Twee nachtjes slapen en dan één nachtje hopsen f N Oud-leerlingen maken reputatie waar Mineralen-duo verruilt marktkraam voor winkel (ORT Texels F amilieberichten Bedrijvig^ 'Fexelaartjes TEXELSE J COURANT" Lezing over Kenya Aangrijpende solo in een doos Georgische pianist overleden na concert Lange termijnagenda ondergebracht bij SOW temur matureli Familieberichten DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 Anton Heyboer, drie bruiden en een cynische boerenknecht. Ze stonden garant voor kolderieke verwikkelingen in het toneelstuk dat de Vereniging van Oud-leerlingen van de Landbouwschool za terdag in de Wielewaal opvoerde. Hoewel de zaal matig gevuld was misten de doldwaze taferelen hun uitwerking niet. Dat de comedie „Het Minnespel der maagden" een zwakke ontknoping had nam het publiek voor lief. Plaats van handeling in de drie bedrij ven tellende plattelandscomedie is boerderij De Drie Kieften. Het eento nige en uitzichtloze bestaan van drie ongetrouwde zussen en hun uitge bluste meesterknecht Boksen Teun die de stulp bewonen verandert plotsklaps als op steenworp afstand van de boerderij een auto veronge lukt. Als de brokkenpiloot naamge noot blijkt van schilder Anton Heyboer, storten de zusjes zich als drie bruiden onder het motto „Twee nachtjes slapen en dan één nachtje hopsen" op de knappe jonkheer. De verwarring is compeet als de kunst kenner in een oud schilderij een ech te Rubens herkent dat miljoenen guldens waard blijkt te zijn. Om de boerderijsfeer compleet te maken doorspekte schrijver D.J. Eggermoor het stuk met plattelandsspreuken. Teun Huisman, die zijn plaats op de bühne verruilde voor de regis- seurstoel, had de acht rollen op maat weten in te vullen. Het acteerwerk oogde eerst nog wat gespannen, maar gaandeweg het stuk was daar weinig meer van te merken. Harder Het verzoek uit de zaal om duidelijker te spreken gold beslist niet voor Nel van Slageren-Broekhuysen, die met stemverheffing de oudste zuster We- meltien op de planken zette. Een vrouw met mannenbloed, die de touwtjes strak in handen had. Subtiel bewees Van Slageren dat méér ver borgen gaat achter de cynische faca de van Wemeltien. Haar sarcasme richtte zich hoofdzakelijk op de uitge bluste boerenknecht Boksen Teun, neergezet door Martin Kikkert. Hij deed zijn reputatie als komediant vol ledig eer aan. Alsof hij de spreuken tpr plekke bedacht schudde Kikkert de meest idiote gezegdes uit de mouw. Doorgaans niet vrouwvriende lijk onderstreepte de schrijver zijn weerzin tegen het huwelijk. Kikkerts net iets te krappe outfit, de potsierlij ke houding en de gelaatsuitdrukkin gen veroorzaakten menig lachsalvo. Aanbeden Benijdenswaardig was het aandeel van Marcel Witte, die als de fijnge voelige jonkheer Antoine Heyboer de Gauw tot Snotterveld werd aanbeden door de boerendochters. Stijlvol ac teerwerk en gevoel voor detail ty peerden Witte, die zich niet liet afleiden. Iets minder uitbundig en duidelijk herkenbaar speelde Henk Witte de bakkersknecht Kareltje Mansgaren. Het typetje leek zo uit de revue van André van Duin wegge lopen. Het wandelende motorpak maakte vooral indruk op de oude vrijster Remmeltien, die zwierig werd Over het Afrikaanse land Kenya en zijn bewoners gaat een lezing die zaterdag 13 februari wordt gehouden in het Kerkelijk Centrum in Ooster end. De avond wordt gepresenteerd door mevrouw Buijs die zelf jaren in een lepra-kolonie in Kenya werkzaam is geweest. Een familielid die met „Worlds Servants" naar Mexico is geweest zal vertellen over zijn er varingen tijdens de reis. Entree is gra tis, maar de organisatie vraagt bezoekers zich tevoren te melden bij Annemarie Zuydweg, Ankerstraat 12, Oosterend, tel. 18677. Geen subsidie. Het SOW krijgt geen aanvullende gemeentesubsidie voor het organiseren van vakantie activiteiten voor de Texelse jeugd. Daar was om gevraagd omdat de be lasting de vergoeding aan vrijwilligers als loon beschouwt, waar een nahef- fing van f4785,- voor de jaren '90, '91 en '92 over moet worden be taald. Het college van b en w noemt dit een vervelende tegenvaller die het SOW echter zelf maar moet op vangen. Ouderengym. De gym voor oude ren in Den Burg, die elke donder dagochtend wordt gehouden in de Beatrixzaal, begint in het vervolg om 09.00 uur. Ouderen, die geïnteres seerd zijn in deze vorm van Meer Be wegen voor Ouderen, kunnen zich opgeven bij Henk Snijders, projectlei der van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (tel. 12696). Belangstellenden kunnen natuurlijk ook een kijkje ne men in de Beatrixzaal. gespeeld door Maaike Zegel-Wiersma. Ter afwisseling zong ze er ook nog een vrolijk deuntje bij. Hautain Door de zachte stem van Mery van Slikker-van Exel dreigde benjamin Peuzeltien onder te sneeuwen. Dank zij sterke mimiek en gebaartjes wist de toneelroutinier toch de gewenste spontaniteit in haar rol te leggen. Een hevig contrast met het hautaine ge drag van de opgedofte Nella Kornoel je, een miskende actrice in haar nadagen. Een kolfje naar de hand van de gelouterde Marjet van der Vis. De actrice hield de Gooise tongval goed in stand, zelfs toen de uitbundige ac trice even uit haar rol viel en tenslot te ladderzat ten tonele verscheen. Als nieuwkomer tussen de oud- Gerda Havertong in Klif 12 Het veelkleurige theatergezelschap De Nieuw Amsterdam brengt zon dag aanvang vier uur 's middags op het podium van Klif 12 het stuk ,,The one-sided wall", geschreven door Janet Cresswell en Niki John son, gespeeld door Gerda Ha vertong. Janet Cresswell zit nu al veertien jaar vast in de psychiatrische inrichting Broadmoor ergens in Engeland, waar voornamelijk ontoerekeningsvatbare criminelen worden opgenomen. Wan neer Janet een open brief plaatst in The Sunday Times, zoekt Niki John son, een toneelschrijfster, haar op. Tot haar verbazing treft ze een nuch tere vrouw aan, die niet in deze in richting thuis lijkt te horen, en in staat blijkt de absurde situatie waarin zij zich bevindt te relativeren. Ze besluiten samen een monoloog te schrijven. De vrouw in deze mono loog, Theresa Seymour, is een fictie ve figuur die een pleidooi houdt voor een tribunaal dat zich moet uitspre ken over het al dan niet voortzetten van haar verblijf in Broadmoor. Keurslijf Zittend op een stoel in een doos, het hoofd scheef, want anders past ze er niet in, begint Gerda Havertong het levensverhaal van Theresa. De doos beweegt mee: het kartonnen omhul sel is het keurslijf waarin zij door de psychiatrie geperst is. Aan het slot is de doos van een cel in een beklaag denbank veranderd, waar ze vele ja ren zit. Ze is onvrijwillig opgenomen en ze kreeg nooit een verklaring. Ze werd veroordeeld tot levenslange leerlingen zagen we Marco Vlaming, die zijn opwachting maakte als boulevard-journalist Harrie de Hopper. Dankzij het enthousiaste spel een vermakelijk debuut en een belofte voor de toekomst. Onopvallend bleef het fluisterende aandeel van souffleuse Ine Witte- Barhorst. Dat gold zeker niet voor licht- en geluidsman Bert Keijser, die de kijkers op de eerste rij de eren deed suizen. Met de borstelige tronie van Martin Kikkert gaven grimeuses Karin Nauta-Didderven Brenda Ver- muë hun visitekaartje af. Zaterdagavond om 20.00 uur in het Eierlandsche Huis zijn de oud leerlingen opnieuw te zien. G.T. Nadat hij zondagmiddag in theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn een concert had gegeven, is de Georgische pianist Temur Matureli onwel geworden en overleden. Matureli had voor een nagenoeg volle zaal een uitstekende vertol king gegeven van werken van Haydn, Chopin en Berg. Direct na afloop werd hij liggend in de kleedkamer gevonden, getroffen door een hartaanval. Toen een arts ter plaatse was, was hij al overleden. De plotselinge dood van de nog betrekkelijk jonge musicus ver oorzaakte verslagenheid. Tijdens het anderhalf uur durende con cert had Matureli uitstekend gespeeld en was er niets bijzon ders aan hem te merken geweest. De (ongehuwde) Matureli woon- de In de Geergische hoefdstad Tbilisi, waar hij in 1947 werd ge boren. Hij hoorde tot de meest vooraanstaande musici van zijn land. Als 3-jarig kind gaf hij al blijk van zijn talent. In 1965 slaagde hij aan het Paliashvili conservatorium en won hetzelfde jaar de Grand Prix in de piano competitie van de Kaukasische republieken Georgië, Armenië en Azerbaidjan. Van 1965 tot 1970 studeerde hij aan het Moskouse Tsjaikowsky Conservatorium; een jaar later was hij een van de twee musici die tot de beste stu denten van dit instituut werden uitgeroepen. Matureli, die begif tigd werd met de titel „Honoured artist of Georgia", trad op in tal van steden in de Sowjet Unie en maakte deel uit van voor aanstaande orkesten. Texel Door de perestroika werd het in 1988 mogelijk dat hij ook regel matig in het buitenland optrad, waaronder Frankrijk, België en Nederland. Zijn bijzondere band met ons land en Texel blijkt uit het feit dat hij zondag voor de derde heer optrad in Klif 12 in Den Hoorn Hij was voornemens zich mettertijd in Nederland te vestigen. Rachel Barnard uit Oosterend studeerde aan het conservatorium in Tbilisi onder zijn leiding. Matureli zal worden begraven in zijn vaderland. Mor gen wordt in de Russisch- orthodoxe kerk. Utrechtse Dwarsstraat 5 in Amsterdam vanaf 12.00 uur een herden kingsdienst gehouden. „De mensen ontdekken de kracht en schoonheid van mineralen opnieuw." Aldus Renée van Dam en Frank Pol ling die gisteren hun zaak Mansolein Mineralen in de Weverstraat open den. Ze verwachten op Texel een flinke vraag naar de kristallen en ge loven heilig in de heilzame werking ervan. Mineralen, of versteende organismen, zijn misschien een onontgonnen ge bied voor de Texelaars, de twee star tende ondernemers weten waarover ze praten. „Op markten in het hele land verkopen we al jaren sierstenen. Aan de kraam merken we dat de be langstelling toeneemt", aldus Polling, die van oorsprong graficus is. Toen de vraag naar zijn etsen begon af te nemen, is hij zich gaan verdiepen in kristallen. „Stenen hebben iets wat de aandacht trekt. De kleuren, de vorm, de lichtspeling en het tintelen de gevoel als je ze in je handen houdt." De nieuwsgierige blikken van winke lende voorbijgangers in de etalage geven aan dat de nieuwe zaak, die qua inrichting lijkt op een klein mu seum, de aandacht trekt. opsluiting in het gesticht, omdat ze de eerste psychi ater die aandacht aan haar besteedde, met een mes in zijn achterwerk had gestoken. Daar voor had ze haar huisarts met verf besmeurd. Een stuk theater als aan klacht tegen de psychiaters, die in plaats van haar te helpen, haar leven hebben vernield. „The one-sided wall" is niet bedoeld als sociale aanklacht van een neu root. Het is het verhaal van een ge wone vrouw, wier leven als het ware door het noodlot werd bepaald. Klif 12, Den Hoorn, zondag 7 fe bruari, aanvang 16.00 uur, entree ƒ17,50, vriendenprijs ƒ15,00, tele foon 19633. Gerda Havertong en de symbolische doos. IFoto Joon van Lingen, Amsterdam) Opmerkelijk is dat het tweetal de ver bouwing van het bedrijf (voorheen De Wever) geheel zelf heeft uitge voerd. Het permanente onderkomen houdt niet in dat ze de marktkraam vaarwel zeggen. „De markten blijven we doen." Het uit Meppel afkomstige tweetal is ervan overtuigd dat de mi neralen op het eiland gretig aftrek zullen vinden. Niet alleen om het uiterlijk. „Steeds meer mensen ont dekken de heilzame werking van ste nen. De aankoop is voor velen het begin van een verandering." De mid denstanders pretenderen echter geen dokter te zijn. „De stenen zijn in de eerste plaats gewoon mooi." De uitgestalde mineralen zijn afkom stig uit de hele wereld. Zo ligt er bergkristal uit Brazilië, dubbelspaat uit IJsland, maar ook versteende pro fielen van boomstammen waarin je de jaarringen exact kan tellen. Pronkstuk is een bijna manshoge amethyst geode. Dit is een holle steen die is ontstaan door gasvor- ming aan de binnenzijde. Sommige mineralen zijn nog in originele ruwe staat waarin ze zijn aangetroffen, an deren zijn door mensenhanden glim mend gepolijst. Speuren „Het uitkiezen van de collectie, dat is het fijnste deel van het werk", zegt Renée, die betreurt dat ze geen tijd heeft om zelf naar mineraal te speu ren. „Maar dankzij onze relaties krij gen we de mooiste stenen in handen." De keuze voor de klant is moeilijk. „Je moet jezelf tijd gunnen om te kij ken wat je mooi vindt. Het hoeft niet iets groots of duurs te zijn, kleine stenen zijn net zo fraai." Met ingang van 1 januari 1993 is het bureau cultuur van de afdeling Welzijn van de gemeente gestopt met het samenstellen van de lange termijn agenda. De Stichting Onder steuning Welzijnswerk neemt deze taak over. De lange termijn agenda wordt maandelijks geactualiseerd aan de hand van de gegevens die worden aangeleverd door clubs en verenigin gen. In deze agenda staan de maat schappelijke, culturele en sportieve activiteiten, die in de loop van de ko mende maanden gebeuren. Regelma tig wordt de lange termijn agenda gepubliceerd in de Texelse Courant. Om te voorkomen dat op een bepaal de datum meerdere gelijksoortige voorstellingen of evenementen wor den gehouden, is het belangrijk dat de data van die gebeurtenissen tijdig op de lange termijn agenda worden vermeld. Het is dan ook aan te raden de da tum van een evenement op te geven zodra deze bekend is, ook al vindt de aktiviteit pas in een volgend seizoen plaats. Verenigingen en clubs kunnen op deze wijze rekening houden met de planning van hun aktiviteiten. Gegevens voor de lange termijn agenda kunnen worden opgeven bij de Stichting Ondersteuning Welzijns werk, gevestigd in d'Ouwe Ulo. Tele foon 15582. De agenda ligt hier ook ter inzage. Wie de agenda maande lijks toegestuurd wil krijgen, kan dit opgeven bij de S.O.W. Mime-weekend. Centrum voor kunstzinnige vorming „Triade" in Den Helder (Van Heemskerckstraat) houdt zaterdag 20 en zondag 21 februari een mime-workshop voor volwasse nen o.l.v. Cornelis Schenk. Kosten van de vier lessen 2% uur bedragen ƒ95,-. Toepassen van de mime ge beurt via improvisatietechnieken. Mineralen-kenners Renée van Dam en Frank Polling bewonderen het pronkstuk in hun nieuwe winkel in de Weverstraat. (Foto Gerord r,mmermoni Hiermede geven wij u kennis dat heden on verwacht van ons is heengegaan onze zorg zame vader, groot- en overgrootvader Pieter Verseput weduwnaar van Elizabeth Klazina Burger op de leeftijd van 88 jaar. P. G. Verseput H. J. H. Verseput-Goldbergh G. P. Verseput S. Verseput-Liljegren E. G. Ploeger-Verseput H. L. Ploeger S. H. Verseput G. Verseput-Slikker klein- en achterkleinkinderen Texel, 30 januari 1993 Wintergroen 18, De Koog. Correspondentie-adres: Beatrixlaan 66, 1791 GD Den Burg. Gelegenheid tot condoleren is er dinsdag 2 februari van 19.30-20.30 uur in „De Gol- lards" en na de crematie in het crema torium. De crematieplechtigheid zal worden gehou den op woensdag 3 februari om 12.00 uur in het crematorium te Schagen. Zondagmiddag na het concert overleden Temur Matureli We zijn er stil van. Medewerkers'Klif 12 31 januari 1993 bedankt voor je prachtige pianospel, onbegrijpelijk dat je zomaar bent weggegaan maria de graaf. Wij zijn heel gelukkig met de geboorte van on ze zoon en dochter Marijn en Lissanne Geboren op donderdag 28 januari 1993 Marcel en Irma Schuyl Broertje en zusje van Jesse Bosrandweg 202 1796 NH De Koog Telefoon 17323 Hierbij willen wij een ieder bedanken voor de hulp, het thuisbrengen van de „Spartamet", „We weten nog steeds niet wie dat waren". De vele kaarten, fruitman den, bloemen, de vele telefoontjes, al die be langstelling en het be zoek thuis. Allen heel hartelijk dank- Pien en Freek Veldwisch Dankbaar en blij zijn wij met dit wonder uit Gods hand, dat aan onze zorg is toevertrouwd Joanne Maria Bregje Elisabeth Wij noemen haar Annemaritha 27 januari 1993 André en Elisa de Geest De Wiel 78 3361 FC Sliedrecht Tel. 01840-21635 Elisa en Annemaritha rusten van 12.00 tot 15.00 uur. P.s. graag even S voor uw bezoek. Bedankt voor alle be langstelling tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en mijn thuiskomst. Koos Witte, De Waal Hallo allemaal, ik ben weer thuis. Graag wil ik iedereen hartelijk danken, ook na mens Cor, voor de vele kaarten, bloemen en me deleven getoond bij mijn verblijf in het AMC en later het Geminizieken- huis en bij mijn thuis komst. Ik heb nog wel wat weken nodig om aan te sterken daarom, als u langs wilt komen graag de eerste weken alleen 's morgens na te lefonisch overleg. Tel. 10092. Cneel Vonk-v. d. Vi Opruiming van gordijnstof fen, meubelstoffen en cou pons vinyl Nu erg voordelig Bosma Woninginrichting. Deze week in de winkel vai uw bakker maïsbroodjes heerlijk knapperig en me een aparte smaak voo ƒ0,55 per stuk. Toneel Oud Leerlingen. A.ï zaterdag in Het Eierlandsch Huis om 20 00 uur Voc kaarten 11281 of 14676. Houtboetiek „De Spee doos" is do 4 febr. en vr febr. wegens beursbezoe gesloten. De Stichting Ondersteunin Welzijnswerk zoekt een en housiaste bestuurder vo( Jeugd- en Jongerenwerl voor meer informatie: SOV Postbus 143, 1790 AC De Burg, tel. 15582, of koi eens langs bij ons kantoor i d' Ouwe Ulo.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 3