Dieren komen om in vlammenzee TX 19 met averij terug in haven Oudeschild Noordwesterstorm zorgt voor flinke duinafslag 1 107 Cjrocn c2jwartsJ~exels in het L, Blikseminslag Driehuizen: Springtij Beperkte dijkbewaking door waterschap - TUssen dijk en duinenrij rr Containers sigaretten bij paal 27 op strand verder XT IN DIT JNummer frf Gedegen acteerwerk in Oudeschild ïw Bert biedt bloemen bij de boodschappen w Kuiper ten onrechte aangevallen? Stroomstoring door rukwind Reddingvlot spoelt aan bij paal 12 Zware bommen testen Blanke vla 4Ê /A Enkele minuten na de inslag sloegen de vlammen al uit het dak. De stippen op de foto zijn re gendruppels en hagelstenen die weerkaatsen in de flits. Een felle brand als gevolg van blikse minslag heeft zondagavond even na 21.00 uur de stolpboerderij van Adri Zijm in Driehuizen in de as gelegd. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat een veulen, een kalf en twee rammen niet konden worden gered. De bewoners en hun drie kin deren waren op tijd in veiligheid. Het onweer bestond uit slechts enke le klappen, maar dat was al genoeg. De tweede bliksem sloeg in de rieten kap van de boerderij. Aangewakkerd door de harde wind greep het vuur razendsnel om zich heen. Met hulp van enkele toegesnelde bu ren zag Zijm kans het grootste deel van zijn vee naar buiten te jagen. Zijn auto, die hij voor het huis had gepar keerd, viel ten prooi aan de vlammen en explodeerde. Buurman De brandweer rukte met groot mate rieel uit en was snel ter plaatse. Aan gezien de stolp van Zijm niet meer was te redden, werd de aandacht ge richt op de naastgelegen boerderij van Joop Noom. Deze heeft ook een rieten kap en lag precies op de wind. De vonkenregen van de hevige brand sloeg over het huis van Noom, dat met man en macht werd natgehou- den. Brandweer-woordvoerder Marius Banda: „Gelukkig was het onweer gepaard gegaan met een regen- en hagelbui, dus het dak van Noom was door Klaas Bonne In het museum bij de molen Het bolwerk van de jutterij Is het volgens ingewijden Lang niet altijd koek en ei Het juttersvolk is ontevreden Met het huidige beleid En wil de dictatuur van EcoMare In de kortste keren kwijt Want zij trapten toch de vissers Ongepekeld op hun ziel Toen het kanon dat opgevist werd, Niet in goede aarde viel En het financiële plaatje Is niet altijd even rond Maar misschien wordt toch het kruitvat Nog gescheiden van de lont Want wij willen ons museum Toch voor geen miljoenen kwijt Al zwemmen er de laatste jaren Wat vreemde eenden in de bijt En kunnen die zich wel bevroeden Wat ons opa vroeger dacht Als hij langs de vloedlijn doolde In de ruwe donkere nacht En het illustere beeld van Ellen op het rijwiel met de kist Verdween door onderling krakelen Als een schaduw in de mist Maar wie weet, werpt men het strandtouw Toch nog om de rotte kies En waait om 't Maritiem Museum Eerdaags weer een frisse bries. al nat. Het heeft niet één keer vlam gevat." Vuurgloed De vuurzee was zo enorm dat veel bewoners van Den Burg erdoor wer den opgeschrikt. Massaal kwamen Texelaars poolshoogte nemen. De brandweer had er last van, met name bij het uitrollen van de slangen. Enke le nieuwsgierigen versperden met hun auto de weg. De burgemeester kwam zich per soonlijk op de hoogte stellen van de ramp. „Het is afschuwelijk, deze mensen hebben helemaal niets meer", aldus een zichtbaar aangeda ne Schipper. Nablussen Tot half vier is de brandweer aan het nablussen geweest. Een deel van de stal van Zijm bleef behouden. Gepro beerd wordt met hooi en stro wan den te maken, zodat het vee er in kan worden ondergebracht. Zijm en de rest van zijn gezin hebben zolang onderdak gevonden bij buren en heb ben inmiddels de beschikking gekre gen over een appartement bij de familie Bakker van de naburige hoeve „Irene". Experts van de verzekering bezochten gisteren reeds de nog smeulende resten van het gebouw. Ook voor het landschap betekent het een verlies. De boerderij was een fraaie rietgedekte stolp van mogelijk 200 jaar. Het gebouw stond op de monumentenlijst. Afschuwelijk Adri Zijm (46) bevestigt dat het voor zijn gezin een afschuwelijke gebeurte nis is. „Dat kun je je alleen maar voorstellen als je het hebt meege maakt. We hoorden een harde klap en we zaten in het donker, want het licht was uitgevallen. Toen zagen door de ramen buiten een vuurschijn- sel en mijn vrouw rook een brand lucht. Op dat moment begrepen we dat boven alles in brand moest staan en zijn we zo snel mogelijk ge vlucht." Door de blikseminslag was niet alleen De Noordzeekotter TX 19 van de fir ma Krijnen uit Oudeschild heeft gistermorgen vijftig mijl ten westen van Texel zodanige averij opgelopen dat het schip rechtsomkeert moest maken. Met een kromme giek liep de .Elisabeth Christina" gistermid dag weer de thuishaven binnen. De slechte weersvooruitzichten kon den de bemanning van de TX 19 in tegenstelling tot hun meeste colle ga's zondagavond niet van het vissen weerhouden. „Vroeger dacht je er met windkracht 9 niet over, maar de huidige schepen kunnen dat wel heb ben", aldus eigenaar Fup Krijnen, die zelf niet aan boord was. Zondag tegen middernacht verliet de Noordzeekotter de haven van Oude schild voor een reis van zo'n vijftien uur naar de Engelse oostkust voor de vangst op platvis. Even na 9.00 uur gistermorgen kreeg het schip een golf van zo'n zes meter over het dek. Op dat moment voer de TX 19 tegen wind in met half uitstaande gieken, hetgeen gebruikelijk is omdat de me talen buizen anders tegen de mast aan slingeren. Door de kracht waar mee de golf de dertien meter lange giek aan bakboordzijde raakte, knikte deze dubbel. „Tja, zoiets gebeurt wel vaker in de visserij", aldus schipper Zware noordwesterstorm in combi natie met de hoge waterstand heeft de afgelopen dagen flinke schade toegebracht aan de westkust van het eiland. Tussen de Slufter en de vuurtoren verdween over een breed te van gemiddeld veertien meter het opgespoten zand in zee. Het water schap stelde maandag beperkte dijk bewaking in. De storm van vannacht heeft geen schade aangericht. Meetpunten van Rijkswaterstaat re gistreerden bij windkracht acht gistermorgen om 9.20 uur ter hoogte van Oudeschild een waterstand van 2.26 meter boven NAP. Een verho ging van ruim anderhalve meter bo ven het verwachte peil en voor het waterschap aanleiding verscherpt toe te zien op de dijken. Dat gebeurde ruim twee jaar geleden, op 12 de cember 1990, voor het laatst. Twee ploegen van de buitendienst hielden de oostkust van het eiland nauwlettend in de gaten. Het contro- legebied strekte zich uit vanaf de dijk v v- in de Prins Hendrikpolder tot aan De Cocksdorp. De aandacht concentreer de zich vooral op de PH-dijk, die niet is geasfalteerd, het museumdijkje bij Dijkmanshuizen en de gemalen. Vol gens het waterschap was nergens sprake van een alarmere nde situatie. De golfslag of aandrijvende voorwer pen kunnen echter onverwachte schade aan de dijkvoet veroorzaken. Monitor De buitenmensen stonden in directe verbinding met het polderhuis, waarin een controlepost is ingericht. Compu ters van de dienst staan in directe verbinding met een meetnet van RWS. Monitoren tonen actuele gege vens over windsnelheid, windrichting en waterstand. Voor zover bekend hebben de dijken niet geleden onder het natuurgeweld. „Maar schade aan de glooiing kunnen we pas inschat ten bij laag water." Wegens de aan- V Hoog opgezwiept door de noordwester storm beukt het zeewater bij het Jan Ayeslag tegen de duinen de electrische installatie maar ook de telefoon defect geraakt. Ook vanuit andere woningen in het buurtschap kon niet meer worden gebeld. De brandweer werd gealarmeerd vanuit een huis verderop. Niets gered Op het moment van de inslag zat het echtpaar Zijm en de 14-jarige dochter Annemiek in de huiskamer; Evelien Lees verder pagina 2 Jaap Krijnen, die niet onder de indruk lijkt van het voorval. Repareren Van persoonlijk letsel onder de zeven bemanningsleden aan boord van de TX 19 is geen sprake. Het naambord van de „Elisabeth Christina" overleef de de klap echter niet. De materiële schade is niet groot volgens Krijnen. „De kapotte giek is meteen naar Booms Scheepsreparatiebedrijf ge bracht, die de mast dinsdag (van daag, red.) weer bedrijfsklaar kan hebben." Krijnen stelt dat de tijd die door de averij verloren is gegaan, hem méér geld kost. „Maar die proberen we weer in te lopen", aldus de schipper. Hij verwacht vanmiddag opnieuw te kunnen uitvaren. Vertrouwend op de juistheid van gunstige weersvooruit zichten zijn inmiddels ook andere kot ters naar zee vertrokken. houdende storm kan het nog enige dagen duren voordat het water ver genoeg is gedaald om eventuele schade te kunnen vaststellen. Hoewel door de aanhoudende noord westerstorm het waterpeil aan de ho ge kant bleef, kon Rijkswaterstaat Lees verder pagina 2 Twee van de achttien grote contai ners die op de Noordzee van een scheepsdek zijn geslagen spoelden gisteren tegen de avond bij paal 2*7 aan. De strandvonder heeft de con tainers met sigaretten inmiddels ge borgen. De lading is afkomstig van het schip Hamburg Star, dat in zwaar weer on derweg was van IJmuiden naar Ham burg. Op ongeveer elf mijl uit de kust ter hoogte van De Koog, gleden vijf tien kolossale kisten in de woeste golven. Even later, op de positie waar voorheen het lichtschip Terschellin- gerbank lag, verdwenen nog eens drie containers in het zilte nat. Drie exemplaren bevatten een gemengde vracht, eentje was gevuld met auto banden, eentje chemicaliën en de overigen zaten vol met sigaretten. De kustwacht had de verloren lading, die keurig bleef drijven, spoedig in het vi zier en waarschuwde gisterochtend de diverse instanties op Texel, de waarschijnlijke strandingsplaats. Voor jutters is weinig eer aan de strandvondst te behalen want direct nadat de containers aanspoelden, hebben medewerkers van de strand vonderij, politie en de douane erbij post gevat. Eén container is vannacht geborgen met de shovel van Nico de Graaf De tweede container is onder toezicht van strandvonder Jaap Groen vannacht veiliggesteld. Onge veer eenderde van de sigaretten is nat geworden. Wat er met het roo kwaar gaat gebeuren staat nog niet vast. Vijf andere containers van het schip spoelden gisteren aan ter hoogte van Den Helder. Twee andere container strandden op de Vliehors. Een rukwind heeft er in de nacht van zaterdag op zondag voor gezorgd dat De Waal, De Koog, Oosterend en De Cocksdorp twintig minuten zonder stroom zaten. Een beveiliging scha kelde namelijk ineens alle windmo lens uit om te voorkomen dat die over hun toeren gingen. De dieselge nerator kon de plotselinge vermo gensstijging niet aan en schakelde automatisch enkele richtingen af. Binnen twintig minuten had het per soneel van de Pen-centrale de richtin gen weer ingeschakeld. „Een fluitje van een cent", aldus woordvoerder Theo Takes. Bij paal 12 spoelde gisteravond te gen 21.30 uur een grote oranje red- dingvlet aan. Waarschijnlijk is de sloep afkomstig van de Hamburg Star. De wipperploeg heeft de lege dinghy geborgen. De politie die na de melding pools hoogte ging nemen bij Jan Ayeslag, riep de hulp in van de wipperploeg uit De Koog om de vlet te bergen, omdat niet duidelijk was of er men sen in de reddingboot zaten. Het be treft een tamelijk grote sloep, die zichzelf opblaast zodra de rubberboot het water raakt. Door de branding is het dak van de sloep geslagen. De wipperploeg slaagde er in met een tros de boot op het droge te krijgen De dinghy is overgebracht naar het boothuis in De Koog. Ter voorbereiding van de oefening met echte munitie in februari zullen morgen, donderdag en vrijdag al zware bommen („500-ponders") worden afgeworpen boven het militai re oefenterrein op de Vliehors. Dit gebeurt door instructeurs van de Dutch Weapon Instructor Course op de vliegbasis Leeuwarden. Van 10 tot 23 februari is het de beurt aan cur sisten aan deze schiettraining met straaljagers. Of de test deze week doorgaat is afhankelijk van het weer. I M. ADVERTENTIE 9WR Zie voor meer aanbiedingen pag. 6 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10752 DINSDAG 26 JANUARI 1993 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741 Telefax 02220-14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741 Verschijning dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs M8,50 per half jaar. Los H,35 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel uw bezorger. Redactie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99 17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; I N G. bank nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M8,50 per half jaar; Los f1,35 Het laatste stadiumnaast het huis is de brandende auto te zien Er is geen redden meer aan. het riet van de kap is al ten prooi gevallen aan de vlammen.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1