(yroen <2wartsJexeU in het harL, Groeiende behoefte aan buitenschoolse opvang N Mogelijke terugkeer Texels Zondagsblad Wat gebeurt er met de aangespoelde rookwaar? ALS DE TOERISTEN KOMEN, BENT U ER DAN OOK? ummer sinaasappelen Voorlopig bestuur houdt enquete Gemeente steunt Papoea's met maximum bijdrage Urker Noordzeekotter opvolger van TX 9 Laatste container nu ook geborgen Ki Warme belangstelling materialenveiling VERDER IN DIT CDA dient motie in over slachtplaatsen s» Teso belooft opheldering over weigering Waddenbiljet s» Beleidsnota bibliotheek: Texelaar is leeslustig J* TX 29 schenkt roerkoning aan Maritiem Museum w Biljarters Prins en Vendel Texels kampioen ïh Texel aast na zege op periodekampioenschap TEXELS E™COU RANT drogisterij UUim mets OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10756 DINSDAG 9 FEBRUARI 1993 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele foon 02220-12741. Telefax 02220-14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan tooruren bel uw bezorger. Redaktie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Postbank 652 Bankrelaties ABN AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M8,50 per half jaar: Los M,35 Op Texel functioneren al jaren diverse peuterspeelzalen voor kin deren van 2-4 jaar. Het dagverblijf voor kinderen van 0-4 jaar beleeft inmiddels ook zijn eerste lustrum. Maar waar kunnen werkende ouders kinderen van 4-12 jaar kwijt gedurende de uren dat zij niet op school zitten? Ook op Texel zijn nogal wat nensen die met dat probleem zitten, want niet iedereen be schikt over kennissen of familieleden, die deze opvang voor hun ■ekening kunnen nemen. Een groep ouders streeft daarom naar iet stichten van zg. buitenschoolse opvang en is op zoek naar anderen die daarin geïnteresseerd zijn. ^Verantwoorde opvang van kinderen s een onmisbaar voor werkende Duders. Het is onbevredigend dat (inderen als ze eenmaal vier jaar zijn, nergens meer terecht kunnen. m ac n )e gemeente Texel heeft f5000,- ivergemaakt aan de Stichting Vieuw-Guinea, voor het bekostigen an studie van Papoea's in de Indo- ïesische provincie Irian Jaya, het 'oormalige Nederlands Nieuw- Suinea. Het geld komt uit het spe- iale fonds voor projecten in ontwik- lelingslanden. )e gemeente hanteert de regel dat en bijdrage wordt verstrekt van 0% van de opbrengst van een >laatselijke, tevoren aangekondigde ictie ten bate van een ontwikke- ngsproject, met een maximum van 5000,-. )e in De Koog gevestigde stichting •Jieuw-Guinea voert elk jaar actie on- ler het motto „Stuur een Papoea laar school". Bij de actie 1992 werd neer dan f50.000,- ingezameld. Het nerendeel van dit geld kwam van 'exel zelf in de vorm van periodieke in incidentele bijdragen van scholen, jedrijven, verenigingen en particulie- en en collectes die bij dia-lezingen )ver Nieuw-Guinea werden gehou den. Veel donateurs voelen zich aan gesproken door het feit dat de jesteding van de gelden in Irian Jaya jnder strenge controle staat en dat antoonbaar resultaat wordt geboekt. Door de kleinschalige aanpak zijn er lauwelijks kosten waardoor al het in- lezamelde geld ook werkelijk bij het Joel terecht komt. Het stichtings- 3estuur hoopt dat de inmiddels be gonnen actie 1993 opnieuw een odanig resultaat zal hebben, dat >ok volgend jaar om de maximum )ijdrage kan worden gevraagd. ïchipper-eigenaar Jan Drijver uit Josterend heeft de Noordzeekotter JK 179 gekocht als opvolger van de IX 9 „Deo Juvante", die op 22 okto- >er 1991 op zee uitbrandde. Sinds dien lag het verbrande schip in de Judeschilder haven, maar vorige week werd het door een Rotterdam se sleepboot naar Stellendam lesleept. Daar zal de nog in tact zijn- Ie motor eruit worden gehaald. De JK 179 wordt momenteel in Stellen dam bedrijfsklaar gemaakt. Drijver loopt zijn nieuwe kotter begin april op Texel te kunnen verwelkomen. zodat menige ouder om die reden niet gaat werken of ermee stopt. Kinderen van 4-12 jaar zijn een groot deel van de dag automatisch onder dak omdat ze naar school gaan, maar na schooltijd is er geen moge lijkheid en gedurende weekeinden en vakanties ook niet. Dat laatste speelt in het bijzonder op Texel. Veel ouders werken vooral in het toe ristenseizoen hard en langdurig en het ontbreken van een gelegenheid waar kinderen verantwoord en in een huiselijke sfeer worden opgevan gen, wordt node gevoeld en vormt zelfs een van de belangrijkste scha duwkanten van het toerisme. Hele jaar „Veel ouders liggen er letterlijk wak ker van", vertelt Ria Visch uit Oude- schild. „Buitenschoolse opvang draait het hele jaar continu en is dus een oplossing". Ria Visch Cs morgens be reikbaar via telefoon 15958) heeft op het gebied van kinderopvang op Texel pionierswerk verricht en ziet buiten schoolse opvang als een logisch en onmisbare aanvulling. Bij het streven ernaar werkt ze samen met Jolanda van Zuilekom (telefoon 11628), Mieke de Boer, Ans Dijkman (14856) en Annet van Boven. De vrouwen zijn nu bezig met een enquête om de be hoefte aan deze vorm van omvang zo nauwkeurig mogelijk vast te stellen. Met deze gegevens zullen zij bij de gemeente aankloppen om steun en op zoek gaan naar een geschikt ge bouw. Ze hebben haast, want op dit moment is het nog mogelijk om van het rijk een stimuleringsbijdrage te krijgen, waardoor het project een fi nancieel haalbare kaart wordt. Vakwerk Buitenschoolse opvang bestaat al in tal van plaatsen in het land en is offi cieel gereglementeerd. De leiding be rust bij krachten die daarvoor minimaal een MBO-opleiding hebben gevolgd, die oog hebben voor de indi viduele behoeften van de kinderen en met hen optrekken zoals goede ouders dat doen. Ze praten met de kinderen en organiseren allerlei kleine en grote activiteiten, spelletjes bin nen en buiten, koken en handenar- Lees verder pagina 5 Met een snelle, doordachte actie is zaterdag de derde bij Texel aan gespoelde sigaretten-container ge borgen. Het beschadigde, vrijwel lege gevaarte werd met diverse bootjes van het wad getrokken. Wat er met de door de strandvonderij op geslagen containers en inhoud gaat gebeuren, is nog altijd niet bekend. Gistermiddag kwam een verzekering sagent voor de sigaretten van het merk Hollywood poolshoogte nemen op Texel. De man voerde overleg op het gemeentehuis en nam een kijkje in de bewaarplaats. De Nederlandse tussenpersoon zal rapport uitbrengen aan de vestiging in Marseille. Met de verzekeraar van de Pall Mali sigaret ten heeft de Texelse strandvonderij nog geen contact gehad. Mede hier door zal het nog wel lange tijd duren alvorens het duidelijk is of de goede ren zullen worden verkocht. „Het kan nog alle kanten op", aldus Wout Stam, hoofd van de gemeente lijke afdeling algemene zaken. „Rijk zullen we er wel niet van worden. Het is de vraag of de opbrengsten opwegen tegen de gemaakte kosten. Ik denk dat we al blij mogen zijn als we er uit springen." Niet inleveren De gemeente heeft regelmatig con tact met de buurgemeenten Den Hel der en Vlieland, waar eveneens een groot deel van de lading aanspoelde. °ot „De Manta" van Hans Eelman duwt de container verder de Oudeschilder haven in. IFoto Ben Koning) Geprobeerd wordt gezamenlijk de kosten op de verantwoordelijken te verhalen. Op Vlieland waren dermate grote partijen sigaretten gejut, dat de strandvonder de bevolking sommeer de de rookwaren weer in te leveren. Ondanks protesten resulteerde dit in een opbrengst van 38.656 pakjes, ofwel 773.120 sigaretten. Bij een zoekactie door marechaussee, dou ane en politie werden bovendien nog eens 72.000 sigaretten aangetroffen in het schietkamp op de Vliehors. Hoewel op Texel ook veel pakjes in omloop zijn, is dat geen aanleiding om verbaliserend op te treden. Stam: „Hier is verreweg de grootste hoe veelheid geborgen doordat de strand vonderij beslag wist te leggen op de nog afgesloten volle containers. Als iemand 50 sloffen heeft, lijkt dat heel wat, maar op de totale hoeveel heid stelt het niets voor. Het is on denkbaar dat op Texel de helft van de aangespoelde sigaretten zou zijn buitgemaakt." Rubberboten De berging van de laatste van de drie aangespoelde containers verliep za terdagochtend vlot volgens een tevo ren uitgedachte methode. De 3700 kg zware kist, die inmiddels door de douane en jutters bijna helemaal was geledigd, was gebroken en leek muurvast op het wad te zitten. Bij nader inzien viel dat mee. „Hij stak hooguit tien centimeter in de bo dem", vertelt hulpstrandvonder Hans Eelman, die bij de berging betrokken was. Met zes anderen, onder wie de verantwoordelijke hulpstrandvonder Piet Duinker en het duikteam „Neptu- nus" met o.a. Jac Betsema, wist de container bij hoogwater drijvende te krijgen en te bevestigen aan de pie- renspitmachme van Flip Duinker. Dat gebeurde met behulp van twee opblaasbare rubberboten van twaalf meter lang, precies de lengte van de container. Op de bovenzijde van de rubberboten waren balken bevestigd, die het containerdak stutten. Het drijfvermogen kwam hierdoor onde rin, waardoor het gevaarte vlot los kwam. Het kantelbezwaar werd be zworen door het aan de pierenspitter vast te maken. Met een slakkegang werd koers gezet naar Oudeschild, waar de container onder toeziend oog van de douane op de helling werd geschoven. De lege kist staat thans op het terrein van Wetenkamp aan de Schilderweg. Grote opkomst op de materialenveiling van Maarten Koorn Rechts veiligmeester Ad van Zeist. (Foto Gerard Timmerman) Grote drukte voor de vrijdag gehou den materialenveiling in de bloembol lenkwekerij van Maarten Koorn aan de Nieuwlanderweg. Uit alle delen van het land waren ruim driehonderd kopers en belangstellenden afgeko men op de verkoop van de inventaris van het bedrijf van Koorn, die zijn le liekwekerij heeft gestaakt. Wegens de grote toeloop pasten be zoekers lang niet allemaal in de koel cel, die was omgebouwd tot mijnzaal. Een deel van hen moest de veiling vanuit een aangrenzende schuur gadeslaan. „Omdat het in de mijnzaal nogal frisjes was, hebben we voorafgaand aan de veiling de ka chel maar even aangezet. Dat hadden we achteraf beter niet kunnen doen", aldus Koorn die niet zoveel belang stelling had gerekend. Door de grote mensenmassa in het zaaltje liep de temperatuur in de geïsoleerde ruimte op tot grote hoogte. Om het verhitte veilingpubliek van een verfrissing te voorzien had Koorn het cateringbe drijf van zwager Ruud Boom inge schakeld. Nadat de verkoop, die onder leiding stond van Hobaho- veilingmeester Ad van Zeist, aanvan kelijk stug verliep, werd het ko- perspubliek steeds gretiger. Toen de veiling ruim drie uur na aanvang was afgelopen constateerde Koorn tevre den dat de opbrengst zijn verwach tingen had overtroffen. „Tevoren had ik een lijstje gemaakt. Tja, het ene bracht wat meer op dan het andere. Maar de totale opbrengst was goed, en daar gaat het om." Iets anders Bollenkweker Maarten Koorn (39) tilt niet zo zwaar aan de bedrijfsbeëindi ging. „Ik zit al vanaf mijn veertiende in de bollen. Na 25 jaar ben ik er ge woon op uitgekeken." Hij voegt eraan toe niet lichtvaardig tot zijn beslissing te zijn gekomen. „Je stopt niet zo maar met je bedrijf. Het is een hele stap, waarover ik lang heb nagedacht en veel zaken tegen elkaar heb afge wogen. Maar de komende 25 jaar wil ik gewoon'wat anders." Stilzitten is er voor Koorn en echtge note Dorothé niet bij. Per 1 maart worden ze de nieuwe beheerders van RST-camping „Om de Noord", bij De Koog. „We hadden het geluk dat we snel een andere baan kregen aange boden. We hebben er zin in." I.M. ADVERTENTIE Wellicht krijgt Texel opnieuw een krant in het weekend. Volgens druk ker Sjef Brügemann heeft een groep eilandelijke ondernemers hem bena derd om het drie jaar geleden ter ziele gegane Texels Zondagsblad nieuw leven in te blazen. De onder nemers zouden middels een financië le bijdrage een bepaalde jaarlijkse advertentie-omzet garanderen. Brügemann wil het van deze in komsten laten afhangen of hij het blad daadwerkelijk opnieuw zal uitge ven. „Ik wacht tot de groep groot genoeg is. Pas als de financiering rond is en daarmee de exploitatie van het blad is verzekerd, kunnen we starten", zegt Brügemann. Hij ver klaart dat hijzelf niet het initiatief heeft genomen voor de heruitgave. De drukker zegt dat ongeveer vijftien mensen uit het Texelse bedrijfsleven hem hebben gepolst. Zij willen zich garant stellen voor een bepaalde hoe veelheid advertenties per jaar, op ba sis van meerjarige contracten, aldus Brügemann. Namen van de initiatief nemers wil hij niet onthullen. Lobby Volgens Brügemann was de ophef fing van weekendblad TC 3, van Texelse Courant-uitgever Langeveld de Rooy, de aanleiding voor de groep ondernemers om met hun plan te ko men. De groep was volgens zijn zeg gen teleurgesteld dat LenR de oorspronkelijke verwachtingen om trent TC 3 niet wist waar te maken. Het Texels Zondagsblad verscheen Lees verder pagina 5 Geschikt voor hand en pers! Spaanse Salustiana. Net ca. 2 kilo van f 4,98 voor max 2 netten f per klant. Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pag 6 IM-ADVERTENTIE I.M. ADVERTENTIE Advertenties voor Texeltoerist Magazine kunnen nog ingeleverd worden tot 19 februari. Drukkerij Langeveld en de Rooy pj Parkstraat 10. Den Burg Ltf//I\ telefoon 02220 12741 fax 02220 - 14111 Gnta ^vorL 'Jrx rli it bti hort. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van ff" 5lj DROGISTERIJ [jgflj PARFUMERIE L, Den Burg 2 15375, Weverstraat 1 J. van der Vis Aanbieding: Eden sappenkuur van ƒ69,95 voor f64,95 Den Burg, 2 12358 Weverstraat 72-74 en een Valentijns-folder van Parkstraat 20. Den Burg drogisterij - parfumerie.fotohandel schoonhetduoJon

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1