De ramp MTexels ai SÜTexels I A l TEXELSE COURANT Schulpengat maandag weer in de vaart r „De Kogerslag" gestart met 71 leden Slinkse reclame-actie Werken met klei Muziekcafé Scholieren landbouw- en huishoudschool hielpen bij schoonmaak VRIJDAG 29 JANUARI 1993 VERVOLG VAN PAGINA 8 Eendrachtdijk om 8.15 uur zijn be zweken. De totaal zeven personen tellende familie had het zicht erop vanuit de bedrijfswoning in de zuid oostelijke hoek van de polder. Piet: ((0m half acht zaterdagavond werden we opgeroepen om te helpen omdat de dijk gevaar liep. We hielpen bij Zeeburg het eerste gat dichten". Om half zeven zondagochtend zag het er zo slecht uit, dat begonnen werd met de ontruiming van gebouwen. Zakken haver werden geladen op de vrach tauto waarmee de net met zijn trans portbedrijf begonnen Arie Koopman uit Oosterend te hulp was geschoten. Machines werden naar de dijk gere den en vee werd losgemaakt en naar de Noorderdijk gedreven. Intussen liep de polder vol. De laatste koeien die werden afgevoerd liepen al door het water. Piet Bekker: „Toen hebben we thuis beddegoed en andere spul len bij elkaar gepakt en zijn de dijk opgegaan. Het was het laatste mo ment want het water kwam toen hard opzetten en het bruggetje over de sloot spoelde weg, vlak nadat er over waren gegaan". Maandag komt het Teso-veer Schul pengat weer in de vaart. Het schip heeft een onderhoudsbeurt gehad, 's Middags wordt een begin gemaakt met de ingrijpende renovatie van de andere boot. Om ongeveer kwart voor tien, dus la ter dan de normale afvaarttijd, vaart de Molengat maandag voor de laat ste keer van Den Helder naar Texel. De boot zal rond 10.15 uur op Texel afmeren. De Schulpengat pikt om 10.05 uur de normale dienstregeling op. Na het uitladen zal de Molengat wor den afgemeerd aan de onderhoudska- de. Verolme Scheepswerf uit Heusden zal op Texel het passagiers- dek herinrichten. Behalve de salons worden ook de toiletten gemoderni seerd. Tevens worden verblijven voor minder validen gemaakt op de rijwiel- dekken. Het werk zal ongeveer zes weken in beslag nemen. Reddingvlot. De lege dinghy die maandagavond aanspoelde bij Jan Ayeslag is afkomstig van een produk- tieplatform van Placid International Oil Ltd. uit Den Helder. Dat ontdekte strandvonder Klaas Uitgeest, die bij bij paal 22 een overlevingspakket van hetzelfde vlot aantrof. Het platform ligt zo'n elf mijl uit de kust van De Koog, dicht bij de plek waar de Ham burg Star maandag de containers verloor. De bemanning van het plat form was hiervan getuige. De strand vonder wil zijn vondst aanbieden aan het Juttersmuseum. Maaltijden. De gemeente geeft jaarlijks ƒ3000,- extra subsidie voor het vervangen van de piepschuim boxen waarin de warme maaltijden van Tafeltje Dekje worden vervoerd. Dorpshuis De Waal. De overdracht van dorpshuis De Wielewaal aan de gemeente wordt dinsdagavond offi cieel in De Waal bekrachtigd. De no tariële akte van het multifunctionele centrum passeert bij aanvang van het jaarlijks overleg tussen dorpscommis sie van De Waal en het college van b en w. Deze bijeenkomst begint dins dagavond om 19.30 uur in De Wiele waal en is openbaar. Meester C. P. Laan. met menig glijpartij als gevolg. De jongens en meiden hadden veel lol, maar met één geintje haalden ze zich de woede van loonwerker Kees „van Corrie" Keyser op de hals. In één der lunchpauzes kon een knaap de verleiding niet weerstaan Keysers tractor aan de gang te krijgen. De jongen draaide echter de motor in de prak. „Wie het gedaan heeft, weet ik niet meer, maar we hebben de zaak in de minne kunnen schikken." Naast de bewoners zelf hielp ook de brandweer met water wegpompen en schrobben. De grote schoonmaak verliep voortvarend. Vrijdagmiddag was de klus geklaard. Laan herinnert zich dat pas die dag bij Van Strien voor het eerst de kachel aan kon. „De gedupeerden waren heel dank baar", zegt Laan. „Rutten bood ons een etentje aan, maar dat hebben we afgeslagen. We deden het uit menslievende hulp, niet om er iets aan over te houden." Kantklossen Ook zijn echtgenote mevrouw G. Laan-Kistemaker liet zich niet onbe tuigd. Zij verzorgde is samenwerking met de Plattelandsvrouwen een de monstratie kantklossen, waarbij geld werd ingezameld voor de getroffenen van de Watersnoodramp in Zeeland en Zuidholland. Kantklossen was een onbekende vorm van handwerken op het eiland, maar was vanaf dat mo ment populair. Veel Texelse dames volgden het voorbeeld en later pikte de Stichting Texelse Folklore het kantklossen op. Na gedane arbeid gingen de jongens en meisjes met z'n allen op de kiek. Geheel links staat meester Laan look in werkkledij) en in de midden juffrouw Van der Meer (met sjaal, rechts naast meisje met bezem). De foto werd gemaakt door polder-rentmeester Swama De nieuwe tennisvereniging „De Ko gerslag" is aan de slag. Dat bete kent dat De Koog na vele jaren een zelfstandige tennisvereniging heeft. De eerste ledenvergadering is 18 ja nuari gehouden en er zijn nu 71 le den ingeschreven. Het bestuur bestaat uit Theo van Veen (voorzitter), Marjan van Aken De politie waarschuwt ondernemend Texel ervoor dat een landelijk recla mebureau probeert op slinkse wijze advertenties te plaatsen in het Hand boek voor Toeristisch Nederland. Zon der toestemming van een ondernemer wordt diens bedrijf ver meld in het Handboek, waarna de re kening wordt gestuurd. Met deze weinig verheffende methode was dit reclamebureau al eens in het najaar van 1991 actief op Texel. Ditmaal stelde een campingbedrijf de politie op de hoogte. De cursus „Werken met klei" van Nesrin During begint op vrijdag 5 fe bruari. Men leert in de cursus ver schillende technieken, zoals handvormen, glazuur bereiden tot hetmaken van een eenvoudige houto ven om mee te stoken. De cursus omvat tien lessen en wordt gegeven op vrijdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur in OSG De Hogeberg. De kosten, inclusief materiaal bedragen ƒ110,-. Voor inlichtingen en opgaven: Nesrin Durin, tel. 18879. (secretaris), Nel Rommel (penning meester), Jan van der Meer en Atie Groot-Voorman. Nog meer leden zijn welkom. Zij kun nen zich aanmelden bij Nel Rommel, telefoon 17352 of Marjan van Aken, telefoon 17518. De eerstvolgende ledenvergadering wordt gehouden op 22 februari om 20.00 uur a.s. in sport- en evene mentenhal 't Stappeland. Jongerensociëteit Time Out in Den Burg staat zondagmiddag in het te ken van popmuziek. Tijdens dit mu ziekcafé, dat voor de derde maal wordt georganiseerd, zijn diverse ac tiviteiten voor jong tot oud te bele ven. Rode draad van deze middag is de „zeskamp". Te beluisteren valt een muziekuitvoering, de eerste zeskamp opdracht. Ook voor degenen die niet zelf meedoen kan dit een aardig on derdeel zijn. Overigens is deelname nog steeds mogelijk. Zondag worden tevens de nieuwe zeskamp opdrachten verstrekt. Het programma vermeldt voorts een prijzenslag voor vier willekeurige bezoekers. Tussen door is er Texelse (tape)muziek, een akoestisch optreden van de band No thing to Lose en misschien nog vi deo's van Texelpop. De toegang is gratis, ledereen die met muziek bezig is of er belangstelling voor heeft is welkom vanaf 14.00 uur. Voetbal. Juniorenteams De Koog C1 en Texelse Boys C2 voetballen za terdag om 12.00 uur tegen elkaar. De wedstrijd wordt gespeeld in De Koog. Om 14.00 uur treedt De Koog zat. aan tegen SC Castricum. Zondag om 12.00 uur treffen de juniorenteams De Koog C1 en Texel Cl elkaar in De Koog. Het gat in de Eendrachtdijk is bijna dicht. Met kruiwagens wordt van beide kanten grond aangevoerd. MBMWMtKtWWM UiHituwivsini irc wufii curtf WTNH USTJ jAi ««"Wn ',p jc inm Vur ti.tv - viruTfpNioA n» Hondje In de haast was vergeten het hondje Pukkie mee te nemen. Die bleef ach ter in huis, waar het water steeg tot 1,70 meter. Het beest bleef in leven I door op de tafel te gaan zitten. Die I tafel bleef drijven als een vlot. Pukkie bleef ongedeerd en sprong vrolijk te- voorschijn toen mensen het huis in- f gingen nadat het water was gezakt, f; Zijn verhaal wordt bevestigd door Jan r Rutten. Hij vertelt dat het polderop- zichter Louis van Hoorn was die za- »L terdag kwam waarschuwen dat het Ij critiek zou worden en dat er mensen I naar de dijk moesten. Een probleem j was dat er tekort aan zakken was, zodat overgeschakeld werd op aar- Ij dappelzakken. Zondagochtend werd al gauw duidelijk dat de toestand on- I houdbaar was. Het lukte om tijdig W bijna al het vee (30 koeien plus jong- vee) los te snijden en in veiligheid te brengen, maar toch verdronken nog I enkele kalveren, zeugen en biggen. I Door het zout en structuurbederf I kwam er kort na de ramp weinig te- m recht van landbouw in de polder. De I teelt van gerst werd in het eerste sei- I zoen na de ramp een mislukking. Het B tweede jaar konden al weer bieten I worden geteeld en na een, jaar of drie L lukte het ook weer met de aard- li appelen. Noodherstel - In de eerste weken van februari werd f het noodherstel zo snel mogelijk uit- I gevoerd, met inzet van hulpkrachten h van buiten Texel, waaronder marine- ft mensen uit Den Helder, vrijwilligers I uit Sneek en arbeiders van de DUW I (Dienst Uitvoering werken). Toerisme... Bij de VVV realiseerde men zich met I schrik dat het buitenland de indruk had gekregen dat Nederland min of meer van de kaart was geveegd. Ge- I vreesd werd dat Texel daardoor veel fj toeristen zou mislopen. Directeur G.W. Oskam wilde daarom elke mo gelijkheid aangrijpen om duidelijk te I maken dat het allemaal best meeviel, y, maar dat zou weer een nadelig effekt kunnen hebben op de stroom geld en i; hulpgoederen die vanuit het buiten land op gang was gekomen. I Gestreefd werd daarom naar „rusti ge" berichtgeving en dat resulteerde l' in het meewerken aan radioreporta ges, ijlings aanpassen van de VVV- krant waarin werd duidelijk gemaakt L dat toeristisch Texel nog compleet cl was en het geven van causerieën I voor ANVV-informatrices. Koningin Vrijdag 13 februari kreeg Texel be zoek van koningin Juliana en prins Toen de Eendracht-polder eind fe bruari weer droog was, konden de bewoners terug naar hun woningen. Het binnengedrongen zeewater had echter een enorme ravage aange richt. De getroffen families Rutten en Van Strien stonden voor een vre selijk karwei, maar vele handen maakten licht werk. Zij kregen hulp van jongens en meisjes van de landbouw- en huishoudschool, die de huizen en schuren binnen vier da gen weer bruikbaar maakten. Organisator „meester" C.P. Laan, oud-hoofd van de Texelse landbouw school, weet zich de gang van zakei nog exact te herinneren. „De rent meester van de polder, de heer Swa ma, had de gemeente om hulp gevraagd bij het schoonmaken van de ondergelopen gebouwen. Bij de gemeente dacht men aan het inzet ten van scholieren, waarna ik op 28 februari 1953 een telefoontje kreeg." „Maandag 2 maart ben ik samen met juffrouw Van der Meer, de direc trice van de toenmalige huishoud school, poolshoogte gaan nemen. In een auto met chauffeur gingen we naar het rampgebied. In de twee boerderijen was het een grote bende. Schutten van varkenshokken lagen in de woonkamers en de vloer was be dekt met een vieze laag slib." Meester en juf bedachten die middag hoe het werk moest worden aange pakt. De volgende ochtend om half negen verzamelden de hoogste klas sen van beide scholen bij de huis houdschool, voorzien van werkkleding, schoonmaakspullen en een lunchpakket. Per (gratis) Teso- bus vertrokken ze naar het noorden van het eiland. „In de bus was het volle bak. De meiden zaten bij de jongens op schoot. Het kwam maar weinig voor dat er gezamenlijk iets werd ondernomen. De samenwerking beviel zo goed, dat we later in het zelfde schooljaar het eerste „aardappel-diner" organiseerden voor de leerlingen van de hoogste klas sen", vertelt meester Laan. De meisjes maakten het woongedeel te schoon, terwijl de jongens het vui le werk in de schuren en op de erven opknapten. Behalve de boerderijen van Rutten („Irenehoeve") en Van Strien („Zeeburg") werd ook een schuur in het noorden van de polder onder handen genomen. De dikke laag slib maakte de vloer spiegelglad, Bernard. De koningin werd in Den Helder opgewacht door burgemeester C. de Koning en kwam met de veer boot Dokter Wagemaker. De prins ar riveerde in een door hemzelf bestuurd Beaver vliegtuig en werd op het besneeuwde vliegveld verwel komd door wethouder Sieme de Waard. Juliana bekeek de zwaar gehavende dijk bij de oostersluis, nam de enor me kustafslag bij de vuurtoren in ogenschouw, had in hotel Texel een ontmoeting met de nabestaanden van de omgekomen Texelaars en liet zich in een door Nan Roeper bestuur de jeep naar het gat in de dijk van de Eendracht brengen. Daar maakte ze geen gebruik van het voor haar gemaakte stro-pad maar liep dwars door de greppels. Bij het gat was ze geruime tijd geanimeerd in gesprek met Jaap Boon uit Het Noorden. Boon, nauw betrokken bij het herstel werk dat op 9 februari onder auspi ciën van de firma Daalder was begonnen, beschouwt dit als een van de mooiste momenten van zijn leven. Dijk dicht Dezelfde Boon hees op 25 februari de driekleur, want toen was de dijk gesloten. De mensen van Daalder hadden van beide kanten naar elkaar toegewerkt. Het laatste stukje water werd gedempt met hulp van twee zolderschuiten die ervoor werden ge legd en 40 m3 klei losten. Hoewel spoedig na de februariramp het Delta-plan werd gelanceerd met de bedoeling dat een dergelijke ver schrikking zich nooit meer zou herha len, duurde het toch nog een kwart eeuw voordat de oostelijke zeewering van Texel echt veilig was. In 1961-62 werd de dijk van de PH-polder ver zwaard, met zand dat vrij kwam bij het graven van de veerhaven van 't Horntje. Onrust ontstond toen er ver volgens een paar jaar helemaal niets gebeurde. In De Cocksdorp werd on der leiding van Jaap Westdorp een actiecomité actief. De publiciteit werd gezocht en er kwam een de monstratieve vergadering in de kanti ne van de Sluftervallei, waarbij vooral werd gewezen op het gevaar van de veel te zwakke Eierlandse zeedijk. Of het daardoor kwam viel niet te bewij zen, maar met de verzwaring van die dijk werd in 1967 begonnen. Ook de westdijk bij Oudeschild werd veilig gemaakt. Toen gebeurde er weer een tijd niets en opnieuw kwam de bevol king in actie. Directe aanleiding was de stormvloed van 3 januari 1976 die veel leek op die van 1 februari 1953. Het liep goed af, maar velen waren woedend, temeer daar de vertraging te maken leek te hebben met gehar rewar over het tracee van de nieuwe dijk. Natuurbeschermers wilden voor komen dat de diverse vogelgebieden langs de dijk zouden verdwijnen. En kele weken later trokken massa's Texelaars naar Den Haag en zorgden daar voor een indrukwekkende de monstratie. Meegevoerde leuzen zoals „Geen gezeik, omhoog die dijk" lie ten overigens niets te raden over. Nu kwam de vaart erin, elk jaar werd op nieuw een dijkvak aangepakt: in 1977 de ijsdijk, in 1978 de oostdijk, in 1979 de zeedijk van het Noorden en in 1980 als laatste de zeedijk van de Eendracht... Het monumentje op de dijk dat de namen van de zes slachtoffers in herinnering houdt. Het werd in opdracht van het waterschap uit bazaltblokken gemetseld door steenzetter Klaas Kalf. Maandag a.s. om 10.00 uur wordt hier een herdenking met kranslegging gehouden. Voor deze herdenking is niemand speciaal uitgenodigd, leder die er behoefte aan heeft is welkom. De vlag in top op de dijk tussen de Eendracht Iachtergronden Het Noorden. Te zien is de kistdam die na de doorbraak werd aangebracht omdat deze binnendijk nu wa- terkerend was geworden en bij doorbraak een ramp zou veroorzaken in Het Noorden. Glorieus moment. De dijk is dicht, maar het zou nog vele jaren duren voordat de he le oostelijke zeewering van Texel op delta-zwaarte was gebracht.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9