Gemeente schrok terug voor kosten lichtmast B en w op bezoek in De Waal: OEI Texels TEXELSE^ C0URANT Grote kijkdichtheid door horeca-jubileum Rob Legierse wint kleurwedstrijd Mets Dorpshuis en IJska-school overgedragen Dressuurwedstrijd Rabobank koopt aangrenzend pand 9; VRIJDAG 5 FEBRUARI 1993 De gemeente beloofde vorig jaar een lichtmast te zullen plaatsen bij de wegsplitsing Polderweg-de Staart bij De Waal, maar die toezegging is niet nagekomen. Misprijzende reacties daarop wa ren dinsdagavond te horen in dorpshuis De Wielewaal bij het pe riodiek overleg tussen de Waalder dorpscommissie en het college van b en w. De gemeente had de mast toch maar niet geplaatst, toen bleek dat de kosten veel hoger werden dan was voorzien. Er was f3000,- voor gereserveerd, maar er was niet aan gedacht dat op de piek van de mast geen kabel in de grond zit. Door de kosten van de kabelaanleg zouden de totale kosten van de mast f6500,- belopen. Fmancién-wethouder Dirk Terpstra legde uit dat dat te gortig werd ge vonden, temeer daar er volgens hem nog wel meer van dergelijke verkeers situaties zijn op Texel. Hij gaf echter toe dat de gemeente dat even had moeten laten weten aan de dorp scommissie. Hij was daarmee echter niet van de Waalders af want die hadden de indruk dat het college het gevaar van juist dit kruispunt onder schat. Dorpscommissie-voorzitter Piet Arensman herinnerde eraan dat op deze plek veel ongelukken en bijna- ongelukken zijn gebeurd. Weggebrui kers die van de Staart in Waalenburg komen, merken blijkbaar te laat dat I deze saaie, kaarsrechte weg bij de I Polderweg eindigt. Menigeen rijdt door en ziet zelfs het schrikhek niet, mogelijk een gevolg van „polderblind heid". Volgens wethouder Klaas Ba- rendregt is de verkeerssituatie bij de dijkovergangen tussen Het Noorden en Eierland vergelijkbaar, maar dat was het publiek niet met hem eens. Cor Dros zei dat wel degelijk sprake is van een uniek-gevaarlijke situatie. Op minder gevaarlijke punten op Texel heeft de gemeente meerdere lichtmasten neergezet. Barendregt be loofde tenslotte dat de zaak nog eens zou worden overwogen, in die zin dat de deskundigen van de over leggroep verkeerszaken om advies zou worden gevraagd. Geanimeerd De beloofde maar niet geplaatste Tweemaal op één middag een uitver kocht huis voor Cinema Texel. Exploi tant Frits Nieuwenhuizen dankte dit aan Mans en Griet Segers-van der Star die woensdag vierden dat ze 25 jaar geleden startten met hun horeca-activiteiten op de Stenen- plaats in Den Burg. Begonnen in ca fetaria 't IJsbeertje (voor scholieren destijds vijf koffie voor drie gulden) opende het echtpaar achttien jaar ge leden een koffieshop aan de overkant van het pittoreske pleintje. Nadien openden ze de ijssalon op de hoek Binnenburg/Weverstraat. 25 Jaar na 't IJsbeertje exploiteert de familie Se- gers nu IJssalon en croissanterie „Op de Stenenplaats". Om dit te vieren bood de horecaman iedereen een gratis consumptie aan in zijn bedrijf. De jeugd van de basisscholen nodig de hij uit voor een gratis bezoek aan de film Asterix en de knallende ke tel". Omdat tot tevredenheid van de bioscoop-exploitant ook hier de ani mo groter was dan verwacht, werd besloten tweemaaleen matinee voorstelling te houden. Op de foto de jubilerende Mans Segers tussen de blOSCOOpjeugd. IFoto March Hoijnenl lichtmast was een van de vele onder werpen die bij het overleg aan de or de werden gesteld. Voor de eerste keer mocht er ook publiek bij zijn. Meer dan 35 Waalders waren pre sent, de omvang van het dorp in aanmerking nemende een prima op komst. „Een record", stelde burge meester Ton Schipper tevreden vast. De bijeenkomst verliep openhartig en geanimeerd, mede dank zij het bor reltje dat door de gemeente werd aangeboden. „Wij houden ons graag bezig met onderwerpen die leven", merkte iemand op. De positieve sfeer werd benadrukt door ook zaken te noemen waar niets mee aan de hand is. In De Waal is geluidsoverlast bij voorbeeld een onbekend fenomeen. Maar wat niet is kan komen en in dat geval had wethouder Terpstra het advies om de problemen onderling te regelen, als het ook maar enigszins mogelijk is. Zodra de overheid erbij betrokken wordt, moet er opgetreden worden en dan is het niet leuk meer. De leden van de Waalder dorpscom missie zijn kritisch. Bij de onderhan delingen over de overdracht van het Wielewaal-complex aan de gemeente waren ze verre van makkelijk. Ook heeft De Waal het convenant met de gemeente inzake taken en bevoegd heden van de dorpscommissies nog met getekend, omdat er nog subsi diewensen zijn. Dat probleem is nog niet uit de wereld. Het is onderwerp op de eerstvolgende vergadering van de gezamenlijke dorpscommis sies/dorpshuisbesturen, zo werd mee gedeeld. Tegen het convenant op zichzelf bestaat geen bezwaar. Ook de Waalder Meierblis levert geen problemen op. Terpstra verzocht de dorpscommissie erop te letten dat geen „verkeerde" spullen op de blis worden gegooid, maar dat verzoek was overbodig, want De Waal be schikt reeds over een persoon die het leuk vindt om er oog op te houden. Dat is Jan Zoetelief, die ook graag leiding had gegeven aan de kerst boomverbranding. Net als in de ande re dorpen wordt in De Waal betreurd dat de bomen dit jaar zijn versnip perd inplaats van verbrand. Contactvrouw Om de belangen van de dorpen goed te kunnen behartigen, heeft het colle ge nu een speciale contactambtenaar aangewezen: mevrouw M.A.C. Witte. Er zal nog worden uitgemaakt voor welke onderwerpen men bij haar kan aankloppen. De meest voor de hand liggende weg blijft daarnaast dat klachten en verlangens gewoon wor den gedeponeerd bij de dorpscom missie, die de weg maar het raadhuis wel weet te vinden. Het verzoek van De Waal om het ge deelte Langwaal tussen Sommeltjes- weg en Laagwaalderweg voor het (auto)verkeer af te sluiten, wordt in gewilligd. De overleggroep verkeers zaken zal een regeling bedenken, die rekening houdt met de gebruikers van de aanliggende grond. Als ver bindingsroute heeft het landschappe lijk fraaie, maar kwetsbare weggetje geen enkele functie. Dat (vracht)au- tochauffeurs er toch door rijden en daarbij de bermen ver nielen, wordt volgens Klaas Barendregt ingegeven door gemakzucht. Bij de recente reconstructie van het Hogereind zijn fraaie „antieke" lan taarnpalen geplaatst. Voor de kerk staat echter nog een modern exem plaar. De gemeente beloofde die ver gissing te zullen herstellen. De wens om zulke leuke lantaarns ook te zet ten langs het Vermaningspad, wordt niet ingewilligd want er is geen geld voor. Bloembakken Tot blijdschap van de dorpscommis sie zal de gemeente op het Hoge- reind bloembakken plaatsen. Bewoners zullen zich met de zorg voor de bakken belasten; de gemeen te stelt het materiaal beschikbaar. De dorpscommissie wil dat de ge meente de zorg (maaien e.d.) voor de speelweide overneemt. Dit kan wel licht door de speelweide te beschou wen als een onderdeel van de speelplats van de school, waardoor er geld voor beschikbaar komt vol gens de zg. londo-normen. Voor het probleem van de stukgere den bermen van de Nieuwlanderweg is nog geen oplossing. De burge meester kon de weggebruikers alleen maar oproepen rustig te rijden en de wegkanten te mijden. Volgens Cor Praten over Shabbatslicht Op de vrouwenbijbelkring komt me vrouw Henny van Ommeren woens dag vertellen over de Shabbat-kandelaren. Zij legt uit hoe de huisvrouwen jn Israël deze aanste ken en er hun zegen aan geven. De bijeenkomst begint om 14.00 uur en duurt ongeveer een uur. Plaats is de zaal achter boekwinkel Het Olijfblad, Weverstraat 60. De 5-jarige Rob Legierse uit Den Burg heeft de hoofdprijs gewonnen van de winter-kleurwedstrijd van Eu rodrogist W. Mets uit Den Burg. Hij mocht een Sony Cassette walk man in ontvangst nemen voor de pr achtig ingekleurde tekening, die hij had versierd met „sneeuw", gemaakt van witte watjes. Rob stak hiermee met alleen vele leeftijdsgenootjes, maar ook oudere kinderen duidelijk de loef af. Goede tweede is Ramon Noorlander (8 jaar), eveneens uit Den Burg, die hiervoor beloond werd met een Sony Radio. De 11-jarige Rhoda Hille uit Eierland kreeg voor haar mooi geaccentueerde inzending de derde prijs, de zenuwspiraal Buzz Off. De officiële overdracht in beeld. Netty Driehuis IlinksI zet haar handtekening, gadegeslagen door notaris C.J. Boswijk. Verder vJ.n.r achter de ta fel wethouder Klaas Barendregt. dorpcommissie-voorzitter Piet Arensman, wethouder Tine Krijnen en burgemeester Ton Schipper (Foto Harry de Dinsdagavond werd de overdracht van dorpshuis en de Redmer Ijska- school in De Waal een feit. Ten over staan van notaris Boswijk tekenden bestuurders van de Stichting Dorps huis de Wielewaal en de gemeente (foto) de akte, waarin is bepaald dat het totale gebouw voor f213.859,70 in eigendom, beheer en onderhoud aan de gemeente wordt overgedaan. Omdat het een en ander moet wor den verrekend, betaalt de gemeente f67.367,-. Het dorpshuisbestuur flad geen andere keus, want de exploita tie van het complex dreigde wegens teruglopende rijksvergoedingen ondra gelijk te worden. De onderhandelin gen verliepen moeizaam, maar dinsdagavond wilde men alleen nog maar vooruit kijken en wisselden de betrokken partijen bloemen, dan kwoorden en goede wensen uit. De school kreeg van het dorpshuis- bestuur een geschenk in de vorm van een nieuw keukenblok. Over en dringend noodzakelijke verbouwing (er moet ander andere een behoorlij ke kleedgelegenheid komen) wordt nog gepraat. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om nog eens te wijzen op het grote belang van de school voor de leefbaarheid van het dorp. Directeur Jan Driehuis liet we ten dat het wat betreft het aantal leerlingen goed zit Er zijn er nu 60 en het worden er 67. Driehuis gaf als geschenk aan de dorpscommissie een 80 jaar oude foto van de school met de 17 leerlingen en twee onder wijskrachten van toen. Er komt nog een foto van de huidige school bij. In de prijzen vielen voorts: Vincent Brozius (6) uit Den Burg - voet balspel; Arjan Dorst (8) uit Oude- schild - ijshockeyspel; Bastian Boerhorst (6) uit Den Burg - mo- torspel; Samantha Pieterse (3) uit Den Burg - tik 'n eitje; Kim Kooger (12) uit Den Burg - Lingo. De jury toonde zich content met de kwaliteit van de tekeningen. De meeste kinderen hadden zichtbaar hun best gedaan om de plaat mooi in te,kleuren. Sommigen hadden er ori ginele werkstukken van gemaakt, o.a. met rode sneeuwballen en gekleurde omlijsting. Ondernemer Wim Mets was tevreden over de respons. De actie was vermeld in een folder die met de Texelse Courant was bezorgd. Op de oproep om een kleurplaat in de winkel op te halen werd goed ge reageerd. Dros is het leggen van grastegels langs de wegkanten de mooiste en op den duur ook voordeligste oplos sing. Directeur Plug van gemeente werken wees op een formele belemmering. Door die tegels wordt de weg feitelijk breder, terwijl deze al de planologisch maximale breedte an 5.10 meter heeft. Grastegels zijn dus alleen mogelijk bij smallere wegen. In de rondvraag werd gevraagd losse doelen (aangeboden door een Texels en een Helders bedrijf) op de speel weide te mogen plaatsen zodat de jeugd er kan voetballen. Beloofd werd te zullen nagaan of dat planologisch mogelijk is. Aandacht werd ook toe gezegd voor een klacht van leg Plaatsman: het straatplaveisel wordt in het midden door het verkeer op gestuwd waardoor een soort paarde- pad ontstaat. Cor Dros wil dat met witte lijnen par keervakken worden aangegeven op de parkeerplaats bij het wagenmu seum. er wordt dan netter gepar keerd zodat er meer auto's kunnen staan. Directeur gemeentewerken Piet Plug: dat wil ik wel maar het is geen mooi gezicht. Kunstwerk Met toepassing van de zg. Ponyclub De Kleppertjes en Landelijke Rijvereniging De Waddenruiters hou den zondag in manege Akenburg een dressuurwedstrijd. Het belooft een lange dag te worden voor de deelne mers, organisatoren en medewerkers, 's Morgens om 9.15 uur worden de jongste ponyruiters in de rijbaan ver wacht, gejureerd door mevrouw A. J. Kikkert. Ook mevrouw S. M. Bakker van Ettinger zal een dagdeel jureren, gevolgd door mevrouw M, J. H. Barendregt-de Reus die de laatste combinatie om 18.45 uur in de ring mag verwachten. Er worden proeven in de klassen B, L1, L2, M1, M2, Z1 en Z2 getoond, wat betekent dat ie dere klasse vertegenwoordigd is. le dereen is welkom. Aikido-training Aikido is een Japanse zelfverdedi gingskunst, ontwikkeld vanuit de ou de traditionele Oosterse krijgskun sten door Morhiri Ueshiba O'Sensei (1883-1969). Vanaf heden .worden elke woensdag van 17.00 tot 18.15 uur in De Ferrever (Emmalaan) basis oefeningen en baistechnieken ge traind. Kenmerkend voor de Aikido- bewegingen is, dat zij cirkelvormig zijn en gebaseerd op Japanse zwaardtechnieken. De stijl Aikido die wordt beoefend is de Iwama-stijl, waarbij ook Aiki-Ken (Ken zwaard) en Aiki-Jo (Jo stok) worden ge traind. ledereen kan Aikido beoefe nen. Jong (vanaf ca. 18 jaar) en oud, man en vrouw, ledereen traint op ei gen niveau en tempo. Aikido is niet gebaseerd op fysieke kracht of com petitie. Het accent ligt op ademha ling, ontspanning en coördinatie. Respect voor en acceptatie van de trainingspartner worden vereist tij dens de trainingen. De kosten be dragen ^100,- voor drie maanden les. Een introductieles kost ƒ10,-. Er wordt samengewerkt met de Aikido vereniging „Take Musu Aikido Dojo" in Hilversum, inlichtingen: Paul van Mierlo, telefoon 19706. 1%-regeling streeft De Waal naar een beeld of ander kunstwerk. Coby de Visser is al bezig met schetsen. Dis cussie was er over de plaats waar het kunstwerk moet komen. Bij de entree van de kerk is een goede plek, maar daar staat al een bank en daar wordt (waarschuwde oud-dierenarts Jan Beekman) veel gebruik van ge maakt. De plek van de glascontainer bij de PTT-bus is ook een mogelijk heid Schooldirecteur Jan Driehuis herinnerde er fijntjes aan dat het beeld eigenlijk bij de school hoort te staan. De Waalders willen in elk geval een groot beeld van weerbestendig mate riaal. De kosten zullen hoger zijn dan de 1% regeling toestaat, maar dat hoeft niet bij voorbaat een breekpunt te zijn, zo lieten de kunstlievende wethouder Tme Krijnen en de burge meester weten. „Kom eerst maar eens met een plan". Caravans Wie een caravan bij zijn woning laat staan, krijgt razendsnel van de ge meente en schriftelijk bevel om het ding weg te halen. Daardoor wordt voorkomen dat caravans aan de weg kunnen worden om erin te overnach ten. Arensman vroeg om een onthef fingsregeling voor caravaneigenaars die deze bedoeling niet hebben. Zo dra blijkt dat er toch wordt over nacht, kan de ontheffing worden ingetrokken. Het college: „We zullen het bekijken", Arensman vroeg ook om een vast jaarlijks bedrag waaruit alle kosten voor de speeltuin kunnen worden betaald. Nu moet er telkens Weg besmeurd.Een agrariër die dinsdagmiddag mest uitreed over zijn land vervuilde met zijn combinatie de Hoornderweg. De politie hield de trekkerchauffeur staande en gaf hem een berisping. De man beloofde de weg na afloop van de werkzaamhe den te reinigen. Aanrijding. Een 62-jarige autobe zitster uit Den Hoorn deed dinsdag bij de politie haar beklag dat een on bekende haar geparkeerde voertuig had beschadigd. De dader bleek zich al eerder die dag te hebben gemeld. Hij had op het Schilderend het portier van haar auto geraakt. Na bemidde ling door de politie werd de schade onderling geregeld. om geld worden gevraagd als iets nieuws wordt aangeschaft Wethou der krijnen reageerde niet enthousi ast. „Dit is niet onze filosofie". Ook het voorstel om alle straat- en wegonderhoud in het dorp tegelijk uit te voeren zodat men er in een keer vanaf is bij wellicht lagere kosten, werd niet overgenomen. Plug legde uit dat wordt gewerkt volgens het „systeem rationeel wegbeheer", dat gericht is op efficiency. Alleen wat nodig is wordt gedaan. Ook de wens om tot herbestrating van het voetpad over te gaan, wordt de eerste tien jaar niet ingewilligd. Meer urgente werken elders gaan voor, zei Terpstra. Cursus Oki Do Yoga Vanaf 6 februari wordt op zaterdag ochtenden Oki Do Yoga gegeven van 8.45 tot 10.00 uur in „Aleph", We verstraat 54 in Den Burg. Oki Do Yo ga werkt diep ontspannend en brengt het lichaam in balans. Het „zelf doen" en het „jezelf verbeteren" kan tot blijvende resultaten leiden. De kosten bedragen voor een strippen kaart van tien lessen ƒ110,—. De strippenkaart is drie maanden geldig. Losse lessen kosten ƒ12,50. Inlichtin gen; Paul van Mierlo, telefoon 19706. De Rabobank in Den Burg gaat uit breiden. Maandag zette directeur R. Veenstra zijn handtekening onder het contract voor de aankoop van het aangrenzende gebouw aan de Groe- neplaats waarin tot voor kort de Shoemax-winkel was gevestigd. De Coöperatieve Raiffeisen Boerenleen bank kocht het pand van Boer/Kloosterman bv. Het gebouw heeft een vloeroppervlak van zo'n 220 vierkante meter. Het is de be doeling dat dit voor het eind van dit jaar wordt geïntegreerd in het bestaand bedrijf. Veenstra, die met ingang van 1 maart gebruik maakt van de VUT-regeling, is ingenomen met de aankoop. „We kampen lang zamerhand een beetje met ruimtege brek." Het balanstotaal van zijn bank passeerde vorig jaar de 200 miljoen gulden-grens. „De omzet groeit nog steeds." Het nieuwe gedeelte zal ge bruikt worden voor de dienstverlening aan de klant. De ruimtewinst in het bestaande bankgebouw zal worden benut voor administratieve werk zaamheden. Links van de Rabobank de voormalige Shoemax-zaak. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5