Cjrom kwartsJéxels in het harL, N TEXEL ^g^'93 Rokers slaan hun slag op het Texelse strand TOERIST Zeehonden zwommen in groentesoep Drie containers aangespoeld: Toerist deze zomer naar medische post De Koog ummer wem Wprszel Saai Storm vernielde zeewaterleiding Tijdelijke praktijk ontlast artsen VERDER IN DIT SPECIAL: Texelaars blikken terug op de februariramp w Calluna wil buitenhad Concert Georgische pianist Kampioenen eilandvolleybal sw Henk de Ruiter van ZDH naar Texelse Boys Squash uitwisseling Ruyslaan De Koog krijgt opknapbeurt TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder ran Ook zo benieuwd naar onze kleurrijke vernieuwde uitgave? Nog even geduld.... vanaf 27 maart weet u alles! OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10753 VRIJDAG 29 JANUARI 1993 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy bv., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741 Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741 Verschijning dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs ƒ48,50 per half jaar, Los ƒ1,35. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel uw bezorger Redactie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67 34 60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ48.50 per half jaar; Los ƒ1,35 De Ruyslaan in De Koog wordt dit jaar opgeknapt. Het college heeft voor het gedeelte dat binnen de be bouwde kom ligt ƒ310.000,- uitge trokken. Het staat nog niet vast wanneer de werkzaamheden begin nen, maar het zal niet in het hoofd seizoen gebeuren. Het plaveisel van de Ruyslaan ver keert in slechte staat van onderhoud. In traject vanaf de bebouwde kom tot aan de Badweg (zo'n 1200 meter lengte) zitten kuilen in de weg en de afwatering laat te wensen over. De bestrating en de ondergrond opge knapt worden opgeknapt. Het aan grenzende fietspad, dat twee jaar geleden nog is bestraat, wordt onge moeid gelaten. Vanaf het punt waar op het fietspad afbuigt naar zee, komt langs de weg een voorziening die moet voorkomen dat automobi listen hun voertuig langs de bosrand parkeren. Of dit een betonnen rand wordt staat nog niet vast. Het fietspad vanaf de bebouwde kom tot EcoMare blijft ongewijzigd. was er geen beschadiging ontstaan. Met dit vacuüm-systeem zou een lek leiden tot het aanzuigen van „valse lucht" en zou de inlaat voor langere tijd buiten gebruik zijn. Dat viel ge lukkig mee. De leiding kon na het doorspoelen van de dichtgeslibde bui zen meteen weer worden ingegraven. Vervolgens werd de filter op het inlaat-punt aan de kop van de pier afgekoppeld. In plaats van zeewater oppompen kon de leiding zo vanuit EcoMare worden schoongeblazen. Vandaag zullen de zeehondenbassins worden leeggepompt. Naar verwach ting kan de voorraadkelder vanavond weer met schoon zeewater worden gevuld. IM-ADVERTENTIE 'ZjtarL- Jtrrh ia bit bjn. Drukkerij Langeveld en de Rooy Q Parkstraat 10, Den Burg Ly //K telefoon 02220 - 12741 fax 02220 - 14111 Zeehondenverzorgers Henk Brugge, Rens van der Zwaag en Wiebe Sytsma bevestigen de nieu we koppeling, terwijl de kraan van Dros de leiding verder vrij spit. Te zien is dat de buis in het strandhoofd ligt. Aan de kop van de pier is de water-inlaat en -uitlaat (Foto Frans Hopman) EcoMare heeft het zes dagen moe ten stellen zonder vers zeewater. Af gelopen vrijdag was de leiding, die het centrum met de zee verbindt, bij paal 17 door het stormgeweld bloot- gespoeld en defect geraakt. Door de aanhoudende hoge waterstand was het pas gistermiddag mogelijk de breuk te herstellen. Tot opluchting van de zeehondenverzorgers, wier troeteldieren inmiddels in vervuild groen water zwommen, kon het eu vel snel worden verholpen. Eind vorige week had de woeste branding een gat geslagen achter het eerste strandhoofd („pier") links van de strandopgang. Dit stroomgat sleet verder uit, waardoor de zeewater- inlaat aan de oppervlakte kwam. Door de krachten van water en wind op de hpe-buis (hard poly-ethyleen) begaf een verbindingsstuk het. Hier door kon geen zeewater meer wor den opgepompt en slibden de buis-uiteinden dicht met zand, schel pen, wier en ander zeemateriaal. We gens het ruwe weer was spoedige reparatie niet mogelijk, maar dat gaf geen onoverkomelijke problemen om dat EcoMare beschikt over een wa terreservoir van 250 kubieke meter. Voorrang kregen het aquarium en de schommelt dit jaar rond rond ƒ70.000,-. „In principe is de begro ting sluitend", aldus Eissen. Experiment „Het is een experiment. Als blijkt dat deze periode te kort of te lang is, kij ken we of het volgend jaar anders kan. Maar het moet natuurlijk wel kostendekkend blijven. Van de acht weken dat de post dit jaar is ge opend, kan niet worden afgeweken." Eissen sluit niet uit dat er toch geld op moeten worden toegelegd. „We verwachten een aanlooptijd van zo'n twee drie jaar." Het project heeft volgens de arts al leen kans van slagen als iedereen in De Koog en omstreken eraan mee werkt en dat elke toerist met klach ten zich tot de medische post wendt. Eissen realiseert zich wel dat een deel van de toeristen zich toch tot de vertrouwde huisartsen zal wenden. „Van mensen in Oudeschild verwach ten we niet dat ze naar De Koog gaan." vogelopvang. De zeehonden moesten het tijdelijk zonder verversing stellen. Het anders zo kristalheldere water kreeg binnen enkele dagen een groe ne kleur („groentesoep", aldus de zeehondenverzorgers gekscherend), die deed denken aan het water in de bassins van het oude Texels Museum in de Dennen. Het groene water werd veroorzaakt door een sterke al- gengroei dankzij de hogere concen tratie van uitwerpselen en urine. Overigens werd het bassinwater wel gecirkuleerd en gefilterd; alleen niet ververst. Voor de dieren kon deze si tuatie geen kwaad, al was het na tuurlijk niet ideaal. Reparatie De tijd begon toch wel te dringen, want de watervoorraad strekte slechts tot en met aanstaande zon dag. Gistermiddag kon eindelijk een reparatie-poging worden ondernomen. Met een kraan op rupsbanden van Nic. Dros werd de leiding vrij gegra ven, zodat de kapotte koppeling kon worden vervangen. Het nieuwe exemplaar bleek precies te passen. Grootste zorg was een leidingbreuk of doorgesleten buis in het strand hoofd. Door de enorme krachten wa ren de buizen gaan wrikken, maar dankzij het sterke materiaal (hpe) Het bestuur van de RK kerk heeft in middels toestemming verleend voor de plaatsing van de containers en de aanleg van noodzakelijke voorzienin gen. De containers worden na ge bruik door de verhuurder weer opgehaald. De gemeente zal bij de herinrichting van de Nikadel rekening houden met de bereikbaarheid van de medische post. Een deel van de be staande weg blijft liggen. Eissen verwacht dat de post over drie jaar permanent in het dorpshuis wordt ondergebracht. „Dan kunnen we de praktijk ook op andere tijden in het jaar openen, bijvoorbeeld met Pasen of Pinksteren." Granaten. Op het strand tussen paal 8 en 9 vonden wandelaars dins dag vijf granaten. De vinders maak ten verder melding van een raket met een lengte van zo'n 25 centimeter. Explosieven Opruimingsdienst van de marine zal het wapentuig onschade lijk maken. „Verdorie, ben je nèt gestopt met roken, krijg je dit op een pre senteerblaadje", moppert „lange" Paul Kikkert, terwijl hij helpt de dozen vol sigaretten uit één van de aangespoelde containers te laden. Hoewel de jutters op de loer lagen, kregen zij weinig kans. Hulpstrandvonder Jaap Groen hield de enorme gevaartes samen met de douane vanaf de vuurtoren in de gaten en was maandagavond meteen ter plaatse toen ze strandden. De jutters kwamen echter toch aan hun trekken doordat elders langs het strand dozen met sigaretten aanspoelden. Een derde container belandde op het wad bij de Schorren. De waarde van de lading is aanzienlijk: elke container bevatte tien miljoen sigaretten. danks dat een deel van de lading door water is aangetast. De roo kwaar zat in sloffen, voorzien van plastic verpakking. Terwijl de jutters zich in de duinen la gen te verbijten, hielden Jaap Groen en zijn mannen maandagavond en - nacht de wacht. Besloten werd de gevaartes met hun kostbare lading van het strand te halen. Maar dat kostte veel zweetdruppels in de ijs koude nacht. Eén van de twee oranje containers werd na menige vergeefse poging met twee shovels op een platte wagen geschoven. Voortge trokken door twee tractoren en de twee shovels werd de zware last met veel moeite van het strand gehaald. Omdat het inmiddels al ochtend be gon te worden, werd besloten verde re bergingspogingen op te schorten. Om de jutters geen kans te geven, werd het droge gedeelte van de la ding uit de op het strand achterblij vende container gehaald. Tevens werden de deuren afgesloten en werd er een lading zand voor gescho ven. Het geborgen exemplaar was tij dens de onvrijwillige duik in zee flink gedeukt, maar niet kapot gegaan. Omdat je als TV-maker van het VPRO-jongerenprogramma No madenwilt horen dat het 's winters op Texel ongelooflijk saai is, vind je natuurlijk wel een paar pukkelige pubers die dat graag bevestigen. Dat er ook jeugdige Texelaars zijn die daar heel anders over denken, kwam nauwelijks uit de verf. Zie je wel, typisch VPRO! (Over vooroordelen gespro ken...) Er zijn ook Texelaars die zich nooit vervelen, want die luisteren de héééle dag naar de skennerZij weten precies wat er allemaal gebeurt en waar politie en brandweer snel naartoe moeten. Niks saai! Er op af, plankgas, wie er het eerste is! „Ik was er nog eer der dan de brandweer!" Bravo! Het volledig uitbranden van al je have en goed is waarschijn lijk het ergste dat je kan over komen. Als je geen hulpver lener, brandweer of politie bent, had je afgelopen zondag bij die rampzalig brand bij Drie huizen niets anders te zoeken dan sensatie. En dan diep in je hart blij zijn dat die bliksem jou niet heeft getroffen. Met hon derden nieuwsgierigen de smal le wegen en de zachte berm blokkeren. Prachtig, nogmaals bravo! Donder toch eens op! Laat die mensen hun werk doen. Blijf maar thuis, lekker saai voor de buis... Horszei Haven van Oudeschild: de lading van de wadcontainer wordt op de kade gezet Foto Ben Koning) De medische post voor toeristen die deze zomer van start gaat wordt de finitief gevestigd naast de rooms ka tholieke kerk in De Koog. Vooruitlopend op een permanente huisvesting in het dorpshuis, wordt de artsenpraktijk acht weken onder gebracht in speciaal ingerichte con tainers. Voor plaatsing heeft de gemeente een artikel 17-procedure gestart. De post is een initiatief van de Texelse artsen die daarmee hun eigen praktijken willen ontlasten. De medische post in De Koog zal ge opend zijn van 28 juni tot 28 augus tus. Voor die periode heeft de Stichting Medische Post De Koog vier containers gehuurd met een ge zamenlijke oppervlakte van ruim ze ventig vierkante meter. De containers worden ingericht als een complete huisartsenpraktijk, waarin de service aan patiënten vergelijkbaar is met de bestaande praktijken. Ook de behan- delingskosten zijn gelijk. Voor de be zetting van de artsenpraktijk worden tijdelijke krachten in dienst genomen. Wens De medische post is al jaren een wens van de Texelse artsen, die de zomerse drukte bijna niet meer aan kunnen. De medische post betekent voor de artsen een vergroting van de capaciteit met zestig patiënten per dag, die er volgens de artsen in de huidige situatie niet meer bijkunnen. „Dit is de enige oplossing die onze praktijken toegankelijk houdt voor spoedeisende gevallen", aldus K. Eis sen, voorzitter van de stichting. Ook de ziektekostenverzekeraars schaar den zich achter het initiatief. Op aan drang van de Texelse artsen stelde de gemeente zich vorig jaar garant voor de exploitatie van de medische post. De begroting voor de medische post (Foto Annemiek Boon) Texelse strand lagen was een verras sing. Berichten dat ook een bak met chemicaliën (musk xyleen) overboord was gegaan, werden later door de kapitein van het schip ontkracht. Hollywood De containers bleken geladen met si garetten van de merken „Pall Mali" en het minder bekende „Hollywood". De waarde loopt in de tonnen, on- Opengebroken Dinsdagmiddag werden de droge do zen met sigaretten uit de geborgen container gehaald en opgeslagen in een schuur in De Cocksdorp. De con tainer met het natte deel van de la ding werd met een kraan van Meyert Boon Systeembouw op het weitje aan het Keidelplein gezet. Volgens kraandrijver Bart Boon woog het ge heel nog meer dan de geschatte tien ton. „Het ging maar nèt." Een optocht bestaande uit twee sho vels, twee tractoren waarvan één met wagen en de kraan, begaf zich vervolgens naar het strand. Daar Lees verder pagina 5 Het strand lag bezaaid met pakken sigaretten. De berging van de twee containers bij paal 27 verliep niet van een leien dakje. Maandag tegen 17.45 uur wer den ze door de zee hoog op het strand gezet. Nadat het water zich had teruggetrokken werd de lading geïnspecteerd. Bekend was dat de achttien containers die van het dek van de „Hamburg Star" waren gesla gen, waren geladen met gemengde vracht, sigaretten en autobanden. Welke van deze goederen op het

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1