Toerisme stuwende kracht achter economische groei Eerst langs accountant, dan naar het notariaat Goei ezaak 1 Luisteren Fiscus beïnvloedt rechtsvorm bedrijven car pon TEXELSE g COURANT" Minder werkzoekenden en minder vacatures Jonge Corinne runt al zeven jaar kapsalon Aantal bedrijven Cijfers bevestigen ondernemingslust de moeite waard OP BARN 1 (ÓP BRRN2~1 (c Uw. BE RUS Us. BRIES n Startende ondernemers VRIJDAG 5 FEBRUARI 1993 Het aantal mensen dat in 1992 geen baan vond steekt gunstig af bij het jaar ervoor. Dat blijkt uit cijfers die het arbeidsbureau gisteren bekend maakte. Het aantal vacatures daalde vorig jaar met bijna een kwart. Bij de berekening hanteerde het ar beidsbureau een nieuwe norm. Telde men in 1991 alleen de niet- werkenden, vorig jaar zijn ook dege nen die op zoek zijn naar een deel tijdbaan meegerekend. Desondanks viel het aantal baanzoekende het eer ste half jaar lager uit. Het derde kwartaal was sprake van een toena me en zochten 255 mensen een baan (1991 241) en in december kwam het totaal zelfs op 530 (1991 378). Het aantal vrouwen dat een baan (257) wilde was vorig jaar iets lager dan bij mannen (273). Het jaar er voor was het omgekeerde het geval Het aantal vacatures bij de bedrijven was 200 lager dan in 1991. In de cember kwam het totaal op 632 (1991 865). De daling wordt groten deels veroorzaakt door het bureau Bolwerk uit Schagen, dat vacatures uit de landbouw vorig jaar van het arbeidsbureau heeft overgenomen. Maar ook in andere beroepsgroepen bestond minder vraag naar personeel. De schoonmaakbedrijven deden voor de samenstelling van hun ploegen op wisseldagen een beroep op de ar beidsreserve uit Den Helder. De meeste vacatures kwamen vorig jaar uit de horeca (265) en de handel (124). Achtergronden van de Texelse economie De Texelse economie kent ruwweg drie pijlers: de landbouw, de visserij en de recreatie. In het verlengde daarvan is er dienstverlening en de tailhandel. Daarnaast is de weten schap op Texel goed vertegenwoordigd (NIOZ en RIN/DLO). Waar recreatie en aanver wante bedrijven floreren, is in de visserij sprake van stabilisatie en maakt de landbouw moeilijke tijden door Een overzicht. De landbouwsector staat uitgezon derd de veehouderij onder druk. De meeste van de akkerbouw- en bloem- bollenbedrijven op het eiland probe ren het rendement te verbeteren door schaalvergroting en kwaliteitsverbete ring. Doordat de verhouding eigen/vreemd vermogen van de land bouwbedrijven op Texel gemiddeld gunstig afsteekt bij de rest van Ne derland, is in de meeste bedrijven een redelijke boterham te verdienen. De kwaliteit van de produkten op Texel schept vertrouwen voor de toe komst. Problemen die het gevolg zijn van quotering, prijsverlaging in de ak kerbouw en de vleessector en milieu maatregelen kunnen met inventiviteit Naam: Corinne Grootelaar. Leeftijd: 25. Woonplaats: Oudeschild. Beroep: kapster. Zaak: Corinne's Kapsalon. Ze was nog maar achttien jaar toen ze een eigen zaak opende. Nu, zeven jaar later, leidt haar kapsalon aan de De Ruyterstraat in Oudeschild een florerend be staan. In haar ruim opgezette zaak werken drie vaste krachten en is er momenteel één vacature. De zolder is ingericht als schoon heidssalon, zodat haar klanten er voor een complete uiterlijke ver zorging terecht kunnen. Naast Oudeschilders kan ze mensen uit alle delen van Texel tot haar klan tenkring rekenen. Kapster Corin ne Grootelaar, een jonge ondernemer die weet wat ze wil. Overzicht van het aantal bedrijven in 1991 (grijs) en in 1992 (zwart). A. landbouw B. Delfstoffenwinning, C. In dustrie. D. Nutsbedrijven. E. Bouw. F Groot handel. G. Detailhandel. H. Verzorgende bedrijven, I Verzorgende Diensten, J Overige diensten, K. Holdings. L Organisatie zonder activiteit. (Brorv Kamer van Koophandel) worden opgevangen Wel is het zo dat het geld dat de landbouwers in hun bedrijf hebben gestoken tekort rendement oplevert. Visserij De visserij wordt gezien als een ge zonde bedrijfstak waarin goed wordt verdiend. Na een afname van het aantal bedrijven in de tachtiger jaren is nu sprake van een stabilisatie. De vissers hebben verhoudingsgewijs veel eigen vermogen in het bedrijf zitten, waardoor de Texelse vloot ma gere jaren goed doorstond. Het gun stige rendement maakte de noodzakelijke miljoenen investeringen mogelijk. De Texelaars houden daarbij volgens Rabobank-directeur R. Veenstra de realiteit goed in ogen schouw. Ze doen geen onverantwoor de investeringen in hun schepen, zoals elders in het land welhet geval was. Net als in de landbouw is de gewijzigde wetgeving een bittere pil voor de vissers. Toch worden de vooruitzichten in de visserij als goed omschreven, mede door de aankoop van visrechten. De meeste ondervraagden winden er Cijfers van de Kamer van Koophandel (KvK) bevestigen een stijging van het aantal bedrijven. Stonden in 1991 nog 1053 bedrijven geregistreerd, in 1992 groeide het aantal tot 1122. Het aantal bouwbedrijven steeg met vijf tot 71. In de groothandel nam het aantal met 9 toe tot 66. De stijging in de detailhandel was betrekkelijk gering, de zakelijke dienstverlening steeg met 14 tot 219. Het aantal ver zorgende bedrijven (logiesverstrek- kers) steeg met 12 tot 330. Inclusief de niet-geregistreerden zijn er nu 498 logiesverstrekkers. Er kwamen in 1992 14 holdings bij op Texel. Het aantal geregistreerde landbouwbedrij ven (vennootschappen) is redelijk constant (121). De meeste éénmans landbouwbedrijven zijn echter niet bekend bij de KvK. Totaal zijn er circa 300 argrarische bedrijven op Texel. Dat de ondernemingslust op Texel hoog is bewijst het aantal vestigin gen (1122) in verhouding tot de grootte van de beroepsbevolking (3552), 1:3 dus. Vier bedrijven gin gen in 1992 failliet. „Voor dit bestaan heb ik geko zen. Een ander koopt een eigen huis, ik een eigen zaak. Hoe je het er van afbrengt, hangt van jezelf af. Ik was enthousiast, volgde cursussen en won infor matie in als ik iets niet wist." „Of ik specifieke problemen heb gekend doordat ik zo jong al lei ding moest geven? O zeker. In het begin viel het niet mee. Door ervaring en het volgen van cur sussen gaat het nu wel goed. Ze zeggen wel eens dat ik te mak kelijk ben, dat ik de medewerkers teveel hun eigen gang laat gaan. Maar zolang de klanten tev reden zijn, vind ik het prima." „Onze kaplstlers hebben allemaal hun eigen creativiteit, we streven geen bepaalde standaard na wat betreft de haarmodellen. Dat is ook veel leuker, want zo krijg je variatie in de kapsels. Stel je voor dat heel Oudeschild er het zelfde bij zou lopen." „Ik beschouw deze zaak als een onderdeel van de Oudeschilder gemeenschap. We hebben een echt gezellige band opgebouwd met veel bewoners. Voor de spie gels wordt heel wat afgekletst. Eén van de leukste aspecten vind ik het thuis knippen bij ouderen en zieken. Je maakt dan vanalles mee: van krappe kamert jes tot lekker in de tuin onder de perenboom." „Het is allemaal snel gegaan, maar zonder mijn familie had ik het niet gered. Mijn vader hielp met de financiering en samen met m'n broer maakte hij het in terieur. En voor allerlei dingetjes tussendoor is het maar wat fijn dat ik op m'n familie kan terug vallen. Inmiddels is de zaak hele maal van mezelf. Je kunt niet op andermans geld blijven teren, vind ik." „Naast het knippen stop ik heel wat uren in de zaak. Met de boekhouding ben ik ongeveer drie uur per week bezig. Loonad ministratie en balans besteed ik uit aan de boekhouder. De afge lopen jaren ben ik aldoor aan het leren geweest, het is nu wellet jes. Het gaat goed, maar aan uit breiding denk ik niet. Als we bijvoorbeeld zonnebanken erbij doen, raken we te ver af van on ze kerntaak. Een tweede zaak openen? Nee, liever één goede zaak dan twee halve. Je moet ook denken aan de binding met de klanten. Ik ben het gezicht van de zaak, de mensen stellen het op prijs als ik er zelf ben." Corinne Grootelaar: ..Een ander koopt een eigen huis, ik een eigen zaak.' IFoto Frans HopmanI Slichting LEZEN Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam geen doekjes om dat het toerisme langzamerhand van onmisbaar belang is voor de eilandeconomie- „Het is de enige industrie waarin we kunnen scoren", aldus W. Eelman van ac countantskantoor NBC. Mede dankzij wervende campagnes en kwalitatief goede accommodatie stijgt het aantal toeristen ook in voor- en naseizoen. Dankzij de professioneel opgezette reserveringscentrale van de Stichting VVV Texel Promotie verloopt de ver huur efficiënt en hebben de verhuur ders een gunstige bezetting. Hotels die een hoge personeelsbezet ting vragen, hebben bij een minder goede bezetting hebben soms moeite met de exploitatie Toch is de vraag naar goede hotelaccommodatie groot. Het gastheerschap bepaalt in grote mate de bezettingsgraad van een hotel. Tijd en geduld lijkt hierbij een belangrijke factor. Goed onderne mersschap in combinatie met een grote inzet is van belang voor het succes in deze branche. Horeca Dat geldt minstens zo sterk voor het rendement van een horecabedrijf. Ee thuizen, restaurants en de natte hore ca zijn arbeidsintensief. De hoge loonkosten drukken zwaar op de ex ploitatie. In de zomer, wanneer de dagomzet hoog is, is dat niet zo'n probleem. Als na het hoogseizoen de omzet daalt, drukken de loonkosten de exploitatie. Om ook dan kwaliteit te kunnen bieden, nemen steeds meer ondernemers mensen in vaste dienst. Ze zien het loonoffer als een investering in de toekomst en nemen het tijdelijke verlies voor lief. Gevolg is dat seizoenwerkloosheid steeds minder voorkomt Door seizoenver breding groeit de gemiddelde omzet in de restaurants. Ook de samenstel ling van het publiek is van invloed op het rendement per horecasector. Detailhandel Texel 14-1 1993 13.000 inwoners) be schikt volgens insiders over een de tailhandelsnetwerk dat is ingesteld op een bevolkingsaantal van 50.000. Omdat winkels hun inkoop en inrich ting veelal uitbesteden (franchising), waardoor landelijke prijzen worden gehanteerd en andere zaken zich door hun kwaliteit onderscheiden, voelt de toerist zich goed thuis in de Texelse winkels. Het koopgedrag van de Texelaar is nauwelijks anders dan elders, al laat hij zich niet zo snel verleiden tot het kopen van de nieuwste (technische of mode-) snuf jes. De middenstand speelt goed in op de vraag van het publiek. Omdat het vakantievierende gezin op Texel compleet is, worden „beslissings aankopen" (bijvoorbeeld kleding) steeds vaker in Den Burg gedaan. Dit verklaart de levensvatbaarheid van bijvoorbeeld het stijgend aantal boe tiekjes, ook al is het rendement hier- Texel is een bedrijvig eiland met een relatief hoge „onderne mersdichtheid". Voor de Texelse Courant aanleiding om eens dieper te graven. Welke bedrijfstakken kennen we en hoe doen ze het? Hoe denken de Texelse ondernemers over de toekomst van hun branche, wat zijn hun drijfveren en durven ze risico's te nemen? Zijn Texelaars doorzetters en hebben ze hun zaakjes goed voor elkaar? Op deze en andere vragen wil len we ingaan op deze pagina, die de naam „Bedrijvigheid Speciaal" heeft gekregen. In dit kader geen openingen, ver bouwingen en jubilea, maar informatieve achtergrond-artikelen over de Texelse economie. Het is de bedoeling deze special meerdere malen per jaar te herhalen. Voor een goede onder bouwing van de informatie krijgt de TC-redactie de welwillen de medewerking van deskundigen uit het bedrijfsleven en van (overheids)instellingen: J. Beijert (B&B Accountants), C.J. Bos wijk (notaris), A. Bijma (gemeente Texel), W. Eelman (NBC Ac countants), H. de Leeuw (ING-bank), H. Thewessem (Business Creation Result), R. Veenstra (Rabobank), C. Vinke (Texels Ver bond van Ondernemers), Th. Zijm (Gewestelijk Arbeidsbureau Texel) en de Kamer van Koophandel. In deze eerste aflevering trachten we een algemeen beeld te schetsen van de Texelse economie. Daarnaast is er aandacht voor een der grotere Texelse ondernemers, maar ook voor iemand die nog niet zo lang aan de weg timmert. Wij houden ons aanbevolen voor suggesties, op- en aanmerkingen. Veel leesplezier. Gerard Timmerman, eindredacteur Bedrijvigheid Speciaal. van sterk wisselend. Het kemen en gaan van zaakjes in deze branche is hiervan het bewijs. Rabobank- directeur Veenstra zet vraagtekens bij dit verschijnsel, dat zich ook mani festeert in andere sectoren en dat- concurrentieverhogend werkt De indruk bestaat dat de gemiddelde le vensduur van winkels op Texel hoger is dan het landelijke gemiddelde van acht jaar. Eenzijdig De eilandeconomie ontwikkelde zich door de toeristische groei volgens Eelman niet zo eenzijdig als wel wordt veronderstelt. „Het toerisme heeft een stimulerende werking op andere bedrijvigeid, zoals horeca, le veranciers, dienstverlenende en bouwbedrijfjes." Wie goed om zich heen kijkt merkt dat Texel op het ge bied van kwaliteitsverbetering en mo dernisering bezig is aan een inhaalrace. Tijdens de economische terugslag in de eerste helft van de tachtiger jaren stelden ondernemers noodzakelijke investeringen zoveel mogelijk uit. De economische opbloei heeft nu een sneeuwbaleffect op de bedrijvigheid. Door het gunstige ren dement durven de ondernemers weer te investeren in hun bedrijf en de toekomst daarvan. Maatgevend hier voor is het groeiend aantal bouwaan- vragen en -meldingen bij de gemeente. In 1991 waren dat er 341, met een gezamenlijke bouwsom van 42 miljoen gulden. In 1992 steeg dat aantal tot 385, met een totale bouw som van 57 miljoen gulden. (1990: 321 aanvragen, bouwsom 34 miljoen gulden). Een groot deel van de aan vragen betreft de bouw van zomer huisjes (in 1990 162 woningen in de Sluftervallei en 36 aan de Kamper- foelieweg). Einde in zicht Doordat het maximale aantal toeristi sche slaapplaatsen van 47.000, waarvan er 42.000 zijn gerealiseerd, ter discussie staat, lijkt het einde van de groei in zicht. Over de gevolgen hiervan voor de bedrijvigheid op het eiland lopen de meningen uiteen. De vraag doet zich voor of Texel de eco nomische groei wel aan kan. De Texelse arbeidsmarkt dreigt overspan nen te raken. Met name horeca-, bloembollen-en schoonmaakbedrijven kampen in het seizoen met een per soneelstekort. Dit leidt tevens tot huisvestingsproblematiek. Werkne mers van de vastewal, maar ook Texelaars kost het moeite onderdak te vinden. Tekenend voor de woning- schaarste is de prijsstijging van koop- woningen. De fiscus heeft grote invloed op de rechtsvorm van bedrijven. Een gang naar het notariaat wordt dan ook vaak voorafgegegaan door een be zoek aan de accountant. Zo veran derde door een wijziging in de belastingwet vorig jaar ruim vijftig eenmanszaken in een vennootschap onder firma. „De meewerkende echtgenote wordt firmant. De winst wordt daardoor gespreid en dat kan fiscaal aantrek kelijk zijn", aldus notaris Boswijk. Vol gens de notaris, die als geen ander op de hoogte is van juridische gevol gen van een wijziging van de be drijfsvorm, neemt het aantal Texelaars dat participeert in een bedrijf toe. „Bedrijven worden grootschaliger. Het risico en de investeringen wordt zo gespreid." Boswijk omschrijft de meeste bedrij ven op Texel als tamelijk solide. „Ik kan me niet heugen dat ik ben inge schakeld voor een bedrijf dat failliet is verklaard." De gemiddelde Texelse (aspirant)" ondernemer blijkt niet over één nacht ijs te gaan. BV Van een massale vlucht in bv's, om privé-risico te vermijden, is al lang geen sprake meer. De praktijk is dat de ondernemer met zijn privé-bezit borg moet staan voor zijn bedrijf. De voordelen van een besloten vennoot schap worden vaak overschat, vindt Boswijk. De drukte op het notariaat neemt eerder toe dan af. „Telde een gemiddelde transportakte voor onroe- rendgoed voorheen twee pagina's, nu zijn dat minstens zes kantjes." Mensen wenden zich voor informatie steeds vaker tot de notaris. „De Texelaars worden mondiger en komen steeds vaker met vragen." Zelfstandigheid is een groot goed, ook al gaat dit ten koste van extra inspanning, de nodige kopzorg en soms ten koste van inkomen. De eigen creativiteit, zelf een markt creëren en de vrijheid van handelen spreekt veel Texelaars aan. De drem pel tot zelfstandigheid op Texel is laag en de ondernemersgeest groot. Toch is een eigen zaak, of opvolging van vader op zoon, voor velen niet meer vanzelfsprekend. Goed onderne merschap vereist bepaalde talenten en de extra inspanning die een eigen zaak vergt en het risico spreekt niet iedereen aan. Een eigen zaak is een keuze gewor den. Wel een keuze die door steeds meer Texelaars bewust wordt ge maakt. Talloze bedrijven profiteerden van de explosieve groei van het toe risme de laatste vijftien jaar. Nu an dere sectoren onder druk komen te staan, vreest menigeen dat de re creatieve groei tot een toeristische monocultuur zal leiden. De toch al krappe arbeidsmarkt komt nog verdet onder spanning te staan en de eenzij dige economie, afhankelijk van de gunst van de toerist, maakt Texel kwetsbaar. De gemeenteraad deelt die zorg en heeft toegestemd in een sociaal economisch structuuronder zoek dat als leidraad dient voor toe komstig beleid van gemeente en bedrijfsleven. Het startsein voor dit onderzoek werd deze week gegeven. Ondernemers volgen de studie echtei met argusogen en vrezen dat de on derzoekers te ver van de Texelaars al staan. Om te voorkomen dat het een bureaurapport wordt zal goed naar d( mensen moeten worden geluisterd. De resultaten moeten deskundig wor den vertaald naar de bevolking en hun vertegenwoordigers, die op basis van het rapport verstrekkende beslis singen moeten nemen. De beleidsma kers kunnen lering trekken uit de leefbaarheidsdiscussie, waarin de Texelse gemeenschap zich goed heeh laten horen. OPBflRN 4 K. OOG p» A INT. GROOT /SPROflK 0PBARN3 t). SCHUIM VCIff KOUD SCHEERWRTER Uflli GEBfiKKEMH VRT1 RUK II WINDicc LUCHT no

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 8