor optredens. Het Texelse publiek krijgt een try out voor een Franse tournee voorgeschoteld, met werken van Chopin, Haydn en Albert Berg. Met een auto van firma Moerbeek is zaterdag een vracht Texelse hulpgoe deren voor Joegoslavië afgeleverd in Aalsmeer. De goederen zijn ingeza meld via een actie van de Doopsge zinde gemeente. Het pakket bestond uit dekens en ander beddegoed, kle ding voor volwassenen en kinderen, schoenen, mutsen, sokken, sjaals, le vensmiddelen, zeep en medische arti kelen zoals verband en injectienaalden. Door de MiZaMir groep zullen de spullen worden verspreid onder men sen in nood in het voormalige Joe goslavië. Bne\en van Ic.-crc Builen vf rem-voordeligheid van de redactie Heel graag ik wil ieder danken die ons heeft bijgestaan tijdens en na de brand in onze woning aan de Loods- singel, in het bijzonder de buren, de brandweer, de politie en het beveili gingsbedrijf Best. De vele hulp is een grote steun voor ons geweest. Het is heerlijk en hoopgevend dat zoveel mensen voor je klaar staan als de nood aan de man is. Mede daardoor zien we de toekomst met vertrouwen tegemoet. Marius, Louisa en moeder Eelman, Oudeschild. „Mensen" is een rubriek met persoonsgebonden nieuws uit Texelse bedrijven, instellingen, maatschappelijke organisaties en verenigingen. Wie een nieuwe baan begint, een zakelijk of ver enigingsjubileum viert, plaats neemt in een bestuur, in de vut gaat, slaagt voor een opleiding of om een andere reden vermel denswaard is, kan voor deze ko lom (telkens op pagina 5) worden aangemeld via telefoon 12741. Wij maken dan een keus. ZDH moet op zoek naar een nieu we voorzitter en De Vriendenkring naar een nieuwe hoofdrolspeler, want Joop Groeskamp (45) vertrekt per 1 juli naar Sint Maarten. Hij gaat op het Antillen-eiland, dat half zo groot is als Texel maar 60.000 bewoners telt, drie jaar aan de slag als be lastingcontroleur. Sinds 1979 werkt Groeskamp bij de Belastingdienst Particulieren/Onderne mingen in Alkmaar. Over drie jaar zal hij weer in Den Hoorn gaan wonen. Aan de Hogeschool van Amster dam, afdeling Hoger Laboratorium Onderwijs slaagde oud-eilandgenote Leonie Ran (25) in de richting bio chemie. Zij liep stage bij de Vrije Uni versiteit en solliciteert thans naar een baan. Voor veel Texelaars en regelmatige gasten is Leendert Bouthoorn een bekende verschijning. Anderhalf jaar werkte hij in het buffet van de Texel se boot (Rebotex). De 22-jarige Hoornder zal voortaan nog slechts als reiziger op de boot te zien zijn, want hij heeft een andere baan: hij werkt nu als kellner in het restaurant van appartementenhotel Bos en Duin. Leendert verwacht daar zijn vorig jaar behaalde SVH-diploma serveren uit gebreider in praktijk te kunnen brengen. EcoMare heeft een nieuwe kracht aangetrokken in de persoon van de 37-jarige Taco Pauka uit Amsterdam. Pauka is bij het centrum voor wad den en Noordzee aangesteld als coör dinator expositie en educatieve dienst. Dat is een nieuwe functie, ge richt op het opzetten van ten toonstellingen in het hoofdgebouw. Voordien werkte hij bij het Tropenmu seum in Amsterdam als medewerker van het kindermuseum, waar hij spe ciaal voor de jeugd exposities inricht te en lesprogramma's maakte. Ter vergelijking: het vermaarde Tropenmu seum trok in 1991 203.000 bezoe kers, ruimschoots minder dan de 250.000 van EcoMare. Klus staat na de overwinning van 9-2 op Gamma 3 op de tweede plaats. In de vierde klasse gaat Casino 3 aan de leiding, gevolgd door De Koog 5 en Oosterend 5, al moet gezegd dat De Koog 5 nog enkele wedstrij den moet inhalen. Komende zondag is er geen competitie zaalvoetbal, want dan vindt het jaarlijkse kam pioenschap voor B-junioren plaats èn, voor het eerst op Texel, voor C- junioren. De wedstrijden beginnen zondag om 09.20 uur. Uitslagen Hoofdklasse: Casino-Betsema 5-1; Texel-Klif 4-4; De Koog-Gamma 3-9; Eerste klasse: Oosterend 2-Gamma 2 5-3; Sw Koog 2-Texel 2 2-8; Rab-De Krim 3-2; Klif 3-Oosterend 3 1-9; Klif 2-Jelleboog 2 2-0; Tweede klasse: De Koog 3-Casino 2 3-3; De Krim 2-Mantje 2 5-4; De Koog 3-Bakkers Ijzerhandel 5-6; K/lantje 2-Oosterend 4 1-9; Plus Klus-Gamma 3 9-2; Der de klasse: Casino 3-Texel 3 3-2; Gempo-Oosterend 5 4-5; ZDH-De Koog 4 5-4; Gempo-Nioz 3-8; Vierde klasse: Oosterend 6-Timmers Bakkerij 5-4; Dames: Casino 1-Klif 2 6-0; De Krim-Klif 1 1-0; Junioren: Texel 2-Texel 1 6-7, De Koog-Texel 3 1-3. der te zijn van een dergelijke ontwik keling en heeft daarom gepleit voor onmiddellijk stoppen van toeristische ontwikkelingen op Texel en dus niet door te groeien naar 47000 recrea tieve slaapplaatsen B en W laten weten dat ook zij over dat laatste denken en in elk geval willen trachten de groei af te stem men op de huidige vervoerscapaciteit van Teso. Verder denken ze aan maatregelen om het autovervoer naar Texel terug te dringen door betere parkeermogelijkheden in Den Helder, bevorderen van openbaar vervoer, een systeem om de recreanten de piektijden te laten vermijden en zelfs het accepteren van wachttijden en een reserveringssysteem als dat alle maal niet genoeg helpt. Geen vertrouwen Hoogerheide is niet opgetogen over de gemeentelijke reactie. Hij heeft weinig vertrouwen in maatregelen om het autovervoer af te remmen en ziet helemaal niets in een reserverings systeem en het accepteren van wachttijden. Want dat betekent vol gens hem dat de boot weer een „kraanfunctie" krijgt, waardoor de rentabiliteit van investeringen op Texel ernstig wordt aangetast. midden in de nacht en de deelne mers lieten zich naar hun hotel in de stad brengen. De volgende ochtend bij het ontbijt bleek ook Hakers fiets verdwenen. De fietsen waren op een vrachtwagen naar het hotel vervoerd en vermoedelijk werd zijn fiets onder weg gestolen. „Ach, gelukkig heb ik een avontuurlij ke inslag. Op zulke reizen moet je de dingen nemen zoals ze komen. Ik ben dus zeker niet bij de pakken neer gaan zitten, maar ging meteen de stad in en kocht voor zeveneneenhal- ve gulden een broek en een shirt. Van een reisgenoot leende ik een fietsbroek, zodat ik voorlopig gered was." Zijn bagage is tot op de dag van van daag nog niet terecht. Na een week vakantie waren alle aanvankelijk met overgevlogen mountainbikes wèl aan gekomen. Alleen Haker bleef zonder eigen rijwiel. Toen had hij er wel al een week fietsen opzitten, omdat menig deelnemer de voorkeur gaf aan wandelen. Zo kon hij dagelijks op een geleende tweewieler zijn gang gaan. In lange broek overigens, die over de koersbroek werd aangetrokken. „De Islam staat geen strakke broeken toe. Ik vind dat je als toerist de plaatselij ke cultuur moet eerbiedigen. Op die manier kom je bovendien in contact met de bevolking." Emotioneel Dit laatste lukte Haker ruimschoots. Zijn schorre stem wordt zacht en de ogen in zijn bruinverbrande gezicht worden vochtig als hij terugdenkt aan de diverse ontmoetingen. „Het was emotioneel en enerverend. Kin deren en volwassenen toonden een blijheid, die je in Nederland met meer aantreft. Een andere ervaring was dat een meisje in bergdorpje een pan eten in de lucht gooide en hard gil lend wegrende toen ze ons zag. En in een andere plaats zat een vent geke tend op straat, geen idee waarom. De indrukken waren, zeker in de eerste week, zó overweldigend dat er regelmatig een traantje moest wor den weggepinkt." I.M. ADVERTENTIE Dik Haker is van plan net als na zijn vorige reizen dia lezingen te houden. Hoewel hij zijn verhaal nu al aan iedereen zou willen vertellen, duurt het nog een tijdje voor hij de eerste voorstelling kan verzorgen. „Eerst komt er nog een reünie met de deel nemers, waaruit de nodige nabestel lingen zullen voortkomen. Daarna zal ik mijn spullen ordenen en compleet maken met posters, souvenirs en ge bruiksvoorwerpen. Een leuke dia avond vergt een goede voor bereiding." F.H. JINSDAG 12 JANUARI 1993 Dik Haker in Arabische stijl. Zijn fiets-avontuur over de keien van Noord-Jemen is hem niet in de kouwe kleren gaan zitten. iFoto Frans Hopman) In de hoofdklasse van het Texelse zaalvoetbal heeft Gamma door een overwinning van 9-3 op De Koog de leiding overgenomen. Texel, dat nu op de tweede plaats staat, liet een puntje liggen in een spectaculaire wedstrijd tegen Klif, dat er zelf ook steeds beter inkomt. Texel heeft twee punten minder en een wed strijd minder gespeeld dan Gamma. Casino heeft de opwaartse lijn ook weer te pakken en won voor de vier de keer op rij, dit keer met 5-1 van Gieles/Betsema. Zowel Klif als Casino hebben tien punten uit elf wedstrij den. In de eerste klasse gaat Klif 2 na de overwinning op Jelleboog 2 aan de leiding. Op de tweede plaats volgt Oosterend 2 met drie punten achterstand en één wedstrijd minder gespeeld. De strijd om de derde plaats tussen De Koog 2 en Texel 2 werd met 8-2 in het voordeel van Texel 2 beslist. In de tweede klasse blijft Jelleboog 3 ongenaakbaar en liggen de tegen standers op grote achterstand. Plus B en W voelen niets voor nog grote re veerboten, andere havens en vier baanswegen om in de toekomst het toeristisch autoverkeer op te kunnen vangen. Ze zien meer in terugdrin gen van het autoverkeer, spreiding van het vervoer en een reserverings systeem waardoor toeristische auto's alleen met de boot mee kun nen als tevoren een plaats is besproken. Aldus heeft het college nu officieel aan Teso-directeur Hoogerheide laten weten als reactie op het onderzoek dat Teso momenteel instelt naar maatregelen die genomen moeten worden als het autovervoer naar Texel blijft toenemen. Het door Teso gepresenteerde perspectief heeft op Texel veel afkeuring en scepsis opge roepen, maar Hoogerheide is van me ning dat veel grotere boten/havens en een vierbaans Pontweg onvermij delijk zijn als de door hem voorziene vervoersgroei werkejijkheid wordt. Stoppen Hoogerheide zegt zelf geen voorstan- 4-wielig aangedreven terreinwagens. Omdat het traject veel zwaarder was dan in de reisbrochure was aangege ven, legde minder dan de helft van de groep de tocht van circa 325 km geheel op de fiets af. Tot de doorbij ters behoorde uiteraard Haker, die door zijn leeftijd, doorzettingsvermo gen en altijd goede humeur het respect van de anderen afdwong. Spullen weg Het scheelde echter maar weinig of de Texelaar had de trip aan b£ord van een van de jeeps moeten maken. De mountainbike die hij van reisorga nisator Cycletours had gehuurd, raak te namelijk de eerste dag al zoek. De pech begon op het vliegveld van de *stad Sa'ana, waar acht van de twin tig gloednieuwe huurfietsen niet wa ren aangekomen. Hakers fiets was er wèl, maar hij miste zijn reistas met onder meer zijn fietskleding. Het was Literair Een opvallende andere voorstelling is het solo-toneelstuk van Gerda Haver tong, die een vrouw speelt in een psychiatrische inrichting voor cri minelen. Bart Chabot is een dichter met podi umervaring en Maarten Spanjer een acteur met schrijfervaring. Samen bieden zijn een literair programma, waarin de humor niet wordt ge schuwd. Op op nationaal muziektheatergebied valt veel te genieten. In „No place for Jennifer" gaan vijf dames a ca- pella. Hun grote vocale bereik is een uitdaging voor de hedendaagse close harmony. In 1988 won het vijftal de eerste prijs van het Close Harmony Concours in Paradiso. Er wordt ge bruik gemaakt van arrangementen van eigen hand. Daarnaast zijn er op tredens van drie Rotterdammers on der de naam Trio de Janeiro en het vocale en instrumentale trio De Wakzines. Alle voorstellingen in Klif 12 worden aangekondigd in deze krant. Behalve een voorbeschouwing geven deze berichten de juiste aanvangsttijden en toegangsprijzen weer. De derde internationale klapper is het Transsylvanië Strijkkwartet. Deze vier Roemeense beroepsviolisten zijn in maart voor twee weken in Nederland. Ze bespelen op virtuoze wijze ver schillende soorten viool in een uitge breid repertoire, van klassiek tot modern Bart Chabot en Maarten Spanjer. een dichter met podiumervaring en een acteur met schrijftalent The Sileas zijn twee Schotse dames die op bijzondere wijze op Schot- lands oudste instrument, de harp, spelen. Zij tonen dat dit niet zomaar een achtergrondinstrument is, maar juist een zeer veelzijdig. De dames zijn tevens gezegend met krachtige zangstemmen. Behalve Schotse lied jes spelen ze jazz, klassiek en ook moderne muziek. The Sileas zijn twee Schotse harpistes die tevens over formidabele zangstemmen beschikken. „Wat er ook gebeurt met De Linde boom, welke richting de culturele ontwikkeling van ons eiland ook uit gaat, waar de subsidies ook heen gaan....ook in 1993 gaat Klif 12 door met een uitgebreid en veelzijdig theateraanbod, om van onze eigen producties maar te zwijgen." Met deze woorden introduceerde Cor van Heerwaarden van het bekende thea ter in Den Hoorn zondag zijn jaarpro gramma. Alsof hij met de tijdmachine uit de Suske Wiske-strips naar de mid deleeuwen was geflitst. Zó voelde Dik Haker zich de afgelopen weken toen hij per mountainbike Noord - Jemen verkende. Dat het Arabische land nauwelijks een stukje verharde weg kent, vermeldde de reisgids niet. En tot overmaat van ramp ver dwenen zowel zijn fiets als reiskoffer spoorloos.... Hakers woning aan het Schilderend ademt de sfeer van verre reizen. Fo to's herinneren aan eerdere tochten naar o.a. de voormalige Sovjet Unie, Cuba en Indonesië. Allemaal landen die hij op de fiets heeft doorkruist. Toerfietsen zit de energieke vutter in het bloed; niet voor niets sleepte Ha ker (57) afgelopen seizoen de prijs voor de meest verreden kilometers in de wacht bij toerclub Taxi 12000. Hoewel hij dus jaarlijks stad en land affietst en voor verre avonturen niet terugdeinst, deed de geroutineerde kilometervreter in Jemen compleet nieuwe ervaringen op. Rammelen Normaal verkent Haker de omgeving per racefiets, maar in het land aan de Rode Zee reed hij voor het eerst van zijn leven rond op een mountainbike. „Op die dunne racebandjes had ik het nooit gered", lacht hij. „Het was werkelijk twee weken afzien. Met on ze groep maakten we tochten over ri vierbeddingen met flinke keien, klommen en daalden over onverharde bergwegen met peilloos diepe afgron den en ook op de gewone wegen was het flink stuiteren geblazen. Minstens twee keer per dag moesten we sleutelen om alles op zijn plaats te houden en van twee reisgenoten rammelden de fotocamera's stuk." Haker verkende Jemen in een gezel schap van twintig avontuurlijk in gestelde Nederlanders, onder wie drie vrouwen. De deelnemers werden on derweg begeleid door helpers in

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5