In toekomst minder dienstbetoon NZH? m. Politiek ziet brood in Texelse p ROETTexels F amilieberichten W^t ik zeggen wou. Xexelaartjes Gemeente steekt f60.000,- in stichting Overwinteren in de Jac. Daalderschool Toerclub Taxi 12000 houdt veldtoertocht Oud-leerlingen op liefdespad TEXELSE J coURANT Druk jaar voor Texelse redders Zwemloop: oefening voor jeugd-triathlon Volle bak Skiltje OOM geschut Illegale slacht VRIJDAG 22 JANUARI 1993 De „Stichting Stimulering Texels Pro- dukt" kan een gemeentelijk subsidie van f60.000,- tegemoet zien. Gis teravond ging de commissie finan cieel, economisch en technisch beleid (fet) unaniem akkoord met de éénmalige bijdrage aan de onlangs opgerichte stichting. De stichting wil projecten op het eiland die leiden tot nieuwe Texelse produkten steunen met een lening en kennis. Initiatiefnemers zijn Mark van Rijsselberghe van Sint Donatus en Hans de Leeuw, directeur van de ING-bank. Al in een vroeg stadium werd de ge meente bij de stichting betrokken. „Het is een goed middel om de werkgelegenheid buiten de toeristi sche sector te stimuleren, nu de ar beidsmarkt steeds eenzijdiger dreigt te worden", vond wethouder Dirk Terpstra, die voorzitter zal worden van de nieuwe stichting. Hoewel de prioriteitenlijst louter produkten uit de landbouw bevat, beloofde hij „kri tisch" vragensteller Gerard van der Kooi (PvdA) dat ook voor initiatieven uit de visserij of ambachtelijke zaken ruimte moet zijn. „Je moet het héél breed zien. Goede initiatieven stran den soms omdat het produkt de weg naar de markt niet vindt. Deskundig heid binnen de stichting en financiële hulp kan net dat duwtje in de rug zijn voor een succesvol produkt." Voor goedkoop advies kan de onder nemer een beroep doen op Business Creation Results. Uitgangspunt is wel dat de ondernemer zelf het leeuwe- deel van de investeringen voor zijn rekening neemt. Het bestuur beoordeelt of de stich- Sommigen, zoals vogels en mensen, zoeken 's winters zonnige streken op, anderen duiken in een diepe win terslaap. Beide vormen van overwin teren worden vrijdag 29 januari uitgebeeld in de Jacob Daalder- school. De Oosterender basisschool houdt die dag van 17.30 tot 20.30 uur de jaarlijkse fancy fair. Aan het thema „overwintering" zijn diverse spelletjes en andere programma-onderdelen gekoppeld. Voor hongerige bezoekers zijn er twee restaurants: één in de stijl van een grot, de ander in tropische sfe ren. Natuurlijk kunnen ze ook een portie oliebollen of een kop koffie bestellen. Liefhebbers kunnen mee doen aan een quiz, waarbij een tre- kroute wordt nagebootst. Bekende onderdelen het rad van avontuur, een modeshow met eigen creaties (om 18.30 en 19.30 uur) en een verloting. Hoofdprijzen zijn een schapewollen dekbed en een rondvlucht boven Texel. De opbrengst komt ten goede aan de school. Het is nog niet be kend waaraan het geld zal worden besteed. Alle belangstellenden zijn welkom. Toerclub Taxi 12000 houdt zondag de tweede Texelse veldtoertocht van deze winter. De fietstocht over het eiland is de elfde in een serie van veertien ritten door vijf Noordhol landse toerfietsclubs. De recreatieve fietstocht heeft een lengte van dertig kilometer en gaat grotendeels over onverharde wegen. De organisatie stelt nadrukkelijk dat het geen wielerwedstrijd is. Vanaf het clubhuis HRTC DOK aan de Gul- demondweg in Den Helder komen de toerrijders met de boot van 9.00 uur naar Texel. Halverwege is een stempel- en reparatiepost ingericht met tevens warme chocolademelk. De kosten bedragen f3,- voor NTFU- leden, niet leden betalen f4,-. Dege nen die een fraaie herinnering willen betalen f2,- extra. Voor meer infor matie: Jan Kuiper, tel 13920. De ontdekking van een waardevol schilderij van Rubens in een afgele gen boerderijtje geeft aan het leven van drie ongehuwde zusjes een nieu we wending. De afloop van hun escapades is te zien in de platte landskomedie „Het minnespel der maagden", dat de Vereniging van Oud-leerlingen van de Landbouw school 30 januari in De Wielewaal en op 6 februari in Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp op de planken zet. Hoofdrollen zijn weggelegd voor Nel van Slageren, Maaike Zegel en Mary van Exel. Vaste regisseur Teun Huisman staat ditmaal zelf op het to neel. Aanvang 20.00 uur. Reserveren kan bij D. de Lugt, tel 11281 of 14678. dukten. Hij kreeg de volle laag van Peter Bakker. ,,De vraag naar de Texelster-aardappel is dermate groot dat hier tekort grond beschikbaar is.' ting met een ondernemer in zee gaat. Dat de bestuurders hiervoor achteraf verslag uitbrengen aan de gemeente zinde Erna Eelman-van der Kooi (VVDI niet. „Ik zou liever vooraf we ten wat er met het geld gaat gebeu ren." Op die manier valt niet te werken, hield Terpstra haar voor. De wethouder zag meer in de suggestie van Peter Bakker (Groen Links), die door een Texels vignet de herken baarheid van de produkten zat verbe teren. Twijfel Van der Kooi, die voor de laatste keer de commissievergadering bijwoonde, betwijfelde of de consument meer geld over had voor de „Texelse" pro- De triathlonafdeling van WVT houdt voor de Texelse jeugd op zondag 21 februari een „zwemloop" bedoeling is om jongens en meisjes kennis te laten maken met de triathlonsport. lederen kan meedoen, men hoeft geen lid te zijn van de triathlonaf deling. Er zal zorden gestart bij de jongens en meisjes in drie leeftijdsklasse, te weten: 10- en 11-jarigen, 12- en 13-jarigen en 14- en 15-jarigen. De af te leggen afstanden zullen worden aangepast aan deze leeftijdsklassen. Het zwemonderdeel is in zwempara dijs Calluna en het hardlopen in de omgeving ervan. De start van het zwemmen is om 09.00 uur. De af standen die bij het zwemmen moeten worden afgelegd, zijn: 10- en 11-jarigen: 250 meter; 12- en 13- jarigen: 350 meter; 14- en 15-jarigen:500 meter. Na het zwem onderdeel wordt een kwartier gepau zeerd. De startvolgorde bij het lopen is afhankelijk van de zwemtijd. Ook hier weer verschillende afstanden, te weten: 10- en 11-jarigen, 1500 meter; 12- en 13-jarigen, 3000 meter; 14- en 15-jarigen, 4500 meter. Na afloop ontvangen alle deelnemers een diplo ma. Kosten voor dit evenement zijn ƒ2,50 en moeten worden betaald op de wedstrijddag. De afstanden zijn zodanig gekozen dat ieder redelijk ge trainde jongen of meisje het kan vol brengen. Jongens en meisjes die mee willen doen dienen zich voor 1 fe bruari op te geven bij Gert Pansier (13668) of Simon Appel (14470). De ze zwemloop moet gezien worden tot een aanloop naar de organisatie van een jeugdtriathlon die mogelijk nog dit voorjaar zal plaatsvinden. Een goed begin is het halve werk. Dat gold zaterdag ook voor het nieu we beheerderspaar van 't Skiltje in Oudeschild, Gilles en Anneke van Mil-Visman. De gymzaal van dorps huis 't Skiltje bood juist genoeg plaats voor liefst 250 genodigden op de receptie van de familie Boersen ter ere van de ingebruikname van hun nieuwe Noordzeekotter TX 94 „Avontuur". Vóór de gasten aan de snert konden beginnen, was de vloer van gymzaal geheel afgedekt met ta pijt en waren ter verfraaiing decora ties aangebracht. Dat de organisatie op rolletjes verliep was mede te dan ken aan de eendrachtige samenwer king tussen het cateringbedrijf van Ruud Boom, dat de hapjes verzorgde, en het beheerderspaar. „Maar zonder de hulp van veel vrijwilligers zou het allemaal niet zijn gelukt", verzekerde gastvrouw Anneke van Mil-Visman. Behalve de bijdrage van de gemeente heeft de stichting van het Regionaal Ontwikkelingsplan reeds een subsidie van 725.000,- ontvangen. Het initia tief Natuurbloem Texel, een proefpro ject voor biologisch dynamische bloembollenteelt, kreeg hiervan f6.500,-. Een ondernemer die zich gaat toeleggen op de teelt van zilte zeegroenten heeft van de Waddenve reniging 715.000,- ontvangen. Hoog op de prioriteitlijst staat Texels brood (van graan geteeld op het eiland) en bier. De stichting zal proberen steeds nieuwe geldbronnen aan te boren. Het bestuur van de stichting bestaat behalve hijzelf en de initiatiefnemers uit loonwerker Jan Grisnigt en Piet Hin (Spang). Als het initiatief binnen drie tot vijf jaar niet levensvatbaar blijkt, stopt het project. TV-nomaden. Maandagavond vanaf ca. 19.00 uur wordt in het program ma „TV-nomaden" aandacht besteed aan de jongerencultuur op Texel. Een cameraploeg van de VPRO maakte in december j.l. hiervoor opnamen. De uitzending was al eerder vastgesteld, maar ging toen niet door wegens de vliegramp in Portugal. Vogelwerkgroep. De jaarvergade ring van de Vogelwerkgroep Texel op donderdag 28 januari begint vroeger dan aanvankelijk vermeld. De aan vang is nu 19.30 uur. Op de (gewij zigde) agenda staan o.m. een dialezing over kleine zwanen, een voorstel om dagelijks en algemeen bestuur samen te vogen, de perikelen rond Korverskooi en de plannen voor 1993. De KNRM stations in De Cocksdorp en De Koog hebben een druk jaar achter de rug. Maar liefst 66 keer zijn de boten uitgevaren, tegen 34 keer in het jaar ervoor. Er werden 105 personen en twee honden gered. Het station in De Koog kwam 25 keer in actie. Dertien keer betrof het meldingen op de Noordzee, twaalf keer op de Waddenzee. Assistentie werd vooral verleend aan recreanten met zeilboten, surfplanken en vis- bootjes. Helaas werd ook menigmaal loos alarm gegeven. Vaak betrof dat vermiste surfers en zwemmers die achteraf met vermist bleken. Het station nam op feestelijke wijze een nieuwe rubberboot in gebruik die de naam „De Zalm" meekreeg. Een bijzonder optreden was de hulp verlening bij het vlottrekken van de botter L 55, in samenwerking met de HM Urk van de marine. Ook werd in september geholpen bij het leggen van een verbinding tussen een sleep boot en de bij paal 12 gestrande gar- nalenkotter HD 147. Nieuwe boot De redders van De Cocksdorp heb ben afgelopen jaar flink gelegenheid gekregen om vertrouwd te raken met hun nieuwe boot, de Beursplein 5. Er werden 38 acties ondernomen. In mei werden 45 opvarenden en twee honden van ms De Vriendschap gehaald, die tussen Texel en Vlieland in moeilijkheden raakte. Andere op vallende acties waren de hulp aan een gewonde aan boord van het jacht Sirocco, het gestrande jacht Flyer, het betonningsvaartuig dat door een granaat werd getroffen, de zeiljachten Tuma, Twostars en Texelstroom. De NZH kan allerminst garanderen dat het openbaar (bus)vervoer op Texel in de toekomst de huidige kwaliteit blijft houden. Dat heeft te maken met het rijksbeleid ten aan zien van het openbaar vervoer. „Het ministerie benadert het openbaar vervoer steeds meer commercieel en dat houdt gevaar in voor onrendabe le lijnen. De NZH is daarover be zorgd en wij delen die zorg". Dat zei wethouder Klaas Barendregt woensdag in de vergadering van de commissie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid, waar verslag werd ge daan van het overleg dat de gemeente had met de NZH op 2 no vember j.l. Minder NZH-service komt slecht van pas, nu de gemeente op het punt staat allerlei maatregelen te beden ken om het autogebruik op Texel te rug te dringen en aldus het spookbeeld van vierbaanswegen en driedubbeldekkers uit te bannen. Het weinig rooskleurige toekomst perspectief maakt de kans dat NZH in Den Helder ook bussen laat rijden op „tussenboten" minder groot. Want ook dat is een onrendabele ac tiviteit, waarmee het bedrijf zich lie ver niet belast. Het probleem is natuurlijk financieel op te lossen. De NZH heeft daarover al met Teso gesproken, maar die kan geen hulp bieden. Mogelijk zal ook nog een be roep op de gemeente worden gedaan. Vreemd Commissielid Cor Kuip vond het merkwaardig dat NZH geen bus voor de tussenboot kan financieren. De bus die op gewone boot aansluit, is vaak overvol. Jan Koolhof veron derstelde dat de NZH binnen de nor male exploitatie een reservebus beschikbaar heeft. Die zou bij inci dentele drukte de tussenboot kunnen bedienen. De wethouder beloofde dat te zullen onderzoeken. Overigens overweegt de NZH wel om bij grote drukte op Texel extra bussen of extra lange, zg. gelede bussen in te zetten op het traject Den Burg-De Koog. Gerard van der Kooi vond dat het geld dat voor deze gelede bussen nodig is, beter kan worden besteed aan het laten rijden van extra gewo ne bussen waardoor de passagiers van de tussenboten gedurende de zes weken topseizoen verzekerd zijn van busvervoer. Hij kon zich niet voorstellen dat die „tussenbussen" jaarlijks f50.000,- kosten. Overdekt wachten Dezelfde spreker drong aan op spoe dige bouw van een eenvoudige over dekte wachtgelegenheid bij de bus bij het NS-station in Den Helder. De si tuatie is nu voor wachtenden verre van ideaal (ook in de stationshal kun je nergens behoorlijk zitten) en het duurt nog lang voordat de NZH- plannen voor een grote overdekte busterminal worden verwezenlijkt. Ba rendregt: „We gaan er direct ach teraan". De NZH-zomerdienstregeling loopt nu van 24 april tot en met 26 oktober. Er wordt over gedacht de zomer dienst ook van kracht te laten zijn bij druktepieken buiten deze periode, zo als de krokusvakantie en (in 1993) de paasvakantie. IêDEO JOOk ÜCH ren iWor OLLB Hneven van lcicr> Buiten vcraiawwrddijfclirtd van dc fcdutic Het berichtje in de krant van dinsdag over het illegaal slachten van een schaaplam heeft bij ons en onze klanten nogal wat opschudding ver oorzaakt. Nadrukkelijk willen wij ons als vakslagers van deze kwestie dis tantiëren. Voor buitenstaanders lijkt het mis schien een klein vergrijp: een slager die op verzoek van iemand een dier slacht en vervolgens door de Keu ringsdienst van Waren wordt betrapt. „Een vriendendienst met vervelende afloop", zullen sommigen wellicht denken. Zo simpel ligt het echter niet. In ons vak wordt illegale slacht als een zware overtreding be schouwd. Op clandestien aangebo den vlees is namelijk geen enkele controle geweest. Stel je voor dat er mensen ziek worden na het eten van het vlees, dan heb je de poppen aan het dansen. De eisen die aan vleeswaren worden gesteld zijn streng. Terecht, want de volksgezondheid is in het geding. Om het vlees voor verkoop geschikt te maken, moet onze bedrijfsinrichting voldoen aan tal van milieuhygiënische eisen, die de nodige investeringen met zich mee brengen. Controle op de slacht wordt verricht door de Vleeskeuringsdienst die tweemaal een kegring uitvoert, eerst vóór de slacht („levende keuring") en vervol gens enkele uren erna. Collega-slagers, die zich niet aan de regels houden, kunnen de hele bran che in diskrediet brengen. Langs deze weg hopen wij een en ander te heb ben rechtgezet. De slagers N. Ran, A. Ott, H. Bever- dam, A. van Heerwaarden en J. Dros, Den Burg. Katapulten De politie heeft twee jongens (11 en 14 jaar) uit Den Burg in de kraag gevat die met katapulten bewoners van de Wagenmakerstraat de stuipen op het lijf joegen. Het tweetal schoot knikkers tegen ruiten van woningen. De bewoners durfden 's avonds het licht niet meer aan te doen. De politie heeft het wapentuig in beslag genomen en een gesprek gehad met de ouders van de knapen. Gunning. Het bouwrijp maken van het tussengebied op 't Stappeland in De Koog is voor ƒ887.000,- ex BTW gegund aan De Vries en van der Wiel B.V. te Sint Maartensvlotbrug. We stappen in het bootje! Hans Coot en Angelique Beekhuis trouwen op 5 februari 1993 om 15,00 uur in het gemeentehuis te Den Burg - Texel. Receptie van 19.30 tot 20.30 uur. Hotel De Koogerhoop, Kamerstraat 77, 1796 AM De Koog, telefoon 02220 - 17354. Op vrijdag 5 februari 1993 geven William Pijnacker en Iris van Gastele elkaar het ja-woord, om 14.15 uur in het gemeen tehuis van Den Burg. Wij houden receptie van 18.30 tot 20.00 uur in Hotel-Café-Restaurant „Het Wapen van Texel", Herenstraat 34 in Den Hoorn. Ons adres blijft: Schilderend 67, 1791 BC Den Burg - Texel. Overweegt u een cadeau, dan graag zo....® Voor uw medeleven betoond na het plotseling over lijden van HILJE VAN DORP - HUIZENGA onze hartelijke dank. De familie Barendrecht, januari 1993 Uw overweldigende belangstelling, zowel persoon lijk, schriftelijk als telefonisch, na het plotseling overlijden van mijn onmisbare man BILL VISSER heeft een onvergetelijke indruk op mij gemaakt en is mij tot grote steun geweest. Joke Visser-van den Houdt De Koog, januari 1993. Het is nu werkelijk stil geworden rondom CORNEUS JACOB VAN DER KOOI Hij werd op woensdag 25 november vorig jaar ge cremeerd. Veel mensen hebben blijk gegeven van hun medeleven. Dat heeft ons heel goed gedaan. Wij danken u hier hartelijk voor. Gerard, Hansje, Nelymart, Marguerite en Flip Kees, Aaf, Rosalie, Charlotte, Steven, Thérèse en Ruben. Trots en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze dochter Kerstin 18 januari 1993. Bert en José Wit-Dijker Aak 104, 1771 GJ Wieringerwerf. Onze trouwdag. Uw belangstelling in welke vorm ook, was in één woord GEWELDIG. Henk en Caecilia Roeper Gevr. een seizoenplaats voor toercaravan, camping of bij de boer. Tel. 12049. Uitverkoop boutique „déjè- vu". Kleding halve prijs! T.k.a: zeer goede houtkachel: Cox Stove. Tel. 13861. T.k.. VW Transporter pick-up, dubb. cabine, diesel, 1984, ƒ4000,-. Tel. 13666. Barhorst Meubelhandel hou ten ledikanten 80x190 en 90x200; slaapbanken; sa lontafels; witte eetkamerta fels; grenen stoelen; bank stellen; houten klap- stoelen; grijs-zwart berg meubel; eiken tafels en nog veel meer. Maricoweg 2a. Tel. 12381-13055. Uitverkoop boutique „déjè- vu". Krankzinnig lage prij zen! zie onze uitverkoop etalagesl Zoekt u hulp in de huishou ding of iets dergelijks voor 1 ochtend in de week in Den Burg? Bel dan 12884 (na 18.00 uur). Gaat u verhuizen of wilt u eens lekker opruimen? Bel dan; Ferry Zwanenburg, 19272 of Anton v.d. Gaag, 19383. T.b.v. de kerkrestau ratie Hoornderkerkja Te koop Ford 1600 (Taunus) motor loopt goed. APK 5-'93, voor loop of sloop, prijs ƒ200,-. Tel 18663. Overhemden, vele verschil lende soorten, print of effen, 25,-. Rabbit Habit. Zaterdag in De Vitamine bron: vers gekookte appel moes, 500 gr. ƒ1,50.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 3