Von Sion voor Wampex en zusters Sint Jan Hoe gaat het met het Kenia-project? Rommelige uitreiking in kille zaal 5 Agenda .TEXELSE^? COURANT CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- [(ÉRKiwoiVi Stichting Horeca Onderwijs Avond over de ideale houding op de fiets Sigaretten gestolen DINSDAG 2 FEBRUARI 199 De zusters Arnulfa. Arsène en Nicolina (hier geïnterviewd door presentatrice Noortje Roll) met bloemen en welzijnspenning. IFoto s Frans Hopman) Hoe lok je de winnaars van de Texelse welzijnsprijs Dubbele von Sion naar de uitreiking? Voor het verzinnen van een adequate smoes moest het SOW-bestuur dit keer helemaal omzichtig te werk gaan nu de uiterst inventieve Wampex-organisatie de hoog ste eer te beurt viel. Geheel in stijl van de jaarlijkse Weekend Amphibische Expeditie werden de Wampexers door de politie in de boeien geslagen en een uur op water en brood gezet, zodat zij niet aan hun vonnis" konden ontkomen. Voor de komst van de andere win naars, de zusters Arsène, Arnulfa en Nicolina, had de organisatie met succes pastor Kolkman ingescha keld. ,,De pastor vroeg of we van avond hier wat wilden komen vertellen over de kledinginzameling. Ik vermoedde dat er wat anders aan de hand was, maar evengoed is dit een verrassing", onthulde zuster Ar sène tegenover presentatrice Noortje Roll. De uitreiking van de twee wel- zijnspenningen was het hoogtepunt van een rommelige avond. Belichting en geluid haperden regel matig, de publieke belangstelling was niet groot, de programmering wissel vallig en tot overmaat van ramp had de verwarming het begeven. Deze omstandigheden maakten de heringe- bruikname van de grote Lindeboom zaal niet tot een onverdeeld succes. Toch viel er het nodige te genieten. Het intro beloofde veel moois: knal lende muziek en twee tuilen Dubbele von Sion-narcissen plus penningen uitdagend in de spots op het podium. Het vervolg was vrolijk met het kin derkoor van de Texelse Muziek- en Dansschool onder leiding van Betty Bakker. Een omvangrijke groep jon gens en meisjes van acht tot en met tien jaar zong met volle overgave en kele liedjes. Het aanstekelijke ,,Oh Waterlooplein" zelfs twee keer, waar van de laatste maal als toegift. Meria Zegel, Frida Buijsman en Mirre Val kenburg vertolkten, kennelijk zonder een greintje plankenkoorts, een solo. Leidster Betty Bakker heeft het 39 kinderen tellende koor in september onder haar hoede gekregen en werkt nu toe naar de grote muziekschool uitvoering op 3 en 4 april. Ingetogen Prettig in het gehoor liggend waren de optredens van het combo Small Buzz, bestaande uit de gelouterde muzikanten Jaap Dros, Rikus Kloosterhuis, Jan Kühne en Niels Le- ly. Met hun ingetogen vertolkingen van popklassiekers vulden zij het pro gramma op aangename wijze Van geheel andere strekking waren de spreekbeurten van acteur Aris van Zeijlen, wethouder Tine Krijnen en theater-exploitant Cor van Heerwaar- den. Voor hun visie op het Texelse culturele leven zie het artikel elders in deze krant. Drie leden van Toneelgroep Ooster end, Ina Schrama, Karin Nauta en Je roen Nauta, geregisseerd door Els Whyte, voerden voor de derde keer in korte tijd dezelfde eenacter op. Na tweemaal het intieme podium van Klif 12 was het grote Lindeboom toneel even wennen. De spelers slaagden er echter goed in spanning op te bouwen en tot het eind toe te bewaren. Hoewel het spel van prima gehalte was, paste het stuk niet in een feestelijk Von Sion-programma. Zusters De drie zusters van Sint Jan kregen de Dubbele von Sion volgens SOW- voorzitter Klaas Veenbaas voor hun „internationale welzijnswerk". Hij doelde daarmee niet op de verschil lende nationaliteiten van de zusters (Frans, Duits en Nederlands), maar op het grensoverschrijdende karakter van de kledinginzameling. Er zijn rechtstreekse contacten met landen in Oost-Europa en Afrika. Vooral de missiezusters van de Orde van de Al lerheiligste Verlosser, waartoe de drie Texelse zusters ook behoren, in An gola kunnen op de hier ingezamelde kleding rekenen. Daarnaast werken ze mee aan het welslagen van inci dentele acties, zoals drie jaar geleden voor Roemenië en vorig jaar voor de asielzoekers in De Koog. De inzame ling, waarmee ze al minstens 25 jaar bezig zijn, geniet bekendheid over het hele eiland. Dagelijks komt kleding, schoeisel en lompen binnen, soms met zakken tegelijk. Ook zijn ze een welkom adres voor kledingzaken die met de restanten van de uitverkoop altijd bij de zusters terecht kunnen. Elke drie weken (of twee als er veel is) komt een vrachtwagen om de twee drie ton opbrengst op te ha len. Dagtaak Zuster Arnulfa en zuster Arsène heb ben een dagtaak aan de kleding. „Wij twee komen alleen thuis om te eten", grapt Arnulfa. Zuster Nicolina wast het binnengebrachte goed en is daarnaast belast met de kerkvoorzie- ning in Sint Jan. Maar daarnaast ver richt het drietal nog tal van andere werkzaamheden, zoals het verzorgen van planten en het halen en brengen van de bewoners naar de gezel- schapsruimte. Ze zijn actief van 's morgens vroeg tot halverwege de avond en cijferen zichzelf volledig weg. De zusters waren erg in hun sas met de welzijnspenning. „Nee hoor, we vinden dit niet overdreven. Het is een hartstikke mooie waardering." Het winnende Wampex-vijftal (mede organisator Swier Oosterhuis ontbrak wegens werkzaamheden in het bui tenland! was „gearresteerd" in theater-restaurant Klif 12, waar ze zogenaamd een diner zouden krijgen, aangeboden door de deelnemers. De ze opzet was té doorzichtig, maar besloten werd geen tegenzet te doen en gewillig de festiviteiten te onder gaan. Nauwelijks hadden ze het voorge recht achter de kiezen, of de vijf werden in het politiebusje geladen en naar de cel in Den Burg vervoerd. Daar wachtte hen water, brood en mens-erger-je-niet. Ongezien wisten de delinquenten nog een handdoek buit te maken, die na afloop in De Lindeboom met een vette grijns werd teruggegeven aan politieman Jos Ber- bée. „Bijna hadden we de sleutel van de cel nog te pakken ook....", on derstreepte André van der Vliet de vindingrijkheid van de Wampex- organisatie. Zwaarste straf In De Lindeboom werd het vijftal in het verdachtenbankje gezet. Zij wer den aangeklaagd door de groep die al enkele jaren achtereen de Wampex weet te winnen. Albert Hoven, Gert Pansier en Andrew Albers beschul digden de organisatie van psychische ontwrichting, gevaar voor de openba re orde en verkeersveiligheid, onge wenste intimiteiten (deelnemers uit de kleren) en het verstrekken van mensonterende opdrachten. Rechter Klaas Veenbaas gaf de kla gers hun zin en sprak de aller zwaarste straf uit: veroordeling tot de Dubbele von Sion. De „veroordeelden" dreigden in hun dankwoord de deelnemers terug te pakken door de datum van de ko mende Wampex geheim te houden De geboeide Wampex-organisatoren broederlijk in de politiecel, in afwachting van voorgeleiding in hotel De Lindeboom. Ze waren door de politie opgepakt toen ze zaterdagavond nietsvermoedend in theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn zaten te eten. Het vijftal werd beschuldigd van ver storing van de openbare orde en zou later in De Lindeboom worden ..veroordeeld" tot de Dubbele Von Sion. V.l.n.r. Jitze Beintema. Marjan van der Werff. Piet Keijzer. Kees Jaap Harting en André van der Vliet. Swier Oosterhuis ontbreekt wegens werk in het buitenland. iFoio Horry de Groofi I M ADVERTENTIE Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in Utrecht, Zeist, Amersfoort, Hilversum, Almere, Amsterdam, Purmerend, Zaandam, Alkmaar, Hoorn, Den Helder, Texel, Haarlem, Hoofddorp. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295,- Men kan zich nog aanmelden Lagere school als vooropleiding is voldoende Het examen is op 2 juni De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd Sommige hebben in hun achter hoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijt(je) te beginnen Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine etc. beheren De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Postbus 1161, Breda. Tel. 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF Door een correcte fietshouding kun nen blessures worden voorkomen en prestaties worden verbeterd. Voor de juiste afstelling zijn enkele vuistregels, maar de goede „zit" verschilt per individu. Texelaars die regelmatig de racefiets pakken, kun nen hierover meepraten. Vrijdag 5 februari kunnen zij in discussie gaan met deskundige Hay Jansen, die vanaf 20.00 uur in de kantine van Texelse Boys op dit onderwerp in gaat. De bijeenkomst is bedoeld voor alle actieve fietsers, maar ook voor een ieder die in het onderwerp is geïnte resseerd. Behalve voor degenen die in wedstrijd- of verenigingsverband fietsen, kan de avond ook leerzaam zijn voor Texelaars die op fietsvakan tie willen gaan en voor trimmers. De avond is georganiseerd door Ran Tweewielers in Den Burg. Spreker Hay Janssen is mede-ontwerper van het BioRacer meetsysteem, een me thode waarmee met behulp van de computer de goede fietshouding wordt bepaald. BioRacer houdt zich onder meer bezig met de ontwikke ling van fietsframes. Op 5 februari houdt Janssen eerst een inleiding van drie kwartier. Titel hiervan is „De zin en onzin van een goede houding op de fiets". Na de pauze is er gele genheid tot vragen stellen en discus sie. Belangstellenden kunnen een toegangskaartje afhalen bij Ran in de Gravenstraat. Dinsdag 2 februari Om 14.30 uur heeft de Oudere Doopsgezinde Zusterkring een bijeenkomst in het zaaltje bij de kerk. Spreekster is mevrouw A. van der Eijk-Bierens. Het college van b en w heeft in dorpshuis De Wielewaal een openbare vergadering met de dorpscommissie van De Waal. Tevens overdracht van De Wiele waal aan de gemeente. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Fried green tomatoes". Woensdag 3 februari In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur „Asterix en de knallende ketel" en om 20.30 uur „Fried green tomatoes". Donderdag 4 februari Om 19.30 uur in het Koffiecen- trum in de Weverstraat: Mah jong (chinees spel) voor begin ners en gevorderden. Toegang gratis. Vrijdag 5 februari In de kantine van Texelse Boys begint om 20.00 uur een lezing met discussie over de zin en on zin van een goede fietshouding. Spreker is Hay Janssen. Wie ko men wil moet vooraf een entree kaartje halen bij Ran Tweewielers in de Gravenstraat. Hoogwater Oudeschild Di. 2 01.45 en 14.10 u. Wo. 3 03.28 en 16.16 u. Do. 4 05.30 en 18.16 u. Vr. 5 06.34 en 19.15 u. Za. 6 07.50 en 20.15 u. Zo. 7 08.44 en 21.05 u. Ma. 8 09.56 en 21.56 u. Di. 9 10.46 en 22.46 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 7 fe bruari om 8 08 uur en gaat onder om 17.37 uur. 7 februari volle maan; 8 fe bruari springtij. In juli '93 reizen we af naar Kenia, waar we in de binnenlanden een schooltje gaan bouwen. Op het mo ment is het wat onrustig in Kenia. De presidentsverkiezingen die in een broeierige atmosfeer plaatsvonden zijn gelukkig zonder al te veel ge weld achter de rug. Maar nu lijdt vooral het noorden van Kenia onder de problemen en onrust die zo'n half miljoen Somalische vluchtelingen (waaronder de beruchte gewapende benden) met zich mee brengen. Gelukkig ligt de plek waar wij het schooltje bouwen een flink stuk zuidelijker, in het midden bij Isio- lo in de buurt van Mount Kenia. Al f20.000 Het gaat goed met onze aktie. Velen zetten zich in om van het projekt een succes te maken. Op dit moment hebben we al ruim f20.000,- gulden bij elkaar. Maar dit bedrag zal toch minstens moeten verdubbelen willen we alle kosten van het projekt dek ken. De deelnemers, bijgestaan door en thousiaste familieleden en vrienden, doen wat ze kunnen om het benodig de geld bij elkaar te brengen. Zo wer den afgelopen zaterdag appartemen ten voor personeel bij het bollenbe- drijf van Wim Trap in Oosterend schoongemaakt. Deze schoonmaak- aktie leverde toch weer wat op voor het goede doel. Anderhalve dag werd de koek en zopie-tent bij de ijsbaan „bemenst". Langer mocht de ijspret en onze pret helaas niet duren. De kosten moeten nog van de baten worden afgetrokken maar de op brengst zal toch wel rond de f700,- liggen. Toch weer mooi meegeno men! Voor de verkochte dranken en spijzen willen we nog hartelijk een aantal sponsors danken: Slagerij Dros, Buurtwinkel Ria Trap en Super markt G. Koot. Kaarten en koeken Links en rechts worden door de deel nemers pakjes met zeven kaarten (met foto's van projekten van World Servants) verkocht. De pakjes kosten slechts f5,-en daarvoor hebt u leuke kaarten die u voor allerlei „bood schappen" kunt versturen. Bij alle ke- niagangers kunt u ze kopen! Op de OSG „De Hogeberg" in Den Burg verkopen deelnemers in de pauzes ei gengemaakte „Keniakoeken". Ze schijnen zo lekker te zijn dat de pro- duktie de vraag niet kan bijhouden. Het heeft al meer dan f400,- opge bracht! In de bloemenwinkel van Kor- tenhoeven aan het Schilderend in Den Burg is men kreatief bezig om klanten te wijzen op ons projekt. In slagerij Dros in Oosterend staat nu een tafel waar u diverse eigenge maakte leuke dingen kunt kopen, zo als allerlei leuke kaarten en surprises uit hout. Oppas? Ook van de oppascentrale wordt goed gebruik gemaakt. Wie een goe de oppas zoekt, kan bellen naar Mir jam Joustra, nummer 18440. Voor Den Burg kunt u ook Louise Korten- hoeven bellen: 12006 Voor de omge ving van 't Horntje en Den Hoorn: Tanja Terpstra tel. 19527. Bel wel ruim te voren, zodat de oppascentra le tijd heeft om uw gevraagde oppas te regelen. Dia-avond Op zaterdag 6 februari zal mevr. Buijs uit Abcoude een presentatie houden over Kenia met dia's. Zij heeft in Ke nia in de gezondheidszorg gewerkt en kent het land en de bewoners goed. ledereen die belangstelling heeft is van harte welkom op deze avond in het Kerkelijk Centrum in Oosterend, aanvang 20.00 uur. Tijdens de avond kan iedereen over het land en over ons projekt vragen stellen. We wilier graag een idee hebben op hoeveel mensen we kunnen rekenen. Zou u zich dus van te voren even willen melden bij Annemarie Zuydweg? Tel 18677 (Ankerstraat 12). Als er erg veel belangstelling is houden we ooi nog een avond op vrijdag 5 februari. Bingoj In februari zullen in Oosterend bingi bijeenkomsten worden georganiseerd] onder andere op zaterdag 20 februa ri. Wij zoeken nog sponsors die prijs jes („prijzen" mag natuurlijk ook!) voor deze avonden beschikbaar wil len stellen. Informatie hierover kunt inwinnen bij Ferdinand v. Tatenhove tel. 18202 of bij Nico Jan Drijver, ti 18371. Een bazaar staat voor het voorjaar weer op stapel, mogelijk in maart of april. Ook zijn er plannen voor de Koninginnemarkt in Den Burg. Hebt u zelf nog een kreatief idee voor ons? Laat het weten! Ver der zal op de eerste zaterdag van de maand in Oosterend een huis aan huis-aktie worden gehouden voor hel inzamelen van lege statiegeldflessen en Strenderstüvers. De eerstvolgend: inzameling is dus op 6 februari. Wijnproeverij| Op veler verzoek en gezien de grote belangstelling zal een tweede wijn proefavond worden gehouden, op dinsdag 16 februari om 20.00 uur in de Rötisserie in Oosterend. Willen al Ie mensen die zich tijdens en na de vorige proeverij hebben opgegeven nog even bevestigen of ze ook wer kelijk naar deze tweede proeverij kun nen komen? De belangstelling was en is erg groot. Helaas kunnen wij niet meer dan 52 mensen toelaten. Als u belangstelling hebt kunt u nog bellen: 18963. Wees er snel bij wani de vorige proeverij was ook in een mum vol. Voor de proeverij zullen nog enkele sponsors worden gezoch: Maar dat zal wel geen problemen opleveren want géén van de poten tiële sponsors weigerde de vorige keer medewerking te verlenen. Hient blijkt wel hoe de aktie leeft onder al Ie Texelaars! De prijs voor de proeve rij is nu £40,— p.p. Iets duurder dus dan de vorige keer. Maar na de proe verij in november bleek dat alle deel nemers de prijs een koopje vonden gezien de kwaliteit van wijnen en hapjes. Daarbij is het ook nog voor het goede doel' Gerenommeerde be drijven zullen worden aangeschreven voor de levering van wijn en hapjes. Net als de vorige keer zal de gehele deelnemersprijs ten goede komen as ons projekt dankzij de belangeloze medewerking van diverse sponsors! Deze tweede en laatste wijnproefa vond belooft dus weer een groot succes te worden. Inlichtingen bij H Wilmink, 18963, tel. 18963. Wij hebben nu een centraal rekening nummer, dat onder de Stichting World Servants in Wolvega valt. Alle giften zijn voor de belasting aftrek baar. Dus als u redelijk veel belasting betaalt houdt dat in dat een gift var bijvoorbeeld f50,- eigenlijk maar f25, kost. Het nieuwe bankrekeningnum mer is: 29.66.81.474 bij de Frieslanc bank (Leeuwarden). De giro van de bank is 811542. Vermeld er bij: "Gif! St. World Servants afd. Texel" Han Wilmink. Uit een schuur in Oudeschild zijn vrii dagnacht 240 sloffen sigaretten gestolen. De sigaretten kwamen uit de container die vorige week aan spoelde op de „Vlakte van Kerken". Hulpstrandvonder Piet Duinker had de sigaretten daar na de berging vof ge week ondergebracht, in afwach ting van verdere ontwikkelingen.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2